حجت الاسلام مجتبی ذوالنور نماینده مردم قم و رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در صفحه شخصی خود نوشت: مجلس شورای اسلامی و نمایندگان ملت هیچگونه دخالت و حتی اطلاعی از این اقدام غافلگیرانه دولت نداشته اند. این اقدام در مجموع اقدام غلطی است.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، ذوالنور گفته است: در اولین ساعات شروع کار مجلس در روز یکشنبه بنده و تعداد قابل توجهی از نمایندگان ملت که تلفنی موافقت آنان را گرفته ام، با ارائه یک طرح دو فوریتی خواستار توقف و لغو اقدام دولت در افزایش قیمت بنزین خواهیم شد.گفتنی است که در پی افزایش قیمت بنزین، مردم در برخی شهر‌ها تجمع‌های اعتراضی برگزار کردند و شعار‌هایی علیه گرانی بنزین سر داده‌اند.

بامداد جمعه ۲۴ آبان، بنزین سهمیه‌بندی شد و قیمت این فرآورده نفتی به صورت سهمیه‌ای (۶۰ لیتر ماهانه برای خودرو‌های شخصی) در هر لیتر ۱۵۰۰ تومان و به صورت آزاد ۳۰۰۰ تومان تعیین شد که طبق اعلام وزیر نفت از محل اجرای این طرح در طول یک سال آینده، ۳۱ هزار میلیارد تومان درآمد کسب خواهد شد که همه این مقدار به مردم تعلق می‌گیرد.

یک عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی نیز از درخواست جمعی از نمایندگان برای برگزاری جلسه غیرعلنی مجلس برای بررسی افزایش قیمت بنزین خبر داد.

علی اصغر یوسف‌نژاد، گفت: با توجه به اینکه افزایش قیمت بنزین به یکباره و بدون اطلاع‌رسانی قبلی صورت گرفته جمعی از نمایندگان درخواست برگزاری جلسه غیرعلنی برای بررسی موضوع افزایش قیمت بنزین را داشتند که این موضوع در جلسه هیئت رئیسه مجلس مورد بررسی قرار می‌گیرد.   بر همین اساس احتمالا روز یکشنبه در جلسه غیررسمی با حضور دستگاه‌های اجرایی مرتبط، موضوع افزایش قیمت بنزین و اینکه آیا از نظر شرایط زمانی و اجتماعی این کار به مصلحت بوده یا نه و همچنین پیامد‌های مثبت و منفی آن خصوصا تاثیر آن بر قشر متوسط و ضعیف مورد بررسی قرار خواهد گرفت.   نگرانی بابت افزایش فشار به معیشت مردم کوروش کرم‌پور حقیقی، دبیر دوم کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با تجارت نیوز در خصوص این اقدام دولت گفت: من مخالف افزایش قیمت بنزین هستم، چون فشار بر معیشت مردم غیرقابل جبران خواهد بود.

وی افزود: برای کار خوب نیاز است که زیرساخت‌های خوبش هم آماده شود. وقتی که بدون برنامه کار خوبی انجام می‌شود، آن کار خوب به یک تهدید تبدیل خواهد شد و اثرات منفی بر اثرات مثبت‌اش برتری خواهد داشت.

وی می‌گوید: اعلام می‌کنند می‌خواهیم این پول را از مردم بگیریم دوباره به مردم بدهیم. لطفا نگیرید، شما می‌خواهید از جیب مردم بردارید دوباره در جیب مردم بریزید؟ اگر برای این کار برنامه‌ای باشد و مردم را در جریان این امور قرار دهند، مردم نیز می‌پذیرند.

    رئیس مجلس بدون در نظر گرفتن نظر نمایندگان مصوبه سهمیه‌بندی بنزین را امضا کرد
نماینده شبستر گفت: امضاء رئیس مجلس برای افزایش قیمت بنزین بدون در نظر گرفتن نمایندگان بود.

معصومه آقاپور در گفتگو با ایلنا، درباره افزایش قیمت و سهمیه‌بندی بنزین گفت: متاسفانه یک سیاست شتاب‌زده اتفاق افتاد.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی یادآور شد: از ابتدای سال تاکنون چندین بار تصمیم به افزایش قیمت و سهمیه‌بندی بنزین داشتند که ما نمایندگان مجلس بدون در نظر گرفتن جناح سیاسی با آن مخالفت کردیم. تاکنون سه سناریو مطرح شده که با مخالفت نمایندگان مواجه شده بود. باید گفت: با این تصمیمی که گرفته شد اقتصاد ایران که نفس نفس می‌زند از نفس خواهد افتاد.

نماینده شبستر درباره این که مصوبه با امضاء سران سه قوا تصویب شده است و رئیس مجلس هم آن را امضاء کرده است، گفت: بله امضاء رئیس مجلس بدون در نظر گرفتن نظر نمایندگان صورت گرفته است.

افزایش قیمت بنزین تصمیم سران سه قوه بود
جلال میرزایی، نمایند مجلس نیز درباره افزایش قیمت بنزین و اینکه آیا سهمیه‌بندی باتوجه به شرایط کشور اتخاذ شده است، گفت: کشور این روز‌ها در شرایط خاصی قرار دارد سران سه قوا هم با رصد همین شرایط موجود تصمیم به افزایش قیمت بنزین گرفتند.

این عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: افزایش قیمت و سهمیه‌بندی صرفا برای بحث تامین کسری بودجه نیست؛ چرا که بخشی از این درآمد صرف خانواده‌های نیازمند خواهد شد تا از لحاظ معیشتی و گذران زندگی فشار کمتری را تحمل کنند. تمامی جوانب برای افزایش قیمت در نظر گرفته شده است، چه بسا اگر این تصمیم گرفته نمی‌شد شاید دولت مجبور می‌شد برای تامین بخشی از هزینه‌ها پول بدون پشتوانه به چاپ برساند که این اتفاق آثار تورمی بسیاری را به همراه خواهد داشت.

میرزایی درباره این‌که افکار عمومی این افزایش و سهمیه‌بندی را از چشم دولت می‌بیند در صورتی که به گفته شما سران قوا این تصمیم را اجرایی کردند، عنوان کرد: برای اولین بار در یک اجماع سران سه قوه رأی به یک مسئله دادند و آن افزایش و سهمیه‌بندی بنزین بود.

وی در پاسخ به این سوال که شاید گروه ضدانقلاب و برخی از جریان‌ها بخواهند از این جریان بهره ببرند و مانند اتفاقی که در گذشته افتاده است، از افکار عمومی سوءاستفاده کنند، گفت: هرگونه ناامنی و بی‌ثباتی آثار و تبعاتش روی معیشت شهروندان تاثیرگذار است، کشور هم راه‌های مختلفی پیش رو نداشت که بتواند از محل آن‌ها کسری بودجه را تامین کند. انتظار است دولت سبد حمایتی را که وعده داده است اجرایی کند، زیرا این امر روی اعتماد شهروندان و آرامش جامعه تاثیرگذار است.

نماینده ایلام در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه عده‌ای دولت را فقط مسئول افزایش قیمت و سهمیه‌بندی بنزین می‌دانند، اظهار کرد: جبهه‌گیری در برابر دولت درست نیست، ما در مجلس هستیم و می‌دانیم افزایش قیمت و سهمیه‌بندی بنزین تصمیم سران سه قوه است و خلاف این هم اعلام نشده، بنابراین لازم است که سخنگوی شورای عالی اقتصادی در این موضوع موضع درستی بگیرد.

وی درباره این که جریانی در داخل کشور افزایش قیمت بنزین را دستاوزیر انتخابات آغاز نشده کرده‌اند و از آن برای تخریب دولت و سایر جریان‌های حامی قوه مجریه استفاده می‌کنند، گفت: همکاری خوبی بین نهاد‌های مختلف برای اجرایی شدن این سیاست طی چند روز گذشته شکل گرفته بود، اما اینکه یک جریان سیاسی در آستانه انتخابات قصد بهره‌برداری دارد، ما باید حواسمان باشد.   دستگاه‌های نظارتی باید دقیق شوند افرادی که می‌خواهند بدون توجه به منافع و امنیت ملی از مسائل بهره‌برداری انتخاباتی کنند صلاحیت حضور در نهاد‌های نظارتی را ندارند، از این رو باید دقت شود این اشخاص قدم به مجلس نگذارند.

منبع: فرارو

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت fararu.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت « فرارو» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه در مورد انتشار این خبر انتقاد یا پیشنهادی دارید لطفاٌ کد ۲۵۸۱۷۴۱۵ را به همراه موضوع به آدرس ایمیل [KHABARBAN] ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

رییس سابق اداره امنیت حفاظت قوه قضائیه دستگیر شد

بحران‌ اقتصادی را کش ندهید؛ مشکلات معیشتی حاصل از تحریم‌ها، امان مردم را بریده

محسن فخری‌زاده، دانشمند هسته‌ای و موشکی ایران ترور شد/فیلم و عکس

لاریجانی: هرگز نباید به برجام برگردیم

طرح‌های مهم چهارمحال و بختیاری تا پایان دولت تکمیل می‌شود

خبر بعدی:

فرزام: شانس خوبی برای کسب سهمیه المپیک داریم

افشین فرزام سرمربی تیم ملی روئینگ آقایان کشورمان در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه پایه و آبی گروه ورزشی باشگاه خبرنگاران جوان، درمورد شرایط برگزاری اردو در دریاچه آزادی گفت: شرایط خوبی برای اردوی قایقرانی و اسکان و تغذیه ملی پوشان فراهم شده است. پیش از آغاز اردو به شکل رسمی ما تمرینات خود را از اویل مرداد ماه آغاز کرده بودیم و اکنون ملی پوشان با آمادگی بسیار خوبی وارد اردو شده اند و با توجه به برنامه ریزی‌هایی که انجام داده ایم تمرینات را پیگیری می‌کنیم. ورزشکاران نیز از آمادگی خوبی برخوردار هستند و به دنبال این هستیم در فرصت باقی مانده ملی پوشان قایقرانانی را به آمادگی مناسبی برای شرکت در مسابقات کسب سهمیه برسانیم.

برای رعایت بهتر شیوه نامه‌های بهداشتی نفرات کمتری به اردو دعوت شدند

او درمورد رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی در محل برگزاری اردو گفت: با توجه به شرایط موجود برای اینکه تجمع زیادی در محل تمرینات نباشد ۴ قایقران آقا به اردو دعوت شده اند. زمانی که ورزشکاران درون دریاچه با قایق تمرین می‌کنند فاصله بین نفرات زیاد است و مشکلی از این لحاظ وجود ندارد و در زمان نرمش کردن نیز با توجه به تعداد کم نفرات، فاصله گذاری را رعایت می‌کنیم و مشکلی از این لحاظ نداریم. اگر مورد بسیار ضروری پیش بیاید ورزشکارن از مجموعه ورزشی آزادی خارج می‌شوند، در غیر این صورت در مکان اردو حضور دارند تا مشکلی پییش نیاید.

در ۲ مسابقه شانس کسب سهمیه داریم، اما هدف اصلی ما مسابقات قاره‌ای خواهد بود

فرزام درباره زمان و مکان برگزاری مسابقات کسب سهمیه گفت: مسابقات کسب سهمیه المپیک در اوایل اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۰ خواهد بود، اما مکان دقیق آن هنوز مشخص نیست. اواخر اردیبهشت ماه مسابقات جهانی را در کشور سوئیس خواهیم داشت که جزو مسابقات کسب سهمیه نیز محسوب می‌شود. در ۲ مسابقه شانس کسب سهمیه داریم، اما هدف اصلی ما مسابقات قاره‌ای خواهد بود.

شرایط کسب سهمیه نسبت به دوره‌های قبل سخت‌تر شده است

او در مورد شرایط کسب سهمیه گفت: تیم ملی روئینگ در المپیک لندن و ریو موفق به کسب سهمیه شد ولی اکنون شرایط کسب سهمیه سخت‌تر شده است. پیش از این ۵ نفر اول مسابقات قاره‌ای موفق می‌شدند سهمیه را کسب کنند، اما الان در بهترین حالت با گرفتن ۲ مدال طلا یکی در بخش آقایان و یکی در بخش بانوان می‌توانیم ۲ سهمیه داشته باشیم، در غیر این صورت بهترین رنگ مدال می‌تواند در المپیک حضور داشته باشد. اگر در یک بخش آقایان یا بانوان ۲ مدال طلا بگیریم فقط یک ماده به انتخاب فدراسیون قایقرانی به المپیک خواهد رفت.

شانس خوبی برای کسب سهمیه داریم و شرایط فنی ورزشکاران قابل قبول است

فرزام درباره اینکه در چه ماده‌هایی برای گرفتن سهمیه تلاش می‌کنیم گفت: ما در بخش آقایان در ۲ ماده تک نفره سنگین وزن و ۲ نفره سبک وزن برای گرفتن سهیمه در مسابقات شرکت خواهیم کرد. شانس خوبی برای موفقیت داریم و شرایط فنی ورزشکاران قابل قبول است. اما باید این موضوع را بدانیم که برای گرفتن مدال طلا باید سخت تلاش کنیم و شرایط آمادگی تا زمان برگزاری مسابقات برایمان هموار باشد. اختلاف ورزشکاران در حد صدم ثانیه است و اتفاقات پیش رو قابل پیش بینی نیست. چیزی از رقبایمان کم نداریم و تمام جذابیت‌های مسابقه در همین رقابت نزدیک بین قایقرانان است. شناخت خوبی نسبت به رقبایمان در مسابقات پیش رو داریم، اما این موضوع را باید در نظر گرفت که مدت زیادی است که هیچ مسابقه‌ بین المللی برگزار نشده است.

انتهای پیام/

دیگر خبرها

 • سهمیه اعزام دانشجو کاهش پیدا کرده است
 • اختصاص سهمیه جدید روغن به مازندران
 • ۲۹۰ تن سهمیه مرغ منجمد به استان قزوین اختصاص یافت
 • دهک های مختلف چقدر بنزین مصرف کردند
 • کدام اقشار از سهمیه‌بندی بنزین بیشتر آسیب دیدند؟/جای خالی گفت و گو با مردم در اجرای طرح
 • دهک‌های مختلف چقدر بنزین مصرف می‌کنند؟
 • بیانیه نمایندگان مجلس برای توقف بازرسی از تاسیسات هسته‌ای
 • متوسط مصرف ماهانه بنزین دهک‌های مختلف چقدر است؟+جدول
 • نمایندگان مجلس خواستار انتقام سریع و توقف بازرسی از تاسیسات هسته‌ای هستند
 • بیانیه نمایندگان مجلس در مورد انتقام سریع و توقف بازرسی از تاسیسات هسته‌ای
 • التهاب بازار مسکن/ تبعات گرانی صنعت ساختمان را به خواب فرو می‌برد
 • برگزاری جلسه رسیدگی به دلایل گرانی مرغ امروز با حضور وزرای صنعت و جهاد کشاورزی
 • بررسی طرح سهمیه‌بندی بنزین سرانه خانوار/ دلایل افزایش قیمت مرغ بررسی می شود
 • طرح سهمیه‌بندی بنزین سرانه خانوار و بررسی دلایل افزایش قیمت مرغ در دستور کار کمیسیون‌های مجلس
 • واکنش پارلمان عراق به اقدام دولت امارات بعد عادی‌سازی
 • پیش بینی مرکز پژوهش‌ها از تورم ناشی از افزایش قیمت بنزین در آبان ۹۸ چقدر بود؟
 • پیش بینی مرکز پژوهش‌ها از تورم ناشی از افزایش قیمت بنزین در آبان 98 چقدر بود؟
 • آرد برای نان زنجانی‌ها کم نیست
 • سهمیه جذب شبکه‌های بهداشت لرستان افزایش یافت