مشاهده اخبار داغ روز

سد ایالو در توابع بخش انگوران شهرستان ماهنشان که می‌توانست سودی به مردم برساند، باعث ناراضیتی مردم منطقه شد؛ چرا که مردم در قبال از دست دادن زمین‌هایشان هیچ گونه وجهی دریاقفت نکردند.

گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، زینب سادات میرسلطانی؛ سدسازی در ایران از دهه ۲۰ شروع شد و پس از پیروزی انقلاب اسلامی ظرفیت‌های عمده و بسیاری جهت توسعه سدسازی به‌وجود آمد و این درحالی است که بر اساس آمار کمیسیون بین‌المللی سد‌های بزرگ (ICOLD)، ایران امروز در منطقه پس از ترکیه، رتبه دوم و در جهان رتبه هفدهم را در حوزه سدسازی دارد.

ساخت سد در بیشتر موارد موجب خیر و برکت برای مردم آن منطقه می شود، اما گاهی نیز اثرات تخریبی بر محیط زیست خواهد داشت؛ به طوری که با ساخت سد، مناطق عبوری رود‌هایی که دیگر به دلیل سدسازی عاری از آب شده اند، خشک و نابود خواهد شد و زندگی مردم آن مناطق نیز درگیر این تغییرات می شود. مناطق زراعی کشاورزان، خشک و نابود، ظاهر منطقه، بی روح و زشت و محیط زیست و جانوران هم تحت تاثیر این اتفاقات شده و در نهایت شاید دیگر اثری دیده نشود.

سد مراش یا (ماراش در گویش محلی) یعنی یک سد خاکی با هسته رسی است که در منطقه انگوران از شهرستان ماهنشان استان زنجان واقع شده و چند سالی است که به گفته اهالی آنجا،  این ساخت و ساز صدای مردم را درآورده؛ مردم منطقه معتقدند که سد بدون مجوز محیط زیست بوده و حتی موجب شده تا زمین‌های کشاورزی اهالی به زیر آب سد برود و کسی نیز پاسخگوی ضرر و زیان این مردم نیست.

به گفته مهدی برجی، معاون گفتمان‌سازی و مطالبه‌گری بسیج دانشجویی دانشگاه پیام نور زنجان، با احداث سد ایالو مردم توابع بخش انگوران شهرستان ماهنشان ناراضی هستند، چرا که می گویند در قبال از دست دادن زمین‌هایشان هیچ گونه وجهی به آنها پرداخت نشده. از طرفی اداره منابع طبیعی خود را صاحب این زمین‌ها معرفی می‌کند و هیچ مسئولی نیز در این خصوص جوابگو نیست.

برجی می‌گوید که قریب به سه ماه از پیگیری دانشجویان می‌گذرد، اما جوابی از مسئولان دریافت نشده و با وجود سندهایی از زمین‌های مورد مناقشه، مسئولان از پاسخگویی طفره می‌روند.   دانشجویان فعال زنجانی در هفته جاری در حالی که بعضی از مسئولین حاضر به پاسخگویی نیستند، جلسه‌ای را برای پیگیری مشکلات روستاییان در مسجد روستا برگزار می کنند.

به گفته معاون گفتمان‌سازی و مطالبه‌گری بسیج دانشجویی دانشگاه پیام نور زنجان طرح‌های متعددی درباره مدیریت آب با رویکرد سدسازی در حال اجراست که متخصصان ایراد‌ها و کجروی‌های عمده‌ای را درباره آن‌ها احصا کرده و به مسئولین اجرایی گوشزد کرده اند، اما تاکنون توجهی به آن‌ها نشده و حتی رسیدگی‌های قضایی درخوری نیز درباره آن‌ها صورت نپذیرفته است.

او ادامه می‌‎دهد که مصداق بارز این قبیل طرح ها، طرح سد مراش و ایالو در شهرستان ماه‌نشان است که با نقض گسترده قوانین و معیار‌های علمی بر منطقه تحمیل شده و با تضییع حقوق مردم محلی، نارضایتی‌های چشمگیری را باعث شده است.

اما مسئولان و متولیان این طرح با ظاهرسازی‌ها و ارائه گزارش‌های جهت دار و نادیده گرفتن اعتراض‌ها و نقد‌های تخصصی، در حال هدر دادن صد‌ها میلیارد تومان از بودجه کشور و تخریب همزمان منابع طبیعی و محیط زیست منطقه هستند و مردم روستا‌هایی مراش و ایالو را با مشکلات عدیده روبرو کرده اند.

او می‌گوید که ما میخواهیم با اتخاذ تدابیر روشن گرانه و ابلاغ دستور‌ درباره لزوم رسیدگی به اعتراض‌ها و نقد‌های مردم محلی و کارشناسان متخصص، جلوی مشکل با ظاهر توسعه آفرینی گرفته شود.

البته لازم به ذکراست که در همین خصوص ۲۲ مهرماه هم میزگرد بررسی ابعاد مختلف احداث سد مراش با حضور یک فعال محیط زیست، معاون طرح و توسعه شرکت آب منطقه‌ای، عضو هیئت علمی دانشگاه زنجان و معاون گفتمان‌سازی و مطالبه‌گری بسیج دانشجویی دانشگاه پیام نور زنجان برگزار شد.

در این نشست وضعیت کیفیت آب سد مراش از سوی رمضانی، فعال محیط زیست و مهدی برجی، معاون گفتمان‌سازی و مطالبه‌گری بسیج دانشجویی دانشگاه پیام نور مرکز زنجان مطرح شد.

رمضانی در این نشست با ارائه گزارش از شرکت مهندسی و تحقیقاتی فلزات غیرآهنی مبنی بر کنترل آلودگی‌های ناشی از ساخت سد‌های مراش و بلوبین گفت: این شرکت نتایج آزمایشات خود را که در آذرماه همان سال انجام داده بود ،در قالب نامه‌ای به مدیرعامل وقت شرکت آب منطقه‌ای اعلام کرد و گزارش حاکی از وجود فلزات سنگین بالاتر از حد مجاز بود.

معاون گفتمان‌سازی و مطالبه‌گری بسیج دانشجویی دانشگاه پیام نور مرکز زنجان نیز با استناد به گزارش حدود یک سال اخیر مرکز بهداشت و تائید وجود برخی از فلزات سنگین در آب این منطقه، با انتقاد از فعالیت سدسازی در منطقه دندی و از بین رفتن بخش اعظمی از اراضی کشاورزی و مهاجرت روستائیان می‌گوید که اقتصاد روستای مراش به رود‌های جاری در این منطقه وابسته بود. سدسازی سبب شد کشاورزی از رونق بیفتد و مردم به ناچار و از روی اجبار تن به مهاجرت دادند.

مهدی برجی با بیان اینکه مسئولان در خصوص مهاجرت روستائیان در قبال خرید خانه‌ها و اراضی اهالی روستای ایالو (محل بند تنظیمی ایالو) احساس مسئولیت نمی‌کنند و قیمت‌گذاری کارشناسان بر اساس نرخ‌های سال ۹۰ است، می گوید: روستائیان را از خانه و کاشانه‌شان دور کردید، کافی نیست؟ چرا یک روستایی باید بابت حقش از سوی برخی از نهاد‌ها و دستگاه‌ها تهدید شود و یا از ترسش حرفی نزند؟ دست‌اندرکاران و برنامه‌ریزان در حوزه سدسازی توجه داشته باشند که در چرخه اقتصادی خود مردم این منطقه را له کرده‌اند.

برجی به درخواست برخی از اهالی روستا برای دیدار با استاندار جهت پیگیری مطالبات خود اشاره کرد و از مسئولان خواست تا در اسرع وقت تقاضای روستائیان را اجابت کند.

مهدی حاتمی، دبیر قرارگاه احمدی روشن بسیج دانشجویی استان زنجان نیز پیرامون این موضوعات و مشکلات و مطالبات مردم منطقه در نامه‌ای به ولی بیگلو، بخشدار انگوران برای شرکت در جلسه‌ای با حضور دانشجویان و مردم محلی در خصوص مطالبات مردمی درباره زمین‌های کشاورزی روستای ایالو دعوت کرده است.

با یکی از اهالی ایالو پیرامون این موضوع ارتباط گرفتیم، او می‌گوید که در واقع کشاورزان را وارد بازی کرده اند که شاید به سختی پولی دستش را بگیرد، و وقتی به مدیران و مسئولین سد سازی میگوییم پولمان را بدهید، می‌گویند زمین برای منابع طبیعی است، زیرا منابع طبیعی ادعا کرده که این زمین‌ها برای او است. حالا کشاورزانی که اغلب بی سواد هستند، می‌بایست به دادگاه بروند؛ در حالی که نه توانایی این همه دوندگی را دارد و نه سواد آن را!

برجی می‌گوید: به نمایندگان مجلس نیز نامه زده شده تا به این مشکلات رسیدگی کنند، اما می‌گویند که به ما ربطی ندارد! حال خبرگزاری دانشجو، همچنان پیگیر مطالبات دانشجویان و اهالی این منطقه بوده و نیز گوش شنوا و راه ارتباطی خواهد بود برای مسئولین مربوطه؛ تا بتوانند از طریق این رسانه صحبت‌های خود جهت انتشار به ما منتقل کنند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

وزیر کشور: افزایش قیمت کالاها بخاطر بنزین طبیعی است!+فیلم

عکس| مهناز افشار با تیپ متفاوت در کنار ابی و آرش

جان‌باختگان اعتراضات چه افرادی هستند؟| مردم می‌خواهند بدانند چه اتفاقی افتاده است

جهانگیری: مردم با سیلی صورت خود را سرخ نگه داشتند| آمریکا گلوگاه‌های اقتصاد کشور را بسته| شرایط کنونی جزو سخت‌ترین شرایط پس از انقلاب است| کشورهای دوست هم نفت ایران را نمی‌خرند

فیلم | تصاویر انفجار، انتقال مجروحین و روایت تلخ یک شاهد عینی که داغ فرزند دیده از انفجار تالار عروسی در سقز

منبع این خبر، وبسایت snn.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۵۸۱۷۷۰۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

کلیدواژه: سد مراش ساخت سد مراش

خبر بعدی:

امام جمعه کرج: مقدمات نابودی اسرائیل در حال شکل گیری است

امام جمعه کرج با بیان اینکه جریان غیر انقلابی داخل کشور اعتقادی به مقاومت و ایستادگی در مقابل استکبار جهانی ندارد،گفت:مقدمات نابودی اسرائیل در حال شکل گیری است و شاید زودتر از پیش بینی رهبری معظم انقلاب این این امر مهم محقق شود. ۱۵ آذر ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۲ استانها البرز نظرات - اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرج، آیت‌الله سیدمحمد مهدی حسینی‌همدانی در خطبه دوم نمازجمعه این هفته کرج با تبریک فرارسیدن روز  16 آذر روز دانشجو، اظهار داشت: جنبش دانشجویی در این مقطع  سیاسی نیست و  باید جلودار حرکت جهادی و اقدامات رو به پیشرفت  برای کشور باشد.

وی افزود: آینده متعلق به جوانان است و مقدرات کشور به دست دانشجویان امروز است و دانشجو به تعبیر رهبری موذن جامعه است.

تحلیل|چرا اسرائیل به دنبال توافقنامه آتش بس بلند مدت با حماس است؟آمریکا و اسرائیل عراق را بی‌ثبات می‌خواهندرژیم اسرائیل| تاکید تل‌آویو بر عادی‌سازی روابط با تمام کشورهای عربی/ جزئیات سفر نتانیاهو به لندن

امام جمعه کرج با اشاره به اینکه ملت ایران راه خود را پیدا کرده است و پرشتاب به راه خود ادامه می‌دهد،بیان کرد: غرب و استکبار جهانی، آمریکا و اسرائیل و ارتجاع کثیف منطقه در چنبره قدرت منطقه ای ایران گیر افتادهاند و این هزینه‌ها که در لبنان سوریه و عراق انجام  شده برای فرار از میدان مینی است که داخل آن افتاده و نه راه پس و نه راه پیش دارند.

نماینده ولی‌فقیه در استان البرز  با بیان اینکه دنیا بیدار شده و پی به نقشه‌های شوم آمریکا برده است،عنوان کرد: انقلاب اسلامی توانسته دست ابرقدرت‌ها را از منابع و مخازن کشور کوتاه کند و این پیروزی بزرگی است.

نماینده ولی‌فقیه در استان البرز با بیان اینکه رهبری معظم انقلاب فرمودند که باید مقابل جریان غیر انقلابی در داخل نظام ایستاد،تصریح کرد: برخی از این جریانات و افراد  غیر انقلابی سبب ایجاد آسیب به کشور می‌شوند،متاسفانه این جریان غیر انقلابی داخل نظام فکر کرده که انقلاب اسلامی وقتی که پیروز شده باید دنباله روی کشورهای دیگر دنیا باشد.

رئیس شورای فرهنگ عمومی استان البرز با بیان اینکه این افراد با عملکرد خود در راه پیشرفت کشور سنگ اندازی کرده و کشور را به عقب می برند،تصریح کرد:  انقلاب اسلامی حذف شدن در جامعه جهانی را به ذهن خود راه نمی‌دهد و دنبال رو لیبرالیسم و  سکولاریزم نبوده و تمدن نوین اسلامی در سایه ظهور حضرت حجت از اهداف انقلاب اسلامی بوده است.

وی با بیان اینکه در انتخابات پیش رو باید در این زمینه دقت کرد و شرایط و شاخصه‌های مهم باید در نظر گرفته شود،تصریح کرد: برخی از مردم اعلام می‌کنند که ما دیگر رای نمی‌دهیم، آیا با رای ندادن شما کار درست می‌شود؟ شناخت افراد برای رای دادن مهم است و همسایگی و قوم و قبیله‌ای رای دادن صلاح نیست و شایسته سالاری در رای دادن در نظر گرفته شود.

امام جمعه کرج با بیان اینکه جریان غیر انقلابی به دنبال تصاحب کرسی‌های مجلس است،گفت: این شاخصه‌ها برای این است که حجت بر شما تمام شود و روز قیامت باید در مورد این موضوعات پاسخ بدهید، هر رایی که می‌دهید باید در مقابل آن پاسخگو باشید.

نماینده ولی‌فقیه در استان البرز با بیان اینکه غرب‌گرایی به معنای واداگی و تسلیم و پذیرش اصول و مبانی غرب است،ادامه داد: این جریان  غرب را کدخدا میدانند و در مقابل غرب واداده و تسلیم محض هستند و  به هیچ وجه روحیه جهادی و انقلابی ندارند.

امام جمعه کرج با بیان اینکه جریان غیرانقلابی با مبانی جریان انقلابی موضع دارد و اجازه به کارگیری نیروهای انقلابی را در امور نمی‌دهد،تصریح کرد: در  استان البرز  نیر افراد انقلابی به بهانه‌های مختلف از منصب‌های مدیریتی حذف شدند.

حسینی‌همدانی با اشاره به با بیان اینکه جریان غیر انقلابی داخل نظام نسبت به نقش آفرینی جبهه مقاومت موضع منفی دارند،ادامه داد: باید محوریت حضور ایران در این جبهه برای نیروهای انقلابی تبیبن شود،محور مقاومت برای ما دارای اهمیت است.

نماینده ولی‌فقیه در استان البرز با بیان اینکه در  آموزش‌های دینی و اسلامی لزوم حمایت از مسلمانان  تاکید شده است،تصریح کرد:  برای ایجاد امنیت فرامرزی و حفظ عمق راهبردی ایران باید در جبهه مقاومت حضور داشته باشد،آنهایی که شعار نه غزه نه لبنان را سر می‌دهند نمی‌فهمند که چقدر مهم است که در جبهه مقاومت حضور داشته باشیم.

خطیب نمازجمعه کرج با بیان اینکه مهم بودن دفاع از حرم و حریم اهلبیت و ایستادگی در برابر رخنه غربی عبری و عربی از دیگر اهدافی است که سبب می‌شود در جبهه مقاومت باشیم،ادامه داد: حمایت از محور مقاومت دارای اهمیت بالایی است.

امام جمعه کرج با بیان اینکه دغدغه اصلی ما نابودی رژیم صهیونستی و محو جرثمه فساد از روی زمین است که مقدمات آن فراهم شده است،گفت:شاید زمان وقوع این اتفاق   بسیار نزدیک‌تر از زمانی باشد که  رهبری معظم انقلاب مطرح کرده است.

نماینده ولی‌فقیه در استان البرز با اشاره  به روحیات نیروهای غیرانقلابی داخل نظام متذکر شد: افراد غیر انقلابی در داخل نظام مرتب تکرار می کنند که سایه جنگ بر سر ملت  ایران وجود دارد و قدرت بازدارندگی کشور به این بهانه که باید به فکر معیشت ملت باشیم باید محدود شود.

 حسینی‌همدانی با بیان اینکه کاخ نشینی، بی توجهی نسبت به افراد محروم جامعه باند بازی به جای شایسته سالاری از دیگر ویژگیهای این افراد غیر انقلابی است، گفت: این جریان تمام تلاش خود را برای ناکارآمد نشان دادن نظام می‌کنند و اهتمامی به ارزش‌های شهدا نمی‌کنند.

وی با اشاره به اینکه  دو قطبی سازی یکی از کارهای این جریان غیرانقلابی است و این جریان در پاسخگویی به مسئولیتی که دارند فرار کرده و اقدام به فرافکنی میکنند،گفت: این افراد به بهانه‌های مختلف به دنبال ایجاد دوقطبی در جامعه هستند.

امام جمعه کرج با بیان اینکه جریان غیر انقلابی به جای نقد پذیری به منتقدان انگ می‌زنند و  جریان‌های انقلابی را تندرو  خطاب می‌کنند، افزود: از اسنادی که در لانه جاسوسی به دست آمده  مشخص شده که آمریکا نسبت به انقلاب و امام( ره ) موضع داشته و منافع خود را  با وجود امام(ره) در خطر می‌دیده است.

وی با بیان اینکه طبق این اسناد لانه جاسوسی آمریکا نیروهای غرب زده و دولت موقت  را از امکانات آمریکا می‌دانستند و از همان روز اول به دنبال اعمال نفوذ در دستگاه‌های حاکمیتی بوده اند تا در جهت منافع امریکا حرکت کنند، ادامه داد: وجود انقلاب ایران به  رهبری امام خمینی(ره) سبب به خطر افتادن منافع آنها بوده و به دنبال مقابله با انقلاب بودند.

حسینی‌همدانی با اشاره به مشکلات موجود در استان البرز عنوان کرد:  در  استان البرز به جز تخلفات آشکار و پنهان مسئولان ساخت و ساز غیر مجاز و عزل و نصب‌های غیر قانونی مشکل دیگری ندارد.

امام جمعه کرج با اشاره  به انتخابات پیش روی مجلس شورای اسلامی گفت،گفت: داوطلبان نمایندگی مجلس باید التزام عملی به قانون اساسی داشته باشند و کسی که برای تبلیغات انتخاباتی خود خلاف قانون عمل کند به درد قانون گذاری در مجلس نمی‌خورد.

حسینی‌همدانی با بیان اینکه با اشاره به افرادی که ثبت نام کرده یا می‌کنند به گوشه ای رفته و بیاندیشند که آیا برای رضای خدا وارد این مسیر شده یا در ذهنشان چیز دیگری است، گفت: اگر در ذهن این افراد موردی به جز خدمت است  بهتر است  که هزینه اضافی نکنند.

 وی ادامه داد: در جریان پر شتاب حرکت انقلاب اسلامی به سمت مهدویت  نیاز به عناصر جوان و با انگیزه داریم که برای مردم تلاش کنند و کسانی که سنی از آن‌ها رفته است خودشان را کنار کشیده و در اوج خداحافظی کنند و به جوانان فضا دهند و در کنارشان باشند.

حسینی‌همدانی با بیان اینکه مردم نیز در انتخابات، نخست اولویتشان بر روی جوانان باشد، افزود: همانگونه که ثبت نام‌های بی‌خود خلاف و هزینه است به همان شکل ثبت نام نکردن افراد شایسته نیز خلاف است.

وی با اشاره به افراد واجد صلاحیت و دارای توانایی در استان برای شرکت در انتخابات  مجلس گفت: اگر معتقد هستید که صلاحیت دارید وارد عرصه شده و محکم از آرمان‌های نظام و انقلاب دفاع کنید.

امام جمعه کرج با اشاره به فرارسیدن شهادت حضرت معصومه (س) عنوان کرد: ایشان الگویی برای دختران و بانوان جامعه هستند، امروز بانوان دانشمندی در کشور داریم که برای کشور افتخار آفرینی میکنند لازم است از این افراد  حمایت و پیشتیبانی لازم صورت گیرد.

انتهای پیام/901/ ت

R7810/P/S6,50/CT11

دیگر خبرها

 • اعتیاد به سوخت های فسیلی اقیانوس ها را در مرز نابودی قرار داده است
 • مناظره سدسازی و آبخیزداری - ۱|مشکل بارگذاری‌های بیش از توان روی حوضه‌های آبریز/ در کشورهای پیشرو در آبخیزداری هم سیل داریم
 • اجرای طرح ایمن سازی پل طبیعت در گرو تایید نهاد های بالادستی
 • عراق|حمایت دولت قانون از خواسته‌های مردمی/ تلاش آمریکا برای نابودی نظامی سیاسی عراق
 • پیام حساب توییتر سردار سلیمانی در مورد نابودی داعش + فیلم
 • طبیعت کالدشت دماوند در تصرف سودجویان + فیلم
 • جدایی از مرجعیت آغاز نابودی عراق است
 • فرونشست زمین، میراث تاریخی را نابود می کند
 • کشف مولکولی که سلول‌های سرطانی را نابود می‌کند
 • نمایی از طبیعت پاییزی جاده دامغان به ساری + فیلم
 • منصوریان: ما نابود شده‌ایم/از سیستم خودمان عقب نمی‌نشینیم/ نمی‌توان مقابل پرسپولیس هفت موقعیت ایجاد کرد
 • نهضت جنگل‌کاری اقدامی برای جلوگیری از نابودی منابع طبیعی است
 • فیلم | 2000 سال ، سدسازی در ایران
 • جانمایی دیوارهای شیشه‌ای روی پل طبیعت برای جلوگیری از خودکشی
 • دادستان کل: ملت ایران به خاطر نان یا رفاه قیام نمی‌کند؛ پای ولایت ایستاده است/ اگر ماموران حضور پیدا نمی‌کردند، اصفهان را نابود می‌کردند/ درباره کشته‌شدگان به نتیجه کامل نرسیده‌ایم
 • دادستان کل: ملت ایران به خاطر نان یا رفاه قیام نمی‌کند؛ پای مسیر ولایت ایستاده است/ اگر ماموران حضور پیدا نمی‌کردند، اصفهان را نابود می‌کردند/ درباره کشته‌شدگان به نتیجه کامل نرسیده‌ایم
 • دادستان کل: ملت ما به خاطر نان یا رفاه ظاهری قیام نمی‌کند بلکه پای مسیر ولایت ایستاده است/ اگر ماموران حضور پیدا نمی‌کردند، اصفهان را نابود می‌کردند/ درباره کشته شدگان به نتیجه کامل نرسیده‌ایم/در برخی مکان‌ها از جمله مرکز استان‌ها انباشت‌هایی از سلاح‌ها ک
 • دادستان کل: ملت ما به خاطر نان یا رفاه ظاهری قیام نمی‌کند بلکه پای مسیر ولایت ایستاده است/ اگر ماموران حضور پیدا نمی‌کردند، اصفهان را نابود می‌کردند/ درباره کشته شدگان به نتیجه کامل نرسیده‌ایم
 • اردوغان: زمانی از سوریه خارج خواهیم شد که تروریست‌ها را نابود کنیم