فرارو- افزایش قیمت و سهیمه بندی بنزین با مخالفت‌هایی همراه بوده است. هرچند دولت اعلام کرده است تمام در آمد حاصل از این طرح به مردم پرداخت می‌شود، اما با توجه به تجربه تاریخی از افزایش قیمت سوخت به نظر می‌رسد مردم افزایش قیمت‌ سایر کالاها و خدمات را حتمی می‌دانند. اما دولت برای کاهش فشار این طرح بر مردم چه سیاست‌های تکمیلی می‌تواند انجام دهد؟

به گزارش فرارو، بامداد جمعه ۲۴ آبان قیمت بنزین سهمیه‌ای (۶۰ لیتر در ماه برای خودرو‌های شخصی) از ۱۰۰۰ به ۱۵۰۰ تومان افزایش یافت و بنزین آزاد نیز ۳۰۰۰ تومان قیمت‌گذاری شد.
دولت اعلام کرده است منابع حاصل از آن را که حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان برآورد کرده بین ۱۸ تا ۱۹ میلیون خانوار هدف توزیع خواهد کرد.

همچنین قرار است به تاکسی‌ها و تاکسی‌های اینترنتی سهیمه داده شود. عضو هیأت عامل سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای در این زمینه گفت: «سهمیه سواری‌های کرایه عمومی بین شهری با پلاک «ع» ماهانه ۷۵۰ لیتر برای ناوگان تک‌سوز و ۴۵۰ لیتر برای ناوگان دوگانه سوز اختصاص یافت.» به گفته مهران قربانی «سهمیه شش روز باقیمانده آبان‌ماه و همچنین آذرماه این ناوگان تا ابتدای آذرماه امسال در کارت سوخت آن‌ها شارژ می‌شود.»

هرچند این اقدامات برای کاهش فشار این طرح به مردم در نظر گرفته شده است، ولی بر خی کارشناسان معتقدند تجربه تاریخی مردم نشان می‌دهد افزایش قیمت سوخت تاثیر خود را بر سایر قیمت‌ها می‌گذارد و این هزینه بسیار بیش از سود حاصل از دریافت یارانه خواهد بود.

مبلغ واریزی در طرح حمایتی دولت برای خانوار‌های تک نفره ۵۵ هزار تومان، دو نفره ۱۰۳ هزار تومان، سه نفره ۱۳۸ هزار تومان، چهار نفره ۱۷۲ هزار تومان و پنج نفره و بیشتر ۲۰۵ هزار تومان است.

دکتر علی دینی ترکمانی، استاد اقتصاد در مورد تاثیر افزایش قیمت سوخت بر مردم به فرارو گفت: به هر حال مردم یک تجربه‌ای پشت سر دارند و بر مبنای آن تجربه ارزیابی آن‌ها این است که این سیاست روی وضع رفاهی آن‌ها تاثیر منفی می‌گذارد. درست است که بر اساس سیاست اعمال شده درآمد قرار است به صورت یارانه نقدی به ۱۸ میلیون خانوار پرداخت شود، ولی ارزیابی مردم این است که تاثیر منفی این سیاست از طریق افزایش مستقیم قیمت بنزین و بعد افزایش غیر مستقیم قیمت‌های دیگر بیش از نفعی است که از دریافت یارانه نقدی می‌توانند ببرند. طبیعی است که مخالف هستند و به نظر می‌رسد این مخالفت و اعتراض قابل درک است.

این کارشناس مسائل اقتصادی در مورد اقدامی که دولت در جهت سیاست تکمیلی می‌تواند انجام دهد گفت: یک راهکار این است که دولت وعده یارانه خیلی بیشتری بدهد. فرض کنید دو یا سه برابر چیزی که از این طریق می‌توان به دست آورد. خب در این صورت مساله تامین مالی و کسری بودجه پیش می‌آید. بنابر این راهکار قابل طرحی است، اما منطقی نیست و طبیعی است که دولت نمی‌تواند چنین کاری انجام دهد.

دینی ترکمان افزود: یک راهکار دیگر که احتمال وقوع دارد و می‌تواند منطقی باشد این است که نرخ را دولت تعدیل کند. واقعیت امر این است که سهمیه ۱۵۰۰ تومان و آزاد ۳۰۰۰ هزار تومان افزایش قابل توجهی است. بنابر این شاید منطقی‌تر این باشد که ۳۰ لیتر با همان قیمت ۱۰۰۰ تومان داده شود و بقیه آزاد شود. برای مثال بشود ۱۵۰۰ تومان. با توجه به اینکه دولت اعلام کرده کل منایع حاصل را به خانوار بر می‌گرداند. بنابر این منطقی است که از طریق گفتگوی ملی قیمت را تعیین کند و ببیند نظر مردم چیست که خب در یکی دو روز گذشته مردم نظر خود را در قالب اعتراض‌ها اعلام کردند.

این استاد اقتصاد ادامه داد: اگر دولت هدف درآمدی ندارد می‌توان گفت هدف افزایش قیمت این است که جلوی قاچاق را بگیرد یا از این طریق مصرف بیش از اندازه بنزین را کنترل کند. تجریه نشان می‌دهد افزایش قیمت تاثیرات مُسکن مانند دارد. خیلی سریع تاثیر خود را از دست می‌دهد. برای مثال میزان مصرف بنزین در اتومبیل شخصی ممکن است کاهش پیدا کند، ولی بعد وقتی قیمت آژانس و اسنب و حمل و نقل عمومی افزایش پیدا کند دوباره ماشین شخصی صرفه پیدا می‌کند و مردم دوباره از ماشین شخصی استفاده می‌کنند.

دینی ترکمانی گفت: در مورد مساله قاچاق، بحث اصلی روی قاچاق سازمان یافته است که باید رسیدگی شود. آن قاچاقی هم که کسی برای تامین نان شب انجام می‌دهد بحث دیگری است که باید بازار کار درست شود. بنابر این با یک نظام سیستماتیک نظام‌مند این سیاست قیمتی راهکار درستی برای مواجه با قاچاق و کاهش مصرف نیست. این هم اگر در نظر بگیریم شیب افزایش قیمت باید منطقی باشد.

این کارشناس اقتصادی در مورد وضعیت تاکسی‌ها و تاکسی‌های اینترنتی گفت: مساله این است که اگر سهیمه تاکسی‌ها هم به صورت یارانه‌ای پرداخت شود متوسط قیمت حمل و نقل خصوصی افزایش پیدا می‌کند. بخشی از حمل و نقل غیر از تاکسی‌ها است. افرادی که شغل ندارند و به خصوص در شهر‌های بزرگ از این طریق امرار معاش می‌کنند. طبیعی است وقتی آن‌ها قیمت را افزایش دهند تاکسی‌ها هم به رغم اینکه قیمت سوخت آن‌ها افزایش نمی‌یابد، اما تمایل وجود دارد که با آن قیمت خود را منطبق کنند بنابر این خواه ناخواه این قیمت افزایش پیدا خواهد کرد. همین الان هم پیدا کرده است. بنابر این منطبق بر تجربه سال‌های گذشته است و لذا این که فکر کنیم با سهیمه این اتفاق نمی‌افتد بحث درستی نیست.

دینی ترکمان گفت: ضمن اینکه بحث سهمیه به خاطر اختلاف قیمتی که وجود دارد راننده‌های تاکسی ممکن است درگیر مخاطرات اخلاقی یا ملاحظاتی بشوند و بخواهد بنزین سهمیه‌ای را در بازار آزاد بفروشد؛ لذا مشکل کمبود وسایل حمل و نقل عمومی پیش می‌آید. اگر تجربه گذشته را مبنا قرار دهیم معمولا این اتفاقات رخ داده است و بعید نیست در روز‌های آینده باز رخ دهد.

این استاد اقتصاد در پایان گفت: همین الان که اعلام شده که کل پول به صورت یارانه نقدی پرداخت می‌شود مردم معترض بوده اند، اگر اعلام کنند این پول بر نمی‌گردد و می‌رود برای زیر ساخت ها، نقد را به نسیه دادن است و طبیعی است که اعتراضات می‌توانست خیلی بیش از چیزی باشد که در این یکی دو روز رخ داده است. بنابر این دولت چاره‌ای ندارد جز اینکه این کار را انجام دهد. دولت می‌خواهد از نظر خودش هم قیمت را تعدیل کند هم رضایت اجتماعی کسب کند. اما به این دلیل که عرض کردم یعنی تجربه تاریخی که مردم دارند یعنی هزینه‌های این سیاست بیش از نفعی است که از یارانه نقدی عاید می‌شود، طبعا مخالف هستند. اثرات مثبت افزایش قیمت بنزین

در روزهای اخیر بسیار درباره اثرات منفی افزایش قیمت بنزین سخن گفته شده است اما درباره اثرات مثبت آن کمتر حرفی زده شده است. در همین رابطه علی سرزعیم اقتصاددان به دفاع از  طرح افزایش قیمت بنزین پرداخته است. سرزعیم انتقاداتی به نحوه اجرای طرح دارد اما از کلیت آن دفاع می کند.

او در این باره به خبرآنلاین گفت: «این سیاستی است که سختی‌های در کوتاه‌مدت برای ۵ دهک بالای جامعه دارد و منافعی نیز برای ۵ دهک پایین جامعه در پی دارد. ۵ دهک بالای جامعه که عموما خودرو دارند، یعنی نیمی از جامعه ایران خودرو دارد، نمی‌خواهند تغییری در وضع موجود رخ دارند. گروهی هم که ضعیف‌تر و در استان‌های دورافتاده هستند، نمی‌توانند منافع خود را بیشتر نشان دهند و پیگیری کنند.»

این کارشناس اقتصادی درباره این که چرا باید از سیاست افزایش قیمت بنزین دفاع کرد، گفت: «چون در کوتاه‌مدت به فقرزدایی کمک می‌کند؛ گرچه رفاه نیمه بالای جامعه را تا حدی پایین می‌آورد. اما اگر این سیاست را اجرا نکنیم، فقر نیمه پایین جامعه با سرعت بیشتری صورت می‌گیرد.»

سرزعیم تاکید کرد: "ما برای حفظ قدرت خرید یا افت کمتر قدرت خرید دهک‌های پایین جامعه، به این سیاست در کوتاه‌مدت تن دهیم. این سیاست البته در بلندمدت اثرات بیشتری به دنبال دارد که حداقلی‌ترین آن، مربوط به آلودگی هوا است. ما هر زمان که با آلودگی هوا مواجه می‌شویم، باید به این سوال فکر کنیم که در نهایت چه زمانی باید این مساله را حل کنیم."

وی متذکر شد: «هیچ راهی جز این‌که قیمت بنزین را بالا ببریم و بخشی از منابع آن را صرف توسعه ناوگان حمل‌ونقل عمومی بیاوریم، وجود ندارد. بیشتر کشورهای دنیا که مشکل ترافیک را حل کرده‌اند، از این راه رفته‌اند.»

او معتقد است که "خیلی زودتر از این‌ها باید قیمت سوخت بالا می‌رفت و متاسفانه دولت دیر عمل کرد، اما باز هم امروز بهتر از فرداست."

سرزعیم از تاکتیک دولت برای اجرای طرح انتقاد کرد و گفت: «به نظر من دولت اول باید پول را واریز می‌کرد و بعد قیمت را بالا می‌برد. ما اول می‌توانستیم پول چاپ کنیم و بعد از محل درآمد بنزین، پول را پس بدهد. می‌شد فعلا این کار را کرد و منطقی هم بود.»

او افزود: "اما و اگرها برای قبل از هر داستانی است و اگر الان به اما و اگر بپردازیم، یعنی این‌که ما هیچ‌گاه در ایران به اصلاحات اقتصادی نپردازیم و همین‌طور آرام آرام وضعمان بدتر شود."

این کارشناس اقتصادی درباره بازتوزیع درآمد حاصل از افزایش قیمت بنزین تصریح کرد: «عین یارانه نقدی است. مکانیزم آن هم این‌گونه است که با توجه به این‌که هر ماه پرداخت نقدی یارانه‌ها را داریم، به این گروه کمک حمایتی پرداخت خواهد شد.»

سرزعیم درباره یارانه‌های پنهان عنوان کرد: "ما اگر همه یارانه‌های دولت را حذف کنیم و به مردم پول نقدی بدهیم، عدد آن تا ۷۰۰، ۸۰۰ هزار تومان به هر نفر می‌گویند می‌رسد، کف آن را می‌گویند ۵۰۰ هزار تومان است. ما تا این‌جا خیلی فاصله داریم."

یک پیشنهاد متفاوت عباس عبدی فعال سیاسی اصلاح طلب هم امروز در یادداشتی ضمن دفاع از سیاست افزایش قیمت بنزین، ایده دولت را به چالش کشید. عبدی در یادداشت خود عنوان کرد که از او هم در این رابطه نظرخواهی شده و پیشنهادش چیز دیگری بوده است.    این فعال سیاسی اصلاح طلب در این رابطه نوشت: «سیاست اخیر گرچه منافع محدودی دارد ولی مشکل سوخت و انرژی را حل نمی‌کند زیرا با وجود قیمت‌گذاری و دو نرخی بودن به تنهایی برای شکست هر سیاستی در انرژی کافی است.»   به عقیده او "هر طرحی در زمینه انرژی باید معطوف به این هدف باشد که یک بار برای همیشه مساله قیمت‌گذاری انرژی را حل کند."   پیشنهاد این تحلیلگر اصلاح طلب این است: «برای هر خانوار سبد انرژی تعریف کرد و این ایده را از بنزین آغاز کرده سپس اقلام دیگر مثل گازوییل، گاز و برق را به مرور به آن اضافه کرد. براساس این سبد انرژی دولت حق افزایش درآمد از فروش آن‌ها را ندارد مگر در حد هزینه‌های تولید و سهم هر خانوار یا فرد را از هرکدام از این انرژی‌ها و ابتدا از بنزین را به خانوار تحویل می‌دهد، این تحویل به همان قیمت لیتری هزار تومان است. هر خانوار مالک این سبد است و هر کاری که خواست با آن انجام می‌دهد. آن را در بازار انرژی می‌فروشد یا خودش مصرف می‌کند. برای نمونه اگر به هر فرد ۲۵ لیتر بنزین در ماه تعلق گیرد، روزانه حدود ۷۰ میلیون لیتر بنزین سهم این سبد می‌شود.» یارانه بنزینی خیانت است باید کوپن داد احمد توکلی اقتصاد دان اصولگرا هم از منتقدان طرح به حساب می آید. توکلی در گفت و گویی با خبرگزاری فارس به تشریح دیدگاه های خود در این باره پرداخته است.   توکلی ضمن انتقاد از نحوه اجرای طرح و عدم اطلاع رسانی پیش از اجرا ایجاد شوک در جامعه، درباره اینکه این طرح به اهداف خود برسد نیز شک و شبهه دارد.   توکلی درباره اینکه آیا این طرح می تواند مانع از قاچاق بنزین شود، گفت: «سیاست قیمتی به تنهایی نمی‌تواند جلوی قاچاق بنزین را بگیرد، اما سهمیه بندی سوخت و کارت هوشمند سوخت می‌تواند قاچاق بنزین را کنترل کند.»   به عقیده این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزایش قیمت در کاهش مصرف بنزین هم تاثیر زیادی نخواهد داشت. توکلی گفت: «بنزین همانند دارو و نان کالایی کم کشش است. کالای کم کشش کالایی است که تغییر قیمت تاثیری در تقاضا و مصرف آن ندارد و حساسیت متقاضی نسبت به تغییر قیمت کم است. یعنی افزایش قیمت، تاثیر کمی در کاهش تقاضا دارد.»   توکلی همچنین حذف کارت سوخت در ابتدای دولت روحانی را "خیانت" دانست. او البته معتقد است یک خیانت دیگر هم در طرح اخیر افزایش قیمت بنزین صورت گرفته است و آن  پرداخت یارانه بنزین تا 205 هزار تومان است.   این عضو مجمع تشخیص در این باره گفت: «آقای احمدی نژاد زمانی می خواست یارانه را به 250 هزار تومان افزایش دهد. ما از این فاجعه جلوگیری کردیم. اعتراض ما این بود که چرا به همه یارانه می‌دهید و چرا می خواهید آن را افزایش دهید. پرداخت یارانه 250 هزار تومانی ناپایدار و برای تولید مرگبار بود. وقتی با افزایش قیمت بنزین ، برای چند ماه به خانوارها یارانه بیشتری پرداخت می کنید این یارانه را مردم درآمد دائمی تلقی می‌کنند و قطع آن بسیار دشوار و نشدنی است. آن وقت با نوسان قیمت نفت، اقتصاد دولت زمین گیر می‌شود.»   این نماینده پیشین مجلس ادامه داد که در آن زمان همراه با چند اقتصاددان با نگارش نامه به رهبر انقلاب با آن طرح مخالفت کرده و آن را "خیانت" دانستند و به این ترتیب مانع از اجرای آن شدند. توکلی گفت: «حال دولت کنونی می‌خواهد همان کار آقای احمدی نژاد را انجام دهد.»   اما پیشنهاد توکلی چیست؟ او در این باره اظهار کرد: «هنگامی که مردم تحت فشارند و دولت می خواهد کالاهای ضروری مانند گوشت و شیر را به بدهد و مردم مصرف حداقلی داشته باشند، باید یارانه کالایی داده شود نه نقدی. به نظر من حمایت نقدی از ۱۸ میلیون خانوار توسط دولت سیاست غلطی است و باید به جای آن حمایت کالایی و کوپن غذا به این خانواده ها داده شود در غیر این صورت در آینده نزدیک هزینه سنگینی بر دوش جامعه برای برای جبران عقب ماندگی های ناشی از سوء تغذیه این روزها می‌گذارد.»    

منبع: فرارو

کلیدواژه: قیمت بنزین بنزین گرانی بنزین

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت fararu.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت « فرارو» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه در مورد انتشار این خبر انتقاد یا پیشنهادی دارید لطفاٌ کد ۲۵۸۲۳۲۲۴ را به همراه موضوع به آدرس ایمیل [KHABARBAN] ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

محسن فخری‌زاده، دانشمند هسته‌ای و موشکی ایران ترور شد/فیلم و عکس

لاریجانی: هرگز نباید به برجام برگردیم

جنجال اظهارات عیسی کلانتری، معان روحانی درباره امام خمینی

چرا نظامیان می‌خواهند خدمت به امنیت وطن را رها کنند و وارد سیاست شوند؟

تعبیری سخیف و دون شأن امام

خبر بعدی:

واکنش تریبون نماز جمعه به قیمت مرغ و تخم مرغ/ درخواست آیت‌الله فلاحتی از قوه قضائیه

صراط:

ائمه جمعه این هفته نیز به دلیل جلوگیری از شیوع کرونا در پیام‌های مجازی خطبه‌های خود را ایراد کردند؛ خطبه‌هایی که بیشتر حول محور گرانی و لزوم رعایت پروتکل‌های بهداشتی می‌چرخید. 

به گزارش خبرآنلاین آیت الله رسول فلاحتی در سخنان پیام جمعه که در مصلای امام خمینی(ره) رشت بدون مستمع برگزار شد با تاکید بر اینکه صبر مردم به معنای آن نیست که دستگاه های متولی برای مهار گرانی ها ورود نکنند، افزود: ورود دستگاه قضا در برخورد با گرانی ها مطالبه مردم است و دادستان ها به عنوان مدعی العموم برای مقابله با گرانی ها ورود کرده و مجازات سختی را برای عوامل گرانی اعمال کنند.

به گزارش ایرنا، فلاحتی با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در دیدار تصویری ۱۳ آبان سال جاری یادآور شد: رهبر معظم انقلاب پیرامون مشکلات اقتصادی جامعه فرمودند که بسیاری از مشکلات مربوط به تحریم ها نیست و گرانی های اخیر واقعا توجیه ندارد.

امام جمعه رشت با اشاره به وجود منابع مادی و انسانی کشور بیان کرد: دشمن از بیرون و افراد سالوس منش در داخل مانند موریانه به درخت تنومند انقلاب اسلامی چسبیده اند.

آیت الله فلاحتی به ایجاد مشکل دو گروه برای مردم اشاره کرد و افزود: گروه نخست دستگاه ها و کارخانه های دولتی هستند که گرانی را آهسته به جامعه تزریق می کنند و گروه دوم بعضی از فروشندگان و واسطه گران فرصت طلب هستند که به گرانی ها دامن می زنند.

آیت الله فلاحتی، راه علاج تحریم ها را توجه دولت و همه مسئولان به خوداتکایی دانست و بیان کرد: تقویت بنیه های اقتصادی کشور و جهش تولید نیازمند توجه ویژه است.

وی به نامه سه کشور آلمان، فرانسه و انگلیس به آژانس هسته ای اشاره کرد و یادآور شد: پس از خروج آمریکا از برجام کشورهای اروپایی کاری انجام ندادند و اکنون نقشه های شوم این سه کشور از آستین مخملی شان بیرون آمده است.

امام جمعه رشت با اشاره به اینکه ۹ شرط مقام معظم رهبری در برجام انجام نشده است، اظهار کرد: در ۲ سال و نیم گذشته کشورهای اروپایی نتوانستند برای ایران کاری انجام دهند در صورتی که ایران به تمام تعهدات برجامی خود عمل کرده است.

اعتدال در استفاده از مسائل جنسی این است که انسان رعایت حدود الهی و شرعی را داشته باشد

آیت الله فلاحتی با تاکید براینکه چه کسی باید پاسخگوی عوامل ترور سردار شهید حاج قاسم سلیمانی باشد، اظهار کرد: امروز غرب گرایان داخلی به چه چیز آمریکا دل خوش کرده اند.

به گزارش مهر،او با اشاره به دهم آذرماه مصادف با سالروز شهادت آیت الله سیدحسن مدرس به اهمیت جایگاه مجلس از دیدگاه امام(ره) اشاره کرد و گفت: نمایندگان مجلس شورای اسلامی دو وظیفه تقنین قوانین و نظارت بر حسن اجرای قوانین را به عهده دارند و این امور برای کشور راهگشا است.

او با تاکید براینکه ملت زمانی در فرهنگ، سیاست و اقتصاد به موفقیت می رسد که مجلس توانمندی لازم در اعمال نظارت دقیق را داشته باشد، بیان کرد: آیا نمایندگان مجلس می دانند در وزارت نفت چه می گذرد ضمن اینکه نظارت بر سامانه های صادراتی، وارداتی و ثبت سفارش ها از وظایف نمایندگان مجلس است.

نماینده ولی فقیه در گیلان، بخشی از مشکلات اقتصادی کشور را مربوط به نبود نظارت ها دانست و اظهار کرد: مردم خواستار نظارت مجلس بر مسائل اقتصادی جامعه هستند.

نماینده ولی فقیه در گیلان به تعطیلی ۲ هفته ای کشور طبق مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا اشاره کرد و افزود: تعطیلی مغازه ها راه به جایی نمی برد بلکه به مشکلات می افزاید.

او در ادامه به پرداخت وام یک میلیون تومانی دولت برای جبران خسارت کرونا اشاره کرد و یادآور شد: وام یک میلیون تومانی فقط حکم مـُسکن موقتی را دارد.

آیت الله فلاحتی  قطع ارتباط بین استان ها در جلوگیری از شیوع ویروس کرونا را تاثیرگذار عنوان  و بیان کرد: آمد و شدهای بین استانی را قطع کنید اما تعطیلی مغازه ها تاثیر منفی دارد.

امام جمعه رشت همچنین پیرامون سبک زندگی اسلامی با عنوان شرم، حیا و عفت به ویژه در مسائل جنسی و شهوانی، گفت: اعتدال در استفاده از مسائل جنسی این است که انسان رعایت حدود الهی و شرعی را داشته باشد.

آیت الله فلاحتی با بیان اینکه دین اسلام به پاکی و طهارت در مسائل جنسی اهمیت ویژه قائل شده است، خاطرنشان کرد کرد: از جمله مسائلی که در اسلام برای امور جنسی مطرح شده، زنا بوده و زنا به معنای استفاده از مسائل جنسی بر خلاف دستور الهی است.

 

دشمن عزت ما را بر نمی‌تابد

آیت‌الله محمدرضا ناصری در خطبه‌های مکتوب این هفته نمازجمعه یزد نیز گفت: استغفار، شکرگزاری خداست و هم در روزی انسان و هم تحمل و گذر از مشکلات و سختی‌ها اثرگذار است ضمن اینکه استغفار یک حرکت مؤدبانه در برابر خدا و درخواست از خدا برای عنایت ویژه به بندگان است.

او با اشاره به اینکه دشمنان ما چهل سال است که بی‌وقفه علیه کشور، نظام، انقلاب و اسلام دسیسه می‌کنند، افزود: آنچه کشور ما را در برابر این همه دسیسه ایمن نگاه داشته، توکل به خدا و در کنار آن ایمان و مقاومت و بصیرت و دعای مردم، اقتدار و تدبیر امام و رهبری و اخلاص شهدا بوده است.

وی با اشاره به اینکه پیامبر اسلام (ص) هر روز استغفار می‌کرد و به درگاه خداوند متعال التجا داشت، عنوان کرد: امت پیامبر (ص) نیز امروز با روزی ۷۰ بار استغفار و فراگیر کردن آن، درهای رحمت خدا را به سوی خود باز کنند.

ناصری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه توطئه دشمنان بسیار زیاد و متنوع است و تاکنون هم به هر شکل توانسته‌اند دسیسه چینی کرده اند، افزود: اینها اسلام ستیز، انسان ستیز و برده پرور هستند و اخلاق در بین آنها جایگاهی ندارد.

وی اظهار داشت: ملت ایران، پیشرفت، مقاومت و عزت خود را از خدا دارد در حالی که دشمنان، عزت ما را بر نمی‌تابند و از پیشرفت ما ناراحت و نگران هستند و همواره در صدد قرار دادن مردم در مسیر سقوط و بردگی خود هستند.

نماینده ولی فقیه در استان یزد عنوان کرد: آنها هر که در مسیر عزت مسلمین قدم بردارد را دشمن خود می‌دانند و به همین دلیل نیز سردار بزرگ اسلام، حاج قاسم سلیمانی که ناجی کشورهای اسلامی بود را به شهادت رساندند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود بیان کرد: به چنین دشمنانی نمی‌توان اعتماد و اتکا کرد بلکه باید توانمندی‌های مردم و ظرفیت کشور را خوب بشناسیم و مراقب باشیم که دشمنان به اهداف خود از جمله بدبین کردن مردم به نظام و انقلاب دست پیدا نکنند و نتوانند حرکت‌های هر چند کوچک عده‌ای را سوژه‌ای برای منحرف کردن افکار مردم قرار دهند.

ناصری تصریح کرد: مردم باید در این شرایط، شیطنت‌های دشمن را درک کنند و در کنار مشکلات، متوجه باشند که ما اکنون به واسطه پیشرفت‌های علمی چه جایگاهی در دنیا داریم و چه شکست‌هایی به دشمنان داده‌ایم.

وی افزود: همه اینها از عنایت خداست و از مسیر انقلاب نصیب کشور شده همانگونه که از مسیر انقلاب از نوکری شاه و صهیونیست‌ها رهایی یافتیم در حالی که دشمن می‌خواهد ما این عظمت را فراموش کنیم و خود را دست کم بگیریم.

ناصری تاکید کرد: مردم کاستی‌ها و کمبودها را پای انقلاب و نظام نگذارند و بدانند هر که در مسیر خدا قدم بردارد، توسط شیاطین آزار می‌بیند اما وعده خداست که اگر صبر و تقوا پیشه کنید، حیله‌های دشمن به شما ضرر نمی‌زند.

امام جمعه یزد عنوان کرد: جوانان و مردم انقلابی ما گوش به فرمان رهبری و دلسوزان و امیدوار به فضل خدا باشند و به یاوه‌سرایی‌ها و دروغ‌های فضای مجازی توجه نکنند.

وی با اشاره به اینکه جدیت در عمل و عزم راسخ، خواسته رهبری از مسئولان است، افزود: مسئولان به سرمایه گذاری، تولید و اشتغال‌زایی اهمیت دهند و قدردان توانمندی‌های مردم و همراهی‌های آنها باشند و تلاش کنند روحیه خوداتکایی و اعتماد به نفس را در مردم تقویت کنند و خود نیز از بیگانگان دل ببرند زیرا اینها قرار نیست به ما کمکی کنند.

ناصری با تاکید بر اینکه مردم نباید سوژه دست رسانه‌های دشمن دهند و گول اشک تمساح ریختن آنها را نخورند، تصریح کرد: مسئولان نیز با شجاعت و اهتمام بیشتری پای کار بیایند و نیازهای کشور را تأمین کنند.

وی با بیان اینکه در طول سال‌ها از استعداد، هوش و ذکاوت جوانان ایرانی غفلت شده است، افزود: اکنون با تقویت شرکت‌های دانش بنیان، این غفلت خود را جبران کنند و در مسیر رفع نیازهای کشور با استفاده از توان و ظرفیت داخلی گام بردارند.

ناصری با بیان اینکه برخی موارد و گرانی‌ها ربطی به تحریم‌ها ندارد و مسئولان باید قطع وابستگی کنند، اظهار داشت: برای کشوری نظیر ایران زیبنده نیست که خوراک دام را از خارج از کشور وارد کند و گوشت و مرغ و فرآورده‌های دامی هر روز به این بهانه گران شود.

وی از مردم انقلابی، نیروهای جهادی، خیران و مسئولان خواست تا همه پای کار بیایند و با استفاده از ظرفیت‌های موجود و استعداد و هوش جوانان، تحریم‌ها را خنثی کنند ضمن اینکه در این شرایط سخت، همچنان هم همدلی و مواسات و دستگیری از یکدیگر را مدنظر داشته باشند تا از بحران بیماری و تحریم و گرانی عبور کنیم.

 

خجالت آور است که مجبوریم در تریبون نمازجمعه از قیمت مرغ و تخم مرغ صحبت کنیم

امام جمعه اسالم با اشاره به اینکه رهبری بسیج را یک ذخیره و گنجینه معرفی کردند، تصریح کرد: این نشان از ارزش والای بسیج دارد که به عنوان دست قدرتمند و بازوی توانمند در همه صحنه‌های سخت و نرم و در همه حوادث و بزنگاه‌ها به یاری انقلاب اسلامی ما شتافته است.

به گزارش مهر، حجت الاسلام باقری همچنین به ضرورت هوشیاری و آگاهی بسیجیان در مقابله با نقشه‌های دشمنان و ابطال آن بر اساس بصیرت و معرفت و شناخت بالای سیاسی تأکید کرد و افزود: در این دوران حساس و پیچیده توجه به حقایق و شناخت حق از مهمترین وظایف بسیج و بسیجیان برای مقابله با توطئه‌ها و نقشه‌های شوم دشمنان به خصوص استکبار جهانی است.

حجت الاسلام باقری با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب در جلسه شورای عالی اقتصاد، گفت: مذاکره ریسمان پوسیده و نخ نمایی است که دیگر نمی‌توان به آن اعتماد کرد و تجربه و سابقه مذاکره با آمریکا و ایادی آن نشان داده است که آزموده را آزمودن خطاست.

وی افزود: وقتی امام و رهبر جامعه می‌فرماید راه حل همه مشکلات در داخل است و همه می‌دانیم که باید چه کار کنیم فقط همت و عزم و اراده برای حل مشکلات وجود ندارد یعنی مجریان امر تا به حال کار مطلوبی برای حل مشکلات انجام نداده‌اند.

امام جمعه اسالم با بیان اینکه امروز افراد کوچه و بازار هم می‌دانند وقتی قیمت مرغ پرکنده بالا می‌رود مشکل از آمریکا و ترامپ و بایدن نیست، ادامه داد: مشکل از نبود همت داخلی است که به وقت محصولات کشاورزی مورد نیاز دام و طیور را تولید نکرده که اکنون گوشت و مرغ و لبنیات و تخم مرغ و روغن گران می‌شود و مردم از خرید آن ناتوان می‌شوند.

او گفت: خجالت آور است که مجبوریم در تریبون نمازجمعه از قیمت مرغ و تخم مرغ صحبت کنیم. 

 

ریشه تمام زشتی‌های اخلاقی غفلت از یاد خداست که این گناهان سبب نزول بلاها و گرفتاری‌ها هم می‌شود

آیت الله سید مرتضی محمودی گلپایگانی امام جمعه ورامین در پیامی که تحت عنوان پیام جمعه منتشر کرد، طی سخنانی اظهار داشت: قرآن کریم می‌فرماید «عاقبت نیک برای متقین و پرهیزگاران است» لذا اگر سعادت دنیا و آخرت را می‌خواهیم فقط با تقوا به آن می‌رسیم.

محمودی افزود: وقتی بشر از خدا غافل شد و در دام شهوات و تمایلات نفسانی قرار گرفت و به هر گناهی دست می‌زند، لذا ریشه تمام زشتی‌های اخلاقی غفلت از یاد خداست که این گناهان سبب نزول بلاها و گرفتاری‌ها هم می‌شود پس باید از خداوند طلب بخشش و استغفار داشته باشیم تا انشاالله همچنان رحمت خود را بر ما نازل فرماید.

امام جمعه ورامین بیان داشت: باید بدانیم همه ما بهره‌مند از نعمت‌های الهی هستیم و باید شکرگزار این نعمت‌ها باشیم یکی از این نعمت‌ها، نعمت ولایت و نعمت انقلاب اسلامی است شکرگزاری این نعمت‌ها به این است که تا می‌توانیم خدمت کنیم، مردم به یکدیگر خدمت کنند، خصوصاً در این شرایطی که دنیا گرفتار یک بیماری ویرانگر و جهانی شده است باید همه ما دست به دست یکدیگر داده و با کمک به هم این مشکلات را پشت سر بگذاریم.

نماینده ولی فقیه در شهرستان ورامین گفت: از سوی دیگر مسئولان باید قدردان باشند خداوند توفیق خدمتگزاری به چنین مردمی را نصیب آنها کرده است و هرگونه کوتاهی خسران دنیا و آخرت را خواهد داشت.

محمودی با بیان اینکه این مشکلات اقتصادی اصلاً قابل قبول نیست عنوان داشت: همانگونه که مقام معظم رهبری فرمودند «بسیاری از آنها با مدیریت صحیح حل خواهد شد» بدانیم آمریکا و اروپا دوستدار مردم ما نیستند آنها در طول حیات خود به ملت‌های دیگر خاصه ملت ایران ظلم کردند و امید داشتن به آنها ساده لوحی است، لذا باید مسئولان کشور تمام توجه خود را به توان داخلی صرف کرده تا انشاالله بتوانیم توطئه‌های داخلی و خارجی را خنثی سازیم.

دیگر خبرها

 • ۳ دلیل گرانی هویج در بازار
 • بررسی طرح سهمیه‌بندی بنزین سرانه خانوار/ دلایل افزایش قیمت مرغ بررسی می شود
 • طرح سهمیه‌بندی بنزین سرانه خانوار و بررسی دلایل افزایش قیمت مرغ در دستور کار کمیسیون‌های مجلس
 • ۳ دلیل گرانی هویج در بازار/ درباره قیمت میوه‌ها بزرگ نمایی می‌شود
 • الان یا الان؟
 • پیش بینی مرکز پژوهش‌ها از تورم ناشی از افزایش قیمت بنزین در آبان ۹۸ چقدر بود؟
 • پیش بینی مرکز پژوهش‌ها از تورم ناشی از افزایش قیمت بنزین در آبان 98 چقدر بود؟
 • نتانیاهو: نمی‌خواهم شما را از کارهایی که انجام داده‌ایم مطلع کنم!
 • شما را در جریان همه کارهایی که این هفته انجام دادیم، قرار نمی‌دهم!
 • نتانیاهو: نمی‌خواهم شما را از همه کارهایی که کردم مطلع کنم!
 • نتانیاهو: نمی‌خواهم شما را از همه کارهایی که این هفته انجام داده‌ایم مطلع کنم
 • نتانیاهو: نمی‌خواهم شما را از همه کارهایی که این هفته انجام داده‌ایم مطلع کنم!
 • دولت و مجلس برای رفع گرانی‌ها چاره‌اندیشی کنند
 • دولت و مجلس برای گرانی‌ها چاره‌اندیشی کنند
 • بازار گوشت همچنان روی خط گرانی/ دلالان، همچنان میدان‌دار تعیین قیمت مایحتاج اساسی مردم
 • آیت‌الله حسینی بوشهری: دولت و مجلس برای گرانی‌ها چاره‌اندیشی کنند
 • خطیب جمعه قم: دولت و مجلس برای گرانی‌ها چاره‌اندیشی کنند
 • درآمدهای نفتی دولت؛ کمی بیش‌تر از صفر
 • گلایه یاسوجی‌ها از کیفیت نان/ افزایش قیمت بدون افزایش کیفیت