مشاهده اخبار داغ روز

علی ربیعی سخنگوی دولت و محمدرضا عدل معاون امور زیربنایی فنی سازمان برنامه و بودجه در برنامه تیتر امشب شبکه خبر به سؤالات و مسائل در مورد افزایش قیمت بنزین، سهمیه‌ها و کمک معیشتی به خانوار توضیحاتی ارائه کردند.

در این برنامه علی ربیعی با اشاره به اینکه ساعت ۲۴ امشب مبالغ حمایتی برای ۲۰ میلیون نفر پرداخت می‌شود، اظهار داشت: این طرح در راستای برقراری عدالت اجتماعی و یا حرکت کردن به این سمت و سو بوده و دلایل مختلفی برای اجرایی آن متصور است.

  در ادامه گزیده توضیحات سخنگوی دولت را می خوانید: این درست نیست که بگویم یک شبه اعلام شد. تجربه نشان داده اعلام این مسائل از قبل تبعاتی به همراه دارد این تصمیم با نیت خیرخواهانه برای دهک‌های پایین اتخاذ شد.

برای حمل‌ونقل درون‌شهری، برون‌شهری، تاکسی‌های اینترنتی، وانت‌بارها، ون‌ها و سایر وسایل بنزین‌سوز دیگر سهمیه در نظر گرفته شده است. اصل اینکه روند کنونی ناعادلانه بود در آن شکی نیست و ادامه این روند امکانپذیر نبود و باید عادلانه می‌شد. در هر زمان دیگری این طرح اجرا می‌شد باز هم ابهاماتی را مطرح می‌کردند. همه گروه‌های هدف در این طرح به خوبی شناسایی شده و اگر کسی جا بماند قابل اصلاح است.

قبل از اینکه نرخ بنزین را اعلام کنیم کنترل‌ها شروع شده بود تا مردم نگرانی نداشته باشند. زمینه و پیوست این طرح کنترل قیمت‌ها، میزان حمل‌ونقل و گرفتن بهانه‌ها برای افزایش قیمت کالا و خدمات بود.

{ربیعی با اشاره براینکه حتی به سرویس مدارس هم سهمیه دادیم و برای صنعت حمل‌ونقل سهمیه بنزین پیش‌بینی شد} با گشاده نظری‌ها صحبت‌ها و نقد‌ها را می‌پذیریم.

همه این مباحث براساس نظرات کارشناسی و ترکیبی از سفر با وسایل نقلیه عمومی و شخصی در نظر گرفته شده است. در حال حاضر بیش از ۵۰ درصد ایرانی‌ها ماشین ندارند و عده‌ای نیز ۳ تا ۴ خودرو دارند و آمار دقیق این است که ۵۲ تا ۵۳ درصد از مردم ماشین ندارند.

اصل اجرای این طرح به منظور عدالت است و در کنار آن اصلاح ساختار اقتصادی مطرح بود. سعی کردیم برای اینکه کمترین فشار به مردم وارد شود مردمی که ماشین ندارند را کمک و حمایت معیشتی بکنیم نگرانی مردم طبیعی است و باید در این خصوص بحث شود.

این طرح برای این بوده که عده‌ای پر مصرف مشغول دور دور بودند و به همین دلیل از آن‌ها یارانه بنزین را گرفتیم تا به مردمی که ماشین ندارند کمک کنیم.

{با اشاره به آثار تورمی افزایش نرخ بنزین} در بیشترین حالت اثر مستقیم آن ۲ درصد و در مجموع ۴ درصد پیش‌بینی می‌شود.

خانوار‌های ۵ نفر به بالا قابل توجه نیستند میانگین بُعد خانوار در کشور مشخص است البته ما خانوار‌های ۱۹ نفره و ۳۰ نفره هم داریم. باید براساس منابع تصمیم‌گیری می‌شد منابع محدود است اگر بخواهیم پول بیشتری بدهیم اقشار و جمعیت مشمول طرح کمتر می‌شدند. هرچه پول از این محل حاصل شود برای معیشت مردم در نظر می‌گیریم و این قطعی است.

طرح معیشت ۷۵ درصد جامعه را در بر می‌گیرد و اگر کسی احساس می‌کند مشمول می‌شود بدون تنگ‌نظری آن را بررسی می‌کنیم که این امکان فراهم شده در سایتی که اطلاع‌رسانی صورت می‌گیرد اندازه ۲۰۰ کلمه دلایل ذی‌الحق بودن خود را بنویسد. میان افرادی که یارانه نقدی می‌گیرند با طرح معیشت همپوشانی وجود دارد.

یارانه بگیرانی که به علت ثروت حذف شده‌اند در طرح حمایت معیشتی نیستند، اما آن‌هایی که قبلاً داوطلبانه در گرفتن یارانه‌ها ثبت‌نام نکرده‌اند می‌توانند اعتراض کنند.

بی‌باور نیستیم یا اینکه سختی‌ها و نگرانی‌ها را درک نکرده باشیم. خیلی وقت‌ها نمی‌خواهیم کام جامعه را تلخ کنیم با وجود تحریم‌های ظالمانه در ماه‌های اخیر تعادل خوبی به وجود آمد به همین دلیل با اجرای این طرح خواستیم به معیشت مردم کمک کنیم تک‌تک سلول‌های بدن ما نگران معیشت مردم است.

نقطه ضعف بزرگ ما این بود که نتوانستیم مردم را توجیه کنیم. هر تصمیمی می‌گرفتیم عده‌ای سودجو کار خود را می‌کنند اگر پیوست طرح کنترل قیمت‌ها نباشد شکست خورده‌ایم.

قانون برنامه ششم را داشتیم و از سران قوا نیز مصوبه گرفتیم و آن را در بودجه نیز پایدار می‌کنیم.

کارگروهی تشکیل شده بخشی از آن‌ها سهمیه از آژانس دریافت می‌کنند، بخشی از تاکسی‌های اینترنتی و ایده‌ای را دنبال می‌کنیم تا این افراد به سامانه‌ای متصل و شناسایی شوند تا بتوان برای آن‌ها سهمیه در نظر گرفت.

در ادامه محمدرضا عدل معاون امور زیربنایی فنی سازمان برنامه و بودجه با اشاره به آثار تورمی افزایش قیمت بنزین گفت: روزانه ۹۵ تا ۹۶ لیتر مصرف بنزین وجود دارد که ۶۶ میلیون لیتر آن ۱۵۰۰ تومانی است و ۲۵ میلیون نیز با ۳ هزار تومان پیش‌بینی است انتظار این است که مردم صرفه‌جویی کنند.

{با اشاره به  اینکه از ابتدای انقلاب ۱۵ بار افزایش قیمت بنزین داشتیم که شش بار آن هیچ بار تورمی نداشته و شش بار نیز تورم کاهش یافته که البته به دلیل سیاست‌های جبرانی و دیگر متغیر‌ها بوده است، یادآور شد} فقط سه بار آن با تورم همراه بوده و مطالعات نشان داده که این تغییر حداکثر تورم ۲ درصدی به همراه خواهد داشت. اگر نفت و گاز را افزایش می‌دادیم آثار تورمی بیشتری داشت. توقع تورم انتظاری و روانی وجود دارد، اما آثار پرداخت‌های جبرانی را باید در نظر گرفت. امشب یک مرحله پرداختی و ۲۹ آذر و شنبه هفته آینده مراحل بعدی پرداخت کمک معیشتی است.

با افزایش بی‌رویه مصرف بنزین روبرو هستیم و انتظار می‌رود ۶ تا ۱۰ میلیون لیتر مصرف کاهش یابد. با روند رشد مصرف سال ۱۴۰۰ به وارد کننده تبدیل می‌شدیم در حالیکه ۴.۲ میلیارد دلار برای پالایشگاه ستاره خلیج فارس سرمایه‌گذاری شد؛ بنابراین با کاهش مصرف مازاد آن را صادر می‌کنیم. سال ۹۶-۹۷ بالغ بر ۱۴.۲ درصد با افزایش مصرف روبرو بودیم هر چقدر نرخ ارز در سال گذشته بیشتر شد گرایش به قاچاق سوخت نیز بیشتر شد.

از اول امسال شاهد افتتاح و تکمیل خطوط مترو هستیم. دولت نیز در بخش‌های دیگر حمل‌ونقل کمک‌هایی کرده است.

هر لیتر قاچاق سوخت به ترکیه ۱۵ هزار تومان درآمد، افغانستان ۹ هزار توتمان و ارمنستان ۱۴ هزار تومان مابه‌التفاوت دارد. به هر حال این طرح بخشی از قاچاق سوخت را نیز کنترل می‌کند. جزئیات طرح و همه این اقدامات در کارگروهی که در وزارت کشور تشکیل شده با حضور همه دستگاه‌های کشور بحث و بررسی شد و البته پرداخت سهمیه ۶۰ لیتری مسبوق السابقه است چنانچه نیاز به اصلاح داشته باشد انجام خواهد شد.

منبع: فرارو

وزیر کشور: افزایش قیمت کالاها بخاطر بنزین طبیعی است!+فیلم

عکس| مهناز افشار با تیپ متفاوت در کنار ابی و آرش

جان‌باختگان اعتراضات چه افرادی هستند؟| مردم می‌خواهند بدانند چه اتفاقی افتاده است

جهانگیری: مردم با سیلی صورت خود را سرخ نگه داشتند| آمریکا گلوگاه‌های اقتصاد کشور را بسته| شرایط کنونی جزو سخت‌ترین شرایط پس از انقلاب است| کشورهای دوست هم نفت ایران را نمی‌خرند

فیلم | تصاویر انفجار، انتقال مجروحین و روایت تلخ یک شاهد عینی که داغ فرزند دیده از انفجار تالار عروسی در سقز

منبع این خبر، وبسایت fararu.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۵۸۳۷۴۴۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

خبر بعدی:

معلولان میبدی: اشتغالزایی از ما؛ حمایت از مسوولان

این افراد با همت والایی که دارند تار و پود زندگی خود را یا به نخ های سوار شده بر دارهای دستگاه‌های زیلو ، قالی و کاربافی، گره زده و نقش آفرینی می‌کنند  و یا با دستان زحمت کش خود به کارهای کارگری در کارخانجات ، بنایی و.. مشغول هستند.

آنها بدون نگریستن به نقص جسمانی خود و با انگیزه و تلاش برای رفاه و راحتی فرزندان خود تلاش می‌کنند.

خواسته آنها از جامعه حمایت‌شدن است و اینکه به دیده یک معلول به آنها نگریسته نشود؛ حتی نمی خواهند در زمان گفته شدن موفقیت‌هایشان نیز کسی نامی از نقص جسمانی آنها بر زبان براند.

محمدعلی امامی میبدی با وجود اینکه از نقص روحی رنج می‌برد اما به مدت ۴۳ سال در حوزه سفال و به مدت پنج سال است که در رشته چینی سرامیک مشغول به کار است.

 وی با ساختن فضای کاری خود در زمینی اجاره‌ای که سال‌های قبل کارگاه خود را  در آن بنا نهاده و توسعه داده توانسته برای پنج نفر معلول و افراد بیکار مستحق و زنان سرپرست خانوار ایجاد اشتغال کند.

این هنرمند  با اعلام رضایت از کار خود گفت: سعی کردم افرادی که واقعا نیاز به کار دارند در کارگاه خود همراه با آموزش به کار بگمارم و از مسئولان به خصوص میراث فرهنگی میبد انتظار دارم با دادن زمینی که در کنار کارگاهم هست کمک کنند تا به فضای فیزیکی کارم که تا به حال آن را با درآمد حاصل از دسترنج خود توسعه داده‌ام اما هنوز کمبود فضا دارم ، بیفزایم.

وی که پسرش عباس‌علی امامی  را که از مشکل جسمانی رنج می‌برد درکارگاه خود به کار گمارده‌ است با ستودن حمایت‌های بهزیستی تنها مشکل خود را عدم حمایت در بیمه‌کردن کارگران و سخت گیری‌های سازمان تامین اجتماعی و بالا بودن حق کارفرمایی عنوان کرد.

امامی با قناعت و با درآمد اندکی که دارد و در عین حال برای دیگران نیز اشتغال زایی کرده ۴ دختر را عروس و ۲ پسرش را داماد کرده‌ است.

مهدی معصومی از ورزشکاران میبدی است که با وجود معلولیت توانسته مقام های بین المللی و کشوری در زمینه تنیس روی میز کسب کند و همچنین با ایجاد کارگاهی با همراهی دوستش ابوالفضل زارعشاهی و نیز همسرش که از مدت ۲ سال پیش در منزل به کار خیاطی مشغول بود ، برای حدود ۲۰ تا ۳۰ نفر به صورت حضوری در کارگاه و ۱۰ نیز به طور غیر رسمی ایجاد اشتغال کند.

آنها برای معلولانی ایجاد اشتغال کرده‌اند که هیچ کارفرمایی به آنها کار نمی‌دهد و در این مسیر با آزمون و خطا عروسک‌هایی کوچک از جنس بادکنک ، خاک و کاموا تولید می کنند.

معصومی از مسئولان خواست با دادن تسهیلات کم بهره و با تنفسی ۵ تا ۶ ماهه برای رسیدن به تولیدی انبوه از این عروسک‌ها برای ارائه به بازار شهرهای دیگر و همچنین با دادن زمینی برای ساخت کارگاه که هم اکنون آموزش و پرورش به صورت اجاره ای در اختیارشان نهاده و بیم آن می رود که عذرشان  را برای تخلیه آن بخواهد ، یاری‌کننده آنها در ادامه دادن این کار باشند.

وی با تشکر از فرماندار میبد و آموزش و پرورش گفت: از نظر فروش ما مشکلی نداریم اما کارگاه امکاناتی نظیر وسایل گرمایشی ، چرخ خیاطی ، میز و صندلی می‌خواهد که هر کدام از ما این امکانات از خانه‌های خود آورده‌ایم و یا از جایی گرفته‌ایم که باید پس بدهیم .

او تهیه مواد اولیه با پول نقد ، لزوم داشتن سرمایه در گردش و.. را از مشکلات کاری خودشان برشمرد.

معصومه زارع، همسر معصومی که در کارگاه راه‌اندازی شده به دست همسرش برای بانوان تحت پوشش میبد و بانوان دیگر حدود ۲۰ نفر اشتغال زایی  کرده با اعلام رضایت از کار خود حمایت مسئولان را در دادن تسهیلات و فراهم کردن چرخ خیاطی برای آنها به صورت امانتی و کرایه‌ای و.. خواستار شد.

وی در ادامه از حمایت‌های همسرش در رونق دادن به کارش تشکر کرد.

معصومه فلاح، معلولی ویلچرنشین که همراه با آموزش در کارگاه عروسک سازی معصومی که  شعار «تنها معلولیت در زندگیمون دهن منفی خودمون است» بر دیوار آن نصب است با احساس رضایت که از کاری که یاد گرفته و به آن مشغول است از دید جامعه به افراد معلول گلایه کرد.

وی که ۳۵ سال سن دارد و به خاطر پذیرفته نشدن در مدارس عادی حتی درس هم نخوانده‌ است ،  تصریح کرد: واقعا هضم نگاه و رفتا رافراد جامعه نسبت به افراد معلول سخت است.

محسن اسلامی کم توان ذهنی و نیز حمید اسماعیل زاده آسیب دیده جسمی که در سانحه تصادف دچار شکستگی مهره کمر شده است از مشغول بودن در کارگاه معصومی و دوستش احساس رضایت کردند و آن را روحیه‌دهنده به خود عنوان کردند.

اکبر زارعی محمودآبادی نابینای زیلو باف به مدت ۵۰ سال است که با چشمان نابینای خود و از طریق  دانستن تعداد مج و مداخل و نامهایشان نقش بر تار و پود نخ های سوار شده بر دستگاه زیلو می‌اندازد.

وی که هیچ گاه نابینایی با وجود مشکلات نتوانسته او را از کار و تلاش باز دارد با همین زیلو بافی خرج و مخارج خانواده ۶ نفری خود را تامین و فرزندان خود را صاحب زندگی کرده‌است.

زارعی گفت: زیلوبافی کاری پر زحمت است که درآمد چندانی ندارد و بچه‌های امروزه آن را کمتربه عنوان یک شغل پیشه خود می‌کنند.

وی که با وجود مقرون به صرفه نبودن زیلوبافی با علاقه کارش را ادامه داده از افزایش قیمت مواد اولیه که از سال گذشته تا به حال چهار برابر شده و نیز عدم افزایش  درآمدزایی  زیلوبافی  با وجود افزایش قیمت اولیه گلایه کرد و از مسئولان خواست مواد اولیه را به صورت ارزانتر در اختیار زیلوبافان بگذارد.

اکبرزارعی محمود آباد که در حال حاضر بیشتر به بافت طرح زلفک مشغول است ، با وجود نابینایی به مدت ۳۰ سال زیلوهای وقفی که نوشته‌هایی را بر روی خود دارد از روی شماره مج هایی که در ذهن دارد می‌بافته‌ است.

سعید اشتری نیز علی رغم داشتن  نقص جسمی در کارگاه خود برای ۶ نفر از بانوان ایجاد اشتغال و به ۱۵۰ نفر هم آموزش زیلوبافی داده ‌است.

وی با اشاره به فعالیت‌هایی که در حوزه زیلوبافی با همراهی او و همکارانش شده خواستار حمایت بیشتر مسئولان در حوزه زیلوبافی و رسیدگی به افراد تحت پوشش بهزیستی و نیز بانوان شاغل در کارگاه‌های زیلوبافی شد.

رئیس اداره بهزیستی میبد در گفت وگو با ایرنا با اشاره به وجود ۱۵ معلولان بیکار نابینا در این شهرستان گفت : علی رغم اینکه میبد، آمار کمتری از معلولان بیکار را نسبت به شهرهای دیگر را دارد از خیرین و کارفرمایان انتظارمی رود با اشتغال زایی این قشر از جامعه را دریابند.

سید محسن فلاح با نام بردن از ۱۵ نفر از افراد دارای نقض جسمی که برای معلولان در حوزه صنایع دستی ، کارواش و...اشتغال‌زایی کرده‌اند اظهار داشت : در سال گذشته حدود یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان تسهیلات اشتغالز ایی به ۱۴۰ نفر داده شده و امسال این تسهیلات ۲ برابر شده که تا به حال به ۱۰۰ نفر داده شده‌ است.

وی وام داده شده فردی در سال گذشته را ۲۰ میلیون تومان و وام کارفرمایی برای اشتغالزایی برای ۵ نفر را ۵۰ میلیون تومان ذکر کرد و ادامه داد : امسال سقف وام فردی به ۵۰ میلیون تومان و وام کارفرمایی به ۲۰۰ میلیون تومان افزایش یافته‌است.

این مسئول تصرح کرد: بانک‌ها شرایط خاص خود را در تسهیلات از نظر ضمن و ارائه مدارک دارند که تغییر آنها درحوزه وظایف بهزیستی نیست.

وی همچنین به معوقه‌های سهم کارفرمایی بیمه به خاطر مشکلات اقتصادی اشاره و اظهار امیدواری به پرداخت آنها کرد.

سه هزار و ۵۰۰ نفر معلول جسمی حرکتی ،ذهنی ، نابینا، ناشنوا و روانی مزمن زیرپوشش اداره بهزیستی میبد هستند.

مرکز شهرستان ۱۰۴ هزار نفری میبد در ۵۰ کیلومتری شمال غرب شهر یزد مرکز این استان قرار دارد

برچسب‌ها میبد تنیس یزد معلولان

دیگر خبرها

 • حال‌و‌هوای منطقه ماهشهر بعد از اعتراضات بنزینی
 • کدام خانوارها باید منتظر دریافت یارانه بنزین باشند؟
 • قوچان‌نژاد: هیأتی که سال‌ها راکد بوده را باید راه بیاندازیم/ هیأت والیبال را با 40 میلیون بدهی تحویل گرفتیم
 • کدام خانوار‌ها باید منتظر دریافت یارانه بنزین باشند؟
 • یارانه نقدی به کسانی که یارانه بنزین نمی‌گیرند پرداخت می‌شود؟
 • گران شدن بنزین ۹۵ درصد مردم را رنجانده است/افزایش نرخ بنزین در سال انتخابات عجیب است!
 • وزیر ورزش و جوانان: تصمیم گرفتیم ماهی ۵ میلیون تومان به هر ورزشکاری که کسب سهمیه می‌کند حقوق داده شود
 • لیگ یک/ ربیعی دست بردار صدر نیست
 • نماینده اصلاح‌طلب: به ما مسئولان نگویید چرا بچه‌هایتان در فلان شرکت هستند/ آقازاده‌ای که ۱۰ مدل ماشین دارد و در پنت هاوس می نشیند را مذمت کنید
 • سیاست ما این است افرادی که نظام نسبت به آنها حساس نیست کاندید شوند
 • کار اصولگراها تمام است/ من فتنه هستم، کرباسچی فتنه‌تر
 • تبریز|بارانی: مقابل تراکتور تساوی ارزشمندی گرفتیم
 • ربیعی: شرکت‌های دانش‌بنیان، راه فرار از تحریم‌ها است
 • ربیعی: آمریکایی ها می خواهند زمین ایران را داغ کنند تا مردم بالا و پایین بروند
 • ربیعی: شرکت های دانش بنیان راه برون رفت از تحریم است
 • ریگی: خیلی زحمت کشدم در استقلال جا بیفتم/ برای این بازی انگیزه زیادی داشتم
 • واکنش مطهری به تکذیب اظهاراتش از سوی واعظی و ربیعی: رهبری پیگیر بودند مساله بنزین حل شود
 • 35 درصد از زندانیان استان یزد مشغول به کار هستند
 • قیمت خودرو دوباره صعودی شد/ افزایش قیمت کالاهای مصرفی پس از افزایش قیمت بنزین/ ارز ۴۲۰۰ تومانی دولت به نفع رانت‌خوار تمام می‌شود