مشاهده اخبار داغ روز

سید‌مصطفی هاشمی‌طبا در روزنامه شرق نوشت:

تصمیم سران قوا درباره سهمیه‌بندی بنزین و افزایش قیمت آن بار دیگر موجب بروز ناآرامی‌هایی (پیش‌بینی‌پذیر) در جامعه و بحث و گفتگو در میان مدیران و مردم شده است. آقای رئیس‌جمهور هم سرانجام لب به سخن گشود و گفت که برای کمک به خانوار‌های کم‌بضاعت یا باید مالیات را افزایش بدهیم یا نفت بفروشیم (که گفتند محدودیت داریم و درست هم نیست) یا با افزایش قیمت بنزین به خانوار‌های ضعیف کمک کنیم و، چون با افزایش مصرف مواجه هستیم، سیستم سهمیه‌بندی را انتخاب کرده‌ایم که در سال ۱۴۰۰ مجبور به واردات بنزین نشویم.

صرف‌نظر از اینکه این اقدام را خوب یا بد بدانیم و بحث خود را در ضعف یا توانایی ریاست‌جمهور متمرکز کنیم، می‌خواهیم بگوییم که همه دولتمردان ایران باید بدانند دوران تظاهر به پولدار‌بودن و به قول معروف پز «بچه حاجی‌بودن» دولت گذشته است و همه دولتمردان ایران واقعیت را برای مردم بازگو کنند که جامعه ایران در چه شرایطی است و همه مردم چه باید کنند. البته خروج آمریکا از برجام می‌تواند یکی از عوامل این بیداری محسوب شود؛ زیرا اگر آمریکا از برجام خارج نمی‌شد، با سیستم ماله‌کشی همچنان در خواب می‌ماندیم؛ هرچند اینک نیز بعید است به بیداری دست پیدا کنیم و اصرار باید داشت که به بیداری دست بیابیم.

چگونه باید بیدار شد؟ دولت روحانی که با سیستم سهمیه‌بندی بنزین از ابتدا مخالف بود و می‌خواست هرچه بیشتر بنزین وارد کند و مردم مصرف کنند، پس از شش سال به سهمیه‌بندی روی آورده و این نتیجه نبود روشن‌بینی و پیش‌بینی‌نکردن آینده است و نیز نتیجه الگوگرفتن از جوامعی است که مصرف را جایگزین زندگی بهینه کرده‌اند.

اگر در حکمرانی به استقبال مشکلات نرویم و برای آن‌ها تدبیر نکنیم، مشکلات ما را از پا در‌خواهد آورد. مثال بسیار کوچک، انباشت زباله‌ها در مناطق شمالی کشور و آلودگی ناشی از آن است که سلامت زیستگاهی را به خطر انداخته؛ زیرا از ابتدا آینده‌نگری درباره زباله‌ها وجود نداشته است.

اگر دولت آقای روحانی همان سهمیه‌بندی قبلی را با منطق روز و اصلاحات لازم ادامه می‌داد، علاوه بر آنکه مبالغ معتنابهی ارز را صرف واردات بنزین نمی‌کردیم، می‌توانستیم با آن سیستم حمل‌و‌نقل عمومی را بهبود ببخشیم و نیز مردم با مدیریت مصرف می‌توانستند خود را تنظیم کنند. مصرف بی‌رویه بنزین و استفاده بی‌حد‌و‌حصر موجب آن شده است که در تعطیلات مسیر سه‌ساعته تهران شمال گاه تا ۱۵ ساعت زمان ببرد و همین اتوبان شهید همت تهران هر روز شاهد راه‌بندان‌های طولانی چند‌کیلومتری و اتلاف وقت شهروندان و بنزین گران‌بها باشد. دولت روحانی با دیدگاه شبه اقتصاد آزاد و فراهم‌کردن امکانات مصرف آزاد امیدوار بود با امضای موافقت‌نامه برجام و رفع همه موانع و تحریم‌ها در شکوفایی اقتصاد جامعه (هرچند ظاهری) توفیق یابد و در ابتدا و در اواخر دوران اوباما نیز طلیعه این امر خود را نشان داد؛ اما این خوش‌باوری با وجود تأکید ترامپ به خارج‌شدن از برجام، همچنان باقی ماند و هیچ تمهیدی برای تطبیق جامعه با شرایط تحریم آمریکا در نظر گرفته نشد. حتی با پایداری برجام (که البته تأکید می‌شود که امضای برجام موفقیت بسیار شایانی برای جمهوری اسلامی ایران بود) با توجه به شرایط زیستی، اقتصادی و اجتماعی ایران، دیدگاه‌های تداوم زندگی گذشته شبه غرب و تشویق به الگوی زندگی غربی، بحران‌های جامعه تداوم می‌یافت و شاید فقط اندکی به تأخیر انداخته می‌شد.

الگوی زندگی اسلامی با وجود تأکید‌های مقام معظم رهبری در حد کلی‌گویی باقی مانده است؛ زیرا کسانی که مأمور این کار شده‌اند، فاقد بینش و شجاعت لازم هستند و کلی‌گویی‌هایی که می‌کنند، ضامن هیچ راه‌حلی نیست و هیچ نقشه راهی ارائه نمی‌دهند.

مسئله بنزین در قیاس با دیگر مسائل کشور که با آن دست به گریبان هستیم و نسل آتی و نسل‌های آینده سختی و مشکلات آن را بیشتر و بهتر درک خواهند کرد، بسیار بالاتر از حل مسئله بنزین است؛ زیرا تمام زیرساخت‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری توزیع و کنترل و نظارت برای بنزین فراهم شده است و جز تصمیمات غلط هیچ مشکلی ندارد؛ یعنی شش سال تصمیم غلط برای لغو سهمیه‌بندی بنزین و سپس تصمیم برای سهمیه‌بندی و افزایش قیمت آن‌هم به صورت توأمان. همین‌جا بگویم که به دلیل آنکه بسیاری از اعانه‌گیران از دولت دارای اتومبیل هستند، دریافت اعانه دولتی تقریبا هم‌اندازه افزایش قیمت بنزین مصرفی آنان است و برای جمهوری اسلامی آیا این امر مناسب است که ۶۰ میلیون از ۸۰ میلیون جمعیت آن اعانه‌گیر دولت باشند؟ بگذریم از اینکه خواه‌ناخواه، دانسته یا ندانسته افزایش قیمت بنزین بر تورم قیمت‌ها می‌افزاید.

گفتیم که خروج آمریکا از برجام یکی از دلایل مشکلات فعلی و جلوگیری‌کننده از سیاست‌های ماله‌کشی اقتصادی بوده است و مقامات کشور در راستای خنثی‌کردن تحریم‌های ظالمانه هیچ اقدام شایسته‌ای انجام نداده‌اند و اگر صریح‌تر بخواهیم بگوییم، توسعه آمریکایی شهر‌ها که از سال ۱۳۴۰ شروع شد، در چند دهه اخیر با شدت بیشتر ادامه دارد و در حقیقت الگوی توسعه آمریکایی به جای توسعه پایدار، الگوی لوازم مصرفی آمریکایی به جای نیاز‌های واقعی، الگوی اسراف و تبذیر آمریکایی به جای مصرف حداقل و مطابق نیاز واقعی در کشور باب و تشویق شده است؛ با این تفاوت که همه این‌ها نه از تولید داخلی؛ بلکه از سیاست زمین سوخته یعنی صرف منابع زیرزمینی و روزمینی تأمین شده است و به دنبال همین الگوی زندگی سطح توقع مردم و نوع زندگی با شرایط کشور و به‌ویژه با شرایط تحریم‌های بین‌المللی سازگار نیست. این واقعیت که تحریم‌های بین‌المللی مستقیما بر زندگی مردم تأثیر دارد و مردم باید شکل دیگری زندگی کنند، هرگز بازگو نشده است و برعکس وعده سفره پُرتر و معیشت بهتر به مردم داده می‌شود؛ امری که یقینا ممکن نیست و اگر هم بخواهد تا حدی شکل بگیرد، باز هم باید به نحو فزاینده‌تری از منابع و ثروت‌های خداداد و طبیعی مصرف و اسراف شود.

معلوم است که کار شرارت و تخریب را مردم عادی و صبور انجام نمی‌دهند؛ بلکه گروهی موج آن را ایجاد و برخی به دنبال آن حرکت می‌کنند؛ اما کار تخریب تنها تخریب‌های عادی نیست. اگر به حرف‌ها و پراکنده‌گویی‌های چندماهه اخیر از سوی برخی افراد توجه کنیم، کار آن‌ها از تخریب‌های مادی اگر بیشتر نباشد، کمتر نیست؛ اما به نظاره آن نشسته و حتی تشویق می‌کنیم.

حرف آخر آن است که ریاست‌جمهور محترم که سخن از دموکراسی و رفراندوم و مراجعه به مردم می‌زند، آیا نمی‌توانستند موضوع بنزین را در یک کنفرانس عمومی مطرح کنند و با پخش مستقیم آن از رسانه‌ها زیر‌و‌بم آن را روشن کنند و همچنان که بار‌ها عرض کرده‌ام، قبل از اقدام، با مردم به‌راحتی صحبت کنند و مسائل جاری کشور را با زبان ساده بگویند تا هم مردم آگاه شوند و هم مصداق مراجعه به مردم تا حدی جامه عمل به خود بگیرد.

می‌گویند یک سوزن به خود بزن و یک جوال‌دوز به دیگران.

منبع: فرارو

مطهری لیست اموال خود را اعلام کرد/ یک خانه ۵۷۶ متری؛ یک پژو پارس و...

عکس| اعتراض مردمی در فرانسه، اغتشاش و آشوب در ایران!

وزیر کشور: افزایش قیمت کالاها بخاطر بنزین طبیعی است!+فیلم

عکس| مهناز افشار با تیپ متفاوت در کنار ابی و آرش

سخنرانی جنجالی نماینده دانشجویان مقابل رئیس قوه قضائیه در دانشگاه تهران + صوت

منبع این خبر، وبسایت fararu.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۵۸۴۰۵۶۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

کلیدواژه: بنزین سهمیه بندی بنزین

خبر بعدی:

هسته‌های مطالبه‌گری بسیج دانشجویی بر وضعیت بازار‌ها نظارت خواهد کرد

مسئول مرکز مطالبه‌گری و عدالت طلبی بسیج دانشجویی فارس گفت: اعضای هسته‌های مطالبه‌گری بسیج دانشجویی این بار در کسوت بازرسان افتخاری بر وضعیت بازار‌ها نظارت خواهند کرد.

به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، به مناسبت روز دانشجو، میزگردی با حضور مظفری دبیر سیاسی انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه شیراز و میلاد حاجی زاده مسئول مرکز مطالبه گری و عدالت طلبی بسیج دانشجویی فارس در نمازجمعه عبادی و سیاسی برگزار شد.
میلاد حاجی زاده، مسئول مرکز مطالبه گری و عدالت طلبی بسیج دانشجویی فارس تصریح کرد: در جواب سوال عملکرد ۴۰ ساله انقلاب اسلامی گفت: به نظر بنده ابتدا می‌بایست برای درک صحیح بحث اشاره‌ای به محدودیت‌ها و چالش‌های چهل ساله گذشته داشته باشیم.
حاجی زاده در ادامه مطرح کرد: اولا اینکه انقلاب اسلامی به دلیل قطع کردن دست آمریکای زورگو از چپاول منابع و سرمایه‌های ایران از همان ابتدای انقلاب تا کنون با تحریم‌های ظالمانه غرب مواجه شده تحریم‌های تحمیلی علیه ایران تقریبا هیچ نمونه جهانی دیگری ندارد. دوم مسئله جنگ تحمیلی است. دشمنان قسم خورده انقلاب با طراحی یک جنگ جهانی علیه جمهوری اسلامی، ۸ سال از مهم‌ترین فرصت‌های انقلاب را مختص به جنگ کردند که در این ۸ سال متاسفانه بسیاری از زیرساخت‌های ما از بین رفت. چالش دیگر عدم همخوانی ایدئولوژی جمهوری اسلامی با دو قدرت آن زمان یعنی بلوک شرق و غرب بود. این عدم همخوانی و تبدیل کردن نظام دوقطبی جهان به نظام سه قطبی باعث دشمنی همیشگی این قدرت‌ها گردید. اما سه مولفه استقلال، آزادی و عدالت که از شعار‌های اصلی انقلاب بودند.
مسئول مرکز مطالبه گری و عدالت طلبی بسیج دانشجویی فارس یادآور شد: در بحث استقلال، تلاش کردیم که در موضوعات سیاسی استقلال پیدا کنیم که به حمدلله این اتفاق رخ داد و امروز مفتخرم که تمامی تصمیمات سیاسی بدون دخالت بیگانگان اخذ می‌شود در صورتی که قبل از انقلاب، واژه استقلال تقریبا به مثابه یک طنز معنا می‌شد.
وی با شااره به بحث آزادی بیان کرد: در بحث آزادی، انقلاب اسلامی به دنبال این بود که مردم بتوانند آزاده فکر کنند و آزادانه تصمیم بگیرند که این مهم هم با درایت حضرت امام (ره) محقق شد، حتی زمانی که مردم به فردی با سابقه‌ای روشن و نامناسب مثل بنی صدر رای دادند امام فرمودند: که، چون رای مردم هست باید عمل کرد.
حاجی زاد با اشاره به بحث عدالت اظهار کرد: بحث سوم عدالت است. متاسفانه برخی مسئولین فراموش کار و معلوم الحال مدام تکرار می‌کنند که در ۴۰ ساله انقلاب هیچ پیشرفتی در مولفه‌های اجرای عدالت نداشتیم در صورتی که اگر کمی انصاف در انسان باشد می‌فهمد که مقایسه وضعیت عدالت در زمان طاغوت با بعد از انقلاب کاری خنده دار است. البته ما هم مطابق نظر مقام معظم رهبری معتقدیم که وضعیت عدالت خاصه عدالت اجتماعی در حال حاضر با حالت مطلوب یک جامعه اسلامی بسیار فاصله دارد که بتوانیم با تلاش جهادی روز به روز به نقطه اوج نزدیک‌تر شویم.
حاجی زاده به اشاره به این سوال که نقش فعلی دانشجو در جامعه چگونه است گفت: دانشجو یک قشر تحصیل کرده و جوان است که باید نسبت به تحولات جامعه خود حساسیت داشته باشد. چون جوان است طبعا محافظه کاری‌های زائد را به هیچ عنوان نمی‌پسندد و به صورت انقلابی و جهادی با پدیده‌ها مواجه می‌شود با توجه به اینکه دانشجو تحصیل کرده است پس تمامی آن ویژگی‌های جوانی و جهادی و انقلابی در یک قالب تخصصی و علمی تعریف می‌شود و نحوه مواجه با چالش‌ها عالمانه می‌شود.
مسئول مرکز مطالبه گری و عدالت طلبی بسیج دانشجویی فارس در ادامه خاطر نشان کرد: به نظر من با این مقدمه‌ای که از دانشجو عرض کردم، یکی از نقش‌های اساسی دانشجو فعالیت‌های نظریه پردازانه و پژوهشی است که البته لازمه این مهم اعتماد و مراجعه مسئولین به دانشگاه است. بسیار ناپسند است در حالی که امروز دانشگاه‌های کشور در طراز علمی بالایی قرار دارند هنوز تصمیماتی در سطح کلان اخذ می‌شود که متاسفانه آن تصمیم نه علمی است و نه کارشناسی شده که اتفاقات اخیر هم ناشی از همین بی تدبیری‌ها بود و اما نقش دیگر دانشجو، مطالبه گری است.
وی افزود: در واقع جریان دانشجویان انقلابی و ارزشی در دانشگاه‌ها می‌بایست با درک صحیح از آرمان‌ها و اهداف انقلاب اسلامی در دهه پنجم از انقلاب اسلامی با مطالبه گری از مسئولین اجازه انحراف از این اهداف و آرمان‌ها ندهند. امروز بنده به نمایندگی از دانشجویان انقلابی حاضر در دانشگاه‌های استان فارس صراحتا اعلام می‌کنم که به حول قوه الهی خواب راحت را از چشم محدود مسئولینی که خائن به آرمان‌های انقلاب و بی توجه به وضعیت مستضعفین هستند خواهیم گرفت.
حاجی زاده مطرح کرد: امروز دانشجویان انقلابی که علمدار پرچم مطالبه گری در سطح جامعه هستند با شکستن دیوار‌های خیالی و پوشالی ساخته شده توسط برخی مسئولین که با این حربه میخواهند خود را از مطالبه گری جوانان دور کنند قطعا ابتدا به سراغ شما‌ها خواهند آمد.
مسئول مرکز مطالبه گری و عدالت طلبی بسیج دانشجویی فارس اظهار کرد: از ابتدای امسال دانشجویان بسیجی با تشکیل هسته‌های مطالبه گری در تمامی دانشگاه‌ها و دانشکده‌های سطح استان ساز و کار لازم برای مطالبه گری هم فراهم کردند که به طور مثال شروع کار این هسته‌ها با توجه به گرانی‌های افسارگسیخته در برخی از اقلام، طبق توافقات صورت گرفته اعضای هسته‌های مطالبه گری بسیج دانشجویی این بار در کسوت بازرسان افتخاری بر وضعیت بازار‌ها نظارت خواهند کرد تا به این طریقه از سواستفاده سوداگران جلوگیری به عمل آید.

دیگر خبرها

 • حاجی‌دلیگانی: ما در جریان افزایش قیمت بنزین نبودیم
 • سفرنامه اصفهان| میمه شهری به جا مانده از دوران قبل از اسلام+تصاویر
 • حاجی دلیگانی: شرکت‌های دولتی، کالا‌ها را گران کرده‌اند
 • حاجی دلیگانی: شرکت‌های دولتی، کالاها را گران کرده‌اند
 • تصویری قدیمی از دوران دانشجویی وزیر ارتباطات
 • مالیات ندادن هنرمندان و وکلا بی عدالتی است/ رستگاری در دوران دانشجویی
 • عزل‌ و نصب‌ها با نگاه به انتخابات
 • ثبت «جریان زندگی» اهالی قلم در دوران دفاع مقدس
 • روایت فرمانده دوران دفاع مقدس از دلاوری‌های رزمندگان مازندران در ۸ سال جنگ تحمیلی
 • جانبار دوران دفاع مقدس در هفتکل را فانی را وداع گفت
 • واکنش آناهیتا همتی به مستند «درخت زندگی»
 • یارانه پنهان ۹۰۰ هزار میلیاردی حقوق‌بگیران در جیب دولت/ نگاه غیرواقع‌بنیانه دولت به درآمدهای نفتی در بودجه ۹۹/ تصمیم دولت درباره بنزین فقط به ضرر فقرا است
 • کاهش مصرف بنزین سوپر در کشور
 • رشد بچه‌هایی که فعالیت کمتری دارند کم است
 • به گذشته و اتفاقات فصل قبل فکر نمی‌کنم/ فشار همیشه هست اما برای آن آماده‌ام
 • کاهش قابل‌توجه مصرف بنزین سوپر در کشور
 • کاهش مصرف بنزین سوپر
 • مصرف بنزین سوپر کاهش یافت
 • امام جمعه مشهد: زوجین جوان الگوی مصرف زندگی پردرآمد را در اولویت قرار ندهند