اعتراضات ماهشهر در رسانه‌های خارجی به صورت گسترده پوشش داده می‌شود. رسانه‌های خارجی می‌گویند در نیزارهای منطقه جراحی کشتار جمعی صورت گرفته است اما هیچ مقام رسمی چنین صحبت‌هایی را تایید نکرده است.

دو هفته قطعی اینترنت، بهترین گواهی بر این است که وضعیت ماهشهر، از همه جای ایران عجیب‌تر بوده است. هنوز مقامات حاکمیتی، از دادستانی و استانداری و نماینده مجلس درباره علت و واقعیت اتفاقات ماهشهر مصاحبه نکرده‌اند و در این میان اخبار عجیب غریبی از این شهر به گوش می‌رسد.

نماینده ماهشهر چند روز پیش در مجلس سخنان تندی علیه روحانی مطرح کرد و گفت «تو چکار کردی که شاه بی‌شرف نکرد.» عصبانیت نماینده ماهشهر هم نشان می‌داد با وجود اینکه دسترسی به اینترنت در آن منطقه مدت‌هاست قطع شده، اما اتفاقات مهمی در جریان است.

منابع خبری غیر رسمی نوشته‌اند در این شهر مردم به رگبار بسته شده‌اند و بیش از ۱۰۰ نفر در این شهر کشته شدند. رسانه‌های فارسی زبان خارجی نیز گفتنداند که در نیزارهای شهرک جراحی مردم معترض به صورت دسته جمعی کشته شده‌اند. با توجه به اینکه هیچ مقام رسمی درباره این آمار و شایعات مربوط به آن توضیحی نمی‌دهد، اخبار و آمار رسانه‌های خارجی به سرعت بین مردم دست به دست می‌شود.

دادستان کل کشور در پاسخ به اینکه تعداد کشته شدگان حوادث اخیر چقدر است، به این بسنده کرده که «خوشبختانه خارجی‌ها به آمار کشته شدگان دسترسی ندارند.»

علی گلمرادی نماینده ماهشهر هم فقط به تکذیب موضوع «به رگبار بستن معترضان» پرداخت و گفت: کشتار دست جمعی مردم معترض در نیزارهای شهرک جراحی صحت ندارد.

علی ساری نماینده خوزستان نیز توضیح کوتاهی درباره اتفاقات داد و گفت مسئولیت همه ماجرا بر عهده وزیر کشور است. ساری گفته «متاسفانه طوری وانمود شد که گویی همه آمده بودند بانک آتش بزنند و از این فضا سوءاستفاده کنند در صورتی که اگر درست مدیریت می‌شد شاید این همه مشکل برای مردم و کشور بوجود نمی آمد. برای پیشگیری از اتفاقات اخیر فقط لازم بود بستر مناسب و تامین امنیت برای اعتراضات مردمی در نظر گرفته می شد.»

همان روزی که بنزین گران شد، کانال خبری ماهشهر صحبت‌های امام جمعه شهر چمران را منتشر کرد که گفته بود «فقر و محرومیت در بندر ماهشهر با وجود ذخائر نفت و پتروشیمی قابل قبول نیست و قبل از اینکه حادثه شهرک طالقانی در شهر چمران اتفاق بیفتد فکری شود.» او گفته بود «گرانی و سهمیه‌بندی بنزین در شرایط کنونی اقتصادی جامعه به صلاح مردم و کشور نیست.»

امام جمعه شهرک طالقانی هم گفته بود «آیا حق فرزندان بومی ما این است که امنیت شغلی نداشته باشند؟» او به اخراج ۵ کارگر یکی از پتروشیمی‌ها اشاره کرد و هشدار داد «طی یک هفته اگر آن‌ها به سر کار بازنگردند از تریبون نماز جمعه افشاگری خواهد کرد.»

شهرک طالقانی همان منطقه‌ای است که به بر اساس گزارش‌ها، مردم آن از نظر اقتصادی در وضعیت بسیار نامطلوبی هستند و به همین خاطر منطقه در معرض آسیب‌های فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی متعددی قرار گرفته است.

منابع محلی به رویداد۲۴ گفتند در جریان اعتراضات به افزایش قیمت بنزین در شهرک طالقانی خیلی وضعیت خاصی داشته است. این منبع آگاه می‌گوید: چون در شهرک طالقانی خانواده‌های زیادی به سلاح‌های گرم دسترسی دارند، همان ۴۸ ساعت اول اعتراضات، افراد نقابدار با رسوخ به جمعیت معترضین جایگاه‌های بنزین را گرفتند، تعطیل و یا آتش زدند و بدلیل انسداد مسیرها تازه از روز سوم نیرو‌های امنیتی توانستند وارد شهر شوند.

این شاهد محلی گفته از روز بعد اینترنت قطع شد و دو هفته بعد که دوباره اوضاع در این شهر‌ها آرام شد، اما به خاطر وضعیت عجیب شهر رسانه‌های محلی خبری از اتفاقات منتشر نمی‌کنند.

عبدالله گنجی مدیرمسئول روزنامه جوان وابسته به سپاه یادداشتی نوشت: «اگر بشنوند که جاده ماهشهر - جم که دو استان خوزستان و بوشهر را به هم متصل می‌کند، چهار روز به روش مسلحانه بسته شده بود، می‌گویند خیر، این فقط حاکمیت است که به روی مردم معترض غیرمسلح سلاح کشیده است. اگر بشنوند که به ۸۰ مرکز نظامی و انتظامی برای بیرون کشیدن سلاح حمله شده و بخشی از تلفات انسانی در چنین مکان‌هایی بوده است حتماً باور نمی‌کنند و فقط می‌پذیرند که افراد مسلح حکومتی چشم‌بسته وارد خیابان شده‌اند و هرکس را که در مقابلشان بوده است، زده‌اند.»

صحبت‌های گنجی شاید پاسخی به ادعای بی بی سی فارسی باشد که نوشته بود «کاربران شبکه‌های اجتماعی از کشتن معترضان در نزدیکی شهرک طالقانی ماهشهر سخن گفتند و می‌گویند معترضانی که جاده ورودی به ماهشهر را بسته بودند بعد از حمله ماموران به نیزار‌های کنار جاده پناه می‌برند، اما ماموران آن‌ها را به رگبار می‌بندند.»

برخی رسانه‌های خارج از ایران، تعداد کشته‌های ماهشهر را بدون ذکر منبع بالا 100 نفر ذکر کرده‌اند. سایت‌های جدایی طلب عرب نیز جدولی منتشر کرده‌اند که مدعی هستند این اسامی کشته شده‌های ماهشهر است این درحالی است که مقامات رسمی تاکنون گزارشی از تعداد جان باختگان نداده است. تعداد افراد این جدول حدود بیست نفر است. سایت‌های جدایی طلب عرب زبان برای تحریک بیشتر مردم، در انتشار این اسامی از واژه «شهدای انتفاضه» برای کشته شدگان استفاده کرده‌اند. این ادعا در حالی منتشر می‌شود که هیچکدام از منابع رسمی چنین وقایعی را تایید نکرده‌اند. جمال عرف معاون سیاسی وزارت کشور نیز چنین حوادثی را تکذیب کرده و گفته «اخباری در این رابطه به دست ما نرسیده و ما از فرماندری منطقه پیگیر این موضوع خواهیم بود.»

یکی از اکانت‌های توئیتری که ظاهرا توسط یک چهره امنیتی اداره می‌شود، درباره اعتراضات ماهشهر می‌نویسد: «افرادی که جاده‌ها را به مدت سه روز از جمعه ۲۴ آبان تا دوشنبه ۲۷ آبان می‌بندند، مسلح هستند. بعدا که اولتیماتوم سه روزه سپاه برای باز کردن جاده به اتمام می‌رسد و جاده را باز نمی‌کنند، در تعقیب و گریزی مسلحانه به سمت نیزار‌ها و هور در ورودی شهرک چمران می‌گریزند.»

این اکانت توییتری نوشته «انتظار نداشته باشید که در ‎ماهشهر نیرو‌های امنیتی ایران با باتوم و شوکر به جنگ کسانی بروند که مسلح به تیربار و انواع سلاح‌های سرد و گرم بودند. چیزی که در ماهشهر اتفاق افتاد یه جنگ تمام عیار بود با تجزیه طلبان پان عرب مسلح و عناصر داعشی مورد حمایت عربستان است. سوال: آیا با تانک و مسلسل جاده را بازکردند؟ بله، چون وقتی طرف مقابل کاملا مسلح است مجبوری قدرت بیشتری اعمال کنی. آیا نیزار به رگبار بسته شده است؟ بله»

اطلاعات این اکانت توییتری مورد تایید مقامات رسمی در ایران قرار نگرفته اما در غیاب توضیح رسمی مسئولان و مدیران امنیتی کشور، همین اطلاعات که متعلق به یک کاربر اینترنیت است، از روز گذشته به عنوان واقعیت آنچه که در ماهشهر گذشته در حال انتشار است. اینجاست که جای خالی پاسخ‌های قانع کننده مقامات مطلع امنیتی، قضایی و دولتی بسیار حس می‌شود.

وزیر کشور در توضیح بسیار کوتاهی درگیری مسلحانه و خشونت آمیز در ماهشهر را تایید کرده و گفته «در جاده ماهشهر که بندر فعالی است جاده را بستند. جاده جم به عسلویه را سنگربندی کردند و حتی در برخی موارد با تیربار شلیک می‌کردند.»

عبدالله گنجی مدیر مسئول روزنامه جوان نیز با اشاره اتفاقات عجیب در ماهشهر نوشته «در بیش از ۱۰ شهر در حوادث اخیر جنگ شهری مسلحانه بوده است.» صحت و سقم ادعای عبدالله گنجی آن در روز‌های آینده مشخص خواهد شد، اما به نظر می‌رسد اتفاقات ماهشهر، از همه ۹ شهر دیگر مد نظر عبدالله گنجی، خشونت‌بارتر بوده است.

رویداد 24

منبع: بیتوته

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.beytoote.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «بیتوته» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه در مورد انتشار این خبر انتقاد یا پیشنهادی دارید لطفاٌ کد ۲۵۹۴۰۵۸۱ را به همراه موضوع به آدرس ایمیل [KHABARBAN] ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

عکس| جنجال دوچرخه‌سواری دختر بدون حجاب در نجف‌آباد/ اعتراض امام جمعه و تظاهرات مخالفان

پناهیان، جنجال به پا کرد /اطمینان دارم شاهد دستگیری های گسترده در ادارات دولتی خواهیم بود/خدا برخی مسئولان را نابود کند

واکنش قالیباف به گرانی‌ها و پایان تحریم تسلیحاتی: دلار و تورم زندگی مردم را سخت کرده/ باید در قبال فشارهای آمریکا، اسلحه بخریم

واکنش‌ها به درخواست اعدام روحانی؛ صلح بهتر است، چرا برآشفتید؟! مذاکره را به رفراندوم بگذارید

بیش از ۱۰ میلیون قطعه مرغ در کشتارگاه های زنجان ذبح شد

خبر بعدی:

سردرگمی ناشران و عدم پاسخگویی مسئولین/برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب تهران به دی ماه موکول شد

مشخص نیست که در شرایط فعلی که وضعیت بازار نشر و چاپ به واسطه شیوع بیماری کرونا تا این حد خراب شده برگزاری نمایشگاه کتاب تهران به صورت مجازی آن هم وقتی که تا دوره بعدی آن کمتر از پنج ماه زمان مانده چه لزومی دارد.

خبرگزاری میزان - پس از شیوع بیماری کرونا از اسفند ماه گذشته اکثریت مشاغل فرهنگی و هنری کشور با مشکلات فراوانی روبرو شدند، در همان ابتدای راه سینما و تئاتر نزدیک به ۵ ماه تعطیل شدند تا علنا فاجعه هنری در کشور شروع شود.

از سویی عرصه ادبیات و چاپ و نشر هم از این قاعده مستثنا نبود، شاید در آن روز‌های ابتدایی عرصه کتاب چندان مشکل بزرگی را تجربه نمی‌کرد و مشکلات همیشگی خود همچون قیمت کاغذ و پایین بودن سرانه مطالعه را پشت سر می‌گذاشت، اما با شروع سال جدید دغدغه برگزاری نمایشگاه کتاب تهران موضوعی بسیار مهم شد.

با توجه به شیوع موج اول بیماری کرونا برگزاری نمایشگاه کتاب تهران در زمان همیشگی خود یعنی اردیبهشت ماه از همان ابتدای سال منتفی شد، اما فعالان عرصه نشر همچنان امیدوار به برگزاری این رویداد در فصل گرما و تابستان سال جاری بودند.

از سویی مسئولین نمایشگاه کتاب تهران نیز جسته گریخته از احتمال بالای برگزاری نمایشگاه کتاب تهران در تابستان خبر می‌دادند، حتی ایوب دهقانکار از آمادگی کامل شورای برگزاری و همچنین مصلی امام خمینی (ره) برای میزبانی از این دوره از نمایشگاه کتاب تهران خبر داده بود، اما بار دیگر همه چیز دستخوش تغییر شد.

شهریور ماه سال جاری بود که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به طور کامل برگزاری فیزیکی نمایشگاه کتاب تهران را به صورت رسمی منتفی اعلام کرد، از سویی شورای برگزاری هم بر این خبر صحه گذاشت و برگزاری این دوره از مهمترین رویداد ادبی کشور ملغی شد.

بیشتر بخوانید: برای مطالعه معرفى آخرین كتب منتشر شده اینجا کلیک کنید

اهالی نشر، اما در این میان بیشترین ضربه را از اخبار منتشره خوردند، بدون شک فارغ از بحث نمایشگاهی و فرهنگی، نمایشگاه کتاب تهران بهترین مکان برای فروش محصولات ادبی بود و عدم برگزاری آن بسیاری از ناشران را با مشکلات فراوانی روبرو کرد، آن هم وقتی که به دلیل کمبود کاغذ در بازار نشر با هزینه‌های بالا با چاپ آثار به استقبال نمایشگاه کتاب تهران رفته بودند.

چندی نگذشت که اخباری مبنی بر برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب تهران منتشر شد، این خبر در حالی منتشر می‌شد که پیش از آن بسیاری از مسئولین برگزاری نمایشگاه کتاب از امکان پذیر نبودن این اتفاق خبر داده بودند، اهالی نشر هم برگزاری مجازی نمایشگاهی به بزرگی نمایشگاه کتاب تهران را علنا بی فایده و غیرممکن می‌خواندند.

با این وجود مسئولین برگزاری نمایشگاه کتاب با تغییر روندی تازه اصرار بر برگزاری این نمایشگاه به صورت مجازی در آبان ماه سال جاری داشتند، این خبر شاید در مقابل تعطیلی فیزیکی این نمایشگاه اتفاق بزرگی نبود، اما باز هم برای برخی از ناشران کورسوی امیدی را روشن کرده بود.

حال تنها چند روز تا شروع آبان ماه سال جاری باقی مانده و از برگزاری مجازی نمایشگاه کتاب تهران هم هیچ خبری نیست، از طرفی مسئولین برگزاری و شورای سیاست گذاری نمایشگاه کتاب تهران هم به هیچ وجه پاسخگوی رسانه‌ها نیستند، به طور معمول این نمایشگاه با نشستی پیش از برگزاری نمایشگاه پیش روی رسانه‌ها قرار می‌گرفت، اما تاکنون خبری از چنین نشستی هم نیست.

از سویی با توجه به آخرین خبر منتشر شده از سوی روابط عمومی نمایشگاه کتاب تهران، به نظر می‌رسد که مسئولین این رویداد ادبی قصد برگزاری مجازی نمایشگاه را در دی ماه امسال دارند، اما هنوز هیچ خبر رسمی از آن‌ها اعلام نشده است. گرچه این خبر بیان می کند که ناشران تا دی ماه می توانند برای حضور در نمایشگاه اقدام کنند که خود نشان دهنده برگزاری نمایشگاه در این تاریخ است. 

مشخص نیست که در شرایط فعلی که وضعیت بازار نشر و چاپ به واسطه شیوع بیماری کرونا تا این حد خراب شده برگزاری نمایشگاه کتاب تهران به صورت مجازی آن هم وقتی که تا دوره بعدی آن کمتر از پنج ماه زمان مانده چه لزومی دارد، مشخص نیست که مسئولین این نمایشگاه چرا به هیچ وجه پاسخگوی ناشران و اهالی رسانه نیستند.

بدون شک با اعلام هر خبر از سوی شورای سیاست گذاری و روابط عمومی نمایشگاه کتاب تهران، ناشران برنامه ریزی بلند مدتی را انجام می‌دهند، اما حالا که برگزاری این نمایشگاه به احتمال بالا در آبان ماه هم منتفی شده چرا این مسئولین خبر رسمی نسبت به انتقال زمان برگزاری و یا منتفی شدن کامل آن را نمی‌دهند.

وضعیت کتاب و کتابخوانی طی سال‌های گذشته با مشکلات فراوانی روبرو بوده است، شاید بخشی از این اتفاق به جامعه و عدم تمایل آن به مطالعه و یا قیمت تمام شده کتاب باز گردد، اما باید دید مسئولین این بخش تا چه حد باعث دلزدگی جامعه و ناشران از حضور در عرصه کتاب و ادبیات بوده اند.

انتهای پیام/

برچسب ها: اخبار کتاب سرانه مطالعه

دیگر خبرها

 • ۶۰ درصد تصادفات جاده‌های برون شهری ایلام به دلیل سرعت غیرمجاز است
 • نصب بیلبورد به زبان محلی در ماهشهر
 • نصب بیلبورد به زبان محلی و عربی در ماهشهر
 • برگزاری مانور مقابله با حوادث بیولوژیکی در عسلویه
 • تصاویر | بیلبوردهای خبرساز و جذاب در بندر ماهشهر
 • مانور شرایط اضطراری فرودگاه بندر ماهشهر برگزار شد
 • شرکت گاز خوزستان: فرآیند شناسایی مقصر حوادث انفجار گاز خانگی بسیار طولانی است/ اگر مقصر شرکت گاز باشد اعلام می‌کنیم
 • بررسی علل و مقصرین حوادث اخیر انفجار گاز اهواز
 • از بلاتکلیفی اساتید دانشگاه آزاد ماهشهر تا گلایه از گران شدن تست کرونا در روز‌های کرونایی
 • اعتراضات تایلند؛ ادامه تجمع‌ها و تلاش برای لغو وضعیت‌ فوق‌العاده
 • بیلبوردهای خبرساز و جذاب در بندر ماهشهر
 • قائم مقام سازمان راهداری: تلفات حوادث جاده‌ای در کشور کاهش یافت
 • نگاه هزینه‌ای به طرح‌های حوزه ترافیک خطاست
 • اعتراضات علیه خشونت پلیس در نیجریه
 • ترور یک مرد در ماهشهر + عکس صحنه تیراندازی
 • پاسخگویی مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان زنجان به مردم از طریق سامانه سامد
 • یادداشت| فرهنگ توضیح خواستن
 • آماج اعتراضات گسترده بورسی‌ها در برابر قیمت‌گذاری دستوری فولاد / بجای توزیع بیشتر رانت دست دلالان را قطع کنید
 • تدابیر امنیتی در خارطوم در پی فراخوان برای تظاهرات سودانی در سالروز اعتراضات ۲۱ اکتبر