رویداد۲۴ محمود احمدی‌نژاد فردی است که چهره‌ای دوگانه برای تمام اصولگرایان دارد؛ از یک سو دست‌کم در دوره اول ریاست‌جمهوری‌اش آن‌قدر محبوب همه اصولگرایان بود که آیت‌الله مصباح اطاعت از رئیس‌جمهور را اطاعت از خدا می‌دانست و از سوی دیگر از مقطعی به بعد ناگهان مورد طرد این نیرو‌ها واقع شد و یکی پس از دیگری از او برائت می‌جستند، اما احمدی‌نژاد در نگاه اصولگرایان هرچه باشد، از دامن آن‌ها پاک نمی‌شود و این گزاره که احمدی‌نژاد اصولگرا نیست، نه از جانب مردم و نه از سوی نخبگان سیاسی قابل پذیرش نیست، زیرا او در مقاطع مختلف با عنوان اصولگرایی وارد صحنه سیاست شده و اگر به زعم خود اصولگرایان، او پرچم‌دار جریان انحرافی است، این جریان انحرافی برآمده از جبهه اصولگرایی و نه هیچ جناح یا گروه دیگری است؛ بنابراین خیر و شر این فرزند اصولگرایان برای خودشان است.


البته این گزاره آن‌قدر‌ها هم سفت و سخت نبود، زیرا عموم نیرو‌های اصولگرا گرچه در ظاهر از احمدی‌نژاد دوری گزیدند، اما در عمل همچنان بودند کسانی که در همه این سال‌ها چشم به سرمایه اجتماعی احمدی‌نژاد داشتند؛ افرادی که معمولا با قاطبه اصولگرایان به ائتلاف نمی‌رسیدند و همواره سر ناسازگاری داشتند و در عین حال خود و نه هیچ‌کس دیگری را نماد و نمود انقلابی‌گری می‌دانستند؛ شخصیت‌هایی که در زمان زمامداری احمدی‌نژاد جزء متعصب‌ترین حامیان او محسوب می‌شدند.   بیشتر بخوانید: انتقاد تند محمود احمدی نژاد به حسن روحانی +فیلم

حال گفته می‌شود که چنین نیرو‌هایی باز هم با تکیه بر احمدی‌نژاد سعی می‌کنند از ریسمان او بالا بروند و خود را به صندلی‌های سبز مجلس برسانند؛ احمدی‌نژاد هم بی‌تمایل نیست که به عنوان یک نیروی پشت پرده و شاید حالا پدرخوانده جریانی نوظهور به‌طور غیرمستقیم بر عرصه سیاست کشور تأثیرگذار باشد. او که بعد از دوران ریاست‌جمهوری‌اش به هر دری زد تا بتواند دوباره طعم قدرت را بچشد، در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۹۶ رد صلاحیت شد تا باور کند که اقدامات تندش از هر نظر او را مطرود کرده است؛ از این‌رو و از آنجایی که میل به قدرت‌طلبی در احمدی‌نژاد آرام نمی‌گیرد، او می‌خواهد با سیاست جدیدی به میدان انتخابات بیاید.

این گمانه‌زنی‌ها چندان دور از واقعیت هم نیست، زیرا چند روز پیش خبر انتشار لیست مردمی پویش گام دومی دعوت جوانان انقلابی از نیرو‌های متخصص ولایی برای حضور در انتخابات مجلس یازدهم منتشر شد که از میان نام‌های این لیست می‌توان به افرادی رسید که در دوران ریاست‌جمهوری احمدی‌نژاد دارای عنوان بوده‌اند؛ نام افرادی مانند احمد وحیدی (سرلیست)، وحید جلیلی، علی باقری، مهدی محمدی، حسین آبنیکی، فواد ایزدی، یاسر جبرائیلی، محمدصادق کوشکی و محمدهادی زاهدی در لیست منتشرشده به چشم می‌خورد.

علاوه بر این‌ها از مرتضی تمدن، عبدالرضا شیخ‌الاسلامی، سیدحسن موسوی، علی نیکزاد و علی ذبیحی به‌عنوان کاندیدا‌های اصلی احمدی‌نژاد در انتخابات مجلس یازدهم هم نام برده می‌شود. وقتی به سابقه تمام این شخصیت‌ها نگاه کنیم، درمی‌یابیم که تمام این‌ها در مقاطعی با احمدی‌نژاد همراه بوده‌اند و بعد از مدتی بر اساس مقتضیات سیاسی از او دور شدند و حالا در ایام انتخابات دوباره رخ می‌نمایند و چشم به سرمایه اجتماعی احمدی‌نژاد دارند.

خبرگزاری «خبرآنلاین» در گزارشی از گفت‌وگوی عباس امیری‌فر می‌گوید که روزگاری رئیس شورای فرهنگی و امام جماعت مسجد نهاد ریاست‌جمهوری و مشاور فرهنگی نهاد ریاست‌جمهوری بود. او به صراحت گفته بود که «بدون شک احمدی‌نژادی‌ها در این انتخابات حاضر می‌شوند که این حضور می‌تواند هم در قالب حلقه محدود نزدیکانش باشد و هم در قالب قراردادن چهره‌های سفید در یک لیست انتخاباتی تحت حمایت احمدی‌نژاد».

تمام این گزاره‌ها نشان می‌دهد قصد احمدی‌نژاد برای حضور معنوی در انتخابات مجلس محرز است، اما اینکه چرا او شخصا یک لیست مستقل نمی‌دهد، شاید بازگردد به هراس او از رد صلاحیت‌های چنین لیستی، زیرا این احتمال وجود دارد که در صورت حمایت علنی احمدی‌نژاد از نامزد‌های معین، آن‌ها رد صلاحیت شوند. نکته دیگری که درباره احتمال حضور غیرمستقیم احمدی‌نژاد در انتخابات مطرح می‌شود، نزدیک‌شدن نیرو‌های جبهه پایداری به اوست. پایداری‌ها در تمام این سال‌ها نشان داده‌اند که تنها در پوسته ظاهری همراه با اصولگرایان سنتی هستند و در هسته محتوایی اختلافات عمیقی میان ایشان و قاطبه اصولگرایان وجود دارد.

پایداری‌ها که در دوران قدرت احمدی‌نژاد مهم‌ترین حامیان او به شمار می‌رفتند، در همه این سال‌ها گرچه در ظاهر با او همراهی نکردند، اما همچنان بخشی از سرمایه اجتماعی خود را با نزدیک‌نشان‌دادن خود به احمدی‌نژاد کسب می‌کردند و این دور و نزدیک‌شدن‌های پایداری به احمدی‌نژاد در مقطع هر انتخابات بیشتر محسوس می‌شود؛ چنانچه اخیرا هم روح‌الله حسینیان از احتمال قوی اقبال اجتماعی بالا به احمدی‌نژاد گفته بود. با قرائن موجود می‌توان دریافت که ممکن است در حضور غیرمستقیم احمدی‌نژاد در انتخابات پایداری‌ها نقش مهمی داشته باشند؛ چنانچه مرتضی طلایی هم گفته بود «پایداری منهای احمدی‌نژاد فاقد موضوعیت است و تنها شامل چند نفر است؛ پایداری با احمدی‌نژاد معنا پیدا می‌کند».

نکته دیگر این است که شاید به‌ائتلاف‌نرسیدن نیرو‌های پایداری در این دوره از انتخابات را بتوان به سیاست‌های انتخاباتی پشت پرده آن‌ها با احمدی‌نژاد نسبت داد. این گزاره قطعی نیست و صرفا می‌توان آن را به عنوان یک گمانه‌زنی مطرح کرد، زیرا در گذشته هم نیرو‌های این طیف با اصولگرایان اختلافات عمیقی داشته‌اند، اما با درنظرداشتن سخنان عجیب سقای‌بی‌ریا که چندی پیش به طور کلی پایداری را جدای از اصولگرایی دانسته بود، می‌توان همان خط و ربط‌هایی را مشاهده کرد که چندسالی است شخص احمدی‌نژاد در پیش گرفته است.

سخنگوی جبهه پایداری گفته بود: «زمان گفتمان اصولگرایی اندکی منسوخ شده و اکنون گفتمان نیرو‌های انقلاب مطرح است بنابراین جبهه پایداری اساسا کاری با اصولگرایی ندارد؛ هر شخصی ارزش‌های انقلابی را قبول داشته باشد ما نیز او را قبول داریم. البته این به این معنا نیست که اصولگرایی را قبول نداشته یا رد کنیم؛ ما نمی‌گوییم آن‌ها نباید باشند بلکه آن‌ها را می‌پذیریم، اما مسئله این است که فاصله هر دوایری تا مرکز، دور و نزدیک است. متأسفانه برخی اصولگرایان در پی طرد هستند، اما در پی طرد دیگری نیستیم و به دنبال تعامل هستیم».

به هر روی به نظر می‌رسد که احمدی‌نژاد بنای حضور غیرمستقیم در انتخابات را دارد، اما اینکه او و کسانی که مورد حمایت او قرار دارند و احتمالا ادامه‌دهندگان تفکر او خواهند بود، چقدر شانس حضور در عرصه انتخابات را دارند و تا چه اندازه صلاحیت‌شان تأیید می‌شود، بحث دیگری است که برای پاسخ به این پرسش باید تا روز اعلام صلاحیت‌های نامزد‌های انتخاباتی منتظر ماند. منبع: روزنامه شرق خبر های مرتبط

منبع: رویداد24

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.rouydad24.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «رویداد24» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه در مورد انتشار این خبر انتقاد یا پیشنهادی دارید لطفاٌ کد ۲۵۹۴۲۴۳۳ را به همراه موضوع به آدرس ایمیل [KHABARBAN] ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

عکس| جنجال دوچرخه‌سواری دختر بدون حجاب در نجف‌آباد/ اعتراض امام جمعه و تظاهرات مخالفان

پناهیان، جنجال به پا کرد /اطمینان دارم شاهد دستگیری های گسترده در ادارات دولتی خواهیم بود/خدا برخی مسئولان را نابود کند

واکنش قالیباف به گرانی‌ها و پایان تحریم تسلیحاتی: دلار و تورم زندگی مردم را سخت کرده/ باید در قبال فشارهای آمریکا، اسلحه بخریم

واکنش‌ها به درخواست اعدام روحانی؛ صلح بهتر است، چرا برآشفتید؟! مذاکره را به رفراندوم بگذارید

بیش از ۱۰ میلیون قطعه مرغ در کشتارگاه های زنجان ذبح شد

خبر بعدی:

پایداری امنیت نتیجه تعامل مرزبانان و مرزنشینان است

ایسنا/خراسان جنوبی  فرمانده انتظامی خراسان جنوبی گفت: امنیت مرزها، نتیجه تعامل مرزبانان و مرزنشینان است که وظیفه خود می‌دانیم این امنیت در سایه این تعامل و همکاری پایدار بماند.

سرهنگ ناصر فرشید، امروز چهارشنبه ۳۰ مهرماه در جلسه هم اندیشی با علما و بزرگان اهل سنت خراسان جنوبی اظهار کرد: خوشبختانه نیروی انتظامی در خدمت رسانی به مردم خوب عمل کرده تا جایی که در سطح استان، میزان کشفیات مواد مخدر و سرقت‌ها به بیش ۷۰ درصد رسیده است.

به گزارش ایسنا، وی با بیان اینکه از ابتدای امسال ۲۲ میلیارد تومان کالای قاچاق کشف شده است، افزود: امنیت مرزها، نتیجه تعامل مرزبانان و مرزنشینان است که وظیفه خود می‌دانیم این امنیت در سایه این تعامل و همکاری پایدار بماند.

فرمانده انتظامی خراسان جنوبی  بیان کرد: عده‌ای قصد دارند امنیت شهرهای مرزی را در مرزهای شرقی به ویژه افغانستان از بین ببرند و ما امروز در این نشست قصد داریم تا با افزایش تعامل و تبادل اخبار از مرزها برای خنثی کردن توطئه‌های دشمن به موقع برنامه‌ریزی کنیم.

فرشید با بیان اینکه نیروی انتظامی در جذب و استخدام نیرو، افراد معتقد به باورهای دینی را جذب کرده چراکه یکی از اعتقادات دینی ما داشتن حسن خلق و اخلاق خوب است، تصریح کرد: صداقت، مروت و حسن خلق از ویژگی‌های کارکنان نیروی انتظامی است تا بتوانیم نیروهایی خدوم برای مردم باشیم.

وی با بیان اینکه به فرموده امام راحل باید کاری کنیم که آثار آن بماند نه کاری کنیم که بمانیم؛ این فرمان همواره در دستور کار ماست، افزود: در حوزه بازارچه‌های مرزی براساس وظیفه، پیگیر توسعه رفاه این مناطق برای مردم هستیم.

مولوی غلام حیدر فاروقی، امام جمعه اهل سنت بیرجند نیز در این نشست اظهار کرد: خداوند به پیامبر می‌فرماید اگر تو سختگیر بودی هرگز مردم اطرافت جمع نمی‌شدند و براساس این فرمان، انسان باید نسبت به دیگران، اخلاق نیکو داشته باشد.

وی با بیان اینکه امروز تامین امنیت خطیرترین وظیفه نیروی انتظامی است که نزد خدا اجر و پاداش زیادی دارد، تصریح کرد: مومن با اخلاق نیکو و صحبت نرم با دیگران درجه روزه‌دار و شب زنده‌دار را کسب می‌کند و برخورد ما با مردم باید نرم باشد و این روش را همه ما داشته باشیم.

امام جمعه اهل سنت بیرجند با بیان اینکه پست و مقام موقت است و تنها عمل نیک از انسان باقی می‌ماند، بیان کرد: پیامبر(ص) می‌فرماید بهترین مسوولان کسانی هستند که شما به دلیل خدمت صادقانه آنها را دوست دارید و آنها هم شما را دوست دارند و شما برای موفقیت آنها دعا می‌کنید و این رابطه باید بین مسوولان و مردم باشد.

علمای اهل سنت نیز در این نشست بر تعامل با نیروهای انتظامی در راستای رفاه و امنیت مردم تاکید کردند.

انتهای پیام

دیگر خبرها

 • پایداری هوا در گلستان
 • رویانیان پرسپولیس را زمین زد یا رئیسش؟
 • کنایه سلحشوری: ۱۴۰۰، با مشارکت پایین مال شما!
 • احمدی نژاد پرسپولیس را زمین زد؟
 • پشت پرده نوسان قیمت دلار
 • دستهای پشت پرده آمریکا در رقم زدن جنایت «الفرحاتیه»
 • آخرین وضعیت جاماندگان سهام عدالت / پشت پرده واریز 100هزار میلیارد تومان پول مردم به حساب ۳۰ شرکت
 • پشت پرده عدم ارجاع پرونده‌های تخلفات گرانفروشی بازار مرغ به تعزیرات چیست؟
 • جنگ اقتصادی دشمن برای ناکارامدی نظام با پایداری وتلاش جمعی ناکارآمد خواهد شد/تیپ 48 فتح با حماسه های ماندگار یک پتانسیل قوی برای خدمت رسانی به مردم محسوب می شود
 • امیررضا واعظ آشتیانی: نمکی گلایه‌های مگوی زیادی از دولت دارد/ او بعدها از پشت پرده عدم مدیریت دولت در بحران کرونا سخن خواهد گفت/ انگار دولت کشور را رها کرده است/ در شأن رئیس‌جمهور نیست که فقط از راه دور دستور بدهد که ماسک بزنید
 • دلخوش: نمایندگان در تصمیم‌گیری‌های پشت پرده مشارکت ندارند
 • نماینده مجلس: نمایندگان در تصمیم‌گیری‌های پشت پرده مشارکت ندارند
 • پشت پرده توافق اسرائیل با بحرین چیست؟
 • دلخوش: نمایندگان در جریان نشست‌های پشت پرده مجلس با وزرا قرار نمی‌گیرند
 • اظهارات کنایه آمیز امیر حسین صادقی درباره سرپرست پرسپولیس
 • «رویانیان گفت احمدی‌نژاد من را آورده تا پرسپولیس را خراب کنم»
 • رویانیان گفت احمدی‌نژاد من را آورده تا پرسپولیس را خراب کنم
 • گلر سابق پرسپولیس: رویانیان گفت احمدی‌نژاد من را فرستاده پرسپولیس را زمین بزنم
 • کنایه کاپیتان سابق استقلال به مدیر پرسپولیس