مشاهده اخبار داغ روز

سازگاری بالای درخت عناب با شرایط اقلیمی خراسان جنوبی عاملی است که سال‌های اخیر سطح زیرکشت این محصول را افزایش داده اما نبود صنایع تبدیلی و فرآوری ارزش افزوده این حجم از تولید را به جیب چشم‌بادامی‌ها سرازیر کرده است. ۱۲ آذر ۱۳۹۸ - ۰۲:۰۸ استانها خراسان جنوبی نظرات - اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بیرجند، استان خراسان جنوبی ظرفیت‌های بالقوه‌ و فراوانی دارد که یکی از آن‌ها درخت عناب است؛ درختی که در برخی از کشورها از آن به ‌عنوان خرمای قرمز یا خرمای کُره‌ای یاد می‌شود؛ اما برای خراسانی‌ها همان عناب است و نتوانسته کام کشاورزان وطنی را شیرین کند.

گذشته تاریخی عناب به 10 هزار سال پیش بر می‌گردد و در این تاریخ پر ابهت بیش از 400 رقم مختلف از آن  در کشورمان بومی شده است و خراسان جنوبی امروز در کشور، خاستگاه این درخت شده تا بهترین ارقام عناب را تولید کند.

خراسان جنوبی نخستین تولیدکننده عناب در جهان

خراسان جنوبی با 97 درصد سطح زیرکشت عناب به‌ عنوان نخستین تولیدکننده این محصول ارزشمند در کشور و جهان مطرح است که می‌توان با سرمایه‌گذاری بر روی این محصول در راستای توسعه اقتصادی استان گام‌های قابل توجهی  برداشت.

مردم سراسر جهان و البته هموطنان به شیوه‌های مختلف از این محصول استفاده می‌کنند که از استفاده در آشپزی گرفته تا کاربردهای دارویی و صنعت گسترده شده، همچنین چای عناب و چای‌های کیسه‌ای عناب نیز به‌طور گسترده در چین و کره مصرف می‌شود. در بعضی از نقاط هندوستان، عناب برای تهیه ترشی استفاده می‌شود. این درحالی است که کُروات - مردم کروواسی - از میوه عناب برای درست کردن مارمالاد و آب‌میوه استفاده می‌کنند.

بطور کلی عناب؛ این میوه کوچک اما پرخاصیت خواص درمانی زیادی از جمله ضد سرطانی، منبع بالای ویتامین C، آنتی‌اکسیدان قوی، بهبود وضعیت خواب، بهبود گردش خون، تقویت استخوان‌ها، کنترل وزن، تقویت دستگاه ایمنی و محافظت از کبد دارد اما هنوز هم جای این محصول سرخ بر سر سفره مردمی که خود تولیدکننده آن هستند خالی است.

به هرحال این‌همه استقبال از عناب و کاربردهای فراوان اگرچه در اقصی نقاط جهان وجود دارد اما در کشور ایران و استان خراسان جنوبی این محصول استراتژیک مورد غفلت قرارگرفته است.
ارزش افزوده 10 برابر با فرآوری محصول

به گفته مسئولان جهاد کشاورزی قیمت هر کیلوگرم عناب از حالت خام فروشی تا محصول فرآوری شده حدود 10 برابر افزایش می‌یابد، یعنی همان سودی که چشم‌بادامی‌ها به جیب می‌زنند؛ اما  خراسان جنوبی به عنوان نخستین تولیدکننده این محصول در ایران از آن بی‌بهره است و هنوز صادرات عناب به ‌صورت فله‌ای و بدون ایجاد ارزش‌افزوده برای کشاورزان استان انجام می‌شود.

قصه پر غصه این روزهای عناب خراسان جنوبی‌؛ وقتی خام‌فروشی دست از سر کشاورزان برنمی‌داردمجوز 6 شربت عناب به عنوان داروی طب سنتی در کشور اخذ شد10 فراورده فراسودمند عناب در خراسان جنوبی رونمایی می‌شود

یکی از عناب کاران خراسان جنوبی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت در حال حاضر بیشتر محصول خود را با قیمت بسیار پایین به دلالان می‌فروشیم درحالی‌ که راه‌اندازی صنایع تبدیلی می‌تواند نقش زیادی در ایجاد ارزش‌افزوده این محصول داشته باشد.

نیازی بیان کرد: باید مسئولان سعی کنند تا با فرآوری عناب، این محصول را در سطح ملی معرفی کرده و فرآورده‌های این محصول را بر سر سفره مردم بیاورند.

وی گفت: عناب باید با برند خراسان جنوبی به دنیا معرفی شود تا کشاورزان مجبور نباشند حاصل دسترنج خود را به دلالان بدون هیچ نرخ مشخصی بفروشند.

یکی دیگر از کشاورزان استان نیز بیان کرد: در حال حاضر کشاورزان به ‌صورت سنتی این محصول را برداشت می‌کنند و نداشتن سواد علمی در این حوزه سبب می‌شود که برخی از کشاورزان عناب را به هر قیمتی به واسطه‌ها بفروشند و این امر چیزی جز ضرر برای کشاورز ندارد.

دروگر ادامه داد: کوتاه شدن دست دلالان و از همه مهم‌تر فرآوری محصولی که در خراسان جنوبی با شرایط کم‌آبی به زندگی روستاییان امید می‌بخشد بایدمورد توجه قرار گیرد.

حمایت‌های جهاد دانشگاهی از محصول عناب

مدیر مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی نیز با بیان اینکه بیشتر فعالیت‌های جهاد دانشگاهی بر روی عناب متمرکزشده است بیان کرد: در این مرکز فرهنگ‌سازی استفاده از عناب و تولید فرآورده‌های جانبی از این محصول در دستور کار قرارگرفته است.

محسن پویان از تولید 11 محصول فرآوری شده از عناب در مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی استان خبر داد و گفت: این محصولات شامل حبه عناب، کیک عناب، کلوچه، سرکه، مربا و شربت عناب بوده که برخی از این محصولات ثبت اختراع نیز شده‌اند.

وی با بیان اینکه تاکنون بر روی محصولات استراتژیک و گیاهان دارویی استان کار اصولی و چشم‌گیری انجام ‌نشده است بیان کرد: با این ‌وجود در حال حاضر نگاه‌ها به سمت این ظرفیت بزرگ جلب شده و بر روی کارخانجات تولید و فرآوری عناب متمرکز شده‌ایم.

مدیر مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی تصریح کرد: خراسان جنوبی در تولید عناب مشکلی ندارد اما حلقه‌های بعدی یعنی فرآوری و بازاریابی در استان گمشده هستند.

سالانه بیش از 6 هزار تن عناب در استان تولید می‌شود

رئیس جهاد کشاورزی خراسان جنوبی نیز در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: خراسان جنوبی با دارا بودن 98 درصد سطح زیرکشت محصول عناب به عنوان نخستین تولیدکننده انحصاری این محصول در کشور و دومین تولید کننده جهان شناخته می‌شود.

غلامرضا قوسی افزود: در حال حاضر سطح زیرکشت عناب در استان 3 هزار و 600 هکتار است که سالانه بیش از 6 هزار و 500 تن عناب در استان برداشت می‌شود.

وی بهره‌برداران این حوزه را 9 هزار نفر عنوان و بیان کرد: بیشترین سطح زیرکشت عناب استان به ترتیب به خوسف، بیرجند و سربیشه اختصاص دارد اما عناب تولید شده در استان هنوز در سطح  بین المللی جایگاه خاصی ندارد و برای فرآوری و بسته بندی عناب کار زیادی صورت نگرفته است.

لزوم راه‌اندازی صنایع تبدیلی محصولات کشاورزی در استان

رئیس سازمان جهادکشاورزی خراسان جنوبی با بیان اینکه دغدغه فروش و فرآوری را برای کشاورزان و همه عناب کاران استان مدنظر داریم گفت: عناب تولید شده در خراسان جنوبی به استان‌های همجوار از جمله خراسان رضوی، کرمان، یزد و تهران صادر می‌شود.

با همه این موضوعات چه می‌شود که ثروت چشمگیری از این محصول نصیب استان خراسان جنوبی نمی‌شود و اشتغال‌هایی که باید با توسعه فرآوری این محصول در استان ایجاد شود ایجاد نمی‌شود؟ 

سازگاری بالای عناب با شرایط آب و هوایی خراسان جنوبی یکی از مزیت‌های مهم عناب بوده که به‌طور حتم راه‌اندازی صنایع تبدیلی نقش زیادی در افزایش درآمد کشاورزان استان خواهد داشت.

انتهای پیام/253/ز

R41348/P4001/S6,56/CT7

منبع: تسنیم

جان‌باختگان اعتراضات چه افرادی هستند؟| مردم می‌خواهند بدانند چه اتفاقی افتاده است

جهانگیری: مردم با سیلی صورت خود را سرخ نگه داشتند| آمریکا گلوگاه‌های اقتصاد کشور را بسته| شرایط کنونی جزو سخت‌ترین شرایط پس از انقلاب است| کشورهای دوست هم نفت ایران را نمی‌خرند

عارف: ابهاماتی در کشته‌ها وجود دارد/ با شفافیت اطلاع رسانی شود

حذف تیربرق‌های با نشان «شیر و خورشید» در تهران+عکس

فیلم | تصاویر انفجار، انتقال مجروحین و روایت تلخ یک شاهد عینی که داغ فرزند دیده از انفجار تالار عروسی در سقز

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۵۹۴۲۸۶۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

خبر بعدی:

راه‌های خراسان جنوبی جان تازه‌ گرفته است

مهدی جعفری روز پنجشنبه در نشست خبری افزود: در مجموع ۳۷۰ کیلومتر پروژه جدید باند دوم و راه آهن در قالب ۱۵ پروژه در این استان در دست اجرا است.

وی گفت: بیش از ۸۰ درصد ترانزیت به افغانستان و کشورهای آسیای میانه از راه‌های خراسان جنوبی انجام و با روند رو به رشد توسعه مبادلات تجاری در مرز ماهیرود، چشم انداز بسیار روشنی در این زمینه پیش بینی می‌شود.

وی با اشاره به اهمیت قرار گرفتن خراسان جنوبی در راهروهای بین المللی شمال - جنوب و شرق - غرب گفت: از همین رو ارتقای ارتباط ریلی، جاده‌ای، هوایی و بهره‌مندی روستاهای استان از راه مناسب و تامین منابع برای اجرای طرح‌های مصوب ناوگان حمل و نقل به صورت ویژه در دستور کار استاندار و سایر مسؤولان قرار گرفته است.

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان جنوبی از این موضوع به عنوان انقلابی در حوزه حمل و نقل استان یاد کرد و افزود: در این سال‌ها محدودیت‌های اعتباری سبب شده تا موتور محرکه خودروهای راهسازی نتواند سرعتی در خور پیش بینی‌ها داشته باشد اما پیمودن راه‌های میانبر با پیگیری‌ها و رایزنی استاندار خراسان جنوبی و حضور مقامات بلندپایه کشوری تحولی شگرف در حوزه‌های جاده‌ای ریلی و هوایی ایجاد کرده است.

وی با اشاره به برنامه‌های دولت تدبیر و امید برای تامین زیرساخت‌های ارتباطی در این استان گفت: ابتدای سال گذشته در مجموع ۴۹۰ کیومتر بزرگراه (معادل ۱۰ درصد راه های استان) زیر بار ترافیکی قرار داشت اما با پیگیری‌های مدیریت عالی استان عملیات اجرایی ۶۳۰ کیلومتر راه اصلی چهارخطه تا افق ۱۴۰۲ در دستور کار قرار گرفته که با تکمیل این محورها، طول راه‌های اصلی چهارخطه با افزایش ۱۲۰ درصدی به یک هزار و ۱۲۰ کیلومتر خواهد رسید.

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان جنوبی گفت: محورهای مواصلاتی نهبندان - سربیشه - بیرجند - قاین، راور - دیهوک - فردوس - بجستان، طبس - یزد، طبس - اصفهان، سربیشه - درح - ماهیرود، قاین - حاجی آباد - یزدان، فردوس - سرایان و طبس - بشرویه از پروژه‌های در دست اجرا است.

وی از افزایش ۳.۷ برابری تخصیص منابع ملی در مقایسه با سال گذشته خبر داد و افزود: سال گذشته منابع ملی تخصیص یافته در حوزه راه‌های استان ۶۰ میلیارد تومان بود اما امسال این رقم تاکنون به ۲۲۲ میلیارد تومان افزایش یافته است که هنوز هم ادامه دارد.

جعفری اظهار داشت: با این روند تزریق منابع اعتباری توانستیم عملیات اجرایی ۹۴ کیلومتر باند دوم را از ابتدای سال جاری آغاز کنیم و ۱۷۱ کیلومتر از باندهای دوم استان در قالب هشت پروژه آماده مناقصه شده است.

وی با اشاره به تاثیر پیگیری‌های استاندار و حضور مقامات بلندپایه کشوری در استان گفت: افتتاح و بهره‌برداری بیش از ۱۲۴ کیلومتر باند دوم در یک سال گذشته نیز حاصل همین تلاش‌ها بوده که منجر به افزایش ۲۷ درصدی طول بزرگراه‌های استان شد.

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان جنوبی با اشاره به آماده آسفالت بودن ۹۰ کیلومتر از باندهای دوم بیان کرد: از یک سال گذشته تاکنون ۷۵ کیلومتر باند دوم آسفالت در حال تکمیل علایم و ایمن سازی برای بهره‌برداری است.

وی با بیان اینکه ابتدای سال ۹۷ فقط پنج هزار و ۷۰۰ کیلومتر معادل ۴۸ درصد راه روستایی استان آسفالت شده بود اظهار داشت: با توجه به تاکید استاندار، تدوین سند توسعه روستایی خراسان جنوبی در دستور کار قرار گرفت لذا برنامه تکمیل شبکه راه روستایی به طول ۶۳۰ کیلومتر و برخورداری ۹۶ روستای محروم آغاز شده است.

جعفری عنوان کرد: در یک سال گذشته ۱۳۰ کیلیومتر راه آسفالت روستایی را توانستیم تکمیل کنیم و عملیات اجرایی ۵۰۰ کیلومتر از راه‌های روستایی استان نیز شروع شده که با تکمیل آن شاهد افزایش ۱۱ درصدی طول راه‌های آسفالت روستایی و برخورداری کامل روستاهای بالای ۲۰ خانوار از راه مناسب خواهیم بود.

وی درخصوص پروژه راه آهن خراسان جنوبی نیز گفت: با تلاش‌ها و پیگیری‌های مدیریت استان برای اولین بار عملیات اجرایی ۱۰۳ کیلیومتر خط راه آهن در قالب قطعه ۱۶ از کریدور راه آهن شرق به طول ۳۲ کیلومتر و همچنین ۷۱ کیلیومتر خط آنتنی فردوس به جزین در استان آغاز شد.

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان جنوبی با تاکید بر اینکه موتور محرکه اجرای پروژه حیاتی و کلان راه آهن اخذ ۲ مصوبه هیات وزیران در طول سه ماه بوده است گفت: این مهم نیز با پیگیری‌های استاندار محقق و منجر به اختصاص چهار هزار میلیارد تومان اعتبار در قالب فاینانس داخلی برای اتصال بیرجند به شبکه راه آهن سراسری و ۷۰۰ میلیون یورو فاینانس خارجی برای احداث راه آهن زاهدان به بیرجند شد.

وی اظهار داشت: این موضوع به طور حتم بر سرعت عملیات اجرایی طرح می‌افزاید تا بعد از گذشت سال‌ها صدای سوت قطار در خراسان جنوبی به صدا درآید.

جعفری یادآور شد: تا قبل از سال ۹۷ تمام مراکز استان‌های کشور یا از خط ریلی برخوردار بودند یا پروژه در دست اجرا داشتند لذا با آغاز عملیات اجرایی طرح‌های راه آهن در خراسان جنوبی، بیرجند نیز به عنوان آخرین مرکز استان به خط ریلی سراسری متصل خواهد شد.

وی با اشاره به چهار برنامه دولت تدبیر و امید برای تامین زمین و مسکن مورد نیاز مردم گفت: نوسازی و بهسازی بافت‌های ناکارآمد شهری، تامین مسکن اقشار کم درآمد، تامین مسکن خانه اولی‌ها  و نوسازی و بهسازی مسکن روستایی از جمله این طرح‌ها است.

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان جنوبی گفت: براساس پیگیری‌های صورت گرفته از سوی مقام عالی دولت در استان، خراسان جنوبی یکی از پنج استان پیشتاز در خانه دار شدن مردم از طریق تامین زمین بوده که در همین راستا مرداد امسال عملیات تامین زمین مناسب برای ساخت ۱۲ هزار و ۲۵۰ واحد مسکونی در استان آغاز شد.

وی با تاکید بر اینکه در طرح اقدام ملی نیز مشکل تامین زمین وجود ندارد افزود: عملیات آماده سازی یا تهیه طرح برای ۴۷۷ هکتار در شهرستان بیرجند، ۷۶ هکتار در شهرستان طبس، ۳۵ هکتار در شهرستان فردوس و ۱۰ هکتار در شهرسان سرایان انجام گرفته است.

جعفری با اشاره به نیاز سالانه یک هزار و ۴۵۰ واحد مسکونی در استان گفت: براساس پیش بینی جمعیت تا سال ۱۴۰۰ در قالب طرح اقدام ملی برنامه‌های دولت برای خانه دار شدن مردم دنبال می‌شود.

وی از پیش‌بینی ساخت چهار هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی در خراسان جنوبی در قالب طرح اقدام ملی تولید مسکن خبر داد و افزود:  از این تعداد ۲ هزار و ۵۰۰ واحد سهمیه عمومی، یک هزار واحد توسط ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) و مابقی در قالب تفاهم نامه با خیران و آموزش و پرورش و نیروهای مسلح ساخته می‌شود.

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان جنوبی از ثبت نام ۲ هزار و ۴۶۸ نفر در طرح اقدام ملی خبر داد و گفت: یک هزار و ۳۸۲ نفر از شهرستان بیرجند بودند و در کل استان حدود ۷۰۰ نفر فرم جیم آنها قرمز است.

برچسب‌ها طرح های زیرساختی راه آهن دولت تدبیر و امید خراسان جنوبی

دیگر خبرها

 • تازه‌ترین خبر از «مست عشق» و گلدن گلوب ۲۰۲۰/ تصاویری منحصر به فرد از بنای آجری دزفول/ بستری شدن شاعر «صد دانه یاقوت» در بیمارستان/ پاسخ سوال‌های شرعی درباره «حقوق زن و شوهر نسبت به یکدیگر» را بخوانید
 • ۷۴ داوطلب انتخابات مجلس در خراسان جنوبی ثبت‌نام کردند
 • باخت نماینده هندبال خراسان جنوبی در لیگ هندبال برتر کشور
 • همکاری کوالکام و سازنده پوکمون گو برای ساخت عینک واقعیت افزوده
 • شاعر «صد دانه یاقوت» در بیمارستان
 • تصاویر| دریاچه کلوت در دل کویر
 • مرگ عامل شهادت 13 پلیس در کویر طبس
 • عامل شهادت ۱۳ پلیس در کویر طبس به هلاکت رسید
 • ثبت‌نام 2468 نفر در طرح اقدام ملی مسکن در خراسان جنوبی
 • مجلس باید مالیات بر ارزش افزوده را حذف کند
 • احیای راه‌های شریانی حیاتی خراسان جنوبی با تزریق اعتبارات
 • معاون امور شهرداری‌های کشور: مالیات بر ارزش‌افزوده در بودجه سال ۹۹ دیده نشده است
 • نخستین پیش رویداد استارت آپ ویکند دانش‌آموزی در بیرجند برگزار شد
 • هیچ؛ سهم «عناب» خراسان‌جنوبی از بازارهای جهانی
 • خراسا‌ن‌جنوبی دومین تولیدکننده «عناب» جهان/ از سرمایه‌گذاران فرآوری عناب حمایت می‌کنیم
 • سودِ سیگار در جیب مافیا
 • سودِ سیگار در جیب مافیا / بی‌توجهی به درآمد ۲۰هزار میلیاردیِ مالیات بر سیگار
 • نگاهی به خودکشی سلبریتی‌های چشم بادامی/ «بِکِش و بُکُش‌»های پشت پرده محصولات کره‌ای
 • نگاهی به خودکشی سلبیریتی‌های چشم بادامی/ «بِکِش و بُکُش‌»های پشت پرده محصولات کره‌ای