به گزارش جام جم آنلاین از باشگاه خبرنگاران جوان، عکاسی زیرآب از آن دسته عکاسی‌هایی محسوب می‌شود که تجهیزات فراوانی را لازم دارد و گفته می‌شود برای ثبت تصاویر فوق العاده از دنیای زیر آب دانستن فنون و تکنیک کافی نیست و باید بسیار حرفه ای عمل کنید که از این رو امروز باشگاه خبرنگاران جوان قصد دارد تا به تشریح دانستنی‌هایی شگفت انگیز از عکاسی زیر آب بپردازد.

عکاسی زیر آب در سال‌های اخیر همراه با تجهیزاتش پیشرفت چشمگیری را شاهد بوده است و باید بدانید که؛ کنترل حرکت در عکاسی زیر آب بسیارمهم است زیرا سوژه‌ها ممکن است روی سطح زمین حرکت کنند، اما در زیر آب همه چیز در حال جنبش است و سوژه، زمینه و حتی خود شما که با هر جریان آبی تغییر جا می‌دهید.

انعکاس نور عامل دیگری است که تاثیر زیادی بر عکاسی زیر آب می‌گذارد، بدین معنا که هر چقدر عمیق‌تر در عمق آب فرو روید به نور کمتری دسترسی خواهید داشت و رنگ قرمز در عکس‌ها برجسته‌تر می‌شود.

سوژه‌ها در زیر آب بسیار کوچک‌تر از سطح زمین توسط دوربین ثبت می‌شوند و عکاسان آماتور همیشه از دیدن عکس ماهی بزرگی که در زیر آب تصویر برداری کرده‌اند متعجب می‌شوند.

به طور کلی می توان گفت؛ عکاسی زیر آب به شدت به ابزار و تجهیزات وابسته است و باید به خاطر داشته باشید برای تهیه یک عکس خوب در زیر آب، دانستن فنون و تکنیک کافی نیست.

از جمله تجهیزاتی که برای عکاسان حرفه‌ای و آماتور فراهم شده است، استفاده از یک پوشش پلاستکی برای دوربین است و با وجود این محفظه، عکاسان امکان آن را پیدا کردند تا دوربین‌های خود را زیر آب ببرند. البته تمام تجهیزات عکاسی زیر آب بسته به کیفیت با قیمت‌های مختلف عرضه می‌شوند.

نکاتی حرفه‌ای برای عکاسی زیر آب

۱- موبایل ضد آب یا پوشش ضد آب

شاید استفاده از پوشش ضد آب یا موبایلی با قابلیت ضد آب به قدری بدیهی باشد که قابلیت ذکر کردن نداشته باشد، اما لازم است پیش از هر چیز مطمئن شویم که همه از این بابت اطلاع دارند و می‌توانند عکس‌های زیر آبی منحصر به خود را ثبت کنند.

این نکته را در نظر بگیرید که؛ پیش از اقدام به عکاسی از زیر آب لازم است یکی از دو راه را در پیش بگیرید: یا موبایل شما ضد آب باشد که این ویژگی از آن جا که جدید است، حتما به هنگام خرید به شما گفته شده ..، اما اگر موبایل شما فاقد این ویژگی جالب توجه است، چیزی را از دست نداده اید. لازم نیست چند میلیون تومان خرج کنید و گوشی جدیدی تهیه کنید، تنها کافیست تا پوششی ضدآب برای موبایل خود بخرید.

این پوشش‌های ضدآب به راحتی برای موبایل‌های آیفون و سامسونگ گیر می‌آیند، ولی برای دیگر گوشی‌ها به کمی جست و جو نیاز دارند.

همچنین لازم به ذکر است که در وقت خرید، از کیفیت پوشش ضدآب گوشی مطمئن شوید تا در آینده دچار دردسر نشوید.

برخی از گوشی‌ها تنها در برابر قطرات آبی و بارش باران محافظت شده هستند و نسبت به فرو رفتن آب، طراحی نشده اند؛ بنابراین لازم است قبل از آن که از موبایل خود برای عکاسی زیر آبی استفاده می‌کنید، از ضد آب بودن آن اطمینان یابید.

۲- کار کردن با دوربین در زیر آب را یاد بگیرید

یکی از دشواری‌ها به هنگام ثبت عکس‌های زیر آبی آن است که اغلب اوقات شما دیدی از سوژه در حال عکاسی خود ندارید و نمی توانید صفحه نمایش موبایل را به خوبی ببینید و همچنین از دکمه شاتر لمسی موبایل خود هم نمی‌توانید استفاده کنید.

۳- از خیس شدن فرار نکنید

گرچه برای گرفتن عکس‌های بی نظیر زیر آبی نیازی به شنا کردن ندارید، اما اصلا بعید نیست که خیس شوید.

همین طور به خاطر داشته باشید که برای گرفتن عکس‌های متفاوت، باید شرایط متفاوتی را نیز تجربه کنید.

این موضوع کاملا به عهده شماست که در چه وضعیتی عکاسی کنید، همان راهی را انتخاب کنید که بیشتر از آن لذت می‌برید.

۴- اهمیت نور در همه جا

از آن جا که نور در گرفتن عکس و مقوله عکاسی اهمیت بسیاری دارد، همه عکاسان به وجود نور علاقه بسیار دارند، چرا که وقتی نوری نباشد، عکسی هم نیست.

در زیر آب، وضعیت نور کمی نامعمول است و این کاملا به چیز‌هایی که در اطراف و بالا و پایین آب قرار دارند، بر می‌گردد.

گرچه تغییر زاویه نور در زیر آب اهمیت کم تری به نسبت زاویه نور بر روی زمین دارد، اما دانستن تفاوت آن برای عکس‌های شما می‌تواند یک ویژگی مثبت باشد.

بطور مثال، ظهر درست زمانیست که می‌توانید در زوایای مختلف، عکاسی کنید و عکس‌های شما از نور خوبی بهره‌مند خواهند شد. در حالی که عکاسی در اول صبح و یا بعدازظهر، نور محدوده مشخصی دارد و نور آن همانند یک نورافکن می‌ماند.

در این وقت فرصت مناسبی است که عکس‌هایی رویایی به ثبت برسانید. توصیه می‌شود عکاسی در مواقع مختلف روز را امتحان کنید تا ببینید بهترین زمان عکاسی برای شما کدام است.

۵- از عکاسی زیاد نترسید!

از آن جا که بیش‌تر اوقات دیدی نسبت به چیزی که از آن عکاسی می‌کنید ندارید، بهترین حقه شما این است که در لحظه مورد نظر به یک عکس قناعت نکنید و چندین عکس بگیرید.

گاهی مجبورید حدود ۲۰ عکس بگیرید و در آن میان تنها یک عکس خوب و قابل توجه از آب در آمده باشد.

۶- پیش بینی لحظات را فرا بگیرید

سعی کنید حرکت بعدی سوژه را پیش بینی کنید و ببینید که دوست دارید تا از سوژه در چه حالتی عکاسی کنید؟! در این حالت شانس بیش تری برای گرفتن عکس مورد نظرتان خواهید داشت. برای این کار دوربین را در عمق مورد نظر قرار دهید، اما توجه کنید که ترکیب بندی را نباید از قلم بیاندزید.

۷- عکس‌ها را ویرایش کنید

آب اغلب اوقات رنگ آبی چشمنوازی دارد، گرچه موقع تصحیح رنگ‌های عکس، تن رنگی بدن انسان کمی مخدوش می‌شود و به سادگی قابل بازگشت نیست.

این که عکس خود را چگونه ویرایش کنید و برای ویرایش از چه نرم افزار و یا فیلتر‌ها تصحیح رنگ و نوری استفاده کنید کاملا به شما بر می‌گردد.

توصیه می شود برای ادیت و ویرایش عکس‌ها از نرم افزار وی اسکو کم (VSCO) استفاده کنید تا دستتان برای تغییر تن‌های رنگی عکس باز باشد.

۸- اتفاقات شادی بخش را در آغوش بکشید

استفاده از موبایل به عنوان دوربینی برای عکاسی زیر آبی، خود به اندازه کافی چالش برانگیز و مشکل هست.

نه تنها تسلطی به سوژه‌ها به هنگام عکاسی ندارید، بلکه ممکن است یک قطره آب و کمی بدشانسی تمام عکس‌های مجموعه را شما خراب کند.

گاهی به هنگام بیرون آوردن موبایل از آب، یک قطره روی لنز موبایل باقی می‌ماند. در حالی که زدودنش تنها با کمی لرزش و تکان دادن موبایل به راحتی صورت می‌گیرد، گاهی این قطره تا زمان مرور عکس‌ها بر روی لنز باقی می‌ماند و شما عکس‌هایی مات و محو خواهید دید.

گرچه این دقیقا چیزی نیست که شما می‌خواستید، اما می‌توان از دل آن عکس ها، اتفاقات بانمکی را بیرون کشید.

منبع: جام جم آنلاین

کلیدواژه: عکاسی زیر آب موبایل ضد آب

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت jamejamonline.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «جام جم آنلاین» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه در مورد انتشار این خبر انتقاد یا پیشنهادی دارید لطفاٌ کد ۲۵۹۴۲۹۷۱ را به همراه موضوع به آدرس ایمیل [KHABARBAN] ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

محسن فخری‌زاده، دانشمند هسته‌ای و موشکی ایران ترور شد/فیلم و عکس

لاریجانی: هرگز نباید به برجام برگردیم

جنجال اظهارات عیسی کلانتری، معان روحانی درباره امام خمینی

چرا نظامیان می‌خواهند خدمت به امنیت وطن را رها کنند و وارد سیاست شوند؟

کارشناسی داوری دیدار تراکتور سپاهان

خبر بعدی:

مجتبی محرمی پیشکسوت پرسپولیس و خاطره هایی جالب از مارادونا

مجتبی محرمی پیشکسوت پرسپولیس می گوید که عاشق دیگو مارادونا بوده و با شنیدن خبر مرگ او کلی گریه کرده است، حتی در آن زمان به عشق مارادونا دو ساعت به دستش بسته است.

خبرگزاری فوتبال ایران پارس فوتبال دات کام :

مجتبی محرمی پیشکسوت پرسپولیس می گوید که عاشق دیگو مارادونا بوده و با شنیدن خبر مرگ او کلی گریه کرده است، حتی در آن زمان به عشق مارادونا دو ساعت به دستش بسته است.

ماردونا برای عاشقان فوتبال دهه هشتادمیلادی یا دهه شصت خودمان فراتر از یک ستاره فوتبال است.

خیلی از بازیکنان به عشق مارادونا فوتبالیست شده اند. خیلی از آن هایی که در جام جهانی ۱۹۸۲ یا ۸۶ خردسال و یا نوجوان بودند انگیزه شان برای فوتبال بازی کردن او بوده است. مجتبی محرمی ستاره پرسپولیس در اواخر دهه شصت و دهه هفتاد هم یکی ز کسانی است که عاشق ماردونا بوده است ؛ مثل خیلی دیگر از همنسلانش.

او درباره این اتفاق که دنیای فوتبال را در شوک فرو برد گفت:

آنهایی که می‌دانند فوتبال چیست خیلی خوب ارزش مارادونا را می‌دانستند و می‌دانند.

شماره ۸ محبوب پرسپولیس و یکی از بهترین بازیکنان تیم ملی ایران در دهه نود میلادی در ادامه گفت:

از خبر مرگ مارادونا خیلی ناراحتم و اصلاً از آن روزی که این خبر بد را شنیده‌ام حال و حوصله و اعصاب درستی ندارم. خیلی عاشق مارادونا بودم و حتی به عشق او دو ساعت دستم می‌بستم! بعد از شنیدن خبر مرگ مارادونا هم کلی گریه کردم و اشک ریختم چون با همه وجود این اسطوره را دوست داشتم.

محرمی همچنین گفت:

فرشاد عباسی( عکاس با سابقه ورزشی ) آن عکس را که دو ساعت بر دستم بسته‌ام را گرفته و دارد. بگویید تا نشان‌تان می‌دهد. من آن دو ساعت را فقط به خاطر دیه گو بر دستم می‌بستم چون ایشان تنها کسی بودند که این کار را می‌کردند و من هم فقط به عشق ایشان این کار را می‌کردم.

دفاع چپ پرسپولیس و تیم ملی در ادامه گفت:

خاطره های خیلی زیادی از بازی های ماردونا دارم همه هر کدام یکجورایی مقابل چشمم رژه می روند. بازی‌های ۱۹۸۲ و ۱۹۸۶ اوج بازی‌های او در جام جهانی بود، هیچ زمانی یادم نمی‌رود که در جام جهانی ۸۲ چطور جنتیله مدافع خشن تیم ملی ایتالیا او  را می‌زد اما با وجود این باز هم مارادونا با همان درخشش و نبوغ استثنایی‌اش کارش را انجام می‌داد و به قول خودمان در زمین با توپ شعبده‌بازی می‌کرد.

دیگر خبرها

 • دانستنی‌ای کوتاه و جالب درباره حیوانات
 • حکم جالب محکومیت یک تازه داماد به علت برگزاری مراسم عروسی!
 • اتفاق جالب در فینال دارت ایران؛ دختر، مادر را برد وقهرمان شد!
 • افتتاح آتلیه تخصصی انجمن عکاسان کرمانشاه
 • آمار جالب حامد لک، گلر پرسپولیس
 • معرفی عکس‌های برگزیده سال از اماکن تاریخی
 • حرکت جالب بازیکنان پرسپولیس در روزهای بی پولی!
 • آتلیه تخصصی انجمن عکاسان کرمانشاه افتتاح شد
 • برگزاری مسابقه عکاسی مجازی در فارس
 • نشان افتخار جشنواره لندن برای عکاس رودباری
 • دانستنی ها درباره خودرو، از ابتدای بدو تولد
 • معرفی جذاب ترین عکس ها از مکان های تاریخی
 • نشان افتخار جشنواره لندن برای فکرپریشان عکاس گیلانی 
 • با تاثیرات عکاسی صنعتی در افزایش در آمدتان آشنا هستید؟
 • شاعر و نویسنده کتاب «باد عقربه‌ها را جابجا می‌کند»: عکاسی ما چیزی از جهان کم ندارد
 • دانستنی‌هایی از اقدامات عمرانی در شهرجدید هشتگرد
 • برگزاری مسابقه عکاسی با محوریت روز جهانی افراد دارای معلولیت
 • استخدام گرافیست در نیک هنر اطلس آتید در تهران
 • برترین عکس‌ها سال ۲۰۲۰ از اماکن تاریخی