مشاهده اخبار داغ روز

رابطه تامین مسکن با امنیت روانی و تشکیل خانواده چیست؟ چرا کاهش ازدواج و نرخ زاد و ولد، توسعه و آینده‌ی کشور را تهدید می‌کند؟

گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو، در قسمت اول پرونده‌ی «زمین بی‌صاحب»، مقوله‌ی مسکن، نوسان قیمت با چالش‌های ارزی و میزان هزینه‌ی آن در سبد خانوار را بررسی کردیم. در این بخش، ارتباط زمین و مسکن با ازدواج و جمعیت را بررسی خواهیم‌کرد.

 

یکی از ملزومات مهم برای تشکیل یک زندگی متاهلی تهیه‌ی مسکن مناسب است. یک زوج جوان در حال حاضر برای اجاره‌ی یک خانه‌ی درخور شخصیتشان، با چالش‌های بی‌پایانی رو‌به‌رو هستند؛ عمده‌ی این عوامل در سال‌های اخیر، قیمت بسیار بالای املاک و عدم ثبات قیمت‌ها برای اجاره‌ی یک ملک بوده ‌است.

 

گرانی دلار و پرواز قیمت ملک / دلیل نابسامانی بازار مسکن در ایران چیست؟!

 

طبق آمار رسمی، قیمت مسکن و اجاره‌بها در سال‌های اخیر به‌طور متوسط ۳۰ درصد افزایش داشته‌ است و اگر منصفانه نگاه کنیم، در حقیقت دولت هیچ بازوی توانایی برای کنترل و برقراری ثبات در حوزه‌ی ملک و زمین ندارد و شاید تمام امید آن‌ها به راه‌اندازی سامانه‌ی اسکان و املاک باشد.

 

تامین مسکن پیش نیاز ازدواج جوانان

 

از طرفی، علل این عدم ثبات به گفته‌ی کارشناسان، وجود «تقاضای سوداگرانه» در حوزه‌ی مسکن است؛ چیزی که با نام دلالی شناخته می‌شود و با برهم زدن میزان عرضه و تقاضا در هر بازاری، آن را تبدیل به آشفته بازار می‌کند. خانه‌های خالی که مالکان یا بهتر بگوییم دلالان، مانع ورود آن‌ها به بازار می‌شوند؛ کمبود تولید و عرضه‌ی مسکن متناسب با نیاز سالانه‌ی کشور و درنهایت، مسئله‌ی قیمت‌گذاری که هرکسی هرچقدر که دلش می‌خواهد، قیمت می‌دهد، از عوامل اصلی افزایش نرخ فروش و اجاره‌بها می‌باشد که برای هیچ کدام از این موارد، ابزار و اهرمی وجود ندارد تا آن را کنترل کرد. با این تفاسیر، یک فرد زمانی که نتواند یک منزل به‌عنوان حداقل نیازهای اساسی یک خانواده را تأمین کند، مسلماً به دنبال ازدواج و تشکیل خانواده نیز نخواهد بود.

 

امنیت، ابعاد مختلفی دارد که امنیت روانی، یکی از آن‌هاست. نداشتن امنیت سکونت و زندگی در یک منزل هرچند معمولی، روان انسان را پریشان می‌کند. از طرفی اگر فرد نتواند تشکیل خانواده بدهد، سؤال این است که نیازهای مختلفی که باید در بستر خانواده تأمین شود، در کجا رفع خواهد شد؟ امنیت اخلاقی جامعه چه خواهد شد؟

 

تامین مسکن برای مردم از وظایف اصلی دولت است

 

علاوه بر این تولید و عرضه‌ی مسکن طبق قانون اساسی از مهم‌ترین وظایف دولت نسبت به ملت است؛ چراکه در بحث امنیت اجتماعی، کنترل بازار ملک و مسکن، تدوین سیاست‌های جمعیتی و...، اثر مستقیم می‌گذارد. دراین باره می‌توان از الگوی موفق «مسکن مهر» نام برد. برنامه‌ای که هرچند دارای مشکلاتی ازجمله عدم مکان‌یابی صحیح بود؛ ولی همین طرح را سایر کشورها برای خود الگو قرار دادند؛ همان چیزی که وزیر وقت مسکن، متوقف ساختن آن را برای خود افتخار و آن را مزخرف می‌دانست! همان واحدهای ۷۰ تا ۱۲۰ متری که امید حدود چهار میلیون خانوار ایرانی بود!

 

در هر حال سوالی که مطرح است اینکه آیا هیچ راهی برای کنترل بازار زمین و مسکن وجود ندارد که متحمل شوک‌های اقتصادی سنگین نشود؟ اصلا این موضوع  که دولت‌ها هم مدام وعده‌ی تکمیل سامانه‌ی اسکان و املاک را تا پایان هرسال می‌دهند، چیست؟

 

حقیقت این است که برای کنترل بازار نابسامان مسکن، به یک سامانه‌ی مدرن و شفاف نیاز است که اطلاعات مالکیتی املاک و صاحبان آن‌ها را دربرداشته و در طول زمان به‌روز شود. اگر دولت بداند که چه فردی چه میزان خانه در مالکیت دارد، می‌تواند با سیاست مالیات بر خانه‌های خالی، مانع از شکل‌گیری دلال و مافیا و سلطان شده و ملک با قیمت‌های کارشناسی‌شده به بازار عرضه می‌شود. از طرفی از تعداد و کیفیت معاملات این حوزه اطلاع خواهد داشت که مسائل قضایی مربوط به کلاهبرداری، تصرف و پیش‌فروش‌های غیرمجاز را به حداقل می‌رساند.

 

«حق زمین» چیست؟ به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟

 

در محافل علمی، در زمینه‌ی «حقوق شهروندی» برای شهروندان هر کشور، حقوقی به نام «حق زمین» تعریف می‌شود؛ به‌طوری که به هر فرد تبعه‌ی کشور، یک میزان مشخصی از اراضی ملی به نام او ثبت می‌شود. حتی در مورد سیاست‌های افزایش جمعیت که تقریبا تمام کشورها در سال‌های آینده با مشکل کمبود جمعیت جوان و نیروی کار با آن روبه‌رو می‌شوند، سیاست‌های تشویقی درنظر گرفته‌اند؛ به این صورت که به هر فرد از بدو تولد، متناسب با محل تولد و سایر پارامترها، قطعه زمینی با متراژ مشخص، تخصیص داده‌ می‌شود  و یا دست کم به والدین نوزاد ودیعه ی مورد نیاز برای رهن منزل مناسب به صورت بلاعوض اعطا می گردد.. طرحی که در کشورهای توسعه‌یافته و درحال‌توسعه، برنامه‌ریزی و به‌کارگرفته شده‌ و درحال اجرا می‌باشد و به‌گونه‌ای است که با تولد فرزند دوم به بعد، میزان آن بیش‌ترشده که می‌تواند به‌عنوان سرمایه‌ای برای خانواده و فرد باشد و اینگونه، هم افراد را تشویق به تشکیل خانواده کرده و هم به فرزندآوری و افزایش جمعیت کشورشان کمک می‌کنند؛ چیزی که در کشور ما کاملا برعکس آن عمل می‌شود و حتی یارانه و کمک معیشتی فرزند چهارم به بعد، به‌کلی حذف شده ‌است!

 

راه‌حل چیست؟

 

به راستی ابزاری که بتواند این مشکلات ناشی از نبود مدیریت در بازار ملک و مسکن را کنترل کند و به‌طور عادلانه به هر شخص، سهم مشخصی از زمین کشورش برسد، چیست؟

 

 ابزارهایی که از چندین قرن گذشته در کشورها برای افزایش قدرت و اقتدار حکومت استفاده می‌شده امروز و با پیشرفت علم، آن‌ها را به‌گونه‌ای به‌روز کرده‌اند که به نام «سامانه‌ی اطلاعات مدیریت زمین» شناخته‌ می‌شوند. قانون این برنامه در کشورمان به نام «قانون جامع حدنگار» تصویب شده و آن را با نام «کاداستر» می‌شناسند.

محدوده‌بندی و حدنگاری یا کاداستر (Cadastre) نوعی فهرست نقشه‌برداری ثبتی است، به صورتی که آن نوع نقشه‌برداری ارزش حقوقی داشته باشد و بتوان بر اساس مرزهای آن سند مالکیت صادر کرد.

 

کاداستر ابزاری برای ثبات بازار زمین و مسکن

 

 البته وجود کاداستر در کشور ما تنها مربوط به تعیین حدود املاک و اراضی کشاورزی و حکومتی شده و با صدور سند تک برگی، سر و ته قضیه را هم آورده‌اند! در صورتی که حتی در کشورهای همسایه که وضعیت سیاسی پایداری ندارند، مدیریت زمین را طوری اجرا کرده‌اند که حداقل در بازار زمین و مسکن، به ثبات برسند.

 

در این بخش با ضرورت وجود این سامانه در زمینه‌ی مدیریت اراضی ملی و مسائل امنیت ملی و اجتماعی آشنا شدیم. در قسمت‌های بعدی پرونده‌ی «زمین بی‌صاحب» با ما همراه باشید تا به معرفی جایگاه و کارکرد آن در دیگر زمینه‌ها از جمله مالیات، بپردازیم.

منبع: خبرگزاری دانشجو

مطهری لیست اموال خود را اعلام کرد/ یک خانه ۵۷۶ متری؛ یک پژو پارس و...

عکس| اعتراض مردمی در فرانسه، اغتشاش و آشوب در ایران!

وزیر کشور: افزایش قیمت کالاها بخاطر بنزین طبیعی است!+فیلم

عکس| مهناز افشار با تیپ متفاوت در کنار ابی و آرش

سخنرانی جنجالی نماینده دانشجویان مقابل رئیس قوه قضائیه در دانشگاه تهران + صوت

منبع این خبر، وبسایت snn.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۵۹۴۳۰۷۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

کلیدواژه: زمین قیمت مسکن جمعیت ایران کاداستر

خبر بعدی:

قیمت روز اجاره مسکن|رهن ۱۹۰ میلیون تومانی آپارتمان ۷۰ متری در فرمانیه تهران

بررسی قیمت اجاره بازار مسکن تهران حاکی از آن است، رهن یک واحد مسکونی ۷۰ متری در فرمانیه ۱۹۰ و رهن آپارتمانی با همین متراژ در مرزداران ۱۵۵ میلیون تومان است. ۱۶ آذر ۱۳۹۸ - ۰۰:۰۶ اقتصادی راه و مسکن نظرات - اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، بررسی بازار مسکن تهران نشان می‌دهد رهن و اجاره یک واحد مسکونی 2 خوابه 70 متری واقع در نبرد شمالی به ترتیب 120 میلیون و 500 هزار تومان است. این آپارتمان 8 سال ساخت و دارای انباری و فاقد پارکینگ است.

در خیابان سرباز واحد 70 مترمربعی 20 سال ساخت دو خوابه با رهن 30 میلیون تومانی و اجاره ماهانه 1.5 میلیون تومان در فایل اجاره قرار گرفته است.

یک دستگاه آپارتمان یک خوابه با مساحت 70 متر واقع در شهرک غرب با رهن 80 میلیون و اجاره ماهانه 1.7 میلیون تومانی، واحدی با همین متراژ در جردن با پارکینگ و انباری و شرایط رهن 40 میلیون تومانی و اجاره ماهانه 7.2 میلیون تومانی و آپارتمان 2 خوابه 70 متری در نیروی هوایی با عمر 4 سال ساخت با شرایط 90 میلیون رهن و 2.1 میلیون تومان اجاره ماهانه عرضه شده است.

محلهمتراژرهن (تومان)اجاره (تومان)سعادت‌آباد7040 میلیون4.7 میلیونمرزداران غربی70155 میلیون-هفت تیر7030 میلیون3.2 میلیونجنت‌آباد جنوبی70150 میلیون-مجیدیه7035میلیون2.3 میلیونستارخان7050میلیون1.7 میلیونطرشت7050 میلیون2.2 میلیونفرمانیه70190 میلیون-اجاره‌دار7050 میلیون1.3 میلیونشادآباد7035 میلیونیک میلیونقیمت روز مسکن| قیمت آپارتمان 50متری در تهران، از 380میلیون تا 1.5میلیارد تومان

انتهای پیام/

R1012188/P/S7,81/CT1 واژه های کاربردی مرتبط قیمت مسکن بازار مسکن

دیگر خبرها

 • بالا بودن نرخ اجاره بها به دلیل کمبود عرضه مسکن
 • دو عامل محرک در بازار مسکن
 • چرا کاهش قیمت مسکن مانع افزایش نرخ اجاره بها نشد؟
 • آخرین وضعیت قیمت مسکن
 • قیمت مسکن به کف رسید
 • بروز دو عامل رونق‌بخش در بازار مسکن
 • قیمت مسکن به کف رسید/ متقاضیان موثر به بازار برگشتند
 • بروز دو عامل محرک در بازار مسکن
 • با یک جریان ژلاتینی اپوزیسیون مواجهیم/25 سال صاحب قدرتند اما مسئولیت‌گریز
 • ماجرای ازدواج خانواده شهدای عراقی و سوری/ هر فردی علیه آمریکا و اسرائیل شهید بدهد، عضو جبهه مقاومت است
 • یارانه پنهان ۹۰۰ هزار میلیاردی حقوق‌بگیران در جیب دولت/ نگاه غیرواقع‌بنیانه دولت به درآمدهای نفتی در بودجه ۹۹/ تصمیم دولت درباره بنزین فقط به ضرر فقرا است
 • رئیس جهاد دانشگاهی: خیلی از مدیران خودباور نیستند/ در کشور ما، فقط رهبری اراده پیشرفت دارند
 • طرح «هر کارمند حامی یک فرزند معنوی» به کمک نیازمندان می‌آید
 • در ماه های آینده مشتری برای خرید مسکن کم می شود/قیمت ها پایین می آید
 • خطای دید در بازار مسکن
 • اگر نتوانیم برای جوان شغل ایجاد کنیم، ضدانقلاب بر روی این موضوع سوار می‌شود
 • ماجرای نامه بولتون به شرکت‌های اروپایی برای ترک ایران/ در پروژه نفتی، به جهاد دانشگاهی گفتند یک شرکت خارجی را بیاورید!/ اگر نتوانیم برای جوان شغل ایجاد کنیم، ضدانقلاب بر روی این مسائل سوار می‌شود
 • شرکت دانمارکی می‌گفت همانطور که حق غنی‌سازی ندارید، حق ساخت کارخانه سیمان هم ندارید!
 • بازار مسکن| فصل خرید خانه رسید