رابطه تامین مسکن با امنیت روانی و تشکیل خانواده چیست؟ چرا کاهش ازدواج و نرخ زاد و ولد، توسعه و آینده‌ی کشور را تهدید می‌کند؟

گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو، در قسمت اول پرونده‌ی «زمین بی‌صاحب»، مقوله‌ی مسکن، نوسان قیمت با چالش‌های ارزی و میزان هزینه‌ی آن در سبد خانوار را بررسی کردیم. در این بخش، ارتباط زمین و مسکن با ازدواج و جمعیت را بررسی خواهیم‌کرد.

 

یکی از ملزومات مهم برای تشکیل یک زندگی متاهلی تهیه‌ی مسکن مناسب است. یک زوج جوان در حال حاضر برای اجاره‌ی یک خانه‌ی درخور شخصیتشان، با چالش‌های بی‌پایانی رو‌به‌رو هستند؛ عمده‌ی این عوامل در سال‌های اخیر، قیمت بسیار بالای املاک و عدم ثبات قیمت‌ها برای اجاره‌ی یک ملک بوده ‌است.

 

گرانی دلار و پرواز قیمت ملک / دلیل نابسامانی بازار مسکن در ایران چیست؟!

 

طبق آمار رسمی، قیمت مسکن و اجاره‌بها در سال‌های اخیر به‌طور متوسط ۳۰ درصد افزایش داشته‌ است و اگر منصفانه نگاه کنیم، در حقیقت دولت هیچ بازوی توانایی برای کنترل و برقراری ثبات در حوزه‌ی ملک و زمین ندارد و شاید تمام امید آن‌ها به راه‌اندازی سامانه‌ی اسکان و املاک باشد.

 

تامین مسکن پیش نیاز ازدواج جوانان

 

از طرفی، علل این عدم ثبات به گفته‌ی کارشناسان، وجود «تقاضای سوداگرانه» در حوزه‌ی مسکن است؛ چیزی که با نام دلالی شناخته می‌شود و با برهم زدن میزان عرضه و تقاضا در هر بازاری، آن را تبدیل به آشفته بازار می‌کند. خانه‌های خالی که مالکان یا بهتر بگوییم دلالان، مانع ورود آن‌ها به بازار می‌شوند؛ کمبود تولید و عرضه‌ی مسکن متناسب با نیاز سالانه‌ی کشور و درنهایت، مسئله‌ی قیمت‌گذاری که هرکسی هرچقدر که دلش می‌خواهد، قیمت می‌دهد، از عوامل اصلی افزایش نرخ فروش و اجاره‌بها می‌باشد که برای هیچ کدام از این موارد، ابزار و اهرمی وجود ندارد تا آن را کنترل کرد. با این تفاسیر، یک فرد زمانی که نتواند یک منزل به‌عنوان حداقل نیازهای اساسی یک خانواده را تأمین کند، مسلماً به دنبال ازدواج و تشکیل خانواده نیز نخواهد بود.

 

امنیت، ابعاد مختلفی دارد که امنیت روانی، یکی از آن‌هاست. نداشتن امنیت سکونت و زندگی در یک منزل هرچند معمولی، روان انسان را پریشان می‌کند. از طرفی اگر فرد نتواند تشکیل خانواده بدهد، سؤال این است که نیازهای مختلفی که باید در بستر خانواده تأمین شود، در کجا رفع خواهد شد؟ امنیت اخلاقی جامعه چه خواهد شد؟

 

تامین مسکن برای مردم از وظایف اصلی دولت است

 

علاوه بر این تولید و عرضه‌ی مسکن طبق قانون اساسی از مهم‌ترین وظایف دولت نسبت به ملت است؛ چراکه در بحث امنیت اجتماعی، کنترل بازار ملک و مسکن، تدوین سیاست‌های جمعیتی و...، اثر مستقیم می‌گذارد. دراین باره می‌توان از الگوی موفق «مسکن مهر» نام برد. برنامه‌ای که هرچند دارای مشکلاتی ازجمله عدم مکان‌یابی صحیح بود؛ ولی همین طرح را سایر کشورها برای خود الگو قرار دادند؛ همان چیزی که وزیر وقت مسکن، متوقف ساختن آن را برای خود افتخار و آن را مزخرف می‌دانست! همان واحدهای ۷۰ تا ۱۲۰ متری که امید حدود چهار میلیون خانوار ایرانی بود!

 

در هر حال سوالی که مطرح است اینکه آیا هیچ راهی برای کنترل بازار زمین و مسکن وجود ندارد که متحمل شوک‌های اقتصادی سنگین نشود؟ اصلا این موضوع  که دولت‌ها هم مدام وعده‌ی تکمیل سامانه‌ی اسکان و املاک را تا پایان هرسال می‌دهند، چیست؟

 

حقیقت این است که برای کنترل بازار نابسامان مسکن، به یک سامانه‌ی مدرن و شفاف نیاز است که اطلاعات مالکیتی املاک و صاحبان آن‌ها را دربرداشته و در طول زمان به‌روز شود. اگر دولت بداند که چه فردی چه میزان خانه در مالکیت دارد، می‌تواند با سیاست مالیات بر خانه‌های خالی، مانع از شکل‌گیری دلال و مافیا و سلطان شده و ملک با قیمت‌های کارشناسی‌شده به بازار عرضه می‌شود. از طرفی از تعداد و کیفیت معاملات این حوزه اطلاع خواهد داشت که مسائل قضایی مربوط به کلاهبرداری، تصرف و پیش‌فروش‌های غیرمجاز را به حداقل می‌رساند.

 

«حق زمین» چیست؟ به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟

 

در محافل علمی، در زمینه‌ی «حقوق شهروندی» برای شهروندان هر کشور، حقوقی به نام «حق زمین» تعریف می‌شود؛ به‌طوری که به هر فرد تبعه‌ی کشور، یک میزان مشخصی از اراضی ملی به نام او ثبت می‌شود. حتی در مورد سیاست‌های افزایش جمعیت که تقریبا تمام کشورها در سال‌های آینده با مشکل کمبود جمعیت جوان و نیروی کار با آن روبه‌رو می‌شوند، سیاست‌های تشویقی درنظر گرفته‌اند؛ به این صورت که به هر فرد از بدو تولد، متناسب با محل تولد و سایر پارامترها، قطعه زمینی با متراژ مشخص، تخصیص داده‌ می‌شود  و یا دست کم به والدین نوزاد ودیعه ی مورد نیاز برای رهن منزل مناسب به صورت بلاعوض اعطا می گردد.. طرحی که در کشورهای توسعه‌یافته و درحال‌توسعه، برنامه‌ریزی و به‌کارگرفته شده‌ و درحال اجرا می‌باشد و به‌گونه‌ای است که با تولد فرزند دوم به بعد، میزان آن بیش‌ترشده که می‌تواند به‌عنوان سرمایه‌ای برای خانواده و فرد باشد و اینگونه، هم افراد را تشویق به تشکیل خانواده کرده و هم به فرزندآوری و افزایش جمعیت کشورشان کمک می‌کنند؛ چیزی که در کشور ما کاملا برعکس آن عمل می‌شود و حتی یارانه و کمک معیشتی فرزند چهارم به بعد، به‌کلی حذف شده ‌است!

 

راه‌حل چیست؟

 

به راستی ابزاری که بتواند این مشکلات ناشی از نبود مدیریت در بازار ملک و مسکن را کنترل کند و به‌طور عادلانه به هر شخص، سهم مشخصی از زمین کشورش برسد، چیست؟

 

 ابزارهایی که از چندین قرن گذشته در کشورها برای افزایش قدرت و اقتدار حکومت استفاده می‌شده امروز و با پیشرفت علم، آن‌ها را به‌گونه‌ای به‌روز کرده‌اند که به نام «سامانه‌ی اطلاعات مدیریت زمین» شناخته‌ می‌شوند. قانون این برنامه در کشورمان به نام «قانون جامع حدنگار» تصویب شده و آن را با نام «کاداستر» می‌شناسند.

محدوده‌بندی و حدنگاری یا کاداستر (Cadastre) نوعی فهرست نقشه‌برداری ثبتی است، به صورتی که آن نوع نقشه‌برداری ارزش حقوقی داشته باشد و بتوان بر اساس مرزهای آن سند مالکیت صادر کرد.

 

کاداستر ابزاری برای ثبات بازار زمین و مسکن

 

 البته وجود کاداستر در کشور ما تنها مربوط به تعیین حدود املاک و اراضی کشاورزی و حکومتی شده و با صدور سند تک برگی، سر و ته قضیه را هم آورده‌اند! در صورتی که حتی در کشورهای همسایه که وضعیت سیاسی پایداری ندارند، مدیریت زمین را طوری اجرا کرده‌اند که حداقل در بازار زمین و مسکن، به ثبات برسند.

 

در این بخش با ضرورت وجود این سامانه در زمینه‌ی مدیریت اراضی ملی و مسائل امنیت ملی و اجتماعی آشنا شدیم. در قسمت‌های بعدی پرونده‌ی «زمین بی‌صاحب» با ما همراه باشید تا به معرفی جایگاه و کارکرد آن در دیگر زمینه‌ها از جمله مالیات، بپردازیم.

منبع: خبرگزاری دانشجو

کلیدواژه: زمین قیمت مسکن جمعیت ایران کاداستر

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت snn.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «خبرگزاری دانشجو» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه در مورد انتشار این خبر انتقاد یا پیشنهادی دارید لطفاٌ کد ۲۵۹۴۳۰۷۷ را به همراه موضوع به آدرس ایمیل [KHABARBAN] ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

کیهان: به بندر حیفا حمله و به آنها تلفات سنگین انسانی وارد کنیم/ آمریکا و اسرائیل آمادگی جنگ را ندارند

رییس سابق اداره امنیت حفاظت قوه قضائیه دستگیر شد

بحران‌ اقتصادی را کش ندهید؛ مشکلات معیشتی حاصل از تحریم‌ها، امان مردم را بریده

محسن فخری‌زاده، دانشمند هسته‌ای و موشکی ایران ترور شد/فیلم و عکس

وزیر بهداشت: کاهش فوتی‌های کرونا را به فال عادی‌انگاری اوضاع نگیرید

خبر بعدی:

رئیس فدراسیون سه‌گانه صاحب کرسی جهانی شد

رئیس فدراسیون سه‌گانه کشورمان در انتخابات جهانی صاحب کرسی شد.

به گزارش "ورزش سه" و به نقل از فارس، نشست مجمع جهانی ترای‌اتلون (سه‌گانه) به منظور برگزاری انتخابات برای تعیین مسئولان جهانی این رشته به صورت آنلاین برگزار شد که با کسب یک کرسی مهم، افتخار و دستاوردی چشمگیر برای ترای‌اتلون ایران در عرصه بین المللی به دست آمد. 

 

در این انتخابات مهدی گودرزی که به عنوان نماینده کشورمان و نامزد کسب کرسی در کمیته اعتبارنامه در مجمع حاضر بود، موفق شد با کسب آراء لازم به عنوان یکی از 5 عضو کمتیه اعتبار نامه سازمان جهانی ترای‌اتلون انتخاب شود. وی در سمت رئیس فدراسیون ایران و رقابت با کشورهای فرانسه، آمریکا، ژاپن و چین این کرسی را کسب کرد.

 

کمیته اعتبارنامه که مسئولیت بررسی اسناد، مدارک و سوابق فدراسیون های عضو را جهت تایید اعتبار برای حضور در مجمع جهانی دارد، از مهم ترین و موثرترین کمیته های سازمان جهانی ترای‌اتلون است.

ورزش سه گانه

دیگر خبرها

 • نمایندگان از پاسخ‌های وزیر راه و شهرسازی قانع شدند
 • ارزش زمین‌های ملی رفع‌تصرف‌شده در آذربایجان‌غربی ۶ برابر شد
 • واکنش فرماندار نجف آباد به فیلم جمعه بازار مرگ
 • تعطیلی دو هفته ای اصناف
 • ۷۰۰ خانواده در قزوین متقاضی فرزند خواندگی هستند
 • فدراسیون ترای‌اتلون ایران صاحب کرسی جهانی شد
 • رئیس فدراسیون سه‌گانه ایران صاحب کرسی جهانی شد
 • درخواست عجیب یک پسر 19 ساله درباره مارادونا
 • به جنازه مارادونا هم رحم نمی‌کنند | نبش قبر با ادعای یک پسر ۱۹ساله
 • پسر ۱۹ ساله خواستار نبش قبر مارادونا شد! +عکس
 • برگزاری طرح شکوه مادری به مناسبت میلاد حضرت زهرا(س) در کرمانشاه
 • توقف قطار مسکن در ایستگاه آرامش/قیمت زمین و ملک در بیرجند ۱۰ درصد کاهش یافت
 • گلایه‌های مردم ایلام از نابسامانی بازار و سکوت مسئولان اجرایی/ کدام نهاد متولی نظارت بر بازار است؟
 • پسر ۱۹ ساله به دنبال نبش قبر مارادونا
 • مارادونا نبش قبر می‌شود؟
 • جنجال جدید؛ مارادونا نبش قبر می‌شود؟
 • پیام تسلیت فرمانده سپاه صاحب الزمان در پی شهادت محسن فخری زاده
 • صاحب نیسان انفجاری عامل ترور شهید فخری زاده کجاست؟ / فاش شد + فیلم
 • ثبت زادروز لاکچری به چه قیمتی؟/ نوزدانی که ۹۹.۹.۹ طبیعی به دنیا آمدند + تصاویر