مشاهده اخبار داغ روز

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایران، هرچه طبیعت چهره‌ای زمستانه می‌گیرد و باغ‌ها و کشتزارها از جنب و جوش کشاورزان و رمه داران خالی می‌شوند، غوغای کار در چهاردیواری خانه‌ها بیشتر می‌شود. مشاغل خانگی در آلمالو مدت کوتاهی است که رونقی چشمگیر گرفته است.

آلمالو روستایی یک هزار نفری در اطراف شهرستان خوی است.

با مرز ترکیه و شهر وان فاصله زیادی ندارد؛ شاید کمتر از 30 دقیقه. با این حال این روستا در مسیر ترانزیت مرزی نیست و مبادلات زیادی هم با آن سوی مرز ندارد، فاصله حدود 15 کیلومتری‌اش با جاده اصلی هم با وجود همه پیگیری‌ها و نامه نگاری‌ها، آسفالت نشده و زمستان‌ها آمد و رفت دشوار است؛ پس چاره‌ای نیست جز اینکه مردم روستا با داشته‌های خود بسازند و هنر و سرمایه موجود در بین مردم روستا را تبدیل به کالایی بازاری کنند.

یک سال از زمانی که 50 نفر از زنان آلمالو در مسجد روستا دورهم نشستند و با هماهنگی دهیاری و مسئولان محلی دو صندوق اعتباری برای وام اشتغال راه‌اندازی کردند، گذشته است. وام‌های دریافت شده اندک بود و هریک از دریافت‌کنندگان به فراخور امکانات و علایق خود می‌توانستند آن را به کاری بزنند. یکی با وام دریافت شده دارقالی را در یکی از اتاق‌های خانه‌اش برپا کرد و دیگری چند جوجه خرید و به پرورش آنها مشغول شد. چند نفر دیگر هم پرواربندی و پرورش بره را انتخاب کردند و عده‌ای هم جمع کردن گیاهان دارویی و خشک کردن و فروش آنها به عطاری‌ها و عرقگیری از این گیاهان را راهی برای سودآوری اقتصادی تشخیص دادند.

 رحیمه رجبعلی پور زنی که به تنهایی عهده دار تأمین مخارج زندگی است، پس از دریافت وام، بساط قالیبافی راه انداخت. کاری که سال‌هاست به آن اشتغال داشته و از مادرش آموخته است. تا قبل از دریافت وام، هزینه تهیه نخ و برپا کردن دار قالی مانع از این می‌شد که رحیمه بدون سفارش قبلی و دریافت پیش پرداخت اقدام به بافت فرش کند. وامی که او و دو نفر دیگر از اقوامش دریافت کردند، به آنها کمک کرد تا خود نخ و دار را تهیه کنند. آنها سه ماه پیش و قبل از اینکه مردان روستا به ییلاق کوچ کنند، دار قالی را پایین کشیدند، چله‌ها را قیچی کردند و فرشی 9 متری را که با کمک دو نفر از بستگان خود بافته بودند با نقش ریزماهی تحویل مشتری دادند.

او می‌گوید: «قالیبافی مهم‌ترین شغل خانگی در آلمالو است و حدود 500 نفر را به خود مشغول کرده؛ بجز زمان سه ماهه ییلاق در تابستان، دار قالیبافی در اوقات دیگر سال در خانه‌ها برپاست و زنان و مردان به بافت قالی مشغولند. وام‌های خوداشتغالی به برخی از آنها کمک کرده در تهیه مواد اولیه برای بافت قالی مشکل نقدینگی کمتری داشته باشند و در نتیجه قالی بافته شده را بدون نیاز به دلالان راهی بازار کنند.»

فاطمه قوردویی میلان با وامی که دریافت کرد سراغ گیاهان دارویی و عرقیجات رفت. از گل محمدی تا پونه و آویشن، گل گاوزبان، خارشتر، پونه و... همه این گیاهان در دامنه کوه‌ها و دشت‌های آلمالو می‌روید. عرقگیری از گیاهان دارویی را از پدرش آموخته، تجهیزات را تهیه کرده و به این کار مشغول شده. فاطمه می‌گوید: «جمع کردن گیاهان دارویی و عرقگیری از آنها مدت‌ها قبل به روش سنتی در روستا انجام می‌شده اما مردم این کار را برای مصارف شخصی خود انجام می‌دادند. تجربه عرضه این محصولات در بازارها و نمایشگاه‌ها را تاکنون نداشته‌ایم و درحال حاضر در این کار تازه کاریم. کلاس‌های آموزشی محدودی در روستا برگزار شد و همین کلاس‌ها به ما کمک کرد به‌طور جدی‌تری برای عرضه محصولات خود در بازار فکر کنیم.»

او می‌گوید: «قطعاً باید برای بازاریابی محصول خود به محدوده‌ای فراتر از خوی فکر کنیم. برخی از زنان روستا توانسته‌اند محصولات خود را در زمینه بافت جوراب و کلاه به روسیه هم صادر کنند. به‌دلیل سرمای روسیه این محصولات در آن کشور خریدار دارد.»

محمدعارف رجبعلی‌پور دهیار روستای آلمالو می‌گوید: «از گذشته در این روستا جاجیم بافی، کلاه و دستکش و جوراب بافی در کنار قالیبافی و فرش‌بافی مرسوم بوده است. هرچند محصولات ماشینی باعث شدند که کلاه بافی و جوراب بافی در روستا به حاشیه برود و کسی سراغ کلاه‌ها و جوراب‌های دستباف نرود؛ البته باید در نظر داشته باشیم به‌دلیل ضخیم بودن کلاه‌ها و جوراب‌هایی که در این روستا بافته می‌شد، این محصولات فقط در فصول و مواقع خیلی سرد استفاده می‌شد. محصولات ماشینی این قابلیت را دارند که متناسب با هر هوا و فصلی محصولی خاص را تولید کنند. تازگی ها با حضور در نمایشگاه ها متوجه شدیم که بسیاری از محصولات و مشاغلی که زنان و مردان روستا در گذشته کنار گذاشته بودند، با آموزش اصولی و کمک به بازاریابی، دوباره می‌توانند رونق بگیرند و خریداران خود را بیابند.»

رجبعلی‌پور با اشاره به تجربه تشکیل صندوق اعتباری اشتغال در آلمالو می‌گوید: «روستاهای ما ظرفیت‌های زیادی برای تولید محصولات مختلف بومی و بازاریابی داخلی و خارجی برای این محصولات دارند اما بازارهای عرضه این محصولات فقط محدود به بازارهای محلی و بومی هستند. از طرف دیگر آموزش‌های منسجم و علمی برای بهبود محصول، بسته‌بندی و... به روستاییان داده نمی‌شود. با این آموزش‌ها می‌توان به مردان و زنان روستایی کمک کرد تا سرمایه، هنر و توان خود را برای تولید محصولاتی هزینه کنند که در نمایشگاه‌ها و بازارهای خارج از استان و حتی خارج از کشورعرضه کرد.»

رجبعلی‌پور خود چهار دختر و عروس دارد که با همکاری با یکدیگر و با استفاده از وام دو میلیون تومانی صندوق، اقدام به پرواربندی کرده‌اند. آنها بره‌های نر را خریداری می‌کنند، چهار ماه آنها را پرورش می‌دهند و پس از پایان دوره پرواربندی می‌فروشند. از سال گذشته تاکنون موفق شده‌اند دو دوره پروار‌بندی داشته باشند و افزون بر اینکه سرمایه اولیه‌شان برگشته است به همان میزان هم سود کرده‌اند.

دهیار آلمالو می‌گوید: «روز اولی که به هریک از زنان عضو صندوق دو میلیون تومان پرداخت شد، همه گلایه می‌کردند که با این مبلغ و با توجه به تورم هیچ کاری نمی‌شود کرد. درحال حاضر هم برخی زنان عملاً نتوانسته‌اند سودآوری خاصی با این مبلغ داشته باشند اما کسانی که سرمایه خود را باهم تجمیع کردند و پای کار بودند از نتیجه کار راضی هستند. سرمایه دو میلیون تومانی برخی از آنها الان چهار برابر هم شده است. مهم این است که ناامید نشده‌اند و به‌صورت هدفمند و با پشتکار پای کار مانده‌اند.»

آلمالو از روستاهایی است که به‌دلیل بیکاری جوانان، رشد منفی جمعیت داشته است و به گفته رجبعلی‌پور در 15 سال گذشته، 120 خانوار از روستا مهاجرت کرده‌اند. طرح رونق مشاغل خرد با عرضه وام‌های کوچک امیدی را در روستا برانگیخته تا بیکاری انگیزه خروج از روستا و مهاجرت نباشد. او می‌گوید: «ما نیاز داریم مسئولان محلی و استانی پای کار باشند. از بیمه قالیبافان روستا حمایت کنند و اعتبارات آن را قطع نکنند، به درخواست‌های ما برای آسفالت کردن جاده روستایی پاسخ مثبت دهند. اگر جاده آسفالت شود پای گردشگران هم باز می‌شود. مردم روستا قدم اول را برداشتند و تلاش کردند تا تولید کنند. قدم‌های بعدی برای رونق روستا با حمایت مسئولان برداشته می‌شود.

منبع: اقتصاد آنلاین

جان‌باختگان اعتراضات چه افرادی هستند؟| مردم می‌خواهند بدانند چه اتفاقی افتاده است

جهانگیری: مردم با سیلی صورت خود را سرخ نگه داشتند| آمریکا گلوگاه‌های اقتصاد کشور را بسته| شرایط کنونی جزو سخت‌ترین شرایط پس از انقلاب است| کشورهای دوست هم نفت ایران را نمی‌خرند

عارف: ابهاماتی در کشته‌ها وجود دارد/ با شفافیت اطلاع رسانی شود

حذف تیربرق‌های با نشان «شیر و خورشید» در تهران+عکس

فیلم | تصاویر انفجار، انتقال مجروحین و روایت تلخ یک شاهد عینی که داغ فرزند دیده از انفجار تالار عروسی در سقز

منبع این خبر، وبسایت www.eghtesadonline.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۵۹۴۳۱۲۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

کلیدواژه: اشتغال کسب و کار بازاریابی بیکاری جوانان

خبر بعدی:

الزامات برچسب گذاری محصولات غذایی و آشامیدنی تراریخته

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین استان چهارمحال وبختیاری به نقل از وب دا، سید مهراب حسینی با اعلام این خبر افزود: مطابق دستورالعمل الزامات برچسب گذاری محصولات غذایی و آشامیدنی تراریخته، تولید کننده متعهد است در صورت استفاده از مواد اولیه تراریخته در محصول، مراتب را با رعایت اصول برچسب گذاری به اطلاع مصرف کننده برساند.
وی تصریح کرد: تولید کننده باید نسبت به تعیین محصولاتی که در فرمول آنها حداقل یکی از مواد اولیه سویا( اعم از دانه یا پروتئین) ، پنبه دانه، کلزا و ذرت و یا مشتقات آنها به صورت خالص یا ترکیبی وجود دارد اقدام نماید.
وی در ادامه تاکید کرد: در اینگونه محصولات می بایست هم بر روی لیبل محصول "لگو" مربوطه و هم در مقابل جزء تراریخته عبارت " تغییر یافته ژنتیکی یا تراریخته" درج شود، در واقع مطابق با دستورالعمل مذکور، بحث کمیت سنجی مطرح نبوده و صرفا وجود یا عدم وجود جزء تراریخته در فرمولاسیون محصول برچسب را مشمول هم لگو و هم عبارت تراریختگی می کند.
حسینی اضافه کرد: هنگامی که واحدهای تولیدی که مشمول الزامات برچسب گذاری محصولات غذایی و اشامیدنی تراریخته هستند در خواست مجوز تولید نمایند کمیته های فنی و قانونی مربوطه در معاونت غذا و دارو ضمن بررسی مستندات آنها ( مجوز ورود و یا پروانه ساخت)، چنانچه مستندات دلالت بر تراریخته بودن مواد اولیه دارد، اقدامات قانونی لازم را در این خصوص اعمال می نمایند و چنانچه با بررسی مستندات نمی توان از تراریخته بودن مواد مذکور اطمینان پیدا نمود، نمونه محصول جهت بررسی آزمایشگاهی به آزمایشگاه مرجع سازمان غذا و دارو و یا یکی از آزمایشگاههای همکار قادر به تشخیص محصولات تراریخته ارسال می شود. 46 کد خبر 1327902

دیگر خبرها

 • افزایش سکته قلبی در فصل زمستان
 • بهترین گیاهان آپارتمانی در پاییز و زمستان را بشناسید
 • علت تنبلی مغز در زمستان
 • لمپارد در زمستان به دنبال جذب ستاره دورتموند
 • زمستان، سکته بیشتر می‌شود
 • اختلاف ۵۰ درصدی قیمت محصولات کشاورزی از مزرعه تا سفره!
 • چرا مغز در زمستان تنبل می‌شود؟
 • اختلاف ۵۰ درصدی قیمت محصولات کشاورزی از مزرعه تا سفره! / جولان دلالان در سایه کمبود نظارت دستگاه‌های متولی
 • هشدار؛ مراقب سکته قلبی در فصل زمستان باشید!
 • افزایش سکته قلبی در «زمستان»
 • لیست جدیدترین قیمت محصولات سایپا در بازار آزاد/ ساینا ۶۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان شد
 • گزارش تحلیلی درباره‌ آینده بازارهای سهام، سکه و ارز تا پایان سال | زمستان داغ در پیش است
 • اجرای طرح تحول اجتماعی مسجد محور در بیش از ۱۰۰۰ روستا
 • بایدها و نبایدهای تغذیه زمستانی از نگاه طب‌سنتی
 • آماده باش راهداری برای مواجهه با زمستان/ طرح زمستانی راهداری از ۲۰ آذر آغاز می‌شود
 • ویتامین‌هایی که بدن شما در فصل سرما به آن‌ها نیاز دارد
 • پیش‌بینی مصرف روزانه ۱۴ میلیون مترمکعب گاز در کرمانشاه برای زمستان
 • پیش‌بینی مصرف روزانه ۱۴ میلیون مترمکعب گاز در فصل زمستان
 • زمستان بیدار را در جادوی برف و چشمه‌های آبگرم تجربه کنید