به گزارش خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، امروزه تبلیغات به جزئی جدا نشدنی از ساز و کار بازاریابی و فروش تبدیل شده است اهمیت این موضوع آن را به طوری گسترش داده است که آن را به عنوان صنعتی تخصصی می‌شناسند که  اصول، قواعد و چارچوب خاص خود را دارد.

تمامی‌تلاش‌های یک شرکت تولیدی در عرصه‌‌هایی مثل بازاریابی و فروش تنها یک دلیل دارد و آن چیزی جز افزایش سهم بازار  نیست؛ تنگ شدن عرصه‌های فروش و بالا گرفتن رقابت برای داشتن سهم بازار بیشتر ممکن است شرکت‌ها را وادار کند دست به هر کار معقول و نامعقولی بزنند؛ گاهی طمع چند ثانیه نگاه از طرف مخاطبان می‌تواند ذهن یک بازاریاب را به هر سمتی بکشاند؛ از هزینه‌های سنگین برای ساخت تیزر و حضور در صفحات عجیب و غریب فضای مجازی گرفته تا رفتن سراغ افراد و تصاویر نامتعارف که چشم‌ها را به سمت خود بازگرداند.

بازار رقابت در عرصه لوازم خانگی یکی از بازارهای پر زرق و برق است که می‌تواند محلی برای رقابت تبلیغاتی بین شرکت‌های فعال در این حوزه باشد؛ در و دیوار نمایندگی‌های فروش لوازم خانگی پر شده از صفحات نمایشی و تلویزیون‌هایی که به طور مداوم تصاویری دور از فرهنگ و شان کشور ما در آن پخش می‌شود؛ حضور برندهای خارجی به خصوص دو برند مطرح کره‌ای علاوه بر آسیبی که به اقتصاد کشور می‌زند چیزی را به نمایش می‌گذارد و ترویج می‌کند که در مقابل باورها و فرهنگ ما می‌ایستد.

کد ویدیو دانلود فیلم اصلی

چند سالی است که پیکر تبلیغات در کشور ما جامه‌ای عاریه‌ای از کشورهای خارجی بر تن کرده است و نشانه‌ای از فرهنگ اصیل و غنی کشور ما در آن پیدا نمی‌شود؛ تاریخی هزار ساله و دینی به عظمت اسلام سال‌های سال است که با پوست و جان ما در هم آمیخته اما زمانی که حرف از تفکر، طراحی و خلاقیت به میان می‌آید رنگ بویی از این اصالت به چشم نمی‌خورد.

از یک طرف کم سوادی در بین برخی مدعیان در عرصه تبلیغات و از طرف دیگر بازارهایی که به دست برند‌های خارجی افتاده این فرهنگ ستیزی را برای ما به همراه داشته است. دو برند کره‌ای نامبرده خواه، ناخواه قدم در بازار لوازم خانگی در کشور ما گذاشته‌اند و بخشی از آن را در اختیار گرفته اند اما نباید پا را از گلیم دراز تر کرده و به فرهنگ و شان کشور ما آسیب وارد کنند.

آفتی از جنس خلا دانشی در حوزه تبلیغات

آرمین صادقی کارشناس حوزه تبلیغات در گفت‌وگو با  خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، زمانی که رکورد بازار را در بر بگیرد، همه شرکت‌ها تلاش می‌کنند در عرصه‌های تبلیغاتی فعالیت خود را گسترده‌‌تر و در نهایت مخاطبان بیشتری جذب کنند. سبک و سیاق جذب مخاطب در کشور ما  با مدل کشورهای دیگر متفاوت است و این تفاوت گاهی مشکلاتی ایجاد می‌کند؛ فرهنگ و تفکرات خاص کشور ما نیاز به ایده‌ پردازی‌های ویژه‌ای دارد.

او ادامه داد: یکی از بزرگترین مسائلی که ما در عرصه‌های  تبلیغاتی و مدیریتی با آن دست و پنجه نرم می‌کنیم ورود افرادی است که دانش و تخصص کافی در حوزه ندارند و رشته‌های آن‌ها مرتبط با بخش فعالیتشان نیست؛ بیش از ۹۵ درصد از کسانی که در فضای مجازی بار انجام فعالیت‌های مدیریتی را به دوش می‌کشند؛ هیچ تحصیلاتی و سابقه‌ای در حوزه مدیریت ندارند و متاسفانه جامعه هم پذیرای این‌هاست و این موضوع فضا را برای فعالیت آن‌ها باز گذاشته است.

صادقی بیان کرد: موضوعی ماننده استفاده از فضای مجازی و بهره‌گیری از اینفلوئنسرها یکی از مباحث تبلیغاتی بزرگ در سطح جهانی است اما در کشور ما هر کس تنها با بالا بودن تعداد دنبال کننده‌ها، حتی با انجام فعالیت‌هایی به دور از شان و فرهنگ کشور، به عنوان اینفلوئنسر معرفی می‌شود. این موضوع کوچکترین مبحثی است که در حوزه تبلیغات مطرح می‌شود و بائرهای غلط مشابه آن در تمام سطح این حوزه گسترش پیدا کرده است.

آسیب‌های اقتصادی و فرهنگی با کپی برداری در عرصه تبلیغات

این کارشناس حوزه تبلیغات بیان کرد: ۲ نکته بسیار مهم در عرصه تبلیغات باید مورد توجه قرار بگیرد؛ دانش انجام تبلیغات و اثری که انجام آن بر جای می‌گذارد. بدون شناخت کافی از محصول و جایگاه شرکت نمی‌توان آن را به مصرف کننده معرفی کرد. زمانی که دانشی در حوزه‌ای وجود نداشته باشد، خلاقیت معنایی نخواهد داشت پس میل به کپی برداری افزایش پیدا می‌کند. کپی برداری از الگوهای خارجی نه تنها فرهنگ و همه چیز ما را از بین می‌برد بلکه عملا تجارت‌ها نابود می‌کند.

او ادامه داد: برای مثال در تبلیغ یکی از خودروهای خارجی، محصول برای مدتی طولانی از یک زنجیر آویزان شده بود تا بیانگر استحکام خودرو باشد؛ یکی از شرکت‌های داخلی این ایده را برای یک آبمیوه به کار گرفته بود بدون آن که به مفهوم تبلیغ فکر کند. بیلبوردها به قدری جذابیت خود را از دست داده‌اند که صنعت تبلیغات بیلبوردی رو به نابودی حرکت می‌کند و کم‌تر کسی به آن اعتقاد دارد. بیلبوردها آلودگی تصویری در شهر‌ها خوانده می‌شوند چرا که جذابیتی برای مخاطبان ندارند.

صادقی بیان کرد: حضور افراد غیر متخصص معضلی است که وارد حوزه تبلیغات شده است و نه ‌تنها بازار هدف و شرکت تولید کننده، بلکه فرهنگ و باور‌های کشورمان را هم تحت تاثیر قرار می‌‍‌دهد. متاسفانه در حوزه تبلیغات هم مانند بسیاری از حوزه‌های دیگر اغلب کپی بردار هستند و کمتر دانش و خلاقیت به چشم می‌خورد.

این کارشناس حوزه تبلیغات گفت: خلا دانش و خلاقیت معضل بزرگی است که دامن‌گیر صنعت تبلیغات شده است و یکی از آثار آن پخش شدن تصاویر عجیبی و غریبی در تبلیغات حوزه لوازم خانگی است که با هیچ‌کدام یک از شئونات کشور ما سنخیت ندارد. متاسفانه حتی در استفاده از رنگ‌ها حاضر به بکارگیری ۴ رنگ اصلی به کار رفته در فرهنگ ایرانی نیستند؛ در ادبیات کهن ما جملات بسیار زیبایی پیدا می‌شود  که می‌تواند تبلیغی ماندگار باشد، اما هیچگونه استفاده‌ای از آن نمی‌شود.

صادقی تاکید کرد: جامه‌ای که امروز تبلیغات کشور ما بر تن کرده به قدری مشمئز‌کننده و خسته‌کننده شده است که هیچ کس به آن نگاه نمی‌کند؛ حتی در عرصه تبلیغات مجازی مطالب ارائه شده بی‌ارزش و دور از فرهنگ ایرانی است و جذابیت چندانی ندارد؛ برخی ما را متهم می‌کنند که شما فرهنگ اروپایی را نمی‌پذیرید اما اصل مشکل اینجاست که ما حجمه عظیمی از فرهنگ‌ها و ضرب‌المثل‌های دلنشین داریم که می‌تواند به تبلیغ تبدیل شده و در مخاطب ماندگار‌تر باشد اما حاضر به انجام چنین کاری نیستیم.

این کارشناس حوزه تبلیغات تصریح کرد: متأسفانه این رفتار غلط نه تنها فرهنگ اسلامی‌ ما را تحت تاثیر قرار می‌دهد بلکه از فرهنگ ایرانی‌ ما هم به دور است. دوستان ما در این حوزه حاضر نیستند که مبلغ فرهنگ کشور باشند و اصولا کپی برداری راهکار ساده‌‎تری است و همین موضوع فعالان این حوزه را به این سمت می‌کشاند.

کپی برداری در بخش‌های مختلف کشور به آفتی تبدیل شده است که نه‌ تنها ما را به جماعتی تنبل تبدیل کرده و قدرت تفکر را از ما می‌گیرد بلکه به‌کارگیری آن در برخی بخش‌ها باعث ایجاد آسیب در فرهنگ ما می‌شود؛ فرهنگ، تاریخ و اصالت دارایی بسیار با ارزش و گران‌بهایی است که با کم‌توجهی عده معدودی به مرور از بین می‌رود.

برخورد اصناف با آسیب‌های فرهنگی در حوزه تبلیغات

مسعود امراللهی دبیر شورای امر به معروف و نهی از منکر اتاق اصناف ایران در گفت‌وگو با  خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره پخش تصاویر نامتعارف در نمایندگی‌های فروش تلویزیون و لوازم خانگی ها، اظهار کرد: اتاق اصناف ایران در حوزه امر به معروف و نهی از منکر کشور از ابتدای مهر دفتری تشکیل داده است که سازوکارهای مختلفی برای رسیدگی به امور مربوط به این حوزه دارند و یکی از آنها مربوط به  امور عفاف و حجاب می‌شود.

دبیر شورای امر به معروف و نهی از منکر اتاق اصناف ایران ادامه داد: مباحثی مثل فعالیت مانکن‌ها، تبلیغات‌ها و مواردی از این قبیل به حوزه عفاف و حجاب مربوط می‌شود؛ کلیپ‌های تصویری ساخته شده و پخش شده در صنعت تبلیغات باید با حفظ حجاب کامل و پوشش اسلامی باشد.

امراللهی تصریح کرد: اغلب کلیپ‌های ساخته‌شده در داخل کشور از نمونه‌های خارجی کپی برداری می‌شود و همین موضوع باعث می‌شود که برخی از آنها به سمت استفاده از بازیگران یا شهروندان اروپایی سوق می‌دهد؛ در صورت مشاهده پخش هرگونه کلیپ و تصاویر نامتعارف در نمایندگی‌های فروش با برخورد از طرف اتاق اصناف مواجه خواهد شد.

او گفت: ما قصد حفظ فرهنگ اصیل و اسلامی کشورمان را داریم و تلاش می‌کنیم تا این فرهنگ در بین جوامع کشور گسترش پیدا کند بنابراین در انجام تبلیغات باید موضوعاتی مثل شئونات اسلامی و فقهی مورد توجه قرار بگیرد.

دبیر شورای امر به معروف و نهی از منکر اتاق اصناف ایران ادامه داد: از هفته گذشته جلساتی با مدیران فروشگاه‌های زنجیره‌ای برگزار شد و بنا شد تا نامه‌ای ابلاغ شده و تذکرات لازم در مورد این موضوع را به گوش فعالان عرصه فروش برساند.

امراللهی با تاکید بر اهیمت موضوع فرهنگ سازی گفت: از  ۱ تا ۲ هفته آینده بحث نظارت‌های گردشی را آغاز خواهیم کرد تا از بروز مشکلاتی در این حوزه جلوگیری شود. فروشگاه‌ها شناسایی شده و موارد گزارش شده مورد بررسی قرار می‌گیرد؛ این طرح مداوم خواهد بود و تا روزی که این فرهنگ به سطح کافی برسد ادامه خواهد داشت.

انتهای پیام/

منبع: باشگاه خبرنگاران

کلیدواژه: فروش لوازم خانگی

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.yjc.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «باشگاه خبرنگاران» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه در مورد انتشار این خبر انتقاد یا پیشنهادی دارید لطفاٌ کد ۲۵۹۴۳۱۹۰ را به همراه موضوع به آدرس ایمیل [KHABARBAN] ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

کیهان: به بندر حیفا حمله و به آنها تلفات سنگین انسانی وارد کنیم/ آمریکا و اسرائیل آمادگی جنگ را ندارند

رییس سابق اداره امنیت حفاظت قوه قضائیه دستگیر شد

بحران‌ اقتصادی را کش ندهید؛ مشکلات معیشتی حاصل از تحریم‌ها، امان مردم را بریده

محسن فخری‌زاده، دانشمند هسته‌ای و موشکی ایران ترور شد/فیلم و عکس

انفجار و تخریب ۲ واحد مسکونی در بجنورد / ۱۰ خانه آسیب دیدند

خبر بعدی:

تله‌تئاتر، تئاتر را نجات خواهد داد

در دهه‌های هفتاد و هشتاد، تله‌تئاتر به‌ دلیل توجهی که مدیران آن زمان تلویزیون به خواست و دغدغه هنرمندان نشان دادند بالاخره با شکل و شمایلی درست و استاندارد از تلویزیون پخش می‌شد و همین تله‌تئاترها باعث شد بسیاری به تئاتر علاقه‌مند شوند و اتفاقاً همین مخاطبان جدی این دهه‌ها هم امروز بخشی‌شان جزو هنرمندان خوب تئاتر ایران هستند؛

 نکته‌ای که وجود دارد و باید به آن اشاره کرد این است که در آن دهه‌ها مسلماً این تله‌تئاترها در شرایطی از تلویزیون پخش می‌شد که تئاتر صحنه‌ای هم داشت کار خودش را می‌کرد و مخاطب خود را داشت اما این‌ برنامه‌های تلویزیونی باعث شد تئاتر به درون مردم، به‌ صورت توده‌ای گسترده راه پیدا کند.  امروز این ضرورت از آن روزگار بسیار بسیار بیشتر احساس می‌شود اما توجه بسیار کمتری هم به آن می‌شود. من همان‌ ماه‌های اولی که کرونا باعث تعطیلی‌ها شد با مدیرکل هنرهای نمایشی، قادر آشنا، جلسه‌ای گذاشتم و صحبت‌هایی کردم.  الحق می‌توانم شهادت بدهم که خود آقای آشنا هم بشدت دغدغه این مسأله را داشتند و بسیار هم پیگیری کردند و مترصد به ثمر رسیدن این توافق دوباره با تلویزیون بودند. آن روز و در آن جلسه هم گفتم که ما هنرمندان نمی‌توانیم نگاهی خنثی به ماجرا داشته باشیم و بگوییم خب؛ این یکی دوسال که کرونا اجازه فعالیت به گروه‌های نمایشی و نمایش را نمی‌دهد، ما هم در خانه بنشینیم و دست روی دست بگذاریم.  اگر چنین کاری کنیم باید فاتحه تئاتر را بخوانیم و نسل‌های آینده فقط در کتاب‌های تاریخ هنر، این داستان را بخوانند که روزی روزگاری در ایران تئاتر وجود داشته است.  آن روز پیشنهاد دادم همین کارهایی که من و بسیاری از همکاران دیگرم روی صحنه داشتیم یا می‌خواستیم روی صحنه ببریم را به‌صورت تله‌تئاتر از تلویزیون پخش کنیم تا حداقل زنجیره و ارتباط مخاطب با تئاتر را تا جایی که می‌توانیم زنده نگه داریم؛ به‌هر‌صورت اگر ما روزگاری تله‌تئاتر داشته‌ایم و امروز حتی از پخش‌های آرشیوی آن کمتر چیزی می‌بینیم شاید نشان از این دارد که مدیران امروزی تلویزیون اصولاً اعتقادی به تئاتر یا ما ندارند. یک روزگار نه چندان دوری کسی مثل من، گلایه می‌کرد که چرا فقط تئاترهای فرنگی را برای تله‌تئاتر به ما پیشنهاد می‌دهند و همین شد که بالاخره یک کار از اکبر رادی را جلوی دوربین بردم اما امروز از این خواست و دغدغه هیچ خبری تقریباً نیست.  همان‌طور که به نظر می‌رسد مدیران تلویزیونی که نامش ملی است ما را نه باور دارند و نه قبول. چنان دلم این روزها برای تئاتر تنگ شده که چند روز پیش در اینستاگرام دل‌نوشته‌ای نوشتم و ابراز نگرانی کردم از حیات آینده تئاتر. وقتی یک کشتی در دریا، در شرایط طبیعی طی طریق می‌کند، نمی‌شود گفت که کاپیتان کار شاقی کرده بلکه وقتی همان کشتی در طوفان گیر می‌کند شکل هدایت و راهبری و کنترل بحران کاپیتان آن کشتی به چشم می‌آید.  این کاری است که مدیران فرهنگی باید امروز انجام بدهند و تا خیلی دیر نشده دستی بجنبانند؛ باید باور داشته باشند که با تئاتر خیلی کارهای مهمی می‌شود برای جامعه انجام داد و این نقش هنر، از عهده هیچ قالب و قامت دیگری بر می‌نمی‌آید.  تئاتر می‌تواند حال جامعه را بهتر کند و هر آنچه  را که می‌خواهیم به مردم انتقال بدهیم  در دل هنر نمایش به آنها انتقال دهد. فقط می‌توانم بگویم که امیدوارم بالاخره این مسأله درک شود و مدیران رسانه ملی با مدیران تئاتر کشور به توافقی برسند تا ضبط و پخش تله‌تئاتر دوباره از سر گرفته شود؛ البته یکی دو‌هفته‌ای است که زمزمه‌هایی به گوشم می‌رسد و یکی‌دو تهیه‌کننده هم با من تماس گرفته‌اند اما متأسفانه حتی اگر این زمزمه‌ها راه به جایی ببرد، بوروکراسی‌های موجود در این راه حتماً پروسه رسیدن به هدف را طولانی خواهد کرد.

دیگر خبرها

 • گام مهم و هوشمندانه رسانه ملی برای تولید سریال هایی با موضوع روز/روایت امنیت کشور در قاب تلویزیون
 • ارزان‌ترین ماشین لباسشویی‌های دوقلوی نیمه اتوماتیک در بازار لوازم خانگی
 • سرنوشت کانتینرهای لوازم‌خانگی وارداتی
 • ۱۰۰مسجد در استان مرکزی به‌عنوان پایگاه سلامت‌محور معرفی شدند/ خرید دستگاه تنفسی بیماران با کمک هیئات مذهبی
 • چند درصد دوشغله‌ها مسافرکشی می‌کنند؟
 • ۷۰درصد خودروهای کشور نامتعارف هستند!
 • «پلاستیک کمتر» موضوع ۳۰۰ تابلوی شهروندی اصفهان
 • رشد صنعت لوازم‌خانگی نیازمند توسعه تعاملات جهانی است
 • نتایج اولین دوره مسابقه فروش بیمه‌های حوادث انفرادی ‌
 • چند درصد دوشغله ها مسافرکشی می کنند؟
 • تلویزیون؛ با کیفیت‌تر از همیشه
 • تلویزیون سایز کوچک چند؟ +جدول
 • یخچال فریزر چند؟ +جدول
 • مستند «درخشش مکاشفه» به تلویزیون ترکیه رفت
 • پخش نمایش رادیویی به مناسبت روز ایدز/ پیمان طالبی به خانه ما برگشت
 • شهیدی: برای نهاد‌های نظارتی روشن است که برند‌های کره‌ای قاچاق هستند
 • زنگ خطر پیری در اردستان به صدا درآمد/ مهاجرت‌؛ اردستان را به سالمندترین شهر استان تبدیل کرده است
 • برندهای کره‌ای لوازم خانگی قاچاق هستند
 • حوزه هنری پاتوق بچه های مذهبی و انقلابی شود