فرارو- با کناره گیری علی لاریجانی از انتخابات مجلس آینده، برخی‌ها معتقدند طیف تندرو در جناح اصول‌گرا تقویت خواهند شد و این امر در نهایت موجب می‌شود، شاید تندروترین مجلس بعد از انقلاب تشکیل شود، امری که می‌تواند تبعات زیادی را به دنبال داشته باشد.
به گزارش فرارو، عملکرد دولت اعتدالگرای حسن روحانی که با حمایت اصلاح طلبان روی کار آمد، اصولگرایان را در موقعیتی طلایی در آستانه انتخابات مجلس شورای اسلامی قرار داده است.

ریزش بی سابقه هواداران اصلاح طلبان و میانه رو‌ها باعث شده که گروه‌های اصولگرا خود را برای انتخابات مجلس شورای اسلامی آماده کنند. شاید اگر قیمت بنزین گران نمی‌شد، کور سوی امیدی برای اصلاح طلبان وجود داشت، اما حالا هیچ امید در اردوگاه این گروه سیاسی نسبت به موفقیت در انتخابات مجلس شورای اسلامی دیده نمی‌شود. حتی تحرکات انتخاباتی در میان گروه‌های اصلاح طلب به شکل محسوسی کاهش یافته است.
در نقطه مقابل در اردوگاه اصولگرایان تحرکات افزایش یافته است، از یکسو رسانه‌های این جریان از فرصت استفاده کرده و اصلاح طلبان و میانه رو‌ها را مورد حمله قرار می‌دهند و از سوی دیگر چهره‌ها و گروه‌های سیاسی اصولگرا فضا را برای ورود به عرصه انتخابات مناسب می‌بینند.   علی دورانی معتقد است احتمال تشکیل یک مجلس تندرو در اسفندماه وجود دارد
اگر اصول‌گرایان دوباره سهم‌خواهی کنند، مجلس تندرویی تشکیل می‌شود
علی دورانی فعال سیاسی اصول‌گرا  در گفتگو با فرارو با اشاره به اینکه خطر تشکیل تندروترین مجلس تاریخ بعد از انقلاب وجود دارد، گفت: این نگرانی وجود دارد نیرو‌هایی وارد مجلس یازدهم شوند که تندرو باشند و از عقلانیت کافی برای اتخاذ تصمیمات مهم برخوردار نباشند و از این طریق کشور را دچار مشکل کنند.
وی افزود: دغدغه جدی این است که مجلس آینده باید بر اساس کارآمدی تشکیل شود نه اینکه با تکرار سهم‌خواهی‌های گذشته، اتفاقاتی روی بدهد که نتیجه‌ای جزء ضرر برای اصول‌گرایان به همراه نداشته باشد، بر این اساس باید با توجه به توانایی‌ها و مقبولیت افراد، آن‌ها در لیست شورای ائتلاف قرار بگیرند و خود را در برابر رای مردم قرار دهند.
دبیرکل حزب سفیران انقلاب اسلامی با تاکید بر اینکه مجلس یازدهم باید مقدمه تشکیل یک دولت کارآمد در سال ۱۴۰۰ باشد، اظهار داشت: لازمه کار این است که توان تندروی مجلس یازدهم گرفته شود و بر اساس عقلانیت در این دوره تصمیمات گرفته شود، چرا که ما همیشه از تندروی در عرصه‌های گوناگون از جمله سیاست‌ورزی ضرر کرده‌ایم، بنابراین در این دوره لیست اصول‌گرایان باید متفاوت از دور‌های گذشته مجلس بسته شود و افراد کارآمد وارد مجلس یازدهم شوند.
دورانی با اشاره به اینکه دور آینده انتخابات مجلس و ریاست جمهوری از اهمیت بسزایی برخوردار است، گفت: با توجه به وضعیتی که در کشور حاکم است، سرنوشت این دو انتخابات برای سرنوشت کشور و انقلاب اهمیت بسیار زیادی دارد، بنابراین این دو رخداد از اهمیت راهبردی بسیار زیادی برخوردار هستند.
این فعال سیاسی اصول‌گرا با اشاره به اینکه در اسفندماه باید مجلسی در تراز انقلاب اسلامی شکل بگیرد، بیان داشت: با توجه به این موضوع باید روح جوانی در پارلمان دمیده شود و آن‌ها با شور و انگیزه‌ای که برای حضور در صحنه دارند، مجلس را از رخوت کنونی خارج کرده و پارلمان را به جایگاه اصلی و واقعی خود برگردانند.   بیشتر بخوانید: قاليباف تنها شانس لاريجانی؟ چه کسانی برای تصاحب کرسی علی لاریجانی خیز برداشته‌اند؟!
وی در ادامه با اشاره به اینکه شهردار اسبق تهران برای ورود به انتخابات مجلس باید این دو شرط را بگذارد، گفت: شرط اول این است که حضور آقای قالیباف در انتخابات مجلس موقتی است و برای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰، وی نامزد شود و اصول‌گرایان از وی نیز حمایت کنند.
وی افزود: شرط دوم نیز این است که حضور آقای قالیباف به عنوان سرلیست شهر تهران، باید در بدنه لیست لحاظ شود و این نباشد که سهم‌خواهی‌های دوره گذشته باز هم تکرار شود، بلکه باید متناسب با حضور شهردار اسبق تهران، لیست بر اساس کارآمدی و توانایی بسته شود.
دبیرکل حزب سفیران انقلاب اسلامی افزود: نباید کسانیکه در گذشته امتحان خود را پس داده‌اند و مورد استقبال مردم قرار نگرفته‌اند، این باز نیز در لیست‌ها قرار بگیرند، بلکه باید جوانان انقلابی که با انگیزه هستند و برنامه‌های زیادی برای بهبود وضعیت مردم و کشور دارند، در صحنه حضور پیدا کنند.
این فعال سیاسی اصول‌گرا ادامه داد: به نظر بنده اگر اصول‌گرایان این دو شرط آقای قالیباف را قبول نکردند، وی نیز نباید در صحنه حضور پیدا کند، چرا که در این صورت شرایط برای حضور در پارلمان و تشکیل یک مجلس کارآمد محیا نخواهد بود.   ناصر ایمانی می گوید در صورت مشارکت پایین، تشکیل مجلس تندرو محتمل خواهد بود
در صورت مشارکت پایین، تشکیل مجلس تندرو محتمل خواهد بود ناصر ایمانی فعال سیاسی اصول‌گرا در گفتگو با فرارو با اشاره به اینکه اگر مشارکت سیاسی مردم در انتخابات اسفندماه پایین باشد، احتمال تشکیل یک مجلس تندرو بسیار بالا است، اظهارداشت: از الان نمی‌توان به طور دقیق پیش‌بینی کرد که میزات مشارکت چه مقدار است، اما بنده این تحلیل راکه برخی‌ها می‌گویند به دلیل وضعیت موجود و عملکرد دولت و مجلس فعلی، مشارکت پایین است را قبول ندارم.
وی افزود: به صورت طبیعی مشارکت در شهرستان‌ها و شهر‌های کوچک بیشتر از کلان‌شهر‌ها و تهران خواهد بود، اشتباهی که صورت می‌گیرد این است که بسیاری عدم مشارکت جدی در تهران را به معنای حضور کم مردم در انتخابات می‌دانند، در حالیکه این تحلیل از جامعیت لازم برخوردار نیست و باید مشارکت را در کل کشور محاسبه کرد، در این رابطه پیش‌بینی بنده این است که با اختلاف ۲، ۳ درصد مشارکت به مانند مجلس دهم خواهد بود، با این توضیح که در تهران مشارکت نسبت به سایر شهر‌ها کمتر خواهد بود.
این فعال سیاسی اصول‌گرا با اشاره به اینکه مشارکت پایین مردم موجب می‌شود، افراد ضعیف وارد مجلس شوند، گفت: این کار باعث می‌شود که تندروی در مجلس تقویت شود و جای عقلانیت را بگیرد که این موضوع به شدت جای نگرانی دارد، این در حالیست که باید تا زمان تائید صلاحیت‌ها و بسته شدن لیست‌ها صبر کرد و دید فضا به کدام طرف خواهد رفت.
ایمانی با تاکید بر اینکه هر دوجناح اصلی کشور بر این نکته اتفاق نظر دارند که مجلس فعلی قوی نبوده و از آثرگذاری لازم برخوردار نیست، بیان داشت: به طور کلی هر چه از عمر مجلس می‌گذرد، مجالس ضعیف‌تر می‌شوند که این امر بسیار خطرناک است و عقلای قوم باید در این رابطه یک چاره‌اندیشی اساسی کنند.
وی‌ تصریح‌ کرد: برای بازگرداندن اثرگذاری مفید مجلس باید اقداماتی نظیر اصلاح قانون انتخابات از نظر محتوایی نه ظاهری و شکلی و شکل‌گیری احزاب قدرتمند اجرایی شود، در غیر این صورت باز هم مجالسی تشکیل خواهند شد که از خود عملکردی ضعیفی را نشان خواهند داد.

منبع: فرارو

مداح مشهور: انتقام سخت شامل داخل کشور هم بشود

عکس| کفش‌های وزیر ارتباطات چقدر قیمت دارد؟

واکنش‌ها به توییت غیرمتعارف کدخدایی علیه روحانی؛ از حالا نتیجه انتخابات مجلس روشن است؛ مبارکتان باشد

مداحان تفرقه‌افکن از کجا حمایت می‌شوند؟

ممنوع الکار شدن علی ضیا به خاطر کارشناس شبکه افق +فیلم

منبع این خبر، وبسایت fararu.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۶۰۰۵۹۷۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

خبر بعدی:

اصول سنجش شایستگی‌های مدیران نهادهای علمی اعلام شد

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت علوم، یازدهمین جلسه شورای نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت عتف با موضوع «بررسی الگوی سنجش شایستگی مدیران نهادهای علمی کشور» با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و اعضای شورا تشکیل شد.

منصور غلامی، در این جلسه ضمن تشکر از تدوین الگوی ارائه شده اظهار داشت: برخی از شاخص‌ها مانند تجربه، حسن شهرت و تخصص در زمان انتخاب رؤسای نهادهای علمی مورد توجه قرار می‌گیرد ولی این الگو می‌تواند سنجش شایستگی مدیران نهادهای علمی را به صورت علمی اجرایی کند.

وزیر علوم علاوه بر سنجش شایستگی مدیران نهادهای علمی در هنگام انتصاب، بر پیاده‌سازی فرایند شایسته‌گزینی در مدیریت‌های سطوح پایین‌تر نهادهای علمی تأکید کرد و گفت: رؤسای نهادهای علمی پیش از تصدی ریاست نهاد، لازم است چندین مرحله از مدیریت‌های درون نهاد را طی کرده باشند.

همچنین در ابتدای این جلسه، سعدان زکایی رئیس مرکز نظارت و ارزیابی آموزش عالی با اشاره به اهمیت تدوین الگوی سنجش شایستگی مدیران نهادهای علمی اعم از دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و پارک‌های علم و فنّاوری، هدف اصلی از سنجش شایستگی را تحقق نخبه‌گماری و شایسته‌سالاری در نظام مدیریت کشور و تدوین برنامه توسعه و رشد فردی مدیران معرفی کرد.

در پایان نشست، اصول سنجش شایستگی‌های مدیران نهادهای علمی به تصویب «شورای نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت علوم، تحقیقات و فنّاوری» رسید که به شرح زیر می‌باشد:

۱. در سنجش شایستگی مدیران نهادهای علمی پنج مؤلفه «شخصیت فردی و ویژگی‌های حرفه‌ای»، «توانایی‌های مدیریتی»، «شایستگی رهبری»، «مهارت‌های ارتباطی» و «دانش مدیریتی» مورد سنجش قرار می‌گیرند.

۲. شاخص‌های سنجش هریک از مؤلفه های شایستگی، براساس نتایج حاصل از مطالعات بین‌المللی، تجربیات ملّی و بومی‌سازی آنها برای انواع نهادهای علمی (آموزشی، پژوهشی و فنّاوری) تعریف و با توجه به تفاوت مأموریت نهادهای مختلف علمی و نقش مدیر در هر نهاد، وزن هر یک از شاخص‌ها تعیین می‌شود.

۳. با توجه به هدف شایسته‌سالاری و نخبه‌گماری در نظام مدیریت علمی، حاصل سنجش شایستگی‌ها با رعایت «شرایط اولیه تصدّی سِمَت‌های مدیریتی»، مصوّب شورای عالی انقلاب فرهنگی در تاریخ ۱۰ اسفند ۸۹  در انتخاب از میان نامزدهای مناسب در نهادهای علمی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

۴. برای سنجش شایستگی از روش‌های علمی و عملیاتی شامل: پرسشنامه، مصاحبه، مشاهده، بررسی اسناد و سایر روش‌های مناسب استفاده می‌شود و حاصل این سنجش، علاوه برکمک در نخبه‌گزینی، راهنمایی لازم را برای تدوین دوره‌های آموزش فردی و حرفه‌ای مستعدان مدیریت فراهم می‌آورد.

۵. سنجش شایستگی در سطوح مختلف مدیریتی درنهادهای علمی امکان‌پذیر است و نهادها می‌توانند براساس الگوی مصوّب در مرکز نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت وزارت و انطباق آن برای حوزه‌های مدیریتی خود، ازآن برای انتخاب اصلح مدیران در سایر سطوح مدیریتی استفاده کنند.

کد خبر 4830602 زهرا سیفی

دیگر خبرها

 • رویکرد رادیو پیام در پخش برنامه های سلامت محور
 • تشریح اصول گفتمان مؤثر و انقلابی در حلقه‌های صالحین
 • ساخت جاده در مسیر پناهگاه آهوان کیش با رعایت اصول زیست محیطی
 • میزان اعتبار اسناد رسمی و عادی در معاملات املاک
 • انتخابات آزاد می‌تواند شکاف بین حاکمیت و مردم را ترمیم کنند/ حاکمیت باید ارزیابی واقع بیانیه از مشارکت مردم در انتخابات داشته باشد
 • مشارکت حداکثری مردم در انتخابات و امنیت ملی
 • اصول اولیه در برخورد با آسیب‌دیدگان روحی از حوادث ناگوار
 • اصول اولیه در برخورد با آسیب‌دیدگان روحی بعد از حوادث ناگوار
 • یک انتخابات آزاد می‌تواند شکاف بین حاکمیت و مردم را ترمیم کند/ با رفتار شورای نگهبان امکان مشارکت فعال از ما گرفته شد
 • رعایت اصول پیشگیری محور ایمنی شهر است
 • روایت حدادعادل از نقش رئیسی در شکل‌گیری شورای ائتلاف نیروهای انقلاب/ مجلس در انتخاب دولت بعدی تعیین کننده است/ پیروز نشویم هم وحدتمان را حفظ می‌کنیم
 • حدادعادل: عدم تصمیم گیری از بالا به پائین جزو اصول شورای ائتلاف نیروهای انقلاب است
 • موضع رئیس مجلس در دفاع از نمایندگان به جا و شاخص بود / همه گروه ها برای مشارکت حداکثری مردم در انتخابات تلاش کنند
 • با حضور گروه‌های سیاسی در انتخابات شاهد مشارکت بیشتر خواهیم بود
 • از عزم هیئتی‌ها در کمک به سیل‌زدگان تا اخبار مهم حوزه قرآن
 • تحقق منافع ملی با حضور پرشور در انتخابات
 • حضور گرایش‌های سیاسی مشارکت مردم در انتخابات را افزایش می‌دهد
 • نگاه دشمن و دوست به مشارکت در انتخابات است
 • نگاه دشمن و دوست به میزان مشارکت در انتخابات است