به گزارش به گزارش امتداد به نقل از خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست‌جمهوری، حجت‌الاسلام حسن روحانی روز دوشنبه در جمع دانشجویان دانشگاه فرهنگیان به مناسبت روز دانشجو با تاکید بر اینکه دولت بدون اشکال و ایراد نیست و از انتقاد سازنده استقبال می‌کند، گفت: قدرت باید نقد شود چون اگر نقد نشود احتمال انحراف دارد و کشور دانشجویی می‌خواهد که با صراحت و شهامت حرف بزند و مسوولان را نقد کند.

رئیس جمهور با بیان اینکه آذر، به عنوان ماه دانشجو، وحدت حوزه و دانشگاه، مجلس، قانون اساسی و حقوق شهروندی و ماه پرافتخاری است، تأکید کرد: اما در میان همه این روزها روز دانشجو و ایامی که تعلق به بیان جایگاه دانشجو، دانشگاه و اظهارنظر دارد، ویژه است.

وی با اشاره به اینکه در ۷ سال گذشته موفق بودم در روز دانشجو در یکی از دانشگاه‌های کشور سخنان دانشجویان را بشنوم، تصریح کرد: از طرح بیان روشن، شفاف و نقادانه دانشجو نسبت به دولت خوشحال می‌شوم و این آزادی بیان جزء افتخارات انقلاب اسلامی است.

روحانی با تأکید بر اینکه در دوران پیش از پیروزی انقلاب اسلامی، دانشجویان شجاع و غیوری داشتیم، اما این زمینه که بتوانند روبروی مقامات و حتی رئیس دانشگاه نظرات خود را آزاد ارائه کنند، اصلاً وجود نداشت.

رئیس جمهور با بیان اینکه دانشگاه‌ها در رژیم گذشته، اینچنین بودند که دانشجو نمی‌توانست در برابر مقامات بایستد و آنچه را در دل دارد ، بیان کند، گفت: این بیان آزاد و اظهارنظر در دانشگاه‌ها از آثار انقلاب اسلامی است و دانشگاه‌ها نیز در پیروزی انقلاب نقش ارزشمندی در کنار حوزه و اقشار مردم ایفا کردند.

روحانی با بیان اینکه نام دانشجو بدون دانش‌پژوه بودن در جایگاه خودش قرار نمی‌گیرد، تصریح کرد: اما اینکه دانشجو تنها درس بخواند و راجع به علم و پیشرفت‌های علمی و فناوری راه بپیماید اما در مسایل سیاسی و اجتماعی نظری نداشته باشد، حتماً به حق نیست.

رئیس جمهور با تأکید بر اینکه دانشجو باید نقد کند و دانشجویی مانند حزب نیست، ادامه داد: حزب تشکلی است که برای مدتی معلوم عضو آن می‌شوید، اما دوران دانشجویی سیال است و در این دوران، طبقه خاصی به نام ثروتمند و فقیر وجود ندارد و اقوام مختلف در دانشگاه‌ها در کنار یکدیگر هستند.

روحانی خاطر نشان کرد: یکی از خیرات دانشگاه‌ها این است که اقوام مختلف و دختران و پسران ما می‌توانند با هم گفتگو کنند و زبان‌ها و گویش‌های گوناگون وجود دارد.

رئیس جمهور با تأکید بر اینکه دانشگاه و دانشجو حتماً باید اظهار نظر کند و حتما نظام به دانشجو اعتماد و احترام کند، تصریح کرد: نسل جوان پرشور ما با احساسات پاک در این دوران ۱۸ تا ۲۳ سال که بهترین دوران است، می‌تواند بهترین فعالیت‌ها، قدرت فکری و بدنی و نشاط داشته باشد و برای من نیز آن دوران یادآور دوران لذت‌بخشی است.

رئیس جمهور با بیان اینکه همه دانشجویان باید با یک بیان صریح، خوب ، روشن و شجاعانه مطالب خود را بیان کنند، تصریح کرد: ما به دنبال چنین دانشجویی هستیم که با صراحت در برابر کسانی که مسئولیت دارند، مطالب و انتقادات خود را مطرح کنند که البته این دوران و مسئولیت نیز محدود است و دانشجو باید با قدرت گفتگو، قدرت را نقد کند وگرنه احتمال انحراف در قدرت وجود دارد و این قدرت شامل همه قوای کشور، نهادها، گروه‌ها و حتی جامعه بزرگ مردم است.

روحانی تصریح کرد: معتقدم در نقادی، دانشجو باید بی‌محابا، اما با محتوا نقد کند.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه اگر بگوییم فلان فرد، مخالفین را بی‌شناسنامه خوانده است، حرف نادرستی است، افزود: در یک مراسم سخنرانی فردی سخنی بر زبان آورد که مردم و ملت اینچنین می‌گویند و من گفتم از طرف مردم نگویید، بلکه بگویید، نظر حزب من این است و منظور من از شناسنامه این بود و اینکه نه به عنوان کل ملت ایران، سخن بگویید.

روحانی با بیان اینکه اگر کسی بخواهد به نمایندگی از ملت صحبت کند، رئیس جمهور است، ادامه داد: اینگونه سخنان را تحریف نکنیم که به نفع کشور نبوده و نباید اینگونه عمل کنیم و باید واقعیت‌ها را درک کنیم و همه زوایا را برای منفعت کشور در نظر بگیریم.

رئیس جمهور با طرح این پرسش که آیا کسی در جامعه وجود دارد که هیچ اشکالی نداشته باشد، تأکید کرد: دولت هم حتماً اشکالاتی دارد و اگر تصمیمی اتخاذ می‌کنم، بی تردید در دولت مشورت می‌کنم و یا در شورای اقتصاد و شوراهای عالی کشور به بحث و رأی‌گیری می‌گذاریم و اگر قانون باشد به صورت لایحه به مجلس ارسال می‌کنیم.

روحانی با تأکید بر اینکه بسیار مهم است که در این شرایط ضمن بیان نقد یکدیگر را یاری کنیم، تأکید کرد: اگر راه‌حل بهتری پیشنهاد داریم، بیان شود و مورد استفاده همه مسئولین قرار گیرد.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه در انتخابات سال ۹۲ اعلام کردم که گزارش ۱۰۰ روزه اولیه اقدامات دولت و اعلام اقدامات و برنامه‌های ۴ ساله دولت در پایان دولت یازدهم دو برنامه اصلی دولت است، تأکید کرد: چه زمانی در کشور گفتم که مشکلات را ۱۰۰ روزه حل می‌کنیم؟ بسیاری از دولت‌ها در جهان برنامه گزارش اقدامات ۱۰۰ روزه و برنامه‌های ۴ ساله دارند و این اختراع و اکتشاف ما نیست.

روحانی با تأکید بر اینکه در همان ۱۰۰ روز ابتدایی دولت یازدهم بود که اولین توافق با ۱+۵ و ۶ قدرت جهانی به صورت توافق موقت انجام، تصویب و اعلام شد، تأکید کرد: حتی حق غنی‌سازی جمهوری اسلامی ایران به عنوان مهم‌ترین دستاورد در آن توافق موقت به رسمیت شناخته شد چرا که تا آن روز به دلیل قطعنامه‌های شورای امنیت، غنی‌سازی کشور را به رسمیت نمی‌شناختند، اما اعلام کردند که ایران حق غنی‌سازی دارد و این بزرگترین دستاورد  ۱۰۰روز اول بود.

رئیس جمهور تأکید کرد: همین توافق موقت گشایشی در پول‌های کشور ایجاد کرد و کلید ما چرخید و ۷۰۰ میلیون دلار طبق توافق ژنو به صورت ماهانه آزاد شد.

روحانی با اشاره به اینکه آزادسازی این مقدار پول دولت باعث رشد کشور شد و دولت قادر به اعلام نرخ تورم شد، گفت: در ۱۰۰ روز اول اعلام کردیم که تا پایان دولت، تورم تک رقمی می‌شود، اما همه دوستان اقتصاددان ایراد می‌گرفتند که شاید چنین اقدامی عملی نباشد و به آنان گفتم، اگر عملی نشد، از مردم معذرت‌خواهی خواهم کرد.

رئیس جمهور با بیان اینکه در اواسط سال ۹۴ تورم بعد از ۲۶ سال تک رقمی شد، گفت: برای اولین بار در سال ۹۵ رشد اقتصادی در کشور ۱۲.۵ درصد شد که در آن سال مقام اول دنیا در شاخص رشد اقتصادی را کسب کردیم و همه با هم این کار را به نتیجه و سرانجام رساندیم.

ادامه دارد …

true برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true

منبع: امتداد نیوز

عکس| کفش‌های وزیر ارتباطات چقدر قیمت دارد؟

واکنش‌ها به توییت غیرمتعارف کدخدایی علیه روحانی؛ از حالا نتیجه انتخابات مجلس روشن است؛ مبارکتان باشد

مداحان تفرقه‌افکن از کجا حمایت می‌شوند؟

کارخانه‌ای در ایران که پرچم‌های آمریکا، انگلیس و اسرائیل را برای آتش‌زدن می‌سازد+تصاویر

مدارس تهران فردا دوشنبه ۳۰ دی تعطیل است؟

منبع این خبر، وبسایت www.emtedadnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۶۰۲۷۹۶۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

خبر بعدی:

گزارش| آبخازیا؛ استعفای رئیس جمهور و تجدید انتخابات

رئیس جمهور آبخازیا در پی تظاهرات اعتراض آمیز متوالی نیروهای اپوزیسیون طی هفته‌های اخیر، از سمت خود استعفا کرد. ۲۸ دی ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۲ بین الملل ترکیه و اوراسیا نظرات - اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، تنها طی یک هفته اوضاع سیاسی در آبخازیا به طرز چشمگیری تغییر کرد. در تاریخ 13 ژانویه رائول خاجیمبا رئیس جمهور آبخازیا پس از اعتراضات گسترده، تصرف ساختمان ریاست جمهوری و تصمیم دیوان عالی مبنی بر برکناری وی از مقام خود استعفا داد.

نیروهای مخالف در نهم ژانویه در جریان تظاهرات اعتراض آمیز، دفتر ریاست جمهوری آبخازیا را تصرف کردند و خواستار لغو نتایج انتخابات ریاست جمهوری ماه سپتامبر سال جاری میلادی  که در آن خاجیمبا پیروز شده بود، شدند.

در هشتم سپتامبر 2019، آبخازیا دور دوم انتخابات "ریاست جمهوری" را برگزار کرد که در آن خاجیمبا با کسب 47.3 درصد آراء به پیروزی رسید. رقیب اصلی وی که رهبر حزب اپوزیسیون است، 46.1 درصد رای به دست آورد. اپوزیسیون تاکید دارد که خاجیمبا باید بیش از 50 درصد آرا را برای پیروزی کسب می‌ کرد.

دادگاه عالی آبخازیا نیز در روز جمعه 10 ژانویه نتایج انتخابات ریاست جمهوری را لغو و رای به برگزاری انتخابات جدید داد.

همچنین کمیسیون مرکزی انتخابات اعلام کرد، انتخابات ریاست جمهوری جدید 22 مارس سال 2020 (برابر 3 فروردین سال 1399) برگزار خواهد شد و نامزدهای انتخاباتی قبلی و جدید می توانند در آن شرکت کنند.

معاون رائول خاجیمبا، رئیس "جمهوری" خودخوانده آبخازیا با اعلام اینکه نامه استعفا به سرعت اجرایی شد، گفت:‌ «رئیس جمهوری برای جلوگیری از خونریزی و برای حفظ حداقل ثبات در کشور استعفا کرد و تصمیم گرفت استعفا نامه را امضا کند. او در انتخابات آتی نامزد نخواهد شد.»

پارلمان این جمهوری خودخوانده، استعفای خاجیمبا را تایید کرده و نخست ‌وزیر فعلی به عنوان "رئیس جمهوری موقت" تایید شد. در نتیجه والری بگانبا، نخست‌ وزیر کنونی زمام امور این جمهوری را به دست گرفت.

در این گزارش سعی خواهیم کرد تا به سوالاتی هم چون «چرا بحران خیلی سریع توسعه یافت؟»، «عوامل این انفجار چه بودند؟» پاسخ داده و تصویری از آن چه ممکن است در آینده اتفاق بیفتد ارائه دهیم.

چرا در عرض شش ماه، نگرش‌ها نسبت به رئیس جمهور چنین تغییر کرد؟

در تاریخ 8 سپتامبر سال 2019، رائول خاجیمبا در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری پیروز شد و ریاست خود را برای دومین دوره بر جمهوری آبخازیا تضمین کرد.

مخالفان از همان ابتدا اعتراض کردند و اظهار داشتند که این پیروزی نامشروع است. چرا که بر اساس قانون برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری نیاز به 50 + 1 درصد از کل آرای رای دهندگان می باشد در حالی که خاجیمبا تنها 47 درصد آرا را به دست آورده است. وقایع ژانویه 2020 اعتبار این ادعاها را تایید کرد.

لازم به ذکر است که هیچ کس صحت 47 درصد از کل آرایی که خاجیمبا به دست آورده بود را زیر سوال نبرده است. بنابراین این سوال پیش می آید که چطور ممکن است فقط شش ماه پس از انتخابات ریاست جمهوری، اعتماد به نفس و اعتبار خاجیمبا آن قدر پایین بیاید که کسی وجود نداشته باشد تا از اقتدار وی حفاظت کند؟

بسیاری از ناظران می گویند که عامل تعیین کننده در این زمینه، نداشتن چهار درصد آرا نبود، بلکه بازداشت رئیس گارد ریاست جمهوری در تاریخ 5 ژانویه به اتهام مشارکت در تیراندازی به سه نفر در شهر سوخومی در نوامبر 2019 بود.

حتی کسانی که در انتخابات سال 2019 به خاجیمبا رأی داده و به او وفادار بودند و هم چنین کسانی که معتقدند وی از سابقه جنایی رئیس گارد ریاست جمهوری خود اطلاع نداشته است، نتوانستند این ماجرا را تحمل کنند و استعفای وی را ضروری دانستند. امروز بسیاری از مردم در آبخازیا می گویند هنگامی که کسی حتی از آن چه که محافظش انجام می دهد آگاه نیست، چگونه می تواند بر کشور حکم رانی کرده و آن را اداره کند.

رهبری اعتراضات بر عهده چه کسی است؟

هنگامی که نیروهای اپوزیسیون در نهم ژانویه به ساختمان ریاست جمهوری حمله کردند، اصلان بژانیا رهبر مخالفان به آبخازیا بازگشت.

در ماه آوریل 2019، «اصلان بژانیا» از رهبران مطرح اپوزیسون در آبخازیا که به عنوان نامزد متحد فعالان اپوزیسیون برای این انتخابات نامزد شده بود، به طرز مشکوکی مسموم شد. بژانیا به دلیل وجود دوز زیادی از جیوه و آلومینیوم در خونش در یک بیمارستان در مسکو بستری شد و حامیان وی ادعا کردند که این مسمومیت در واقع یک ترور با اهداف سیاسی بوده است. وی تا ماه مه در بیمارستان بستری بود و دستگاه تنفسی و توانایی صحبت کردن وی دچار اخلال شده بود. این مسمومیت و ادامه آن باعث شد که بژانیا از شرکت در انتخابات ریاست جمهوری کناره گیری کند (1).

بژانیا و هوادارانش مدعی هستند که آن چه بر وی گذشت، تلاشی مذبوحانه برای کنار گذاشتن او از انتخابات ریاست جمهوری بود.

بژانیا پس از بازگشت به آبخازیا، رهبری سیاسی توده های ناراضی را بر عهده گرفت.  بژانیا با وساطت "رشید نور گالی اف" معاون دبیر شورای امنیت روسیه با خاجیمبا دیدار و درباره شرایط استعفای رئیس جمهور مذاکره کرد.

به احتمال زیاد در انتخابات ریاست جمهوری در تاریخ 22 مارس، مخالفان دوباره به اصلان بژانیا به عنوان کاندیدای واحد خود اعتماد خواهند کرد. وی پیش از این مشارکت خود در انتخابات را اعلام کرده است. همچنین لئونید دزیاپشبا وزیر کشور سابق آبخازیا قصد خود را برای کاندیداتوری را اعلام کرده است.

رئیس جمهور سابق و نیروی سوم

نتیجه انتخابات آینده بستگی به این دارد که الکساندر انکواب رئیس جمهور سابق و 67 ساله آبخازیا که یکی از کاریزماتیک ترین و با نفوذترین سیاست مداران آبخازیایی است از چه کسی حمایت کند. انکواب در حال حاضر رهبری حزب آیتایرا را بر عهده دارد.

انکواب به دلیل محدودیت سنی نامزدهای انتخاباتی نتوانست در انتخابات اخیر نامزد شود. بر اساس قوانین آبخازیا، نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری باید بین 35 تا 65 ساله باشند.

وی در تظاهرات هایی که منجر به سرنگونی خاجیمبا شد نقش فعالی نداشت اما در روزی که معترضین کاخ ریاست جمهوری را به تصرف خود درآوردند، این حزب او بود که اظهار داشت که تنها راه برون رفت از بحران سیاسی کنونی استعفای رئیس جمهور و برگزاری انتخابات جدید ریاست جمهوری است.

انکواب روش خود در سیاست را دارد و پیش بینی می شود که در انتخابات آتی ریاست جمهوری وی و حزبش از اصلان بژانیا رهبر اپوزیسیون حمایت نخواهد کرد.

وی در انتخابات ریاست جمهوری سال 2019، اولگ آرشبا را به عنوان کاندیدای خود معرفی کرد. اما از آن جا که آرشبا مقام سوم را به دست آورد، به احتمال زیاد این بار شخص دیگری از سوی انکواب و حزب آیتایرا نامزد خواهد شد.

خاجیمبا چه خواهد کرد؟

بعید است که خاجیمبا شخصا در انتخابات آتی نامزد شود اما برای قدرت خواهد جنگید.

خاجیمبا از نظر قانونی با مانعی برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری روبرو نیست اما حتی هواداران وی نیز بعید است که دور آینده به او رای دهند.

در محافل سیاسی این احتمال مطرح شده است که کان کوارچیا شهردار جدید شهر سوخومی پایتخت آبخازیا از سوی خاجیمبا نامزد خواهد شد. محبوبیت وی از زمان انتصاب به این مقام در اکتبر 2019 به طور چشمگیری افزایش یافته است.

یک چهره جدید تاثیرگذار

همه بازیگران سیاسی فوق شناخته شده خستند، با این وجود یک فرد تازه وارد به نام آخرا آویژبا نیز در این عرصه حضور دارد.

آویژبا جزء نیروهایی بود که در شرق اوکراین جنگید تا این منطقه از کیف اعلام استقلال کند. وی در جریان تصرف ساختمان ریاست جمهوری آبخازیا نیز نقش فعالی داشت. او بود که مردم را به سمت این ساختمان هدایت کرد که در نتیجه آن اقدام این کشور به سمت تجدید انتخابات رفت.

آخرا آویژبا 34 سال سن داردو از این رو در محدوده سنی که برای نامزدهای ریاست جمهوری تعیین شده است، نمی گنجد. بر اساس قانون، فقط افرادی در طیف سنی 35 تا 65 سال می توانند نامزد انتخابات ریاست جمهوری شوند.

با این وجود ، آویژبا قادر است بر روند انتخابات ریاست جمهوری به طور جدی تأثیر بگذارد.

مجید اسماعیل زاده، کارشناس مسائل اوراسیا

گزارش| نگاهی به انتخابات ریاست جمهوری در آبخازیاگزارش| انتخابات ریاست جمهوری در آبخازیا؛ رقابت نامزدها به دور دوم کشیدگزارش | دور دوم انتخابات ریاست جمهوری آبخازیا؛ ابقای رائول خادژیمبا

1. https://jam-news.net/abkhaz-parliament-confirms-opposition-leader-was-poisoned-presidential-elections-may-be-rescheduled/

انتهای پیام/

R7650/P36446/S8,1414/CT7 واژه های کاربردی مرتبط قفقاز اوراسیا

دیگر خبرها

 • شهید سلیمانی مردم را دسته‌بندی نکرد/ فقط شعاردادن فایده‌ای ندارد
 • قالیباف: شهید سلیمانی مردم را دسته‌بندی نکرد/ فقط شعاردادن فایده‌ای ندارد
 • دوست و دشمن به انتخابات دوم اسفند نگاه می‌کنند
 • دانشجو استاد راهنمای خود را از بین فعالان صنعتی پیشنهاد دهد/ صنعت حامی مالی پروژه‌های دانشجویی در طرح پایش
 • عضو جامعه روحانیت مبارز: شورای نگهبان دلایل ردصلاحیت را در اختیار نامزدها قرار دهد/ آنها تنها از یک جناح نیستند/ مشارکت مردم در انتخابات آتی بسیار خوب خواهد بود
 • رادیو دانشجو | دانشگاه آزاد تهران مرکز ؛ مجتمع ولایت
 • هشدار فتاح به کسانی که املاک بنیاد مستضعفان را پس نمی‌دهند
 • پیداشدن جسدیک دانشجو درخوابگاه
 • آشوب‌های دانشگاه شریف بخاطر مدیریت همراه با ترس بود/ ادمین یک کانال فضای دانشگاه شهید بهشتی را ملتهب می‌کرد/ مسئولان دانشگاه امیرکبیر کوتاه آمدند
 • آن فریب‌خوردگانی که یک روزی فریاد زدند «نه غزّه، نه لبنان»، آن‌ها نه فقط جانشان را فدای ایران نکردند، حتّی حاضر نشدند راحتی خودشان و منافع خودشان را هم در راه کشور فدا کنند
 • مسوولانی که آقای حاجی‌زاده گفته چه کسانی بودند؟ /توصیه ‏های عجیب برای اقتصاد کشور به رئیس جمهور! /نقطه مقابل صبارین و شاکرین خطبه رهبری به روایت گنجی
 • برخی به جای عبرت از گذشته بر طبل، تفرقه می‌کوبند/ تریبون دست اقلیتی است که برای رای مردم ارزش و جایگاه قائل نیستند
 • کشف جسد بی جان یک دانشجو در دانشگاه
 • کشف جسد یک دانشجو در خوابگاه دانشگاه
 • دانشگاه شهرکرد بر اساس سوابق تحصیلی دانشجو می‌پذیرد
 • جسد یک دانشجو در خوابگاه دانشگاه استنفورد پیدا شد
 • فارس من| مجلس کسر 45 درصدی حقوق دانشجو معلمان را پیگیری می‌کند
 • تحقق وحدت ملی با انتخابات آزاد و رقابتی
 • کسانی که سعی می‌کنند چیز دیگری را از ملّت بزرگ ما به مردم و به افکار بیگانگان یا افکار عمومیِ داخل نشان بدهند، با صدق و صفا با مردم رفتار نمی‌کنند