به گزارش روز سه‌شنبه پایگاه اطلاع‌رسانی معاون اول، اسحاق جهانگیری در جلسه هم‌اندیشی جمعیت‌ها و تشکل‌های مردم نهاد در حوزه مبارزه با مفاسد اقتصادی و ارتقاء سلامت اداری شب گذشته، با اشاره به اینکه حساسیت افکار عمومی جامعه نسبت به فساد و نیز وجود اراده جدی برای مقابله با فساد در رأس نظام اظهار داشت: بایدبا همراهی و همکاری قوای سه‌گانه، نهادها و تشکل‌های مردمی کاری کنیم که هزینه فساد را در کشور بالا ببریم تا سوء استفاده و تخلف برای مفسدین پرهزینه باشد.


وی با گرامیداشت روز جهانی مبارزه با فساد و با اشاره به فرمان هشت ماده‌ای سال ۱۳۸۰ مقام معظم رهبری به سران قوا درخصوص مبارزه همه‌جانبه و سازمان یافته با مفاسد اقتصادی خاطرنشان کرد: زمانی که این فرمان صادر شد، بی‌تردید دامنه فساد به اندازه امروز گسترده نبود اما یکی از دغدغه‌های اصلی رهبر معظم انقلاب این بود که با مصادیق فساد هر چند هم که مقدار آن کم باشد باید مبارزه کرد.
معاون اول رییس‌جمهوری با اشاره به اینکه امروز پس از گذشت ۱۸ سال از صدور فرمان هشت ماده‌ای مقام معظم رهبری، فساد در کشور گسترده‌تر و شیوه‌ها و روش‌های آن متنوع‌تر شده است، بر لزوم آسیب‌شناسی دقیق برای عدم تحقق اهداف موردنظر تأکید کرد و افزود: شاید یکی از دلایل عدم توفیق در مبارزه با فساد این است که از ظرفیت مردم و تشکل‌ها در امر مبارزه با فساد آنگونه که باید استفاده نشده است.
جهانگیری همچنین با اشاره به رویکرد دولت تدبیر و امید در بهره‌گیری از نظرات و دیدگاه‌های تشکل‌های بخش خصوصی و سمن‌ها در تصمیم‌گیری‌ها و سیاست‌گذاری‌ها تصریح کرد: اهمیت این موضوع برای دولت تا حدی است که به تمام دستگاه های اجرایی و کمیسیون‌های دولت ابلاغ کرده‌ام که پیش از طرح موضوعات و پیشنهادات مختلف در جلسات هیات دولت، حتماً باید نظرات و ملاحظات تشکل های بخش خصوصی مرتبط با هر موضوع اخذ شود.
معاون اول رییس جمهوری اظهار داشت: دولت از فعالیت و مشارکت سمن‌ها و تشکل‌های بخش خصوصی در مبارزه با مفاسد اقتصادی استقبال می‌کند و معتقد است که این گروه ها بدون چشمداشت مالی و با هدف اصلاح جامعه و پیشرفت کشور، دلسوزانه در زمینه مبارزه با فساد گام برمی‌دارند.
جهانگیری با بیان اینکه تا زمانی که درباره مسایل مهم و موضوعات پراهمیت کشور به تفاهم مشترک و اجماع نظر در تعریف مسأله و راهکارها دست پیدا نکنیم موفق به حل مسائل نخواهیم شد، گفت: برای مبارزه منسجم با فساد نیز باید در تعاریف مرتبط با فساد به تفاهم و راهکارهای مشترک دست پیدا کنیم.

معاون اول رییس جمهوری ادامه داد: پس از آن که در تعاریف و راهکارها به تفاهم و اجماع نظر رسیدیم، نباید هیچ‌گونه تبعیضی در برخورد با متخلفین و مفسدین وجود داشته باشد و باید با جدیت با موارد فساد برخورد شود و پس از اتمام هر پرونده فساد، با آسیب‌شناسی دقیق، فرایندهای غلط و خلاء‌های قانونی که زمینه سوءاستفاده را فراهم کرده است، احصاء و اصلاح کنیم.
جهانگیری با تأکید بر اینکه برخورد با فساد و مفسدین به تنهایی کافی نیست و حتماً باید در زمینه پیشگیری از فساد نیز حرکت کنیم تصریح کرد: شناسایی و رفع گلوگاه‌های فساد زا نقش مهمی در پیشگیری از فساد دارد که در همین راستا به تمامی دستگاه‌های اجرایی ابلاغ شده است که با تشکیل کارگروهی متشکل از نیروهای حراستی و نظارتی زیرنظر رییس هر دستگاه گلوگاه‌های فسادخیز را شناسایی و نسبت به رفع آنها کوشا باشند.
معاون اول رییس جمهوری با اشاره به تشکیل مستمر جلسات ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی گفت: در ابتدای کار دولت تدبیر و امید اطلاع پیدا کردیم که جلسات این ستاد به دلیل وجود برخی اختلافات بدون حضور نمایندگان دستگاه قضایی برگزار می‌شود اما خوشبختانه با تعامل خوب دولت تدبیر و امید با سایر قوا، این جلسات به شکل مستمر و با حضور همه اعضا از قوای سه‌گانه برگزار می‌شود و بحمدالله همکاری و تعامل مناسبی در این زمینه وجود دارد.
جهانگیری به نقش سامانه‌ها در ایجاد شفافیت و پیشگیری از بروز فساد نیز اشاره و خاطرنشان کرد: سامانه جامع تجارت که با اتصال و ارتباط تعداد زیادی از سامانه‌های نظارتی در دست طراحی است از پیشرفت خوبی برخوردار است و نقش موثری در ایجاد شفافیت و پیشگیری از فساد خواهد داشت و اهمیت آن تا حدی است که مقام معظم رهبری پس از قرائت گزارش مرتبط با این سامانه پی نوشت فرمودند که اگر دستگاهی همکاری‌های لازم را برای تکمیل و اجرای این سامانه انجام ندهد باید مورد برخورد قرار گرفته و به دستگاه قضایی معرفی شود.

ادراک جامعه از فساد فراتر از چیزی است که به عنوان فساد وجود دارد

آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز در این جلسه با تأکید بر اینکه مبارزه و پیشگیری از فساد نیازمند بازنگری و اعمال اصلاحات در فرایندها است، به تلاش های این وزارتخانه در جهت تکمیل برنامه‌های دولت الکترونیک اشاره و خاطرنشان کرد: اصلاح فرایندها و الکترونیکی شدن امور عزم جدی می‌طلبد که امیدوارم تا پایان دولت بتوانیم گام‌های مهمی در این زمینه برداریم.
مجید انصاری رییس سازمان امور اداری و استخدامی کشور هم در این نشست گزارشی از نظرسنجی انجام شده از جامعه در خصوص فساد ارائه کرد و گفت: ادراک جامعه از فساد فراتر از چیزی است که به عنوان فساد در کشور وجود دارد.
وی افزود: اگر بخواهیم در زمینه مبارزه با فساد به اهداف مورد نظر دست پیدا کنیم باید توجه داشته باشیم که مبارزه با فساد نباید به منظور حذف رقبای سیاسی انجام شود چرا که اگر مبارزه با فساد به این سمت سوق پیدا کند به نتیجه نخواهیم رسید.
رییس کل بانک مرکزی نیز در این جلسه نقش پررنگ دولت در اقتصاد کشور را از جمله دلایل ایجاد رانت و بروز فساد ارزیابی کرد و با بیان اینکه باید روال ناعادلانه توزیع منابع مالی در جامعه اصلاح شود، گفت: سامانه‌های مختلف بانک مرکزی نظیر سامانه رفع تعهد ارز در مقوله واردات و سامانه مقابله با پولشویی توانسته نقش موثر و سازنده ای در مبارزه با فساد ایفا کند.
در این جلسه که وزیر امور اقتصادی و دارایی، معاون حقوقی رییس جمهوری و سخنگوی دولت نیز حضور داشتند، کاظم پالیزدار دبیر ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی گزارشی از برگزاری جلسات با تشکل‌های خصوصی مردم نهاد فعال در حوزه مبارزه با مفاسد اقتصادی و ارتقاء سلامت اداری در راستای جلب مشارکت آنها در این حوزه ارائه کرد و گفت: رویکردی که در دنیا مورد توجه است اما در ایران آنطور که باید مورد توجه قرار نگرفته نقش بخش خصوصی و تشکل ها در مبارزه با مفاسد اقتصادی و نظارت است که از آن به نظارت همگانی یا مردمی تعبیر می‌شود.
وی از برنامه دبیرخانه این ستاد برای استمرار جلسات با تشکل‌های خصوصی مردم نهاد فعال در حوزه مبارزه با مفاسد اقتصادی خبر داد و افزود: چند کارگروه ذیل این تشکل‌ها تشکیل شده و جلساتی با موضوعات مشخص در این کارگروه‌ها برگزار و پیگیری می‌شود.
در این جلسه نمایندگان تشکل‌های مردم نهاد در حوزه مبارزه با مفاسد اقتصادی و ارتقاء سلامت اداری نیز هر کدام در سخنانی به بیان مهمترین دغدغه‌ها در مبارزه با مفاسد اقتصادی پرداختند و پیشنهادات و دیدگاه‌های خود را برای پیشگیری از بروز فساد و مبارزه قاطع با این موضوع مطرح کردند.
عابد جعفری مدیرعامل مرکز غیردولتی سلامت اداری و انجمن علمی مدیریت رفتارهای سازمانی با تأکید بر ضرورت وجود برنامه مدون برای مبارزه با فساد، بر لزوم تدوین سند ملی مبارزه با فساد تأکید کرد و گفت: این سند ملی امری ضروری به عنوان بستر و زیرساخت برای مبارزه با فساد محسوب می شود.

لزوم مبارزه بدون تبعیض با فساد
احمد توکلی رییس هیات مدیره موسسه دیدبان شفافیت و عدالت نیز از معاون اول رییس جمهور به خاطر صدور دستور پیگیری به دستگاه ها در خصوص مکاتبات این موسسه قدردانی کرد و با تأکید بر اینکه باید به صورت توأمان با فساد و مفسد مبارزه شود گفت: باید مبارزه با فساد بدون تبعیض انجام شود، اگر دولت به دنبال رفع اشکالات و نواقص باشد، سمن ها و تشکل های خصوصی روحیه ای دو چندان می گیرند و با قدرت بیشتر به ارتقاء سلامت جامعه کمک می کنند.
گودرزی دبیر قرارگاه مبارزه با مفاسد اقتصادی سازمان بسیج هم در این نشست فقدان آمار صحیح برای برخورد با متخلفین را یکی از دلایل عدم توفیق کامل در مبارزه با مفاسد اقتصادی برشمرد و گفت: باید ضمن مبارزه با مفسدین، تمرکز اصلی خود را بر پیشگیری از فساد معطوف کنیم.
حسینی مدیرعامل جمعیت هم‌اندیشان دادخواه نیز بر ضرورت شناسایی و اصلاح مقررات و قوانین فسادزا در کشور تأکید کرد و گفت: مقرراتی که برای عده‌ای مصونیت و حاشیه امن ایجاد می‌کند می‌تواند به ترویج فساد در جامعه کمک کند که باید اصلاح یا لغو شوند.
ثنایی رییس موسسه پیشگامان شفافیت و پیشرفت نیز با اشاره به اینکه در حال حاضر در تکمیل زیرساخت‌های مبارزه با فساد در ابتدای راه قرار داریم بر لزوم استفاده از مطالعات و تجارب کشورهای موفق در مبارزه با مفاسد اقتصادی تأکید کرد.
امیری دبیر هسته پژوهشی دانشکده مدیریت دانشگاه تهران هم در این نشست نبود معیار سنجش فساد را یکی از عوامل عدم توفیق در مقابله با متخلفین دانست و خواستار شناسایی و رفع کانون‌های فسادخیز در کشور شد.
نوایی مدیرعامل موسسه فرهنگی هنری سفیر صبح پارسیان نیز در این جلسه نظارت بر رعایت شفافیت در دولت، رتبه بندی دستگاه ها بر اساس مبارزه با فساد و حمایت از افشاکنندگان فساد را از ضرورت‌های لازم برای رسیدن به اهداف مورد نظر در مبارزه با مفاسد اقتصادی عنوان کرد.
فروزان فرد رییس کمیسیون حمایت قضایی اتاق بازرگانی تهران نیز با اشاره به اینکه امسال پنجمین سالی است که اتاق روز جهانی مبارزه فساد را گرامی داشته و نسبت به برگزاری همایش کشوری اقدام می کند، بر لزوم توجه هرچه بیشتر و همکاری با کنوانسیون مبارزه جهانی با فساد تاکید کرد.
جعفری رییس پژوهشکده تدبیر استمرار اینگونه جلسات را گامی مثبت در جهت استفاده دولت از ظرفیت علمی پژوهشی در عرصه مبارزه با فساد دانست و گفت: دولت خود باید کارآمدی را در دستور کار قرار دهد و مدیرانی که کارآمدی کافی ندارند بهتر است توسط دولت عزل شوند تا اعتماد عمومی جامعه افزایش پیدا کند.
محمدی عضو هیات مدیره تشکل مردمی پیشگیری از فساد نیز با بیان اینکه تشکل های مردمی پیشران مطالبات مردم هستند، بر لزوم توجه هرچه بیشتر به حمایت از این تشکل ها تاکید کرد.
پرتوی رییس انجمن حسابداری ایران هم در این جلسه ضمن طرح درخواست ایجاد پژوهشکده برای مبارزه با فساد، خواستار تسریع در صدور مجوز تاسیس تشکل ها شد و افزود: حضور برخی از تشکل‌ها در کمیته‌ها و کارگروه های مبارزه با فساد و پولشویی می‌تواند به اثربخش بودن نتایج این کارگروه‌ها کمک کند.

برچسب‌ها پارسیان سازمان امور اداری و استخدامی کشور مقام معظم رهبری ارتباطات و فناوری اطلاعات احمد توکلی آذری جهرمی اسحاق جهانگیری اتاق بازرگانی تهران

منبع: ایرنا

عکس| کفش‌های وزیر ارتباطات چقدر قیمت دارد؟

واکنش‌ها به توییت غیرمتعارف کدخدایی علیه روحانی؛ از حالا نتیجه انتخابات مجلس روشن است؛ مبارکتان باشد

مداحان تفرقه‌افکن از کجا حمایت می‌شوند؟

کارخانه‌ای در ایران که پرچم‌های آمریکا، انگلیس و اسرائیل را برای آتش‌زدن می‌سازد+تصاویر

مدارس تهران فردا دوشنبه ۳۰ دی تعطیل است؟

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۶۰۴۲۸۳۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

کلیدواژه: پارسیان سازمان امور اداری و استخدامی کشور مقام معظم رهبری ارتباطات و فناوری اطلاعات احمد توکلی آذری جهرمی اسحاق جهانگیری اتاق بازرگانی تهران پارسیان سازمان امور اداری و استخدامی کشور مقام معظم رهبری ارتباطات و فناوری اطلاعات احمد توکلی آذری جهرمی اسحاق جهانگیری اتاق بازرگانی تهران

خبر بعدی:

جهانگیری:نمیخواهیم برجام رابهم بزنیم

معاون اول رییس‌جمهور گفت: ما نمی‌خواهیم که برجام را به هم بزنیم و رسماً اعلام کردیم که اگر طرف مقابل به تعهدات خود عمل نکند ما نیز تعهدات خود را کاهش خواهیم داد. علاوه بر این شرایط اقتصادی در حال حاضر بسیار سخت است و در سال ۹۰ و سال ۹۷ تا ۹۸ تورمی داشتیم که قدرت خرید مردم را به شدت کاهش داد. ناطقان: همایش گرامیداشت هفته شوراهای آموزش و پرورش صبح امروز با حضور اسحاق جهانگیری، معاون اول ریاست جمهوری و محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش در مرکز همایش های صداوسیما برگزار شد.

اسحاق جهانگیری در این همایش عنوان کرد: این روزها پر از خبرهای غیر منتظره بود که یکی از آنها خبر شهادت سردار عزیز و بزرگ سپهبد شهید قاسم سلیمانی از سرمایه های کم نظیر جمهوری اسلامی ایران بود. شهید سردار سلیمانی برای مردم ایران خدمت زیادی کرد و جانش را در نهایت برای کشورش داد. در ادامه آن حادثه کرمان را داشتیم که تعدادی از هموطنان عزیزمان جانشان را از دست دادند و همچنین سقوط هواپیمای مسافربری اوکراینی که تعداد زیادی به خصوص ایرانیان عزیز و همچنین خارجی‌ها در آن جان باختند. علاوه بر این تعدادی از نخبگان نیز در این هواپیما بودند که جانشان را از دست دادند و تک تک آنها افتخارات علمی کشور محسوب می‌شدند.

وی ادامه داد: در همین دی‌ماه مردم با حضور در تشییع سردار سلیمانی یک تشییع باشکوه را به نمایش گذاشتند و آمریکایی‌ها تصور می‌کردند که برداشت مردم ایران  از سردار سلیمانی همان برداشت آمریکایی‌ها است.  مردم در عراق و در ایران با حضورشان برای تشییع پیکر سردار، آمریکایی‌ها را شوکه کردند. صداقت و دلسوزی سردار سلیمانی نسبت به مردم موجب شد این جایگاه را کسب کند.

معاون اول رییس جمهور در ادامه افزود: اما ما امروز برای بحث آموزش و پرورش به اینجا جمع شده‌ایم. آموزش و پرورش و تربیت سرمایه انسانی مهمترین و اصلی‌ترین سرمایه کشور است. کشورهایی که توانسته‌اند مسیر توسعه خود را پیدا کنند یک سرمایه انسانی خوب داشتند و همه آن کشورها وقتی سرمایه‌های بلند مدت در حوزه‌های مختلف اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی تربیت کردند تبدیل به یک کشور توسعه یافته شدند.

جهانگیری خاطرنشان کرد: اگر ما به همین موضوع سرمایه انسانی توجه کنیم می‌بینیم که آموزش و پرورش مهمترین کانون تربیت سرمایه انسانی است. آموزش و پرورش به عنوان مهمترین دستگاهی که مسئولیت تربیت نیروی انسانی را دارد، می‌تواند نیروهایی را تربیت کند که آن شخص بداند دنیا و کشور به چه سمتی باید حرکت کند و در راستای توسعه کشور کمک کند، بنابراین اصلی‌ترین سازمان آموزش و پرورش است.

وی افزود: هر چقدر زمان به سمت رشد پیش می‌رود، می‌بینیم که هر چیزی ویژگی‌های خاص خودش را دارد و نیروهایی که در آموزش و پرورش و در نهایت در دانشگاه‌ها تربیت می‌شوند به تناسب با این شرایط می‌توانند در توسعه یک کشور نقش آفرین باشند. ملت ایران یک قرن اخیر به دنبال توسعه و پیشرفت بوده است اما اگر بخواهیم ایران را در مقایسه با کشورهایی که همزمان با ما تلاش و پیشرفت را شروع کردند مقایسه کنیم و بدانیم چرا نسبت به آنها عقب‌‌تر هستیم، باید بگویم که عدم استمرار سیاست‌ها می‌تواند این مسئله را تشدید کنند. گاهی اوقات دولت‌ها تغییرات زیادی ایجاد می‌کنند و از این رو استمرار دولت‌ها می‌تواند کمک کننده باشد. اما غیر از آنچه که در ظاهر می‌بینیم آن شاکله اصلی قطعاً نظام تعلیم و تربیت است باید نکات کلیدی و ضعف‌ها را ببینیم و آنها را شناسایی کنیم.

جهانگیری بیان کرد: می‌دانیم که اصلاح‌ها باید در نگرش‌ها، ساختارها و روندهای متناسب باشد، اما باز هم اولین نقطه مهم برای ما توسعه آموزش و پرورش است. در جنگ جهانی اول بعد از پشت سر گذاشتن شرایط نامطلوب و قحطی‌ها اولین کاری که انجام شد این بود که مرکز دارالمعلمین را تأسیس کردند و فهمیدند که جرقه‌ها باید از همین جا شروع شود.

معاون اول رییس جمهور گفت: شاید برخی انتقاد کنند که آموزش و پرورش سیاستگذاران دقیق یا نیروی انسانی کافی ندارد، اینطور نیست بلکه آموزش و پرورش یک مجموعه بسیار دلسوز است و خوشبختانه یکی از نقاط مرجعی که اکثریت مردم ایران نسبت به آن مقبولیت دارند معلم و نظام آموزشی است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر کشور ما در یک شرایط خطیر و دشوار قرار گرفته است، گفت: اکنون ما در یک شرایط خطیر و کشوری قرار گرفته‌ایم. شاید یکی از جاهایی که لازم است در کشور نسبت به این مساله آگاه باشد مجموعه‌های آموزشی هستند. حتی از لحاظ سیاست خارجی شرایط کشور حساس است.

وی با اشاره به ترور سردار شهید سلیمانی گفت: آنها رسما و عملا ترور سردار شهید سلیمانی را تایید کردند و می‌دانستند ما نسبت به این اقدام آنها عکس العمل نشان می‌دهیم حتی در واکنش به عکس العمل ما گفتند که ۵۲ نقطه فرهنگی کشور را می‌زنند. آنها افکار عمومی را به هر جهتی که خواستند بردند. در زمان حمله ایران به پایگاه عین الاسد حتی گفتند کسی صدمه ندیده است و اینگونه افکار عمومی در دست خود گرفتند.

جهانگیری افزود: ضربه‌ای که ما بیش از سقوط هواپیما خورده‌ایم این بود که مسئله را مبهم نگه داشتند و مردم از این مسئله ناراحت شدند. شفاف بودن مهم‌ترین کاری است که باید انجام بگیرد. منطقه و شرایط بین المللی در حال حاضر حساس است و  ما در کانون شرایط منطقه‌ای اطراف قرار گرفته‌ایم.

وی درباره برجام گفت: ما نمی‌خواهیم که برجام را به هم بزنیم و رسماً اعلام کردیم که اگر طرف مقابل به تعهدات خود عمل نکند ما نیز تعهدات خود را کاهش خواهیم داد. علاوه بر این شرایط اقتصادی در حال حاضر بسیار سخت است و در سال ۹۰  و سال ۹۷ تا ۹۸ تورمی داشتیم که قدرت خرید مردم را به شدت کاهش داد. در حال حاضر بی‌سابقه‌ترین تحریم‌ها علیه کشور ما اعمال می‌شود از این رو شرایط دشواری را می‌گذرانیم. آمریکا حتی به یک کاپیتان کشتی حامل نفت باج داد که کشتی را به جایی که قرار است انتقال یابد نبرد و به جای دیگری منتقل کند که خودش می‌خواهد این اتفاقات عجیبی است که در تاریخ بین الملل در حال رخ دادن است.

جهانگیری افزود: امروز هیچ کالایی نیست که ما نتوانیم آن را وارد یا حتی صادر کنیم در حالی که منبع مهم بودجه دولت نفت خام است.

وی درباره ابعاد مختلف اقتصادی گفت: در این میان اقتصاد یک محیط درونی دارد به این معنا که فضای کسب و کار اصلاح شود، نظام بانکی باید خوب خدمت رسانی کند. همچنین اقتصاد یک بخش پیرامونی دارد و کلیت سیاست‌ها و سیاست‌های خارجی روی اقتصاد تاثیر می‌گذارد. اینکه نتوانیم محصولات را صادر یا وارد کنیم روی اقتصاد تاثیر خواهد گذاشت. روندهایی مثل سیاست‌های اقتصاد مقاومتی پنج رویکرد اصلی دارد که یکی از آنها درون‌زایی است یعنی باید از تمام ظرفیت‌های درون کشور استفاده شود. دوم اینکه باید برون‌نگر بوده و با دنیا تعامل داشته باشیم، در ادامه رویکرد دانش بنیان، عدالت محور و مردمی بودن از جمله محورهای اقتصاد مقاومتی است.

معاون اول رییس جمهور گفت: اگر قرار باشد اولویت‌های کشور را مشخص کنیم باید بدانیم که اولویت اول کشور آموزش و پرورش است، زیرا آموزش و پرورش است که می‌تواند با تربیت نیروی انسانی به آینده کمک کند، اما برای تحقق این هدف باید دو کار دنبال شود. اول  اینکه آموزش و پرورش از حالت بخشی به حالت فرابخشی تبدیل شود و باید هزینه‌های جاری کاهش پیدا کند، البته سرمایه گذاری در آموزش و پرورش جزو سرمایه‌های اصلی است.

جهانگیری بیان کرد: کار دوم این است که بدانیم آموزش و پرورش را بدون مشارکت عموم نمی‌توان پیش برد. باید همه احساس کنند در آن شریک هستند و باید برای پیشرفت آن کمک کنند. شوراهای آموزش و پرورش یک ظرفیت است که شکل گرفته و می‌توان از آنها برای تحقق مشارکت عمومی استفاده شود. یکی از کارهای شوراها این است که بدانیم چطور می‌شود از منابع و همچنین ظرفیت‌ها استفاده کنیم. از این رو شورای شهرستان‌های نیز می‌توانند مشکلات را تشخیص داده و در راستای کمک به حل مسائل کمک کنند.

معاون اول رییس جمهور بیان کرد: آموزش و پرورش از اولویت خارج نخواهد شد و از همه نهادها و دستگاه‌ها می‌خواهیم که کمک کنند. خیرین، کارخانه دارها و کسانی که دنبال توسعه هستند کمک کنند. مسئولیت اجتماعی یعنی همین که بتوانیم به نقاط محروم کمک کنیم. آموزش و پرورش راس اولویت‌ها است. دولت ما دارایی زیادی دارد، دولت ایران جزو ثروتمندترین دولت‌های دنیا است ما در زمینه نفت و گاز رتبه اول جهان هستیم ما باید از دارایی‌های راکد به عنوان دارایی‌های مولد بهره ببریم. امسال در قانون بودجه سال ۹۹ حدود ۵۰ هزار میلیارد تومان برای مولدسازی در نظر گرفته شد.

منبع: ایلنا برچسب ها: برجام ، جهانگیری ، امریکا ، اقتصاد ، ایران

دیگر خبرها

 • عدالت و مبارزه با فساد در دستور کار شبکه صالحین بسیج قرار گیرد
 • مچ فساد را در برخورد با تخلفات قطع می‌کنیم
 • همکاری با آل‌سعود ایران را از بن بست اقتصادی نجات می‌دهد/ علی مطهری پسرِ شهید مطهری است، این برای شما کافی نیست؟
 • ردصلاحیت برخی اعضای فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی
 • ردصلاحیت برخی اعضای کمیسیون اصل 90 و فراکسیون مبارزه با مفاسد/ چشمان ناظر کور شدند!
 • اعتیاد به اینترنت منجر به تنهایی می‌شود
 • لزوم خشکاندن گلوگاه‌های فساد در ادارات/ هفت هزار بازرس افتخاری در سطح کشور فعال هستند
 • رئیس سازمان بازرسی: گلوگاه‌های فساد در ادارات خشکانده می‌شود
 • گلوگاه‌های فساد در ادارات خشکانده می‌شود
 • مشارکت انجمن‌های علمی ایران در برپایی همایش روز ملی مبارزه با فساد
 • جهانگیری: هیچ کالایی نیست که نتوانیم نسبت به صادرات و واردات آن اقدام کنیم
 • جهانگیری: مردم از پنهان کردن واقعیت عصبانی شدند/ ما کشوری نیستیم که برجام را برهم بزنیم/ زندگی و معیشت مردم دشوار شده
 • تقدیر از شهروند سوت زن فساد توسط دادگستری هرمزگان
 • جهانگیری: 72 ساعت ابهام در علت سقوط هواپیما بزرگترین ضربه بود/شفافیت با مردم باید مورد توجه قرار گیرد/سلیمانی به ملت ایران خیلی عشق می ورزید و خدمت می‌کرد
 • جهانگیری: مردم از پنهان کردن واقعیت عصبانی شدند | ابهام چند روزه علت سقوط هواپیمای اوکراینی ضربه بزرگی بود
 • جهانگیری: مردم از پنهان کردن واقعیت عصبانی شدند | ابهام چندروزه علت سقوط هواپیمای اوکراینی ضربه بزرگی بود
 • تحلیلگر لبنانی: هدف اعتراضات مبارزه با فساد است
 • تحلیلگر لبنانی: هدف جنبش اعتراضی مبارزه با فساد است
 • دودِ تندِ فساد در بازرسی‌ها در چشم کارگران و مردم می‌رود/ انباشتِ شکایت‌‌های کارفرمایان علیه دستگاه‌های اجرایی