میزگرد نشریات دانشجویی با عنوان ظرفیت‌های مغفول نشریات در دانشگاه‌ها با حضور سردبیران سه نشریه از دانشگاه‌های تهران، شریف و امیرکبیر در خبرگزاری دانشجو برگزار شد.

به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، میزگرد نشریات دانشجویی با عنوان ظرفیت‌های مغفول نشریات در دانشگاه‌ها با حضور سردبیران سه نشریه از دانشگاه‌های تهران، شریف و امیرکبیر در خبرگزاری دانشجو برگزار شد.

در این میزگرد شاکر، سردبیر روزنامه شریف، فلاح، سردبیر نشریه راهرو دانشگاه امیرکبیر و محمودی، سردبیر نشریه ۱۴۰۴ دانشگاه تهران حضور پیدا کردند که مشروح بخش اول این میزگرد در ذیل آمده است: 

قسمت دوم این میزگرد با بررسی دلایل عدم عکس العمل سریع و به موقع نشریات دانشجویی به شرح زیر آمده است:

سبحان فلاح، عضو کمیته ناظر بر نشریات دانشگاه امیرکبیر در این باره گفت: اینکه یک دانشجو بتواند تحلیل سریع و به موقع داشته باشد مزیت آن محسوب می‌شود و این موضوع وقتی در نشریات در نظر گرفته می‌شود دانشجویان را می‌تواند به آن دورانی که در مواقع حساس به نشریات دانشگاه مراجعه می‌کردند، باز گرداند که ببینند تحلیل نشریه دانشگاه درباره یک حادثه یا اتفاق چیست.

وی ادامه داد: برای مثال سال ۹۶ در واکنش به اعتراضات دی ماه نشریه‌ای با تیتر چپم نیستی در دانشگاه تهران منتشر شد که هنوز به این تیتر معروف است و بر سر زبان‌ها می‌چرخد و دیگر شبیه این نشریه در دو سه سال اخیر منتشر نشد.

فلاح افزود: وقتی نشریات عکس العمل سریع، به موقع و تحلیل درست و به موقع ندارند ناخودآگاه به سمت انتشار حرف‌های تند و بدون پشتوانه می‌روند برای اینکه با این کار می‌توانند دیده شوند. مهمترین کاری که در حال حاضر در نشریات دانشجویی باید انجام شود این است که تشکل‌ها حداقل وقت را برای نشریات دانشجویی بگذراند چرا که این نشریات از بین نمی‌روند و دست به دست می‌شوند و برای سال‌های بعد نیز باقی خواهند ماند.

محمودی، سردبیر نشریه دانشجویی ۱۴۰۴ گفت: اینکه دانشجو موذن جامعه است شاید کلیشه‌ای شده باشد، اما نشریه دانشجویی جایی است که موذن جامعه باید دغدغه هایش را بیان کند. حال باید دید که آیا نشریات دانشجویی داعی دانشجویان به سمت آرمان‌های اصلی هستند یا اینکه از رسانه‌ها راهبردهایشان را می‌گیرند.

وی ادامه داد: از این موضوع که نشریه دانشجویی باید دغدغه آرمان‌های اصلی انقلاب را داشته باشد و شاخص نشان دادن فاصله جامعه با آرمان‌های انقلاب باشد در حال حاضر بسیار کم دیده می‌شود و بیشتر نشریات به سمت شباهت به رسانه‌هایی که در عام جامعه وجود دارند، رفته است.

محمودی تصریح کرد: مسئله بودجه در نشریات دانشجویی مسئله بسیار مهمی است که برخی دانشگاه‌ها شرایط خوبی را برای چاپ نشریات خود دارند، اما گا‌ها این شرایط برای ما آرزوست. یکی از مهمترین دغدغه تشکل‌های ما مسئله هزینه و بودجه نشریات است. دانشگاه تهران چاپخانه گذاشته، اما این چاپخانه یک صفحه پشت و رو یک قطع مشخص شده سیاه و سفید نشریات را چاپ می‌کند که با تمام نشریات و قالب‌ها و قطع‌های آن‌ها سازگار نیست.

سردبیر نشریه ۱۴۰۴ اظهار داشت: به دلیل احساس عدم نیاز به عکس العمل به موقع دانشجویان ما در مواقع حساس نشریات بزنگاهی بیرون نمی‌آورند و فکر نمی‌کنند که باید پرچمدار و جلودار یک واقعه باشند.

سبحان فلاح، سردبیر نشریه دانشجویی راهرو گفت: به نظر من یکی از مسائلی که باعث عدم عکس العمل به موقع در نشریات می‌شود ترس از موضع گیری به موقع است در واقع دانشجویان به نوعی محافظه کاری می‌کنند و تا یکی دو هفته بعد از واقعه مهم مشغول رایزنی و گفت و شنود تحلیل‌های مختلف هستند تا بتوانند یک نشریه‌ای حاصل از تحلیل‌های دیگران بیرون بیاورند. گویی دانشجو به تحلیل خود اعتماد ندارد و یا اینکه قدرت تحلیل خود را از دست داده است.

وی ادامه داد: در سال‌های ۸۹ – ۹۰ جنبش‌های دانشجویی تحلیل‌هایی داشتند که در مقابل بسیاری از مسئولان کشور قرار می‌گرفت و آن‌ها نیز این تحلیل‌ها را قبول می‌کردند، اما امروز با اینکه نسبت به گذشته ضعفی نداریم دانشجویان تحلیلی ارائه نمی‌دهند.

عضو کمیته ناظر بر نشریات دانشگاه امیرکبیر افزود: حتی اگر دانشجویان ضعف در تحلیل هم داشته باشند باید آن قدر تحلیل کنند تا این ضعف در آن‌ها مرتفع شود و اگر جایی اشکال دارند آن را اصلاح کنند. از طرفی هم مواضعی که امروز برخی دانشجویان می‌گیرند مواضع خود آن‌ها نیست بلکه آنچه کارشناسان و مسئولان کشور می‌گویند و بازتاب سخنان آن‌ها به عنوان موضع در نشریات چاپ می‌شود. باید گفت: کمی ترس و محافظه کاری در دانشجویان امروز وجود دارد.

وی ادامه داد: بخش دیگری از عدم عکس العمل به موقع داشتن به این دلیل است که دانشجویان فکر می‌کنند نشریه باید موثق ارائه شود یعنی قالبی که برای نشریه در نظر گرفته به همان شکل پر شود، اما این فکر تقریبا اشتباه است چرا که در یک قطع A۵ تحت عنوان یک ضمیمه هم می‌توان عکس العمل به موقعی برای مواقع خاص و حوادث مختلف داشت.

فلاح با اشاره به تصویری شدن رسانه‌های جدید گفت: یکی از دلایلی که انگیزه دانشجویان نسبت به انجام فعالیت حرفه‌ای در نشریات کم شده است تصویری شدن رسانه هاست طیفی از دانشجویان به واکنش تصویری در رسانه‌ها روی آورده اند و بدین جهت نشریات ضعیف شده است، اما این در حالی است که واکنش تصویری در رسانه‌ها را بیرون از دانشگاه بیشتر از داخل دانشگاه می‌بینند و آنچه که در خود دانشگاه دست به دست می‌شود نشریه است. نشریه موجب می‌شود که دانشجویان با یکدیگر برخورد چهره به چهره و گفتگو داشته باشند.

شاکر، سردبیر نشریه دانشجویی روزنامه شریف گفت: به نظر من مسئله محافظه کاری و ترس در دانشجویان برای انتشار یکسری تحلیل‌ها وجود دارد در صورتی که دانشجو نباید این طور باشد و حداقل چیزی که از یک مسئله می‌داند را باید منتشر کند. بخشی دیگر به دلیل موضع گیری تشکل‌ها است که بر روی مطالب نشریات سایه می‌اندازد برخی دانشجویان، چون فکر می‌کنند تحلیل هایشان همسو با تشکل نیست از ایراد آن ابا می‌کنند. برای مثال برای موضوع دانشجویان بازداشتی هیچ نشریه‌ای از مسئولان سوال نکرد که چرا فلان دانشجو بازداشت شد یا بازداشتی فلان دانشجو به کجا رسید. دانشجو باید شجاعت داشته باشد.

وی ادامه داد: موضع گیری هزینه دارد برای مثال فرض کنید شما نشریه‌ای را از قبل بسته اید و یک حادثه مهم مثل گران شدن بنزین اتفاق می‌افتد اینکه کل مطالب نشریه را کنار بگذارید و مطالبی پیرامون بنزین بنویسید هزینه مضاعفی را بر دوش دانشجویان می‌گذارد، اما نتیجه آن بسیار مهم است.

منبع: خبرگزاری دانشجو

مداح مشهور: انتقام سخت شامل داخل کشور هم بشود

عکس| کفش‌های وزیر ارتباطات چقدر قیمت دارد؟

واکنش‌ها به توییت غیرمتعارف کدخدایی علیه روحانی؛ از حالا نتیجه انتخابات مجلس روشن است؛ مبارکتان باشد

مداحان تفرقه‌افکن از کجا حمایت می‌شوند؟

تعطیلی برخی مدارس استان تهران ۳۰ دی ۹۸

منبع این خبر، وبسایت snn.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۶۱۰۰۸۹۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

کلیدواژه: نشریات دانشجویی روزنامه شریف نشریه 1404

خبر بعدی:

دانشجویان علوم پزشکی برای فعالیت قانونی به مراکز خارج دانشگاه احضار نشوند

به گزارش وزارت بهداشت، سیما سادات لاری روز دوشنبه در نشست سراسری مدیران فرهنگی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور بیان کرد: انتخاب مدیر فرهنگی کاری سخت و مبتنی بر شناخت عمیق است. 

وی ادامه داد: در برخی حوزه‌ها نظیر حوزه دانشجویی شیوه مدیریت به طور عینی قابل اندازه‌گیری است و مدیر دانشجویی باید شخصی باشد که توانایی اجرایی خوبی داشته باشد، اما فعالیت‌های فرهنگی مبتنی بر معیارهای کیفی است که به طور عینی قابل ارزیابی و سنجش نیست، بنابراین انتخاب مدیر فرهنگی کاری سخت و سنجش اثربخشی فعالیت‌ها در حوزه فرهنگی پیچیده است.

سادات سالاری کار فرهنگی را مبتنی بر عشق به فرهنگ و خلوص در فعالیت‌ها دانست و افزود: سیاست ما در معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت این است که شرایط را به خوبی ایجاد کنیم تا دانشجویان علوم پزشکی به صورت چندبعدی رشد پیدا کنند و بتوانند در آینده تاثیرگذارتر عمل کنند. باید شرایط در دانشگاه‌های علوم پزشکی به گونه‌ای باشد که هر دانشجویی با هر علاقه‌ای بتواند در زمینه مورد علاقه خود امکان فعالیت داشته و زمینه بروز و ظهور استعدادش فراهم باشد.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت اظهار کرد: اکنون کشور در شرایط  خاصی قرار دارد و باید تمام فعالیت‌های آن مبتنی بر اقتصاد مقاومتی باشد و تمام امور فرهنگی باید با توجه به میزان بودجه تنظیم شود. با این وجود نباید هیچ برنامه‌ فرهنگی اثربخش را به دلیل مشکلات بودجه‌ای تعطیل کرد. ما باید در شرایط فعلی سبک‌زندگی مبتنی بر آرامش‌روانی را بیشتر رواج دهیم و لازم است که کارهای فرهنگی را با شدت بیشتری دنبال کنیم.

لاری گفت: باید دست دانشجویانی که به کارهای فرهنگی تمایل دارند را به گرمی فشرد. دانشجویان نباید برای فعالیت‌های قانونی و مجوزدار به مراکز خارج از دانشگاه احضار شوند و در این زمینه مدیران فرهنگی باید زمینه را به گونه‌ای فراهم کنند که شرایط مناسبی برای دانشجو فراهم شود و از شأن او صیانت شود.

وی درباره بودجه معاونت فرهنگی در بودجه سال آینده اظهار کرد: در حال حاضر به دنبال جذب منابع بیشتر در حوزه فعالیت‌های فرهنگی هستیم. در این زمینه با حفظ ظرفیت قانونی موجود و جذب منابع مالی جدید پیگیر بودجه ۹۹ هستیم. چون نتیجه رایزنی‌ها و چانه‌زنی‌ها از کمیسیون تلفیق بیرون نیامده و قطعی نشده، نمی‌توان به صورت قطعی تصوری از بودجه سال آتی به دست داد.

معاون وزیر بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود به رشد متوازن نهادهای دانشجویی اشاره کرد و افزود: تمام فعالیت‌های فرهنگی و دانشجویی از اهمیت بالایی برخوردار  باید هستند و باید کانون‌های فرهنگی، انجمن‌های علمی، نشریات دانشجویی، شوراهای صنفی، تشکل‌های اسلامی، انجمن‌های ورزشی و دیگر نهادهای دانشجویی به صورت همزمان رشد کنند و رشد کاریکاتوری آن‌ها قابل قبول نیست. باید در زمینه رشد فعالیت‌های علمی، فرهنگی، هنری، ورزشی و صنفی عادلانه رفتار  کنیم تا رشد متوازن را در بین نهادهای دانشجویان شاهد باشیم.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت درباره ‌فعالیت‌های آتی این معاونت گفت: در حال حاضر پروژه کارتابل فرهنگی یا سامانه جامع فعالیت‌های فرهنگی درحال پیگیری است. امیدواریم با رونمایی این کارتابل فرهنگی بتوانیم داده‌ها و اطلاعات آنلاین دانشجویان و کارشناسان را تجمیع و گردآوری کنیم. متاسفانه این اطلاعات را به طور جامع نداریم و برای تصمیم گیری نیازمند چنین داده‌هایی هستند. علاوه بر اینکه کارتابل فرهنگی زمینه صرفه‌جویی در زمینه تبلیغات سنتی به همراه خواهد داشت.

لاری به سوال یکی از مدیران فرهنگی در خصوص نحوه پرداخت کار دانشجویی پاسخ داد و گفت: کار دانشجویی در تمام دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور دغدغه دانشجویان است که نحوه پرداخت آن مزایا و معایب خاص خودش را دارد. پیشنهاد می‌کنم که در کارگروه‌های تخصصی با لحاظ کردن ملاحظات،  سیاست‌ها و موانع‌پیش‌روی، این موضوع مورد بحث و تحلیل کارشناسی قرار گیرد.

برچسب‌ها بهداشت وزارت بهداشت سیما سادات لاری علوم پزشکی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی

دیگر خبرها

 • موقع سیل و زلزله کجا بودید؟ / شماره ۷ نشریه دانشجویی《۱۴۰۴》منتشر شد
 • تاسیس دانشکده‌های کارآفرینی و خانواده در دانشگاه آزاد لرستان/ نشریات علمی حوزه علوم انسانی احیا می‌شود
 • قیام سردار! /شماره ۱۲نشریه دانشجویی《همقدم》منتشر شد
 • چالش‌هایی که نشریات چهارمحال و بختیاری این روزها دارند
 • نشریه عربستانی: تصمیم AFC به محرومیت ایران از میزبانی در آسیا هنوز ابلاغ نشده است؛ عضو عربستانی AFC سردمدار تحریم علیه فوتبال ایران
 • انتقام ادامه دارد! / شماره ۱۶۹ نشریه دانشجویی«فتح» منتشر شد
 • نخستین شماره نشریه «فـاروس» منتشر شد
 • گزارشی از تشکیل یک قرارگاه راهبردی / چرا قرارگاه دانشجویی قدس تشکیل شد؟
 • مهلت ثبت درخواست وام تغذیه دانشجویان دانشگاه تهران یک بهمن به پایان می‌رسد
 • تشکیل قرارگاه دانشجویی قدس در راستای گرفتن انتقام سخت از آمریکاست
 • اجلاسیه منطقه‌ای قرارگاه دانشجویی قدس در ماه‌های آتی با حضور دانشجویان جهان اسلام برگزار می‌شود
 • فروش اوراق قرضه بهتر از مصرف درآمدهای نفتی است
 • تشریح هسته‌های جهاد و مقاومت قرارگاه دانشجویی قدس
 • قرارگاه دانشجویی قدس تشکیل می‌شود
 • رنگین کمان نفاق! / شماره ۹۵ نشریه دانشجویی «آیینه» منتشر شد.
 • نشریه شبستان، شماره ۴۲۷
 • ۳۸۷ عنوان نشریه دانشگاه آزاد سنجش شد / دستیابی به تحقیقات اثرگذار با ارتقای نظام پژوهشی
 • نسبت میان رسانه‌های سینمایی و سینما چگونه است؟
 • اقدام به موقع در جلوگیری از آسیب‌های اجتماعی موثر است