به روز رسانی خبر ۲۱ دی ۱۳۹۸ ۰۹:۴۰

در روز شبنه 21 دی ماه ستادکل نیروهای مسلح با صدور اطلاعیه‌ای مسئولیت سقوط هواپیمای مسافربری خطوط هوایی اوکراین را پذیرفت و آن را ناشی از خطای انسانی دانست.

در این بیانیه آمده است:

در چنین شرایط حساس و بحرانی، پرواز شماره ۷۵۲ خطوط هوایی اوکراین از فرودگاه امام خمینی(ره) حرکت نموده و درهنگام چرخش، کاملاً در حالت نزدیک شونده به یک مرکز حساس نظامی سپاه و در ارتفاع و شکل پروازی یک هدف متخاصم قرار می‌گیرد که در این شرایط بر اثر بروز خطای انسانی و به صورت غیر عمد، هواپیمای مذکور مورد اصابت قرار گرفته که متاسفانه موجب به شهادت رسیدن جمعی از هموطنان عزیز و جان باختن تعدادی از اتباع خارجی می‌گردد.

بخوانید: ستادکل نیروهای مسلح: سقوط هواپیمای مسافربری ناشی از شلیک پدافند هوایی و خطای انسانی بود

حسن روحانی رئیس جمهور ایران هم در بیانیه‌ای با اشاره به نتیجه تیم تحقیقاتی ستاد کل نیرو‌های مسلح مربوط به سانحه سقوط هواپیمای مسافربری اوکراینی، اعلام کرد: در فضای تهدید و ارعاب رژیم متجاوز آمریکا علیه ملت ایران پس از شهادت سردار قاسم سلیمانی و به منظور دفاع در برابر حملات احتمالی ارتش آمریکا، نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران در آماده باش صددرصد قرار داشتند که متأسفانه خطای انسانی و شلیک اشتباه، به یک فاجعه بزرگ منجر شد و ده‌ها انسان بی‌گناه قربانی شدند.

بخوانید: بیانیه روحانی درباره سقوط هواپیمای بویینگ اوکراینی
فرارو- به دنبال سقوط هواپیمای مسافربری خطوط هوایی اوکراین در تهران، رسانه‌های غربی موجی از فضا سازی‌ها را به راه انداختند که بر اساس آن ادعا شد که این هواپیما مورد هدف موشک قرار گرفته است.

به گزارش فرارو، درست زمانی که جهان در شوک حمله موشکی ایران به پایگاه‌های نظامی آمریکا در عراق بود و تمام خبرگزاری‌ها در حال پوشش اخبار این واقعه تاریخی بودند، خبری ناگوار منتشر شد که بر اساس آن یک فروند هواپیمای مسافربری خطوط هوایی اوکراین در نزدیکی فرودگاه امام خمینی (ره) سقوط و تمام سرنشینان آن جان باختند. این خبر به سرعت در رسانه‌های غربی منتشر و فضاسازی رسانه‌ای درباره آن آغاز شد.

آغاز ماجرا
ماجرا از زمانی آغاز شد که تصویری از کلاهک یک موشک تور ام ۱ که ادعا شده بود در نزدیکی محل سقوط هواپیمای اوکراینی پیدا شده بود، در فضای رسانه‌ای منتشر شد. این تصویر به سرعت در میان رسانه‌های غربی منتشر شد و بر اساس آن ادعای احتمال سقوط هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ خطوط هوایی اوکراین بر اثر اصابت موشک بر روی خروجی این رسانه‌ها قرار گرفت.

این فضا سازی رسانه‌های غربی موجب شد تا اولسکی دانیلوف، دبیر شورای امنیت ملی اوکراین، در فیسبوک خود ادعا کند که: «گروه تحقیق اوکراینی در نظر دارد برای یافتن بقایای یک موشک روسی، محل سقوط هواپیمای مسافربری را جستجو کند». وی تصریح کرد که گروه تحقیق اوکراینی احتمالات مختلفی را بررسی خواهد کرد؛ نقص فنی، اقدام تروریستی و یا احتمال حمله موشکی. به دنبال این اظهار نظر، دفتر ریاست جمهوری اوکراین اعلام کرد که ولادمیر زلنسکی، رئیس جمهور این کشور در گفتگویی تلفنی با بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا، از این کشور دعوت کرد تا به گروه بازرسی و تحقیق درباره سقوط هواپیمای اوکراینی بپیوندد.

واکنش سازمان هواپیمایی کشوری ایران
رضایی‌فر، رئیس کمیسیون بررسی سانحه سازمان هواپیمایی کشوری، پس از جلسه‌ای که روز پنجشنبه با حضور تیم بررسی سانحه اوکراین در سازمان هواپیمایی ایران درباره سانحه بوئینگ ۷۳۷ اوکراینی برگزار شد، در خصوص تصاویر ادعایی موشک تور، با رد رسمی این تصاویر اظهار داشت: تصاویر مذکور ابتدا در یکی از سایت‌های خارجی و یک توئیتر برای اولین بار منتشر شد که اینجانب به عنوان رئیس کمیسیون بررسی سانحه سازمان هواپیمایی کشوری در فضای مجازی، با منتشرکننده آن توییتر صحبت کردم و آن‌ها هم در وب‌سایت خود رسماً اعلام کردند: «این عکس را از یک منبع غیرموثق گرفته بودند و رئیس کمیسیون بررسی سانحه این عکس را رد کرده است و اعلام کرده است که این عکس واقعیت ندارد». وی همچنین تأکید کرد: ما اصلاً در محل سایت سانحه، هیچ قطعه‌ای از موشک پیدا نکردیم.

علی عابدزاده، رئیس سازمان هواپیمایی ایران نیز در گفتگو با ایسنا ضمن غیر منطقی و غیر علمی خواندن این شایعات، اظهار داشت: «هم زمان با این هواپیما، چندین پرواز داخلی و خارجی در فضای ایران و در همین ارتفاع هشت هزار پایی در حال پرواز بودند و موضوع برخورد موشک با این هواپیما به هیچ وجه نمی‌تواند صحت داشته باشد».   کلاهک منفجر نشده موشک تور که ادعا شده در محل سقوط هواپیما یافت شده است
  ورود مقامات رسمی غربی به ماجرا
با وجود اظهارات رسمی مقامات سازمان هواپیمایی ایران در خصوص احتمال نقص فنی در سقوط هواپیمای بوئینگ اوکراینی و رد هرگونه اصابت موشک به این هواپیما، اتهام سازی‌ها از فضای رسانه‌ای غربی به مقامات رسمی این کشور‌ها رسید. دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده در جریان سخنرانی خود در روز پنجشنبه و در واکنش به حملات موشکی ایران به پایگاه آمریکایی عین الاسد در عراق، ادعا کرد که سقوط این هواپیما مشکوک است و احتمالاً این هواپیما به صورت اشتباهی مورد هدف قرار گرفته باشد.

جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا نیز با تکرار اتهامات ترامپ مدعی شد: «منابع اطلاعاتی مختلفی در دست داریم که نشان می‌دهد هواپیمای اوکراینی با موشک ایرانی ساقط شده است». وی در ادامه افزود: «تحقیقات جامع بین المللی باید در محل حادثه انجام شود و مقامات ایرانی هم تا به اینجا نشان داده اند که متوجه حساسیت این موضوع هستند».

ولادمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین نیز روز جمعه (امروز) در صفحه فیس بوک خود ضمن اینکه اعلام کرد، خبر اصابت موشک به هواپیمای بوئینگ این کشور هنوز تأیید نشده، اما تأکید کرد که این امر «هنوز منتفی نیست». بنا بر اعلام دفتر ریاست جمهوری اوکراین، زلنسکی قرار است امروز با مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا در خصوص احتمال هدف قرار گرفتن هواپیمای اوکراینی، گفتگوی تلفنی داشته باشد.

واکنش رسمی مقامات ایران
با وجود اتهامات وارد شده از سوی مقامات رسمی برخی کشور‌ها از جمله کانادا و آمریکا، هنوز اسناد ادعایی این اتهامات ارائه نشده است و این سخنان فقط در حد ادعا باقی مانده است. حسن رضایی فر مدیرکل دفتر بررسی سوانح سازمان هواپیمایی کشوری نیز درباره طرح ادعا‌ها و شایعاتی که از سوی مقامات آمریکایی و کانادایی در زمینه برخورد موشک به هواپیما مطرح می‌شود به ایسنا، گفت: در گزارش‌های فارسی و انگلیسی که توسط سازمان هواپیمایی منتشر شده اعلام کرده‌ایم که تاکنون هیچ گونه مستند و یافته‌ای برای اثبات این مساله پیدا نکرده‌ایم و هیچ کشوری در هیچ جای دنیا نمی‌تواند حتی با بررسی سانحه به این زودی علت آن را مشخص کند، اما رسانه‌های خارجی می‌خواهند علیه ایران هجمه ایجاد کنند. وی افزود: نه تنها تاکنون هیچ گونه مستنداتی درباره این موضوع پیدا نکردیم بلکه حاضریم در حضور همه رسانه‌های عمومی مدارک و مستدات خود را برای رد این ادعا و شایعات اعلام کنیم.

وزارت اموز خارجه و دولت جمهوری اسلامی ایران نیز به طور رسمی نسبت به این اتهامات واکنش نشان داده و هرگونه احتمال هدف قرار گرفتن هواپیمای اوکراینی را رد کردند. در این موضع گیری‌های رسمی، دولت ایران اعلام کرد که از حضور کشور‌های مرتبط در این حادثه در فرآیند بررسی سانحه سقوط هواپیما استقبال می‌کند.

یک ویدئو جدید
امروز (جمعه) نیز به دنبال انتشار ویدئویی جدید که ادعا شد، لحظه برخورد موشک به هواپیمای اوکراینی را ضبط کرده است، موجی از فضا سازی‌های جدید رسانه‌ای در غرب به راه افتاد. در این فیلم که نه مکان و نه زمان آن مشخص است، برخورد احتمالاً یک موشک با یک شیی ناشناس را به نمایش می‌گذارد. اما نکته جالب این فیلم آن است که پس از برخورد و انفجار شی ناشناس، در ادامه هیچ آتشی مشاهده نمی‌شود در حالی که طبق فیلم‌های موجود از سقوط هواپیمای اوکراینی، این هواپیما به صورت آتش گرفته سقوط کرده بود. با این حال رسانه‌هایی همچون ان بی سی آمریکا بدون هیچ تأخیری، این فیلم را به عنوان «لحظه اصابت موشک به هواپیمای بوئینگ اوکراینی» منتشر کردند.

آیا شرکت بوئینگ هم در این ماجرا نقش دارد؟
اما در سوی دیگر این جنجال ها، امروز اخباری مبنی بر مخفی کاری شرکت بوئینگ در خصوص پنهان کردن مشکلات فنی برخی هواپیما‌های خود منتشر شد. خبرگزاری‌های سی بی اس و اسوشیدپرس گزارش دادند که شرکت هواپیما سازی بوئینگ، اشکالات سیستم شبیه ساز پرواز هواپیما‌های مدل ۷۳۷ مکس خود را از سازمان‌های بین المللی، پنهان کرده است. بر اساس این گزارش ها، کنگره در روز چهارشنبه (۸ ژانویه)، ایمیل‌هایی مربوط به کارکنان فنی بوئینگ را منتشر کرد که بر اساس آن از نبود دستگاه شبیه ساز پرواز بوئینگ ۷۳۷ مکس، برای آموزش خلبانان سخن به میان آمده بود.

منبع: فرارو

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت fararu.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت « فرارو» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه در مورد انتشار این خبر انتقاد یا پیشنهادی دارید لطفاٌ کد ۲۶۴۶۵۳۶۶ را به همراه موضوع به آدرس ایمیل [KHABARBAN] ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

عکس| جنجال دوچرخه‌سواری دختر بدون حجاب در نجف‌آباد/ اعتراض امام جمعه و تظاهرات مخالفان

پناهیان، جنجال به پا کرد /اطمینان دارم شاهد دستگیری های گسترده در ادارات دولتی خواهیم بود/خدا برخی مسئولان را نابود کند

واکنش قالیباف به گرانی‌ها و پایان تحریم تسلیحاتی: دلار و تورم زندگی مردم را سخت کرده/ باید در قبال فشارهای آمریکا، اسلحه بخریم

واکنش‌ها به درخواست اعدام روحانی؛ صلح بهتر است، چرا برآشفتید؟! مذاکره را به رفراندوم بگذارید

AFC با ارجاع پرونده آل‌کثیر به کمیته استیناف موافقت کرد

خبر بعدی:

امیررضا واعظ آشتیانی: نمکی گلایه‌های مگوی زیادی از دولت دارد/ او بعدها از پشت پرده عدم مدیریت دولت در بحران کرونا سخن خواهد گفت/ انگار دولت کشور را رها کرده است/ در شأن رئیس‌جمهور نیست که فقط از راه دور دستور بدهد که ماسک بزنید

گروه سیاسی فردا: کرونا هرروز جان بسیاری از ایرانی‌ها را می‌گیرد و آمار فوتی‌ها نه‌تنها سرباز ایستادن ندارد که هر روز و هر لحظه بر تعدادشان افزوده می‌شود و در این بین رئیس‌دستگاه اجرایی تنها به دستورهای بهداشتی آن هم از راه دور و در اتاقی در بسته کفایت می‌کند؛ در صورتی که قرار بود کنترل بحران کرونا در کشور با راهبری دولت باشد اما این روزها که فوتی‌های کرونا در کشور مرز 300نفر در روز را هم رد کرده است معلوم نیست آیا اصلا مدیریت واحد در این موضوع در دستور کار دولت قرار دارد یا نه؟ و معلوم نیست چرا دولت هیچ یک از اصول مدیریتی روز دنیا در مواجهه با کرونا را رعایت نمی‌کند؟

امیررضا واعظ آشتیانی درباره این موضوع به «فردا» گفت: «فرمانده عملیات در موضوع کرونا دولت است و باید سازوکارهای لازم چه در حوزه بهداشت و درمان و چه در حوزه معیشت مردم در در دوران این بحران را فراهم کند. مشخص است که بخش بهداشت به وزیر بهداشت مربوط می‌شود اما او گلایه‌های پنهانی بسیاری از دولت دارد که بخش زیادی از این گلایه‌ها را نمی‌تواند بگوید و ممکن است بعد از دوره کاری‌اش یا شاید استعفایش زبان به حقیقت بگشاید و از پشت پرده عدم مدیریت دولت در بحران کرونا سخن بگوید. او سخنان نگفته بسیاری دارد که بعدها معلوم می‌شود».

او ادامه داد: «اما نکته‌ای که باید در نظر داشته باشیم این است که دولت هماهنگی خاص و مدیریت ویژه‌ای برای کنترل شیوه ویروس کرونا انجام نداد. دولت باید می‌دانست که وقتی عبور و مرور مردم سخت و خطرناک باشد، بحران معیشتی چندبرابر می‌شود و باید برای رفع مشکل معیشتی مردم کاری می‌کرد. در خطربودن جان مردم وقتی با مشکلات عدیده اقتصادی همراه شد، مشکل را دوچندان کرد. اکنون بسیاری از مردم حاضرند بمیرند اما نانی برای خانواده‌شان تهیه کنند که بسیار تأسف‌بار است. مشکلات اقتصادی در تشدید بحران کرونا مقوله‌ای انکارناپذیر است. اکنون اکثر کسانی که بیمار می‌شود، بیمه تأمین اجتماعی شامل حالشان نمی‌شود؛ هرچند این بیمه در ایران ضعیف است و کمک شایانی به بیماران نمی‌کند اما همان میزانی هم که هست شامل حال بسیاری از بیماران کرونایی نمی‌شود. شما تصور کنید وقتی مردم چند فرزند دانشجو دارند، بدهی دارند، باید اجاره خانه‌شان را بدهند و انواع مشکلات دیگر چه‌طور می‌توانند  مثل آقای رئیس‌جمهور در خانه بمانند تا جانشان را از خطر کرونا حفظ کنند؟ حال چنین فردی وقتی کرونا هم بگیرد نمی‌تواند به طور ویژه تحت مراقبت باشد زیرا هم توان پرداخت هزینه‌های درمان را ندارد و هم آنکه اگر کار نکند خانواده‌اش گرسنه می‌مانند».

این فعال سیاسی با انتقاد به دولت اظهار کرد: «واقعا نمی‌فهمم این چه شیوه کشورداری است که دولت در پیش گرفته است؟ اینکه به مردم یک‌میلیون تومان بدهیم و بگوییم با سود آن از یارانه‌ کم می‌کنیم، تحثیر ملت است. ما دولت بی‌پولی نداریم. دولت دوازدهم به انحاء مختلف دست در جیب مردم کرد اما بازهم می‌گوید نداریم».

واعظ آشتیانی درباره درباره احتمال شیوع بیش از پیش ویروس کرونا تصریح کرد: «وقتی به بازار تهران نگاه می‌کنیم، می‌فهمیم که مردم برای تأمین معاش خود نمی‌توانند در خانه بمانند. تردیدی نیست اگر وضعیت به همین شکل ادامه پیدا کند شرایط بدتر از امروز هم می‌شود. واقعا در شأن رئیس‌جمهور نیست که در اتاق کارش بنشیند و از راه دور دستور بدهد که مردم ماسک بزنید، سفر نروید و پروتکل‌ها را رعایت کنید. تنها کاری که آقای روحانی انجام می‌دهد همین است. بهتر است او به‌جای آنکه مدام توصیه کند که ماسک بزنید برود و الگوی دیگر کشورها بررسی کند و وجوه مثبت آن الگوها را در ایران پیاده کند. گویا دولت کشور را رها کرده است. بازهم می‌گویم که وزیر بهداشت سخنان ناگفته‌ و پنهانی‌ای دارد که بعدها می‌گوید و خواهد گفت که چه کم‌کاری‌هایی از سوی سران دولت انجام شده است».

او در پایان گفت: «تا زمانی که مدیرت واحدی در مواجهه با کرونا وجود نداشته باشد، وضع همین است. فقط امیدواریم دولت قدری به خودش بیاید تا شاهد کمترشدن تلفات انسانی بحران کرونا باشیم».

 

دیگر خبرها

 • پشت پرده نوسان قیمت دلار
 • یک جنگنده سوخوی روسیه سقوط کرد
 • دستهای پشت پرده آمریکا در رقم زدن جنایت «الفرحاتیه»
 • آخرین وضعیت جاماندگان سهام عدالت / پشت پرده واریز 100هزار میلیارد تومان پول مردم به حساب ۳۰ شرکت
 • پشت پرده عدم ارجاع پرونده‌های تخلفات گرانفروشی بازار مرغ به تعزیرات چیست؟
 • کدام موشک ویژه سپاه دیرالزور سوریه را هدف گرفت؟/ حمله شبانه به داعش با چاشنی غافلگیری آمریکا و اسرائیل +عکس
 • ادعای سی‌ان‌ان درباره آزمایش موشک هسته‌ای روسیه
 • آخرین وضعیت شکایت خانواده‌های جان باختگان سقوط هواپیمای اوکراینی
 • پازل چند لایه آمریکا برای خنثی سازی توان موشکی ایران/ ماهواره‌های SBIRS به کمک «تاد» و پاتریوت می آیند +عکس
 • وحشت اندیشکده مشهور فرانسوی از قدرت و دقت موشک‌های سپاه/ شلیک‌ به دیرالزور دست برتر ایران را در بخش تاکتیکی و عملیاتی نشان داد+عکس
 • زمان دور سوم مذاکرات ایران و اوکراین درباره هواپیما
 • امضای یادداشت تفاهم مذاکرات استراتژیک بین آمریکا و امارات/ حمله موشکی اسرائیل به قنیطره سوریه/ درخواست رسمی امارات برای افتتاح سفارت در تل‌آویو/جریمه 4 میلیون دلاری یک شرکت آمریکایی به دلیل نقض تحریم‌های ایران
 • اعلام زمانِ دور سوم مذاکرات برای پرونده هواپیمای اوکراینی | نتایج دور دوم مذاکرات چه بود؟
 • دور سوم مذاکرات ایران و اوکراین درباره هواپیما
 • دور سوم مذاکرات ایران و اوکراین درباره هواپیما اواخر نوامبر یا اوایل دسامبر در ⁧‫کی یف
 • پشت پرده تمجید بازیکنان تیم ملی از اسکوچیچ
 • رژیم صهیونیستی مناطقی از نوار غزه را بمباران کرد
 • پشت پرده کمبود انسولین در کشور/ صفر تا صد برگزاری کنکور ۱۴۰۰
 • مسجدسلیمان و وسیع‌ترین حمله موشکی جنگ تحمیلی