به روز رسانی خبر ۲۱ دی ۱۳۹۸ ۰۹:۴۰

در روز شبنه 21 دی ماه ستادکل نیروهای مسلح با صدور اطلاعیه‌ای مسئولیت سقوط هواپیمای مسافربری خطوط هوایی اوکراین را پذیرفت و آن را ناشی از خطای انسانی دانست.

در این بیانیه آمده است:

در چنین شرایط حساس و بحرانی، پرواز شماره ۷۵۲ خطوط هوایی اوکراین از فرودگاه امام خمینی(ره) حرکت نموده و درهنگام چرخش، کاملاً در حالت نزدیک شونده به یک مرکز حساس نظامی سپاه و در ارتفاع و شکل پروازی یک هدف متخاصم قرار می‌گیرد که در این شرایط بر اثر بروز خطای انسانی و به صورت غیر عمد، هواپیمای مذکور مورد اصابت قرار گرفته که متاسفانه موجب به شهادت رسیدن جمعی از هموطنان عزیز و جان باختن تعدادی از اتباع خارجی می‌گردد.

بخوانید: ستادکل نیروهای مسلح: سقوط هواپیمای مسافربری ناشی از شلیک پدافند هوایی و خطای انسانی بود

حسن روحانی رئیس جمهور ایران هم در بیانیه‌ای با اشاره به نتیجه تیم تحقیقاتی ستاد کل نیرو‌های مسلح مربوط به سانحه سقوط هواپیمای مسافربری اوکراینی، اعلام کرد: در فضای تهدید و ارعاب رژیم متجاوز آمریکا علیه ملت ایران پس از شهادت سردار قاسم سلیمانی و به منظور دفاع در برابر حملات احتمالی ارتش آمریکا، نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران در آماده باش صددرصد قرار داشتند که متأسفانه خطای انسانی و شلیک اشتباه، به یک فاجعه بزرگ منجر شد و ده‌ها انسان بی‌گناه قربانی شدند.

بخوانید: بیانیه روحانی درباره سقوط هواپیمای بویینگ اوکراینی
فرارو- به دنبال سقوط هواپیمای مسافربری خطوط هوایی اوکراین در تهران، رسانه‌های غربی موجی از فضا سازی‌ها را به راه انداختند که بر اساس آن ادعا شد که این هواپیما مورد هدف موشک قرار گرفته است.

به گزارش فرارو، درست زمانی که جهان در شوک حمله موشکی ایران به پایگاه‌های نظامی آمریکا در عراق بود و تمام خبرگزاری‌ها در حال پوشش اخبار این واقعه تاریخی بودند، خبری ناگوار منتشر شد که بر اساس آن یک فروند هواپیمای مسافربری خطوط هوایی اوکراین در نزدیکی فرودگاه امام خمینی (ره) سقوط و تمام سرنشینان آن جان باختند. این خبر به سرعت در رسانه‌های غربی منتشر و فضاسازی رسانه‌ای درباره آن آغاز شد.

آغاز ماجرا
ماجرا از زمانی آغاز شد که تصویری از کلاهک یک موشک تور ام ۱ که ادعا شده بود در نزدیکی محل سقوط هواپیمای اوکراینی پیدا شده بود، در فضای رسانه‌ای منتشر شد. این تصویر به سرعت در میان رسانه‌های غربی منتشر شد و بر اساس آن ادعای احتمال سقوط هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ خطوط هوایی اوکراین بر اثر اصابت موشک بر روی خروجی این رسانه‌ها قرار گرفت.

این فضا سازی رسانه‌های غربی موجب شد تا اولسکی دانیلوف، دبیر شورای امنیت ملی اوکراین، در فیسبوک خود ادعا کند که: «گروه تحقیق اوکراینی در نظر دارد برای یافتن بقایای یک موشک روسی، محل سقوط هواپیمای مسافربری را جستجو کند». وی تصریح کرد که گروه تحقیق اوکراینی احتمالات مختلفی را بررسی خواهد کرد؛ نقص فنی، اقدام تروریستی و یا احتمال حمله موشکی. به دنبال این اظهار نظر، دفتر ریاست جمهوری اوکراین اعلام کرد که ولادمیر زلنسکی، رئیس جمهور این کشور در گفتگویی تلفنی با بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا، از این کشور دعوت کرد تا به گروه بازرسی و تحقیق درباره سقوط هواپیمای اوکراینی بپیوندد.

واکنش سازمان هواپیمایی کشوری ایران
رضایی‌فر، رئیس کمیسیون بررسی سانحه سازمان هواپیمایی کشوری، پس از جلسه‌ای که روز پنجشنبه با حضور تیم بررسی سانحه اوکراین در سازمان هواپیمایی ایران درباره سانحه بوئینگ ۷۳۷ اوکراینی برگزار شد، در خصوص تصاویر ادعایی موشک تور، با رد رسمی این تصاویر اظهار داشت: تصاویر مذکور ابتدا در یکی از سایت‌های خارجی و یک توئیتر برای اولین بار منتشر شد که اینجانب به عنوان رئیس کمیسیون بررسی سانحه سازمان هواپیمایی کشوری در فضای مجازی، با منتشرکننده آن توییتر صحبت کردم و آن‌ها هم در وب‌سایت خود رسماً اعلام کردند: «این عکس را از یک منبع غیرموثق گرفته بودند و رئیس کمیسیون بررسی سانحه این عکس را رد کرده است و اعلام کرده است که این عکس واقعیت ندارد». وی همچنین تأکید کرد: ما اصلاً در محل سایت سانحه، هیچ قطعه‌ای از موشک پیدا نکردیم.

علی عابدزاده، رئیس سازمان هواپیمایی ایران نیز در گفتگو با ایسنا ضمن غیر منطقی و غیر علمی خواندن این شایعات، اظهار داشت: «هم زمان با این هواپیما، چندین پرواز داخلی و خارجی در فضای ایران و در همین ارتفاع هشت هزار پایی در حال پرواز بودند و موضوع برخورد موشک با این هواپیما به هیچ وجه نمی‌تواند صحت داشته باشد».   کلاهک منفجر نشده موشک تور که ادعا شده در محل سقوط هواپیما یافت شده است
  ورود مقامات رسمی غربی به ماجرا
با وجود اظهارات رسمی مقامات سازمان هواپیمایی ایران در خصوص احتمال نقص فنی در سقوط هواپیمای بوئینگ اوکراینی و رد هرگونه اصابت موشک به این هواپیما، اتهام سازی‌ها از فضای رسانه‌ای غربی به مقامات رسمی این کشور‌ها رسید. دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده در جریان سخنرانی خود در روز پنجشنبه و در واکنش به حملات موشکی ایران به پایگاه آمریکایی عین الاسد در عراق، ادعا کرد که سقوط این هواپیما مشکوک است و احتمالاً این هواپیما به صورت اشتباهی مورد هدف قرار گرفته باشد.

جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا نیز با تکرار اتهامات ترامپ مدعی شد: «منابع اطلاعاتی مختلفی در دست داریم که نشان می‌دهد هواپیمای اوکراینی با موشک ایرانی ساقط شده است». وی در ادامه افزود: «تحقیقات جامع بین المللی باید در محل حادثه انجام شود و مقامات ایرانی هم تا به اینجا نشان داده اند که متوجه حساسیت این موضوع هستند».

ولادمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین نیز روز جمعه (امروز) در صفحه فیس بوک خود ضمن اینکه اعلام کرد، خبر اصابت موشک به هواپیمای بوئینگ این کشور هنوز تأیید نشده، اما تأکید کرد که این امر «هنوز منتفی نیست». بنا بر اعلام دفتر ریاست جمهوری اوکراین، زلنسکی قرار است امروز با مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا در خصوص احتمال هدف قرار گرفتن هواپیمای اوکراینی، گفتگوی تلفنی داشته باشد.

واکنش رسمی مقامات ایران
با وجود اتهامات وارد شده از سوی مقامات رسمی برخی کشور‌ها از جمله کانادا و آمریکا، هنوز اسناد ادعایی این اتهامات ارائه نشده است و این سخنان فقط در حد ادعا باقی مانده است. حسن رضایی فر مدیرکل دفتر بررسی سوانح سازمان هواپیمایی کشوری نیز درباره طرح ادعا‌ها و شایعاتی که از سوی مقامات آمریکایی و کانادایی در زمینه برخورد موشک به هواپیما مطرح می‌شود به ایسنا، گفت: در گزارش‌های فارسی و انگلیسی که توسط سازمان هواپیمایی منتشر شده اعلام کرده‌ایم که تاکنون هیچ گونه مستند و یافته‌ای برای اثبات این مساله پیدا نکرده‌ایم و هیچ کشوری در هیچ جای دنیا نمی‌تواند حتی با بررسی سانحه به این زودی علت آن را مشخص کند، اما رسانه‌های خارجی می‌خواهند علیه ایران هجمه ایجاد کنند. وی افزود: نه تنها تاکنون هیچ گونه مستنداتی درباره این موضوع پیدا نکردیم بلکه حاضریم در حضور همه رسانه‌های عمومی مدارک و مستدات خود را برای رد این ادعا و شایعات اعلام کنیم.

وزارت اموز خارجه و دولت جمهوری اسلامی ایران نیز به طور رسمی نسبت به این اتهامات واکنش نشان داده و هرگونه احتمال هدف قرار گرفتن هواپیمای اوکراینی را رد کردند. در این موضع گیری‌های رسمی، دولت ایران اعلام کرد که از حضور کشور‌های مرتبط در این حادثه در فرآیند بررسی سانحه سقوط هواپیما استقبال می‌کند.

یک ویدئو جدید
امروز (جمعه) نیز به دنبال انتشار ویدئویی جدید که ادعا شد، لحظه برخورد موشک به هواپیمای اوکراینی را ضبط کرده است، موجی از فضا سازی‌های جدید رسانه‌ای در غرب به راه افتاد. در این فیلم که نه مکان و نه زمان آن مشخص است، برخورد احتمالاً یک موشک با یک شیی ناشناس را به نمایش می‌گذارد. اما نکته جالب این فیلم آن است که پس از برخورد و انفجار شی ناشناس، در ادامه هیچ آتشی مشاهده نمی‌شود در حالی که طبق فیلم‌های موجود از سقوط هواپیمای اوکراینی، این هواپیما به صورت آتش گرفته سقوط کرده بود. با این حال رسانه‌هایی همچون ان بی سی آمریکا بدون هیچ تأخیری، این فیلم را به عنوان «لحظه اصابت موشک به هواپیمای بوئینگ اوکراینی» منتشر کردند.

آیا شرکت بوئینگ هم در این ماجرا نقش دارد؟
اما در سوی دیگر این جنجال ها، امروز اخباری مبنی بر مخفی کاری شرکت بوئینگ در خصوص پنهان کردن مشکلات فنی برخی هواپیما‌های خود منتشر شد. خبرگزاری‌های سی بی اس و اسوشیدپرس گزارش دادند که شرکت هواپیما سازی بوئینگ، اشکالات سیستم شبیه ساز پرواز هواپیما‌های مدل ۷۳۷ مکس خود را از سازمان‌های بین المللی، پنهان کرده است. بر اساس این گزارش ها، کنگره در روز چهارشنبه (۸ ژانویه)، ایمیل‌هایی مربوط به کارکنان فنی بوئینگ را منتشر کرد که بر اساس آن از نبود دستگاه شبیه ساز پرواز بوئینگ ۷۳۷ مکس، برای آموزش خلبانان سخن به میان آمده بود.

منبع: فرارو

مداح مشهور: انتقام سخت شامل داخل کشور هم بشود

عکس| کفش‌های وزیر ارتباطات چقدر قیمت دارد؟

واکنش‌ها به توییت غیرمتعارف کدخدایی علیه روحانی؛ از حالا نتیجه انتخابات مجلس روشن است؛ مبارکتان باشد

مداحان تفرقه‌افکن از کجا حمایت می‌شوند؟

ممنوع الکار شدن علی ضیا به خاطر کارشناس شبکه افق +فیلم

منبع این خبر، وبسایت fararu.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۶۴۶۵۳۶۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

خبر بعدی:

پشت‌پرده رکود بازار پرده‌فروشان

 

به گزارش اقتصادآنلاین، همشهری نوشت؛ ایران ازجمله کشورهایی است که بالاترین میزان مصرف پارچه‌های مخصوص پرده را در جهان دارد. فرهنگ و عقاید خاص ایرانی‌ها که اعتقاد راسخ به حفظ حریم خانه دارند در کنار اجاره‌نشین‌بودن درصد بسیار زیادی از مردم که ناچارند هر سال یا هرچند سال یک‌بار خانه عوض کنند، باعث شده سهم بالایی از مصرف انواع پرده، به‌ویژه پرده‌های پارچه‌ای به ایران اختصاص داشته باشد. اما دست‌اندرکاران بازار پرده می‌گویند فروش در سال‌های اخیر مخصوصا امسال افت بسیار زیادی داشته است.

بازار پرده تا یکی دو سال پیش در قرق پارچه‌های وارداتی بود و تولیدکنندگان ایرانی سهم بسیار اندکی از بازار را در اختیار داشتند، اما تحریم‌ و ممنوعیت واردات، راه را برای افزایش تولید در داخل کشور باز کرد. صنعت نساجی و کارخانه‌های تولید پارچه که تا دیروز واردات بی‌رویه را دلیل نبود انگیزه برای تولید عنوان می‌کردند به تکاپو افتادند تا از فرصت کاهش واردات برای رشد تولید و افزایش سهم خود از بازار بهره ببرند و تولید پارچه پرده هم به همین ترتیب افزایش یافت. هم‌اکنون برخی از تولیدکنندگان، میزان تولید داخلی را فراتر از بازار ایران عنوان می‌کنند و می‌گویند ناچارند بخش عمده‌ای از تولیداتشان را صادر کنند. این در حالی است که به گفته فعالان این عرصه، تولیدات داخل کشور در زمینه پارچه پرده هنوز سهمی بیش از 30درصد بازار را در اختیار ندارد. کدام ادعا درست است؟

سهم واقعی تولید داخل از بازار پارچه پرده 
تولیدکنندگان ایرانی می‌گویند بازار پرده را در اختیار دارند و می‌توانند تمام تقاضای داخلی را پاسخگو باشند، در حالی ‌که نگاهی به بازار و مغازه‌ها، چیزی متفاوت با این ادعا را نشان می‌دهد. مغازه‌های پرده‌فروشی بسته به کشش منطقه و تقاضای مردم، سهم متفاوتی از پارچه‌های خارجی و ایرانی را ارائه می‌دهند. در فروشگاه‌های برخی از مناطق شهر تهران، مثل مولوی و عبدل‌آباد اغلب پارچه‌ها تولید کارخانجات ایرانی است و درصد کمی از اجناس خارجی وجود دارد، در حالی‌ که اجناس مغازه‌های خیابان زرتشت که یکی از راسته‌های قدیمی پرده‌فروشی است و همچنین خیابان شریعتی که بورس نسبتا جدید پرده در شهر تهران است، بیشتر خارجی هستند. با توجه به ممنوعیت واردات، وجود این حجم از پارچه خارجی می‌تواند سؤال‌برانگیز باشد، اما شاید بتوان بخشی از پاسخ این سؤال را در پدیده‌ای یافت که این روزها مبتلابه بسیاری از صنایع و تولیدات کشور است؛ جنس ایرانی با برند خارجی؟ گفته می‌شود برخی از تولیدکنندگان ایرانی پارچه‌هایشان را در ایران و با مواداولیه ایرانی تولید می‌کنند، اما با برند ترک در بازار به فروش می‌رسانند و کیفیت این تولیدات نیز به قدری بالاست که هیچ‌کس در خارجی بودن آن تردید نمی‌کند. استفاده از مزیت خوشنام‌بودن و کیفیت خوب برندهای خارجی که با سال‌ها حضور در کشور، اعتماد مصرف‌کننده را جلب کرده‌اند از دلایلی است که برای این موضوع عنوان می‌شود. البته فروشندگان پرده، کیفیت تولیدات ایرانی را در برخی برندها رو به رشد می‌دانند و از برندهای ایرانی خوشنامی یاد می‌کنند که اجناسشان را به نام خود و با کیفیتی بالا عرضه می‌کنند.

سفارش پارچه خارجی با کالیته 
 اما نکته‌ای که فعالان بازار پرده بر آن اتفاق نظر دارند این است که بیشتر حجم تولید کارخانجات نساجی ایران در زمینه تولید تور و حریر و پارچه‌های زیرکار است و پارچه‌های روکار یا دکوری هنوز به سطحی از زیبایی، تنوع و کیفیت نرسیده‌اند که بتوانند بازار را از خارجی‌ها بگیرند. آنهایی هم که به این سطح رسیده‌اند حجم تولیدشان پایین است و در نتیجه هنوز بخش زیادی از نیاز بازار از خارج کشور تامین می‌شود. البته از آنجا که واردات به ‌صورت عمده ممنوع شده، فروشندگان ناچارند از راه‌هایی برای دور زدن این تحریم خودخواسته استفاده کنند؛ به این شکل که آلبوم یا «کالیته» را به مشتری نشان می‌دهند و کد پرده مورد نظر مشتری را به میزان نیازش به شرکت خارجی سفارش می‌دهند. رئیس اتحادیه تزئینات داخلی ساختمان ضمن تأیید این مطلب می‌گوید: تولیدکنندگان ایرانی فقط 30درصد نیاز بازار پارچه پرده را تامین می‌کنند و 70درصد باقیمانده باید از واردات تامین شود که متأسفانه واردات ممنوع شده است. بهروز چوداری میلانی این تصمیم دولت را تصمیمی عجولانه و غیرکارشناسی می‌داند که بدون مشورت با اتحادیه‌ها و کارشناسان بازار گرفته شده و بر بازار پرده تأثیر منفی گذاشته است. وی ادامه می‌دهد: تقاضا برای پارچه‌های پرده‌ای خارجی وجود دارد و هم‌اکنون فروشندگانی که از مشتری برای خرید پارچه خارجی سفارش می‌گیرند ناچارند آن را به‌صورت همراه مسافر به کشور وارد کنند تا مشتری‌شان را از دست ندهند، در حالی‌ که این کار به‌نوعی قاچاق محسوب می‌شود که البته به‌دلیل حجم کم نمی‌توان کنترلی هم بر آن داشت.

از قیمت بالا تا خرید کم
پرده‌ها از هر جایی که آمده و هر جنسی که داشته باشند، یک ویژگی مشترک دارند؛ بسیار گران هستند. به گفته فروشندگان، قیمت انواع پارچه‌ پرده‌ای در یکی دو سال اخیر افزایش غیرقابل تصوری داشته و بین 6تا 15برابر شده است. این حجم از گرانی، فروش را بسیار کاهش داده و گشتی کوتاه در یکی از معروف‌ترین راسته‌های پرده‌فروشی تهران به وضوح کسادی و رکود را نشان می‌دهد. یکی از فروشندگان پرده در خیابان زرتشت می‌گوید: قیمت پرده با افزایش قیمت دلار در 2سال گذشته رشد چندین برابری داشت، به‌طوری‌که ساده‌ترین و ارزان‌ترین حریر تولید داخلی که 2سال پیش متری 8 یا 9هزار تومان قیمت داشت، الان به متری 55 تا 56هزار تومان رسیده و آستری که فقط 2هزار تومان می‌فروختیم، امروز از 20تا 34هزار تومان فروخته می‌شود. امیر اصغری برای اینکه شرایط بازار را بهتر تشریح کند به 8سال قبل برمی‌گردد و اضافه می‌کند: سال‌های 90-89 اغلب پرده‌فروشی‌های این راسته دست‌کم روزی 2فرم(برگه فروش) پر می‌کردند ولی در سال‌های اخیر، مخصوصا امسال به قدری فروش کاهش یافته که شاید هفته‌ای یک فرم داشته باشیم. گرانی پارچه فقط مختص وارداتی‌ها نیست و ایرانی‌ها هم به همان نسبت و شاید بیشتر از خارجی‌ها رشد قیمت داشته‌اند. اکنون قیمت هر متر حریر خارجی کمتر از 130هزار تومان نیست، در حالی‌ که قیمت همین پارچه تا 2سال پیش 17هزار تومان بود. ساده‌ترین پارچه‌های دکوری و روکار، امروز حداقل متری 250هزار تومان قیمت دارند؛ پارچه‌هایی که تا همین چندوقت پیش می‌شد آنها را متری 50هزار تومان خرید. هرچند پرداخت 50هزار تومان برای یک متر پارچه به‌خودی خود سخت، عجیب و تکان‌دهنده است اما امروز همان هم به خاطره تبدیل شده است.

لاکچری‌های بازار پرده
اکنون برخی پارچه‌های دکوری خارجی در پرده‌فروشی‌های لوکس بیشتر از یک میلیون تومان در هر متر قیمت  و البته مشتری‌های خودشان را هم دارند اما بیشتر مردم مشتری این مغازه‌ها نیستند و ترجیح می‌دهند از جاهایی مثل مولوی و عبدل‌آباد خرید کنند که قیمت‌های مناسب‌تری دارند؛ هرچند آمار مشتری‌های این مناطق هم بسیار کاهش یافته است. رئیس اتحادیه تزئینات داخلی با تأیید افت قابل توجه فروش پرده می‌گوید: بازار پرده در رکود کامل است، البته این رکود با توجه به وضعیت اقتصادی کشور در بسیاری از اصناف دیده می‌شود ولی در بازار پرده با توجه به در پیش بودن عید که فصل رونق فروش این صنف محسوب می‌شود، بسیار سنگین است. میلانی قیمت‌گذاری بعضی از تولیدات داخلی را غیرمنصفانه و اجحاف در حق مصرف‌کننده می‌داند و ادامه می‌دهد: دولت برای ایجاد رقابت دست تولیدکنندگان را در زمینه قیمت‌گذاری باز گذاشته و متأسفانه بعضی از تولیدکنندگان بدون توجه به افزایش کیفیت، تنها به این فکر می‌کنند که قیمتشان را به سطح قیمت تولیدات خارجی برسانند. این مسئله در کنار کاهش توان خرید مردم، بازار پرده را با رکود شدید مواجه کرده‌ است.

نبض بازار
اکنون قیمت هر متر پارچه حریر خارجی کمتر از 130هزار تومان نیست، درحالی‌که همین پارچه تا 2سال پیش 17هزار تومان بود. ساده‌ترین پارچه‌های دکوری و روکار، امروز حداقل متری 250هزار تومان قیمت دارند؛ پارچه‌هایی که تا همین چندوقت پیش می‌شد آنها را متری 50هزار تومان خرید. هرچند پرداخت 50هزار تومان برای یک متر پارچه به‌خودی خود سخت، عجیب است اما امروز همان هم به خاطره تبدیل شده است
سهم 70درصدی واردات
  رئیس اتحادیه تزئینات داخلی گفت تولیدکنندگان ایرانی فقط 30درصد نیاز بازار پارچه پرده را تامین می‌کنند و 70درصد باقیمانده باید از واردات تامین شود که متأسفانه دولت در تصمیمی عجولانه و غیرکارشناسی که بدون مشورت با اتحادیه‌ها و کارشناسان بازار گرفته شد، واردات را ممنوع کرد و این تصمیم بر بازار پرده تأثیر منفی گذاشته است

دیگر خبرها

 • چرایی عدم واکنش آمریکا به حمله موشکی ایران به عین الاسد
 • چرایی عدم واکنش واشنگتن به حمله موشکی ایران به عین الاسد
 • برای چهلم شهدای هواپیمای اوکراینی محل سقوط هواپیما گلباران شود
 • جزییات دومین گزارش مقدماتی بررسی سانحه هواپیمای اوکراینی؛ دو موشک از نوع TOR_M1 از سمت شمال به سمت هواپیما شلیک شده
 • ابعاد جدید سقوط هواپیمای اوکراینی/ آیا اپراتور شلیک پدافند تنها ۱۰ ثانیه زمان داشته است؟
 • جزئیات بررسی اثرات عملیات تدافعی موشکی بر سانحه هواپیمای اوکراینی | چند موشک به سمت هواپیما شلیک شده بود؟
 • دومین گزارش سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی منتشر شد؛دو موشک از نوع TOR_M۱ از سمت شمال به سمت هواپیما شلیک شده
 • دومین گزارش مقدماتی سقوط هواپیمای اوکراینی | شلیک دو موشک مجاورتی M1-TOR به سمت هواپیما
 • ذوالنور: موشکی که به هواپیما خورد یک موشک ریز بود که خود خلبان هم نفهمید!
 • کدام تجهیزات آمریکایی هنگام حمله موشکی ایران مستقر بودند؟
 • رئیس کمسیون امنیت ملی:فرضیه هک سایبری منتفی است/ خطای انسانی در سقوط هواپیما تایید شد
 • گزارش| کدام تجهیزات آمریکایی هنگام حمله موشکی ایران در عین الاسد حاضر بودند؟/ آمار خسارات آمریکا منتشر می‌شود؟
 • علت سقوط هواپیمای اوکراینی مشخص شد/ احتمال هجوم سایبری باید اثبات شود
 • نقش حمله سایبری در سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی منتفی است/خطای انسانی عامل سقوط هواپیمای اوکراینی است
 • رییس کمیسیون امنیت ملی: خطای انسانی در سقوط هواپیمای اوکراینی تایید شد
 • اعلام نتیجه بررسی کمیسیون امنیت ملی در مورد سقوط هواپیمای اوکراینی
 • خطای انسانی در سقوط هواپیمای اوکراینی تایید شد | نمی‌شد در کشور حالت فوق‌العاده و جنگی اعلام کرد
 • خطای انسانی در سقوط هواپیمای اوکراینی تایید شد /قطع بودن ارتباط اپراتور و سامانه با شبکه کنترل آتش اثبات شد؟
 • خطای انسانی در سقوط هواپیمای اوکراینی تایید شد