رویداد۲۴ نشست خبری سردار حاجی زاده ظهر امروز پس از بیانیه ستاد کل نیروهای مسلح برگزار شد. در بیانیه ستاد کل گفته شد که پرواز شماره ۷۵۲ خطوط هوایی اوکراین هنگام چرخش، کاملاً در حالت نزدیک شونده به یک مرکز حساس نظامی سپاه و در ارتفاع و شکل پروازی یک هدف متخاصم قرار می‌گیرد که در این شرایط بر اثر بروز خطای انسانی و به صورت غیر عمد، هواپیمای مذکور مورد اصابت قرار گرفته است.

پس از این بیانیه سردار حاجی زاده در نشست خبری حاضر شد تا توضیحات خود را مطرح کند. هر چند قرار بود این سخنان، ابهام‌های ماجرا را حل کند، اما حقیقت آن است که بر ابهام‌ها افزود و سوال‌های بسیاری به ذهن آمد.

۱) نکته مهم اینکه، سردار حاجی زاده در سخنان خود توضیح می‌دهد که ستاد کل نیرو‌های مسلح فضا را قرنطینه می‌کند. اینکه مصاحبه در چه شرایطی انجام شده معلوم نیست، اما تصاویر مخابره شده از آن فضا کاملا با آنچه در نشست خبری پس از حمله موشکی به عین الاسد بود، متفاوت است.


۲) سردار حاجی زاده در توضیحات خود می‌گوید از اپراتوری که شلیک کرده مصاحبه شده که قرار است منتشر شود. تا این لحظه هیچ مصاحبه‌ای از اپراتور (فردی که عملیات شلیک را انجام داده) منتشر نشده است.   ۳) سردار حاجی زاده در توضیحات خود به این نکته اشاره می‌کند که به خاطر تهدید‌های ترامپ، تمام یگان‌های آفندی و پدافندی به خاطر در آماده‌باش کامل و در بالاترین سطح هشدار بوده‌اند که این موضوع به تمام شبکه پدافند کشور ابلاغ شده است.

در چنین شرایطی که سردار حاجی زاده از آن با عنوان شرایط جنگی [شرایط سه سه] نام می‌برد، معمولا پرواز‌ها باید لغو شوند و به گفته سردار حاجی زاده فضا باید «کلیر» شود، اما عجیب اینکه اطلاعات سازمان هواپیمایی کشوری نشان می‌دهد که هیچ پروازی لغو نشده است. اینکه کدام ارگان در چنین شرایطی باید لغو پرواز‌ها را به سازمان هواپیمایی کشوری اعلام کند و مسئولیت این موضوع با کیست، از جمله مواردی است که تا کنون مشخص نشده است.

سردار حاجی زاده البته در پایان سخنان خود تاکید می‌کند که تصمیم گرفتند پرواز‌ها لغو نشود. اینکه چه کسانی از چنین تصمیمی سر باز زدند یا اساسا به فکر آن نبودند، هم از نکات عجیب ماجراست.بیشتر بخوانید: اشتباه سهوی؛ دروغ عمدی/ واکنش‌ها به شلیک به هواپیمای اوکراینی۴) در بخشی از صحبت‌های سردار حاجی زاده اینگونه می‌شنویم: تعدادی شبکه پدافندی به رینگ اصلی اضافه شدند. سامانه موشکی که عملیات شلیک را انجام داده، امروز به رینگ اضافه شده و در غرب کشور (در بیدگنه) مستقر می‌شود.

بیان این نکته یعنی این سامانه از قبل وجود نداشته و در حقیقت شلیک را همان سامانه‌ای انجام داده که تازه یک روز مستقر شده بوده است. در بخش دیگر البته سردار حاجی زاده ساعت استقرار سامانه را نیز ذکر می‌کند و می‌گوید در ساعت ۱۲ شب سامانه مستقر شده است. این یعنی شلیک تنها چند ساعت پس از استقرار سامانه انجام می‌شود. فرمانده هوافضای سپاه در توضیح اقدام توسط اپراتور می‌گوید: «بنده خدا، هواپیما را کروز تشخیص می‌دهد.»

۵) سردار حاجی زاده اعلام کرده در گزارش‌های واصله تاکید شده که یک موشک کروز شلیک شده است. در بیانیه ستاد کل نیرو‌های مسلح نیز به چنین گزارشی استناد شده و آمده است: «برخی اخبار نیز از مشاهده‌ی اهداف هوایی به سمت مراکز راهبردی در کشور به واحد‌های دفاعی واصل و اهداف متعددی در برخی صفحات رادار مشاهده شد که موجب حساسیت بیشتر در مجموعه‌های پدافند هوایی گردیده است» با این حال تا کنون مشخص نشده کدام نهاد به سیستم پدافندی کشور اعلام کرده که موشک کروز شلیک شده است. برخی گفته بودند این سامانه توسط آمریکا مختل شده بود، با این حال در بیانیه ستاد کل نیرو‌های مسلح و همچنین در توضیحات فرمانده نیروی هوافضای سپاه به چنین موردی اشاره نشده است.

۶) در بخش مهم دیگری گفته می‌شود که اپراتور نتوانسته تماس بگیرد و تاییدیه بگیرد. سردار حاجی زاده دلیل این موضوع را اختلال یا شلوغی شبکه عنوان می‌کند. اگر چنین فرضی را بپذیریم، این سوال پیش می‌آید چگونه در مهمترین شرایط جنگی (یا به قول سردار، شرایط سه‌سه) شبکه نظامی کشور، شلوغ یا مختل بوده و ارتباط برقرار نشده است؟ به بیان دیگر چرا در آن ساعات که تمام نیروهای نظامی کشور در هشدار بوده، شبکه انتقال پیام نیروی نظامی کشور مختل می‌شود؟بیشتر بخوانید: بازی ۷۲ ساعته با افکار عمومی/ چرا دلیل سقوط هواپیمای اوکراینی پنهان شد؟۷) سردار حاجی زاده صبح چهارشنبه که در غرب کشور به سر می‌برده، از این سانحه مطلع می‌شود و آنگونه می‌گوید صبح اتفاق، به مسئولان اطلاع می‌دهد که احتمالا به هواپیمای خودی شلیک شده است. اینکه سردار حاجی زاده چگونه از غرب کشور از این ماجرا مطلع شده، مشخص نیست، مگر آنکه بپذیریم همان شب همه مقامات ارشد کشور (دست‌کم مقامات رده بالای نظامی) در جریان ماجرا بوده‌اند. ضمن آنکه موضوع شلیک به یک هواپیما نکته‌ای نبود که ۷۲ ساعت برای بررسی نتایج آن زمان نیاز باشد.

۸ سردار حاجی زاده نیز در توضیحات خود می‌افزاید که ستاد کل نیرو‌های مسلح در جریان ماجرا بوده است، بنابراین باید پرسید علت تاخیر در اطلاع‌رسانی چه بوده است؟ آنهم تاخیری که باعث شد تمام مردم ایران ماجرا را از زبان رییس جمهور کشوری دیگر بشنوند، نه مقامات رسمی داخلی.

۹) آنگونه که سردار حاجی زاده توضیح می‌دهد صبح روز چهارشنبه مسئولان رده بالا اطلاع داشتند که هواپیمای خودی توسط پدافند سپاه سقوط کرده است. نکته عجیب اینکه حسن روحانی رییس جمهور در بیانیه خود می‌گوید ساعاتی پیش از نتیجه تیم تحقیق ستاد کل نیرو‌های مسلح از جریان با خبر می‌شود! آیا کسی می‌پذیرد که رییس شورای عالی امنیت ملی بعد از همه از ماجرا با خبر بوده است یا باید گفت اینهم شبیه ماجرای افزایش قیمت بنزین بود که روحانی می‌گفت بعدا فهمیده قیمت بنزین افزایش یافته است!

۱۰) فرمانده نیروی هوافضای کشور تاکید دارد که سازمان هواپیمایی کشوری از ماجرا اطلاع نداشته است. اگر چنین فرضی را بپذیریم، باید این سوال را پرسید آیا کسی در مجموعه نیرو‌های مسلح کشور نبوده که نه به خاطر پروتکل‌های امنیتی بلکه حداقل برای حفظ آبرو هم که شده به مسئولان سازمان هواپیمایی کشوری توصیه کند فعلا از مصاحبه خودداری کنند و اینگونه مطمئن تیم بررسی سایر کشور‌ها را به ایران دعوت نکنند؟ یا نمی‌شد این توصیه را کرد که مسئولان سازمان هواپیمایی کشوری تنها به گفتن این موضوع بسنده کنند که در حال بررسی جعبه سیاه هستیم و هنوز هیچ چیز مشخص نیست؟ لینک کوتاه: www.rouydad24.ir/000qDV خبر های مرتبط

منبع: رویداد24

مداح مشهور: انتقام سخت شامل داخل کشور هم بشود

عکس| کفش‌های وزیر ارتباطات چقدر قیمت دارد؟

واکنش‌ها به توییت غیرمتعارف کدخدایی علیه روحانی؛ از حالا نتیجه انتخابات مجلس روشن است؛ مبارکتان باشد

مداحان تفرقه‌افکن از کجا حمایت می‌شوند؟

ممنوع الکار شدن علی ضیا به خاطر کارشناس شبکه افق +فیلم

منبع این خبر، وبسایت www.rouydad24.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۶۴۷۵۲۷۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

خبر بعدی:

نباید هر خبری را باور کرد

 آیا هر خبری را می‌توان درست دانست و به آن اعتماد کرد؟ پاسخ به این پرسش در زمانه ما که با تعدد منابع خبری و جنگ رسانه‌ای مواجهیم، از اهمیت بیشتری برخوردار است. آیه 6 سوره مبارکه حجرات به اهمیت توجه به اخبار موثق و عواقب تکیه کردن بر اخبار غیرموثق اشاره دارد؛ در این آیه بیان شده است: «یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا إِنْ جَاءَکُمْ فَاسِقٌ بِنَبَإٍ فَتَبَیَّنُوا أَنْ تُصِیبُوا قَوْمًا بِجَهَالَهِ فَتُصْبِحُوا عَلَی مَا فَعَلْتُمْ نَادِمِینَ»؛ ای مؤمنان، هر گاه فاسقی خبری برای شما آورد تحقیق کنید، مبادا از روی نادانی به قومی رنجی رسانید و سخت از کار خود پشیمان گردید. در این رابطه با استاد عباس رفعتی نایینی، مشاور عالی و دستیار مدیر حوزه‌های علمیه در امور رسانه‌ای و مدرس خارج فقه رسانه به گفت‌وگو پرداختیم که در ادامه می‌خوانید.

 مریم احمدی شیروان/

 آیا هر خبری را می‌توان درست دانست و به آن اعتماد کرد؟ پاسخ به این پرسش در زمانه ما که با تعدد منابع خبری و جنگ رسانه‌ای مواجهیم، از اهمیت بیشتری برخوردار است. آیه 6 سوره مبارکه حجرات به اهمیت توجه به اخبار موثق و عواقب تکیه کردن بر اخبار غیرموثق اشاره دارد؛ در این آیه بیان شده است: «یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا إِنْ جَاءَکُمْ فَاسِقٌ بِنَبَإٍ فَتَبَیَّنُوا أَنْ تُصِیبُوا قَوْمًا بِجَهَالَهِ فَتُصْبِحُوا عَلَی مَا فَعَلْتُمْ نَادِمِینَ»؛ ای مؤمنان، هر گاه فاسقی خبری برای شما آورد تحقیق کنید، مبادا از روی نادانی به قومی رنجی رسانید و سخت از کار خود پشیمان گردید. در این رابطه با استاد عباس رفعتی نایینی، مشاور عالی و دستیار مدیر حوزه‌های علمیه در امور رسانه‌ای و مدرس خارج فقه رسانه به گفت‌وگو پرداختیم که در ادامه می‌خوانید.

مهم‌ترین شرط اعتبار خبر، عدالت راوی است

حجت‌الاسلام رفعتی نایینی در ابتدا با اشاره به آیه شریفه 6 سوره حجرات و شرایط حجیت و اعتبار خبر یا همان سلامت و صحت خبر می‌گوید: در این آیه آمده است اگر یک فرد عادل خبر را آورد و گزارشگر فردی عادی بود، خبرش پذیرفته است، اما اگر فاسق بود خبر او پذیرفته نمی‌شود؛ خبر در دین، علوم انسانی و علوم بشری جایگاه مهمی دارد و در این آیه مهم‌ترین شرط سلامت، اعتبار و ارزش خبر، عدالت راوی است؛ عدالتی که در برابر فسق آورده شده است.

او ادامه می‌دهد: عدالت یا همان شرط اثباتی در مقابل شرط سلبی و عدم فسق قرار داده شده است. فاسق به فردی گفته می‌شود که علناً گناه می‌کند؛ فسق با تجاهر فسق تفاوت دارد. مخالفت داشتن با فرمان خدا و واجب خدا را انجام ندادن و حرام را انجام دادن به معنای فسق است، اما در این آیه، فاسق فردی است که مرتکب کبائر شده و بر گناهان صغیره اصرار داشته باشد و عادل به فردی گفته می‌شود که گناهان کبیره را ترک کرده و اصراری بر گناه صغیره نداشته باشد.

مدیر شبکه جهانی ولایت تأکید می‌کند: مهم‌ترین گناه کبیره‌ای که در خبرنگار، راوی، خبرگزاری و منبع خبر برای پی بردن به سلامت و صحت خبر باید توجه کنیم، این است که دروغگو نباشند و تهمت نزنند؛ فردی که دروغ می‌گوید باز هم دروغ خواهد گفت و فرد تهمت زننده، به دفعات این کار را تکرار خواهد کرد و نمی‌توان خبر صحیح را از او باور کرد. وی خاطرنشان می‌کند: بر اساس این آیه باید توجه داشته باشیم اگر خبر این‌قدر مهم است که منبع اصلی بسیاری از علوم بشری، انسانی، مسائل اجتماعی و زیربنای تصمیم‌گیری‌هاست، پس باید به سلامت منتقل کننده خبر و خبرگزاری که آن را ارائه می‌کند توجه کنیم؛ مهم‌ترین شرط بر سلامت خبر این است که خبر را از منبع سالم و موثق و بدون دروغگویی و تهمت به دست بیاوریم.

بدون تحقیق خبری را نپذیریم

رفعتی نایینی تصریح می‌کند: در عصر فناوری اطلاعات و رسانه هر فرد با داشتن گوشی موبایل هوشمند خود صاحب یک رسانه است؛ او به سادگی اخبار را دریافت کرده و به چندین نفر دیگر ارسال می‌کند و خودش خبرنگار، گزارشگر و صاحب رسانه است. هر چند که در مواردی منبع خبر هم ذکر می‌شود، اما اگر منبع خبر شامل این آیه شریفه شده و از صحت آن مطمئن نباشیم، نمی‌توانیم آن را بیان کنیم؛ یا اگر در صحت آن تردید داریم، آن را به عنوان منبع موثق اعلام نکنیم تا خواننده‌ای که از طریق ما این خبر را می‌خواند، بداند باید بررسی و تحقیق کند.

استاد درس خارج فقه رسانه به تفسیر و شأن نزول این آیه نیز اشاره کرده و بیان می‌کند: این آیه شأن نزول ویژه‌ای دارد که با عصر و زمان ما سازگار است. در این خصوص نقل شده که رسول خدا(ص) ولید را به جانب بنی‌مصطلق فرستاد تا از آن‌ها زکات بگیرد و وقتی او به نزدیک آن‌ها رسید، آن‌ها سواره به استقبال او آمدند و او پنداشت که آن‌ها می‌خواهند با او بجنگند؛ پس به‌سوی رسول الله(ص) بازگشت و گفت آن‌ها با ما قصد جنگ دارند و من تا وضعیت آن‌ها را دیده‌ام برگشتم. خبر دروغ و برداشت غلط سبب شد مسلمانان نیز تحریک شده و شمشیرهایشان را بردارند؛ به واسطه فردی فاسق، جنگی در حال شعله‌ور شدن بود که این آیه نازل و بیان شد که نباید هر خبری را باور کرد و با آن تحریک شد.

در مواجهه با اخبار این آیه را نصب‌العین خود قرار دهیم

رفعتی نایینی ادامه می‌دهد: متأسفانه در دنیای امروز که به تعبیر مقام معظم رهبری با امپراتوری رسانه‌ای مواجه هستیم، بیشتر از نصف اخباری که در خبرگزاری‌های معاند، شبکه‌های ماهواره‌ای، شبکه‌های مجازی و... رد و بدل می‌شود، دروغ است و چون اخبار دروغ را باور می‌کنیم، دچار ذهنیت می‌شویم. مشکل اول در این راه منتقل کردن سریع هر خبری به افراد است و مشکل دوم هم این است که آن را باور می‌کنیم؛ بر اساس این آیه تا تحقیق نکرده و به سلامت و صحت خبر پی نبرده‌ایم، آن خبر اعتبار ندارد.

این استاد حوزه علمیه در پایان با اشاره به اغتشاشات اخیر کشور می‌گوید: بسیاری از افرادی که در حوادث تلخ و ناگوار کارهای ناصواب و حرام انجام دادند، به این دلیل بود که اخبار دروغ فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی را باور کردند. متأسفانه در طول تاریخ هم آسیب باور شایعات خیلی زیاد بوده است؛ بنابراین ما که در عصر رسانه زندگی می‌کنیم، باید این آیه را نصب‌العین خود قرار دهیم تا هر خبری را باور نکنیم و بر اساس خبر دروغ تصمیم‌گیری نکنیم.

دیگر خبرها

 • بخش خبری مجله خبری ۰۱ بهمن ماه ۹۸ + فیلم
 • آنومی؛ نمایشی از تئاتر واقعیت‌گرای متعهد
 • استعفا مدیرعامل چادرملو صحت ندارد/ رسانه‌ها از شانتاژ خبری پرهیز کنند
 • برگزاری نشست خبری دبیر اجرایی کمیته ملی پارالمپیک در هفته آینده
 • نشست خبری نقش عوامل سایبرنتیک در سانحه هواپیمای اوکراینی در «خبرگزاری آنا» برگزار شد
 • ابعاد جدید سقوط هواپیمای اوکراینی/ آیا اپراتور شلیک پدافند تنها ۱۰ ثانیه زمان داشته است؟
 • زیر و بم پروژه‌های ناکام «امپراتوری خبری صهیونیسم» علیه ایران
 • نشست خبری رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان همدان و تجلیل از خبرنگاران
 • برگزاری نشست اصحاب رسانه با محوریت جشنواره قرآن کریم در بهبهان
 • برگزاری نشست خبری نقش عوامل سایبرنتیک در سانحه هواپیمای اوکراینی در «خبرگزاری آنا»
 • تودیع و معارفه فرمانده حوزه مقاومت بسیج چاروسا برگزار شد
 • فیلم/ سخنان سردار حاجی‌زاده لحظاتی قبل از شلیک موشک‌ها
 • پروژه‌های ناکام «امپراتوری خبری صهیونیسم» علیه ایران
 • چرا سردار حاجی‌زاده برای نظام آبرو گذاشت؟
 • «فارس» توانسته واقعیت ها را به مردم برساند/ خبر و خبرنگاری یک هنر است
 • فیلم| تصاویر جدید از سخنان سردار حاجی‌زاده قبل از حمله موشکی به عین‌الاسد
 • پروژه‌های ناکام «امپراتوری خبری صهیونیسم» علیه ایران/ تلبیس؛ هنر رسانه‌های دشمن
 • سردار حاجی‌زاده قبل از عملیات حمله به عین‌الاسد
 • سلیمانی سیدالشهدای انقلاب اسلامی است/هراس دشمن از سردار حاجی‌زاده