Web Analytics Made Easy - Statcounter

در حال حاضر کیفی‌ترین و بیشترین زعفران دنیا را تولید می‌شود اما برای پرآوازه کردن این طلای سرخ گام‌های بلندی برداشته نشده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از یزدرسا، شکی نیست که صنعت کشت، برداشت و صادرات زعفران در ایران از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است به طوریکه حجم قابل توجه تولید زعفران ایران به نسبت سایر کشورها و همچنین اشتغال ایجاد شده در صنعت زعفران تنها بخشی از اهمیت بالای این صنعت در کشور را نمایان می کند.

بیشتر بخوانید: اخبار روز خبربان

با بررسی کتب تاریخی به قدمت کاشت زعفران در کشور واقف می شویم به طوریکه به جرات می توان گفت این گیاه جادویی با قدمت 2500 ساله ریشه در تاریخ نیاکان ما دارد.

با نیم نگاهی به کتب تاریخ، می توان فهمید به رایج بودن کشت زعفران در زمان ساسانیان در استان های کویری اشاره شده است و حتی در این کتب ذکر شده است که در برهه از تاریخ ، از زعفران، به جای پول به عنوان یک گیاه ارزشمند، در مبادلات تجاری استفاده می شده است.

 

آنچه مسلم است ایرانی ها باید قدردان این میراث به جامانده باشند و با شناخت چالش های گسترش کشت زعفران به ویژه در صنایع جدید امروزی ابعاد مختلف این صنعت را بررسی کنند.

امروز زعفران در اکثر نقاط کشور به غیر از مناطق شمالی و مرطوب کشت می شود و سهم خود را در صادرات کشور مشخص کرده است اما نواقص، مشکلات و چالش های این صنعت باعث شده تا آنچنان که شایسته و بایسته است این محصول سودآوری و ارزش حقیقی خود را نداشته باشد و نه به نام ایران باشد و نه به کام ایران!

این محصول با سود آوری بالا که با شرایط اقلیمی و کم آب استان یزد هم کنار می آید این روزها بیشتر به دل یزدی ها نشسته و هر روز شاهد افزایش کشت این محصول در استان یزد هستیم.

***طلای سرخ برای یزدی ها دلنشین تر شده است

اکبر شیخعلیشاهی در گفتگو با خبرنگار یزدرسا، در خصوص سطح زیر کشت زعفران در استان یزد گفت: امسال با افزایش 100 هکتاری نسبت به سال گذشته، بیش از 700 هکتار از اراضی استان یزد زیر کشت زعفران قرار دارد.

 

وی افزود: بیشترین سطح زیر کشت این محصول با 400هکتار درشهرستان بهاباد است و بافق با 88 هکتار و ابرکوه با 70هکتار در رده های بعدی کاشت این محصول دراستان قرار دارند.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی یزد با بیان اینکه متوسط تولید این محصول طلائی در هر هکتار تقریبا پنج کیلوگرم عنوان کرد: پیش بینی می‌شود امسال بیش از دو تن زعفران از اراضی استان یزد برداشت شود.

***افزایش هر ساله برداشت زعفران در استان یزد

شیخعلشاهی تصریح کرد: با توجه به افزایش 100 هکتاری سطح زیر کشت زعفران در استان برای امسال، افزایش برداشت زعفران نیز در پی آن خواهیم داشت.

***فله فروشی چالش اصلی طلای سرخ

وی با باین اینکه دو واحد بسته‌بندی زعفران در استان وجود دارد، افزود: معمولا زعفران تولیدی در استان به صورت فله‌ای از استان خارج می‌شود که از مشکلات کشوری نیز هست چرا که بیشترین زعفران تولیدی در کشور به صورت فله‌ای از کشور خارج می‌شوند. برنامه‌های نیز برای جلوگیری از این اقدام وجود دارد که باید به صورت جدی‌تر به آن پرداخته شود.

فله فروشی یا همان خام فروشی زعفران اصل ماجراست، این محصول با زحمات فراوان از بهترین مزارع کشور به ویژه استان یزد برداشت می شود اما دلالان و سودجویان که اکثرا هم غیر بومی و از اتباع خارجی هستند این طلای ارزشمند را از کف کشاورزان می ربایند!

فاطمه سلطانی یکی از بانوان پرتوان بهاباد در استان یزد است که در کنار انجام مسئولیت اصلی همسرداری و فرزند پروری با کشت زعفران سعی دارد در تحقق اقتصاد مقاومتی بکوشد.

وی در گفتگو با خبرنگار یزدرسا با بیان اینکه از روی علاقه به حرفه کشاورزی کشت زعفران را انتخاب کرده است، تصریح کرد: با توجه به شرایط آب و هوایی مناسب و همچنین خاک مناسب در شهرستان بهاباد ، کشت زعفران در این شهرستان درآمد خوبی داشته و کیفیت زعفران آن نیز بسیار خوب است.

سلطانی با اشاره به اینکه این روزها فصل برداشت گل زعفران در یزد و به‌ویژه شهرستان بهاباد است، اظهار کرد: مسئولان می‌توانند با حمایت از کشاورزان به آن‌ها انگیزه دهند تا به سمت کشت این گیاه و گسترش آن بپردازند.

***دست دلالان، انگیزه کشاورز را گرفته است

کشاورز بهابادی گفت: کوتاه کردن دست دلالان از چرخه خریدوفروش محصول زعفران از کشاورزان بهابادی انگیزه‌ای می‌شود تا آن‌ها به سمت این نوع کشت بروند.

وی نبود قیمت ثابت برای فروش محصول و از طرفی هزینه‌های بالای کاشت محصول و آب مصرفی را ازجمله دغدغه‌های زعفران کاران عنوان کرد و ادامه داد: برای کاشت، داشت و برداشت زعفران در یک هکتار زمین حداقل 10 تا 12 میلیون تومان هزینه صرف می‌شود.

سلطانی خام فروشی را ازجمله چالش‌های پیش روی زعفران کاران برشمرد و خاطرنشان کرد: ایجاد واحدهای فرآوری و صنایع تکمیلی زعفران در بهاباد موجب  بهره بری بیشتر این محصول خواهد شد.

 

خوب با همه این تفاسیر شاید سوال شود که مسدولین برای رفع این مشکل  چه کرده اند و چه راهکارهایی برای مقابله با چالش های این صنعت ارزشمند کرده اند.

***بازاریابی و برند سازی؛ بزرگترین نقطه ضعف زعفران

سید جمال سجادی پور درمصاحبه با یزدرسا، با بیان اینکه علی رغم تولید 90 درصدی زعفران جهان در کشورمان اما سهم قابل توجهی در زمینه فروش در بازارهای جهانی نداریم گفت: هر چند در زمینه بسته بندی زعفران مشکلی نداریم اما بزرگترین نقطه ضعف برای حضور در بازارهای جهانی،بازاریابی و برند سازی است.

 

رئیس جهاد کشاورزی استان یزد افزود: ظرفیت صنایع تبدیلی زعفران در استان یزد 700 کیلوگرم بوده که البته 3 واحد جدید نیز تا نیمه سال آینده راه اندازی خواهد شد و همچنین برای 17 واحد نیز جواز تاسیس صادر شده است.

***برندسازی زعفران وظیفه دولت نیست

وی با تاکید بر ضرورت برندسازی و بازاریابی محصول زعفران در بازارهای جهانی اظهار داشت: این موضوع جزو وظایف حاکمیتی نیست بلکه باید کشاورزان خود برای فروش محصولاتشان برند سازی کرده و بازارهای هدف را شناسایی کنند برای نمونه برخی از کشاورزان در استان های دیگر نسبت به راه اندازی سایت فروش اقدام کرده و بازار خوبی نیز دارند.

 

***تشکل های مردمی؛ راهکار مناسب برای برندسازی زعفران

سجادی پور با تاکید بر ضرورت شکل گیری تشکل های مردمی در زمینه برندسازی زعفران گفت: کشاورزان باید بتوانند از طریق تشکیل چنین تشکل هایی محصولات خود را در بازارهای جهانی به قیمت های جهانی به فروش برسانند نه اینکه زعفران ایرانی به کشورهای دیگر صادر شود و با برند سازی و بازاریابی چندین برابر قیمت خرید به فروش برسانند.

رئیس جهاد کشاورزی استان در پایان برگزاری جشنواره سراسری زعفران،ایجاد دبیرخانه دائمی جشنواره،آموزش کشاورزان را از مهمترین اقدامات جهاد کشاورزی برای حمایت از زعفران کاران عنوان کرد و ابراز داشت: البته در این راستا تسهیلاتی  نیز در مناطق برخوردار با نرخ 15 درصد و در مناطق غیر برخوردار با نرخ 12 درصد به کشاورزان پرداخت می شود.

پس آنچه مسلم است در حال حاضر کیفی‌ترین و بیشترین زعفران دنیا را تولید می‌کنیم اما در جهت پرآوازه کردن این مزیت گام‌های بلندی برنداشته‌ایم.

علیرغم اینکه باید تسهیلات ارزان قیمت و بلند مدت در اختیار صنعت زعفران و صادرکنندگان قرار گیرد تا این صنعت تقویت شود، شورای ملی زعفران ایران نیز به عنوان متولی این امر پیشگام راه را برای تقویت همه جانبه این محصول صددرصد ایرانی هموار کند.

به امید روزی که مشکلات زعفران کاران کویر برطرف و سود واقعی نصیبشان شود تا دغدغه‌های جز برداشت محصول نداشته باشند.

انتهای پیام/

صرافی ارز دیجیتال

منبع: دانا

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.dana.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «دانا» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۲۶۴۹۰۶۸۸ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

خبر بعدی:

برنج ارزان را از اینجا بخرید

سید اسماعیل یزدان پناه مدیرعامل مرکز تجارت برنج ایران در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان با بیان اینکه قیمت برنج در بورس کالای کشاورزی برای خریداران ۲۰ درصد کمتر از قیمت این محصول در بازار‌های مصرف و سوپرمارکت‌ها است، گفت: ارزان بودن قیمت برنج در بورس بدلیل حذف واسطه‌ها است، چونکه مصرف کنندگان خانگی می‌توانند برنج مورد نیاز خود را مستقیم از بورس بدون هیچ واسطه‌ای خریداری کنند.

او افزود: قیمت برنج‌های بوجاری نشده در بورس تفاوت چندانی با قیمت این محصول در بازار ندارد، اما قیمت برنج‌های بسته بندی شده در بورس با برنج‌های عرضه شده در سوپرمارکت‌ها به دلیل نبود واسطه ۲۰ درصد کمتر است.

مدیرعامل مرکز تجارت برنج ایران ادامه داد: خریداران برنج در هر کجای کشور می‌توانند برنج‌های مورد نیاز خود را با پرداخت ۱۶ درصد از قیمت روز معاملات که هزینه سورت و بسته بندی است، در کیسه‌های ۱۰ کیلوگرمی در درب منزل دریافت کنند.

یزدان پناه با بیان اینکه قیمت برنج در بورس تابع عرضه و تقاضا است، گفت: مهمترین فایده خرید برنج از بورس این است که این برنج‌ها قبل از عرضه، جداسازی می‌شوند و سلامت و استاندارد بودن آن نیز در آزمایشگاه‌ها تایید می‌گردد.

او حذف واسطه‌ها را نیز یکی دیگر از مزیت‌های عرضه برنج در بورس کالا دانست و افزود: کشاورزان و خریداران تعیین کننده واقعی قیمت برنج در بورس هستند و زمانی که قیمت عرضه و تقاضا در بورس کالا برابر شد، معامله نیز انجام می‌شود به همین دلیل قیمت برنج در بورس کالا کمتر است.

یزدان پناه ادامه داد: برنج‌های طارم هاشمی و فجر دو رقمی هستند که اکنون در بورس کالا عرضه می‌شوند اما در حال برنامه ریزی برای ورود ارقام دیگر برنج مانند ندا و شیرودی به بورس هستیم.

مدیرعامل مرکز تجارت برنج ایران ادامه داد: شالیکاران اگرچه می‌توانند برنج‌های بوجاری نشده خود را به مراکز دیگر بفروشند، اما با فروش محصول خود به این مرکز، وجه آن را نقدا دریافت می‌کنند.

برنج اواخر سال ۱۳۹۹ به بورس کالای کشاورزی وارد و معاملات این محصول نیز از فروردین ماه سال بعد آغاز شد.

براساس اطلاعیه مدیریت بازار‌های مالی بورس کالای ایران، پارسال ۳۷۶ هزار و ۹۷۹ گواهی سپرده برنج صادر و ۳۷۶ تن برنج در بورس معامله شد

باشگاه خبرنگاران جوان مازندران ساری

دیگر خبرها

  • فیلم/ خروج کارمندان از ساختمان سفارت ایران در باکو
  • زعفران‌کاران بهابادی آموزش دیدند
  • شرایط واگذاری خودروسازان به بخش خصوصی ابلاغ شد+سند
  • شرایط واگذاری خودروسازان به بخش خصوصی ابلاغ شد
  • فرنگی کار ایرانی تیم صربستان: هر کجا باشم به این آب و خاک تعلق دارم
  • برنج ارزان را از اینجا بخرید
  • خلاهای صادرات «عسل» برطرف شود/ از برندسازی تا ارتقاء کیفیت محصولات
  • خلاهای صادارت «عسل» باید برطرف شود/ از برندسازی تا ارتقاء کیفیت محصولات
  • تولید لوله های نانو کامپوزیتی مقاوم به خوردگی در پتروشیمی ها
  • پهلوی از کمپین وکالت می‌دهم چه سودی می‌برد؟