آفتاب‌‌نیوز :

رضایی‌فر درباره جلسه‌ای که امروز با حضور تیم بررسی سانحه اوکراین در سازمان هواپیمایی ایران درباره سانحه بوئینگ 737 اوکراینی برگزار شد،‌ اظهار داشت: در این جلسه رئیس سازمان هواپیمایی کشوری، سفیر اوکراین در ایران، مسؤولان قضایی کشور و تیم بررسی سانحه ایران و اوکراین حضور داشتند.

به گزارش آفتاب‌نیوز؛ وی ادامه داد: در این جلسه مقرر شد بررسی سانحه، بر اساس استانداردهای بین‌المللی و ایکائو و پیمان شیکاگو ‌انجام شود و از مسائل جانبی سوانح به دور باشیم؛ مقرر شد‌ موضوعات سیاسی و منطقه‌ای در بررسی حادثه اصلاً مدنظر هیچ یک از طرفین نباشد و به صورت فنی و تکنیکی کار بررسی و دنبال شود.

به نوشته خبرگزاری فارس، رئیس کمیسیون بررسی سانحه سازمان هواپیمایی کشوری اضافه کرد: هر دو کمیسیون بررسی سانحه ایران و اوکراین روی این موضوع توافق کردند و مقرر شد سایت سانحه را نیز با همراهی یکدیگر ارزیابی کنیم و جعبه‌های سیاه نیز با همراهی یکدیگر ارزیابی، خوانده و پردازش شود.

رضایی‌فر با بیان اینکه جلسه‌ای که از صبح شروع شد کماکان ادامه دارد، اظهار داشت: دائماً در سازمان هواپیمایی کشوری تا حصول نتیجه و دستیابی به علت وقوع حادثه حضور داریم و جلسات برگزار می‌شود.

* هیچ قطعه غیرمرتبطی با هواپیما در سایت سانحه نبود/ عکس منتشر شده واقعی نیست

رئیس کمیسیون بررسی سانحه سازمان هواپیمایی کشوری درباره انتشار عکسی از یک کلاهک موشک منتسب به محلی در اطراف سایت سانحه بوئینگ 737 اظهار کرد: ما رسماً‌ این عکس را رد می‌کنیم.

وی توضیح داد: عکس مذکور ابتدا در یکی از سایت‌های خارجی و یک توئیتر ‌برای اولین بار منتشر شد‌ که اینجانب به عنوان رئیس کمیسیون بررسی سانحه سازمان هواپیمایی کشوری در فضای مجازی،‌ با منتشرکننده آن توئیتر‌ صحبت کردم و آنها هم در وب‌سایت خود رسماً اعلام کردند: «‌این عکس را از یک منبع غیرموثق گرفته بودند و رئیس کمیسیون بررسی سانحه این عکس را رد کرده است و اعلام کرده است که این عکس واقعیت ندارد».

رئیس کمیسیون بررسی سانحه سازمان هواپیمایی کشوری تأکید کرد: ما اصلاً در محل سایت سانحه، هیچ قطعه‌ای از موشک پیدا نکردیم.

بازرسان اوکراینی: بدنبال رد پای موشک روسی می‌خواهیم لاشه هواپیمای بوئینگ را جستجو کنیم

بازرسان اوکراینی که به ایران سفر کرده‌اند قصد دارند برای بررسی گزینه احتمالی اصابت موشک روسی به بوئینگ ۷۳۷ اوکراین که در ایران سقوط کرده است، بقایای لاشه این هواپیما را مورد جستجو قرار دهند.

به نوشته یورونیوز؛ اولسکی دانیلوف، دبیر شورای امنیت ملی اوکراین که این اظهارات را مطرح کرده افزوده است که پس از دیدن اطلاعاتی درباره احتمال اصابت موشک به این هواپیما در شبکه‌های اجتماعی، تصمیم گرفته‌ است که بازرسان بقایای لاشه هواپیما را به قصد یافتن اثری از موشک روسی مورد بررسی قرار دهند.

او در پستی فیسبوکی افزوده است: «اوکراین در جستجوی دلایل احتمالی سقوط هواپیمای اوکراین از جمله احتمال اصابت موشک، یک برخورد، انفجار موتور یا تروریسم است.»

از سوی دیگر ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین روز چهارشنبه و پس از سقوط بوئینگ ۷۳۷ در بیانیه‌ای گفت که اوکراین وضعیت امنیت پرواز کل ناوگان غیرنظامی‌اش را مورد بررسی مجدد قرار می دهد.

رئیس جمهوری اوکراین همچنین از دادستان کل کشور خواست که یک پرونده جنائی برای سقوط این هواپیما باز کند اما مشخص نکرد چه موارد یا شواهدی در این پرونده ذکر شده است. زلسنگی گفته است که کمسیون تحقیقات علل سقوط این هواپیما را مشخص خواهد کرد.

پیشتر قاسم بی‌نیاز، رئیس مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی وزارت راه و شهرسازی به خبرگزاری ایرنا گفته است: هواپیمای اوکراینی که تهران را به مقصد کیف پایتخت اوکراین ترک می‌کرد حوالی شهر جدید پرند در استان تهران به دلیل حادثه آتش سوزی در قسمت موتور دچار نقص فنی شد.

وی با رد هرگونه شایعه درخصوص اصابت موشک به بوئینگ ۷۳۷ شرکت هواپیمایی اوکراینی، گفت: در صورتی که این حادثه به دلیل اصابت موشک بود هواپیما در آسمان منفجر می‌شد اما آتش‌سوزی در قسمت موتور این هواپیما و تلاش ناموفق خلبان برای کنترل هواپیما منجر به سقوط و فوت تمام سرنشینان آن شد.زی داشت که تمام سرنشینان آن جان باختتد.

هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ شرکت هواپیمایی اوکراین اینترنشنال که با ۱۶۷ مسافر و ۹ خدمه پرواز، در ساعت ۶ و ۱۲ دقیقه روز چهارشنبه فرودگاه امام را به مقصد کی‌یف ترک کرده بود پس از ۶ دقیقه پرواز سقوط کرد و تمام سرنشینان آن که بیشتر ایرانی و کانادایی بودند، جانشان را از دست دادند.

ادعای بی اساس ترامپ و رسانه‌های غربی

با این حال، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا و رسانه‌های غربی در ادعاهایی بی اساس مدعی شده‌اند که این هواپیما بخاطر شلیک موشک سقوط کرده است.

در حالی که رئیس سازمان هواپیمایی گفته است: برخورد موشک به هواپیمای اوکراینی غیرممکن است، نشریه نیوزویک مدعی شده است: یک مقام وزارت دفاع آمریکا، یک مقام ارشد اطلاعاتی آمریکا و یک مقام اطلاعاتی عراق به این نشریه گفته‌اند که معتقدند هواپیمای مسافربری اوکراین که در نزدیکی تهران سقوط کرد، هدف یک موشک ضدهوایی قرار گرفته است. تلویزیون سی‌بی‌اس آمریکا نیز در ادعای بی‌اساس نوشته است:‌ "دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا سیگنال‌های راداری که روشن می‌شده را جمع‌آوری کرده و ماهواره‌ها هم بر روی صفحه رادار امواج مادون قرمز شلیک دو موشک را ردیابی کردند و پس از امواج یک انفجار را روی رادار دیدند." خبرگزاری رویترز هم گزارش داده که دونالد ترامپ، رئيس‌جمهوری آمریکا، به خبرنگاران در کاخ سفید گفته که سقوط هواپیمای اوکراینی مشکوک است و ممکن است توسط کسی به اشتباه ساقط شده باشد. شاید کسی در آنجا اشتباه کرده باشد. مطمئنم از طرف ما نبوده است. گفته‌اند که مشکل فنی داشته است. واقعا نمی‌دانم. ایده‌آل این است که جعبه سیاه را به بوئینگ یا حتی به کشوری مثل فرانسه بدهند تا بررسی شود.

اولکسی دانیلوف، یک مقام اوکراینی نیز گفته است: «ما همه سناریوها را بررسی می‌کنیم. ماموریت بازرسان ما در تهران این است که بررسی کنند چه اتفاقی آنجا افتاده است. ما هفت گزینه احتمالی را درباره دلایل سقوط هواپیما بررسی می‌کنیم که چهار مورد را اعلام کرده‌ایم و سه مورد نیز محرمانه نگه داشته شده است. گزینه حمله موشکی روسیه یکی از آنهاست، اما برای اظهارنظر، باید تحقیقات کامل شود.

نخست‌وزیر کانادا: هواپیمای اوکراینی با پدافند ایران ساقط شده است!

جاستین ترودو نخست وزیر کانادا نیز مدعی شده است: «ما اطلاعاتی داریم از منابع متعدد، از جمله از همپیمانان‌مان و از اطلاعات خودمان، که شواهد نشان می‌دهد این هواپیما با یک موشک زمین به هوای ایران ساقط شده. این می‌تواند غیرعمدی هم بوده باشد.»

برخورد موشک به هواپیمای اوکراینی غیرممکن است

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری در واکنش به این ادعاها گفته است: برخورد موشک به هواپیمای اوکراینی از لحاظ علمی غیر ممکن و چنین شایعاتی، هیچ گونه منطقی ندارد.

علی عابدزاده ضمن تسلیت مجدد به درگذشت تعداد زیادی از هموطنان در سقوط هواپیمای خطوط هوایی اوکراین اینترنشنال افزود: همزمان با این هواپیما، چندین پرواز داخلی و خارجی در فضای ایران و در همین ارتفاع هشت هزار پایی در حال پرواز بودند و موضوع برخورد موشک به این هواپیما به هیچ وجه نمی‌تواند صحت داشته باشد.

معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: بین همه بخش‌های نظامی و غیر نظامی در ایران هماهنگی کامل وجود دارد و در همان زمان سقوط، ده‌ها هواپیمای ایرانی و خارجی در حال پرواز بر فضای امن ایران بودند و اگر کشوری امنیت نداشته باشد، مگر ممکن است که این تعداد پرواز بر فضای آن در حال انجام باشد.

وی با رد شایعات در خصوص مقاومت ایران برای تحویل ندادن جعبه سیاه هواپیما به آمریکا برای بازخوانی آن گفت: چنین موضوعی صحت ندارد ضمن اینکه مسئول بررسی سانحه، طبق مقررات جهانی ایکائو و انکس ضمیمه آن، سازمان هواپیمایی ایران است و اگر نرم افزار و سخت افزار لازم برای بازخوانی اطلاعات جعبه سیاه در ایران وجود نداشته باشد می‌توانیم این کار را در کشور‌های دیگر انجام دهیم.  اصول صنعت هواپیمایی غیر نظامی این است که علت وقوع سانحه روشن شود تا سازنده و کشور‌های بهره بردار نقص‌های احتمالی خود را برطرف کنند و به همین دلیل ما بر اساس مقررات سازمان بین المللی هوانوردی اجازه ورود ذینفعان حادثه را برای بررسی آن صادر کردیم. به همین دلیل سانحه را به کشور‌های سازنده موتور، هواپیما و بهره بردار اطلاع داده ایم و خوشبختانه همه برای حضور در کمیسیون بررسی سوانح هوایی جواب مثبت داده اند، اما باید به تعریف مشخصی از نوع همکاری آن‌ها دست یابیم تا هرچه سریعتر به علت وقوع سانحه برسیم.

منبع: آفتاب

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت aftabnews.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «آفتاب» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه در مورد انتشار این خبر انتقاد یا پیشنهادی دارید لطفاٌ کد ۲۶۵۰۶۴۶۱ را به همراه موضوع به آدرس ایمیل [KHABARBAN] ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

عکس| جنجال دوچرخه‌سواری دختر بدون حجاب در نجف‌آباد/ اعتراض امام جمعه و تظاهرات مخالفان

پناهیان، جنجال به پا کرد /اطمینان دارم شاهد دستگیری های گسترده در ادارات دولتی خواهیم بود/خدا برخی مسئولان را نابود کند

واکنش قالیباف به گرانی‌ها و پایان تحریم تسلیحاتی: دلار و تورم زندگی مردم را سخت کرده/ باید در قبال فشارهای آمریکا، اسلحه بخریم

واکنش‌ها به درخواست اعدام روحانی؛ صلح بهتر است، چرا برآشفتید؟! مذاکره را به رفراندوم بگذارید

واقعیت‌هایی در مورد تنبل‌ها/ میمون‌های خوابالو را بیشتر بشناسید

خبر بعدی:

مسجدسلیمان و وسیع‌ترین حمله موشکی جنگ تحمیلی

۳۰ مهر است؛ عقربه‌ها ساعت ۱۶ بعدازظهر را نشان می‌داد؛ آقای صالحی معلم همیشه خندان درس جغرافیا مدرسه راهنمایی ۲۲ بهمن با همان لبخند همیشگی اش به درس هفته قبل اشاره کرد و به بچه‌های کلاس اول راهنمایی گفت: خوب کی می‌دونه فلات قاره چیه؟ اما قبل از این که بچه‌ها پاسخ بدهند صدای دو انفجار بسیار شدید وحشتناک پاسخ سوال آقای صالحی را داد که حالا همچون دانش آموزان شوک زده اش خنده بر لبانش خشک شده بود!
و دانش آموزانی که وحشت زده و سراسیمه به حیاط مدرسه به همراه معلمان خود ربختند… ازدو نقطه شهر مسجدسلیمان ستون‌های دود وغبار به ارتفاع ده‌ها متر به هوا برخاسته بود…شهر به هم ریخت مردم متعجب و وحشت زده علت این دو انفجار بسیار شدید را از همدیگر می‌پرسیدند و البته بی پاسخ می‌ماندند…    
آرش همکلاسی اهوازی که جنگ زده بود وبه همراه خانواده ازاهواز جنگ زده به مسجدسلیمان مهاجرت کرده بود؛ گفت: این انفجار‌ها بر اثر اصابت موشک بود. همکلاسی هایش که همچون سایرشهروندان مسجدسلیمانی چنین تجربه‌ای نداشتند با تعجب گفتند: موشک که به کره ماه می‌رود فضانورد می‌برد؟! …و آرش لبخند تلخی زد و گفت: این‌ها موشک‌های عراقی بودند که مسجدسلیمان را هدف گرفتند. پدر من هم با این موشک‌های عراقی شهید شده بود…
و این گونه مردم مسجدسلمان وارد سیکل جدیدی از جنگ تحمیلی به نام (جنگ موشک ها) شدند که تا قبل از آن تهاجم جنگنده‌های عراقی به مناطق مسکونی این شهر که ازهفته اول مهرماه ۵۹ شروع شده بود سابقه داشت.
در حالی که مسجدسلیمان بی دفاع ومیزبان هزاران جنگ زده علیرغم بمباران‌های مکرر بود و هیچ گونه آمادگی و شناختی از این مقوله جدید حملات ویرانگر و بی رحمانه دشمن بعثی نداشتند…
موشک‌های اسکاد B نسل جدید موشک‌های اسکاد a آلمانی بود که توسط هیتلر در جنگ جهانی دوم تولید و نسل جدید این موشک‌ها به ارتفاع ۹ متر و محتوی یک تن ماده منفجره با شعاع تخریب فراوان توسط شوروی در اختیار صدام قرار گرفت. در اولین دور اصابت دو فروند موشک اسکاد دشمن عراقی دو محله سبزآباد و خیابان اصلی شهر مسجدسلیمان هدف واقع شد. هراصابا موشک به مناطق مسکونی حداقل ۷۰خانه راویران وتخریب می‌کرد.
با اولین دور اصابت دوفروند موشک در۳۰ مهردر حالی که مردم نیز با کنجکاوی به طرف محل اصابت موشک‌ها در تردد بودند.    
در خیابان پرتردد هفده شهریور تصادفی بین دو خودرو به وقوع پیوست که جاده این خیابان مسدود و ترافیک سنگینی ایجاد کرد؛ و سومین سفیر مرگ با فاصله ۴۰ دقیقه از دو موشک اولی دقیقاً به این خیابان مملو از جمعیت و خودرو اصابت کرد و یک فاجعه وجنایت انسانی را رقم زد. ۱۲۰ شهید و ۲۴۴ مجروح و تخریب وسیع بیش از۲۰۰ واحد مسکونی و تجاری پیامد اصابت این موشک‌ها بوده است. محل اصابت موشک سوم دقیقا درجوار دبیرستان پسرانه ۱۷شهریور بود که بااولین تهاجم موشکی دوراول ۳۰مهر به دونقطه شهر تعطیل اضطراری شد وچه بسا اگر این دبیرستان تعطیل نمی‌شد صد‌ها نوجوان بیگناه به رقم شهدا ومجروحین اضافه می‌شدند.
شاید عمق فاجعه قابل وصف نباشد اجسادتکه وپاره؛ اجزای بدن غیرقابل شناسایی شهروندان بدون دفاع که وحشیانه به شهادت رسیدند و در اطراف محل اصابت موشک‌ها پراکنده شده بود و دو بیمارستان نفت و ۲۲ بهمن مسجدسلیمان مملو از شهدای تکه و پاره‌ای بود که در راهرو‌ها و اطاق‌ها به روی هم چیده شده بوده و مجروحان بسیار زیادی که در محوطه بیمارستان‌ها و کف سالن‌ها به خاطر ازدحام شدید مجروحین قرارداده شده بودند و درخواست‌های مکرر بلندگو‌های مساجد برای یخ و بخور و کیسه‌های نایلونی…
سردخانه اجساد شهر تنها گنجایش شش جسد را داشت و از اهواز کانتینر سردخانه داری به مسجدسلیمان اعزام تا اجساد شهدا در آن قرار داده شود و از روز بعد شناسایی شهدا و بدنبال آن ده‌ها تشییع جنازه متعدد که نه تنها مسجدسلیمان را که ازاین حمله جنایتکارانه کشور ودنیا در بهت و اندوه فرو برد و این گونه بود که مسجدسلیمان ناخواسته و ناجوانمردانه از ۳۰ مهر ماه بعد از یک دوره بمباران‌های متناوب هوایی مناطق مختلف مسکونی اش، چون پشت برج؛ نفتک و نمره هشت وارد فاز جدیدی از جنگی شد که بعد‌ها به نام (جنگ موشک‌ها در تقویم دوران دفاع مقدس) نام گرفت.    
حمله ۳۰ مهر به مسجدسلیمان در دوران دفاع مقدس (وسیع‌ترین حمله موشکی) دشمن بعثی متجاوز نام گرفت که در نهایت قریب به چهارصد شهید و مجروح برجای نهاد.    امام خمینی (ره) با محکومیت شدید این حمله گسترده صدام، ۳ روز عزای عمومی در سراسر کشور اعلام کرد و هیات سه نفره‌ای را به ریاست آیت الله یزدی به نمایندگی از خود به مسجدسلیمان اعزام نمود و وزرات امور خارجه با تسلیم نامه‌ای به دبیرکل سازمان ملل متعدد نسبت به این جنایت انسانی عراق علیه شهروندان مسجدسلیمانی اعتراض نمود.
مسجدسلیمان تا پایان دوران دفاع مقدس ۹۰ بار تحت حملات هوایی و موشکی قرار گرفت گاهی اوقات اصابت ۵ تا ۷ موشک در نیمه‌های شب این شهر بی دفاع و مظلوم را مورد تهاجم وسیع قرار می‌داد و مردمانی که با تحمل سوز سرمای سخت زمستان و گرمای طاقت فرسای هوا در تابستان در کوهستان‌های اطراف شهر با کم‌ترین امکانات زندگی مملو از مشقت و مضیقه را تحمل و گاهی اوقات هم در پی حملات هوایی مورد رگبار هوا به زمین جنگنده‌های عراقی در اطراف شهر قرار می‌گرفتند و مدارسی که تا پایان جنگ تحمیلی از۹ماه سال تحصیلی شش ماه راتعطیل بودند.
یقیناً حمله موشکی ۳۰ مهر به عنوان ((وسیع‌ترین حمله موشکی به مسجدسلیمان یک سند برجسته از جنایات جنگی دشمن عراقی)) در دوران دفاع مقدس است و ضرورت دارد که از محاق خاموشی خارج و مورد بازکاوی قرار گیرد و به عنوان برگ زرین از مقاومت مردم شریف و صبور مسجدسلیمان که طی این حملات هوایی و موشکی متعدد ویرانی وسیع صد‌ها واحدمسکونی وشهادت ۷۰۰شهروندبیدفاع راتجربه و افزون بر آن، فرزندان غیرتمند ش که اعزام به جبهه‌های جنگ تحمیلی می‌شدند در مجموع ۱۲۰۰شهید گلگون کفن و۴۰۰۰جانباز و۱۰۰آزاده را تقدیم انقلاب کرد.
در تقویم کشور این روز خونین بعنوان وسیع‌ترین حمله موشکی دشمن جنایتکار بعثی ثبت و همه ساله با برگزاری ویژه برنامه‌هایی در سطح کشور یاد و خاطره ۱۲۰ شهید آسمانی این جنایت جنگی گرامی داشته شود.

دیگر خبرها

 • در دور دوم مذاکرات درباره هواپیمای اوکراینی چه گذشت؟
 • آخرین وضعیت شکایت خانواده‌های جان‌باختگان هواپیمای اوکراینی
 • یک جنگنده سوخوی روسیه سقوط کرد
 • در دور دوم مذاکرات ایران و اوکراین چه گذشت؟
 • در دور دوم مذاکرات ایران و اوکراین در تهران درباره هواپیمای اوکراینی چه گذشت؟
 • آخرین وضعیت شکایت خانواده‌های جان باختگان سقوط هواپیمای اوکراینی
 • سفیر ایران: دور بعدی مذاکرات تهران و کی‌یف در اواخر نوامبر برگزار می‌شود
 • زمان دور سوم مذاکرات ایران و اوکراین درباره هواپیما
 • عکس| تجمع اعتراضی خانواده‌های قربانیان هواپیمای اوکراینی در تهران
 • برگزاری دور بعدی مذاکرات ایران و اوکراین در اواخر نوامبر یا اوایل دسامبر در کی‌یف
 • اعلام زمانِ دور سوم مذاکرات برای پرونده هواپیمای اوکراینی | نتایج دور دوم مذاکرات چه بود؟
 • زمان و مکان دور سوم مذاکرات ایران و اوکراین
 • دور سوم مذاکرات ایران و اوکراین درباره هواپیما
 • دور سوم مذاکرات ایران و اوکراین درباره هواپیما اواخر نوامبر یا اوایل دسامبر در ⁧‫کی یف
 • دومین دور از مذاکرات هیات قضایی ایران و اوکراین برگزار شد
 • برگزاری دومین دور از مذاکرات هیأت قضایی ایران و اوکراین
 • خسارت هواپیمای اوکراینی در دور بعدی مذاکرات ایران و اوکراین تعیین می‌شود
 • برگزاری دومین دور از مذاکرات هیئت قضایی جمهوری اسلامی ایران و اوکراین
 • نشست خانواده‌های جانباختگان هواپیمای اوکراینی و مسئولان قضایی