شرق نوشت: گفته است ثبت‌نامش برای انتخابات مجلس خودکشی سیاسی بود؛ اما نگفته که انگیزه اصلی پشت پرده این خودکشی چه بود و چقدر برایش ارزش داشته است.

قالیباف عطای ریاست جمهوری ۱۴۰۰ را به لقایش بخشید فقط به یک علت؛ از فرصت یک‌ساله باقی‌مانده دولت روحانی استفاده کند.

بعید است او ماجرای «سرهنگ و لوله» و تأثیری را که روی آینده سیاسی او گذاشته، فراموش کرده یا بی‌خیال شده باشد.

حال زمان مناسبی برای رویارویی با رقیب پیشین است؛ زمانی که ممکن است دیگر هرگز به دست نیاید. راهبری یک مجلس اصولگرا علیه دولت اعتدالی! دولتی که این روز‌ها در وضعیت چندان مناسبی به سر نمی‌برد و بیشتر وعده‌ها و دستاوردهایش نقش بر آب شده است.

قالیباف در نشست اصولگرایان برای معرفی نامزد‌های انتخابات مجلس گفته است: «یک‌سال‌و‌نیم پیش‌رو از دید من مقطع عاشورای مدیریتی کشور است؛ چون بعد از سال ۱۴۰۰ هرچه به میدان بیاییم، عمل ما مثل توابین و مختار‌های بعد از عاشورا خواهد شد. امروز در کشور ناکارآمدی اشباع‌شده داریم؛ یعنی اگر مسئولان هیچ کاری نکنند، وضع بهتر از حالت موجود خواهد بود».

قالیباف گفته است: «از نظر نگاه سیاسی هیچ توجیهی وجود نداشت که بنده وارد صحنه انتخابات مجلس شوم و یک خودکشی سیاسی بود، ولی آمدم برای سربازی؛ چون هیچ‌گاه و در هیچ برهه‌ای برای خودم موضوعیتی قائل نبوده و نیستم. در سال ۹۶ خیلی‌ها حرف زدند و تحلیل کردند، ولی من گفتم مهم این بود که جبهه انقلاب به وحدت رسید و همه باید بدانیم گاهی باید گذشت کرد».

بعد هم گفته که برای بیرون‌کردن غرب و تفکر غربی از کشور، باید قوی و برای قوی‌شدن باید وحدت داشته باشیم؛ وحدت نیز بدون گذشت ایجاد نمی‌شود.

روز گذشته غلامعلی حداد‌عادل، رئیس شورای ائتلاف اصولگرایان، با اشاره به اینکه شکل‌گیری شورای ائتلاف دوران بعد از انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۹۶ که آیت‌الله رئیسی نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری بود، باز‌می‌گردد، گفته است: «وحدت ایجاد‌شده پیرامون آیت‌الله رئیسی اگرچه به پیروزی منجر نشد، اما فی‌نفسه فرصت مغتنمی برای وحدت بود؛ چراکه ۱۶ میلیون و نیم رأی ایشان، سرمایه سیاسی و اجتماعی محسوب می‌شد».

رئیس شورای ائتلاف با اشاره به تشکیل سازوکار شورای ائتلاف در استان‌ها با حضور انواع سلیقه‌ها اظهار کرد: در هر استان سه نفر مورد قبول همه سلیقه‌ها، با تأیید ائمه جمعه استان‌ها انتخاب شدند که به این افراد مأموریت داده شد با ۳۱ نفر در هر استان شورای ائتلاف تشکیل دهند».

حداد‌عادل گفته سازوکار نظرسنجی شورای ائتلاف در همه استان‌ها به‌جز قم، مشهد و اصفهان آغاز شده است و در تهران قرار شد مجمع عمومی برگزار شود و اسامی کاندیدا‌ها به مجمع داده شود و روند رسیدن از کثرت به وحدت را این طریق آغاز کنیم، اما در نهایت در شورای ائتلاف مرکزی کاندیدایی معرفی نکردیم.

او همچنین با اشاره به حضور سه نفر از اعضای جامعه روحانیت مبارز در شورای ائتلاف نیرو‌های انقلاب گفت: اعضای شورای ائتلاف با جبهه پایداری جلساتی نیز داشته و گفتگو‌هایی انجام شد تا در این فرایند شورای ائتلاف را همراهی کنند. اصولگرایان اعلام کرده‌اند بعد از برگزاری مرحله مصاحبه تخصصی با نامزد‌های معرفی‌شده از سوی احزاب، اقشار و تشکل‌های مختلف و پس از پالایش نامزدها، شورای ائتلاف به فهرست بیش از ۱۵۰ نفره از نامزد‌های واجد شرایط برای ارائه به مجمع عمومی تهران رسیده است.

در مرحله بعد نیز این افراد در مجمع عمومی و با رأی نمایندگان احزاب، اقشار و نمایندگان مجامع محلات پالایش‌شده و اسامی دو تا سه برابر ظرفیت فهرست تهران برای ارزیابی و انتخاب نهایی به هیئت انتخاب شورای مرکزی ائتلاف نیرو‌های انقلاب ارائه خواهد شد.

مشابه چنین سازوکاری را اصولگرایان در انتخابات ریاست‌جمهوری ۹۶ با چیزی که قبلا نامش «جمنا» بود، به کار برده بودند. آن بار هم مجمع جمنا نامزد‌ها را به رأی گذاشت تا در نهایت به پنج نامزد نهایی (سیدابراهیم رئیسی، علیرضا زاکانی، مهرداد بذرپاش، محمدباقر قالیباف و پرویز فتاح) رسید.

البته به فاصله چند روز، فتاح کناره‌گیری کرده و حاجی‌بابایی به ترکیب اضافه شد. نخستین نشستشان با حضور سه هزار نفر از حامیان جریان اصولگرایی، پنجم اسفند ۱۳۹۵ برگزار شد. در این نشست، ۵۳ نفر به‌عنوان نامزد‌های احتمالی انتخابات ریاست‌جمهوری به جمنا پیشنهاد شدند که ۲۱ نفر آن‌ها به تأیید نهایی هیئت مؤسس رسیدند.

قرار بود از میان ۲۱ نامزد احتمالی، در نهایت ۱۰ نفر با رأی اکثریت اعضا انتخاب شوند. تعلل در معرفی این ۱۰ نفر زمزمه‌های اختلافات درونی در جمنا را بالا برد؛ به‌ویژه آن زمان که در نهایت فهرست ۱۴نفره‌ای منتشر شد که اسامی نه بر اساس آرا که بر اساس حروف الفبا در آن آمده بودند.

همان زمزمه‌ها هم می‌گفت: لابی‌های پشت پرده سبب اضافه‌شدن چهار نفر به فهرست اولیه ۱۰نفره شده است. جالب اینکه نامزد پیشنهادی و شناخته‌شده حزب مؤتلفه اسلامی که حمایت خود را ابتدا از جبهه مردمی نیرو‌های انقلاب به‌طور رسمی اعلام کرده بود، در جمع ۱۰ نامزد حمایت‌شده از سوی جمنا قرار نگرفت و با کمی اغماض وارد فهرست ۱۴نفره شده بود.

همین عامل سبب شد «سیدمصطفی میرسلیم» راهش را از جمنا جدا کند. سعید جلیلی و محمدباقر قالیباف که اسامی‌شان در فهرست نهایی وارد شده بود نیز نپذیرفتند میثاق نامه جمنا را امضا کنند؛ میثاق‌نامه‌ای که نامزد‌های احتمالی را ملزم می‌کند به نفع نامزد نهایی جمنا کناره‌گیری کنند و کابینه آن‌ها را با نظر این جبهه تشکیل دهند. اما ۱۶ فروردین که رسید، سرانجام اسامی ۱۰ نامزد منتخب جمنا اعلام شد که عبارت بودند از: سیدابراهیم رئیسی، پرویز فتاح، محمدباقر قالیباف، علیرضا زاکانی، حمیدرضا حاجی‌بابایی، عزت‌الله ضرغامی، مهرداد بذرپاش، علی نیکزاد، رستم قاسمی و محسن رضایی. نام جلیلی به دلیل نپذیرفتن سازوکار جمنا، حذف شده بود و میرسلیم نیز در فهرست قرار نگرفته بود. با وجود اعلام این اسامی، حواشی همچنان ادامه یافت تا اینکه در دومین مجمع ملی این جبهه، پنج نامزد نهایی جمنا تعیین شدند؛ سیدابراهیم رئیسی، علیرضا زاکانی، مهرداد بذرپاش، محمدباقر قالیباف و پرویز فتاح. البته شب نشده پرویز فتاح در پیامی از این فهرست کناره‌گیری کرد.

واکنش بعدی، اعتراض حاجی‌بابایی به نتایج آرا بود. هیئت نظارت​ جمنا نیز اعلام کرد آرا را مجدد بازشماری کرده و او را با توجه به فاصله کم با نفر پنجم، به جمع پنج نامزد منتخب نهایی افزوده است. رأی زاکانی و بذرپاش نیز محل مناقشه شد؛ خاصه آنکه بالاتر از قالیباف ایستاده بودند و خبر‌ها از لابی‌های استانی این دو چهره روایت می‌کرد.

مخالفان جمنا به‌طور مشخص از نقش علیرضا زاکانی در شکل‌گیری آرا گله داشتند. حضور افراد نزدیک به علیرضا زاکانی در سطح استان‌ها به‌عنوان مرکزیت استانی اصولگرایان جمنا با اعتراض برخی اعضای هیئت مؤسس این گروه سیاسی مواجه شده بود. میرسلیم، نامزد حزبی م‍ؤتلفه، مشخصا از مهندسی آرا سخن گفت.

منبع: فرارو

منبع این خبر، وبسایت fararu.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۶۶۳۷۴۱۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

هشدار درباره «لیست سیاه FATF»؛ چرا اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام سکوت کرده‌اند؟

نامه آیت‌الله تبریزیان به سفیر چین و اعلام آمادگی برای ریشه‌کنی کرونا!

دعوای تقلب بین اصولگرایان بر سر انتخاباتِ بدون حضور اکثریت مردم

فوت ۵۰ نفر بر اثر کرونا در قم| نماینده مجلس: چرا به مردم دروغ می‌گویید؟ | روزانه ۱۰ نفر در قم از بین می‌روند| اولین نفر در ۲۴ بهمن فوت شده| قرنطینه صد‌ها نفر در قم| حرم باید تعطیل شود

تخریب عمارت رئیس‌التجار در نیشابور

خبر بعدی:

یک نوجوان توئیتر را سر کار گذاشت

یک نوجوان آمریکایی با ایجاد یک حساب کاربری جعلی به جای یکی از نامزدهای قلابی جمهوری خواه کنگره این کشور توئیتر را فریب داد و این شبکه اجتماعی این حساب را تایید کرد.

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از انگجت، اندرو والز نامزد قلابی جمهوری خواه کنگره آمریکا تا چندی قبل حسابی تایید شده در توئیتر داشت. اما این حساب در اصل متعلق به یک دانش آموز نیویورکی بود که این حساب را برای وی ایجاد کرده بود.

 

در این حساب وب سایت این نامزد، یک عکس غیرواقعی طراحی شده با هوش مصنوعی و اطلاعات دیگری در ارتباط با وی مشاهده می شد. نوجوان یادشده تنها با صرف ۲۵ دقیقه وقت حساب یادشده را در توئیتر ایجاد کرد و توئیتر هم بدون دقت کافی آن را تایید کرد و دکمه تیک آبی را در کنار این حساب به نمایش درآورد.

این دانش آموز که نام وی فاش نشده، برای فریب توئیتر اطلاعات مربوط به نامزد مورد نظر را در سایتی به نام بالوت پدیا ثبت کرد که یک سایت غیرانتفاعی است که سوابق و اطلاعات نامزدهای انتخاباتی در آمریکا را ذخیره می کند.

توئیتر از سال گذشته با سایت بالوت پدیا همکاری می کند تا بتواند حساب های رسمی کاندیداها را در این شبکه اجتماعی شناسایی کند. توئیتر در حالی حساب کاربری یادشده را تایید کرد که تعداد تعقیب کنندگان آن تا ۲۶ فوریه تنها ۱۰ نفر بوده است. این شبکه اجتماعی بعد از افشای این موضوع این حساب را حذف کرده است.

انتهای پیام/

دیگر خبرها

 • ترامپ عضو جمهوریخواه کنگره را نامزد مدیریت اطلاعات ملی کرد
 • احتمال رد صلاحیت عارف در انتخابات ریاست جمهوری 1400!
 • ماجرای سرکرده کارتن خواب ها
 • این دختر ریه‌اش، دندان دارد! +عکس
 • اصولگرایان سِمت‌ها را ابتدا در یک مجلس فرضی تقسیم کنند / چند نماینده کرونایی هستند؟ / پیش‌بینی وزیر دولت اصلاحات از احتمال ردصلاحیت عارف در ۱۴۰۰
 • فعال اصلاح طلب: لیست اصولگرایان نه برپایه مشترکات، بلکه با دادوستد بسته شد
 • مجلس سایه؛ راهکار حلِ اختلاف اصولگرایان سر کرسی ریاست‌پارلمان؟
 • ۱۷ حقیقت علمی عجیب و جالب که احتمالا چیزی از آن‌ها نمی‌دانید
 • چگونه اتاق خواب را به محل کار تبدیل کنیم؟ | دورکاری در روزهای شیوع کرونا
 • درخواست از پزشکان برای کمک به گرمخانه‌های پایتخت
 • پیش‌بینی وزیر دولت اصلاحات از احتمال ردصلاحیت عارف در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰
 • احتمال حمایت امریکا از ترکیه در ماجرای حلب
 • اصولگرایان و مجلس دهم؛ از آتش‌زدن برجام تا طومارنویسی علیه FATF/ مجلس یازدهم چه خواهد کرد؟
 • نماینده آمریکا درناتو:با ترکیه در یک ائتلاف هستیم
 • اشاره نماینده آمریکا در ناتو به حمایت از ترکیه در ادلب
 • لیلا بانو ؛ علی صدیقی
 • روایت مشاور عارف از دادوستد در بستن لیست اصولگرایان/تضاد فکری قالیباف و آقاتهرانی مشهود است/اصلاح‌طلبان برای انتخابات ۱۴۰۰ راهبرد جدیدی دارند
 • لیست اصولگرایان نه برپایه مشترکات، بلکه با دادوستد بسته شد
 • میزان رای اصولگرایان تغییری نکرده است/ مشارکت پایین به معنای پیروزی اصولگرایان است
?>