Web Analytics Made Easy - Statcounter

صفر ایرانپاک اسطوره تیم فوتبال پرسپولیس ۲ دی‌ماه ۱۳۲۵ در مسجدسلیمان متولد شد و ۱۱ بهمن ۱۳۸۷ در استکهلم سوئد درگذشت.

به گزارش خبرنگار ایمنا، پرسپولیس سال ۴۹ هیچ کم و کسری در قوای تهاجمی خود نداشت. همایون بهزادی، حسین کلانی و محمود خردبین را در نوک پیکان خط حمله خود داشت و خیال سرخ‌پوشان راحت بود که مهاجمانشان کابوس خطوط دفاعی رقبا هستند.

بیشتر بخوانید: اخبار روز خبربان

در این بحبوحه بود که مهاجمی جوان به جمع پرسپولیسی‌ها اضافه شد. صفر ایرانپاک جوان خوزستانی بود که بعد از درخشش در مسابقات آموزشگاهی اهواز و شاهین این شهر راهی تهران و پرسپولیس شد. تابستان ۴۹ شاید کمتر کسی فکر می‌کرد که مهاجم از راه رسیده بیاید و با بزرگان خط حمله پرسپولیس برابری و رقابت کند اما ایرانپاک خیلی زود جای خودش را میان سرشناسان باشگاه پرسپولیس پیدا کرد.

بیوگرافی صفر ایرانپاک

صفر ایرانپاک ۲ دی‌ماه ۱۳۲۵ در مسجدسلیمان متولد شد، وی مانند همه فوتبالیست‌های معروف جنوب، از تیم‌های پایه شاهین شروع کرد. ایرانپاک طی مسابقات آموزشگاهی اهواز و تیم شاهین اهواز خودی نشان داده بود و سوم خرداد ۱۳۴۷ در بازی دوستانه بین تیم فوتبال پرسپولیس و جوانان اهواز درخشید اما ماه‌ها بعد به پرسپولیس رفت، تیرماه ۱۳۴۹ درحالی‌که وی ۲۴ سال داشت محمود فکری به او اعتماد کرد و ایرانپاک را در بازی مقابل زوریخ به میدان فرستاد. بهمن همان سال، ایرانپاک از بیژن ذولفقارنسب مدافع میانی تیم افسر گذشت و اولین گل خود با پیراهن پرسپولیس را به ثبت رساند.

کار تازه برای مهاجم مسجدسلیمانی شروع‌شده بود و او چهار روز بعد مقابل قصر نیز برای تیمش گل زنی کرد و در بازی مقابل آرارات نیز اولین هتریک خود را انجام داد. موتور گل زنی ایرانپاک روشن‌شده بود و کمتر مدافعی توان مقابله با او را داشت. حالا استعداد جوان گمنام جنوبی برای همه مشخص‌شده بود و از او به‌عنوان یک مهاجم چهارچوب شناس یاد می‌شد.

ایرانپاک همان نخستین فصل با ۱۵ گل، آقای گل لیگ تهران شد و در مسابقات منطقه‌ای ایران در تابستان نیز با ۱۲ گل این عنوان را تکرار کرد. سال ۵۲ با پرسپولیس فاتح اولین جام تخت جمشید شد او به همراه کلانی با ۸ گل، فاتح لقب اولین آقای گل لیگ سراسری کشور شد. دو سال بعد که پرسپولیس بازهم جام را بالای سر برد، ایرانپاک ۱۰ گل زد و بهترین گل زن تیمش شد.

گل زنی به تاج یا همان استقلال کنونی از خصلت‌هایی بود که ایرانپاک هرگز آن را از یاد نبرد. بااینکه او در بازی معروف شش بر صفر در میان پرسپولیسی‌ها نبود، اما حسابی بلای جان دروازه استقلال و ناصر حجازی شده بود.

او با به ثمر رساندن ۷ گل در ۱۲ باری که مقابل استقلال به میدان رفت، بالاتر از هر بازیکنی لقب گل زن‌ترین مهاجم تاریخ دربی پایتخت را به نام خود کرد و تا این لحظه صاحب این عنوان است.

گل زنی او به رقابت‌های داخلی محدود نمی‌شد و بایرن‌مونیخ، هامبورگ و اسپارتاپراگ را نیز باید در لیست بلند و بالای تیم‌هایی دانست که دروازه‌هایشان از ضربات فنی ایرانپاک درامان نمانده‌اند.

صفر ایرانپاک در تیم ملی

جایگاه ایرانپاک در تیم ملی برخلاف درخشش باشگاهی‌اش متفاوت بود و او هیچ‌گاه در تیم ملی نتوانست همچون پرسپولیس موفق ظاهر شود. او شش گل با پیراهن تیم ملی به ثمر رساند که مهم‌ترین آن، گشودن دروازه کره شمالی در انتخابی المپیک مونترال بود که بدون آن گل، شاید ایران هرگز رنگ آن المپیک را نمی‌دید. با آغاز سرمربیگری حشمت مهاجرانی در تیم ملی، آرام‌آرام ایرانپاک از پوشیدن لباس ملی دور و دورتر شد.

اخراج صفر ایرانپاک

صفر ایرانپاک هفته یازدهم لیگ سال ۱۳۵۴ در بازی مقابل سپاهان اخراج شد. فدراسیون وقت او را سه جلسه محروم کرد. آقای گل آن زمان لیگ (۷ گل در ۱۱ هفته) دلش شکست و چند روز از ایران رفت. وقتی برگشت نتوانست تیم ملی را در جام جهانی ۱۹۷۴ همراهی کند و رفته‌رفته از تیم ملی دور شد.

دنیای ورزش شب قبل از سفرش به آلمان با او گفت‌وگو می‌کند و ایرانپاک می‌گوید: «از یک ناراحتی روحی هم رنج می‌بردم. شاید یک ورزشکار نباید مثل من دل‌نازک باشد اما چکار کنم؟ من این طوری‌ام. دست خودم نیست. در مسابقه با سپاهان بود که داور برای اولین بار مرا اخراج کرد. او معتقد بود به او ناسزا گفته‌ام اما اشتباه می‌کرد. گزارش او مرا سه هفته محروم کرد و این برایم خیلی دردناک بود. اولین بار بود که در یک جنجال به ناصواب گرفتار می‌شدم. این محرومیت و پس از اون بی‌مهری مربی تیم ملی که نام مرا خط زد خیلی در روحیه من تأثیرگذار بود و دیگر خودم نبودم.»

عکس جنجالی صفر ایرانپاک

ایرانپاک بازیکنی کم حاشیه بود، اما یک اتفاق برای او جنجال‌آفرین شد. سال ۱۳۵۱ منتشر شدن عکسی از او دریکی از روزنامه‌ها در کنار یکی از ستارگان زن فیلم‌های تبلیغاتی باعث درگیری شدیدی بین رئیس باشگاه پرسپولیس علی عبده با ایرانپاک شد، دلیل این برخورد از سوی عبده رعایت نکردن قوانین فوتبال آماتوری از سوی بازیکن تیمش بود زیرا بازیکنان آماتور حق گرفتن عکس‌های تبلیغاتی را نداشتند.

ماجرا به همین سادگی تمام نشد و عبده سیلی آب نکشیده‌ای را روانه صورت ایرانپاک کرد، کیهان ورزشی در شماره ۹۲۴ مورخه دوم اردیبهشت ۱۳۵۱ در صفحه ۱۳ خود خبر از استعفای ۴ بازیکن از پرسپولیس داد. رفتار علی عبده ایرانپاک را به همراه چند بازیکن نظیر علی پروین، ابراهیم آشتیانی و اصغر ادیبی تا سرحد جدایی از باشگاه برد اما این اتفاق نیفتاد و آن‌ها ماندنی شدند.

خداحافظی صفر ایرانپاک

ایرانپاک که تا سال ۵۷ و پیروزی انقلاب، هرگز پیراهن پرسپولیس را درنیاورده بود بی خداحافظی کنار گذاشته‌شده و برای همیشه از ایران مهاجرت کرد.

خانواده صفر ایرانپاک

صفر ایرانپاک پیش از مهاجرت در تهران ازدواج کرد و صاحب دو فرزند پسر به نامه‌ای آرمین و آبتین شد، هم‌اکنون آرمین فرزند کوچک وی دریکی از تیم‌های فوتبال سوئدی بازی می‌کند.

درگذشت صفر ایرانپاک

ایرانپاک که سال‌ها در نقش پسربچه‌ای جنوبی با گل‌هایش زمستان سرد تهران و سکوهای امجدیه را گرم می‌کرد از پس استکهلم یخ‌زده برنیامد و بالاخره هجوم سرطان این مهاجم تمام‌عیار را از پای درآورد. صفر ایرانپاک در ۱۱ بهمن ۱۳۸۷ در سن ۶۲ سالگی براثر ابتلاء به سرطان ریه در استکهلم سوئد درگذشت.

خاکسپاری صفر ایرانپاک

پس از انتقال پیکر صفر ایرانپاک از سوئد به تهران و برگزاری تشییع‌جنازه وی در ورزشگاه شیرودی تهران، پیکر وی برای خاک‌سپاری به اهواز منتقل شد.

قبل از خاک‌سپاری، مراسم دور افتخار پیکر وی در ورزشگاه تختی اهواز برگزار شد و سپس ۲۰ بهمن سال ۱۳۷۸ در قبرستان بهشت‌آباد اهواز به خاک سپرده شد.

کد خبر 408261 صرافی ارز دیجیتال

منبع: ایمنا

کلیدواژه: تیم فوتبال پرسپولیس باشگاه پرسپولیس پرسپولیس صفر ایرانپاک پرسپولیس صفر ایرانپاک بهترین مهاجم پرسپولیس شهر شهروند کلانشهر مدیریت شهری کلانشهرهای جهان حقوق شهروندی نشاط اجتماعی فرهنگ شهروندی توسعه پایدار حکمرانی خوب اداره ارزان شهر شهرداری شهر خلاق صفر ایرانپاک صفر ایرانپاک صفر ایرانپاک ایرانپاک بازی مقابل تیم ملی آقای گل گل زنی

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.imna.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «ایمنا» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۲۶۷۴۷۶۱۹ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

خبر بعدی:

رئیس پلیس پایتخت: فرد مهاجم دستگیر شد

به گزارش گروه جامعه خبرگزاری آنا، سردار رحیمی رئیس پلیس پایتخت از دستگیری فردی که صبح امروز با سلاح در حالیکه یکی از کارکنان سفارت در حال ورود به سفارت بوده به سفارت آذربایجان وارد شده بود خبر داد و گفت : این فرد صبح امروز با ورود به سفارت آذربایجان با سلاح گرم اقدام به تیراندازی نموده که در این حادثه یک نفر کشته و دو نفر مجروح شدند.

وی افزود: با سرعت عمل پلیس فرد مهاجم بلافاصله دستگیر و تحقیقات از وی ادامه دارد.

سردار رحیمی با اشاره به اینکه این فرد به همراه دو فرزند خردسال خود وارد سفارت شده است عنوان داشت: در تحقیقات اولیه فرد مهاجم انگیزه خود را مشکلات شخصی و خانوادگی اعلام کرده است.

انتهای پیام/

دیگر خبرها

  • گل‌ های نوستالژی تیم پرسپولیس به فولاد در اهواز در تاریخ لیگ برتر/ فیلم
  • کار سخت پرسپولیس مقابل فولاد | دربی کرمان در روز استارت عنایتی
  • رئیس پلیس پایتخت: فرد مهاجم دستگیر شد
  • فرد مهاجم به سفارت آذربایجان دستگیر شد
  • اتفاقی که پرسپولیس را در خطر انداخت/ دربی کرمان و انتظار از «نکو»
  • سد سخت یک استقلالی مقابل پرسپولیس/ دربی کرمان و در روز استارت عنایتی
  • مهاجم نساجی دربی شمالی‌ها را از دست داد
  • دربی پیشکسوتان استقلال و پرسپولیس برگزار می‌شود
  • دربی پیشکسوتان به افتخار کودکان سرطانی
  • بهترین نسخه گل‌محمدی از بدترین یحیای تاریخ!