فرید براتی سده مدیرکل پیشگیری از اعتیاد سازمان بهزیستی، سرهنگ عبدالوهاب حسن وند رئیس پلیس مبارزه با موادمخدر پلیس تهران، سید مالک حسینی سرپرست سازمان رفاه، خدمات و مشارکت های شهرداری تهران و یوسف مزارعی معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه ٢ در این نشست به بحث و بررسی پرداختند.

دره فرحزاد در مابین مناطق ۲ و ۵ شهرداری تهران و از سمت غرب پونک و کن در شرق، محلهٔ سعادت آباد و در جنوب شرقی آن محلهٔ شهرک غرب واقع شده‌ است.

پیامدهای جولان معتادان در دره فرحزاد افزایش آسیب های اجتماعی است

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه ٢ در این نشست اظهار داشت: فرحزاد یکی از هفت رود دره تهران است که از زمان های گذشته تبدیل به مرکز خرید، فروش و مصرف مواد مخدر شده بود.

یوسف مزارعی افزود: وجود معتادان متجاهر در این دره تبدیل به پیامدها و آسیب های اجتماعی برای مردم اهالی این منطقه شده و آنها را درگیر کرده است.

وی ادامه داد: معتادان متجاهر برای تامین موادمخدر در این منطقه دست به سرقت می زنند و این مکان را به فضای ناامن و بی دفاع در شهر و گرایش اقشار مختلف مردم به مواد مخدر تبدیل کرده است ضمن اینکه احساس ذهنی شهروندانی در این محله تخریب می شود و باعث افزایش فضای جرم در آینده خواهد شد.

تبدیل دره فرحزاد به اکوپارک است

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه ٢  با بیان اینکه شهرداری به دنبال تبدیل این دره به اکوپارک است گفت: با جمع آوری معتادان متجاهر، ایجاد دسترسی آسان به دره فرحزاد، تامین روشنایی، توسعه خدمات شهری و پاکسازی از زباله ها در این منطقه هستیم.

وی تاکید کرد: برای ایمن سازی گذر آب امکان ساخت و ساز در این مکان وجود ندارد از این رو بر فضاسازی و تامین خدمات شهری در این منطقه تمرکز کرده ایم.

مزارعی با اشاره به اینکه برای رسیدن به فضای مطلوب در دره فرحزاد نیاز به تامین اعتبار هستیم گفت: ١٠ میلیارد تومان درخواست اعتبار داده ایم و برای سال آینده اعتبارات را نیز افزایش خواهیم داد.

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه ٢ خاطر نشان کرد: برخی به شهرداری اتهام می زنند که با پاکسازی دره فرحزاد به دنبال اقتصاد و فروش زمین ها به قیمت بالا است که این موضوع را رد می کنیم چرا که مطالبات مردمی در اولویت قرار دارد.

جمع آوری معتادان متجاهر از دره فرحزاد

رئیس پلیس مواد مخدر پایتخت نیز در ادامه این نشست از جمع آوری معتادان متجاهر در دره فرحزاد خبر داد و گفت: ۳۶ سرشاخه اصلی مواد مخدر که به خرده فروشان جنس می فروختند در این مکان شناسایی و دستگیر و ۳۵۰ معتاد متجاهر جمع آوری شدند.

سرهنگ عبدالوهاب حسن وند افزود: ١٠٠ نفر از این معتادان منع پذیرش و آزاد شدند.

وی با تاکید بر این که نیروی انتظامی با تمام توان با معتادان و مواد فروشان برخورد می کنند گفت: چهار کیلومترطول دره فرحزاد است که بیش از یک کیلومتر آن از وجود موادفروشان و معتادان متجاهر پاکسازی شده و بخش دیگر از آن باقی مانده است.

رئیس پلیس مواد مخدر پایتخت ادامه داد: این مکان نیاز به خدمات شهری از جمله روشنایی و ساماندهی دارد ضمن اینکه نیروی انتظامی در حوزه اجتماعی با تشکیل کارگروه پژوهش و آموزش خدمات ارائه خواهد کرد.

وی خاطر نشان کرد: جرایم امنیتی و اخلاقی به صورت جدی در دره فرحزاد وجود دارد که نیاز به مرکز بازپروری و ساماندهی معتادان است ضمن اینکه مرکز مهر سروش فرایند بازپروری معتادان را انجام می دهد.

حسن وند به پیشنهاد پلیس برای خارج بودن مراکز شبانه و نگهداری معتادان در خارج از محدوده شهری اشاره کرد و گفت: همچنین استقرار مراکز پلیس در کنار این معتادان برای کنترل معتادان ضروری است.

وی با بیان انیکه جمع آوری معتادان از دره فرحزاد مهمترین مطالبه مردمی است گفت: این منطقه کابوس مردم شده بود و از دست آزار و اذیت معتادان به ستوه آمده بودند که با همکاری شهرداری، بهزیستی و ستاد مبارزه با مواد مخدر طرح ساماندهی آن اجرایی شد.

رئیس پلیس مواد مخدر پایتخت خاطر نشان کرد: سال گذشته مناطقی از جمله هرندی، شوش و مولوی از معتادان پاکسازی شد و ٩٠ خانه پلاک قرمز پلمب شد که برخی از این خانه ها بازسازی شد و برای باقی خانه ها قرار است جلسه ای با دادستان کل کشور برگزار شود تا نسبت به مصادره آنها اقدام شود.

مکانی در دره فرحزاد برای نگهداری معتادان اختصاص یابد

سرپرست سازمان رفاه، خدمات و مشارکت های شهرداری تهران با بیان اینکه مکانی در دره فرحزاد برای نگهداری معتادان اختصاص یابد گفت: این امر باعث می شود تا مکانی امن برای معتادان ایجاد شود تا بعد از غربالگری و مددکاری به چرخه زندگی بازگردد و از خروج آنها برای سایر مناطق شهر جلوگیری شود.

 سید مالک حسینی افزود: آمار معتادان در دره فرحزاد از ٢٠٠ تا یک هزار نفر اعلام می شود که باید ساماندهی شوند.

وی خاطر نشان کرد: در تهران ۱۷ مرکز نگهداری معتادان تا ۲هزار نفر ظرفیت وجود دارد بیش از این زیرساخت های نگهداری معتادان در مکان های زیرنظر شهرداری امکان ندارد و نیاز به هزینه زیاد دارد.

سرپرست سازمان رفاه، خدمات و مشارکت های شهرداری تهران با بیان اینکه جمع آوری فرحزاد نیاز به پیوست اجتماعی داشت گفت: در هر طرحی باید مدل های اجتماعی و اقتصادی آن در نظر گرفته شود در حالی که این طرح بر اساس فشارها و مطالبات مردمی به سرعت اجرایی شد  که روش اجرای آن خوب نبود و به تبعات اجتماعی آن فکر نشده بود.

وی افزود: ۳۰ هزار نفر ساکن دره فرحزاد از آسیب های اجتماعی معتادان در امان نیستند.

حسینی با بیان اینکه معتادان به گرمخانه ها نمی آیند گفت: شهرداری مکان هایی برای اقامت و نگهداری معتادان در اختیار آنها قرار داده است ولی معتادان به خاطر اینکه نمی توانند مواد مخدر مصرف کنند به این مکان ها مراجعه نمی کنند.

وی خاطر نشان کرد: باید دایره آسیب های اجتماعی معتادان کنترل شود و در محیط های خاصی ساماندهی شوند.

در پایان این نشست فرید براتی سده مدیر کل پیشگیری از اعتیاد سازمان بهزیستی بر واگذاری صفر تا صد کار جمع آوری و ساماندهی معتادان دره فرحزاد در اختیار یک نهاد تاکید کرد.

برچسب‌ها شهرداری تهران شهر تهران پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا سازمان بهزیستی کشور

منبع: ایرنا

کلیدواژه: شهرداری تهران شهر تهران پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا سازمان بهزیستی کشور شهرداری تهران شهر تهران پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا سازمان بهزیستی کشور معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه ٢ خدمات و مشارکت های شهرداری تهران رئیس پلیس مواد مخدر پایتخت جمع آوری معتادان متجاهر سرپرست سازمان رفاه نگهداری معتادان آسیب های اجتماعی خاطر نشان سازمان بهزیستی مبارزه با مواد دره فرحزاد خدمات شهری حسن وند خانه ها مکان ها

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۶۷۵۶۲۵۴ را به همراه موضوع به آدرس info@khabarban.com ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

چین باید هزینه مالی برای دروغ‌هایی که درباره ویروس کرونا گفته را بپردازد

میانگین حقوق بازنشستگان ۴ میلیون تومان شد /اینفوگرافیک

روحانی: مشاغل از ۲۳ فروردین فعال می‌شوند/ تعطیلی مدارس تا ۳۰ فروردین/ عبور و مرور در استان‌ها آزاد

روحانی: مشاغل از ۲۳ فروردین فعال می‌شوند| تعطیلی مدارس تا ۳۰ فروردین| عبور و مرور در استان‌ها آزاد

خبرهای خوش و مهم برای یارانه‌بگیران

خبر بعدی:

کشف ۲۵۰۰ کیلوگرم موادمخدر در تهران ظرف ۲۰ روز گذشته/ پیگیر بازگرداندن معتادان متجاهر آزاد شده هستیم

رئیس پلیس تهران بزرگ با اشاره به کشف ۲ هزار و ۵۰۰ کیلوگرم موادمخدر از ابتدای سال جاری در پایتخت گفت: با شیوع کرونا و به این دلیل که به این معتادان نیز لطمه‌ای وارد نشود، حدود ۷ هزار نفر از آنها در اسفند ماه آزاد شدند؛ پیگیریم این افراد را برگردانیم. ۲۰ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۵ اجتماعی پلیس نظرات - اخبار اجتماعی -

به گزارش خبرنگار انتظامی باشگاه خبرنگاران پویا؛ سردار حسین رحیمی با اشاره به انهدام یک باند بزرگ موادمخدر در تهران اظهار کرد: همکاران در پلیس مبارزه با موادمخدر تهران بزرگ در ادامه مبارزه بی‌امان با قاچاقچیان موادمخدر، با پیگیری شبانه‌روزی دو ماهه، موفق به انهدام یک باند بزرگ و پیچیده قاچاق موادمخدر شدند.

رئیس پلیس تهران بزرگ افزود: این باند، موادمخدر را از مرزهای جنوب شرق و شرق کشور و با شگردهای خاص و ویژه وارد پایتخت می‌کرد که با انهدام آن در روز گذشته، بالغ بر یک تن و 55 کیلوگرم موادمخدر از آنها کشف شده و چهار نفر از اعضای این باند بزرگ و بین‌المللی بازداشت شده‌اند.

وی تصریح کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون با انهدام هفت باند بزرگ موادمخدر، 2 هزار و 500 کیلوگرم موادمخدر در پایتخت کشف شده که این رقم کشفیات در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 230 افزایش داشته است.

این مقام انتظامی ضمن هشدار جدی به قاچاقچیان موادمخدر متذکر شد: پلیس با تمام توان و اشراف اطلاعاتی خوب در سال 99 نیز با باندهای موادمخدر و خرده‌فروشان موادافیونی مبارزه بی‌امانی خواهد داشت.

رحیمی درباره آزاد شدن تعداد زیادی از معتادان متجاهر که در این روزها منجر به شکایت و گله شهروندان تهرانی شده است، گفت: با شیوع ویروس کرونا و به این دلیل که به این معتادان نیز لطمه‌ای وارد نشود، حدود 7 هزار نفر از آنها در اسفند ماه آزاد شدند؛ این موضوع مشکلاتی را برای مردم پایتخت ایجاد کرد و پیگیر هستیم که این افراد را برگردانیم.

رئیس پلیس تهران بزرگ متذکر شد: البته در مرکز مهر سروش که بیش از 600 معتاد درحال بازپروری هستند، حتی یک نفر را آزاد نکردیم و هیچ شخصی نیز در مرکز مذکور دچار بیماری کرونا نشد.

وی با بیان اینکه مرکز مهر سروش زیرنظر فرماندهی انتظامی تهران بزرگ در حال فعالیت است، بیان کرد: افرادی که در این مرکز در حال بازپروری هستند در یک حرکت جهادی، روزانه 10 هزار ماسک را با رعایت تمام اصول بهداشتی تولید می‌کنند.

این مقام انتظامی افزود: در رابطه با جمع‌آوری معتادان، از ابتدای سال پیگیری کردیم و جلساتی در استانداری و وزارت بهداشت تشکیل شده اما تاکنون منتج به نتیجه نشده؛ منتظریم اجازه جمع‌آوری آنها را بدهند و آمادگی کامل برای این کار داریم، وجود این معتادان در برخی خیابانها و مراکز ممکن است زمینه وجود برخی مشکلات و بیماری‌ها را فراهم کند.

رحیمی با بیان اینکه از ابتدای سال تاکنون حدود 30 درصد افزایش کشف جرایم و بازداشت مجرمان نسبت به مدت مشابه در سال گذشته، روی داده، عنوان کرد: در همین مدت شاهد افزایش 12 درصدی وقوع جرم مخصوصاً در جرایم خرد بوده‌ایم البته تهران بزرگ از نظر افزایش جرم در کشور، در رتبه سی‌ام قرار دارد.

فرمانده انتظامی تهران بزرگ با بیان اینکه تمام توان خود را برای مبارزه با جرایم خواهیم گذاشت، تصریح کرد: کلیپی از یک خانم در فضای مجازی پخش شد که این شخص در یکی از خیابانهای تهران، در حال انجام رفتار و اعمال ناشایستی بود که بلافاصله وی با کار اطلاعاتی شناسایی و بازداشت شد و متأسفانه مشخص شد که دچار مشکل روحی و روانی بوده و اکنون نیز برای بررسی وضعیت دراختیار دستگاه قضائی قرار گرفته است.

تصمیم‌گیری برای جمع‌آوری سریع معتادان متجاهر در تهران/ کشف 10میلیون ماسک و 89میلیون دستکش احتکارشده

انتهای پیام/

 

R1370/P/S2,21,1392/CT11 واژه های کاربردی مرتبط قاچاق مواد مخدر مواد مخدر

دیگر خبرها

 • زالی: طرح ترافیک در پایتخت اعمال نشود
 • تعداد مبتلایان کرونا در تهران طی چهار روز اخیر افزایش یافته است
 • معتادان متجاهر عامل شیوع کرونا در تهران
 • وضعیت کرونا در تهران قابل مقایسه با هیچ استانی نیست/ معتادان متجاهر عامل شیوع
 • برگزاری یازدهمین جلسه ستاد مقابله با کرونا در شهرستان دره شهر
 • احتمال تمدید مهلت نگهداری از معتادان در مراکز ماده ۱۶ در پی شیوع کرونا
 • ششمین نشست پاتوق نخبگان به همت خبرگزاری آنا برگزار می‌شود
 • آخرین اخبار از نحوه فعالیت واحد‌های صنفی پایتخت/کشف ۲۲ میلیون ماسک و دستکش در ۲۰ روز فروردین ماه/معتادان متجاهر مجددا از سطح محلات جمع آوری می‌شوند
 • ۱۹ کیلوگرم موادمخدر در کرمانشاه کشف شد
 • آخرین آمار معتادان متجاهر
 • همشهری TV | معتادان شوش در روزهای کرونایی چه می‌کنند؟
 • فضیلت احیای شب نیمه شعبان
 • شکوفه‌های بادام «دره چای»
 • ماجرای ایجاد اتاق مصرف موادمخدر در گرمخانه‌های شهرداری چیست؟
 • جمع آوری مجددمعتادان متجاهر ازمحله ها
 • فیلم و گزارش تکاندهنده از جولان معتادان در روزهای کرونایی تهران / هیچ ارگانی اعتنایی ندارد
 • اقدام شهرداری در مورد معتادان متجاهر نسنجیده و خطرناک است
 • تصاویر: شکوفه‌های بادام «دره چای»
 • هشدار نسبت به سوء استفاده از کرونا برای اشغال اراضی جدید فلسطین