به گزارش خبرنگار ایلنا از اهواز، در این نشست که در سالن کنفرانس اداره کل امور اقتصادی و دارایی خوزستان برگزار شد. محسن کاویانی مدیرکل امور اقتصادی و دارایی خوزستان، جهانشاه ارزانی مدیرکل امور مالیاتی خوزستان، موسوی معاون سرمایه گذاری و امور اقتصادی سازمان منطقه آزاد اروند، بلوطی میرزا ناظر گمرکات خوزستان، نیلوفر بحریه مدیر تالار بورس اهواز، نجاتی مدیرکل حسابرسی خوزستان، فریبرز گرگی مدیرکل جمع آوری و فروش اموال تملیکی، غلامعلی آبی معاون اعتباری بانک ملی خوزستان و شاهین داغری رییس اداره کل خسارت بیمه ایران استان خوزستان حضور داشتند.

عملکرد برخی دستگاه های اجرایی در جذب اسناد خزانه استانی مطلوب نیست

محسن کاویانی، مدیرکل مدیر کل امور اقتصادی و دارایی خوزستان در این نشست، اظهار کرد: درآمدهای استان خوزستان در سال جاری ۶ هزار و ۱۸۰ میلیارد تومان بوده است که تاکنون ۹۵ درصد آنها با رقمی معادل ۵ هزار و ۸۵۰ میلیارد تومان وصول شده است.

وی با اشاره به اینکه ۴ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان از هزینه های ما در خوزستان برای تملک و حقوق بوده است، افزود: در سال جاری یک هزار و ۴۵۶ میلیارد تومان هزینه شده است که ۵۵۰ میلیارد تومان از این مقدار بابت حقوق و ۴۸۴ میلیارد تومان بابت خسارت های سیل و ۴۳۲ میلیارد تومان بابت اقدامات عمرانی پرداخت شده است.

کاویانی با گله مندی از جذب اسناد خزانه استانی برخی از دستگاه های اجرایی، تصریح کرد: سهمیه خوزستان در بخش اسناد خزانه استانی ۷۶۴ میلیارد تومان بوده است که  از این میزان تنها ۲۲ درصد آن معادل ۱۷۱ میلیارد تومان جذب شده است.

وی سهمیه اسناد خزانه ملی و استانی را یک هزار و ۲۸۴ میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: براساس بخشنامه های سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور دستگاه‌هایی می‌توانند بهره مند شوند که اسناد هزینه کرد خود را زودتر تحویل دهند.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان خوزستان از توصیه استاندار خوزستان به چابک عمل کردن دستگاه های اجرایی در جذب اسناد خبر داد و عنوان کرد: دستگاه هایی که در موعد مقرر توان جذب اسناد خزانه را نداشته باشند، حذف و دستگاه های دیگر جایگزین آنها خواهند شد.

کاویانی ادامه داد: با وجود تحریم ها و کمبود پول نقد در حال حاضر استفاده از اسناد خزانه میتواند راهگشا بوده و در استان حرکت ایجاد کند.

وی با اشاره به اینکه ۳۰ شرکت در استان دارای مجوز سرمایه گذاری خارجی هستند، یاد آور شد: ۲ میلیارد و ۷۱۴ میلیون دلار در خوزستان سرمایه گذاری شده  که ۴۷ درصد آن توسط این ۳۰ شرکت جذب شده است.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان خوزستان با اشاره به نقش قابل توجه دستگاه مالیاتی در تامین پایدار درآمدهای شهرداری ها، تاکید کرد: بخش اعظم تامین حقوق و اقدامات عمرانی و مشکلات شهرداری ها توسط سازمان مالیاتی انجام می شود که اگر این رقم‌ وصول نمیشد، شاهد نارضایتی و حقوق های معوقه کارگران و کارمندان بودیم.

کاویانی سرمایه گذاری در بازار بورس را روشی بازده و مطمئن عنوان کرد و گفت: در حال حاضر ۸۷ هزار نفر در بازار سرمایه داران حضور دارند که با توجه به وجود شرکتهای بزرگ در خوزستان، دارا بودن رتبه ششم در کشور و حضور تعداد کمی از شرکت ها در بازار سرمایه مناسب این استان نیست و باید مقدمات فعالیت شرکت های بیشتر در بورس فراهم شود.

کشف ۲۳ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی در مناطق آزاد و ویژه خوزستان

در ادامه جهانشاه ارزانی، مدیرکل امور مالیاتی خوزستان از انجام فعالیت های اقتصادی در مناطق آزاد و ویژه و فرارهای مالیاتی سازمان یافته خبر داد و اظهار کرد: ۲۳ هزار میلیارد تومان در این مناطق کشف فساد داشته ایم که پرونده های آنها در این زمینه در دادگاه در حال رسیدگی است. متاسفانه مردم ما عدم پرداخت مالیات را یک زرنگی و نقطه قوت میدانند.

وی افزود: اگر نظام به منابع مالی و مالیاتی تکیه نکند با چالش های بزرگی مواجه خواهد شد که نقش اصحاب رسانه در فرهنگ سازی مالیاتی در کشور مؤثر است.

ارزانی با بیان اینکه عدم‌ مشارکت برخی اصناف در پرداخت مالیات موجب عدم تامین هزینه های جاری دولت میشود، تصریح کرد: ۳۷۰۰ نفر پزشک در خوزستان در حیطه های مختلف مشغول کار هستند، اما با وجود فراخوان سازمان امور مالیاتی جهت ثبت نام صنف پزشکان و معرفی صندوق فروش خود به نظام مالیاتی، مشارکت این افراد تنها ۳۷ درصد بوده است وقتی با چنین عدم مشارکتی از قشر پزشک در جامعه مواجه هستیم چگونه می توانیم از سایر اصناف انتظار دیگری داشته باشیم.

وی از اجرای تبصره ماده ۹۷ از ابتدای سال آینده در ایران خبر داد و گفت: براساس اجرای این تبصره، اظهار نامه برآوردی به مردم‌معرفی خواهد شد. مردم باید به پرداخت مالیات اعتقاد پیدا کنند و مالیات یعنی سهم مشارکت شهروند در آن چیزی که از دولت انتظار دارد.

مدیرکل امور مالیاتی خوزستان رشد جوامع پیشرفته را براساس پرداخت مالیات دانست و عنوان کرد: طرح جامع مالیاتی در کشور اجرا می شود که رسانه ها باید در مبارزه با فرار مالیاتی پیشتاز باشند.

وی سهمیه خوزستان در نظام مالیاتی سال گذشته ۹۲ درصد درآمدها معادله ۷ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان عنوان کرد و یاد آور شد: یکی از وظایف سازمان امور مالیاتی توزیع و پرداخت ارزش افزوده بین شهرداریها و دهیاریها است که در سال گذشته ۷۰ درصد درآمد شهرداری ها از محل ارزش افزوده تامین شده در سال جاری نیز تاکنون ۷۰۰ میلیارد تومان میان شهرداری‌ها توزیع شده است؛ همچنین ۵۰۰ میلیارد تومان از محل عوارض آلایندگی ها نیز شهرداری‌ها، دهیاری‌ها و عشایر پرداخت شده است.

ارزانی با بیان اینکه ۱۵ صنف جدید مکلف به معرفی صندوق های فروش خود به سازمان های امور مالیاتی شده اند، اشاره کرد: عدم ارائه تکالیف مالیاتی به منزله فرار مالیاتی تلقی می شود در سال آینده نظام امور مالیاتی کشور با همکاری دستگاه‌های امنیتی و قوه قضاییه، دادگاه های رسیدگی به فرار مالیاتی را تشکیل خواهند داد. امیدواریم با آگاه‌سازی مردم فرارهای مالیاتی را به حداقل برسانیم.

رتبه نخست خوزستان در صادرات کالاهای وزنی/ رشد ۵ درصدی درآمد های گمرک خوزستان

در ادامه غلامرضا بلوطی میرزا، ناظر گمرکات خوزستان نیز ضمن اشاره به عملکرد گمرک در استان، اظهار کرد: درآمد گمرک خوزستان در سال جاری تا کنون بیش از ۲۵ هزار میلیارد ریال بوده است که در مقایسه با ۲۳ هزار میلیارد ریال سال گذشته، با رشد ۵ درصدی مواجه هستیم.

وی با اشاره به اینکه شهرهای بندر امام خمینی، اهواز و خرمشهر به ترتیب بیشترین صادرات را داشته اند، افزود: در سال جاری تا کنون، ۹ میلیارد و ۱۵۷ میلیون دلار صادرات داشته ایم که ۸۰ درصد آن ارزشی و ۱۳ درصد آن وزنی است.

بلوطی میرزا محصولاتی چون پتروشیمی، فولاد، گاز، هیدروکربن، ماهی و سیب زمینی را عمده محصولات صادراتی خوزستان عنوان کرد و گفت: کشورهای عراق، چین، امارات، هند، کویت و اندونزی مقصد های صادراتی ما هستند.

ناظر گمرکات خوزستان مجموع صادرات از مرزهای شلمچه و چزابه در سال جاری را ۷۳۹ میلیون دلار خواند و تصریح کرد: در مدت زمان مشابه ۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار واردات داشتیم که ۵ میلیارد و ۱۸۷ میلیون دلار آن از بندر امام خمینی بوده که عمدتا کاهای اساسی بوده است.

وی رتبه کشور در صادرات از نظر وزنی و ارزشی را سوم عنوان کرد و یاد آور شد: خوزستان از نظر وزنی رتبه نخست و از نظر ارزشی رتبه سوم را دارد.

بلوطی میرزا در خصوص پروژه هایی که در دهه فجر امسال افتتاح یا کلنگ زنی می شوند، گفت: ساختمان های جدید چوئبده و چذابه افتتاح خواهند شد؛ همچنین ۵۰ واحد در بندر امام خمینی و بزرگترین مرکز شماره گذاری خودرو در خوزستان نیز کلنگ زنی خواهند شد که امیدواریم تا اوایل سال آینده افتتاح شوند.

افزایش ۱۰۱ درصدی ارزش معاملات بورس خوزستان نسبت به سال گذشته

نیلوفر بحریه، مدیر تالار بورس اهواز نیز در این نشست اظهار کرد: ارزش معاملات در خوزستان در سال ۹۷، ۱۰ هزار و ۸۷۰ میلیارد ریال بوده که نسبت به سال ۹۶، ۱۰۱ درصد افزایش یافته است.

وی افزود: همچنین ارزش معاملات خوزستان در ۱۰ ماهه سال جاری ۲۴ هزار و ۹۹۳ میلیارد ریال بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۲۰۰ درصد افزایش داشته‌ است.

بحریه با اشاره به اینکه در حال حاضر ۲۹ شرکت فعال کارگزاری در خوزستان فعال است، تصریح کرد: در ۱۰ ماهه نخست امسال ۳۰ مورد بازرسی از شرکت های فعال خوزستان انجام شده است.

وی عنوان کرد: سهام ۱۶ شرکت استانی در بازار سرمایه خرید و فروش می‌شود که هشت شرکت از این شرکت ها در بازار پایه و هشت شرکت در بازار بورس و فرابورس فعالیت می‌کنند؛ همچنین شرکت فولاد خوزستان، فولاد کاویان، نورد لوله اهواز، پتروشیمی فناوران، پتروشیمی آبادان، پتروشیمی فجر، پترشیمی امیرکبیر، پتروشیمی فارابی، پتروشیمی مارون، پتروشیمی غدیر، کربن‌ایران، سیمان بهبهان، سیمان خوزستان، سیمان کارون، فارییت اهواز و شرکت سرمایه‌گذاری و توسعه خوزستان شرکت هایی هستند که در بازار سرمایه قابلیت معامله سهام را دارند.

بحریه تاکید کرد: در ۱۰ ماهه امسال ۸۷ هزار و ۵۹۲ نفر در سامانه سجام ثبت‌نام کردند که خوزستان در بین ۳۱ استان جایگاه ششم را به خود اختصاص داده است.

منبع: ایلنا

کلیدواژه: امور اقتصاد و دارایی خوزستان کل امور اقتصادی و دارایی خوزستان مدیرکل امور اقتصادی و دارایی مدیرکل امور مالیاتی خوزستان ناظر گمرکات خوزستان اسناد خزانه استانی دستگاه های اجرایی میلیارد ریال بوده میلیارد تومان بازار سرمایه ۲۳ هزار میلیارد بندر امام خمینی جذب اسناد خزانه عنوان کرد و گفت خوزستان در سال پرداخت مالیات استان خوزستان فرار مالیاتی ارزش معاملات سرمایه گذاری میلیون دلار بلوطی میرزا حال حاضر سال جاری شهرداری ها یاد آور شد ۱۰ ماهه خواهند شد سال آینده سال گذشته درصد آن شرکت ها

منبع این خبر، وبسایت www.ilna.news است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۶۷۵۶۲۵۶ را به همراه موضوع به آدرس info@khabarban.com ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

میانگین حقوق بازنشستگان ۴ میلیون تومان شد /اینفوگرافیک

روحانی: مشاغل از ۲۳ فروردین فعال می‌شوند/ تعطیلی مدارس تا ۳۰ فروردین/ عبور و مرور در استان‌ها آزاد

روحانی: مشاغل از ۲۳ فروردین فعال می‌شوند| تعطیلی مدارس تا ۳۰ فروردین| عبور و مرور در استان‌ها آزاد

نماینده اصولگرا: در پرونده شلیک به هواپیمای اوکراینی کسی بازداشت نشد/ هواپیما تحت کنترل آمریکا قرار گرفته بود/ نیروهای نظامی وظیفه خود را به خوبی انجام داده‌‌اند!

شکست کرونا توسط پیرمرد 81 ساله آران و بیدگلی/ راه اندازی نخستین سامانه تماس تصویری برای بیماران

خبر بعدی:

تأثیرپذیری ۱۵درصد اقتصاد ایران از کرونا/ سهام شرکتهای دولتی با سقف خرید ۲میلیون تومان به هر نفر عرضه می‌شود

به گزارش اکوفارس، فرهاد دژپسند وزیر اقتصاد در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما گفت: برآوردها حکایت از آن دارد که تولید ناخالص داخلی کشور تا 15 درصد از کرونا متأثر می‌شود، البته سعی ما بر این است که با تدابیر اندیشیده‌شده، این اثر را به حداقل برسانیم.

دژپسند گفت: با توجه به اثرات اقتصادی شیوع کرونا، در راستای کمک به معیشت و توان خرید مردم، 23 میلیون خانوار از تسهیلات بانکی با نرخ سود پایین در قالب کارتهای خرید بهره‌مند خواهند شد.

وزیر اقتصاد با بیان اینکه برای کمک به بخشهای متأثر از بیماری کرونا 100 هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است،‌ ادامه داد، از جمله از این مبلغ 75 هزار میلیارد تومان از طریق سیستم بانکی به کسب‌وکارها تسهیلات ارزان‌قیمت داده خواهد شد، حدود 5500 میلیارد تومان به صندوق بیمه بیکاری کمک خواهد شد و بخشی نیز برای اعتبارات هزینه‌ای بخش بهداشت و درمان تخصیص خواهد یافت.

وی با اشاره به واگذاری سهام شرکتهای دولتی در بازار سرمایه گفت: در آینده نزدیک در سال جاری، سهام دولت در تعداد 9 شرکت دولتی در رسته‌های انرژی (پالایشگاه و پتروشیمی)، مالی (بانکها و بیمه‌ها) و صنایع فلزی و معدنی در بورس عرضه خواهند شد.

وزیر اقتصاد ادامه داد: در این مرحله از واگذاری تصمیم بر این است که به‌صورت فراگیر این سهام‌ها را عرضه کنیم تا همه مردم با اعمال تخفیفهایی (در مرحله اول و فقط برای یک‌بار) در دو گروه 20 و 25 درصدی با سقف خرید 2 میلیون تومان به‌ازای هر نفر بتوانند سهام عرضه‌شده را خریداری نمایند.

دژپسند با اشاره به عملکرد دولت در حوزه مالیات‌ستانی گفت: در سال 1398 بعد از 14 سال، برای اولین بار میزان تحقق درآمدهای مالیاتی از طریق مبارزه جدی با فرار مالیاتی و گسترش پایه‌های مالیاتی و بدون فشار آوردن بر فعالان اقتصادی خوش‌حساب، از 100 درصد عبور کرد. البته یک‌سوم رشد درآمد مالیاتی کشور نیز ناشی از تحولات فناورانه در نظام مالیاتی است.

      

دیگر خبرها

 • با توجه به شیوع ویروس کرونا در کشور/ بسته حمایتی سازمان مالیاتی، ویژه سال 1399
 • هزینه قابل قبول مالیاتی با تایید وزارت بهداشت
 • صبا تامین فردا وارد بورس می‌شود
 • مالیات آستان قدس و ستاد اجرایی به آموزش و پرورش می‌ رسد
 • تصویب بسته حمایتی سازمان مالیاتی، ویژه سال ۱۳۹۹
 • تصویب بسته حمایتی سازمان مالیاتی، ویژه سال 1399
 • نشست خبری سخنگوی دستگاه قضا
 • مالیات آستان قدس، ستاد اجرایی و نیروهای مسلح به وزارت آموزش و پرورش پرداخت می‌شود
 • پرداخت مالیات آستان قدس به آموزش و پرورش
 • 100 هزار میلیارد تومان تسهیلات دولت برای جبران خسارات کرونایی
 • مالیات آستان قدس و ستاد اجرایی به وزارت آموزش و پرورش می‌رسد
 • مالیات آستان قدس و ستاد اجرایی به آموزش و پرورش می‌رسد
 • دژپسند:پرداخت 100 هزار میلیارد تومان تسهیلات دولت برای جبران خسارات کرونایی
 • مالیات آستان قدس و ستاد اجرایی به وزارت آموزش و پرورش می رسد
 • اعطای 75 میلیارد تومان تسهیلات مستقیم به زودی
 • ضرر ۱۵ درصد تولید ناخالص داخلی کشور بر اثر کرونا/تخصیص ۱۰۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات دولت برای جبران خسارات
 • میزان تاثیرپذیری اقتصاد ایران از کرونا / واگذاری سهام شرکت های دولتی تا سقف 2میلیون به هر فرد
 • میزان خسارت کرونا به اقتصاد ایران برابر با 15 درصد از تولید ناخالص ملی
 • دکتر فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی طی پیامی، روز جوان را که مصادف است با ولادت حضرت علی اکبر (ع)، به جوانان کشور تبریک گفت