فرارو- جدال اصولگرایان و جبهه پایداری دو هفته مانده به انتخابات مجلس بالا گرفته است. هفته گذشته لیست ۹۰ نفره شورای ائتلاف نیرو‌های انقلاب در تهران منتشر شد، دو روز بعد نیز لیست ۶۰ نفره جبهه پایداری اعلام شد و حالا میان‌دارن دو طیف این جریان با نامه پرانی‌های تند از خجالت یکدیگر درآمدند. حدادعادل جبهه پایداری را عامل عدم وحدت معرفی می‌کند.

او پس از جدال‌های پشت‌پرده، مشکل قدیمی با پایداری‌ها را علنی کرد و در نامه‌ای اعلام کرد شورای ائتلاف به هیچ وجه حاضر به تن دادن به سهم‌خواهی و سهم‌دهی نمی‌شود. و حالا مرتضی آقا تهرانی در پاسخی تند به نامه حدادعادل، او و شورای ائلاف را متهم به عدم انصاف و بی‌تقوایی می‌کند.

روز گذشته غلامعلی حدادعادل رییس شورای ائتلاف نیرو‌های انقلاب اسلامی در نامه‌ای خطاب به دبیرکل جبهه پایداری به ارائه توضیحاتی درباره تنظیم لیست انتخاباتی این شورا در تهران پرداخت. او دو هفته مانده به انتخابات آب پاکی را روی دستان فرزندان آیت‌الله مصباح ریخت.

حداد عادل در قسمتی از این نامه نوشت: «متاسفانه جبهه پایداری هیچ‌گاه در جلسات اولیه شورا و جلسات شورای ائتلاف حضور پیدا نکرد و تا امروز نیز توفیق دیدار شما در جلسات شورا حاصل نشده است. در سال ۹۸ که موضوع انتخابات به صورت جدی و مستمر در دستور کار شورا قرار گرفت، نمایندگانی از شورای ائتلاف طی چهار جلسه طولانی با شما و جناب آقای محصولی دیدار و گفتگوی طولانی داشتند و از جبهه پایداری برای پیوستن به شورای ائتلاف دعوت کردند، اما از آغاز پاسخ این بود که پایداری تصمیم به پیوستن به شورای ائتلاف ندارد و قصد دارد در انتخابات تهران و شاید بعضی شهر‌های دیگر در فهرست جداگانه بدهد و البته سعی می‌کند در این فهرست به حداکثر اشتراک دست یابد.»

در ادامه حداد عادل پرده از سهم خواهی گسترده پایداری‌ها برای لیست تهران برداشت و نوشت: «در آخرین جلسه‌ای که نمایندگان شورای ائتلاف با جنابعالی و آقای محصولی و دو نفر دیگر از جبهه پایداری داشتند، از سوی جبهه پایداری پیشنهاد شد که برای رسیدن به حداکثر اشتراک در دو لیست تهران، لیست ۶۰ نفره تهیه شده توسط پایداری مبنا قرار گیرد و ۲۴ نفر مشترک این لیست با لیست ۹۰ نفره شورای ائتلاف یکجا در هر دو لیست نهایی ۳۰ نفره قرار گیرد. پایداری این پیشنهاد را تأمین کننده وحدت حداکثری می‌دانست، اما در همان جلسه توضیح داده شد که شما در فهرست ۶۰ نفره خود بنا داشته اید که هیچ فردی از بعضی از احزاب و تشکل‌های حاضر در شورای ائتلاف را در آن فهرست قرار ندهید و قبول پیشنهاد شما عملا به معنی نفی فلسفه وجودی ائتلاف و فروپاشی آن است و به معنی آن است که شورای ائتلاف اختیار تعیین ۲۴ نفر از لیست ۳۰ نفره انتخابات تهران را فقط به پایداری که در شورای ائتلاف شرکت ندارد تفویض کرده باشد و تنها در حد ۶ نفر امکان تصمیم گیری مستقل داشته باشد.»

متن کامل نامه حداد عادل را اینجا بخوانید.

"مرتضی آقا تهرانی" دبیرکل جبهه پایداری انقلاب اسلامی در پاسخ به نامه شب گذشته غلامعلی حدادعادل رییس شورای ائتلاف انقلاب اسلامی نوشت: جنابعالی در نامه مذکور اشاره کرده‌اید که از این جانب برای حضور در جلسات شورای ائتلاف چند مرتبه دعوت کرده‌اید. این درست است؛ لیکن حتما نیک می‌دانید که جبهه پایداری مدل و روش‌های منسوخ شده گذشته را قبول نداشته و ندارد. این مطلب بار‌ها در جلسات گذشته فیمابین مطرح شده بود، ولی این بار جبهه پایداری علاوه بر نفی و عدم استقبال از آن روش‌ها مدل ایجابی و اثباتی خودش را نیز به جنابعالی و دوستان دیگر مؤثر در ائتلاف ارائه کرد.

آقاتهرانی ادامه داد: جبهه پایداری به کرات روش چهار مرحله‌ای رسیدن به وحدت را خدمت دوستان ائتلاف عرضه داشته است و تعجب می‌کنم که این مراحل چهارگانه به تأیید و قبول جنابعالی و دوستان دیگر رسیده است، و ما در طول این مدت به مراحل بسیار امیدوارکننده‌ای دست یافته بودیم و در آستانه رسیدن به مرحله چهارم فهرست واحد قرار داشتیم که به ناگاه یک جانبه همه چیز به هم خورد و به هم ریخت.

دبیرکل جبهه پایداری خطاب حداد عادل یادآور شد: بنده شما را یک عنصر فرهنگی می‌دانم؛ شما خیلی صادقانه در نامه‌تان به حقیر تلویحا نوشته‌اید که فلسفه وجودی ائتلاف در حقیقت سهم و سهم‌خواهی‌های همیشگی احزاب است. آیا خود جنابعالی و دبیر محترم ائتلاف و سخنگویان آن شورا بار‌ها مصاحبه و اعلام نکردند که سازوکار این باره انتخاباتی اصولگرایان اجازه سهم‌خواهی‌ها را به احزاب و گروه‌ها نخواهد داد؟!

آقاتهرانی افزود: آیا این که می‌گویید ارائه فهرست ۲۴ نفره مشترک فلسفه وجودی ائتلاف را زیر سؤال می‌برد و موجب فروپاشی آن است، خود نشان‌دهنده مضیقه تصمیم براساس فشار گروه‌ها و احزاب اصولگرا نیست و آیا این سازوکار تفاوت قابل توجهی با سازوکار‌های ناکارآمد قبلی امثال «جمنا» و غیر «جمنا» دارد؟

دبیرکل جبهه پایداری اضافه کرد: اگر جنابعالی و دوستان شورا‌های پنهان و آشکار ائتلاف، روش و مدل پیشنهادی جبهه پایداری را قبول نداشتند، چرا ابتدا این مخالفت را اعلان نکردند تا روش تفاهم فیمابین اصلاح و یا تکمیل شود؟ این‌ها سؤالاتی است که خوب است پاسخ داده شود.

وی تاکید کرد: آقای دکتر! در نامه‌تان طوری مطلب را ارائه فرموده‌اید که کانه در طول این چند ماه و این همه جلسات و مذاکرات فقط شما دعوت کرده‌اید و ما هم فقط استنکاف کرده‌ایم! این طور نبوده و نیست. ضمن این که از ابتدا تاکنون جبهه پایداری هیچ وقت در مواضع و اقدامات خود اعلان تصمیم به ارائه فهرست جداگانه و مستقل ارائه نکرده بود و مبنای عمل همان مدل چهار مرحله‌ای برای وحدت بود و هست.

آقاتهرانی ادامه داد: واقع امر این است که جبهه پایداری انقلاب اسلامی نه به صورت پیش‌دستانه، بلکه به طور پسینی با ائتلاف تعامل کرد. شما از میان سیصد و اندی نامزد پس از مصاحبه و بررسی در نهایت ۱۵۹ نفر را به رأی گذاشتید و فهرست ۹۰ نفره‌ای را در رسانه منتشر کردید. جبهه پایداری نیز در همان ایام بیش از ۹۰ نفر کاندیدای انقلابی و در مظان این امر را بررسی و مصاحبه کرد و از آن افراد ۶۰ کاندیدا را بر مبنای صلاحیت‌های ایمانی، انقلابی و شاخص‌های مورد توافق امتیازدهی کرد و فهرست آن ۶۰ نفر را با تأکید بر وحدت حداکثری و تصدیق اشتراکات منتشر کرد. افراد مشترک میان فهرست اصلح نسبی پایداری و فهرست مشابه در شورا ائتلاف ۲۴ نفر بوده و هست؛ که از این ۲۴ نفر تنها ۳ نفر عضو پایداری‌اند، و مابقی فهرست، عزیزانی با گرایش‌های انقلابی ولیکن غیر مرتبط با این جبهه هستند.

دبیرکل جبهه پایداری خاطرنشان کرد: تعجب ما وقتی مضاعف شد که دوستان ائتلاف دست یاری و خلوص دوستانشان در جبهه پایداری را رد کردند و از فهرست اشتراک صفر سخن گفتند. اشتراک صفر؟! آیا معنای «اشتراک صفر» میان دو فهرست چیزی غیر از «ضد وحدت» است؟ چه کسی وحدت شکنی می‌کند؟ انصاف دهید جناب آقای دکتر! بر فرض که پذیرفتیم که منطق سهم‌خواهی‌ها و اقتضائات فلسفه ائتلاف با احزاب به شما اجازه ندهد که ۲۴ مشترک را در لیست مشترک قرار دهید و قرار دهیم؛ ۲۴ نشد، ۲۲؛ ۲۲ نشد؟ ۲۰؛ ۲۰ نشد؟ ۱۸؛ منطق اشتراک صفر دیگر چیست؟! آیا اگر به فرض ۱۰درصد اختلاف باشد بهتر است یا ۱۰۰ درصد تباین؟!

آقاتهرانی افزود: برادر حداد عادل عزیز! آیا مجبور کردن نامزد‌های مشترک به انتخاب یکی از دو فهرست، کاری بر مبنای وحدت‌گرایی و انصاف و تقواست؟! آیا از فهرست‌های دیگران اطلاع دارید؟ بگذریم.

آقا تهرانی در انتها و در پاسخ به آخرین جمله نامه حداد عادل که نوشته بود: «قبول پیشنهاد جبهه پایداری نه تنها به حصول وحدت نمی‌انجامید بلکه خود عامل تفرقه و از بین رفتن شورای ائتلاف می‌بود، زیرا اختیار تعیین ۲۴ نفر از ۳۰ نفر تنها به یک حزب واگذار می‌شد.» نوشت: ما همچنان دنبال وحدت حداکثری بر مبنای شاخص‌های اصولی‌مان هستیم و معتقدیم فهرست ۲۴ نفره مشترک با عنایت خدا می‌توانست و می‌تواند مبنای مبارکی برای وحدت حداکثری باشد، و پذیرش هر میزان توافق علاوه بر فهرست ۲۴ نفره مشترک می‌تواند ما را یک گام به وحدت کامل نزدیک‌تر کند. پیشنهاد می‌نمایم برای تعیین ۶ نفر باقیمانده تا تهیه لیست نهایی ۳۰ نفره هیاتی مشترک تعیین کرده تا با همفکری و تعامل براساس شاخص‌های مورد توافق به لیست ۳۰ نفره واحد (حتی اگر در ۶ نفر باقیمانده یک نفر از اعضای جبهه پایداری نیز نباشد) دست یابیم.

منبع: فرارو

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت fararu.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت « فرارو» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه در مورد انتشار این خبر انتقاد یا پیشنهادی دارید لطفاٌ کد ۲۶۸۵۲۹۷۴ را به همراه موضوع به آدرس ایمیل [KHABARBAN] ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

از حمله به بندر حیفا تا خروج از پروتکل الحاقی و قطع همکاری با آژانس؛ "انتقام سخت" یا هزینه‌تراشی برای مردم؟

کیهان: به بندر حیفا حمله و به آنها تلفات سنگین انسانی وارد کنیم/ آمریکا و اسرائیل آمادگی جنگ را ندارند

رییس سابق اداره امنیت حفاظت قوه قضائیه دستگیر شد

بحران‌ اقتصادی را کش ندهید؛ مشکلات معیشتی حاصل از تحریم‌ها، امان مردم را بریده

با محبوب‌ترین دکوراسیون‌های سال آشنا شوید

خبر بعدی:

چاره‌ای که برخی را بیچاره می‌کند; طعم تند محدودیت زمانی برای اغذیه فروشان یزدی

گروه استان‌ها - نایب رئیس اتحادیه اغذیه فروشان استان یزد گفت: اگر محدودیت ساعت کاری ادامه پیدا کند بسیاری از کارگران این صنف بیکار می‌شوند. - اخبار استانها -

سید محمود زرگرچی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در یزد اظهار داشت: محدودیت ساعت کاری صنف اغذیه فروشان به مشکلات قبلی این صنف اضافه شده است.

وی گفت: همه می‌دانیم ساعت کاری این صنف از 7 شب شروع می‌شود و تا ساعت 10 یا 11 شب ادامه دارد ولی با محدودیت‌های ایجاد شده کرونایی زمان کاری تنها به یک ساعت و نیم رسیده و این امر اغذیه فروشان را به زانو در آورده است.

رئیس اتحادیه اغذیه فروشان استان یزد تصریح کرد: هزینه‌های اجاره مغازه, بیمه و حقوق کارگران و سایر هزینه‌های جانبی به قوت خود باقی است و مغازه داران چاره‌ای جز پرداخت آن‌ها ندارند ولی درآمدها بسیار کم شده است.

وی تعداد اغذیه فروشان پروانه‌دارِ سطح شهر را حدود 700 واحد دانست و گفت: بسیاری از اغذیه فروشان کارگران خود را بیرون کرده و خودشان هم در حال بیکار شدن هستند.

زرگرچی با اشاره به اینکه کمک مسئولین در موج اول, تنها 10 درصد واحدها را فرا گرفته بود, بیان کرد: در موج‌های بعدی کمکی به این صنف کاری نشد و اگر ساعت کاریشان هم تغییری نکند جمعیتِ کارگریِ هفت تا هشت هزار نفری شاغلِ این صنف نابود می‌شود.

وی گفت: گرانی مواد پروتئینی و یا کمبود موادی مانند روغن اغذیه فروشان بازار کار را بلاتکلیف کرده و اگر موقعیتی ایجاد می‌شد تا این مواد به صورت سهمیه‌ای در اختیارِ اغذیه فروشان باشد; یا قیمت‌ها تعدیل می‌یافت هم مردم و هم اغذیه فروشان کمتر اذیت می‌شدند.

مسئول این اتحادیه افزود: قیمت‌ها را نمی‌توانیم افزایش دهیم چون در توان مردم نیست ولی اگر 3 ساعت به ساعت کاری اغذیه فروشان اضافه می‌شد و با رعایت تمام پروتکل‌های بهداشتی, بسیاری از مشکلات برطرف می‌شد.

خط صعود کرونا در اردبیل / در رستوران‌ها و اغذیه‌فروشی‌ها جایی برای سوزن انداختن نیسترستوران‌‌ها و اغذیه‌‌فروشی‌‌ها از امروز بازگشایی میشوند85 درصد تالارهای شهر کرمانشاه تعطیل هستند/ تشکیل 500 پرونده برای اصناف متخلف

یکی از اغذیه فروشان یزدی با 25 سال سابقه کاری اظهار داشت: اغذیه فروشان شب کار هستند و از ساعت 8 شب کار آن‌ها شروع می‌شود و در این مدت کرونایی اغذیه فروشان تمام برنامه و محدودیت‌ها را رعایت کرده‌اند ولی در محدودیت ایجاد شده ساعت کاری آن تا 20:30 شب است و بسیاری از مردم از ساعت 8 شب برای سفارش دادن می‌آیند که این امر موجب ازدحام جمعیت در مقابل اغذیه فروشی‌ها شده است.

وی گفت: تا الان سعی کردیم کارگری را اخراج نکنیم ولی اگر ساعت کاری به همین وضع باشد نمی‌توان با یک ساعت کار کردن حقوق کارگران و هزینه‌های جانبی مغازه را تأمین کنیم.

اغذیه فروش با سابقه یزدی با اشاره به اینکه کرونا به مشکلات قبلی ما اضافه کرده بیان کرد: در قانون اتحادیه و اصناف جایگاهی نداریم و تمام مواد غذایی از جمله شکر, آرد, روغن و مواد پروتئینی را باید آزاد و با قیمت بالا تهیه کنیم در صورتیکه صنف شیرینی فروشان حداقل برای مواد اصلی مانند آرد, شکر و روغن سهمیه دارند.

وی تصریح کرد: واقعا چه فرقی بین صنف ما و شیرینی فروشان وجود دارد, هر دو یک صنف خدماتی هستیم و با مواد غذایی سر و کار داریم چرا نباید به ما کمک دولتی شود؟

این اغذیه فروش تعداد کارگرانش را 35 نفر اعلام کرد و گفت: من مسئول این 35 نفر و حتی خانواده هایشان هستم چرا که برای من سال‌ها کار کردند و نمی‌توانم به این راحتی آن‌ها را بیرون کنم ولی ادامه این وضع هم بسیار دشوار و غیر قابل تحمل شده است و دیگر درآمد و مشتری ندارم.

یکی دیگر از اغذیه فروشان با 27 سال سابقه کاری اظهار داشت: کار ما شب کاری است و تا ساعت 8 شب مشتری نداریم و یک دفعه از ساعت 8 شب ازدحام جمعیت می‌شود و سفارش‌ها شروع که این ازدحام جمعیت مانع رعایت فاصله اجتماعی شده و افزایش بیماری را به دنبال دارد.

وی گفت: به دلیل کم شدن ساعت کاری, بسیاری از همکاران یا تعداد کارگران را کم کردند یا برای اینکه سرعت عمل را بالا ببرند بعضی از نکات پخت غذا را رعایت نمی‌کنند که در هر دو صورت مشکلاتی برای جامعه در آینده به وجود می‌آید.

این اغذیه فروش تصریح کرد: ما دوست داریم نتیجه کارمان برای همه مفید باشد, با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و همان بیرون بر کار کردن می‌توانیم بسیاری مشکلات را نداشته باشیم هم به نفع مردم است و هم به نفع ما ولی بازه زمانی بیشتری نیاز داریم تا بتوانیم خدمات‌دهی داشته و بخشی از مشکلات مالی را تأمین نماییم.

انتهای پیام/784/ت

دیگر خبرها

 • انتقاد تند صمد مرفاوی از دفاع اتوبوسی سرمربی پرسپولیسی + سند
 • انتقاد تند نماینده مجلس از سخنگوی دولت
 • طرح خروج از برجام و مصالح ملت
 • افزایش پایداری ارتباطات در گتوند
 • توهین دو چهره و دو روزنامه اصلاح‌طلب به اصولگرایان
 • کنایه تند سخنگوی دولت اصلاحات به قالیباف
 • (تصاویر) تجمع مقابل مجلس و سخنان تند برخی نمایندگان
 • کنایه تند سخنگوی دولت اطلاحات به قالیباف
 • کنایه تند سخنگوی دولت اطلاحات به قالیباف | با استفاده از تندروها بحران درست نکن!
 • این غذا‌ها علائم سرماخوردگی را بدتر می‌کنند
 • انتقاد تند نشریه آمریکایی از رفتار ترامپ درباره نتایج انتخابات
 • واکنش عباس عبدی به تندروی های اخیر اصولگرایان
 • جلیلی و قالیباف نامزد اصولگرایان برای انتخابات ریاست جمهوری/ علی لاریجانی نامزد قطعی انتخابات ۱۴۰۰ است
 • افزایش غلظت آلاینده‌های تهران
 • غلظت آلاینده‌های هوای تهران بیشتر شد
 • دفاع خنده دار نماینده عضو جبهه پایداری از ترامپ: سه ضرب در دو می شود ۶!
 • احتمال نامزدشدن قالیباف زیاد نیست اما اگر احساس کند رای می‌آورد منتظر اصولگرایان نمی‌ماند
 • طایفه اصولگرایان مستعد ظهور یک فرقه خوارج گونه است | طرح رئیس جمهور نظامی دیگر کاربرد ندارد | این مجلس برای بردن انتخابات ۱۴۰۰ آمده است
 • دفاع عجیب یک نماینده مجلس از ترامپ در برنامه صداوسیما!