نماینده اصلاح‌طلب مردم تهران گفت: در قانون گفته شده مجمع تشخیص باید راجع به اختلاف بین مجلس و شورای نگهبان اظهارنظر کند، معنی آن این نیست که مصوبات را همینطور تا ظهور حضرت مهدی(عج) بلاتکلیف بگذارند بلکه معنی آن این است که بالاخره ظرف یک هفته یا ۱۰ روز جواب دهند و مشکل مملکت را حل کنند.

عبدالرضا هاشم‌زایی در گفت‌و‌گو با ایلنا در پاسخ به این سوال که چرا مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره پیوستن یا نپیوستن ایران به لوایح زیرمجموعه FATF تصمیم‌گیری نکرد؟ گفت: تنها این مورد نیست بلکه به نظر من مجمع تشخیص الان خلاف آنچه در وظایفش در قانون پیش‌بینی شده عمل می‌کند.

فلسفه وجودی مجمع تشخیص این بوده است که بین مجلس و شورای نگهبان اگر اختلافی درباره یک مصوبه پیش آمد و مجلس بر نظر خود اصرار داشت ورود پیدا کند تا کشور در بن‌بست نماند. در این صورت آن مصوبه به مجمع تشخیص می‌رود و این مجمع هم یا می‌تواند نظر مجلس را تایید کند یا نظر شورای نگهبان را.

نماینده اصلاح‌طلب مردم تهران تاکید کرد: مدتی است که مجمع تشخیص مصلحت نظام فراتر از این وظیفه عمل می‌کند و حتی بعضی از مصوبات مجلس را با سیاست‌های کلی تطبیق می‌دهد در صورتی که در قانون اساسی سیاست‌های کلی مطرح نیست. در قانون اساسی همچنین شورای نگهبان نیز باید مصوبات مجلس را از نظر انطباق با شرع و قانون اساسی مورد بررسی قرار دهد و مجمع تشخیص نیز در نهایت باید اختلاف بین مجلس و شورای نگهبان را برطرف کند.

عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها گفت: FATF در چهار لایحه در مجلس تصویب شد و به شورای نگهبان رفت و مجددا به مجلس بازگشت و نمایندگان بر برخی از مصوبات خود اصرار ورزیدند، این مصوبات سپس به مجمع تشخیص مصلحت نظام رفت. مجمع تشخیص زمان مشخص نکرده است بلکه در قانون گفته شده مجمع تشخیص باید راجع به اختلاف بین مجلس و شورای نگهبان اظهارنظر کند، معنی آن این نیست که مصوبات را همینطور تا ظهور حضرت مهدی(عج) بلاتکلیف بگذارند بلکه معنی آن این است که بالاخره ظرف یک هفته یا ۱۰ روز جواب دهند و مشکل مملکت را حل کنند.

عضو فراکسیون امید مجلس خاطرنشان کرد: ماندن این لوایح در مجمع تشخیص و اظهارنظر نکردن درباره آن خلاف منافع ملی بود. ما در نهایت با برجام توانستیم تا حدودی اجماع بین‌المللی را حاصل و تحریم‌ها را بشکنیم. در داخل مقداری اجازه ندادیم که مزایای برجام در دنیا و ایران استفاده شود و پس از آن هم که این فرد نامتعادل برای ریاست جمهوری آمریکا انتخاب شد باعث شد که برجام الان به این شکل در آید.

عضو فراکسیون شفاف‌سازی اقتصاد و انضباط مالی تاکید کرد: ما الان با اصناف مختلف که جلسه داریم که می‌گویند اگر FATF تصویب نشود و به لیست سیاه برویم همین اندک تعاملات و معاملات و صادرات و واردات هم که با بعضی واحدهای مالی در دنیا داریم را از دست می‌دهیم. ما جزو سازمان ملل و یک کشور متمدن هستیم پس ببینیم چند کشور عضو این مجمع نیستند. تعدادشان به اندازه انگشتان دست است. بعضی از این‌ها که عضو FATF نیستند اصلا دولت مستقر ندارند. مخالفان FATF بیایند و کلاس درس بگذارند و مردم و افکار عمومی را اقناع و ما موافقان FATF را توجیه کنند. این همه شبکه تلویزیونی داریم مردم را توجیه کنند.

وی در پاسخ به این سوال که چرا به صراحت نامی از مخالفان این لوایح در مجمع تشخیص و سایر نهادهای انتصابی برده نمی‌شود و تنها به این بسنده می‌کنند که اکثریت اعضای مجمع مخالف هستند؟ گفت: این‌ها نشان داده‌اند که مخالف دولت‌ها هستند، نه تنها دولت روحانی، دولت قبلی هم همینطور وگرنه می‌بینیم که آقایان در این مجامع انتصابی به این شکل با این قبیل مصوبات مخالفت می‌کنند.

هاشم‌زایی گفت: در مجلس ۲۹۰ نفر از نمایندگان مردم هستند، بارها هم روی این مسائل بحث شده است. بالاخره اکثریت نمایندگان به این مصوبات رای داده‌اند. چه کارشناسانی در اختیار اعضای مجمع هستند؟ همان کارشناسان را به ما نیز معرفی کنند. کارشناسانی که در اختیار دولت و مجلس هستند مگر همان‌هایی نیستند که در اختیار اعضای مجمع هم هستند؟

نماینده اصلاح‌طلب مردم تهران در پاسخ به این سوال که چرا در گذشته و در دولت‌ نهم و دهم با این لوایح مخالفت نمی‌شد؟ گفت: یکدفعه می‌بینیم ۵۰۰ اما‌م‌جمعه در کل کشور با یک موضوع مخالفت می‌کنند، این یعنی سازماندهی شده است. خطبه‌ها را که نگاه می‌کنید می‌بینید که به یکباره موجی علیه یک اقدام مثل برجام یا FATF راه می‌افتد. همین آقایانی که در مجمع نیز همفکر هستند قاعدتا همان‌ها مخالفت می‌کنند.

عضو کیمسیون امور داخلی کشور و شوراها گفت: بنده به عنوان نماینده مردم از مجمع تشخیص می‌خواهم که آن کارشناسانی که به این آقایان مشورت می‌دهند و باعث می‌شود که این نظرات را بدهند به مجلس معرفی کنند تا یک جلسه بگذاریم شاید ما هم اقناع شویم و افکار عمومی هم راضی شود. مساله این است که هرکسی با سلیقه خودش منافع ملی کشور را تعریف می‌کند، درصورتی که ما اگر منافع ملی کشور را در نظر بگیریم این مسائل و مشکلات پیش نمی‌آید.

عضو فراکسیون امید مجلس در پاسخ به این سوال که چقدر مهم است که تصمیم‌گیران نهایی این موضوع مسئولیت تصمیم خود را بپذیرند؟ گفت: یک عده همواره از معیشت مردم صحبت می‌کنند و دولت‌های مختلف را به‌خاطر معیشت مردم می‌کوبند. مگر کسی هست که معیشت مردم برایش بی‌اهمیت باشد؟ بنده معتقدم که نگه داشتن لوایحی همچون FATF و کارشکنی در اجرای برجام مخالف معیشت مردم است.

وی افزود: طی این چهل سال ارزش پول ملی در برابر ارزهای خارجی دوهزار برابر تضعیف شده است. حال اگر با هیچ بانکی به‌خاطر مسائل FATF نتوانیم مبادله مالی داشته باشیم این چه شعاری است که برای معیشت مردم می‌دهند؟ چگونه مشکل معیشت مردم حل شود؟ مسائل اقتصادی که با فرمان و دستور و خطبه حل نمی‌شود.

هاشم‌زایی در پاسخ به این سوال که علت مخالفت برخی را با این لوایح را در چه می‌بینید و آیا مخالفت با دولت روحانی می‌تواند عامل محرک این مخالفت‌ها باشد؟ گفت: در درازمدت و میان مدت یک عده نمی‌خواهند مسائل کشور به وسیله دولتی که منتخب خودشان نیست حل شود. تندروها چه در مجمع تشخیص و چه در جاهای مختلف با دولت‌ها زاویه دارند. حتی با دولت اول احمدی‌نژاد که منتخب خود همین آقایان بود در اواخرش مساله پیدا کردند به نحوی که دولت دومش را منحرف نامیدند.

نماینده اصلاح‌طلب مردم تهران گفت: بنابراین من فکر می‌کنم کسی نباشد که مقداری اطلاعات و کارهای سیاسی و اجرایی در کشور انجام داده باشد و نداند که تحریم به ضرر اقتصاد ما بود ولی همین‌ها می‌گویند تحریم فرصت است و باعث شده که ما پیشرفت کنیم. آخر پیشرفتی که نتواند مشکلات معیشتی و توسعه‌ای کشور را حل کند بیشتر به درد بایگانی می‌خورد.

وی درباره کارشناسانی که به نهادهای مختلفی در کشور مشاوره می‌دهند گفت: کارشناسی که به مجلس و دولت و مجمع و جاهای دیگر مشاوره می‌دهند باید نظر کارشناسی خود را بگوید. متاسفانه نادری از کارشناسان می‌بینند طرف مقابل‌شان میلش چیست تا بر اساس میل او نظر کارشناسی دهند که این به نظر من خیلی خطرناک است. به نظر من مخالفت با FATF و برجام بیشتر جنبه سیاسی دارد و نظر‌ها نظر کارشناسی نیست چون هیچ کارشناسی منافع کشور خود را به‌خاطر مسائل سیاسی فدا نمی‌کند.

هاشم‌زایی گفت:‌ کسانی که مخالفت می‌کنند نظرات کارشناسی خیلی برایشان مهم نیست. کمتر کارشناسی در دنیا و ایران پیدا می‌شود که بر خلاف نظر کارشناسی خود حرف بزند چون چنین فردی دیگر واقعا خیلی مایه شرمساری است. متاسفانه همه این‌ها به مسائل جناحی و و سیاسی برمی‌گردد.

منبع: بیتوته

منبع این خبر، وبسایت beytoote.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۶۸۹۱۸۱۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

نتایج نهایی انتخابات مجلس یازدهم| حذف اصلاح‌طلبان؛ انقلابیون اصولگرا مجلس را به دست گرفتند+اسامی

ایران در لیست سیاه FATF قرار گرفت| واکنش مقامات ایران: مشکلی برای بازار ارز ایجاد نخواهد شد

تصاویر| خانه ۸.۵ میلیون دلاری جاستین بیبر

واکنش پزشکی‌ قانونی به اظهارات روحانی درباره کشته‌شدگان اعتراضات آبان: وظیفه‌ای برای اعلام آمار نداریم

مشکلات گلستان شهر بجنورد؛ ماجرای شهرداری٬ راه و شهرسازی و تعهداتی که انجام نشده است

خبر بعدی:

مزار المهندس به محل مخالفت با سیاست های آمریکا در عراق تبدیل شده است

به گزارش المعلومه، این تار نمای خبری آمریکایی در گزارش خود به نقل از مسئول امنیتی قبرستان وادی السلام نجف نوشت که مزار شهید ابومهدی المهندس دیگر یک قبر ساده نیست بلکه به یک حرم تبدیل شده است و روزانه هزاران زن و مرد از داخل عراق و کشورهای مختلف از جمله ایران، لبنان و بحرین به زیارت آن می روند.
المانیتور افزوده که قبر شهید ابو مهدی المهندس به نقطه توقف هزاران زائر شیعه تبدیل شده است که روزانه برای زیارت حرم امام علی (ع) به نجف می آیند.
این پایگاه خبری تحلیلی ادامه داده که ام حسین (مادر حسین) یکی از زائران که سر تا پا سیاه پوشیده بود گفت که او برای احترام به ابو مهدی ،‌ مسیری به طول ۴۵۰ کیلومتر را پیاده از استان بصره در جنوب عراق به نجف آمده است.
ام حسین همچنین گفت که هر بار به زیارت امام علی (ع) می آییم در کنار قبر شهید قهرمان ابومهدی المهندس توقف می کنیم.
این گزارش همچنین افزود که هر روز از ساعت های ابتدایی صبح و تا بعد از غروب آفتاب داخل قبرستان پر از وسایل نقلیه ای می شود که زائران را پای مزار شهید ابو مهدی المهندس منتقل می کنند.
یکی دیگر از زائران به نام سعاد که بر قبر شهید ابومهدی المهندس ایستاده و اشک هایش جاری شده بود گفت که از بصره برای احترام به شهید شجاعی که در نابودی داعش سهیم بود آمده است.
سعاد گفت که شهادت ابومهدی المهندس واقعا بر ما و بر تمام الحشدالشعبی تاثیر گذاشت.
این روزنامه همچنین به نقل از یک زائر ایرانی به نام رضا عبادی که از کرمان زادگاه شهید سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی آمده بود نوشت: ما به اینجا آمده ایم تا احترام خود را به این مرد (ابومهدی المهندس) که هم برای ایرانیان و هم برای عراقی ها عزیز است را نشان دهیم و هیچ گاه یاد و خاطره شهید حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس را فراموش نخواهیم کرد.

شهیدان حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس بامداد سوم دی ۹۸ به دستور دونالد ترامپ رئیس جمهور تروریست آمریکا در حمله پهپادی نیروهای این کشور در نزدیک فرودگاه بغداد به شهادت رسیدند.

ابومهدی المهندس، با عنوان قائم مقام تشکیلات الحشدالشعبی طی سال های 2014 تا هنگام شهادتش در دو ماه پیش نقش بزرگی در جنگ علیه داعش ایفا کرد و شخصیتی به شدت محبوب در میان نیروهای الحشدالشعبی و جامعه شیعیان عراق بود و شهروندان اهل سنت ،کردها و سایر طیف های عراقی نیز برای او احترام ویژه ای قائل بودند.

برچسب‌ها شیعه دونالد ترامپ ایالات متحده آمریکا عراق قاسم سلیمانی نجف پروندهٔ خبری شهادت سردار سلیمانی

دیگر خبرها

 • کنایه روحانی به مجمع تشخیص: آن‌ها که بهانه دست آمریکا دادند، پاسخگوی موضع غیرکارشناسانه خود در مورد لوایح FATF باشند
 • شهرک سازی‌های رژیم صهیونیستی غیر قانونی است
 • مدیرعامل باشگاه سپاهان: منافع ملی دلیل مخالفت با تعویق بازی با پرسپولیس بود
 • در قسمت بیست و چهارم فصل دوم سریال «ازسرنوشت» چه گذشت؟
 • مردم با حضور خود در انتخابات حماسه آفریدند
 • ویروس کرونا از وحشت زایی در فضای مجازی تا راه های ساده پیشگری در دنیای واقعی!
 • توئیت کنایه‌آمیز کواکبیان خطاب به قالیباف | پاسخگوی وضعیت دلار و سکه باشید
 • ایران در لیست سیاه FATF ؛ تشخیص‌دهندگان مصلحت در دسترس نیستند!
 • تسهیلات اشتغال‌زایی مددجویان کمیته امداد آذربایجان‌غربی به ۹ میلیارد تومان افزایش یافت
 • مرکز نیکوکاری قمر بنی‌هاشم ترک آباد اردکان افتتاح شد
 • بازگشت هزار نفر از بومیان جزیره هرمز با اجرای طرح‌های اشتغالی بنیاد برکت
 • سازمان برنامه و بودجه با واگذاری رتبه‌بندی کارت بازرگانی به اتاق مخالفت کرد
 • طرح‌های اشتغال زایی بنیادبرکت هزار نفر از اهالی را به هرمز برگرداند
 • مهاجرت معکوس با اجرای ۱۱۰ طرح اشتغال‌زایی در جزیره هرمز
 • مخالفت سازمان برنامه با واگذاری رتبه‌بندی کارت بازرگانی به اتاق‌
 • آبادانی پرشتاب هرمز با طرح‌های اشتغال و عمرانی برکت
 • ایران در لیست سیاه FATF؛ تشخیص‌دهندگان مصلحت نظام در دسترس نیستند
 • ایران در لیست سیاه FATF؛ چرا تشخیص‌دهندگان مصلحت در دسترس نیستند
 • حریرچی:بیماری زایی کرونا به ازای هر نفر ۲/۲ است
?>