با افزایش تلفات ویروس کرونا، شاخص‌های بورسی ریزشی شدند.

به گزارش ایسنا به نقل از بلومبرگ، شمار قربانیان ویروس کرونا از ۱۴۸۰ نفر و شمار مبتلایان از ۵۰ هزار نفر نیز عبور کرده، هر چند ورود جدی بانک مرکزی چین به بازارهای مالی این کشور برای جلوگیری از هرج و مرج بیش‌تر، موجب دلگرمی معامله‌گران شده است.

انتظار می‌رود که با توجه به تداوم تعطیلی بخش بزرگی از اقتصاد چین و تعلیق فعالیت شرکت‌های خارجی در این کشور، خسارت های اقتصادی ناشی از این ویروس بر اقتصاد جهانی کماکان ادامه داشته باشد.

پس از ثبت موارد جدید ابتلا به ویروس کرونا در انگلیس، وزارت بهداشت این کشور با صدور بیانیه ای اعلام کرد که ویروس کرونا یک تهدید کاملا جدی برای سلامت جامعه است. کماکان حدود نیمی از اقتصاد چین این هفته نیز به منظور کاستن از شدت شیوع بیماری ویروسی جدید تعطیل خواهند بود.

تحلیل گران گروه مشاورین دی بی اس سنگاپور در یادداشتی نوشتند: ایالت هوبی که یکی از کانون های درگیر با ویروس کرونا است، یکی از اصلی ترین قطب های تولیدی چین به ویژه در حوزه فولاد، اتوموبیل و تجهیزات الکترونیکی محسوب می شود و بسیاری از اقتصادهای آسیایی بین یک پنجم تا یک سوم کل نیازهای وارداتی خود را از چین تامین می کنند. با تداوم روند موجود شاهد اخلال جدی در زنجیره تامین خواهیم بود.

انتظار می‌رود رشد اقتصادی نقاط مختلف به ویژه در شرق آسیا تحت تاثیر این ویروس در سه ماهه نخست امسال کاهش یابد. هنگ کنگ، چین، تایلند، مالزی و کره جنوبی از جمله کشورهایی هستند که احتمالا بیشترین آسیب را متحمل خواهند شد.

در حوزه جنگ تجاری نیز به دنبال امضای فاز نخست توافق تجاری پس از ۱۷ ماه اختلاف گسترده، چین اعلام کرده است تعرفه وارداتی خود از محصولاتی به ارزش ۸۵ میلیارد دلار از آمریکا را کاهش می‌دهد. چین همچنین متعهد به افزایش واردات خود از آمریکا به میزان ۲۰۰ میلیارد دلار از آمریکا ظرف سه سال شده است.

در معاملات بورس‌های آسیا، شاخص‌ها عملکرد بدی داشتند؛ تا جایی که شاخص "نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن با ریزش ۰.۵۹ درصدی تا سطح ۲۳ هزار و ۶۸۷.۵۹ واحدی پایین رفت. شاخص " هانگ سنگ" بورس هنگ کنگ ۰.۴۲ درصد صعود کرد و در سطح ۲۷ هزار و ۸۴۷.۳۳ واحد بسته شد.

در چین شاخص "شانگ‌های  کامپوزیت" صعود ۰.۴ درصدی را تجربه کرد و در سطح ۳۹۷۵.۷۶ واحد بسته شد. در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۰.۳۸ درصد کاهش و ایستادن در سطح ۷۱۳۰.۲۰ واحدی به کار خود خاتمه داد. در بین دیگر شاخص‌های مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن نزولی بود.

نعیم اسلام، تحلیلگر بازار در موسسه "آوا ترید" گفت: معامله‌گران در خصوص افزایش شمار قربانیان و زمان بازگشت کارگران به کار خود نگران هستند. اکنون ویروس کرونا در صدر توجهات قرار دارد.

از سوی دیگر انتخابات درون حزبی آمریکا به ایستگاه دوم خود رسید و به مانند نتایج به دست آمده در ایالت آیوا، حزب دموکرات برنی سندرز و پت بوجیج را نامزدهای برنده در انتخابات ایالت نیوهمپشایر معرفی کرده است در حالی که هنوز دو نامزد مطرح حزب یعنی جو بایدن و الیزابت وارن نتوانسته اند اکثریت آرا را کسب کنند.

در اردوگاه جمهوری خوهان، ترامپ توانست بیش از ۹۰ درصد آرای جمهوری خواهان را در رقابت با دو نفر دیگر به دست آورد و از اکنون باید وی را نامزد اصلی حزب جمهوری خواه در انتخابات سراسری ریاست جمهوری در ماه نوامبر دانست. با این حال با توجه به وزن بسیار بالای آرای ایالتی تگزاس، نیویورک و کالیفرنیا در تعیین نامزد نهایی دو حزب، نگاه ها بیشتر معطوف به نتایج این سه ایالت است. دور بعدی انتخابات داخلی در ایالت نوادا برگزار خواهد شد.

در وال استریت، همه شاخص‌ها ریزشی بودند تا جایی که هر سه شاخص مهم بورسی در سطح پایین‌تری از روز قبل خود بسته شدند.

شاخص "داوجونز ایدانستریال اوریج" با ۰.۴۳ درصد کاهش نسبت به روز قبل و در سطح ۲۹هزار و ۴۲۳.۳۱ واحد بسته شد. شاخص "اس اند پی ۵۰۰" با ۰.۱۶ درصد کاهش تا سطح ۳۳۷۳.۹۴ واحدی پایین رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی " نزدک کامپوزیت" با ریزش ۰.۱۴ درصدی در سطح ۹۷۱۱.۹۷  واحدی بسته شد.

از طرف دیگر اکنون انگلیس به نخستین کشوری تبدیل می‌شود که اتحادیه اروپا را ترک می‌کند. با وجود گذشت سه سال از زمان رای مردم انگلیس به خروج از این اتحادیه، دو طرف احتمالا یک دوره گذار یک ساله را در نظر خواهند گرفت. اگر چه انتظار نمی‌رود با توجه به در نظر گرفتن دوره گذار، برگزیت تاثیر محسوسی روی متغیرهای کلان اقتصادی کشورهای اروپایی در کوتاه مدت داشته باشد اما پیامدهای این خروج تاریخی به تدریج در حال آشکار شدن است.

انگلیس اکنون در حال مذاکره با استرالیا برای امضای پیمان تجارت آزاد پسا برگزیت است و انتظار می‌رود مذاکره با آمریکا نیز برای امضای پیمانی بزرگ به زودی آغاز شود.

بوریس جانسون، نخست‌وزیر انگلیس اتحادیه اروپا را تهدید کرده است که اگر به شرایطی مشابه روابط این اتحادیه اروپا با کانادا رضایت ندهد، انگلیس به شرایط برگزیت سخت باز خواهد گشت و تجارت دو طرف تابع قوانین سازمان تجارت جهانی خواهد بود. اتحادیه اروپا کماکان تمایلی از خود برای تن دادن به این درخواست لندن نشان نداده است.

در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص‌ها تحت تاثیر کاهش رشد اقتصادی کشورهای عضو منطقه یورو و استعفای چندین وزیر انگلیس به دنبال اختلاف با مشاور نخست وزیر قرار داشتند تا جایی که شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۱.۰۹ درصد کاهش نسبت به روز قبل و در سطح ۷۴۵۲.۰۳ واحد بسته شد.

شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس با ریزش ۰.۱۹ درصدی در سطح ۶۰۹۳.۱۴ واحد بسته شد و شاخص "دکس ۳۰" بورس فرانکفورت در آلمان با افت ۰.۰۳ درصدی و ایستادن در سطح ۱۳ هزار و ۷۴۵.۴۳ واحدی به کار خود خاتمه داد. در مادرید شاخص "ایبکس ۳۵" ۰.۳۱ درصد پایین رفت و به ۹۹۰۹.۸۰ واحد رسید.

در بازار طلای سیاه روند قیمت‌ها متفاوت بود. هر بشکه نفت " وست تگزاس اینتر مدیت" با ۰.۰۴ درصد افزایش به ۵۱.۴۴ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با ریزش ۰.۰۴ درصدی به ازای ۵۶.۳۲ دلار در هر بشکه مبادله شد.

همچنین در بازار فلزات گران‌بها، بهای هر اونس طلا برای تحویل فوری با ۰.۰۱ درصد افزایش نسبت به روز قبل در سطح ۱۵۷۶.۲۶ دلار معامله شد. هر اونس نقره با افزایش ۰.۰۲ درصدی به ازای ۱۷.۶۶ دلار مبادله شد.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

کلیدواژه: بورس جهانی کروناویروس نسبت به روز قبل اتحادیه اروپا انتظار می رود واحد بسته شد ویروس کرونا کار خود تا جایی درصد کاهش پایین رفت ریزش ۰ شاخص ها اس اند

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.isna.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «ایسنا» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه در مورد انتشار این خبر انتقاد یا پیشنهادی دارید لطفاٌ کد ۲۶۸۹۲۳۳۴ را به همراه موضوع به آدرس ایمیل [KHABARBAN] ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

شمخانی: دستگاه‌های اطلاعاتی می‌دانستند قرار است در آن محل عملیات ترور علیه شهید فخری‌زاده انجام شود/ هیچ فردی در صحنه حضور نداشت

اینجا دریا نیست، اهواز است؛ وعده‌های مسئولان برای مردم مصیب‌زدهِ خوزستان نفت‌خیز چه شد؟

از حمله به بندر حیفا تا خروج از پروتکل الحاقی و قطع همکاری با آژانس؛ "انتقام سخت" یا هزینه‌تراشی برای مردم؟

کیهان: به بندر حیفا حمله و به آنها تلفات سنگین انسانی وارد کنیم/ آمریکا و اسرائیل آمادگی جنگ را ندارند

سهم صداوسیما از بودجه کشور چقدر است؟

خبر بعدی:

روزهای خوب برای سهامداران پلی‌اکریل در بورس

به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان، بازارهای شهر هفته دوم آذر رشد جزئی دلار و طلا و صعود سریع شاخص کل بورس را به نظاره نشستند، آن هم در شرایطی که محدودیت‌های کرونایی نفس بسیاری از مشاغل را به شماره انداخته و از ساعت ۹ شب قوانین منع تردد ادامه دارد.

دلار که هفته گذشته در محدوده ۲۵ هزار تومان معامله می‌شد و حتی روز چهارشنبه به کانال ۲۴ هزار تومان هم وارد شد بود، در آغاز این هفته پس از یک افت بار دیگر افزایشی شد و بنا بر آخرین اعلام صرافی ملی، هر دلار ۲۵ هزار ۵۷۰ تومان به فروش می‌رسد.

طلا نیز تحت تأثیر دلار حرکت کرد و با افزایش هزار تومانی دلار در سه روز اخیر این فلز باارزش صعودی شد به طوری که هر گرم طلای ۱۸ عیار حدود ۱.۱ میلیون تومان قمیت گذاری می‌شود.

بازار سرمایه این هفته روند رو به رشد خود را ادامه داد و طی ۵ روز کاری ۱۰۰ هزار واحد دیگر افزایش یافت و از ۱.۳۶۷ به به ۱.۴۷ میلیون واحد رسید، بررسی روزهای ابتدایی هفته در گزارشی مجزا انجام شد (اینجا)، در ادامه بررسی بازار در نیمه دوم هفته جاری را از نظر می‌گذرانید.

 

دوشنبه ۱۰ آذرماه؛ بازار با توجه به صعودهای هفته‌های اخیر مقداری با افزایش عرضه روبرو شده بود، هرچند تقاضا در بازار خوب بود و خریداران کم نیاوردند ولی نسبتاً عرضه بیشتر شده بود و با نزدیک شدن به مقاومت‌های شاخص طبیعی به نظر می‌رسد.

فولاد با خبر افزایش سرمایه به صف خرید رسید و شپنا با نزدیک شدن به مقاومت مقداری عرضه بیشتر شد ولی تقاضا هم بالا بود و باعث پایین آمدن قیمت سهم نشد، خساپا و خودرو با معاملات میلیاردی، پرحجم معامله شدند و گروه‌های شیمیایی، سرمایه گذاری‌ها، بانک‌ها و بیمه مورد توجه بازار بودند.

اصفهانی‌ها هم در جهت مثبت و هم در جهت منفی شاخص تاثیرگذار بودند، سه نماد فارس، فولاد و شستا بیشترین تأثیر مثبت و سه نماد وصندوق، رانفور و قصفها بیشترین تأثیر منفی را در شاخص کل داشتند.

در پایان وقت بازار، شاخص کل با رشد ۲.۷۱ درصدی و افزایش ۳۸ هزار واحدی به ۱.۴۶۵ میلیون واحد رسید، شاخص هموزن نیز ۱.۶۹ درصد رشد کرد و با مثبت ۷ هزار واحد به ۴۱۷ هزار واحد رسید.

 

سه شنبه ۱۱ آذرماه؛ با نزدیک شدن به محدوده ۱.۵ میلیون واحد شاخص طبق انتظار میزان فروش و عرضه‌ها بیشتر شد، هرچند باز هم خریداران قوی ظاهر شدند و شاخص و قیمت بسیاری از سهام را از منفی به مثبت رساندند.

اتفاق مهم روز گذشته بازار بازگشایی صندوق پالایشی یکم پس از گذشت ۴۰ روز از موعد مقرر بود که با تقاضای خوبی تا نزدیک ۲۰ درصد مثبت بازگشایی شد و سپس با عرضه بیشتر چند دردصد از رشد خود عقب نشینی کرد.

سه نماد تاپیکو، فارس و شپنا بیشترین تأثیر مثبت را در شاخص کل بورس داشتند، همچنین سه نماد شگویا، ذوب و صبا تأثیر مثبت خود را روی شاخص فرابورس گذاشتند.

همزمانی عرضه و تقاضا اجاز رشد چندانی به شاخص کل نداد، به طوری که در ساعات ابتدایی بازار شاخص ۸ هزار واحد کاهش یافت اما در ادامه با بهبود معاملات شاخص کل بورس با رشد ۰.۵۳ درصدی و افزایش ۷۷۲۷ واحدی به ۱.۴۷۳ میلیون واحد رسید.

 

چهارشنبه ۱۲ آذرماه؛ امروز بازار شرایطی مشابه روز گذشته داشت، در یک ساعت ابتدایی با شدت یافتن عرضه بیشتر سهم ها منفی شدند و شاخص کل نیز به رنگ قرمز درآمد اما در ادامه با افزایش تقاضا تعادل به بازار بازگشت.

در پایان وقت بازار منفی شدن نمادهای بزرگی همچون شستا، کگل و وبصادر شاخص را با ۲ هزار واحد کاهش مواجه کرد تا ۱.۴۷۰ میلیون، عددی باشد که شاخص کل بر روی آن توقف می‌کند.

اتفاق مثبت این روزها فارغ از بالا و پایین شدن شاخص کل، بالا رفتن میانگین ارزش معملات خرد است، بررسی ارزش معاملات نشان می‌دهد امروز این عدد به بیش از ۱۹ هزار میلیارد تومان رسیده، در صورتی که از هفته سوم مرداد به این سو چنین رقمی سابقه نداشته است.

 

روزهای خوب برای سهامداران پلی‌اکریل در بورس

در هفته‌ای که گذشت شرایط برای فلزات اساسی بهتر و برای زراعتی‌ها بدتر از هفته قبل بود، فولاد مبارکه معاملات روان و رشد ۸ درصدی را در این هفته تجربه کرد، ذوب آهن شرایط بهتری داشت و با ۱۷ درصد رشد قیمت هر سهم آن به بالای ۵۵۵ تومان رسید.

پالایشگاه نفت اصفهان این هفته اگر چه رونقی خوبی داشت و پرحجم معامله می‌شد اما رشد سابق را تجربه نکرد و کل هفته در محدوده ۱۸۰۰ تومان معامله می‌شد.

قصفها که طی دو هفته اخیر یک رشد ۵۰ درصدی را نسیب سهامداران خود کرده بود این هفته با کاهشی ۶ درصدی مواجه شد، شرایط مشابهی برای نمادهای زقیام، زکشت و زگلدشت رقم خورد این هفته بخشی از سود دو هفته قبل این شرکت‌ها از جیب سهامداران رفت.

هر سهم کشت و دام قیام اصفهان که شنبه این هفته به ۵ هزار تومان رسیده بود با کاهش ۲۰ درصدی به نردیکی ۴ هزار تومان رسید و متوقف شد.

شپلی که روزهای سختی را امسال پشت سرگذاشت این روزها با صف خرید همراه است به طوری که هر سهم آن طی سه هفته اخیر رشدی ۴۰ درصدی را شاهد بوده است.

انتهای پیام/۶۳۰۶۴/ج۲۰/

دیگر خبرها

 • ۱۰ فیلم ترسناک برتر تاریخ سینما با موضوع وحشت + عکس
 • سایه وحشت بر آمازون
 • تداوم رشد شاخص بورس در هفته دوم آذرماه
 • شاخص‌های آسیا اقیانوسیه رشد کردند
 • اغلب شاخص‌های آسیا اقیانوسیه رشد کردند
 • اکسیر فارابی دو برابر شاخص کل بورس بازدهی کسب کرد
 • صعود سراسری بورس های جهانی
 • نوبخت: سال آینده نیز یارانه ۴۵ هزار تومانی پرداخت می‌شود/ رشد اقتصادی با نفت و بدون اعلام شد/ چراغ سبز دولت به واردات خودرو در سال ۱۴۰۰ / چه خودرو‌هایی وارد کشور ‌شود؟
 • 12 ساعت ترس و وحشت در دخمه آدم ربایان / مرد میبدی آزاد شد
 • دستگیری ۳ سارق در رامهرمز
 • معاملات منفی پالایشی یکم شاخص بورس را منفی کرد
 • اعتراف مقام سابق اسرائیل به وحشت این رژیم از انتقام شهید فخری زاده + فیلم
 • سردرگمی بورس ها در جهان
 • ناکامی بورس در عبور از مرز روانی
 • پیش‌بینی بورس؛ ناکامی بورس در عبور از مرز روانی
 • سردرگمی بورس‌ها در جهان
 • سفینه چینی چانگ ای-۵ برای نمونه‌برداری روی کره ماه فرود آمد
 • دلار ۴۲۰۰ از بودجه ۱۴۰۰ حذف شد؛ دلار ۱۱ هزار تومانی جایگزین شد/ افت شاخص کل بورس در آخرین روز هفته/ حقوق کارمندان ۲۵ درصد افزایش می یابد/ وام ازدواج در لایحه بودجه ۱۴۰۰ چند میلیون است؟
 • آموزش و پرورش مهاباد، رتبه دوم را در آذربایجان‌غربی کسب کرد