آفتاب‌‌نیوز :

وزیر امور خارجه ایران در مصاحبه با شبکه ان بی‌سی گفت: جای تاسف است که آمریکا براساس اطلاعات غلط مبتنی بر جهل و غرور در مسیری قدم بر می‌دارد که منطقه را به سمت درگیری سوق می دهد.

وی با بیان این که دولت ترامپ باعث افزایش تنش با تهران شده‌ است؛ افزود: ایران و امریکا در جریان تنش‌های اخیر و به شهادت رساندن سردار قاسم سلیمانی نامه‌های تندی را رد و بدل کردند.

به گفته ظریف، روابط میان آمریکا و ایران پس از شهادت سردار شهید سلیمانی همچنان با تنش همراه است.

وزیر امور خارجه ایران، دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا را به خاطر پیگیری سیاستی اشتباه در قبال ایران مقصر دانست.

ظریف افزود: جای تاسف است که آمریکا براساس اطلاعات غلط مبتنی بر جهل و استکبار در مسیری قدم بر می‌دارد که منطقه را بسیار نزدیک به حاشیه کرده است.

وی همچنین تاکید کرد که مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا در اوج بحران در ژانویه "نامه‌ای نامناسب به ایران" نوشته و تهران نیز پاسخ مناسب به او داده‌ است.

ظریف در ادامه بدون اشاره به سخنان بی‌ادبانه پمپئو در نامه گفت: نامه وی حاوی تهدیدات بود.

ظریف گفت که پاسخ وزارت امور خارجه ایران به نامه پمپئو محکم و مناسب بوده اما بی‌ادبانه نبوده است.

وی در حاشیه کنفرانس امنیتی سالانه در مونیخ تأیید کرد که لحن ارتباط بین دو دولت‌های ایران و آمریکا رو به بدتر شدن است.

ظریف با استناد به مذاکرات ایران در دوران دولت باراک اوباما که در آن اغلب با جان کری وزیر اسبق امور خارجه آمریکا وقت انجام می شد، گفت: رویه قبلاً چنین نبوده است.

وی تاکید کرد که من هنوز همان وزیر امور خارجه‌ای هستم که با جان کری به روشی قابل احترام رفتار کردم.

ظریف در ادامه دولت آمریکا را به دلیل ایجاد بحران مقصر دانست و گفت که بازگشت به رویه سابق بر عهده ترامپ است.

وزیر خارجه ایران در مورد خطر جنگ ناخواسته گفت: ایالات متحده در زمان و مکان اشتباه ضربه زد و ما نمی‌توانیم عواقب را کنترل کنیم. این کشور هم نمی تواند این کار را انجام دهد. من فکر می‌کنم افرادی که این کار را آغاز کرده‌اند، باید به عقب برگردند.

ظریف تکذیب کرد که ایران کنترل شبه نظامیان شیعه در عراق یا شبه نظامیان حزب الله در لبنان را دارد.

وزیر خارجه ایران گفت که پیش از شهادت سردار سلیمانی در حمله هواپیماهای بدون سرنشین ایالات متحده در فرودگاه بغداد، رییس نیروی قدس سپاه پاسداران در تلاش بود تا تنش‌ها را خنثی کند و شبه نظامیان در عراق را ترغیب به اقدام نظامی نکند.

وزیر امور خارجه ایران افزود: سلیمانی در تلاش بود تا مردم را از مشارکت در عملیات نظامی علیه دیگر افراد منصرف کند و این کار او بود، این همان کاری بود که او سعی داشت انجام دهد تا شرایط را مهار کند.

ظریف همچنین اذعان کرد که ایران قادر به استخراج اطلاعات جعبه سیاه هواپیمای سقوط کرده اوکراین نیست اما وی گفت که تهران جعبه سیاه این هواپیما را به دولتهای خارج تحویل نخواهد داد.

وی از تصمیم ایران مبنی بر عدم تحویل جعبه سیاه هواپیماهای ساخت بوئینگ دفاع کرد. ظریف این حادثه را یک فاجعه خواند و خاطرنشان کرد: بیشتر ۱۷۶ کشته شده مسافر این هواپیما دارای گذرنامه و اقوام ایرانی بودند.

ظریف: بازگشت ایران به تعهدات برجامی به اقدامات اروپا بستگی دارد

محمد جواد ظریف جمعه شب گفت: در صورتی که اروپا به تعهدات برجامی خود عمل کند، ایران نیز از روند کاهش تعهدات خود نسبت به توافق هسته‌ای باز خواهد گشت.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، وزیر امور خارجه ایران در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ درگفت وگو با خبرنگاران تصریح کرد: ایران تصمیم خواهد گرفت که آیا اقدامات اروپا در خصوص تعهدات برجامی، برای کاهش و یا بازگشت ما به این تعهدات کافی است یا نه. اگر اروپا منافع اقتصادی ایران را تامین کند، تهران مایل خواهد بود به سمت تعهدات توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ باز گردد.

وزیر امورخارجه ایران بار دیگر تاکید کرد: ایران آماده است متناسب با کارهایی که اروپا انجام می‌دهد، اقدامات خود را در زمینه برجام کند و یا معکوس کند.  ایران تصمیم خواهد گرفت که آیا اقدامات اروپا در این خصوص، برای کند یا معکوس کردن برخی از اقدامات کافی است یا نه. ما در مورد امور خیریه صحبت نمی‌کنیم بلکه در باره حقوق مردم ایران برای دریافت مزایای اقتصادی سخن می‌گوییم. ایران به دلیل تحریم‌های امریکا صدماتی زیادی دیده‌ است اما اگر اروپا قدم‌های معناداری بردارد ما نیز اقدامات انجام شده را بازخواهیم گرداند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس شامگاه روز جمعه نوشت: انتظار می‌رود که محمد جواد ظریف در حاشیه نشست امنیتی مونیخ با «هایکو ماس» وزیر امورخارجه آلمان در مورد احیای توافق هسته‌ای برجام گفت‌وگو کند.

آمریکا پس از خروج از توافق هسته‌ای، دیگر اعضای این توافق بین‌المللی را تحت فشار قرار داده تا مانند این کشور از برجام خارج شوند اما با این وجود ماس گفت که آلمان مخالف راهبرد سیاست فشار حداکثری علیه ایران است.

وی افزود: ما به طور جدی به مسیر خود در خاورمیانه مبنی بر کاهش تنش به جای افزایش فشار ادامه خواهیم داد.

ظریف نیز در گفت‌وگو با خبرنگاران بار دیگر تاکید کرد: ‌همه اقدامات کاهش تعهدات در برنامه هسته‌ای که در چند ماه گذشته صورت گرفته قابل برگشت است به شرط اینکه اروپا قدم‌های معقول و منطقی بردارد.

محمد جواد ظریف که برای شرکت درکنفرانس امنیتی مونیخ به آلمان سفر کرده است، در حاشیه این نشست دیدارهای متعددی با مقامات دیگر کشورها انجام داده و پیرامون مسائل مختلف بحث و تبادل نظر کرده است.

ظریف صبح جمعه با جاستین ترودو نخست وزیر کانادا، «فرانسوا فیلیپ شامپانی» همتای کانادایی خود دیدار و دوطرف درباره روابط دو جانبه و مسائل مورد علاقه رایزنی کردند.

وزیر امورخارجه کشورمان همچنین با گروه الدرز (ریش سفیدان - مقامات بلند پایه سابق سازمان ملل متحد) هم در حاشیه نشست کنفرانس امنیتی مونیخ گفت‌وگو کرد.

دیدار با وزیرخارجه فنلاند و واتیکان از دیگر دیدارهای وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی ایران پیش از آغاز کنفرانس امنیتی مونیخ بود.

پنجاه‌ و ششمین کنفرانس امنیتی مونیخ که روز جمعه با حضور مقامات بلند پایه از جمله رهبران ۳۵ کشور آغاز شد تا یکشنبه ادامه خواهد داشت.

«فرانک والتر اشتاین‌مایر» به عنوان اولین سخنران این نشست هشدار داد که جنگ قدرت سه کشور آمریکا، روسیه و چین، دنیا را به مکان نا امنی تبدیل کرده‌ است.

اشتاین‌مایر از سیاست‌های این سه کشور برای فاصله گرفتن از رویکرد چند جانبه گرایی انتقاد کرد و به طور ویژه به شعار دونالد ترامپ مبنی بر «آمریکا را دوباره عالی کن» تاخت.

وی به کنایه گفت که آمریکا تلاش می‌کند تا با هزینه شرکا و همسایگانش مسیر عالی شدن را طی کند.

رییس جمهوری آلمان در این اجلاس سه روزه که با عنوان غرب بدون محتوا در حال برگزاری است، از این که دولت ترامپ به عنوان نزدیک‌ترین متحد برلین با رویکرد جامعه جهانی مخالفت می‌کند، به شدت انتقاد کرد.

منبع: خبرگزاری ایرنا

منبع: آفتاب

منبع این خبر، وبسایت aftabnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۶۹۱۲۹۵۴ را به همراه موضوع به آدرس info@khabarban.com ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

کشف جد مشترک همه جانوران جهان؛ احتمالا یک کرم+عکس

عکس| سان دیدن و سخنرانی استاندار خوزستان در شرایط کرونایی!

چند نفر مشمول یارانه کرونایی شدند؟

تصاویر| عملیات بیولوژیک سپاه در اهواز و حضور عجیب مردم در خیابان!

بسیج دانشجویی ۸۰۰ بسته غذایی و ۱۰۰ گونی آرد در بین سیل‌زدگان جنوب کرمان توزیع کرد

خبر بعدی:

اجازه نخواهیم داد فضاهای سبز ملارد و صفادشت تفرجگاه سایر نقاط شود/ هرگونه توقف ،برپایی چادر و اتراق در تفرجگاه های شهرستان ممنوع است

فرماندار شهرستان ملارد در جلسه ستاد مقابله با کرونا تاکید کرد : هرگونه توقف ،برپایی چادر و اتراق در تفرجگاه های شهرستان ممنوع است.

به گزارش خبرگزاری برنا از تهران ؛ فرماندار شهرستان ملارد در جلسه ستاد مقابله با کرونا که با حضور بخشداران و دهیاران  ملارد برگزار شد، از اقدامات بسیار مناسب و ضرب العجلی این شهرستان در جهت جلوگیری و پیشگیری از شیوع ویروس کرونا  در این شهرستان خبر داد و افزود: شهرستان ملارد در راستای پیشگیری از ویروس منحوس کرونا اقدامات بسیار خوبی را در زمینه تعطیلی اصناف انجام داد که خوشبختانه در برخورد با اصناف متخلف ، ۱۰۵ واحد تعطیل شد و توانستیم تعطیلی بسیار منظم و سازماندهی شده ای را در حوزه اصناف شهرستان ملارد انجام دهیم .

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به تعطیلی تمامی بوستان‌ها و پارک‌های سطح شهرستان ملارد گفت: طبق ابلاغیه جدید وزارت کشور و تصمیماتی که در ستاد مبارزه با کرونا کشور انجام گرفته است، تمام بوستان ها و پارک های سطح شهرستان ملارد باید تعطیل گردد و حضور هیچ مسافر و توریستی در این نقاط را نخواهیم پذیرفت.

برنجی اضافه کرد: از آنجاییکه بوستان‌ها و پارک‌های تهران تعطیل شده است ضمن احترام به مسافران نوروزی و شهروندان قرار نیست این شهرستان تفرجگاه سایر شهرها شود، لذا از فردا اقدامات سختگیرانه ای جهت اجرای این طرح باید در شهرستان ملارد انجام گیرد که وظیفه آن بر عهده بخشداران،نیروی انتظامی ، بسیج و دهیاران است

نماینده عالی دولت در شهرستان ملارد همچنین طرح محدود سازی ورود و خروج به روستاها را  یکی از اقدامات مهم در خصوص این طرح اعلام نمود و افزود طبق مصوبه شورای تامین شهرستان مسئولیت این موضوع به بخشداران محول شده است

دیگر خبرها

 • بحران نظام پزشکی آمریکا در سایه کرونا؛ شاهد عینی بر دیکتاتوری ترامپ
 • بعد از کرونا به سبک زندگی عادی قبل از آن باز نخواهیم گشت
 • مانع تراشی امریکا برای ایران
 • امریکا و چین بار دیگر رو در روی هم قرار گرفتند
 • نباید در روابط ایران و آژانس انتظار شرایط زمان آمانو را داشته باشیم/ اکثریت نخبگان کشور بر ضرورت تصویب لوایح FATF اتفاق نظر داشتند
 • جعبه ابزاری حرفه‌ای در داخل بشکه نفت + فیلم
 • گرانی میلگرد عامل تنش در بازار مسکن
 • تهدید ترامپ و واکنش روحانی/ شوک سردار به کشور
 • گرانی میلگرد عامل تنش در بازار مسکن / مسئولان به داد آهن فروشان برسند!
 • فیلم/ مبارزه با کرونا به سبک اوکراینی‌ها
 • طالبان: با هیأت معرفی شده از سوی دولت افغانستان مذاکره نخواهیم کرد
 • با هیئت تعیین‌شده از سوی دولت افغانستان مذاکره نخواهیم کرد
 • طالبان: با هیات دولت افغانستان مذاکره نخواهیم کرد
 • ۴ روش کاهش تنش در خانواده
 • کرونا در آمریکا؛ تعداد مبتلایان از مرز 100 هزار گذشت/ ترامپ، اوباما را مقصر بحران کرونا دانست!/ سهمیه بندی افراد برای زنده ماندن یا مردن!
 • چه بخواهبم چه نخواهیم، «پایتخت» مخاطب دارد
 • محمدیان: تا نخواهیم کرونا از بین برود ،ماندگاری آن بیشتر می شود
 • ۱۳ بدر اجازه حضور مردم در فضاهای سبز ارومیه را نخواهیم داد
 • ترامپ اوباما را مقصر شیوع کرونا دانست!