فرارو- علی مطهری، نایب رییس سابق مجلس دهم و کاندیدای رد صلاحیت شده تهران، این روز‌ها دست به قلم شده و چند باری خطاب به شورای نگهبان نامه نوشته است. او که فرزند آیت الله شهید مرتضی مطهری است بار‌ها تلاش کرده با «نامه» نظرات و اعتقادات خود را بیان کند به همین دلیل مخاطبان نامه‌های او همه مسئولان را شامل می‌شود؛ از مقام معظم رهبری گرفته تا رییس جمهور و فرمانده سپاه و حتی معلم دخترش.

او در آبان سال ۹۴ نامه‌ای به معلم دخترش زهرا نوشت و از اینکه به دانش آموزان کم تکلیف می‌دهد در مسابقه با سایر مدارس، بچه‌ها را تحت فشار بیجا نمى گذارد تشکر کرد. در اینجا نامه‌های چند سال اخیر علی مطهری را مرور می‌کنیم.
التماس نمی‌کنم
آخرین نامه را علی مطهری روز شنبه ۲۶ بهمن خطاب به احمد جنتی دبیر شورای نگهبان نوشته و از او پرسیده درباره دلیل ردصلاحیتم به مردم چه بگویم؟ صلاحیت مطهری که سابقه نایب رییسی مجلس دهم را دارد برای مجلس یازدهم از سوی شورای نگهبان به دلیل عدم التزام عملی به نظام تایید نشده است. مطهری در این نامه خطاب به جنتی به طعنه نوشته: «به هرحال هرچه فکر کردم که علت رد صلاحیت من چه بود، ذهنم به جایی نرسید مگر این که وقتی نمی‌توانند کسی را در میدان رقابت انتخابات شکست دهند اساساً اجازه ورود به میدان را به او نمی‌دهند.» او در پایان نامه خود نوشته که خود را از صاحبان این انقلاب می‌داند و این نامهربانی‌ها را به دل نمی‌گیرد.
علی مطهری، پنجم بهمن ماه دلیل رد صلاحیت خود از سوی شورای نگهبان را عدم التزام عملی به نظام جمهوری اسلامی عنوان کرده بود. او در نامه‌ای خطاب به شورای نگهبان نوشت: «دایه دلسوزتر از مادر نباشید» مطهری در ۲۵ دی ماه بعد از آنکه به ردصلایحتش اعتراض کرده بود گفت که برای تایید صلاحیت التماس و پیگیری نخواهم کرد.
نامه به فرمانده سابق سپاه
تلویزیون ایران برای آنکه کمی تنور انتخابات را داغ کند از برخی مسئولین در برنامه‌های خود دعوت می‌کند. در دی ماه، سردار عزیز جعفری، فرمانده سپاه در یکی از این برنامه‌ها حاضر شد و گفت: «متأسفانه شورای نگهبان، مبانی فکری کاندیدا‌ها را چندان بررسی نمی‌کند.» مطهری در نامه‌ای خطاب به سردار جعفری نوشت که از نظر مبانی فکری همین که کسی قانون اساسی را قبول داشته باشد کافی است برای اینکه بتواند وارد مجلس شود و نیازی به تفتیش عقاید قرون وسطی در اروپا، نیست.   او در پایان نامه اش به عزیز جعفری توصیه کرد تا کتاب «آینده انقلاب اسلامی ایران» شهید آیت‌الله مطهری را که برای او ارسال کرده مطالعه کند. اما این تنها نامه مطهری به این سردار نبود. دو سال قبل وقتی سردار جعفری هنوز فرمانده کل سپاه بود، نامه‌ای خطاب به دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا نوشت و در آن عنوان کرد: «بدانید مردم ایران هرگز به مسئولین خود اجازه مذاکره و ملاقات با شیطان بزرگ را نمی‌دهند». علی مطهری نیز در نامه‌ای خطاب به فرمانده سپاه نوشت: «جناب عالی و سایر برادران مجاهد و خوب ما در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در موضوعی مانند مذاکره یا عدم مذاکره با آمریکا باید تابع تصمیم مقامات عالی نظام باشید نه این که راساً به عنوان فرمانده کل سپاه اظهار نظر نمایید.»
نامه به مقام معظم رهبری
آذر ماه امسال، مطهری به عنوان نماینده تهران در مجلس نامه‌ای به مقام معظم رهبری نوشت و درباره رویه مجمع تشخیص مصلحت نظام هشدار داد. مجمع در اقدامی مصوبات مجلس را با سیاست‌های کلی نظام منطبق کرده بود که مطهری این رفتار را وظیفه شورای نگهبان و موجب متوقف شدن برخی مصوبات مجلس دانست و از رهبری خواست با صدور دستور مقتضی این مشکل را حل کنند.
نامه به رییس صداوسیما
بعد از فوت سحر خدایاری ملقب به دختر آبی که به خاطر اتفاقات پیش آمده در عدم ورودش به استادیوم فوتبال خودسوزی کرده بود، تلویزیون در گزارشی علی مطهری و برخی رسانه‌های مجازی را به این متهم کرد که در این خصوص نشر اکاذیب کرده اند. همین اتهامات باعث شد تا مطهری در ۲۲ شهریور نامه‌ای خطاب به علی عسکری، رییس سازمان صداسیما خواست طبق ماده واحده مصوب مجمع تشخیص مصلحت نظام ترتیبی اتخاذ کند که او به مدت دو برابر همان زمان از خود دفاع کند. البته در انتهای نامه به طعنه نوشت: «امیدوارم این درخواست به سرنوشت درخواست مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی بعد از مناظره کذایی انتخابات سال ۸۸ دچار نشود.»
نامه به رییس قوه قضاییه
بعد از اتفاقاتی که برای کارگران هفت تپه رخ داد و احکام سنگینی که برای برخی از آنان صادر شد، ابراهیم رییسی، رییس قوه قضاییه دستور داد تا در این احکام تجدید نظر شود. همین باعث شد تا علی مطهری در ۲۰ شهریور، در نامه‌ای خطاب به رییسی این اقدام او را نور امید دانست که دل‌ها را نسبت به صدور احکام عادلانه و عاقلانه و متناسب با جرم روشن کرده است. اسفند سال گذشته، مطهری کمی بعد از اینکه ابراهیم رییسی، بر مسند قاضی القضاتی نشست نیز نامه‌ای برای او نوشت از خواستار تعطیلی دادگاه ویژه روحانیت شده بود.
نامه به آیت الله یزدی
آبان سال پیش، آیت الله شبیری زنجانی دیداری به سیدمحمد خاتمی، رییس دولت اصلاحات داشتند. همین باعث شد تا آیت الله یزدی عضو فقهای شورای نگهبان و دبیر شورای عالی حوزه‌های علمیه در نامه‌ای به این مرجع تقلید انتقاد کند. همین باعث شد تا مطهری نامه‌ای به آیت الله یزدی نوشته و اظهارات او را تهدیدآمیز و موجب وهن روحانیت و حوزه توصیف کند. مطهری در شهریور سال ۹۴ هم نامه‌ای به آیت الله یزدی که در آن زمان رئیس مجلس خبرگان رهبری بود نوشت و از او خواسته بود حصر و ممنوع التصویری محمد خاتمی در دستور کار اجلاس این مجلس قرار گیرد.
نامه به دادستان
وقتی در مهر سال ۹۷ و در جریان بررسی لایحه CFT در مجلس تعدادی پیامک تهدید آمیز برای نمایندگان فرستاده شد، علی مطهری که در ان زمان نایب رییسی مجلس را برعهده داشت، در نامه‌ای از دادستان کل کشور نوشت خواست دستور رسیدگی، تحقیق و کشف عاملان ارسال پیامک‌های تهدیدآمیز برای نمایندگان را صادر کند.
نامه به احمدی نژاد
در اسفند سال ۹۶، همان سالی که شورای نگهبان صلاحیت محمود احمدی‌نژاد را برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری تایید نکرد. او نامه‌ای به مقام معظم رهبری نوشت و از ایشان دو درخواست کرد؛ اول، «برگزاری فوری و آزاد انتخابات ریاست جمهوری و مجلس شورای اسلامی بدون مهندسی شورای نگهبان و دخالت نهاد‌های نظامی و امنیتی» و دوم، «برکناری آیت الله آملی لاریجانی، رئیس قوه قضائیه» هر چند هیچگاه به این درخواست ساختارشکنانه احمدی نژاد پاسخی داده نشد، اما علی مطهری، نایب رییس مجلس را واداشت تا در نامه‌ای به رییس دولت سابق کنایه‌هایی بزند.   او در آن نامه نوشت: «در مجموع به آقای احمدی نژاد باید گفت: بسیاری از پیشنهادات شما درست است، اما بهتر آن بود که این‌ها را در زمان صدارت خود و لااقل قبل از بازداشت دوستان‌تان و مطرح شدن پرونده‌های خودتان می‌گفتید تا شائبه "کلمه حق یراد بها الباطل" در اذهان تداعی نشود و خلاصه به قول شاعر: آمدی جانم به قربانت، ولی حالا چرا.»
نامه به سخنگوی قوه قضاییه
علی مطهری در مرداد ۹۶ نیز نامه‌ای به حجت الاسلام محسنی اژه‌ای که آن زمان سخنگوی قوه قضاییه بود نوشت و اعلام کرد ادامه حصر خانگی، نیاز به حکم قضایی دارد وگرنه مخالف اصول سی و دوم تا سی وهفتم قانون اساسی است.
نامه به رییس جمهور
آبان ۹۵، علی مطهری به مناسبت اربعین به مشهد رفت تا در آنجا درباره «تحلیل واقعه کربلا» سخنرانی کند، اما مراسم با دستور دادستان مشهد لغو شد. او در نامه‌ای خطاب به حسن روحانی لغو سخنرانی را داعش‌گونه توصیف کرد و نوشت: «این وضعیت زیبنده دولت یازدهم نیست»
او در اردیبهشت ۹۵ نیز درباره ماجرای پیش آمده برای مینو خالقی نیز نامه‌ای به رییس جمهور نوشت. خالقی کاندیدای مجلس دهم از اصفهان بود که پس آنکه مردم او را برای ورود به مجلس به انتخاب کردند شورای نگهبان آرای او به دلیل انتشار عکس‌های خصوصی در فضای مجازی باطل کرد. در همین خصوص او ماه قبل از آن نیز نامه‌ای به دبیر شورای نگهبان نوشته بود.
نامه به مصطفی پورمحمدی
در شهریور ۹۵، فایل صوتی از صحبت‌های آیت الله منتظری درباره وقایع سال ۶۷ منتشر شد. حجت الاسلام مصطفی پورمحمدی که در سال ۹۵ وزیر دادگستری دولت روحانی بود در این خصوص گفته بود: «برخی دنبال تطهیر دشمنان خون‌آشام این ملت هستند که در قساوت و خونریزی به صغیر و کبیر رحم نکردند به طوری که همه افراد در ترس قساوت آن‌ها بودند.»
مطهری درباره این اظهار نظر نامه‌ای خطاب به پورمحمدی نوشت و در آن عنوان کرد: «متأسفانه این، مشکل کشور ماست که مسئولان به جای توضیح یک مسئله و پاسخ به سؤالی که برای برخی اذهان ایجاد شده است به مغالطه می‌پردازند و از عواطف انسانی و دینی و انقلابی مردم بهره‌برداری می‌کنند و هیچ گاه به سؤال مورد نظر پاسخ نمی‌دهند.»
نامه به آیت الله آملی
تیر ۹۴، مطهری نامه‌ای سرگشاده به رییس قوه قضاییه وقت نوشت و از او خواست به ماجرای انتخابات سال ۸۸ ورود کند و افتخار حل معضل ۸۸ را به نام خود ثبت کند. او پیشتر در نامه‌ای در دی سال ۹۳ خطاب به آیت الله آملی لاریجانی از اینکه او حصر آقایان موسوی و کروبی و خانم رهنورد را قانونی خوانده بود، انتقاد کرده بود.

منبع: فرارو

کلیدواژه: علی مطهری مقام معظم رهبری شورای نگهبان نوشت نامه ای خطاب آیت الله یزدی رییس قوه قضاییه همین باعث شد شورای نگهبان نیز نامه ای فرمانده سپاه نامه به رییس احمدی نژاد دبیر شورای رییس جمهور نایب رییس رد صلاحیت علی مطهری مجلس دهم

منبع این خبر، وبسایت fararu.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۶۹۲۵۹۹۳ را به همراه موضوع به آدرس info@khabarban.com ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

افزایش ۲۱ درصدی حداقل دستمزد کارگران تصویب شد

جنجال «شوخی تلخ» کرونایی ایران با چین؛ موافقان و مخالفان چه می‌گویند؟

چین باید هزینه مالی برای دروغ‌هایی که درباره ویروس کرونا گفته را بپردازد

میانگین حقوق بازنشستگان ۴ میلیون تومان شد /اینفوگرافیک

شورای ترافیک تغییر نظر داد/ اجرای طرح ترافیک از ۷:۳۰ تا ۱۹ + سند

خبر بعدی:

بند زرین‌کمر شاهرود در پی بارندگی‌های اخیر سرریز شد

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین استان سمنان محمدرضا کشاورزیان در گفتگو با خبرنگاران، ضمن بیان اینکه نقش واقعی طرح‌های آبخیزداری طی بارش‌های اخیر در شاهرود و بحران نمایان شده است، ابراز داشت: به همین منظور ادامه این پروژه‌ها در حال حاضر باهدف کنترل سیلاب در شهرستان اجرایی می‌شود.

وی ضمن بیان اینکه بارش‌های اخیر و جاری شدن آب سطحی و تشکیل سیل در برخی از مناطق شاهرود خسارتی را به دنبال داشت، افزود: خوشبختانه درجاهایی که طرح‌های مهار سیل و رسوب و افزایش نفوذپذیری آب‌ها در قالب‌بندهای خاکی و سنگی ملاتی به اجرا درآمد این پروژه‌ها نقش پایداری خود را آشکار کرده و سبب شد که روستاها و آبادی‌های آن حوزه آبخیز از خطرات سیل در امان باشند.

رئیس اداره منابع طبیعی شاهرود بابیان اینکه در صورت نبود عملیات آبخیزداری مناطق خارتوران، سطوه، بیارجمند دچار آسیب شدید می‌شدند، ابراز داشت: در اکثر مناطق بندهای منابع طبیعی سرریز و آب‌های جاری در مسیر طرح‌ها جاری شدند و نفوذپذیری آب به حداکثر خود رسید که باید گفت سرریز شدن بندهای، زرین‌کمر و دیگر بندها جلوه خاصی به منطقه بخشیده است.

وی افزود: برای جلوگیری از فرسایش خاک و رسوب‌دهی، کنترل هرز آب‌ها و بهره‌وری بهینه از نزولات آسمانی و جلوگیری از خسارت احتمالی و همچنین ذخیره آب برای تولید، تغذیه و افزایش سفره‌های آب‌های زیرزمینی نیازمند به طرح‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری هستیم و این مهم همکاری و مشارکت دستگاه‌های مربوط را نیز می‌طلبد.

46

کد خبر 1374779

دیگر خبرها

 • مروری بر ایثارگری‌های کادر درمانی کشور در مقابله با کرونا + فیلم
 • میزان بارش های اخیر در کهگیلویه و بویراحمد اعلام شد
 • لس‌آنجلس تایمز: ویروس کرونا ۱۷ میلیون آمریکایی را طی سه هفته بیکار کرد
 • تحرکات اخیر آمریکا در عراق برای دور کردن نیرو‌های‌شان از تیررس موشک‌های جریان‌ مقاومت است
 • روسیه: گزارش اخیر سازمان منع تسلیحات شیمیایی تحت فشار غرب تنظیم شده است
 • مراجعه به بیمارستان‌های پایتخت در روز‌های اخیر افزایش یافته است
 • ضدعفونی کردن معابر قم از سوی نیرو‌های حشدالشعبی صحت دارد؟ / مطهری از سفیر چین شاکی شد / دفاع تمام قد سعید حدادیان از عادل فردوسی‌پور
 • هشدار/ افزایش مراجعه به بیمارستان‌های تهران در روزهای اخیر
 • زالی: مراجعه به بیمارستان‌های پایتخت در روزهای اخیر افزایش یافته است
 • عراق|ابراز نگرانی مسعود بارزانی از تحرکات اخیر داعش و سازماندهی مجدد آن
 • انتقاد تند مطهری از گستاخی سفیر چین | قرا نبود مبارزه ما با آمریکا منجر به وابستگی به چین شود
 • علی مطهری: به گستاخی سفیر چین پاسخ داده شود
 • مروری بر ۱۰شاسی بلند هیبریدی برتر در سال ۲۰۲۰ +عکس
 • واکنش علی مطهری به ماجرای بحث سخنگوی وزارت بهداشت و سفیر چین
 • ورزشگاه 160 هزار نفری؛ مروری بر یک بلوف بزرگ
 • مروری بر ۱۰ شاسی بلند هیبریدی برتر در سال ۲۰۲۰
 • پیام های تسلیت مسئولان به تولیت آستان قدس رضوی
 • تذکر ۱۶ نماینده مجلس به ظریف در واکنش به اظهارات اخیر سفیر چین
 • قدردانی معاون پارلمانی رییس‌جمهوری از مجلس شورای اسلامی