آفتاب‌‌نیوز :

با این حال موسسه اعتبارسنجی اس‌اندپی گلوبال بر این باور است بیش از اثرگذاری کرونا بر قیمت نفت، کاهش مقدار صادرات است که اقتصاد کشور‌های نفتی حاشیه خلیج فارس را تهدید می‌کند. پکن بزرگ‌ترین خریدار نفت این کشور‌ها محسوب می‎شود و کاهش رشد اقتصادی چین به معنای خرید کمتر نفت است.

علاوه بر این، اس‌اندپی گلوبال درخصوص چشم‌انداز بلندمدت اقتصاد این کشور‌ها نیز نگرانی‌هایی را مطرح کرده است.

به این معنا که با وجود شتاب جهانی برای فاصله گرفتن از مصرف سوخت‌های هیدروکربنی، کشور‌های خاورمیانه تا دهه آینده به درآمد‌های ناشی از نفت و گاز به شدت متکی خواهند ماند.

اما کاهش تدریجی قیمت نفت روی جریان مالی این کشور‌ها موثر است و موجب تقلیل خالص دارایی‌های آن‌ها می‌شود. از این رو برخی از این کشور‌ها از یک طلبکار خالص به یک بدهکار خالص تبدیل خواهند شد. صندوق بین‌المللی پول نیز حدود ۱۰ روز پیش خطاب به کشور‌های عضو شورای همکاری خلیج فارس دقیقا همین هشدار را داده بود.

درحالی‌که تنها ۱۰ روز از هشدار صندوق بین‌المللی پول به کشور‌های نفتی برای کاهش وابستگی اقتصادشان به نفت می‌گذرد، موسسه «اس‌اند‌پی گلوبال پلاتس» نیز در گزارشی این کشور‌ها را خطاب قرار داده و اخطار داده که ریسک بزرگی در انتظار آن‌ها است. موسسه رتبه‌بندی اس‌اندپی گلوبال اعلام می‎کند اقتصاد کشور‌های نفتی نیاز است با سرعت بیشتری از نفت فاصله بگیرد چراکه مصرف انرژی جهان به سرعت درحال گذار به سمت انرژی تجدیدپذیر است.

موضوعی که می‌تواند فشار زیادی به اقتصاد کشور‌های نفتی وارد کند. علاوه بر این، این آژانس اطلاعاتی بر این باور است که در سال‌جاری دو تهدید عمده درآمد‌های نفتی و به‌دنبال آن رشد اقتصاد این کشور‌ها را تهدید می‌کند؛ یکی شیوع ویروس کرونا در چین و دیگری تعمیق و حتی تمدید توافق اوپک پلاس. شیوع ویروس کرونای چینی از دو بُعد کاهش قیمت نفت و محدود کردن میزان صادرات درآمد‌های نفتی این کشور‌ها را در معرض خطر قرار داده است.

خطر در کمین اقتصاد‌های نفتی

رئیس موسسات رتبه‌بندی مالی خاورمیانه و آفریقا در اس‌اندپی گلوبال پلاتس در گزارشی که بخشی از آن روی تارنمای خبری این موسسه قرار گرفت، نوشته است: «سرمایه‌گذاران در سراسر جهان تاثیر تغییرات آب و هوایی را در سبد خرید‌های خود موردتوجه قرار می‌دهند، از این‌رو آن‌ها سرمایه‌گذاری خود را در محل‌هایی که در معرض خطر تغییر قوانین برای کاهش تولید کربن قرار دارد، مورد بازبینی قرار خواهند داد و این می‌تواند به معنای سرعت گرفتن هرچه بیشترکاهش نیاز جهان به نفت باشد.» این کارشناس اقتصادی بر این باور است که با این حال اقتصاد کشور‌های عضو شورای همکاری خلیج‌فارس هنوز هم به شدت به درآمد‌های هیدروکربونی اعتماد و تکیه می‌کنند.

از این‌رو انتظار می‌رود که تحولات اقتصادی و کاهش وابستگی به درآمد‌های نفتی در این کشور‌ها با سرعت کمی ادامه یابد. با احتساب اینکه نفت به‌طور میانگین ۷۰ درصد از درآمد این کشور‌ها را تشکیل می‌دهد، آن‌ها حتی برای اجرای برنامه‌های تنوع اقتصادی نیز به درآمد‌های نفتی وابسته هستند. این در شرایطی است که کشور‌ها در سراسر جهان درحال افزایش مصرف انرژی‎هایی سازگار با محیط‌زیست هستند.

براساس این گزارش، اقتصاد‌های صادرکننده هیدروکربنی در خاورمیانه تا دهه آینده به نفت و گاز به‌عنوان منبع اصلی فعالیت‌های اقتصادی خود متکی خواهند ماند. کاهش تدریجی قیمت نفت ابتدا روی جریان مالی این کشور‌ها تاثیر می‌گذارد و به‌دنبال آن کسری بودجه رخ خواهد داد. کسری بودجه نیز به نوبه خود موجب ادامه یافتن تقلیل خالص دارایی‌های آن‌ها می‌شود و برخی از این کشور‌ها را از یک طلبکار خالص به سمت یک بدهکار خالص سوق می‎دهد. سوخت‌های هیدروکربوری به‌طور میانگین، ۸۱ درصد از درآمد‌های صندوق‌های ثروت ملی کشور‌های حاشیه خلیج‌فارس را تشکیل می‌دهند.

موسسه رتبه‌سنجی اس‌اندپی گلوبال بر این باور است که سقوط مستمر قیمت‌ها و رسیدن آن به حدود ۴۰ دلار بر بشکه به‌دلیل افزایشی تدریجی بی‌میلی جهان به سوخت‌های فسیلی، سبب می‌شود رتبه اعتباری کشور‌های حاشیه خلیج‌فارس با دو درجه کاهش به نزدیک رتبه بنجل (junk) یا همان ریسک بالا برسد.

این گزارش خطاب به ۶ کشور عضو شورای همکاری خلیج‌فارس تنظیم شده است. شورای همکاری خلیج‌فارس شامل عربستان، امارات‌متحده‌عربی، کویت، بحرین، قطر و عمان است که جزو ثروتمندترین کشور‌های نفتی جهان محسوب می‎شود. از این رو می‌توان تهدیدی را که اس‌اندپی گلوبال درخصوص آن هشدار داده به راحتی به دیگر اقتصاد‌های نفتی در جهان تسری داد. هفته گذشته نیز صندوق بین‌المللی پول به این دسته از کشور‌ها هشدار داده بود.

این سازمان در سناریوی اصلی خود پیش‌بینی می‌کند که تقاضا برای نفت تا سال ۲۰۴۱ یعنی ظرف بیست سال آینده به اوج خود برسد و پس از آن رو به کاهش بگذارد. با این حال صندوق بین‌المللی پول بر این باور است که اگر کشور‌های نفتی با متنوع کردن اقتصاد خود را برای این تحولات آماده نکنند، حتی پیش از فرارسیدن پیک تقاضای نفت به مشکل برخواهند خورد و ثروت آن‌ها به اتمام می‎رسد.

به این معنا که این ۶ کشور به‌دنبال ضعف تقاضا کسری بودجه برخواهند خورد. از این رو این کشور‌ها که درحال‌حاضر مجموع ثروت خالصشان حدود ۲ هزار میلیارد دلار برآورد می‌شود، ظرف ۱۵ سال آینده دارایی‌های خود را تماما از دست خواهند داد و از طلبکار خالص به بدهکار خالص بدل خواهند شد. صندوق بین‌المللی پول اقدامات اصلاحی که این کشور‌ها طی سال‌های اخیر و به‌دنبال افت قیمت نفت آغاز کرده‌اند را برای جلوگیری از این زیان کافی نمی‌داند. این سازمان نیز توصیه کرده بود که کشور‌های نفتی در اجرای اصلاحات اقتصادی با هدف کاهش وابستگی خود به نفت تعجیل کنند.

اثر دوگانه کرونا بر اقتصاد کشور‌های نفتی

علاوه بر تهدیدی که در دهه آینده در کمین اقتصاد‌های وابسته به نفت نشسته است، اس‎اندپی گلوبال درخصوص خطری که درآمد‌های نفتی این کشور‌ها را در سال‌جاری تهدید می‌کند، هشدار داده است. این سازمان بر این باور است که شیوع ویروس کرونا در کنار توافق کاهش تولید کشور‌های عضو اوپک پلاس دو تهدیدی هستند که در سال‌جاری صادرات کشور‌های نفتی حاشیه خلیج‌فارس را در معرض خطر قرار خواهد داد.

براساس گزارش اس‌اندپی گلوبال ریتینگ، به‌دنبال انتشار ویروس کرونا در چین که بزرگ‌ترین خریدار نفت خاورمیانه محسوب می‌شود، اقتصاد ۶ کشور نفتی حاشیه خلیج‌فارس در معرض خطر است. تحولات اخیر می‌تواند بر رشد اقتصادی کشور‌های عضو شورای همکاری خلیج‌فارس که تا پیش از این در معرض خطر کاهش قیمت نفت و افزایش تنش‌های منطقه‌ای قرار داشتند، تاثیر بگذارد.

معاملات نفت در بازار‌های جهانی از میانه‌های ماه‎ گذشته میلادی به‌دلیل شیوع ویروس کرونا در چین و نگرانی از افت تقاضا برای نفت در این کشور حدود ۱۴ درصد کاهش یافته است. هر بشکه نفت برنت روز گذشته ۴/ ۶۵ دلار بر بشکه معامله شد که نسبت به سطوح پیش از شیوع کرونا حدود ۹ دلار کمتر بود. با این وجود افت قیمت نفت تنها یکی از وجوه تهدید درآمد‌های کشور‌های نفتی خاورمیانه توسط کرونا است، آنچه در گزارش اس‌اندپی گلوبال بر آن تاکید شده، کاهش مقدار صادرات است.

در واقع اس‌اندپی گلوبال بر این باور است که بیشترین تاثیر اقتصادی شیوع ویروس کرونا در چین از مسیر اثرگذاری بر میزان صادرات کشور‌های GCC انجام خواهد شد. با وجود شیوع ویروس کرونا، این آژانس انتظار دارد قیمت نفت برنت در سال‌جاری به ۶۰ دلار بر بشکه و در سال ۲۰۲۱ به ۵۵ دلار بر بشکه برسد.

براساس این گزارش، کشور‌های عضو شورای همکاری خلیج‌فارس بین ۴ تا ۴۵ درصد از صادرات کالا‌های خود را که عمدتا شامل و نفت و گاز و مشتقات آن است، به مقصد چین انجام می‌دهند. عمان با اختصاص دادن حدود ۴۵ درصد از صادرات خود به این کشور در معرض بیشترین ریسک تحت شیوع ویروس کرونا در چین قرار دارد، از این رو تهدید‌های رکود اقتصادی عمان در سال‌جاری میلادی بیشتر شده است.

این درحالی است که امارات‌متحده‌عربی با صادرات تنها ۲/ ۴ درصد از کالا‌های خود به چین در معرض کمترین ریسک قرار دارد. پیش‌بینی‌ها از کاهش صادرات به چین به‌دلیل برآورد کاهشی از رشد اقتصادی این کشور است. اس‌اندپی گلوبال رشد اقتصادی چین در سال ۲۰۲۰ را ۵درصد برآورد کرده که نسبت به رقم ۱/ ۶‌درصد در سال گذشته کاهش قابل‌توجهی یافته است. این آژانس اطلاعاتی اعلام کرد که عربستان سعودی ۴/ ۱۲درصد از کل واردات نفت و گاز چین را تشکیل می‌دهد، درحالی‌که سهم عمان ۲/ ۷درصد، سهم امارات ۸/ ۲ درصد و کویت ۵درصد است.

به‌دنبال این تحولات زاهابیا گوپتا، تحلیلگر موسسه اس‌اند‌پی گلوبال، اعلام کرده به‌دلیل پیش‌بینی افزایش هزینه‌ها و کاهش قیمت نفت، کسری بودجه کشور‌های عرب حاشیه خلیج‌فارس از جمله عربستان سال آینده میلادی افزایش خواهد یافت. پیش‌بینی شده کسری بودجه عربستان در سال ۲۰۲۰ میلادی به بیش از ۷ درصد و در سال ۲۰۲۱ میلادی به بیش از ۸ درصد برسد.

ایران نیز به‌خصوص بعد از اجرای تحریم‌های آمریکا، به صادرات نفت به چین وابسته است. هیچ آمار معتبر و تاییدشده‌ای درخصوص میزان صادرات نفت کشور از زمان شروع تحریم‌ها وجود ندارد. اما آن‌طور که موسسات اطلاعاتی و شرکت‌های ردگیری مسیر نفتکش‌ها اعلام می‎کنند، میزان صادرات نفت ایران افت قابل‌توجهی یافته و حتی به زیر ۵۰۰ هزار بشکه در روز رسیده است. آن‌طور که این موسسات اعلام می‌کنند، بخش اعظم این مقدار صادرات به چین ارسال می‌شود. از این‌رو کرونای چینی می‌تواند صادرات نفت ایران را بیش از پیش محدود کند.

آشفتگی مالی با تمدید توافق نفتی

به غیر از شیوع ویروس کرونا، توافق اوپک پلاس دیگر تهدید رشد اقتصادی کشور‌های حاشیه خلیج‌فارس اعلام شده است. آژانس رتبه‌بندی اس‌اندپی گلوبال پلاتس می‌گوید تمدید توافق نفتی اوپک پلاس به فراتر از ماه مارس می‌تواند به اقتصاد این کشور‌ها آسیب بزند و آن‌ها را از تعادل مالی خارج کند. براساس این گزارش، چنین تصمیمی می‌تواند برآورد اس‌اندپی گلوبال از حساب مالی و جاری این کشور‌ها را تغییر دهد. تعمیق و تمدید توافق نفتی به معنای محدود شدن توان صادراتی این کشور‌ها است.

اوپک و برخی کشور‌های غیرعضو این سازمان از جمله روسیه که به اوپک پلاس معروف هستند، از ابتدای سال ۲۰۱۹ توافقی برای کاهش روزانه ۲/ ۱‌میلیون بشکه‌ای عرضه را اجرا کردند. برآورد‌ها از بازگشت مازاد عرضه موجب شد که این توافق از ابتدای سال‌جاری میلادی ۵۰۰ هزار بشکه دیگر تعمیق شود و به ۷/ ۱ میلیون بشکه در روز تا پایان مارس ۲۰۲۰ برسد.

درحالی‌که نیمی از زمان این توافق گذشته است، شیوع ویروس کرونا موجب شده که برآورد‌ها از مازاد عرضه در بازار نفت تشدید شود. از این رو کمیته ویژه نظارت بر اجرای توافق نفتی پیشنهاد داده که اوپک پلاس توافق را در سه‌ماه دوم نه‌تن‌ها تمدید کند بلکه ۶۰۰ هزار بشکه دیگر توافق نفتی را تعمیق بخشد.

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد

منبع: آفتاب

کلیدواژه: ویروس کرونا دلار نفت کشور های عضو شورای همکاری خلیج فارس کشور های حاشیه خلیج فارس شیوع ویروس کرونا در چین اقتصاد کشور های نفتی صندوق بین المللی پول نفتی حاشیه خلیج فارس اقتصاد این کشور ها حاشیه خلیج فارس بر این باور براساس این گزارش تمدید توافق نفتی درآمد های نفتی کشور ها کاهش قیمت نفت کاهش وابستگی میزان صادرات مقدار صادرات دلار بر بشکه محسوب می شود رشد اقتصادی سال جاری معرض خطر کسری بودجه هشدار داده رشد اقتصاد صادرات نفت دهه آینده اوپک پلاس سال آینده رتبه بندی برای کاهش هزار بشکه نفت و گاز پیش بینی اس اند ۶ کشور

منبع این خبر، وبسایت aftabnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۶۹۵۰۴۴۲ را به همراه موضوع به آدرس info@khabarban.com ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

میانگین حقوق بازنشستگان ۴ میلیون تومان شد /اینفوگرافیک

روحانی: مشاغل از ۲۳ فروردین فعال می‌شوند/ تعطیلی مدارس تا ۳۰ فروردین/ عبور و مرور در استان‌ها آزاد

روحانی: مشاغل از ۲۳ فروردین فعال می‌شوند| تعطیلی مدارس تا ۳۰ فروردین| عبور و مرور در استان‌ها آزاد

نماینده اصولگرا: در پرونده شلیک به هواپیمای اوکراینی کسی بازداشت نشد/ هواپیما تحت کنترل آمریکا قرار گرفته بود/ نیروهای نظامی وظیفه خود را به خوبی انجام داده‌‌اند!

خبرهای خوش و مهم برای یارانه‌بگیران

خبر بعدی:

توافق احزاب شیعه عراقی بر سر نامزد جدید نخست‌وزیری/تأکید اتحادیه اروپا بر لزوم رفع تحریم‌ها علیه ایران/ توقف مذاکرات میان نتانیاهو و گانتس پیرامون تشکیل دولت جدید/ هشدار روسیه درباره تبعات لغو نشدن تحریم‌های ایران

تأکید اتحادیه اروپا بر لزوم رفع تحریم‌ها علیه ایران، توقف مذاکرات میان نتانیاهو و گانتس پیرامون تشکیل دولت جدید، هشدار روسیه درباره تبعات لغو نشدن تحریم‌های ایران و تشدید تدابیر امنیتی اطراف میادین نفتی بصره عراق از جمله مهم ترین خبرها و رویدادهای مرتبط با خاورمیانه در 24 ساعت گذشته بوده اند. در این میان، باید به توافق احزاب شیعه عراقی بر سر نامزد جدید نخست‌وزیری نیز اشاره کرد.

به گزارش تابناک، «حسن فدعم» نماینده «جریان حکمت ملی» عراق خبر داد که احزاب شیعه درباره گزینه نخست‌وزیری توافق کرده و بزودی نام او برای رئیس جمهور ارسال می‌شود.

برهم صالح رئیس جمهور عراق، اسفندماه گذشته پس از آنکه «محمد علاوی» به دلیل اختلافات گسترده میان احزاب، از تشکیل کابینه جدید انصراف داد، «عدنان الزرفی»‌ را بدون در نظر گرفتن نظر فراکسیون اکثریت پارلمان اعلام کرد که این کار او با مخالفت احزاب شیعه روبه‌رو شد.

به گزارش وبگاه خبری موازین نیوز، فدعم گفت، دیروز در منزل هادی العامری رهبر ائتلاف الفتح با حور نوری المالکی رهبر ائتلاف دولة القانون و رئیس جریان حکمت و «حرکة عطاء» و برخی شخصیت‌های سیاسی شیعه دیگر جلسه‌ای برای بررسی موضوع انتخاب نامزد نخست‌وزیری تشکیل شد. در این جلسه گزینه الزرفی بررسی شد.

فدعم توضیح داد که حاضران در این جلسه بر رد الزرفی و انتخاب جایگزینی برای او و ارسال نام نامزد جدید در قالب نامه‌ای رسمی برای برهم صالح رئیس جمهور عراق به توافق رسیدند. 

این سیاستمدار عراقی همچنین گفت که احزاب شیعه از جمله ائتلاف النصر (حیدر العبادی) و سائرون (مقتدی الصدر) بر گزینه جایگزین برای الزرفی و اطلاع رئیس جمهور از این گزینه توافق کردند. 

فدعم در خصوص کناره‌گیری الزرفی از مأموریت تشکیل دولت نیز گفت، در این خصوص سه حالت وجود دارد؛ «اول اینکه مدت مأموریت الزرفی به پایان برسد. دوم اینکه پارلمان برگزاری جلسه فوق‌العاده را رد کند و سوم اینکه الزرفی خودش از ادامه کار انصراف بدهد». 

تأکید اتحادیه اروپا بر لزوم رفع تحریم‌ها علیه ایران

اتحادیه اروپا خواستار رفع تحریم‌هایی علیه سوریه، ونزوئلا، ایران و کره شمالی شده که از رسیدن کمک‌های پزشکی و انسان‌دوستانه به این کشورها در بحبوحه شیوع بیماری «کووید-19» جلوگیری می‌کنند.

به نوشته خبرگزاری ایتارتاس، «جوزب بورل»، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در یک کنفرانس خبری بعد از نشست وزرای دفاع اتحادیه اروپا با اشاره به تحریم‌های این اتحادیه گفت: «کاملاً مشخص است که تحریم‌های ما هیچ مشکلی از لحاظ رساندن کمک‌های بشردوستانه ایجاد نمی‌کنند.»

بورل سپس در ادامه به تحریم‌های یکجانبه کشورهای دیگر اشاره کرد و گفت: «ما دوست داریم سایر کشورها هم همین رویه را دنبال کرده و اطمینان حاصل کنند امکان ارسال تجهیزات پزشکی به کشورهای تحت تحریم مثل سوریه، ونزوئلا، ایران و کره شمالی وجود دارد.»

 مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تأکید کرد از درخواست دبیر کل سازمان ملل متحد مبنی بر رفع همه تحریم‌ها در بحبوحه همه‌گیری این بیماری حمایت می‌کند. 

توقف مذاکرات میان نتانیاهو و گانتس پیرامون تشکیل دولت جدید

در پی صرف نظر حزب لیکود از برخی از تفاهمات صورت گرفته با حزب آبی - سفید، مذاکرات میان این دو حزب پیرامون تشکیل دولت جدید رژیم صهیونیستی متوقف شد.

به گزارش شبکه ۱۳ رژیم صهیونیستی، مذاکرات میان حزب لیکود به رهبری بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر این رژیم و حزب "آبی- سفید" به رهبری بنی گانتس پس از آن متوقف شد که نتانیاهو با فشارهای حزب راست‌گرا از دادن اختیار تعیین قضات دادگاه عالی رژیم صهیونیستی و دادگاه‌های مرکزی به گانتس صرف نظر کرد و به این ترتیب ساعاتی پیش از امضای توافق‌نامه تشکیل دولت جدید تیم مذاکره گانتس مجبور به خروج از مذاکرات شد.

این شبکه اعلام کرد، گانتس حزب لیکود را به عقب‌نشینی از تفاهمات جاری میان دو حزب و عدم امضای توافق‌نامه مشارگت در دولت جدید متهم کرد و پیش‌بینی می‌شود مذاکرات پیرامون تشکیل دولت به پس از عید پاک موکول شود.

پیش از این تأکید شده بود، هرگونه تصمیم درباره الحاق شهرک‌ها یا غور اردن یا هر منطقه فلسطینی دیگر باید با موافقت دولت و شورای وزارتی کوچک در امور امنیتی و سیاسی صورت بگیرد.

پیشتر نتانیاهو و گانتس درباره تشکیل دولت وحدت مشترک میان خود به توافق رسیده بودند.

هشدار روسیه درباره تبعات لغو نشدن تحریم‌های ایران

 «میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین، در پیامی که در توئیتر منتشر کرده می‌نویسد: آمریکا آماده نیست تا درباره کاهش تحریم‌ها در مورد ایران فکر کند. بسیار خوب، صرفاً ملاحظات انسانی را کنار می‌گذاریم در هر صورت این اقدام امریکا واقع‌بینانه نیست با توجه به اینکه ویروس کرونا ممکن است به کشورهای همسایه سرایت کند و ۷۰ هزار نیروی نظامی آمریکا و شمار زیادی از شهروندان امریکایی در منطقه را تحت تأثیر قرار دهد.

اولیانوف در توییت دیگری بر لزوم گسترش اینستکس و شرکت کشورهای بیشتر در این ساز و کار تاکید کرد.

تشدید تدابیر امنیتی اطراف میادین نفتی بصره عراق

در پی شلیک چندین فروند موشک به نزدیکی یکی از محله‌های مسکونی متعلق به کارگران خارجی بخش نفت در بصره، تدابیر امنیتی در نزدیکی تاسیسات نفتی این استان در عراق تشدید شده است.

به نوشته پایگاه خبری عراقی «الزمان»، منابع امنیتی عراق، روز دوشنبه از پرتاب شدن پنج راکت به سوی شرکت آمریکایی «هالبرتون» در غرب استان بصره (جنوب عراق) خبر دادند. این شرکت در میدان‌های نفتی غرب بصره قرار دارد. یکی از راکت‌ها در نزدیکی چاه نفتی «20» برخورد کرده که از بزرگترین چاه‌های نفتی عراق به شمار می‌رود.

در پی این حمله، که تاکنون هیچ طرفی مسئولیت آن را برعهده نگرفته، پلیس عراق اعلام کرد که سه راکت شلیک شده به مقرهای مسکونی و اداری در محله «البرجسیه» در غرب بصره اصابت کرده است. ارتش عراق نیز طی بیانیه‌ای اعلام کرد که جریان تحقیقات درباره این حمله راکتی، یک راکت انداز آماده شلیک یازده راکت جدید را کشف کرده است.

بنا بر این گزارش، پس از تایید این حمله راکتی که وزارت نفت عراق آن را تروریستی توصیف کرد، تدابیر امنیتی در اطراف میدان‌ها و تاسیسات نفتی بصره، تشدید شد.

دیگر خبرها

 • کاهش ۲۲ درصد هزینه‌های شرکت‌های بزرگ نفتی در ۲۰۲۰
 • شرکت‌های بزرگ نفتی ۲۲ درصد هزینه‌های خود را در ۲۰۲۰ پایین می آورند
 • سال دشوار ۹۹ و ضربه کرونا
 • پالایشگاههای چین نفت ارزان اروپا را می خرند
 • بزرگترین توافق نفتی جهان برای نجات بازار کافی نیست
 • شیوع بیکاری در نفتی‌های امریکا/ چین در روزهای پرتلاطم چه می‌کند؟
 • فرار از اقتصاد نفتی، بزرگ‌ترین فایده انرژی هسته‌ای برای کشور است
 • امضای قرارداد توسعه میدان دارخوین قبل از تکمیل مطالعات اکتشافی میدان
 • افزایش ظرفیت پالایشی فرصتی برای عبور از خام‌فروشی نفت
 • عربستان مدعی تلاش برای ایجاد ثبات در بازار نفت شد
 • فاز دوم انبار نفت ارومیه تاپایان سال آماده بهره برداری می شود
 • از سرگیری صادرات سوخت به عراق/ دوره زمانی معافیت تحریمی صادرات انرژی به عراق کاهش یافت/ راه حل جبران افت درآمد از بازار انرژی
 • رونق بنادر در تحریم‌ها
 • افزایش اندک قیمت سبد نفتی اوپک
 • دو مانع اصلی توافق نفتی روسیه، عربستان و آمریکا
 • انبار ۱۲۰ میلیون لیتری نفت ارومیه افتتاح شد
 • وزیر اقتصاد: خسارت کرونا ۷۵ هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود
 • کرونا مصرف فراورده‌های نفتی در ایلام را ۵۰ درصد کاهش داد
 • رونق بنادر در تحریم‌ ها