به گزارش خبرنگار حوزه دنیای ارتباطات گروه فضای مجازی باشگاه خبرنگاران جوان، به گزارش اداره ارتباطات و امور بین‌الملل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای؛ یکی از مهم‌ترین اهداف بازی‌های جدی، مقابله با بحران‌های جهانی است که افراد زیادی در کشور‌های مختلف دنیا را درگیر خود کرده است.

بیماری‌های واگیردار و شیوع گسترده آن از جمله بحران‌های جهانی است که خسارت‌های جبران‌ناپذیری را به دنبال دارند.

طراحان بازی، برای مقابله با بحران‌هایی از این دست، با خلق بازی‌هایی در جهت آموزش و اطلاع رسانی به کاربران خود گام برداشته‌اند. این روز‌ها که شیوع بیماری کرونا در کشورمان در صدر اخبار و وقایع مهم قرار گرفته، شاید نگاهی به برخی از این بازی‌ها و معرفی آن‌ها کمی از نگرانی‌ها و استرس‌ها را کم کند.

آموزش­‌های فردی

دسته‌ای از این بازی‌ها به‌منظور پیشگیری و آموزش در سطح رعایت بهداشت فردی طراحی شده‌اند. در این مدل از بازی‌ها ضمن آموزش انواع راه‌های مهم مقابله با بیماری‌های واگیردار، سعی شده تا رفتار‌های صحیح برای مقابله با بیماری‌های واگیردار مثل شستن مرتب دست‌ها را در بازیکن نهادینه کند و استراتژی‌های مختلف مقابله با بیماری را برای کاربر توضیح دهد. بازی‌های زیر مثال‌هایی از این دسته از بازی‌ها هستند.

 

Battle of pathogens

این بازی در سبک Fruit Ninja است. در این بازی که با ایده شکست کرونا در کشور چین ساخته شده است، بازیکن باید ویروس‌های کرونا را شکست دهد. هدف از ساخت بازی بنا به گفته بازی‌سازان این بازی، انگیزه دادن به مردم و ایجاد سرگرمی در دوران قرنطینه است. در طول این بازی، بازیکن پیام‌های مختلف برای رعایت بهداشت فردی دریافت می‌کند.

 

AIDS Prevention

این بازی برای پیشگیری از بیماری ایدز طراحی شده است. در این بیماری، کاربر با انواع روش‌های مختلف پیشگیری با بیماری ایدز آشنا می‌شود و در مراحل مختلف بازی ضمن آموزش روش‌های صحیح، آن‌ها را در بازی به کار می‌برد.

Gut Infection

این بازی توسط مرکز بیماری‌های عفونی کمبریج طراحی شده است. در این بازی، بازیکن باید باکتری‌های خوب و بد را تشخیص دهد و در مراحل مختلف، باکتری‌های مضر را از بین ببرد.

آگاهی در مورد نحوه شیوع بیماری‌های واگیردار

اطلاع از نحوه و سرعت شیوع بیماری‌های واگیردار بسیار مهم است. دسته‌ای از بازی‌ها به اهمیت شیوع بیماری‌های واگیردار می‌پردازند و به مردم در مورد نحوه شیوع و سرعت آن اطلاع رسانی می‌کنند. همچنین می‌توان در این بازی‌ها استراتژی‌های جهانی و تأثیرات تصمیم‌گیری در سطح کلان را مشاهده کرد. بازی‌های زیر مثال‌هایی از این دسته از بازی‌ها هستند.

 

The Great Flu game

این بازی درباره بیماری آنفلونزا است. طبق طراحی بازی، ویروس آنفولانزا در مدت‌زمان کمی در جهان پخش خواهد شد و شما ۲ میلیارد دلار بودجه دارید که استراتژی‌های مقابله با این ویروس را پیاده کنید. در این بازی، روش‌هایی که در جهان برای مقابله با بیماری وجود دارد، در قالب بازی و در طول مراحل انجام می‌شود. واکسیناسیون، اطلاع‌رسانی و ... شامل این مراحل است.

 

Killer Flu

در این بازی مردم به ویروس آنفولانزا آلوده می‌شوند و آن را پخش می‌کنند. سپس بازیکن باید به دست‌کاری‌های ژنتیکی درخصوص این ویروس اقدام کند. در واقع بازی توصیفی از نحوه توسعه و شیوع آنفولانزای فصلی است. در این بازی می‌توانید نحوه انتشار یک ویروس را ملاحظه کنید.

Pandemic

بازی رومیزی Pandemic، یک بازی تخته‌ای چندنفره است که در آن بازیکنان باید با همکاری یکدیگر، از شیوع بیماری‌های مختلف در سطح زمین جلوگیری کنند. داستان این بازی از این قرار است که چهار بیماری اپیدمیک در حال شیوع در کره زمین هستند که هرکدام از آن‌ها، برای بخشی از زمین خطرناک هستند. بازیکنان باید با همکاری یکدیگر از شیوع این بیماری‌ها جلوگیری کنند تا بتوانند پیروز شوند. پنج تخصص در بازی وجود دارد که هرکدام از بازیکنان، یکی از این تخصص‌ها را بازی می‌کنند. توزیع‌کننده، دکتر، دانشمند، محقق و متخصص عملیات، پنج تخصصی هستند که در بازی وجود دارند. بازیکنان باید با همکاری یکدیگر، درمان این چهار بیماری را پیدا کنند و زمین را از مرز نابودی نجات دهند. چندین سناریوی مختلف برای باختن بازیکنان وجود دارد و تنها در صورت از بین بردن هر چهار بیماری، بازیکنان برنده می‌شوند.

 

DANGEROUS-VIRUS-PREVENTION

در این بازی باید از ویروس خطرناکی که افراد غیرمجاز ناقل آن هستند، جلوگیری کنید. ابتدا باید قبل از سوءاستفاده توسط هر شخص، آن ویروس را جمع‌آوری و از بین ببرید. کاربر باید در فرآیند بازی برخی از معما‌های جالب را حل کرده و سرنخ‌هایی را به دست آورد و در آخر ویروس را جمع‌آوری کرده و از بین ببرد.

 

VAX|GAMIFYING EPIDEMIC PREVENTION

این بازی درباره پیشگیری از اپیدمی است. «وکس» یک بازی پازلی است که با الهام از چالش‌های دنیای واقعی و الگوسازی از بیماری‌های عفونی ساخته شده است.. در بازی بازیکنان وظیفه دارند با واکسینه کردن شبکه‌ای که شبیه شبکه‌های بدن انسان است، آماده مبارزه با شیوع بیماری شوند. پس از مرحله توزیع واکسن‌ها، بیماری عفونی شروع به گسترش می‌کند و بازیکن وظیفه دارد با قرنطینه افراد در معرض خطر آلودگی، از شیوع بیماری جلوگیری کند.

آموزش به کادر درمانی

دسته‌ای از بازی‌های جدی به پزشکان و کادر درمانی بیمارستان برای مقابله با این شرایط آموزش می‌دهند. این بازی‌ها با شبیه‌سازی شرایط بیمار و پیشنهاد راه‌کار‌های درمانی، روش‌های مختلف معالجه بیماران را امتحان می‌کنند و در نهایت به نحوه تشخیص و عملکرد کادر درمانی نمره داده می‌شود. بازی‌های زیر مثال‌هایی از این دسته از بازی‌ها هستند.

 

Dr. Wise-Medical Mysteries

در این بازی شما عضو یک تیم می‌شوید و در مورد بیماری‌های عفونی تحقیق می‌کنید. در هر مرحله مشکلی پیش می‌آید و شما باید استراتژی مناسب و راه‌حل درست را انتخاب کنید. شما می‌توانید در این بازی توانایی خود را در حل معما‌های پزشکی محک زده و زندگی یک پزشک را تجربه کنید.

Septris

این بازی توسط مرکز تحقیقاتی علوم پزشکی استنفورد طراحی شده است و استراتژی‌های مقابله با بیماری‌های عفونی را برای کادر درمانی پیاده می‌کند. در هر مرحله بیمار با شرایط مختلف ظاهر می‌شود و باید تصمیم‌گیری شود که چه روش‌ها و دارو‌هایی برای این نوع بیمار درست است.

Power of Research

این بازی یک بازی استراتژی است که شما در آن نقش دانشمندی را بازی می‌کنید که در تلاش برای پیشرفت حرفه‌ای در تحقیق است. شما چیز‌های جدید در مورد بیماری‌ها یاد می‌گیرید، پروژه‌های تحقیقاتی را انجام می‌دهید، به کنفرا‌نس‌ها می‌روید و هم‌زمان با پیشرفت بازی، مقاله منتشر می‌کنید و سعی می‌کنید راه‌کار‌های درمانی برای درمان بیماری‌ها ارائه دهید. هر مسئله در بازی نیاز به ارائه یک راهکار دارد که بازیکن باید آن را طراحی کند.

انتهای پیام/

منبع: باشگاه خبرنگاران

کلیدواژه: بیماری های واگیردار بازی های رایانه ای کروناویروس مقابله با بیماری بیماری های واگیردار بیماری های عفونی شیوع بیماری هایی از این دست برای مقابله کادر درمانی بازی ها بازی ها طراحی شده روش ها

منبع این خبر، وبسایت www.yjc.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۷۰۵۹۳۰۰ را به همراه موضوع به آدرس info@khabarban.com ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

قتل موبایل‌فروش در اسلامشهر

رئیس‌جمهور: نمی‌توانیم تولید را تعطیل کنیم| مرگ‌ و میرهای کرونا در ایران قابل قبول است| امیدوارم در پایان رتبه مطلوبی به دست آوریم| باید خود را برای زندگی با این ویروس آماده کنیم

عباس عبدی: روحانی به‌خاطر برجام و حل مسأله تحریم‌ها مخالف قرنطینه است

کشف جد مشترک همه جانوران جهان؛ احتمالا یک کرم+عکس

نامه پرسپولیس به AFC : در نظرسنجی‌ها دقت کنید

خبر بعدی:

پلمب 36 واحد صنفی غیر ضروری در کمیجان

فرمانده انتظامی شهرستان کمیجان از پلمب 36 واحد صنفی با فعالیت غیر ضروری در طرح بازدید از واحدهای صنفی مختلف به منظور طرح مقابله با ویروس کرونا در سطح این شهرستان خبرداد.

سعید فراهانی در گفت و گو با خبرنگار فارس در اراک اظهار داشت: با توجه به شیوع کرونا ویروس و احتمال ابتلای شهروندان به این بیماری، اقدامات پیشگیرانه پلیس در این زمینه در سطح شهرستان کمیجان تشدید شده است.

وی خاطرنشان کرد: مأموران نظارت بر اماکن عمومی فرماندهی انتظامی شهرستان کمیجان در طرح  مقابله با ویروس کرونا از واحدهای مختلف صنفی اقامتی، تفریحی، ورزشی و... در سطح این شهرستان بازدید و 36 واحد صنفی با فعالیت غیر ضروری را در این شهرستان به دلیل انجام تخلفات مختلف و عدم توجه به مصوبات کمیته پدافند زیستی پلمب کردند.

فرمانده انتظامی شهرستان کمیجان با اشاره به لزوم رعایت نکات بهداشتی و ایمنی و تعطیلی هرگونه اجتماعات غیرضروری به منظور پیشگیری از شیوع روز افزون ویروس کرونا در سطح جامعه افزود: پلیس برای حفظ سلامت و امنیت روانی مردم برابر قانون با متخلفان برخورد کرده و از هیچ تلاش و کوششی برای ارتقاء ایمنی شهروندان دریغ نخواهد کرد.

انتهای پیام/

دیگر خبرها

 • جهانپور: فاصله گذاری اجتماعی تاخیر نداشت
 • زیارت امامزادگان یزد، مجازی شد
 • کرونا در کدام سطوح بیشتر می ماند؟
 • اپلیکیشن‌هایی که بیشترین تعداد دانلود در روزهای کرونا را دارند
 • راهکارهایی جهت پیش‌بینی دقیق سرانجام پاندمی کرونا
 • شایعات و حقایق کرونا را با این کتاب بشناسید
 • تعطیلی بیش از ۱۸۰۰ صنوف مختلف جهت مقابله با کرونا در دهدشت
 • ۷۰ درصد مبتلایان به ویروس کرونا در استان مرکزی بهبود یافته‌اند
 • پلمب ۳۶ واحد صنفی در کمیجان به علت عدم رعایت مصوبات پدافند زیستی
 • کدام اپلیکیشن‌ها در زمان بحران کرونا رکورد بیشترین دانلود را زدند؟
 • اهدا چهار میلیارد و ۴۰۴ میلیون ریال برای مقابله با کرونا به مراکز مختلف
 • کرونا را به ایران آوردیم
 • یادداشت انتقادی منتخب مجلس یازدهم درباره عملکرد دولت
 • دستگاه سی تی اسکن نیاز اصلی بخش درمان اردستان است
 • آیت الله قبلان خواستار همبستگی اقشار مختلف لبنان در شرایط شیوع کرونا شد
 • آخرین آمار رسمی کرونا در جهان
 • واکنش وزیر ورزش به تعویق بازی های المپیک 2020
 • شمار مبتلایان به کرونا در جهان از ۷۰۰ هزار نفر گذشت
 • سلطانی فر: تعویق بازی های المپیک قابل پیش بینی بود