به گزارش خبرنگار مهر، والیبال ایران در سال ۹۸ فراز و نشیب‌های بسیاری را پشت سر گذاشت و در نهایت موفق شد برای دومین بار سهمیه المپیک را کسب کند. تیم ملی با وجود سختی‌های زیادی که در مسیر راه یابی به المپیک داشت اما موفق شد برای دومین بار ایران را در میان رشته‌های المپیکی قرار دهد.

* انتخابی المپیک مهم‌ترین رویدادِ سال
سال ۹۸ یکی از پرترافیک‌ترین و شلوغ ترین سال‌های والیبالی برای ملی پوشان بود چرا که مسابقات لیگ ملت‌ها، مرحله نخست انتخابی المپیک ۲۰۲۰، قهرمانی آسیا، جام جهانی و مرحله دوم انتخابی المپیک همراه بود.

انتخابی المپیک مهم‌ترین و تأثیر گذار ترین رویداد به شمار می‌رفت. با توجه به درخشش والیبالیست‌های ایرانی در دنیا و شکست تیم‌هایی مانند آمریکا، لهستان، ایتالیا، برزیل، روسیه، فرانسه و … که از قدرت‌های والیبال در جهان محسوب می‌شوند شاید اکثر هواداران و مردم تصور این را داشتند که بلند قامتان ایران به راحتی جواز حضور در المپیک را کسب خواهند کرد.

* مشکلاتی که صدای کاپیتان را در آورد
اما واقعیت چیز دیگری بود و تیم ملی با توجه به اتفاقاتی که در رأس مدیریت فدراسیون رخ داده بود با موانع و چالش‌هایی مواجه شد. چالش‌هایی که بار زیادی را روی دوش بازیکنان گذاشته بود تا جایی که در رقابت‌های قهرمانی آسیا صدای سعید معروف، کاپیتان تیم ملی را به صدا در آورد. در نهایت ملی پوشان والیبال ایران با غیرت و تلاش ستودنی موانع را پشت سر گذاشتند و جواز حضور در المپیک ۲۰۲۰ را به دست آورند. برخلاف ادوار گذشته تیم ملی دو بار شانس کسب سهمیه را داشت.

* دو راه برای ورود به المپیک
با تصمیم فدراسیون جهانی والیبال در مرحله نخست مسابقات کسب سهمیه ۲۴ تیم برتر جهان در شش گروه چهار تیمی تقسیم شدند و در نهایت تیم‌های اول هر گروه جواز حضور در المپیک را به طور مستقیم به دست آوردند. در گام دوم و آخر نیز سایر تیم‌های باقیمانده در قاره‌های خود جنگیدند و قهرمانان هر قاره راهی توکیو شدند تا به همراه تیم ملی ژاپن (میزبان المپیک) ۱۲ تیم حاضر در المپیک ۲۰۲۰ را تشکیل دهند.

* تیر ایگور کولاکوویچ به سنگ خورد
پیش از حضور در مسابقات مهم انتخابی المپیک ۲۰۲۰ تیم ملی باید از خرداد تا تیرماه ابتدا در رقابت‌های لیگ ملت‌ها شرکت می‌کرد. مسابقاتی که از سوی برخی تیم‌ها حائز اهمیت نبود چرا که هدف و برنامه اصلی خود را برای مسابقات کسب سهمیه متمرکز کرده بودند. به همین دلیل اکثر سرمربیان به ستاره‌ها و بازیکنان اصلی خود در لیگ ملت‌ها استراحت دادند. اما لیگ ملت‌ها برای سرمربی تیم ملی والیبال ایران به گونه‌ای دیگر بود. ایگور کولاکوویچ در اندیشه کسب سکو در لیگ ملت‌ها در فضایی خالی از رقبای اصلی بود. به همین دلیل همچون سال ۹۷ از بازیکنان اصلی در ترکیب اصلی استفاده کرد که در نهایت بی ثمر بود و ایران تنها موفق شد به جمع شش تیم برتر در مرحله فینال برسد و از رسیدن به جمع چهار تیم باز ماند و عنوان پنجمی برای ملی پوشان کسب شد.

* شاگردان ساملوو سهمیه را در خانه گرفتند
پس از اتمام مسابقات لیگ ملت‌ها، بلندقامتان نخستین شانس خود برای کسب سهمیه المپیک را در سرزمین تزارها آزمودند. جایی که ملی پوشان والیبال ایران با تیم‌های روسیه، کوبا و مکزیک همگروه بودند. شاگردان خسته ایگور کولاکوویچ پس از حضور در مسابقات لیگ ملت‌ها راهی روسیه شدند که در نهایت از کسب سهمیه ناکام ماندند. تیم ملی روسیه با هوش و تدبیر ساملوو، سرمربی خود موفق شد با استفاده از نیروی جوان که در لیگ ملت‌ها از آنها استفاده کرده بود و بازیکنان با تجربه اش به راحتی جواز حضور در المپیک را کسب کند. ایران در این مرحله تیم‌های کوبا و مکزیک را شکست داد اما در بازی پایانی و سرنوشت ساز مقابل تیم روسیه مغلوب شد تا کسب سهمیه به مسابقات قاره‌ای آسیا موکول شود.

* تیم خسته در قهرمانی آسیا
پس از ناکامی تیم ملی در مرحله نخست مسابقات کسب سهمیه در روسیه، رقابت‌های قهرمانی آسیا به میزبانی تهران سومین رویدادی بود که ملی پوشان باید در آن حاضر می‌شدند. رویدادی که با توجه به قدرت ایران در آسیا انتظار می‌رفت کولاکوویچ از ترکیب اصلی خود در این مسابقات استفاده نکند و فرصت برای جوانان مهیا شود اما بر خلاف انتظار یک بار دیگر سرمربی تیم ملی ترکیب اصلی را روانه میدان کرد تا تیم خسته‌تر از گذشته شود.

* کسب مقام هشتم در جام جهانی
ملی پوشان از ۲۲ تا ۳۰ شهریور ماه نیز درگیر مسابقات قهرمانی آسیا بودند. تیم ملی با قهرمانی در این مسابقات به همراه ۷ تیم دیگر جواز حضور در مرحله آخر مسابقات انتخابی المپیک را کسب کردند. تیم ملی با قهرمانی در مسابقات قهرمانی آسیا به همراه تیم استرالیا نایب قهرمان مسابقات راهی رقابت‌های جام جهانی ژاپن شد. این بار نیز مانند تمامی مسابقات باز هم ترکیب اصلی در رقابت حضور داشت و تنها سید محمد موسوی با گرفتن مرخصی از بدنه اصلی تیم خارج شد. تیم ملی از ۹ تا ۲۳ مهر ماه درگیر مسابقات پرفشار جام جهانی شد و در پایان عنوان هشتمی برای ملی به دست آمد.

* یک اشتباه می‌توانست حسرت چهار ساله به دنبال داشته باشد
در نهایت پس از مسابقات مختلف روز موعود برای والیبال ایران فرا رسید. مسابقات قاره‌ای چین آخرین سکو پرتاب ملی پوشان به المپیک توکیو بود. ایران در رقابت با ۷ تیم برتر آسیا باید تلاش خود را به کار می‌بست تا جواز حضور در المپیک توکیو را برای دومین بار کسب کند. تیم ملی آذرماه راهی چین شد تا در جدال با رقبا بلیت توکیو را دریافت کند. با توجه به سابقه و پیشینه والیبال ایران رقابت با تیم‌های آسیایی کار سختی برای ملی پوشان نبود اما نباید هیچ تیمی دست کم گرفته می‌شد چرا که دیگر فرصتی برای جبران نبود و یک اشتباه می‌توانست حسرت چهار ساله را بر دل خانواده والیبال بگذارد.

* استرالیا و چین حرفی برای گفتن نداشتند
ملی پوشان رقابت خود را با تیم‌های آسیایی آغاز کردند. تیم‌های استرالیا و چین که از رقبای اصلی ایران به شمار می‌رفتند حرفی برای گفتند نداشتند و ایران به راحتی از سد همه عبور کرد. شاید فقط بازی مقابل کره جنوبی کمی استرس را بر مردم و هوادران والیبالی متحمل کرد. در نهایت تیم ملی والیبال ایران مقتدرانه توانست با قهرمانی در رقابت‌های قاره‌ای جواز حضور در المپیک توکیو را کسب کند.

* سقوط هواپیمایی اوکراین کام صعود را تلخ کرد
درست در روزی که والیبالیست‌های ایران در میدان مسابقه برای بالا بردن نام ایران با حریفان در جنگ بودند خبر ناگوار سقوط هواپیمایی اوکراین کام مردم را تلخ کرده بود و بلند قامتان به سختی شب را به صبح سپری کردند تا در فینال مسابقات حاضر شوند. برای همدردی با از دست رفتگان سانحه هواپیمایی ملی پوشان با دستبندهای مشکی وارد زمین شدند و با شکست حریف به المپیک صعود کردند. صعودی که با سقوط هواپیمایی اوکراین عجین شده بود و کام همه را تلخ کرد. در نهایت پرونده تیم ملی والیبال با صعود همراه با چاشنی سقوط بسته شد.

کد خبر 4880012 ساناز سلیمان آبادی

منبع: مهر

کلیدواژه: توکیو تیم ملی والیبال ایران مقدماتی المپیک توکیو 2020 ویروس کرونا تیم فوتبال استقلال تهران تیم فوتبال پرسپولیس لیگ برتر فوتبال ایران المپیک 2020 توکیو وزارت ورزش و جوانان باشگاه پرسپولیس فدراسیون کشتی کسب سهمیه المپیک کشتی فرنگی کشتی آزاد کمیته ملی المپیک دوومیدانی فیفا جواز حضور در المپیک انتخابی المپیک والیبال ایران المپیک را کسب قهرمانی آسیا المپیک ۲۰۲۰ ترکیب اصلی لیگ ملت ها تیم ملی کسب سهمیه ملی پوشان جام جهانی برای ملی موفق شد تیم ها

منبع این خبر، وبسایت www.mehrnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۷۳۷۲۴۲۹ را به همراه موضوع به آدرس info@khabarban.com ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

جنجال «شوخی تلخ» کرونایی ایران با چین؛ موافقان و مخالفان چه می‌گویند؟

چین باید هزینه مالی برای دروغ‌هایی که درباره ویروس کرونا گفته را بپردازد

میانگین حقوق بازنشستگان ۴ میلیون تومان شد /اینفوگرافیک

روحانی: مشاغل از ۲۳ فروردین فعال می‌شوند/ تعطیلی مدارس تا ۳۰ فروردین/ عبور و مرور در استان‌ها آزاد

خبرهای خوش و مهم برای یارانه‌بگیران

خبر بعدی:

لغو موقت مسابقات والیبال سری A ایتالیا/ برگزاری پلی‌آف در انتظار تصمیم دولت

مسابقات والیبال سری A باشگاه‌های ایتالیا به صورت موقت لغو شد. ۲۰ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۹:۳۲ ورزشی والیبال|بسکتبال|هندبال نظرات - اخبار ورزشی -

به گزارش خبرگزاری تسنیم، اکثریت تیم‌های حاضر در سری A1 والیبال ایتالیا در جلسه‌ای که روز گذشته برگزار شد، رأی به پایان موقت این مسابقات دادند. فدراسیون والیبال ایتالیا در صورت موافقت دولت این کشور، مرحله پلی‌آف را با حضور هشت تیم برتر جدول برگزار خواهد کرد.

ایتالیا یکی از کشورهایی است که قربانیان زیادی به خاطر گسترش ویروس کرونا داده است. مرحله پلی‌آف سری A1 در صورت بهبود وضعیت این کشور در مورد ویروس کرونا، برگزار خواهد شد. لیگ زنان ایتالیا اما بنا به تشخیص فدراسیون والیبال ایتالیا به طور کامل لغو شد.

سری A1 والیبال ایتالیا| قرارداد خوانتورنا تمدید شد

انتهای پیام/

 

 

 

 

 

 

R1015159/P/S3,31/CT10 واژه های کاربردی مرتبط سری A والیبال

دیگر خبرها

 • عکس قدیمی طور خانم بازیگر
 • پیوستن کاپیتان پرسپولیس به پویش AFC برای مبارزه با کرونا
 • عطایی: فاصله ساختاری زیادی با والیبال سطح اول جهان داریم/ حضور در نیمه نهایی المپیک برای ما زود است
 • نامه اعتراض آمیز ۱۶ نماینده اصلاح طلب به ظریف | به سفیر چین تذکر بدهید | اسامی امضا کنندگان
 • درمان کرونا با بخور جوش شیرین واقعیت دارد؟
 • قیمت عمده فروشی لیمو ترش و شیرین تا ۲۹هزار تومان بالا رفت
 • نامه جمعی از دانشجویان دانشگاه های علوم پزشکی کشور در اعتراض به اعلام بازگشایی مشاغل و کسب و کارها از سوی رئیس جمهور
 • صدای اعتراض هنرمندای ایرانی روی آنتن «فرانس ۲۴»/ از مرضیه برومند تا اشکان خطیبی
 • «پایان باز» برای مسابقات باشگاهی والیبال ایران
 • احتمال تکرار تجربه تلخ ارز 4200 در طرح حمایت مالی از بنگاه‌ها/بهترین طرح جایگزین چیست؟+ویدئو
 • قیمت عمده فروشی لیمو ترش و شیرین تا ۲۹ هزار تومان بالا رفت+ نرخ انواع میوه
 • ماجرای پدر پسری ماه رمضان با داستان واقعی و شیرین/ کارگردان: جای کارهای اپیزودی طنز در تلویزیون خالی بود
 • از سیل تا کرونا با پزشکی جهادگر؛ وقتی تلخی حوادث با ایثارگری شیرین می‌شود
 • دوران پساکرونا در والیبال/ برگزاری لیگ ملت‌ها در هاله‌ای از ابهام
 • بخور جوش شیرین نسخه عجیب مدعیان طب سنتی برای درمان کرونا!
 • اعتراض وزنه‌برداری تایلند به تعلیق سه ساله: نا عادلانه است
 • ایتالیا امیدوار به برگزاری پلی‌آف لیگ والیبال
 • اعتراض وزنه برداری تایلند به محرومیت از المپیک/ درخواست تجدیدنظر به CAS
 • ممبینی: هیچ زاویه‌ای با بهاروند ندارم؛ در گذشته هم به انتخاب شکوری اعتراض کردم