نماینده دائم ایران در سازمان ملل در مقاله‌ای با بیان اینکه تحریم‌های آمریکا علیه ایران، به اقدام جهانی در مقابله با ویروس کرونا لطمه وارد می‌کند، نوشت: بهترین کاری که آمریکا می‌تواند برای کاهش انتشار ویروس انجام دهد، برچیدن تحریم‌هایش علیه ایران است.

قدس آنلاین؛ «مجید تخت‌روانچی» سفیر و نماینده دائم ایران در مقر سازمان ملل در نیویورک در مقاله‌ای در روزنامه یو.

اس.ای.تودی که امروز منتشر شد، درباره تحریم‌های آمریکا علیه ایران نوشت: تحریم‌های آمریکا علیه ایران، به اقدام جهانی علیه ویروس کرونا لطمه می‌زند. 

*مردم ایران از تاخت و تاز این ویروس ایمنی ندارند

در این مقاله آمده است: روز جمعه، بیستم مارس، ایرانیان در سراسر جهان، نوروز یا سال نو را که همزمان با آغاز بهار نیز است، جشن گرفتند. نوروز، بزرگترین و مهمترین جشن سال برای ایرانیانی است که در ایران و یا خارج از کشور زندگی می‌کنند و همچنین برای ١١ کشوری که همسایه ایران هستند. با این حال، جشن امسال بسیار متفاوت است.
وی خاطرنشان می‌کند: مردم در سراسر سیاره ما در حال جنگ با ویروس کرونایی هستند که جان ده ها هزار نفر را در سراسر جهان گرفته است و در بسیاری از کشورها شمار تلفات همچنان رو به افزایش است. مردم ایران نیز در حالی با این چالش دست و پنجه نرم می‌کنند که از تاخت و تاز این ویروس ایمنی ندارند.
سازمان بهداشت جهانی، این ویروس را یک بیماری همه گیر خوانده است و بسیاری از کشورها میلیاردها دلار برای مقابله با آن هزینه می‌کنند. 

*توانایی ایران برای مدیریت کرونا به دلیل تحریم‌های تحمیلی ناعادلانه آمریکا محدود است

تخت‌روانچی با بیان اینکه هیچ چشم انداز روشنی وجود ندارد که چه زمانی این بیماری مهار خواهد شد، عنوان می‌کند: ایران نیز به نوبه خود در تلاش است تا منابع خود را برای شکست این ویروس بسیج کند.  با این حال، توانایی ایران برای مدیریت این بیماری، به گونه‌ای مؤثر، به دلیل تحریم‌های تحمیلی ناعادلانه آمریکا بر مردم ایران، محدود است.
نماینده دائم ایران در این مقاله می‌افزاید: بیش از ۲۲ ماه است که آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران یا برجام خارج شده و رژیم تحریم‌های بی سابقه‌ای را علیه ایران وضع کرده است که شرایط دشواری را برای مردم عادی ایجاد کرده است، به ویژه آسیب پذیرترین اقشار جامعه ، از جمله بیماران با بیماری‌های خاص که از کمبود داروهای وارداتی رنج می‌برند.
تخت روانچی می‌نویسد: دولت آمریکا همواره ادعا می‌کند که کالاهای بشردوستانه از مجازات‌های فرا سرزمینی‌اش معاف هستند.  با این حال ، این ادعا، خلاف واقع است. کانال مالی که برای تسهیل این گونه معاملات، حتی برای کالاهای بشردوستانه، مورد نیاز است، قابل دسترسی نیست، چرا که موسسات مالی نگران اقدامات تنبیهی آمریکا در صورت نقض قوانین این کشور هستند. حتی کانال به اصطلاح سوئیس که به منظور تسهیل تجارت بشردوستانه با ایران طراحی شده و با هیاهوی زیادی رونمایی شد، در عمل کارایی ندارد، چرا که ماهیتا انتقال ذخایر ارزی ایران - که خارج از کشور مسدود شده است - به بانک تعیین شده سوئیسی با دشواری های بسیاری روبرو است. 

*دولت آمریکا علاقه‌مند به گفتار درمانی در پاسخ به درخواست‌های بشردوستانه

در این مقاله آمده است: علاوه بر این، مداخله‌های سخت گیرانه آمریکا در تجارت با ایران ، به کاهش هرچه بیشتر ذخایر ارزی ایران منجر شده و  ممکن است این کانال طی چند ماه آینده تبدیل به سازوکاری کاملا بی خاصیت شود. به این ترتیب ، به نظر می‌رسد که دولت آمریکا بیشتر علاقه‌مند به گفتار درمانی در پاسخ به درخواست‌های بشردوستانه بوده و بیش از آن که به دنبال تسهیل واقعی تجارت بشردوستانه با ایران باشد، به تبلیغات مشغول است. 
تخت‌روانچی خاطرنشان می‌کند: امروزه تمام دنیا به مقابله با ویروس کرونا مشغول است. هیچ کشوری نمی‌تواند ادعا کند که از تهدید کرونا مصون است. این یک تهدید بین‌المللی است که از مرزها عبور می‌کند و نیاز به یک واکنش بین المللی کاملا هماهنگ و منسجم دارد.  تحریم‌های آمریکا، از جمله تحریم‌ها علیه بخش پزشکی ایران، مانع مهمی برسر تلاش‌های ایران برای مهار این ویروس است و بنابراین، ایران با وجود توانایی‌های عالی پزشکی و در حالی که  به شدت از این ویروس متاثر شده، کمتر از سایر کشورهای مشابه برای مقابله با این ویروس مجهز شده است.

*همگی صدمه دیده و با هم می‌بازیم/دیگر برنده یا بازنده مطلق وجود ندارد

وی با بیان اینکه کشورها امروز بیش از گذشته به یکدیگر وابسته هستند، می‌نویسد: چالش‌های پیچیده‌ای که جهان امروز با آن روبرو است، نیاز به همکاری و هماهنگی بیشتری در سطح بین‌المللی دارد. در این شرایط، هیچ کس به تنهایی قادر به مقابله با این چالش‌ها، یا فائق آمدن بر تبعات آن نیست. نتیجه آن که تمام ملت‌ها در کشتی واحدی در گذر از دریاهای غالباً طوفانی نشسته‌اند.  یا باهم موفق و پیروز خواهیم شد، یا همگی صدمه دیده و با هم می‌بازیم. دیگر برنده یا بازنده مطلق وجود ندارد.
وی می‌افزاید: ادامه تحریم‌های غیرقانونی آمریکا علیه ایران بر توانایی ایران برای مهار این بیماری تاثیر منفی خواهد گذاشت. مردم ایران نیز در نتیجه این سیاست شکست خورده، رنج بیشتری خواهند کشید و ملت‌های دیگر هم به تبع آن در جهان به هم پیوسته ما، متحمل آسیب‌های بیشتری خواهند شد. اصرار آمریکا مبنی بر ادامه یا حتی تشدید تحریم‌ها، نه تنها غیراخلاقی و خلاف قوانین بین المللی است، بلکه زندگی بسیاری از مردم را، نه فقط در ایران ، بلکه در سراسر جهان به خطر می‌اندازد.

*بهترین کاری که آمریکا می‌تواند انجام دهد
تخت روانچی می‌نویسد: بهترین کاری که آمریکا در حال حاضر می‌تواند برای کاهش انتشار ویروس انجام دهد، برچیدن تحریم‌هایش علیه ایران است. این امر به بخش‌های دولتی و خصوصی ایران این امکان را می‌دهد تا منابع لازم برای مبارزه با این ویروس را داشته باشند.

وی در پایان عنوان می‌کند: ایالات متحده تحت تعهدات اخلاقی و قانونی قرار دارد که این کار را هر چه زودتر انجام دهد و نه تنها به ایرانیان، بلکه به بشریت کمک کند.

به گزارش فارس،«مجید تخت‌روانچی» سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در مقر سازمان ملل در نیویورک امروز (چهارشنبه) در توئیتی با اشاره به تحریم‌های آمریکا علیه ایران که در روند مقابله با شیوع کرونا در کشور مانع ایجاد کرده، نوشت: «تعداد کسانی که از پایان یافتن تروریسم اقتصادی آمریکا علیه ایران دفاع می‌کنند، رو به افزایش است.»

وی افزود: «دولت‌ها، نمایندگان پارلمان‌ (از جمله در آمریکا)، مقامات سازمان‌ ملل، سازمان‌های مردم نهاد (NGOها)، همه از آمریکا می‌خواهند که تحریم‌ها علیه ایران را لغو کند تا ما بتوانیم بهتر با کووید-۱۹ (کرونا) مقابله کنیم.اگر آمریکا به این درخواست‌ها توجه نکند و به آن وقعی ننهد، همه باید از تحریم‌ها سرپیچی کنند.»

انتهای پیام/

منبع: قدس آنلاین

کلیدواژه: تحریم های آمریکا علیه ایران تخت روانچی نماینده دائم ایران در سازمان ملل ویروس کرونا کرونا در ایران تحریم های آمریکا علیه ایران ویروس کرونا نماینده دائم تخت روانچی مردم ایران بین المللی انجام دهد تحریم ها

منبع این خبر، وبسایت qudsonline.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۷۳۷۸۹۱۷ را به همراه موضوع به آدرس info@khabarban.com ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

افزایش ۲۱ درصدی حداقل دستمزد کارگران تصویب شد

جنجال «شوخی تلخ» کرونایی ایران با چین؛ موافقان و مخالفان چه می‌گویند؟

چین باید هزینه مالی برای دروغ‌هایی که درباره ویروس کرونا گفته را بپردازد

میانگین حقوق بازنشستگان ۴ میلیون تومان شد /اینفوگرافیک

انتقاد از محدودیت دسترسی اعضای شورا به سامانه جامع منابع انسانی

خبر بعدی:

دفاع سفیر آمریکا در لبنان از تحریم حزب‌الله و ایران

به گزارش فارس، «دورتی شیا» سفیر آمریکا در لبنان در گفت‌وگویی با وبگاه «النشره» به موضوعاتی مانند تحریم، کرونا و دولت جدید لبنان پرداخت.

خانم شیا در پاسخ به این سوال که با توجه به بحران اقتصادی در لبنان در نتیجه شیوع کرونا، آیا امکان بازنگری در تحریم‌های آمریکا علیه حزب‌الله یا کاهش آن وجود دارد یا خیر، مدعی شد: ذکر این نکته حائز اهمیت است که بسیاری از محرک‌های اصلی بی‌ثباتی اقتصادی در لبنان از مدتها قبل و پیش از فشار حداکثری آمریکا علیه ایران و وکلای آن وجود داشته است.

وی در ادامه ادعای خود گفت: تحریم‌های وضع شده علیه تأمین‌کنندگان مالی حزب‌الله جلوگیری از سوءاستفاده حزب‌الله از بخش مالی در لبنان و دسترسی مداوم آن به بازارهای مالی بین‌المللی را دنبال می‌کند.

خانم شیا درباره برآورد آمریکا از دولت جدید لبنان به نخست‌وزیری «حسان دیاب» اعلام کرد، چالش‌های لبنان بزرگ است اما چالش سختتر در وضعیت کنونی کرونا است. آمریکا اقدامات دولت لبنان برای اصلاحات حقیقت و مطلوب را زیر نظر دارد.

 دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا سال گذشته یک موسسه مالی مستقر در لبنان را به بهانه تسهیل فعالیت‌های بانکی برای حزب‌الله در فهرست تحریم‌ها قرار داد. 

وزارت خزانه‌داری آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد، «جمال تراست»  را به دلیل تسهیل آگاهانه فعالیت‌های بانکی حزب‌الله در فهرست تحریم‌ها قرار داده است.

      

دیگر خبرها

 • دفاع دیپلمات آمریکایی از تحریم حزب‌الله و ایران حتی با وجود کرونا
 • ویروس کرونا به باشگاه سویا هم لطمه زد
 • تخت‌های بیمارستانی سیستان و بلوچستان در صورت نیاز افزایش می‌ یابد
 • برپایی ایستگاه‌های صلواتی در قزوین ممنوع است
 • ۲۰۰ بسته معیشتی در آبادان توزیع شد
 • اهدای ۳۰۰ کیلوگرم میوه به بیماران و کادر درمانی بیمارستان شهید صدوقی
 • اقدام قشنگ جهانبخش شاقدام قشنگ جهانبخش و رفقا علیه کرونا ؛ لژیونر ایرانی دست به جیب شد + عکسو رفقا علیه کرونا ؛ لژیونر ایرانی دست به جیب شد
 • پاسخ سازمان ملل به اتهام زنی ترامپ علیه سازمان جهانی بهداشت
 • استفاده بن سلمان از فرصت «کرونا» برای نشستن بر تخت سلطنت
 • آمادگی ۵ برابر شدن تعداد تحت‌های بستری سیستان و بلوچستان برای رفع نیاز بیماران کرونایی
 • فعالیت ۱۰ مرکز غربالگری کرونا در حوزه زیرپوشش دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
 • فعالیت ۱۰ مرکز غربالگری ۱۶ ساعته کرونا در شهرستان‌های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
 • تعطیلات به آمادگی جسمانی بازیکنان لطمه زد/ به ناچار موافق تعطیلی کل لیگ هستیم
 • راه‌اندازی تخت‌های ICU توسط خیران در گیلان؛ برای ریشه‌کنی کرونا در خانه بمانیم
 • چه اقلام پزشکی از چین وارد ایران شد؟/از واردات کیت تشخیص تا ۵۰۰ تخت بیمارستان
 • واکنش «واشنگتن‌پست» به فشارهای جامعه جهانی برای لغو تحریم های آمریکا علیه ایران
 • پمپئو: تحریم‌های ما مانع از رسیدن کمک‌های بشردوستانه به ایران نمی‌شو
 • دانشجوی خوزستانی اقدام به تهیه راهنمای پیشگیری و کنترل ویروس کرونا برای دامپزشکان و صاحبان حیوانات خانگی کرد
 • قدردانی از شخصیت‌های سیاسی جهان برای بیانیه رفع تحریم‌های ایران در دوران کرونا