مدیرکل مشارکت‌های اجتماعی وزارت ورزش و جوانان گفت: در سال ۹۹ ما سمنی را نخواهیم داشت که خودش علاقه داشته باشد شناسه دریافت کند اما به دلیل موانع اداری از دریافت شناسه محروم شود.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ سجاد سالک، مدیرکل مشارکت‌های اجتماعی وزارت ورزش و جوانان، در خصوص عملکرد و دستاوردهای وزارت ورزش و جوانان به خبرگزاری برنا گفت: سال ۹۸ یکی از درخشان‌ترین سال‌ها برای سازمان‌های مردم نهاد جوانان بود و اگرچه به تلخی به دلیل سیل آغاز شد و به تلخی به دلیل ویروس کرونا پایان یافت اما سالی بود که سازمان‌های مردم نهاد به دلیل مواجهه با وضعیت سخت و فعالیت در صحنه آب دیده‌تر شدند و به اعتقاد من به بلوغ رسیدند.

او ادامه داد: گرچه مجموعه اتفاقاتی که در سال ۹۸ اتفاق افتاد و به وقوع پیوست در مجموعه تلخ و سخت بود و ناراحتی مردم را به همراه داشت ولی جای خوشحالی بود که در روزهای سخت سازمان های مردم نهاد در خدمت جامعه بودند و در بزنگاه های مختلف به کمک شهروندان شتافتند و از توان و وقت و سرمایه که در اختیار داشتن در جهت پیشگیری از بروز مشکلات و آگاه سازی و کاهش تبعات و عوارش مشکلات و مسائل حاد به وجودآمده، استفاده کردند.

سالک بیان کرد: خوشحالیم که امروز می‌توانیم اعلام کنیم سرمایه‌ای به نام سازمان‌های مردم نهاد جوانان وجود دارد که دغدغه جامعه را دارد و بی‌تفاوت نیست و امروز به عنوان یک پشتوانه تمام دستگاه اجرایی کشور می‌توانند روی سمن‌های جوانان حساب ویژه کنند. 

مدیرکل مشارکت‌های اجتماعی وزارت ورزش و جوانان با بیان اینکه در سال ۹۸ اتفاق خوب دیگری که رخ داد حل مشکل ثبت شناسه سازمان‌های مردم نهاد بود، عنوان کرد: با همکاری وزارت کشور این کار انجام شد. گرچه این موضوع در سال ۹۷ آغاز شد و زمان زیادی سپری شد و اگرچه پیچیدگی‌هایی در طول مدت به وجود آمد اما به هر حال در سال ۹۸ موضوع شناسه سمن‌ها به نتیجه رسید و در حال حاضر همکاری مناسبی را از سوی استانداری‌ها و اداره ثبت شاهد هستیم و تعداد سمن‌هایی که در حال اخذ شناسه هستند به طرز محسوسی هر ماه در حال افزایش‌ هستند و در سال ۹۹  ما سمنی نخواهیم داشت که خودش علاقه داشته باشد شناسه دریافت کند اما به دلیل موانع اداری از دریافت شناسه محروم شود.

او اضافه کرد: این رویه خوبی است که در دو ماه پایانی سال حل و فصل شد و این نوید را به ما داد که در سال ۹۹ تمام سمن‌های متقاضی مانند سال گذشته که حداقل ۲۲۷ پرونده در اداره ثبت شرکت‌ها و موسسات غیر اداری در حال طی کردن روند اداری برای صدور شناسه است، کارهایشان در دست انجام قرار خواهد گرفت و به نتیجه مطلوب دست پیدا خواهد کرد.

سالک توضیح داد: در سال 98، 650 مجوز برای سازمان‌های مردم نهاد صادر کردیم، این در حالی است که در سال قبل ۶۰۲ مجوز و در سال ۹۶، ۴۱۱ مجوز صادر شده بود. این شیب صعودی صدور مجوز از دو منظر جای خوشحالی دارد؛ منظر اول این که نشان می‌دهد جوانان زیادی متقاضی کار فعالیت اداری  هستند و دوم اینکه سیستم اداری ما با سرعت بیشتری، کارها را انجام می‌دهد و با کاهش موانع و تسریع در صدور مجوز ما هر سال در مقایسه با سال قبل شاهد افزایش روند ثبت و صدور مجوز هستیم.

این مقام مسئول ادامه داد: یکی از مهمترین کارها و سخت‌ترین آن در سال ۹۸ برگزاری موفقیت‌آمیز انتخابات مجامع سازمان‌های مردم نهاد بود که با برنامه‌ریزی خوبِ ستادِ مرکزی انتخابات در 30 استان به سرانجام رسید و استان 31 که قرار بود انتخاباتش در ابتدای اسفندماه برگزار شود متاسفانه به دلیل مواجهه با ویروس کرونا برنامه هایش به تعویق افتاد تا نتوانیم انتخابات 31 استان را با هم برگزار کنیم. اما در مجموع اتفاق خوبی بود که توانستیم دومین دوره انتخابات را با روند کاملاً سالم و دموکراتیک و قانونی برگزار کنیم و تیمی تازه نفس در 30 استان به عنوان هیات رئیس مجامع استانی انتخاب و برگزیده شوند تا بتوانند کارهای مرتبط با سازمان‌های مردم نهاد استان‌های خود را با قوت و قاطعیت پیش ببرند.

او با اشاره به موفقیت چشمگیر خانم ها در انتخابات و حضور در هیات رئیسه مجامع استانی،گفت: در 3 استان خانم‌ها به عنوان رئیس مجمع انتخاب شدند و در 2 استان اکثریت اعضای هیات رئیسه مجمع با خانم‌ها هستند که این نشان می‌دهد توجه نسبت به نقش آفرینی و فعالیت خانم‌ها در سطح جامعه مورد توجه بیشتری قرار گرفته است.

مدیرکل مشارکت های اجتماعی وزارت ورزش و جوانان عنوان کرد: در نهایت این که برخی از اقدامات و کارهای که در سال ۹۸ استارت زده شده شروع گردید و در سال ۹۹ به نتیجه خواهد رسید و به ثمر خواهد نشست، از جمله بحث آموزش آنلاین که از سه ماه پیش آغاز شد و طبیعتاً باشیب ویروس کرونا به آن سرعت بیشتری می‌بخشیم زیرا به هر حال در فضای فعلی استفاده از ابزار فضای مجازی برای ما حائز اهمیت است اما قبل از اینکه اتفاق بیفتد برای کاهش هزینه‌ها و فراگیری بیشتر متقاضیان این موضوع را آغاز کردیم که امیدواریم اولین کلاس آموزشی ما در بهار 99 برگزار شود، در عین حال راه اندازی شبکه داخلی ارتباطی سمن‌ها یا همان اتوماسی داخلی سمن‌ها جز برنامه‌های در دست انجام است که امیدواریم در سال 99 به نتیجه برسد. 

سالک بیان کرد: راه‌اندازی شبکه‌های تخصصی در سال 99 ادامه پیدا خواهد کرد. در سال 98 شبکه امداد و نجات و شبکه تخصصی مدیریت رسانه را راه‌اندازی کردیم، در سال 99 این شبکه‌ها به کار خود ادامه خواهند داد و در عین حال مسائل مرتبط با حاشیه نشینی و شبکه سلامت و پیشگیری راه اندازی خواهد شد. همچنین در سال 98 طرح اعتبار سنجی و رتبه‌بندی سازمان‌های مردم نهاد را شروع کردیم، مرحه اول رتبه‌بندی ما در 31 استان که بحث خوداظهاری بود به پایان رسید، مرحله دوم هم در 17 استان انجام شد که به خاطر مشکلات اخیر نتوانستیم آن را به 20 استان برسانیم. به محض اینکه مشکلات همه گیر شده ویروس کرونا مرتفع شود ارزیاب های ما برای مرحله دوم راهی استان‌های باقی مانده خواهد شد و امیدواریم که بتوانیم در تابستان 99 جشنواره اتفاق 3 را  با هدف تقدیر از سازمان‌های مردم نهاد برگزیده برگزار کنیم. 

این مقام مسئول با اشاره به اینکه در سال 99 با ارزیابی رتبه‌بندی که انجام دادیم با نگاه ریزبینانه و دقیق‌تری به عملکرد سازمان‌های مردم نهاد توجه خواهد شد، توضیح داد: امیدواریم که تصویر روشن‌تری از مجموعه فعالیت‌های سازمان های مردم نهاد و اثرگذاری آن‌ها داشته باشیم و نتایج رتبه‌های صورت گرفته قطعا در واگذاری طرح‌ها، کارگاه‌ها و پروژه‌ها و استفاده از توان سازمان‌های مردم نهاد موثر خواهد بود و تصور می‌کنیم اتفاق خوبی است که ما از وضعیت فعلی سمن‌ها داشته باشیم تا در ادامه مسیر برای ما کارآمد خواهد بود. 

منبع: خبرگزاری برنا

کلیدواژه: سمن سازمان های مردم نهاد سالک مدیرکل مشارکت های اجتماعی وزارت ورزش و جوانان سازمان های مردم نهاد ویروس کرونا راه اندازی سال ۹۹ سال ۹۸ خانم ها سمن ها

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.borna.news دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت www.borna.news بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۷۳۸۱۳۹۴ را به همراه موضوع به آدرس info@khabarban.com ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

جزئیات جدید از قتل ناموسی دختر نوجوان در گیلان توسط پدر

ائتلاف نافرجام؛ وقتی اصولگرایان بر سر کرسی‌های مجلس دعوا دارند، می‌خواهید مسائل مملکت را حل کنند؟

آسوشیتدپرس: نفتکش ایرانی تحریم‌های آمریکا را شکست

واکنش‌ها به قتل دختر نوجوان تالشی توسط پدر بخاطر ارتباط با یک پسر

بازنگری در یک طرح ناموفق/ رشته های جدا شده از فدراسیون جانبازان و معلولین باز می گردند؟

خبر بعدی:

رفع موانع تولید رویکرد مجلس یازدهم/لزوم رفع قوانین دست و پاگیر

عادل نجف زاده در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه رفع هرگونه قانون دست و پاگیر راهگشای توسعه صنعتی و اقتصادی در کشور است، افزود: مجلس یازدهم با رفع این موانع قانونی و سوق دهی صنعت و معدن به سمت تولید داخلی در جهت عمل به فرمایشات رهبری قدم برداشته و کشور را در جهت توسعه و رفع رکود هدایت می‌کند.

وی قانون را محور اصلی توسعه جوامع انسانی و باعث توسعه یافتگی کشور مطرح کرد و گفت: پس از گذشت ۴۱ سال از عمر نظام جمهوری اسلامی ما بر اساس ظرفیت‌های بسیار غنی در حوزه‌های مختلف امروز به خود می‌بالیم که مردم محور توسعه در این کشور ولایی هستند.

نماینده مردم خوی و چایپاره در مجلس شورای اسلامی مجالس متعدد تشکیل شده در طول انقلاب را محل قانون گزاری و ریل گذاری توسعه جامعه مدنی در کشور و ترکیب نوع نمایندگان فاخر را در نوع توسعه یافتگی دخیل دانست و افزود: مجلس یازدهم رسالت سنگین پیگیری مطالبات مردم را عهده دارد چرا که اصلی ترین محور توسعه داشتن قوانین توسعه مدار است.

وی یکی از مشکلات اصلی کشور را وجود قوانین دست پاگیر برای دولت عنوان کرد و گفت: از دیگر رسالت‌های مجلس تنقیح قوانین و تقویت سیستم نظارتی مجلس است، چرا که قوه نظارت مجلس از یاد رفته و نمایندگان گذشته به جای افزایش دادن نظارت‌های مجلس به تورم قوانین و طرح و لایحه‌ها پرداخته‌اند.

نجف زاده به محوریت اولویت‌های مجلس یازدهم در برنامه ریزی های نمایندگان اشاره کرد و گفت: معاش و اقتصاد مردم، پیگیری ظرفیت‌های برجای مانده جمهوری اسلامی، استفاده از حداکثر ظرفیت‌های نظام برای بهره مندی مردم و ارتقای سیستم‌ها و ساختارهای مدیریتی کشور و نظارت عالیه بیشتر بر روند اجرایی دولت اولویت‌های مجلس یازدهم است.

کد خبر 4935015

دیگر خبرها

 • ۹۰ درصد سمن های خراسان رضوی در حوزه جوانان فعالیت خاصی ندارند
 • ۱۰ درصد سمن های جوانان استان همدان در فامنین فعال است
 • معلمان خلاق تقدیر شدند
 • سمن‌ها؛ ظرفیت فراموش شده ایجاد اشتغال
 • کتابی با موضوع زندگی شهید عصمت پورانوری، برگزیده جشنواره کتاب ایثار و شهادت شد
 • تقويت سمن‌ها در پيشگيري از مواد مخدر موثر است
 • ۱۱ هزار خاطره مادران و پدران شهدا و پیشکسوتان عرصه دفاع مقدس تدوین خواهد شد
 • حجت‌الاسلام سالک: مجلس مقتدر و انقلابی در گرو پرهیز از اختلاف/ انتظار مردم از مجلس یازدهم بالا است/ ناگفته‌هایی از 20 سال وکالت برای مردم
 • ستاد اجرایی فرمان امام با رویکرد اجتماعی برای حل مشکلات مردم تلاش می‌کند
 • عملکرد ورزش و جوانان در بحث کرونا قابل تقدیر است
 • چالش‌های پیش روی سمن‌ها در مدیریت بحران چیست؟  
 • امنیت برای زندگی هوشمند / با گوش‌تان در را باز کنید
 • هنگام خرید گوشی دست دوم، انتقال مالکیت را از یاد نبرید
 • رویکرد طرح‌های گلخانه‌ای در خراسان جنوبی درآمدزایی است
 • اجرای طرح اتلاف موش های صحرایی و لانه کوبی در خرامه
 • دلیل اهمیت انتقال مالکیت گوشی دست دوم
 • ۱۰۰۰ هکتار گلخانه در خراسان جنوبی ایجاد می‌شود/ توانمندسازی مردم رویکرد اصلی استان در اجرای پروژه‌های گلخانه‌ای است
 • انتقال مالکیت گوشی دست‌دوم را فراموش نکنید
 • ۱۰۰۰ هکتار گلخانه در خراسان جنوبی ایجاد می‌شود/ توانمندسازی مردم رویکرد اصلی استان در اجرای پروژه‌های گلخانه‌ای