آنان معتقدند اقتصاد ایران با ظرفیت‌های داخلی بسیار گرفتار مشکلات زیرساختی است که با مدیریت درست، تسهیل و بازنگری قوانین و اتخاذ تصمیمات حمایتی می‌توان جهش تولید را محقق نمود.

۹۵ درصد اقتصاد خراسان رضوی مبتنی بر فعالیت بنگاه‌های اقتصادی خرد و کوچک و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی است، این استان مرز مشترک با دو کشور افغانستان و ترکمنستان دارد و در مسیر کریدور شمال به جنوب و شرق به غرب قرار گرفته است لذا از بهترین شرایط اقتصادی برخوردار است.

پنج هزار و ۷۲۸ پروانه بهره‌برداری از واحد صنعتی با سرمایه‌گذاری ۲۰ هزار و ۳۳۴ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان و اشتغالزایی برای ۱۹۹ هزار و ۲۸۰ نفر در خراسان رضوی صادر شده است. ۱۸۳ هزار و ۳۸۰ واحد صنفی تولیدی، توزیعی، خدماتی و خدمات فنی دارای جواز کسب در استان فعال است که ۲۲ درصد از این واحدها صنوف تولیدی هستند.

صنایع غذایی، قطعه سازی، پوشاک و صنایع فولادی جزو مزیت‌های اصلی اقتصادی خراسان رضوی است و شرایط استان نشان می‌دهد با حمایت از صنایع کوچک می‌توان جهش تولید مناسبی را شاهد بود.

تقویت اقتصاد بومی، راه جهش تولید

رییس کمیسیون تجارت اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: برخلاف آنچه برخی ترویج می‌دهند، ایران در حوزه رونق تولید طی سال ۱۳۹۸ موفق بود اما توفیقات دولت در این بخش به خوبی اطلاع رسانی نشد.

محمد حسین روشنک افزود: در سال گذشته در اوج تحریم‌ها بویژه شرایط کرونا، رونق تولید اتفاق افتاد و حتی اگر ۶ ماه دیگر هم به دلیل شرایط کرونا مرزهای ایران بسته شود، بنیه بخش تولید داخلی آنقدر قوی است که می‌تواند تامین کننده تمام نیازهای داخل کشور باشد.

وی ادامه داد: ضریب امنیت تامین کالا و نیازمندیها در داخل کشور آنقدر بالا است که تقریبا چنین شرایطی در کشورهای دیگر فراهم نیست، به طوری که طی ۱۵ روز همه نیازمندهای بهداشتی مقابله با کرونا در داخل خراسان رضوی تامین شد و این نمونه کوچکی از بنیه قوی اقتصادی کشور است.

رییس اتحادیه صادرکنندگان و واردکنندگان خراسان رضوی گفت: آنچه جهش تولید را باعث می‌شود، تقویت صنایع بزرگ و فناوری‌های خارجی نیست، کشور ما هیچ وقت نمی‌تواند در خودروسازی با کشورهایی که صاحب این صنعت هستند، همتراز شود.

وی افزود: ایران تاکنون در حوزه پوشاک، صنایع غذایی، ساختمان سازی، ملزومات پروژه‌های عمرانی بزرگ و همچنین تولیدات کشاورزی به دستاوردها و خودکفایی قابل توجهی دست یافته است اما در صنایع بزرگی مانند خودروسازی، تولید تلفن همراه یا لوازم صوتی و تصویری چندان موفق نبوده و رونق تولید در این بخش شکل نگرفته است.

وی ادامه داد: در مجموع ایران تاکنون در صنایع دارای فناوری بالا و تفکر صنعتی مدرن نتوانسته ارزش افزوده‌ای به دست آورد و جهش تولید نیز در این بخش رخ نخواهد داد.

روشنک گفت: موفقیت ایران تاکنون در اقتصاد بومی بوده و فرهنگ اقتصاد کشور، بنگاه‌های کوچک و روستایی است.

وی افزود: موفقیتهای اقتصادی ایران در صنایع غذایی، صنایع دستی، کشاورزی، عمران و آبادانی روستایی است که اقتصاد بومی کشورمان را تشکیل می‌دهد، شاید در بخشهای دیگر مانند لوازم خانگی به پیشرفتهایی دست پیدا کرده‌ایم اما رونق در این بخشها همسو با کشورهای دیگر نبوده است.

وی ادامه داد: سرمایه‌های کشور نباید صرف صنایعی شود که کشورهای دیگر در آن بخش ۳۰ سال از ایران جلوتر هستند، اگر ایران تاکنون در تولید سیمان، فولاد و صنایعی از این دست به رونق دست یافته به دلیل وجود مواد اولیه و فناوری آن در داخل کشور بوده است.

رییس کمیسیون تجارت اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی گفت: از ۱۰ سال قبل تاکنون مدیریت حوزه صنعت، معدن و تجارت موفق نبوده زیرا سیستم قانونگذاری در این بخش دچار اشکال بوده است.

وی افزود: با این حال کرونا ثابت کرد که اقتصاد ایران مقاوم است و باید در سالی که به "جهش تولید" نامگذاری شده، در شرایط پساکرونا بتوان با برنامه‌ریزی مطلوب تولید را به سوی درست هدایت کرد.

تحقق جهش تولید از طریق توسعه صادرات

رییس کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی نیز در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: سال گذشته دوران خوبی برای کشور نبود و حوادث متعدد علاوه بر مردم، به اقتصاد کشور نیز لطمات زیاد وارد کرد.

رخصت افزود: هم اینک دولت شرایط مناسبی برای جهش تولید ندارد، جهش تولید زمانی اتفاق می‌افتد که به صنعتگران تسهیلات با سود کمتر از ۱۰ درصد پرداخت شود و بهره‌های بانکی کاهش یابد.

وی ادامه داد: اکنون صنعت گرفتار رکود شدید شده و به دلیل شیوع کرونا نیز این رکود و رخوت تا تیر ماه امسال ادامه خواهد داشت، لذا به نظر می‌رسد سال جاری دوران خوبی برای تولید باکیفیت نباشد.

وی گفت: امسال به دلیل کاهش بنیه اقتصادی مردم، به طور قطع نقدینگی کاهش می‌یابد و مردم به خرید کم اما کالای باکیفیت رو می‌آورند لذا در این شرایط تولیدکنندگان ناگزیرند کیفیت تولید خود را ارتقا دهند.

رخصت افزود: دولت دیگر پول نقد ندارد و با حجم عظیمی از پرداختها مواجه شده که باید حقوق ماهانه بدهد لذا دولت دیگر نمی‌تواند در اقتصاد مداخله‌گر باشد.

وی با تاکید بر تسهیل و تغییر قوانین به عنوان لازمه جهش تولید ادامه داد: بانک مرکزی قوانینی وضع کرده که برای صنایع بزرگ مناسب است و این قوانین مخل رونق و جهش تولید صنایع کوچک می‌باشد.

وی گفت: اینکه حتما باید ارز حاصل از صادرات طی چهار یا پنج ماه به بانک مرکزی برگشت داده شود، قابل انجام برای یک بنگاه اقتصادی کوچک نیست زیرا شرایط اقتصادی در کشور ما متفاوت از کشورهای دیگر است و نمی‌توان قوانین سایر کشورها را برای بنگاه اقتصادی ایران اعمال نمود.

رخصت افزود: برای جهش تولید بانک مرکزی باید قوانین متفاوت و مجزایی برای صنایع بزرگ و صنایع کوچک وضع کند، قوانین را تسهیل نماید تا صادرات توسعه پیدا کند.

وی ادامه داد: از آنجا که نرخ ارز واقعی شده، بهترین شرایط برای توسعه صادرات بوجود آمده است، با این شرایط جهش تولید تنها از طریق توسعه صادرات محقق می‌شود.

جهش تولید در گرو رفع اشکالات ساختاری اقتصاد

رییس خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی نیز در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: رونق تولید طی سال گذشته در ایران در برخی صنایع رخ داد اما در برخی دیگر این رونق اتفاق نیفتاد، دلیل اصلی آن هم نبود ابزارهای لازم برای تحقق شعار سال بود.

حسن حسینی افزود: زمانی که رهبر معظم انقلاب سال را با یک هدف مشخص نامگذاری می‌کنند باید مولفه‌های لازم برای تحقق آن هدف پیش بینی و برای آن برنامه‌ریزی شود لذا "رونق تولید" در سال گذشته نیاز به الزاماتی داشت که تامین نشد.

وی ادامه داد: امسال نیز که رهبر معظم انقلاب، "جهش تولید" را به عنوان شعار سال برگزیدند، تحقق این هدف نیاز به الزامات و برنامه‌ریزی‌هایی از سوی دولت دارد زیرا بدون تامین این دو بخش، جهش تولید اتفاق نمی‌افتد.

وی گفت: زمانی که رانت خواری، بوروکراسی اداری، تمرکزگرایی، نظام بیمه‌ای دارای مشکل ، دیوان سالاری و نظام بانکی معیوب در کشور وجود داشته باشد هیچ گاه "جهش تولید" واقعی اتفاق نمی‌افتد.

حسینی افزود: دولت برای "جهش تولید" برنامه‌ای ندارد زیرا همچنان اشکالات اساسی در اقتصاد ایران پابرجاست و نمی توان در این شرایط انتظار جهش تولید داشت.

حمایت از تولید خرد، راه تحقق جهش تولید

عضو هیات مدیره اتاق اصناف ایران نیز در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: سال گذشته رونق تولید قابل توجهی در حوزه صنوف تولیدی و کارگاه‌های کوچک رخ نداد زیرا سرمایه‌های این واحدها کاهش یافت و افزایش نرخ ارز تامین مواد اولیه را برای آنها دچار مشکل کرد.

محمود بنانژاد افزود: "جهش تولید" و آنچه رهبر معظم انقلاب انتظار دارند در حمایت از صنایع بزرگ اتفاق نمی‌افتد بلکه "جهش تولید" با حرکت جهادی در حمایت از صنایع خرد و بنگاه‌های اقتصادی کوچک قابل تحقق خواهد بود.

وی ادامه داد: جهش تولید در صنایع بزرگ زمان بر و پرهزینه است اما اگر بنگاه‌های اقتصادی کوچک و صنوف تولیدی حمایت مالیاتی و بیمه‌ای شوند، جهش تولید در آنها به سرعت اتفاق افتاده و می‌تواند یاریگر صنایع بزرگ باشد.

وی گفت: ۶۰۰ هزار صنف تولیدی در کشور وجود دارد که اگر فقط دو سال به آنها مهلت بیمه‌ای و مالیاتی داده و تقویت شوند تا دوباره رونق گیرند، جهش تولید قابل توجهی در کشور رخ خواهد داد.

منبع: جماران

کلیدواژه: بودجه 99 ویروس کرونا ترکمنستان تلفن همراه حمایت از تولید صنعت صنعت معدن و تجارت بودجه 99 ویروس کرونا امام خمینی س سید مصطفی خمینی سید احمد خمینی سید حسن خمینی انقلاب اسلامی ایران تاکنون کشورهای دیگر جهش تولید خراسان رضوی رونق تولید صنایع بزرگ سال گذشته

منبع این خبر، وبسایت www.jamaran.news است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۷۳۸۱۹۶۷ را به همراه موضوع به آدرس info@khabarban.com ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

کشف جد مشترک همه جانوران جهان؛ احتمالا یک کرم+عکس

عکس| سان دیدن و سخنرانی استاندار خوزستان در شرایط کرونایی!

چند نفر مشمول یارانه کرونایی شدند؟

تصاویر| عملیات بیولوژیک سپاه در اهواز و حضور عجیب مردم در خیابان!

مشکل عربستان در یافتن مشتری برای نفتش

خبر بعدی:

اخبار خوش گسترش و نوسازی صنایع کشور در سال « جهش تولید » از راه می‌رسد

رئیس هیات عامل سازمان ایدرو گفت: نامگذاری «جهش تولید» برای سال ۹۹، در ادامه سال رونق تولید مسئولیت بخش صنعت کشور را در تحقق منویات رهبری بیش از پیش سنگین تر کرده است.

 

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از ایدرونیوز ، محمد باقر عالی تاکید کرد: عنایت ویژه رهبری گرانقدر انقلاب به گام‌های برداشته شده در افزایش تولید، فعالسازی و احیای واحدهای صنعتی در سطح کشور در طول سال ۹۸ و تذکر ایشان برای ملموس تر شدن آثار اقدامات، وظیفه ای خطیر بر دوش ما گذارده است.

وی تصریح کرد: علیرغم تشدید تحریم‌ها، خوشبختانه با گام های موثری که در این خصوص و در یکسال گذشته برداشتیم، با حول و قوه الهی اخبار خوشی از گسترش و نوسازی صنایع ایران در سال «جهش تولید» شاهد خواهیم بود.

معاون وزیر صمت گفت: سازمان توسعه ای ایدرو ذیل برنامه های عملیاتی وزارت صنعت، معدن و تجارت، برای گسترش و نوسازی صنایع ایران به خصوص در مناطق محروم و کم برخوردار اقداماتی اساسی در دستور کار داشته و دارد که بسیاری از موارد در طول سال ۹۹ به ثمر خواهند نشست.

عالی تاکید کرد: در طول سال گذشته و به ویژه بعد از شیوع بیماری کرونا، تجربه ای بسیار ارزشمند از بسیج همه ظرفیت ها و توان تولیدی کشور برای افزایش تولید و تامین مایحتاج مردم، حاصل شد که قدر مسلم به عنوان مدلی کارگر برای تحقق اهداف “جهش تولید” در سطح کشور به کار خواهد آمد.

وی افزود: سخنی به گزاف نیست که امروز تجربیات جمهوری اسلامی در شرایط سخت، وجود انواع محدودیت ها و تحریم ها، اکنون به بلوغ کامل رسیده است و ‌ظرف چند روز بسیاری از صنایع کشور افزایش تولید پیدا کردند.

رئیس هیات عامل سازمان ایدرو یادآور شد: اقدامات انجام شده در این مدت مؤید این نکته ارزشمند است که بخش صنعت کشور از چنان ظرفیتی برخوردار است که برای تامین کالاهای مورد نیاز، حتی کارخانجات و واحدهای تولیدی که به هر دلیلی راکد بودند، فعال شدند و بسیاری از کارخانجات با تغییر خطوط، به سمت تولید اقلام مدنظر شیفت شدند و به سرعت تغییر کاربری دادند.

عالی با اشاره به پیام لبیک وزیر صنعت، معدن و تجارت به نامگذاری سال “جهش تولید” به پیشگاه مقام معظم رهبری، اضافه کرد: دستورات و پیگیری های قاطع وزیر صمت در بازدیدهای میدانی از استان‌های کشور در طول سال گذشته که رکورد بی نظیری را ثبت کرد، در سال پیش روی نیز به عنوان یک راهبرد اساسی در این وزارتخانه دنبال خواهد شد و مطمئناً در سایه حمایت های مستمر و بی دریغ رئیس جمهور و سایر ارکان دولت، گام های برداشته شده تکمیل تر می شود و آثار اقدامات در دست انجام برای مردم عزیز و سرافراز کشورمان ملموس تر می‌شود.

معاون وزیر صمت تصریح کرد: در سال “جهش تولید” وظیفه خود می دانیم برای تحقق منویات مقام معظم رهبری و جلب رضایت حداکثری ملت شریف ایران تلاش کنیم، قدر مسلم با استمرار تلاش مجاهدانه همه کارکنان وزارت صمت و به طور اخص مجموعه سازمان ایدرو، همراهی سازنده همه دستگاه‌های مسئول در حوزه تولید و البته همت والای همه صنعتگران و تولیدکنندگان، سالی سرشار از موفقیت و پیروزی را رقم بزنیم.

انتهای پیام/ب

دیگر خبرها

 • شرکت پشتیبانی امور دام مرغ مازاد مرغداران را می‌خرد
 • جلوگیری از همه‌گیری کرونا در گرو همراهی مردم با طرح فاصله‌گذاری اجتماعی است
 • رونالدو یکی از خاص‌ترین ماشین‌های دنیا را می‌خرد
 • ایجاد بازار، پیش‌نیاز جهش تولید است
 • صادرات مازاد انرژی در جهش تولیدی کشور تاثیرگذار است
 • جهش تولید در دوران تحریم با تقویت صنایع پتروشیمی میسر می‌شود
 • سیاستگذاری‌های جهش تولید، فعالیت دانش‌بنیان‌ها را تسهیل کند
 • شهروندان، گوشتِ مورد نیاز خود را از مراکز تحت نظارتِ دامپزشکی تهیه کنند
 • لزوم تهیه گوشت از مراکز نظارتی دامپزشکی
 • جهش تولید در گرو حمایت از فعالان اقتصادی است
 • برای تحقق شعار سال باید تولیدات‌مان را صادرات‌محور کنیم
 • تاثیر سقوط قیمت نفت بر تولیدات و وضعیت اقتصادی ترکمنستان
 • جهش تولیدات داخلی با بِرندسازی محصولات ملی
 • جهش در تولید، راهکار عبور از تورم و رکود در کشور است
 • نماینده مجلس: جهش تولید در گرو تعلق سود به تولیدکنندگان به جای دلالان است
 • دولت بار هزینه‌ای را از دوش کسب‌وکارهای خُرد بردارد
 • شهروندان گوشت مورد نیاز خود را از مراکز تحت نظارت دامپزشکی تهیه کنند
 • باید و نبایدهای خرید گوشت قرمز و مرغ در شرایط شیوع کرونا
 • کتلت سبزیجات به سبک بحرینی