درخواست کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل برای رفع تحریم‌ها علیه ایران، درخواست آنتونیو گوترش برای آتش بس فوری در یمن، درخواست آمریکا از عربستان برای پایان دادن به جنگ نفتی با روسیه و نشست مامور تشکیل کابینه عراق با سفرای کشورهای عضو دائم شورای امنیت از جمله مهم ترین خبرها و رویدادهای مرتبط با خاورمیانه در 24 ساعت گذشته بوده اند.

در این میان، باید به ادعای رسانه آمریکایی درباره مرگ جاسوس سیا در ایران نیز اشاره کرد.

به گزارش تابناک، خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از خانواده رابرت لوینسون جاسوس سابق سازمان سیا اعلام کرده است که دولت آمریکا نتیجه گیری کرده است که لویسنون مرده است.

براساس بیانیه ای که خانواده لوینسون منتشر کرده است، دولت آمریکا مدعی است که لوینسون در زندانهای ایران مرده است. آنها میگویند که نمیدانیم که چه زمانی و چگونه فوت کرده است اما مرگ وی به قبل از شیوع ویروس کرونا مربوط است. 

مقامات ایرانی بارها ادعای مقامات آمریکایی در زمینه بازداشت وی توسط نیروهای ایرانی و حضور وی در ایران را رد کرده اند. 

درخواست کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل برای رفع تحریم‌ها علیه ایران

خانم «میشل باچلت» کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد روز چهارشنبه در بیانیه‌ای خواستار ارزیابی مجدد در مورد تحریم‌های اعمال شده بر کشورهایی همچون ایران که با ویروس کرونا درگیر هستند، شد.

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد در بیانیه خود با تأکید بر اینکه در این برهه حساس، تحریم‌ها مانعی بر دسترسی به سلامت است، اظهار داشت: تحریم‌های وضع‌شده علیه بخش‌های اقتصاد کشورها باید برای رعایت سلامت عمومی جهان و برای حمایت از حقوق و زندگی میلیون‌ها نفر در این کشورها کاهش یافته یا معلق شوند.


میشل باچلت در بیانیه خود افزوده که تحریم‌ها در ایران باعث شده که بر دسترسی به داروهای اساسی، تجهیزات پزشکی از جمله ماسک و تجهیزات حمایتی برای کادر درمان تاثیر بگذارد.

وی همچنین خاطرنشان کرد: معافیت‌های بشردوستانه علیه تحریم‌ها باید تاثیر گسترده و عملی بر ارائه تجهیزات اساسی پزشکی داشته باشد و کشورها از این دسترسی‌ها نباید محروم باشند.

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد در پایان بیانیه خود آورده است: هیچ کشوری نمی‌تواند با شیوع این بیماری به تنهایی مقابله کند. ما باید با همبستگی، همکاری و مراقبت در این راستا اقدام کنیم.

درخواست آنتونیو گوترش برای آتش بس فوری در یمن

 «استفان دوژاریک» سخنگوی دبیرکل سازمان ملل در بیانیه ای اعلام کرد که «آنتونیو گوترش» روز چهارشنبه در واکنش به شیوع گسترده ویروس کرونا در سرتاسر جهان، خواستار برقراری آتش بس فوری در یمن شد.

در این بیانیه آمده است که گوترش از طرفهای درگیر در یمن می خواهد تا هرچه زودتر مخاصمات را متوقف کرده، و بر دستیابی به یک راه حل سیاسی مورد توافق تمرکز کنند و هر اقدام ممکن را برای مقابله با شیوع احتمالی ویروس کووید -۱۹ انجام دهند.

در واقع، این دعوت گوترش از طرفهای درگیر در جنگ یمن دنباله درخواست وی در روز دوشنبه برای برقراری آتش بس فوری و جهانی در مواجهه با ویروس کووید- ۱۹ بود.

دبیرکل سازمان ملل همچنین از طرفهای درگیر در یمن خواست تا با فرستاده ویژه او برای دستیابی به یک توافق کاهش تنش سراسری، پیشرفت در تدابیر اقتصادی و بشردوستانه که به کاهش رنج و تألم شهروندان یمنی و اعتمادسازی و همچنین از سرگیری یک فرآیند سیاسی فراگیر کمک کند، همکاری نمایند.

گوترش همچنین تأکید کرد که راه حل سیاسی تنها راه برای حل فراگیر و پایدار تعارض در یمن است.

گفتنی است که جنگ پنج ساله و ویرانگر یمن با قرار دادن دهها میلیون شهروند این کشور در آستانه یک قحطی بی سابقه، یکی از بزرگترین فجایع انسانی صدساله اخیر را رقم زده است.

درخواست آمریکا از عربستان برای پایان دادن به جنگ نفتی با روسیه 

آمریکا از عربستان خواسته است تا جنگ نفتی بر سر قیمت را با اعضای غیراوپک و روسیه متوقف کند.

در بیانیه‌ای که وزارت خارجه آمریکا روز چهارشنبه منتشر کرده به گفتگوی «مایک پمپئو»، وزیرخارجه آمریکا و «محمد بن سلمان»، ولیعهد عربستان سعودی اشاره و گفته شده دو طرف در ارتباط با مسائل مرتبط با قیمت نفت به تبادل نظر پرداختند.

در این بیانیه همچنین گفته شده که پمپئو و بن سلمان بر حفظ ثبات در بازار جهانی انرژی همزمان با تحولات فعلی تاکید کرده‌اند.

همچنین این بیانیه افزوده است که مقامات آمریکایی و سعودی در این تماس تلفنی نگرانی عمیق خود را در ارتباط با بحران شیوع جهانی کرونا اعلام کرده‌اند.

نشست مامور تشکیل کابینه عراق با سفرای کشورهای عضو دائم شورای امنیت

«عدنان الزرفی» مامور تشکیل کابینه عراق بعد از ظهر روز چهارشنبه با سفرای کشورهای عضو دائم شورای امنیت شامل روسیه، چین، فرانسه، آمریکا و انگلیس دیدار کرد.

دفتر اطلاع رسانی الزرفی در بیانیه‌ای اعلام کرد: «الزرفی در دیدار با سفرای کشورهای عضو دائم شورای امنیت در محل اقامت خود درباره بحران شیوع کرونا در جهان و عراق و موضوع کاهش قیمت نفت و در بازارهای جهانی و آینده روابط بین المللی در سایه پیامدهای خطیر این دو چالش پرداخت».

به گزارش پایگاه خبری بغداد الیوم، در ادامه این بیانیه آمده است: «نشست مذکور اوضاع سیاسی در عراق را در سایه تاخیر در تشکیل کابینه را بررسی کرد و الزرفی دیدگاه خود درباره تشکیل دولت ملی مرکب از همه طیف‌های عراقی که از کفایت و قدرت برای مقابله با بحران‌های داخلی و خارجی برخوردار باشد، مطرح کرد.»

بر اساس بیانیه مذکور، مامور تشکیل کابینه عراق بر ضرورت پاسخ به خواسته معترضان و تحصن کنندگان در شهرهای مرکز و جنوب عراق، برگزاری انتخابات زودهنگام آزاد و شفاف با همکاری سازمان ملل، از بین بردن همه مظاهر مسلحانه و انحصار سلاح به دست دولت به گونه‌ای که اقتدار و حاکمیت عراق را حفظ کند تاکید کرد.

«برهم صالح» رئیس جمهور عراق 27 اسفند ماه طی مراسمی عدنان الزرفی را مامور تشکیل دولت انتقالی کرد. پیش از الزرفی «محمد توفیق علاوی» برای تشکیل دولت انتقالی عراق مامور شده بود که در این امر ناکام ماند.

الزرفی از اعضای «فراکسیون النصر» به رهبری «حیدر العبادی» (نخست وزیر سابق) در پارلمان عراق است، اما معرفی او موجی از مخالفت شدید در میان گروه‌های پارلمانی به راه انداخته است.

او از زمان مکلف شدن طبق قانون ۳۰ روز مهلت دارد کابینه پیشنهادی خود را به پارلمان معرفی کند که با وجود مخالفت گروه‌های اصلی شیعی که اکثریت را در پارلمان تشکیل می‌دهند موفقیت الزرفی بعید به نظر می‌رسد.

در عراق هم با ثبت ۳۰ مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا شمار کل مبتلایان به ۳۴۶ نفر رسیده است که از این میان ۲۹ نفر جان باختند و ۸۹ نفر بهبود یافتند.

منبع: تابناک

کلیدواژه: کروناویروس نوروز 99 کرونا در ایتالیا کرونا در آمریکا جهش تولید ویروس هانتا تحولات خاورمیانه تحولات سوریه تحولات عراق تحولات یمن ایران و آمریکا برجام اروپا کروناویروس کروناویروس نوروز 99 کرونا در ایتالیا کرونا در آمریکا جهش تولید ویروس هانتا کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل مامور تشکیل کابینه عراق آمریکا از عربستان آتش بس فوری در یمن آنتونیو گوترش روز چهارشنبه بیانیه ای ویروس کرونا تحریم ها جنگ نفتی

منبع این خبر، وبسایت www.tabnak.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۷۳۸۲۰۰۶ را به همراه موضوع به آدرس info@khabarban.com ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

ماجرای شایعه شهادت سردار قاآنی و امیر پوردستان چه بود؟

نبرد سیاسی اصولگرایان با روحانی در روزهای کرونایی؛ قالیباف در فکر انتقام است؟

کفِ حقوق بازنشستگان ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان شد

عکس| هدیه سپاه به آمریکا

جزئیات پرداخت اجاره بهای خوابگاه‌های خودگردان دانشگاه تربیت مدرس

خبر بعدی:

تکذیب ادعای ترامپ درباره گفت‌وگوی پوتین با ولیعهد عربستان

کاخ کرملین با رد سخنان "ترامپ" درباره مذاکره تلفنی رئیس جمهوری روسیه با ولیعهد عربستان سعودی درباره کاهش تولید نفت، یادآور شد که آخرین گفت‌وگوی تلفنی پوتین با مقامات بلندپایه ریاض در اوایل ماه فوریه انجام شده بود. ۱۵ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۲ بین الملل اروپا نظرات - اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «نووستی»، "دمیتری پسکوف" سخنگوی کاخ کرملین اعلام کرد که "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهوری روسیه اخیراً هیچ مذاکره تلفنی با "محمد بن سلمان آل سعود" ولیعهد عربستان سعودی نداشته است.

پسکوف در تفسیر اظهارات "دونالد ترامپ" رئیس جمهوری ایالات متحده درباره وقوع چنین گفت‌وگویی گفت: «خیر، چنین مذاکره‌ای اصلاً صورت نگرفته است.»

سخنگوی کرملین از قضاوت در این باره که آیا ترامپ عمداً در توئیت خود این مطلب را اعلام کرده یا خیر، خودداری کرده و در پاسخ به این سؤال که آیا اشتباه ترامپ عمدی بوده یا نه ، یادآور شد: «مسلماً قضاوت درباره این مسئله برای ما دشوار است.»

روز گذشته ، رئیس جمهوری آمریکا در توئیتر خود نوشت: «تازه با دوستم "محمد بن سلمان" ولیعهد عربستان سعودی که با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه صحبت کرده بود، صحبت کرده‌ام و امیدوارم که آنها تولید نفت را حدود 10 میلیون بشکه و احتمالاً بسیار قوی‌تر از این، کاهش دهند.»

طبق اطلاعات منتشره در سایت رسمی کاخ کرملین ، آخرین گفت‌وگوی تلفنی بین ولادیمیر پوتین و رهبران عربستان سعودی در اوایل ماه فوریه صورت گرفت که پوتین با "ملک سلمان بن عبدالعزیز آل سعود" گفت‌وگو کرده بود.

گفتگوی تلفنی ترامپ و بن‌ سلمان درباره بازار نفترایزنی تلفنی پوتین و ترامپ درباره کرونا و نفت

این در حالی است که دونالد ترامپ صبح امروز در پاسخ به سئوال خبرنگاران درباره محتوای مذاکراتش با مسکو و ریاض، به صورت توئیتری پاسخ داد: «مسئله کاهش تولید نفت در ایالات متحده ، به عنوان امتیازدهی برای توافق کشورها در خصوص قیمت نفت را با روسیه و عربستان سعودی مورد بررسی قرار نگرفته است. البته آنها خواستار چنین کاهشی هستند، این برای کشورهایشان خوب است ، ولی ما درباره آن صحبتی نکردیم.»

پیش از این ، ترامپ مدعی شده بود که روسیه و عربستان سعودی قول داده‌اند تا تولید نفت را کاهش دهند.

انتهای پیام/

R1445/P/S8,89,90,1128/CT10 واژه های کاربردی مرتبط ولادیمیر پوتین بن سلمان اخبار "آمریکا" اخبار "عربستان سعودی" دونالد ترامپ

دیگر خبرها

 • آمریکا با روسیه و عربستان درباره جنگ نفتی مذاکره نمی‌کند
 • از «تشکیل وزارتخانه اقتصاد ملی» تا «تهدید آمریکا توسط عربستان به حذف دلار از معاملات نفتی»
 • تداوم نقض گسترده حقوق بشر در عربستان در سایه سکوت مجامع بین المللی
 • گوترش: گروه‌های تروریستی از بی ثباتی ناشی از شیوع کرونا سوء استفاده می‌کنند
 • دمشق نقض حقوق اهالی جولان اشغالی از سوی اسرائیل را محکوم کرد
 • گوترش از حمایت کشورها از طرح آتش بس در کشورهای درگیر جنگ استقبال کرد
 • گوترش: طرف‌های درگیر در ۱۱ کشور، طرح آتش‌بس را بررسی می‌کنند
 • درخواست گوترش برای توقف درگیری‌ها در کشورهای شاهد جنگ
 • گوترش: امروز دغدغه جهان باید مقابله با ویروس کرونا باشد
 • معنای تشر نفتی دونالد ترامپ
 • بحران فروش نفت و تشکیل جلسه فوری کشور‌های اوپک پلاس
 • ویدیو؛ آنتونیو کاندروا و پیگیری تمرینات در منزل
 • نامه ۱۵۰فعال سیاسی و دانشگاهی به گوترش برای لغو تحریم‌های ایران
 • انتقاد رئیس پیشین سیا از توافق آمریکا با طالبان
 • درباره یک اسلحه مخفی و تاریخی در آمریکا(+تصاویر)
 • تکذیب ادعای ترامپ درباره گفتگوی پوتین و بن سلمان
 • روسیه ادعای ترامپ درباره گفتگوی پوتین و بن سلمان را تکذیب کرد
 • نظریات توطئه‌ای که رنگ واقعیت به خود گرفتند/ از بمب‌های خفاش تا سلاح حمله قلبی + تصاویر
 • دیده بان حقوق بشر: ترکیه آب کردهای سوریه را قطع کرده است