خبرگزاری میزان- در آشوب‌های عراق، نقش اکانت‌های فیک توئیتری چشمگیر بود؛ اکانت‌هایی جعلی که هشتگ اغتشاش در عراق را ترند می‌کردند و جالب آنکه طبق بررسی انجام شده، ۵۸ هزار عدد از این اکانت‌ها از سوی کاربرانی سعودی بارگذاری می‌شد. تاریخ انتشار: 08:02 - 07 فروردين 1399 - کد خبر: ۶۰۱۶۱۸

گروه سیاسی خبرگزاری میزان؛ اواخر شهریور ۹۷، حدود یک ماه تا برگزاری راهپیمایی باشکوه اربعین حسینی زمان باقی مانده بود؛ آن اربعین نخستین اربعینِ پس از اضمحلال کامل داعش بود؛ از طرفی دیگر، در آن مقطع به تازگی انتخابات پارلمانی در عراق برگزار و هنوز دولت جدید در این کشور روی کار نیامده بود.

در آن سال، همه شرایط برای برگزاری مانور اقتدار مسلمانان و محور مقاومت در راهپیمایی اربعین فراهم بود که ناگهان خبر اغتشاش و آشوب در استان بصره عراق مخابره شد؛ ریشه این اغتشاش جایی نبود جزء یک سفارتخانه عریض و طویل در منطقه سبز بغداد، سفارتی که این پلاکارد بر سر در ورودی آن نصب شده بود: Embassy of the United States of America (سفارت ایالات متحده آمریکا).

بیشتر بخوانید:
فتنه یک آمریکایی در عراق / «برت مک‌گورک» کیست؟

آمریکایی‌ها از آشوب‌افکنی در بصره دو هدف عمده را دنبال می‌کردند: نخست، به بن‌بست کشاندن روند سیاسی در عراق و جلوگیری از تشکیل یک دولت مستقل در این کشور و دوم، ایجاد اخلال و اختلال در برپایی راهپیمایی اربعین که به نوعی مانور اقتدار محور مقاومت ضدآمریکایی و ضدصهیونیستی است.

تهدید آمریکا در آستانه اربعین ۹۷، بصره را به آتش می‌کشیم
«حسن سالم» نماینده جنبش عصائب ا‌هل‌الحق در پارلمان عراق در همان مقطع شهریور ۹۷، بعد از اتفاقات بصره طی بیانیه‌ای فاش کرد که «فرستاده رئیس‌جمهور آمریکا در عراق، تهدید کرده بود که در صورت عدم تشکیل دولت مطلوب واشنگتن، بصره را به آتش می‌کشد».

«عدی عواد» دیگر نماینده پارلمان عراق نیز در واکنش به حوادث بصره گفت که «برخی از اغتشاشگران در بصره از خارج از این استان آمده‌اند و ما سند‌هایی در اختیار داریم که ارتباط برخی از آن‌ها با کنسولگری آمریکا را ثابت می‌کند».

یکسال از آن ماجرا گذشت؛ توطئه آمریکایی‌ها به نتیجه نرسید؛ هم ناآرامی‌های مصنوعی بصره فروکش کرد؛ هم در عراق یک دولت مستقل تشکیل شد و هم راهپیمایی اربعین ۹۷ با شکوهی مثال زدنی و حضور بیش از ۲۰ میلیون زائر از سراسر جهان در کربلای معلی برگزار شد.

آمریکایی‌ها که از اربعین ۹۷ سیلی خورده بودند و با چشمانی غضب‌آلود در حال مشاهده تحکیم بیش از پیش محور مقاومت و گسترش جغرافیای مقاومت بودند، نقشه‌های توطئه‌آمیز خود را برای اربعین ۹۸ نگه داشتند؛ با این تفاوت که در روز‌ها و ماه‌های منتهی به اربعین ۹۸ سلسله اتفاقات دیگری نیز در راستای تحکیم و اقتدار بیش از پیش محور مقاومت نیز به وقوع پیوست؛ سلسله اتفاقاتی که سرآمد آن‌ها حماسه‌سازی‌های انصارالله یمن علیه رژیم متجاوز سعودی و هدف قرار دادن تاسیسات نفتی آرامکو در «بقیق» و «خریص» بود؛ اتفاقی که در تاریخ ۲۳ شهریور ۹۸ رخ داد و موجب توقف تولید ۵ میلیون ۷۰۰ هزار بشکه نفت سعودی در روز شد؛ بنابراین علاوه بر آمریکایی‌ها، عناصر توطئه‌گر دیگری نیز به نام سعودی‌ها برای ایجاد اخلال در برپایی راهپیمایی اربعین ۹۸ وارد گود شدند.

بیشتر بخوانید:
حماسه‌سازی یمنی‌ها و انصارالله/ سعودی‌ها منتظر عملیات شماره ۳ باشند؟!

حسن هانی‌زاده کارشناس مسائل منطقه‌ای در همین رابطه به خبرنگار میزان، گفت: تلقی سردمداران آمریکا و رژیم‌های صهیونیستی و سعودی این است که استمرار راهپیمایی باشکوه اربعین با مختصات و شعارهای راهبردی که این راهپیمایی دارد، برای محور وهابی - آمریکایی - صهیونیستی بسیار خطرناک است، لذا آنها به هر اقدامی دست می‌زنند تا هر چه می‌توانند از عظمت و شکوه مراسم اربعین که به نوعی قدرتنمایی جبهه مقاومت است، بکاهند.  

وی بیان داشت: مثلث آمریکا، رژیم صهیونیستی و سعودی از مدت‌ها قبل برنامه‌ریزی دقیقی را برای تحت‌الشعاع قراردادن راهپیمایی اربعین صورت دادند؛ بر همین مبنا، این مثلث و عوامل آن با سوء استفاده از مطالبات بحق جوانان عراقی به ایجاد و گسترش آشوب‌ها در عراق مبادرت ورزیدند و با طرح ریزی شعارهای انحرافی علیه بسیج مردمی و مرجعیت عراق، تلاش کردند تظاهرات را رادیکالیزه کنند.

از منظر طراحان مستقر در اتاق توطئه آمریکایی-سعودی راه اخلال در مانور اربعینی اقتدار محور مقاومت، به آشوب کشاندن شهر‌های مختلف عراق است؛ لذا این بار با یک گستره وسیع‌تر از سال گذشته، به طراحی توطئه آشوب پرداختند و به ایجاد اغتشاش در یک استان بسنده نکردند بلکه ناآرامی‌ها را به استان‌هایی نظیر بغداد و نجف نیز تسری دادند.

اتاق توطئه آمریکایی-سعودی برای ایجاد ناآرامی مصنوعی در عراق از تفاله‌های رژیم بعث عراق از جمله «رغد» دختر صدام معدوم نیز کمک گرفت. 

نقش بازمانده‌های رژیم بعث و جریانات لائیک سفارتخانه‌ای در آشوب‌های اخیر عراق
در همین رابطه، هانی‌زاده به خبرنگار میزان گفت: در اتفاقات اخیر عراق، بازمانده‌های رژیم بعث نیز به کمک مثلث آمریکا، رژیم صهیونیستی و سعودی شتافتند تا با به آشوب کشاندن اعتراضات مردمی، انتقام خود را از نظم سیاسی فعلی عراق بگیرند. در این میان علاوه بر عناصر وابسته به حزب منحله بعث، ردپای برخی جریانات لائیک از جمله شیعه‌نماهایی که از آنها با عنوان شیعه سفارتخانه‌ای یاد می‌شود، مشهود است.

آشوبگران اجیر شده توسط اتاق توطئه آمریکایی-سعودی در ظاهر خواستار بهبود امور معیشتی مردم عراق بودند، اما نیم‌نگاهی به اقدامات و شعار‌های آنها، پشت پرده ماجرا را عیان می‌کرد؛ شعار‌هایی تجویز شده از همان اتاق توطئه آمریکایی-سعودی در عنادورزی با محور مقاومت و حشدالشعبی عراق، ارتقای روابط تهران و بغداد و برپایی راهپیمایی باشکوه اربعین.

لشکر توئیتری سعودی برای آشوب‌افکنی در عراق!
در آشوب‌های عراق، نقش اکانت‌های فیک توئیتری چشمگیر بود؛ اکانت‌هایی جعلی که هشتگ اغتشاش در عراق را ترند می‌کردند و جالب آنکه آنطور که تارنمای راهبرد معاصر گزارش داد طبق بررسی انجام شده، ۵۸ هزار عدد از این اکانت‌ها از سوی کاربرانی سعودی بارگذاری می‌شد. علاوه بر جولان کاربران فیک سعودی در توئیتر برای ملتهب کردن اوضاع عراق، شبکه‌های آمریکایی – سعودی نظیر «الحره» و «العربیه» نیز به شدت فعال شدند و شایعات فراوانی را در خصوص وضعیت امنیتی و سیاسی عراق با هدف تحریک معترضان منتشر می‌کردند.

انتقام از نخست‌وزیری که زیر بار فشارهای آمریکا نمی‌رود
اما یکی دیگر از اهداف طراحان آمریکایی آشوب در عراق را باید انتقام‌گیری از دولت «عادل عبدالمهدی» بود ؛ نخست‌وزیری پیشین عراق که اقدامات بارزی را خلاف خواست و تمایل واشنگتن انجام داد؛ اولاً حاضر به مشارکت در تروریسم اقتصادی آمریکا علیه مردم ایران نشد؛ ثانیاً نه تنها اقدام به انحلال حشدالشعبی نکرد بلکه با ادغام آن در ارتش عراق، سبب ارتقاء جایگاه بسیج مردمی این کشور شد و ثالثاً در یکی از آخرین اقدامات خود، فرمان بازگشایی گذرگاه استراتژیک «قائم - البوکمال» در مرز با سوریه را صادر کرد. اقدامی که پیوستگی جغرافیایی و مانور ترانزیتی سه کشور اثرگذار محور مقاومت یعنی ایران و عراق و سوریه را تثبیت و تسریع می‌کند.   

روزنامه الاخبار لبنان در همان مقطع با انتشار اسنادی، طرح پیشنهادی عربستان سعودی به دولت ترامپ برای ناآرام کردن تهران، بغداد و بیروت را افشاء کرد. هسته اصلی این طرح به راه انداختن جنگ روانی علیه کشور‌های محور مقاومت است.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری میزان

کلیدواژه: اغتشاشات عراق راهپیمایی اربعین محور مقاومت آمریکایی ها اکانت ها آشوب ها

منبع این خبر، وبسایت www.mizanonline.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۷۳۸۲۰۰۹ را به همراه موضوع به آدرس info@khabarban.com ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

ماجرای شایعه شهادت سردار قاآنی و امیر پوردستان چه بود؟

نبرد سیاسی اصولگرایان با روحانی در روزهای کرونایی؛ قالیباف در فکر انتقام است؟

کفِ حقوق بازنشستگان ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان شد

عکس| هدیه سپاه به آمریکا

جزئیات پرداخت اجاره بهای خوابگاه‌های خودگردان دانشگاه تربیت مدرس

خبر بعدی:

لزوم صدور فرهنگ انقلاب و مقاومت از فضای مجازی

امام جمعه بجنورد با اشاره به وجوه فضای مجازی گفت: تقویت در عرصه‌های مختلف همچون روحیه جهادی، تقویت فرهنگ دین و انقلاب و صدور نگاه مقاومت به نقاط مختلف دنیا از جمله مزایای برد و گستره وسیع و جهانی فضای مجازی است.

به گزارش خبرگزاری فارس از بجنورد حجت‌الاسلام‌والمسلمین ابوالقاسم یعقوبی در سخنانی که امروز در فضای مجازی منتشر کرده بود، با اشاره به اهمیت رعایت دستورات پزشکی و قوانین وضع‌شده اظهار کرد: در خانه ماندن و عدم رعایت آن به‌عنوان قانون، حق‌الناس است و حضور در جمع و اشاعه ویروس و بیماری در افراد دیگر حق‌الناس ایجاد می‌کند.

وی همچنین به اهمیت فضای مجازی نیز اشاره کرد و گفت: باید در فضای مجازی قوی شویم و این سخن رهبر انقلاب را باید مورد تأکید و دقت قرارداد.

امام جمعه بجنورد برخی از مزایای استفاده از فضای مجازی را مورد تاکید قرار داد و افزود: تقویت در عرصه‌های مختلف همچون روحیه جهادی، تقویت فرهنگ دین و انقلاب و صدور نگاه مقاومت به نقاط مختلف دنیا از جمله مزایای برد و گستره وسیع و جهانی فضای مجازی است.

وی در ادامه به برخی از نقاط ضعف و وجوه منفی فضای مجازی نیز اشاره کرد و ادامه داد: عدم مدیریت صحیح حضور جوانان و فرزندان در فضای مجازی خطرناک است، زیرا می‌تواند شبهه ساز، بصیرت سوز و ایجاد انحراف در افراد سالم را به همراه داشته باشد.

نماینده ولی‌فقیه در خراسان شمالی روز جوان و سالروز ولادت حضرت علی‌اکبر را به‌تمامی جوانان تبریک گفت و خاطرنشان کرد: جوان ایرانی باید خود را این حضرت والا مقام بسنجد و باید علیه هجمه‌های دشمنان به‌سوی جوانان اقدام کرد و زیرا اگر جوانی در فضای مجازی آسیب ببیند، جبران آن سخت خواهد بود.

وی خانه‌نشینی را فرصتی برای تربیت و تذکر بیشتر جوانان و نوجوانان دانست.

امام‌جمعه بجنورد در انتها به سالروز ولادت امام زمان نیز اشاره کرد و گفت: باید منتظر راستین امام زمان باشد زیرا انتظار عملی است که در نزد خداوند از جمله برترین اعمال شمرده‌شده و باید انتظار عملی را به نمایش گذاشت و از شعاری عمل کردن خودداری کرد.

انتهای پیام/

دیگر خبرها

 • آشوب در بازار نفت؛ آیا ویروس کرونا در حال نابودی صنعت نفت است؟
 • تولید روزانه ۲هزار ماسک در شهریار با همکاری بسیج و آموزش و پرورش
 • بومی‌سازی خمیرهای رسانه برای استفاده در مدار شیشه عقب خودرو
 • «حنظله» نخستین نماد گرافیکی مقاومت فلسطین/ ترور «ناجی العلی» جنبشی هنری علیه رژیم صهیونیستی ایجاد کرد
 • سعید حجاریان در انتظار «اغتشاش» پس از کرونا!
 • گروه‌های مقاومت مانع کودتای احتمالی در عراق هستند
 • مرحله دوم توزیع بسته‌های بهداشتی در روستاهای بجنورد آغاز شد
 • از فعالیت گشت های امنیتی و ضدعفونی کردن محلات تا مشارکت در نظارت بر اصناف اردکان
 • بازدید فرمانده ناحیه بسیج اردکان از ایستگاه غربالگری
 • خروج نیروهای نظامی آمریکا رزمایشی تاکتیکی است/ هدف آمریکا، فرماندهان نظامی و رهبران سیاسی مقاومت است
 • ارتباط اقتصادی در عراق مانع تهدیدهای نظامی
 • نماینده مجلس: به دولت گفتیم به‌خاطر کرونا انتخابات را به تعویق بیندازد اما مقاومت کرد
 • جانباز کرمی اسوه ایثار، فداکاری و تندیس مقاومت و پایداری بود
 • هرگونه اقدام آمریکا در عراق با پاسخ قاطع محور مقاومت مواجه خواهد شد‌
 • شهید سلیمانی سنگ‌بنای اخراج نظامیان آمریکایی را از منطقه فراهم کرده بود
 • اقدامات جهادی مواکب اربعین حسینی اندیمشک در مقابله با کرونا ادامه دارد
 • تحلیلگر عراق: آمریکا به الزرفی برای منحل کردن الحشد الشعبی امیدوار است
 • تحلیلگر عراق: آمریکا به الزرفی برای منحل کردن الحشدالشعبی امیدوار است
 • برخی اعراب در پی به تأخیر انداختن اخراج آمریکا از عراق هستند/مقاومت منتظر ساعت صفر عملیات علیه اشغالگران