خبرگزاری آریا -
افسردگی بعداز کرونا
بعد از شیوع ویروس کرونا و ایجاد تغییرات اجباری در سبک زندگی، متأسفانه روانشناسان اعلام کرده‌اند که امکان عود مجدد افسردگی در افرادی که پیش از این، افسردگی را تجربه کرده بودند افزایش پیدا خواهد کرد. بهتر است قبل از آنکه درمان را شروع کنیم از همین الان نسبت به پیشگیری اقدامات لازم را انجام دهیم.


استرس و اضطراب شدید در وضعیت موجود به احتمال شرایط را برای ابتلاء بسیاری از افراد و هموطنان به اختلال افسردگی عمده مهیا نماید. نشانه‌های افسردگی عمده گسترش افکار نا امیدی، عدم لذت از زندگی، گوشه گیری، میل به خودکشی و پایان زندگی و افزایش غم و اندوه است.
متخصصان حوزه سلامت روان تاکید می‌کنند که در هنگام شیوع ویروس کرونا از سلامت روان خود مراقبت کنید.
- سعی کنید از گمانه‌زنی‌ها خودداری و منابع معتبری را در مورد شیوع این بیماری جستجو کنید.
- شایعه و حدس و گمان می‌تواند اضطراب برانگیزد. دسترسی به اطلاعات با کیفیت بالا در مورد ویروس می‌تواند به شما کمک کند تسلط بیشتری به پیرامون خود داشته باشید.
- از همه اخبار دوری نکنید و همچنان به اطلاع‌رسانی و آموزش ادامه دهید، اما در صورت مزاحم بودن اخبار، خواندن آنها را محدود کنید.
- برای کسب آرامش بیشتر از تکنیک‌های مدیریت استرس مانند یوگا، مدیتیشن و تای چی استفاده کنید. در خانه فعالیت بدنی داشته باشید. نرمش‌های ساده باعث افزایش سطح هورمون‌های اندروفین و سروتونین شده و به شما احساس بهتری می‌دهد.
- یک رژیم غذایی متعادل داشته باشید.
موضع دلسوزانه و حمایتی، شانس پیشگیری و بهبود را افزایش می‌دهد. به یاد داشته باشید که هر سرماخوردگی یا سرفه مربوط به ویروس کرونا نیست.
طبیعی است که هنگام خواندن خبرهایی در مورد شیوع بیماری، احساس آسیب‌پذیری کنید. اما مهم است که این احساسات را کنترل و به دیگران یادآوری کنید تا از سلامت جسمی و روحی شما مراقبت کنند. همچنین باید از عادت‌هایی که در دراز مدت مضر هستند، مانند سیگار کشیدن و نوشیدن الکل خودداری کنید.
ویروس کرونا باعث عود مجدد افسردگی می‌شود
چند توصیه برای مراقبت از خود در جهت پیشگیری از عود مجدد افسردگی
کاهش انتظار از خود
شما زمانی مضطرب می‌شوید که فکر می‌کنید باید همه چیز مرتب و تحت کنترل و اراده شما باشد، بهتر است به خودتان یادآور شوید که من فقط یک انسانم و قادر به کنترل و انجام هرکاری نیستم، زمانیکه حد و حدود خود را درک کنید و انتظار زیادی از خودتان نداشته باشید، از اتفاقاتی که می‌افتد کمتر ناراحت و مضطرب می‌شوید.
به طور مرتب ورزش کنید
چگونه ورزش باعث افزایش روحیه می‌شود؟
- ورزش منظم روزانه به بهبود کیفیت خواب و کنترل احساسات درونی کمک می‌کند.
- ورزش می‌تواند با ایجاد اعتمادبه‌نفس توانایی کنترل احساسات را بیشتر کند.
- ورزش باعث دوری از افکار منفی و تلاش برای کسب تجربیات جدید می‌شود.
- ورزش گروهی زمینه را برای دیدار و ملاقات با دیگران و کسب حمایت عمومی بیشتر می‌کند.
تغییر در تعداد مواد شیمیایی موجود در مغز از قبیل سروتونین، هورمون‌های استرس و اندورفین هنگام ورزش، که این خود افزایش سطح انرژی را به دنبال دارد.
ورزش و انجام حرکات بدنی می‌تواند وسیله‌ای برای رهایی از ناامیدی باشد.
دوری از افکار منفی
بیشتر افرادی که از افسردگی رنج می‌برند به سختی می‌توانند دید مثبتی به زندگی داشته باشند، به همین دلیل گذشت زمان، تمرکز روی افکار منفی و پرورش آنها باعث عود مجدد افسردگی در آنها می‌شوند به همین دلیل پیشنهاد می‌شود که در لحظه زندگی کنید تا از افکار مزاحم رهایی یابید. همچنین می‌توانید از شیوه‌های ذهن آگاهی برای رهایی از افکار منفی و تقویت افکار مثبت استفاده کنید.
شناسایی محرک‌ها
اگر چه بیشتر افرادی که از افسردگی رنج می‌برند علائم مشابهی دارند اما علت افسردگی در هر فردی با دیگری متفاوت است. هر کسی محرک‌های منحصر به فرد خود را دارد که از طریق شناسایی می‌تواند از خودش در برابر آنها محافظت کند. در مورد محرک‌هایی مانند دیدن افرادی خاص، قرار گرفتن در مکانی خاص، فرا رسیدن رویداد و تاریخی خاص که شما را به عود مجدد افسردگی سوق می‌دهد فکر کنید و ببینید چه راهکارهایی برای کاهش تحریک‌پذیری از آنها پیدا می‌کنید.
جلوگیری از افسردگی بعداز کرونا
یادداشت احساسات
تهیه یک دفتر یادداشت که روزانه احساسات خود را در آن ثبت کنید بهترین کار برای تقویت خودآگاهی است. چک کردن روزانه وضعیت احساسی می‌تواند در پیشگیری از عود مجدد افسردگی به شما کمک کند. اگر وقت زیادی برای نوشتن ندارید کافی است احساسات خود را در چند جمله خلاصه کنید و یا وضعیت احساسی خود را از 0 تا 10 امتیازبندی کنید و هر روز به حال روحی خودتان یک امتیاز بدهید. به طور کلی، الگویی از احساسات منفی که در حدود 7 تا 10 روز به طول بیانجامد نشان دهنده وضعیت بحرانی و درخواست کمک فوری است.
درخواست کمک از دیگران
درست است که اتکا به خود نشانه خوبی از قدرت و خودکفایی است ولی برای رهایی از تنهایی و پیشگیری از عود مجدد افسردگی بهتر است از افرادی به عنوان حامی و پشتیبان کمک بگیرید، این می‌تواند شامل اعضای خانواده و یا دوستان نزدیک شما باشد.
مراقبت از خود
این همان چیزی است که همه ما اغلب فراموش می‌کنیم، هرازگاهی خودتان را در اولویت قرار دهید. اگر احساس خستگی کردید آن روز را تعطیل کرده و به رختخواب بروید. برای انجام کاری که از آن لذت می‌برید وقت بگذارید و مراقب سلامتی خود باشید. ارتباط عمیقی بین روح و جسم برقرار است پس خوب بخورید، ورزش کنید، به اندازه کافی بخوابید و از زندگی لذت ببرید.
آرام باشید
استرس منجر به وخیم‌تر شدن افسردگی می‌شود، بنابراین مرتباً تکنیک‌های آرام بخش را تمرین کنید. راه‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید خودتان را به وسیله‌ی آنها به آرامش برسانید از قبیل دعا کردن، نماز خواندن، گوش دادن به موسیقی آرام بخش، دوش گرفتن، مدیتیشن و...
رژیم غذایی مناسب
یک رژیم غذایی سازگار با خلق و خو شامل مقدار زیادی غذای سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 (به طور خاص، دانه کتان، روغن بذر کتان و ماهی) است. اگر با خوردن غذاهای سرشار از امگا 3 مشکل دارید از مکمل‌ها کمک بگیرید و مصرف قندها و کافئین را به حداقل برسانید.
کنترل عادات خواب
تحقیقات قابل استنادی وجود دارد که نشان می‌دهد داشتن یک برنامه خواب نامنظم شامل دیر به رختخواب رفتن و نداشتن خواب کافی احتمال عود افسردگی را افزایش می‌دهد. حدوداً هشت ساعت خواب شبانه الزامی است، بنابراین بهتر است قبل از خواب با دوش آب گرم یا خواندن کتاب و... خود را به آرامش دعوت کنید تا خواب خوبی را تجربه کنید.
پایبندی به مصرف داروهای ضد افسردگی
معمولاً تا شش ماه بعد از شروع مصرف داروهای ضدافسردگی حالتان بهتر می‌شود و ممکن است وسوسه شوید که مصرف داروهایتان را قطع کنید، برای پیشگیری از عود مجدد افسردگی بهتر است با پزشک خود در مورد زمان و چگونگی متوقف کردن داروها مشورت کنید.
گردآوری: بخش روانشناسی بیتوته

خرید و فروش سکه و طلای آب شده
کنترل احساسات و درمان افسردگی
لپ تاپ موردنظرت رو بابهترین قیمت بازاربخر
مشاوره آنلاین در تلگرام و واتس آپ
همین حالا وکیل بگیر
این تست شخصیت شما را مشخص می کند
آخرین قیمت هاو زمان تخفیف محصولات دیجیتال
آموزش و مشاوره رایگان اصول معاملات طلا
پاسخگویی رایگان به سوالات روانشناسی شما
دلچسب ترین سفر زندگیت را تجربه کن
همین حالا کسب درآمداز بازار طلا رو شروع کن
سود معامله طلادر بازار کنونی رو از دست نده

تازه های روانشناسی(مشاوره خانواده، روانشناسی کودکان، روانشناسی زناشویی، تست روانشناسی،موفقیت و...) سایر مطالب روانشناسی
محک زدن شخصیت درونی با این تست جالب روان شناسی

تقویت هوش در بزرگسالان

برنامه‌ریزی درسی کنکوری ها در نوروز

چگونه شاد باشید: 8 راه برای شادتر شدن

قانون مورفی چیست و شامل چه چیزهایی می شود؟

آیا نگرانی و استرس ،خطر ابتلا به ویروس کرونا را افزایش می دهد؟

چگونه هوای دخترانتان را داشته باشید؟

آیا ویروس کرونا باعث افسردگی می‌شود

3 روش برای آرامش در هنگام شیوع کرونا ویروس

تست تشخیص افسردگی دکتر دیوید برنز

چه کنیم اضطراب ویروس کرونا نداشته باشیم؟

10 علامت که میتواند شما را آگاه کند افسردگی دارید
سایر مطالب روانشناسی

منبع: خبرگزاری آریا

کلیدواژه: افسردگی می شود داشته باشید ویروس کرونا افکار منفی

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۷۳۸۲۰۷۲ را به همراه موضوع به آدرس info@khabarban.com ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

جنجال واردات یک دارو برای درمان بیماران کرونا در ایران؛ پای مافیای دارو در میان است؟

ماجرای شایعه شهادت سردار قاآنی و امیر پوردستان چه بود؟

نبرد سیاسی اصولگرایان با روحانی در روزهای کرونایی؛ قالیباف در فکر انتقام است؟

کفِ حقوق بازنشستگان ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان شد

مالک ایرانی باشگاه لیگ برتری در پی جذب ستاره‌های رئال

خبر بعدی:

سلطانی‌فر: باشگاه‌ها فرصت لازم برای آماده‌سازی و تمرین را خواهند داشت

به گزارش گروه ورزشی خبرگزاری ایسکانیوز، مسعود سلطانی‌فر در گفت‌وگو با پایگاه خبری تحلیلی پزشکی ورزشی ایران، اظهار کرد: در جلسه ستاد مقابله با کرونا در ورزش که در فدراسیون پزشکی ورزشی برگزار شد، با حضور اساتید و پزشکان بزرگوار این فدراسیون مباحث مثبت و اطلاعات خوبی رد و بدل شد. همان‌طور که مستحضرید، به منظور قطع زنجیره کرونا تمام اماکن ورزشی و باشگاه‌ها تعطیل شده است، با این حال ورزشکاران حرفه‌ای و آماتور با آموزش‌هایی که دیدند و همت خودشان فعالیت‌های خود را کاملاً تعطیل نکرده‌اند و در منزل با استفاده از ابزار و امکاناتی که دارند به تمرینات‌شان ادامه می‌دهند.

وی در ادامه افزود: به‌هرحال الان حدود یک ماه و نیم است که مسابقات ورزشی در سطوح مختلف و در تمام رشته‌ها متوقف شده است تا بتوانیم از شیوع و گسترش این بیماری جلوگیری کنیم. باید ببینیم برنامه‌های مقابله با کرونا و موفقیت‌های حاصله چگونه بوده است تا بتوانیم با یک اُفق بهتری برای ادامه مسابقات مختلف تصمیم‌گیری کنیم.

وزیر ورزش و جوانان ادامه داد: با توجه به اقدامات خوبی که مدافعان عرصه سلامت در کادر بهداشتی درمانی کشور و مدیران دولتی انجام دادند، مدیریت بیماری کرونا در کشور وضعیت مناسب‌تری به نسبت هفته‌های گذشته پیدا کرده است و بهتر می‌توانیم به نیازهای مردم و کسانی که دچار این بیماری هستند، پاسخ دهیم.

وزیر ورزش و جوانان ادامه داد: در هر صورت ما از دوستان خواستیم با توجه به وضعیتی که در کشور هست، حداکثر تا پایان هفته آینده به جمع‌بندی متناسب با سیاست‌هایی که ستاد ملی مقابله با کرونا تدوین خواهد کرد و توصیه‌هایی که آنها خواهند داشت، برسیم.

وی تصریح کرد: قطعاً پیگیری مسابقات و لیگ‌ها به یکباره اتفاق نخواهد افتاد و ستاد مقابله با کرونا در ورزش زمان لازم را برای آماده‌سازی و تمرینات تیم‌ها در نظر خواهد گرفت.

وزیر ورزش و جوانان همچنین با اشاره به فعالیت‌ها و خدمات فدراسیون پزشکی ورزشی، افزود: فعالیت‌های خوبی را در این فدراسیون از نزدیک شاهد بودیم و فکر می‌کنم نیاز است تا حرکت کامل‌تری انجام دهیم تا خدمات هم کامل‌تر شود و شرایط خاصی به وجود بیاوریم تا بتوانیم برای ورزشکاران‌مان که در مراحل مختلف ورزشی دچار آسیب می‌شوند، یا در مرحله توانمندسازی‌شان سرویس‌هایی بدهیم تا آنها بتوانند هرچه سریع‌تر به ورزش و فعالیت‌های ورزشی برگردند و با دانشی که متخصصان پزشکی ورزشی ما دارند بتوانیم شرایط مناسب‌تری را برای این قشر فراهم کنیم.

وزیر ورزش و جوانان اضافه کرد: مباحث زیادی در این زمینه مطرح شد و شرکت‌کنندگان در جلسه به این جمع‌بندی رسیدند که به منظور تکمیل خدمات فدراسیون پزشکی ورزشی یک مرکز جامع به‌عنوان مکمل خدمات برای این فدراسیون راه‌اندازی شود. در این رابطه پیش‌تر زمینی در مجموعه ورزشی آزادی به همین منظور در نظر گرفته شده بود و در مرحله مشاوره قرار داشت که به‌زودی با برگزاری نشست‌های تخصصی و همکاری شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی و فدراسیون پزشکی ورزشی کار ایجاد این مرکز را آغاز می‌کنیم

104 / 351 مسعود سلطانی فر کرونا در ورزش وزیر ورزش و جوانان وزارت ورزش لیگ برتر تعطیلی لیگ

دیگر خبرها

 • ژاوی هم برای مقابله با کرونا دست به جیب شد
 • کمک یک میلیون یورویی ژاوی به بیمارستان بارسلونا
 • اقدامات جهادی جامعه ورزش وجوانان لرستان در مبارزه با کرونا / ارائه کلیپ های آموزشی- ورزشی برای مردم در فضای مجازی
 • نایب رئیس باشگاه بارسلونا به ویروس کرونا مبتلا شد
 • به ثبات مدیریتی اعتقاد و تاکید دارم/فضای سخت اقتصادی برایم تازگی ندارد/سمن‌های استان کرمان توانایی و ظرفیت‌های بسیار بالایی دارند
 • ضرر نجومی ویروس کرونا به ستاره ورزش جهان
 • رقابت اهالی ورزش شهربابک این بار با کرونا
 • شهروندان قزوینی، ورزش در ایام قرنطینه را فراموش نکنند
 • کرونا ضربه بزرگی به ورزش زد/ شوک بدی به خانواده ما وارد شد
 • ستارگان لیگ بسکتبال حرفه‌ای آمریکا برای مبارزه با کرونا دست به کار شدند
 • سرفه های مشکوک مجری شبکه ورزش و پاسخ او درباره احتمال ابتلا به کرونا
 • برگزاری جشنواره فرهنگی ورزشی مجازی در لرستان
 • کاسمیرو: برای من شکست کرونا مهم‌تر از قهرمانی در لالیگا است
 • مقابله با کرونا نیازمند وحدت ملی است/ اقدامات جامعه ورزش برای شکست این ویروس چشم‌گیر بود
 • اقدامات جامعه ورزشی کشور در مبارزه با ویروس کرونا
 • ورزش در خانه تضمین سلامت در فاصله‌گذاری اجتماعی
 • ۳۵ درصد افراد بعد از سکته قلبی افسرده می‌شوند
 • موافقت باشگاه بایرن مونیخ با کاهش دستمزد‌ها
 • سامانه غربالگری اضطراب ناشی از کرونا در یزد راه‌اندازی شد