در شرایطی که اندازه قد انسان تا حد زیادی با ژنتیک در ارتباط است، دریافت مواد مغذی به میزان کافی از رژیم غذایی قطعا برای رشد و نمو مناسب امری ضروری محسوب می شود.

به گزارش گروه سلامت عصر ایران به نقل از "هلث لاین"، زمانی که انسان به حداکثر اندازه قد خود می رسد، دیگر امکان افزایش قد وجود ندارد اما مصرف برخی مواد غذایی می تواند با حفظ سلامت و قدرت استخوان ها، مفاصل و کل بدن به حفظ اندازه قد شما با گذشت زمان کمک کنند.

به عنوان مثال، پروتئین نقشی کلیدی در رشد سالم انسان ایفا می کند، و همچنین در ترمیم بافت و عملکرد سیستم ایمنی نقش دارد.

کلسیم، ویتامینمنیزیم، و فسفر از دیگر مواد مغذی هستند که در سلامت استخوان، عنصری کلیدی برای رشد و افزایش قد، نقش دارند.

همچنین، برخی پژوهش ها نشان داده اند که پروبیوتیک ها که از انواع باکتری های خوب محسوب شده و اغلب در غذاهای تخمیر شده وجود دارند، می توانند به تقویت رشد در کودکان کمک کنند.

در ادامه با 11 خوراکی که می توانند به افزایش قد یا حفظ آن کمک کنند، بیشتر آشنا می شویم.

لوبیا

لوبیا یک ماده غذایی بسیار مغذی و به طور خاص، منبع خوبی برای پروتئین است.

پروتئین نشان داده است که سطوح عامل رشد انسولین مانند 1 (IGF-1)، هورمونی مهم در تنظیم رشد کودکان، را افزایش می دهد.

همچنین، لوبیا سرشار از آهن و ویتامین های B است که می توانند به محافظت در برابر کم خونی، شرایطی که به واسطه کمبود گلبول های قرمز سالم در بدن تعریف می شود، کمک کنند.

آهن نه تنها برای رشد بافت نیاز است، بلکه کم خونی ناشی از فقر آهن ممکن است به تاخیر در رشد کودکان منجر شود.

افزون بر این، لوبیاها سرشار از مواد مغذی دیگر مانند فیبر، مس، منیزیم، منگنز و روی هستند.

مرغ

سرشار از پروتئین و برخی مواد مغذی ضروری دیگر، مرغ می تواند یک گزینه عالی برای افزودن به رژیم غذایی باشد.

به طور خاص، مرغ منبع خوبی برای ویتامین B12 است که یک ویتامین محلول در آب محسوب شده و برای افزایش قد و حفظ اندازه قد انسان اهمیت دارد.

همچنین، گوشت مرغ حاوی تائورین است که این اسید آمینه در ساخت استخوان و تنظیم رشد نقش دارد.

یک وعده سه اونسی (85 گرم) مرغ می تواند حدود 20 گرم پروتئین ارائه کند.

اگرچه محتوای مواد مغذی مرغ می تواند بر اساس نوع برش و پخت اندکی متفاوت باشد، این ماده غذایی منبع خوبی برای نیاسین، سلنیم، فسفر و ویتامین B6 نیز محسوب می شود.

بادام

بادام حاوی بسیاری از ویتامین ها و مواد معدنی ضروری برای رشد مناسب و افزایش قد انسان است.

افزون بر محتوای چربی های سالم، بادام منبع خوبی برای فیبر، منگنز، و منیزیم است.

افزون بر این، بادام سرشار از ویتامین E است که یک ویتامین محلول در چربی محسوب شده و عملکرد آنتی اکسیدانی دارد.

کمبود این ویتامین می تواند با برخی عوارض جانبی جدی، از جمله اختلال در رشد کودکان همراه باشد.

بادام ممکن است به تقویت سلامت استخوان ها نیز کمک کند. در یک مطالعه کوچک با حضور 14 شرکت کننده، مصرف بادام با مهار تشکیل استئوکلاست ها، نوعی سلول که بافت استخوانی را تخریب می کند، مرتبط بود.

سبزیجات برگدار

سبزیجات برگدار مانند اسفناج، کیل، آراگولا، و کلم از جمله فوق ستاره های دنیای تغذیه محسوب می شوند.

در شرایطی که مقدار مواد مغذی بین انواع مختلف متغیر است، سبزیجات برگدار به طور کلی مقدار چشمگیری ویتامین C، کلسیم، آهن، منیزیم و پتاسیم ارائه می کنند.

همچنین، آنها سرشار از ویتامین K هستند که این یک ماده مغذی می تواند تراکم استخوانی را افزایش داده و از رشد مناسب و کمک به حفظ اندازه قد پشتیبانی کند.

یک مطالعه با حضور 103 زن نشان داد که مصرف منظم سبزیجات برگدار با کاهش چشمگیر خطر کاهش توده استخوانی مرتبط بوده است.

ماست

ماست منبع خوبی برای برخی مواد مغذی کلیدی مهم برای رشد است که از آن جمله می توان به پروتئین اشاره کرد.

در حقیقت، یک وعده 7 اونسی (200 گرم) ماست یونانی تقریبا 20 گرم پروتئین ارائه می کند.

همچنین، برخی انواع ماست حاوی پروبیوتیک ها هستند که این باکتری های مفید می توانند به تقویت سلامت روده کمک کنند.

افزون بر تقویت سیستم ایمنی و کاهش التهاب، برخی پژوهش ها نشان داده اند که پروبیوتیک ها می توانند به افزایش رشد کودکان کمک کنند.

ماست منبع خوبی برای برخی مواد مغذی درگیر در ساخت استخوان نیز است که از آن جمله می توان به کلسیم، منیزیم، فسفر و پتاسیم اشاره کرد.

سیب زمینی شیرین

سیب زمینی شیرین یک ماده غذایی بسیار سالم است.

سیب زمینی شیرین سرشار از ویتامین A است که می تواند به بهبود سلامت استخوان ها و افزایش قد یا حفظ اندازه قد کمک کند.

همچنین، این ماده غذایی حاوی فیبرهای محلول و نامحلول است که می تواند سلامت گوارش را بهبود بخشیده و رشد باکتری های خوب روده را تقویت کند.

حفظ یک میکروبیوم سالم روده می تواند جذب مواد مغذی را تقویت کرده و بر همین اساس، ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز برای رشد و نمو به خوبی جذب بدن می شوند.

افزون بر این، سیب زمینی شیرین حاوی مواد مغذی مهم دیگر از جمله ویتامین C، منگنز، ویتامین B6، و پتاسیم است.

کینوآ

کینوآ یک دانه بسیار مغذی و یکی از معدود مواد غذایی گیاهی است که به عنوان پروتئین کامل در نظر گرفته می شود، به این معنی که حاوی تمام نه اسید آمینه ضروری مورد نیاز بدن است.

همچنین، کینوآ منبعی عالی برای منیزیم، یک ماده ضروری برای بافت استخوانی که می تواند تراکم معدنی استخوان را افزایش دهد، محسوب می شود.

افزون بر این، هر وعده کینوآ حاوی دوزی مناسب از منگنز، فولات، و فسفر است که همگی برای سلامت استخوان ها اهمیت دارند.

تخم مرغ

تخم مرغ یک منبع غذایی بسیار مغذی محسوب می شود.

به طور خاص، تخم مرغ سرشار از پروتئین است و یک تخم مرغ بزرگ می تواند حدود 6 گرم پروتئین ارائه کند.

افزون بر این، تخم مرغ حاوی ویتامین ها و مواد معدنی ضروری دیگر برای رشد است که از آن جمله می توان به ویتامین D اشاره کرد که به افزایش جذب کلسیم و حفظ سلامت استخوان ها کمک می کند.

توت ها

توت ها مانند توت فرنگی، توت سیاه، تمشک، و بلوبری همگی حاوی مواد مغذی مهمی هستند که به حفظ سلامت انسان کمک می کنند.

توت ها به طور خاص سرشار از ویتامین C هستند که رشد سلولی و ترمیم بافت ها را بهبود می بخشد.

همچنین، ویتامین C سنتز کلاژن را افزایش می دهد که فراوان‌ترین پروتئین در بدن محسوب می شود.

مطالعات نشان داده اند که کلاژن می تواند تراکم استخوانی و سلامت استخوان ها را افزایش دهد که می تواند به رشد بهتر و افزایش قد یا حفظ قد انسان کمک کند.

توت ها منبع خوبی برای مواد مغذی دیگر، از جمله فیبر، ویتامین K، و منگنز هستند.

ماهی سالمون

سالمون یک ماهی چرب و سرشار از اسیدهای چرب امگا-3 است.

اسیدهای چرب امگا-3 نوعی چربی دوستدار قلب هستند که نقش مهمی در رشد و نمو انسان دارند.

برخی پژوهش ها نشان داده اند که اسیدهای چرب امگا-3 می توانند در سلامت استخوان ها نقش داشته و ممکن است تغییر و تبدیل استخوانی را برای به حداکثر رساندن رشد بهبود ببخشند.

افزون بر این، سطوح کم اسیدهای چرب امگا-3 می تواند با افزایش خطر مشکلات خواب در کودکان مرتبط باشد که می تواند اثری منفی بر رشد داشته باشد.

ماهی سالمون منبع خوبی برای مواد مغذی دیگر، از جمله ویتامین های B، پروتئین، سلنیم و پتاسیم است.

شیر

شیر اغلب به عنوان بخشی کلیدی در یک رژیم غذایی متعادل و سالم در نظر گرفته می شود.

شیر با تامین برخی مواد مغذی که برای سلامت استخوان ها ضروری هستند، از جمله کلسیم، فسفر و منیزیم می تواند از رشد سالم انسان پشتیبانی کند.

افزون بر این، شیر سرشار از پروتئین است و یک وعده 244 میلی لیتری از آن می تواند نزدیک به 8 گرم از این ماده مغذی را ارائه کند.

برخی مطالعات نشان داده اند که شیر گاو ممکن است محرکی برای رشد در کودکان باشد و ممکن است از افزایش وزن و عضله سازی نیز پشتیبانی کند.

با این وجود، اگر به یک آلرژی یا عدم تحمل غذایی مبتلا هستید نباید این نوشیدنی را مصرف کنید.

-----------------------------

بیشتر بخوانید: 

کامل و ناقص از جنس پروتئین!

افزایش قد پس از 18 سالگی امکان‌پذیر است؟

12 روش طبیعی برای ساخت استخوان‌هایی سالم

لینک کوتاه: asriran.com/0031QX

منبع: عصر ایران

کلیدواژه: قد افزایش قد سلامت پروتئین ویتامین کلسیم اسیدهای چرب امگا 3 سرشار از ویتامین سلامت استخوان ها نشان داده اند سیب زمینی شیرین سبزیجات برگدار منبع خوبی برخی مواد مغذی محسوب می شود افزایش قد رشد کودکان ویتامین ها ماده غذایی طور خاص ویتامین C کمک کنند قد انسان برای رشد یک ماده تخم مرغ توت ها

منبع این خبر، وبسایت www.asriran.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۷۳۸۲۲۷۲ را به همراه موضوع به آدرس info@khabarban.com ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

رئیس‌جمهور: نمی‌توانیم تولید را تعطیل کنیم| مرگ‌ و میرهای کرونا در ایران قابل قبول است| امیدوارم در پایان رتبه مطلوبی به دست آوریم| باید خود را برای زندگی با این ویروس آماده کنیم

عباس عبدی: روحانی به‌خاطر برجام و حل مسأله تحریم‌ها مخالف قرنطینه است

کشف جد مشترک همه جانوران جهان؛ احتمالا یک کرم+عکس

عکس| سان دیدن و سخنرانی استاندار خوزستان در شرایط کرونایی!

سوخت‌رسانی متوقف نمی‌شود؛ جایگاه‌ها ۲۴ ساعته فعالند

خبر بعدی:

دستور پخت 5 غذای کرمانشاهی در روزهای قرنطینه خانگی

به گزارش صدای ایران، یکی از راه‌های سرگرمی در روز‌های قرنطینه خانگی پخت غذاهاست، مخصوصاً غذا‌های محلی که کمتر فرصت پخت آن‌ها وجود دارد و در زندگی‌های امروز جایشان را به فست‌فود‌ها داده‌اند.
در این گزارش بعد از معرفی غذا‌های محلی کرمانشاه دستور پخت چند نمونه از آن‌ها برای آن‌هایی که با غذا‌های محلی کمتر سروکار دارند ذکر می‌شود.
رئیس گروه امور موزه‌ها و اموال منقول میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: خورش خلال، دنده کباب، آش عباسعلی غذا‌های ثبت شده کرمانشاه هستند که خورش خلال و دنده کباب امسال به ثبت رسیدند.
وی افزود: غذای قاپلی و آش شله مخصوص منطقه ریجاب است که به ثبت رسید و آش ترخینه، شیرینی بژی و آش کشکک پاوه که طی مراسم آئینی در تکیه خالصی پاوه پخته می‌شود، از دیگر غذا‌های به ثبت رسیده کرمانشاه است.
رئیس گروه امور موزه‌ها و اموال منقول میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه بیان کرد: در پخت آش و غذا‌های کرمانشاه بیشتر از محصولات بومی استان استفاده می‌شود مثلاً در خورش خلال بیشتر از زرشک سیاه که بومی منطقه است استفاده می‌شود و ترخینه را مردم محلی استان پخت می‌کنند و مخصوص منطقه غرب است.
طهماسبی گفت: کرند گیاهان خاصی دارد که برای تهیه آش گیلاخه استفاده می‌شود همچنین آش عباسعلی پیشینیه ۲۰۰ ساله دارد و شخصی به نام عباسعلی آن را برای زوار کربلا به دلیل مقوی بودن می‌پخت.
وی درباره غذا‌هایی که به ثبت نرسیده عنوان کرد: در منطقه دالاهو و استان کرمانشاه غذا‌های متنوعی داریم که با گیاهان بهاره پخته می‌شود و اکنون نیز در حال پژوهش برای شناسایی آن‌ها هستیم.
این مسئول با بیان اینکه نان برنجی، کاک و روغن حیوانی هم محصولات کرمانشاه هستند که در فهرست ملی ثبت شده، گفت: از میان نان‌های کرمانشاه تنها نان ساجی ثبت شده و ثبت کلانه و باقی نان‌های محلی دردست اقدام است.
طهماسبی افزود: پژوهشگران در حال پژوهش درباره نحو پخت و برداشت گیاهان برای تهیه غذا‌های بهاری هستند به گونه‌ای که به محیط زیست آسیب وارد نشود تا در نهایت پرونده کاملی تهیه و در شورای ثبت ارائه شود.
وی با اشاره به خاص بودن غذا‌های کرمانشاه گفت: اگرچه ترخینه در منطقه غرب کشور پخت می‌شود، اما می‌توانیم ادعا کنیم استان‌های همجار این گونه آش ترخینه را می‌پسندند همچنین در تمام مهمانی‌ها و مجالس رسمی خورش خلال سرو می‌شود.
رئیس گروه امور موزه‌ها و اموال منقول میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه عنوان کرد: روغن حیوانی به خاطر وجود مرتع و گیاهانی به نام چویر که عطر و بوی روغن را از استان‌های دیگر متمایز می‌کند، خاص استان کرمانشاه است و به نام استان کرمانشاه ثبت ملی شده است.
طهماسبی بیان کرد: در این ایام که بیماری کرونا شیوع دارد مردم از منزل خارج نشوند و از موادی که در منزل دارند استفاده کنند، اما به طور کلی آش و سوپ‌های بهاری و آش عباسعلی بیشتر توصیه می‌شود هرچند همه غذا‌های کرمانشاه خواص خود را دارد و مقوی هستند.
دنده کباب
برای تهیه دنده کباب کرمانشاهی ابتدا یک ظرف مناسب انتخاب کنید و چند تکه یخ داخل آن قرار دهید سپس دنده‌ها را پس از تمیز کردن داخل یخ‌ها بگذارید. دنده‌ها باید به مدت یک ساعت داخل یخ بمانند؛ پس از گذشت این زمان دنده‌ها را از یخ خارج و آبکشی کنید.
در ادامه سیر و پیاز را رنده کنید و داخل یک کاسه جادار بریزید سپس ماست چکیده را به همراه روغن مایع، برگ بو، نمک و فلفل سیاه داخل کاسه بریزید؛ مواد داخل کاسه را مخلوط کنید تا یکدست شوند سپس دنده‌ها را به کاسه اضافه کنید.
مواد را با دست زیر و رو کنید تا به تمام نقاط دنده‌ها برسند سپس درب کاسه را با یک سلفون ببندید و کاسه را به مدت ۶ ساعت در یخچال قرار دهید تا گوشت دنده‌ها طعم دار و نرم شود. پس از گذشت این زمان دنده‌ها را از یخچال خارج کنید.
آش عباسعلی
ابتدا باید حبوبات را از یک روز قبل با آب گرم خیس کنید و چند بار آب آن را عوض کنید تا هم نفخ آن گرفته شود و هم زودتر پخته شوند بعد حبوبات را با مقداری آب و کمی نمک بپزید.
برنج را هم از یکی دو ساعت ساعت قبل‌تر بشویید و خیس دهید، گندم را هم خیس دهید و بعد بپزید؛ در اواسط پخت گندم برنج را هم به آن اضافه کنید تا بپزند. گوشت را هم با یک عدد پیاز خرد شده و کمی فلفل و زردچوبه بپزید و در اواخر پخت کمی نمک به آن اضافه کنید تا مزه دار شود. بعد از پخته شدن استخوان‌هایش را جدا کنید و به صورت ریش ریش خرد کنید.
بعد از اینکه همه مواد پختنی جداگانه پخته شدند آن‌ها را در یک قابلمه بزرگ‌تر بریزید و کمی آب به آن اضافه کنید و روی حرارت ملایم شعله قرار دهید و کمی نمک و فلفل و زردچوبه هم به آن‌ها اضافه کنید تا مواد کنار هم بجوشند و آش کم کم جا بیفتد طوری که دانه‌های برنج و گندم در آن پیدا نباشد. هر چند وقت یکبار هم آن را هم بزنید تا ته نگیرد.
به خاطر ریش ریش بودن گوشت این آش کشدار است؛ در اواخر پخت آش پیاز داغ را هم داخل آش بریزید فقط مقداری از آن را نگه دارید تا با آن آش را هنگام سرو کردن تزئین کنید. بعد از اینکه آش چند جوش زد آن را از روی حرارت بردارید و روغن حیوانی را به آن اضافه کنید.
نعناع و سیر را هم جداگانه در کمی روغن تفت دهید و برای تزئین آش استفاده کنید. این آش هر چقد تندتر باشد خوشمزه‌تر است. در نهایت آش را در ظرف مورد نظر بریزید و با پیاز داغ و سیر داغ و نعناع داغ تزئین کنید.
بژی، شیرینی محبوب کرمانشاهی‌ها
ابتدا رازیانه‌های آسیب شده را به همراه آرد و بکینگ پودر خوب بهم می‌زنیم، در ظرفی جدا روغن کرمانشاهی را داغ کرده و آن را به آرد و رازیانه اضافه می کنیم.
سپس شکر را به همراه شیر خوب حل کرده و به مواد اضافه می‌کنیم، آرام خمیر را خوب ورز می‌دهیم. تا مدتی این کار را ادامه می‌دهیم که خمیر به دست نچسبد.
سپس از خمیر به اندازه یک گلوله کوچک جدا کرده و با دست یا به وسیله قالب آن را به شکل لوله‌ای در آورده و بر روی یک سینی قرار می‌دهیم.
بعد از فرم دادن به خمیر اجازه می‌دهیم در دمای اتاق مقداری خمیر خشک شود. سپس روغن را در ظرفی ریخته و پس از داغ شدن روغن پژی‌ها را در روغن سرخ می‌کنیم. در همین حین که بژی‌ها را از روغن در می‌آوریم می‌توانیم کمی شکر برای شیرینی بیشتر روی بژی‌ها بپاشیم.
قاپلی با گوشت
گوشت را به همراه روغن و پیاز در قابلمه تفت دهید؛ سپس به آن زردچوبه و فلفل بزنید و ۴ لیوان آب اضافه کنید. اجازه دهید گوشت به مدت ۹۰ دقیقه بپزد. اگر آب گوشت تمام شد، می‌توانید بعداً مقدار بیشتری آب به آن اضافه کنید.
نخود را چند ساعت در آب خیس کنید و سپس آن را در آب بپزید.
برنج را بشویید و به همراه آب گوشت، نخود آب‌پز، نمک و مقداری روغن در قابلمه‌ای روی حرارت قرار دهید. وقتی برنج آب خود را کشید، روی در قابلمه دم‌کنی بگذارید و اجازه دهید برنج به مدت ۳۰ دقیقه دم بکشد.
برنج را در دیس بکشید و گوشت را با زعفران روی برنج بدهید. قاپلی پلوی کرمانشاهی شما آماده سرو است.
محبوب‌ترین خورش کرمانشاه؛ خورش خلال
ابتدا پیاز را خرد کنید و با روغن تفت دهید تا طلایی‌رنگ شود. سپس کمی زردچوبه به آن اضافه کنید. گوشت‌های خورشتی را به پیاز اضافه کنید و کمی تفت دهید تا تغییر رنگ بدهد.
رب گوجه فرنگی را اضافه کنید و کمی تفت دهید تا مزه خامی آن از بین برود و خورش خوش‌طعم‌تر و خوش‌رنگ‌تر شود.
حدود ۴ لیوان آب به خورشت اضافه کنید و در قابلمه را ببندید تا گوشت با حرارت ملایم حدود دو ساعت بپزد. داخل یک کاسه مقداری آب گرم بریزید و خلال بادام‌ها را داخل کاسه خیس کنید تا نرم شوند.
مقداری زعفران بسایید و دم کنید. خلال‌ها را داخل زعفران دم‌کرده خیس کنید تا تغییر رنگ دهد.
وقتی آب خورش کم شد و کمی جا افتاد، خلال بادام، کره حیوانی، زعفران، چوب دارچین، گلاب، لیمو عمانی و نمک را به خورش اضافه کنید. زرشک را هم بشویید و در همین مرحله به خورش اضافه کنید.
حرارت را کم کنید و حدود ۳۰ دقیقه خورش را روی حرارت قرار دهید تا کاملاً جا بیفتد. وقتی قابلمه را می‌خواستید از روی حرارت بردارید، چوب‌های دارچین را از قابلمه خارج کنید و نمک غذا را تست کنید.

پ/

دیگر خبرها

 • نگاهی به غذاهای محلی خراسان رضوی
 • لذیذترین غذاهای محلی شیراز
 • آشپزی به طعم کودکی/ترفند‌هایی برای آموزش آشپزی به کودکان
 • برای هر دهه از زندگی چه تغذیه‌‌ای بهتر است؟
 • داروها براساس پروتکل وزارت بهداشت بین بیماران مبتلا به کرونا توزیع می‌شود
 • ویروس کرونا در دمای ۲۰ درجه تا دو سال زنده می‌ماند
 • ویروس کرونا در شرایط پایداری تا چند سال زنده می‌ماند؟
 • عسل و ۶ فایده آن برای کاهش وزن
 • چگونه بدون رژیم وزن کم کنید؟
 • عسل و 6 فایده آن برای کاهش وزن
 • در قرنطینه پارک ها حیوانات از گرسنگی نمیرند+فیلم
 • هضم غذا درمعده چقدرطول میکشد؟
 • چطور مواد غذایی را از ویروس کرونا دور کنیم؟
 • تاثیر پیلاتس و ویتامین E بر سندرم متابولیک
 • میوه های شیرین و کم قند را بشناسید +لیست
 • همه چیز درباره میوه عناب
 • گام مسوولان برای حمایت از تولید ملی امسال بلندتر از پارسال
 • ۸ توصیه‌ تغذیه‌ای برای پیشگیری از کرونا + عکس
 • از اشتباه تا واقعیت ویتامین ها