به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از همدان،ماه شعبان آغاز شد، ماهی که در آن توبه پذیرفته می‌شود، آری ماه شعبان ماه فضل و رحمت و رضوان از امروز آغاز شد، در این ماه مناسبت‌های بزرگ و مهم همچون میلاد امام حسین (ع)، میلاد امام سجاد (ع)، میلاد حضرت ابالفضل (ع) و همچنین ولادت حضرت مهدی موعود و نیمه شعبان ذکر شده که خیر و برکت این ماه را چند برابر می‌کند.

در آستانه آغاز این ماه میمون با فضیلت‌ها و اعمال آن آشنا شوید.
رسول خدا (ص) فرمودند: "رجب شهر اللّه و شعبان شهرى و رمضان شهر امّتى": رجب ماه خدا و شعبان ماه من و رمضان ماه امت من است.
همچنین فرمودند: "شعبان شهرى رحم اللّه من أعاننى على شهرى": شعبان ماه من است خدا بیامرزد کسى که مرا به ماه من اعانت کند؛ و نیز در حدیثى دیگر پیامبر میفرماید: "ماه شعبان ماهى است که اعمال انسان‌ها بالا می‌رود در حالیکه مردم از آن غفلت می‌کنند".

همینطور از امام على (ع) گزارش شده که فرمودند: ماه شعبان ماه رسول خدا (ص) است.

روزه داری در شعبان

پیامبر می‌فرمایند:"شعبان ماه من است هر کس یک روز از این ماه را روزه بدارد بهشت بر او واجب میشود" و در برخى احادیث از شعبان به سید و سرور ماه‌ها تعبیر شده است.

در روایتى از حضرت امام صادق (ع) گزارش شده که هنگامى ماه شعبان فرا می‌رسید، پدرم امام سجاد (ع) اصحاب و یاران خود را جمع میکرد و چنین می‌فرمود: اى اصحاب من، می‌دانید این چه ماهى است؟ این ماه شعبان است

از صفوان جمال روایت شده که امام صادق (ع) به من فرمود: وادار کن کسانى را که در اطراف تو هستند به روزه ماه شعبان. گفتم فدایتان شوم مگر در فضیلت آن چیزى می‌بینید؟ فرمودند: بلى به درستی که رسول خدا (ص) هرگاه می‌دید هلال ماه شعبان را، امر می‌فرمود به منادى که در مدینه ندا میکرد: اى اهل مدینه من از جانب خداوند به سوى شما مبعوث شدم آگه باشید که شعبان ماه من است. پس خدا رحمت کند کسى را که مرا بر ماه من یارى کند یعنى روزه بدارد.

اعمال ماه شعبان

اوّل: هر روز هفتاد مرتبه بگوید اَسْتَغْفِرُاللّهَ وَ اَسْئَلُهُ التَّوْبَةَ

دوّم: هر روز هفتاد مرتبه بگوید اَسْتَغْفِرُاللّهَ الَّذى لا اِلهَ اِلاّ هُوَ الرَّحْمنُ الرَّحیمُ الْحَىُّ الْقَیّوُمُ وَ اَتُوبُ اِلَیْهِ و در بعضى روایات الْحَىُّ الْقَیُّومُ پیش از الرَّحْمنُ الرَّحیمُ است و عمل به هر دو خوبست و از روایات مستفاد مى شود که بهترین دعا‌ها و ذکر‌ها در این ماه استغفار است و هرکه هر روز از این ماه استغفار کند هفتاد مرتبه مثل آنست که هفتاد هزار در ماههاى دیگر استغفار کند.

سوّم: تصدق کند در این ماه اگرچه به نصف دانه خرمایى باشد تا حق تعالى بدن او را برآتش جهنّم حرام گرداند از حضرت صادق علیه السلام منقول است که از آن جناب سؤ ال کردند از فضیلت روزه رجب فرمود چرا غافلید از روزه شعبان راوى عرض کرد یابن رَسول الله چه ثواب دارد کسى که یک روز از شعبان را روزه بدارد فرمود به خدا قسم بهشت ثواب اوست عرض کرد یابن رسول الله بهترین اعمال در این ماه چیست فرمود تصدّق و استغفار هر که تصدّق کند در ماه شعبان حق تعالى آن را تربیت کند همچنانکه یکى از شما شتر بچّه اش را تربیت مى کند تا آنکه در روز قیامت برسد به صاحبش در حالتى که بقدر کوه اُحُد شده باشد.

چهارم: در تمام این ماه هزار بار بگوید لا اِلهَ اِلا اللّهُ وَلانَعْبُدُ اِلاّ اِیّاهُ مُخْلِصینَ لَهُ الدّینَ وَ لَوُ کَرِهَ الْمُشْرِکُونَ که ثواب بسیار دارد از جمله آنکه عبادت هزار ساله در نامه عملش بنویسند.

پنجم: در هر پنجشنبه این ماه دو رکعت نماز کند در هر رکعت بعد از حمد صد مرتبه توحید و بعد از سلام صد بار صلوات بفرستد تا حق تعالی برآورد هر حاجتى که دارد از امر دین و دنیاى خود و روزه اش نیزفضیلت دارد و روایت شده که در هر روز پنجشنبه ماه شعبان زینت مى کنند آسمان‌ها را پس ملائکه عرض مى کنند خداوندا بیامرز روزه داران این روز را و دعاى ایشان را مستجاب گردان و در خبر نبوى است که هر که روز دوشنبه و پنجشنبه شعبان را روزه دارد حقّتعالى بیست حاجت ازحوائج دنیا وبیست حاجت ازحاجتهاى آخرت او را برآورد.
ششم: در این ماه صلوات بسیار بفرستید.

با یک کارشناس مذهبی هم صحبت شدم.

 


ماه شعبان فرصتی برای مناجات با خداوند است

حجت الاسلام طالب کارشناس مذهبی همدان در این خصوص گفت: انسان باید از فرصت‌های شعبان برای خودسازی بهره گیرد و توسل به خدا و ائمه اطهار (ع) راه این بهره‌گیری است.

او با اشاره به اینکه مناسبت‌های شعبان مانند نسیم رحمتی است که از سوی یک حادثه بزرگ به سمت ما می‌وزند لذا این ایام درست است که یک بار در عالم اتفاق افتاده‌اند، اما هر سال نسیمی تازه از برکات و نعمات را به ما می‌رسانند، ادامه داد: ما باید از این فرصت‌ها به خوبی بهره‌مند شویم، اولیا الله خود را آماده می‌کردند تا از این نعمات الهی برخوردار شوند لذا باید مترصد باشیم تا از وزش نسیم برکات در این ماه عزیز بهره‌مند شویم.

حجت الاسلام طالبی بیان کرد: در این زمان است که خداوند از بندگان خوب خود می‌پرسد آیا از این مقام بهشتی و تقریب، مقامی بالاتر می‌خواهی؟ و انسان از خویش می‌پرسد مگر می‌شود مقامی بالاتر از تقرب خدا و اولیا الله نیز وجود دارد؟ و آن زمان است که خداوند پرده‌ها را کنار زده و رضوان را به انسان نشان می‌دهد.


کارشناس مذهبی همدان با طرح این پرسش که انسان باید چه کند تا در مقام رضوان الهی قرار گیرد؟ اظهار داشت: یکی از اقدامات عدم غفلت از یاد خدا است، لذت‌ها در بهشت و رضوان الهی لذایذ زودگذر نیستند بنابراین غفلت نمی‌آوردند و در نتیجه مؤمنان الهی در بهشت برین هم به ذکر خداوند منان می‌پردازند.

حجت الاسلام طالبی ابراز داشت: انسان‌هایی که به بهشت می‌روند هیچ تجارت و بیعی نیز آن‌ها را از یاد خدا دور نمی‌سازد و این است که می‌گویند عده‌ای که مقربان محسوب می‌شوند، حتی نمازشان نیز در مقام ذکر است.

او با بیان اینکه دوستی با خدا دیگر ویژگی است که انسان را به رضوان الله تعالی نزدیک می‌سازد، گفت: خداوند متعال می‌فرمایند که برای بهشت من ابتدا باید دوستی با من را برگزینید و ما معتقدیم که اگر انسان محبت خدا را درک و آن‌را بالاتر از همه چیز بداند، باری تعالی نیز محبت خود را با رضوان به او می‌چشاند.


کلام آخر؛ خداوند به انسان فرصت‌هایی می‌دهد تا از آن برای تقرب الهی بهره گیرد که یکی از این فرصت‌ها مناسبت‌هایی مانند ماه‌های شعبان، رمضان است بنابراین یکی از برکات ماه شعبان، زیارت امام حسین (ع) و عبادت است.
انتهای پیام/ج

گزارش از زهرا جعفرپور ایروانی

منبع: باشگاه خبرنگاران

کلیدواژه: ماه شعبان فضیلت شعبان ماه من ماه شعبان فرصت ها

منبع این خبر، وبسایت www.yjc.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۷۳۸۳۶۳۸ را به همراه موضوع به آدرس info@khabarban.com ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

نبرد سیاسی اصولگرایان با روحانی در روزهای کرونایی؛ قالیباف در فکر انتقام است؟

کفِ حقوق بازنشستگان ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان شد

عکس| هدیه سپاه به آمریکا

هشدار قالیباف به آمریکا

ارائه خدمات مشاوره‌ای رایگان به سالمندان درباره ویروس کرونا/ اسامی و شماره تماس پزشکان

خبر بعدی:

یادداشت| صحیفه عمل ما خبر از بوی بهار نمی‌دهد

اکنون که بلیه همگانی و مرموز جهان و جان ما را فسرده کرده، وقت آن است که برگردیم به آغوش آن زیبای بی‌همتا آن نگار دل‌آرا. ۱۳ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۶:۳۲ فرهنگی دین ، قرآن و اندیشه نظرات - اخبار فرهنگی -

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، حضرت علی علیه‌السلام فرمود؛ هر روز که در آن معصیت خداوند نشود، آن روز عید است؛ و قال علی بن ابی‌طالب: کل یوم لایعصی الله فیه فهو عید.(1) در سیره‌ حضرات معصومین فارغ از دو دسته روایاتی که در تحلیل روایات نوروزی وجود دارد، یکی از شیرین‌ترین نقل‌ها که بر لسان آیت‌الله محمدتقی بهجت (قدس الله سره) رفته همان است که به رسم ایرانیان، شیعیان ایرانی کوفه و چه بسا مدائن، عید نوروز را با جمال بی‌مثال حضرات خصوصاً امیرالمومنین پاس می‌داشتند و با لباس نو و عهد نو و خانه تکانی دل و منازل، با عطر و شیرینی و احوال تازه، فصل رستاخیز طبیعت را به استقبال می‌رفتند.

طبق روایت مورد توجه حضرت آقای بهجت، در نوروزی یکی از شیعیان مولا به عنوان عرض تبریک تحویل سال خدمت ایشان شیرینی پیشکش کردند و آقاجان فرمود: «هر روزتان را نوروز قرار دهید». آری حضرات آیینه‌داران عصمت و حکمت رستاخیز طبیعت را در آینه خلقت پاس می‌داشتند و شیعیان به ویژه ایرانیان را به حق‌شناسی و پاسداری از محسنات این آیین دلبرانه تشویق می‌کردند. در بعضی نقل‌ها نیز که امکان نقض آن هم چه‌بسا نباشد روز ظهور ولیّ‌الله الاعظم مصادف با طلوع بهار برشمرده شده و چه خوش تقارنی که السلام علی ربیع الانام و نضرة الایام(2) آری بهار حقیقی اوست و نوروز قطعی آنگاه است که دل‌ها آذین شود و آباد به یاد تک سوار حجاز، آن که باعشق حق دمساز.

ارتباط بهار با عصر ظهور در اندیشه قرآنی امام حسین(ع)نابودی بیماری‌های فراگیر در عصر حکومت امام عصر در بیان امام سجاد(ع)

اکنون که بلیه همگانی و مرموز جهان و جان ما را فسرده کرده، وقت آن است که برگردیم به آغوش آن زیبای بی‌همتا آن نگار دل‌آرا! هرچه بشر به سر خود آورده و می‌آورد و متکبرانه و لجوجانه بر آن پای می‌فشرد ناشی از دوری و کوری در برابر تعالیم نجات‌بخش و شفابخش مکتب قرآن وعترت است، چارۀ کار بازگشت فطری و همه‌جانبه در آستانه نو شدن حیات زمین، به حیات طیبه بندگی است در سفر زندگی. خانه‌نشینی‌ها و محدودیت‌ها شاید باعث شود اندکی در خود سفر کنیم و بوستان وجود خویش پیدا کنیم.

همه مراکز معنوی ما همه اجتماعات معنوی باعث طراوت جسم و روح ما تعطیل شده و ما هنوز گرم حادثه‌ایم و سرگرم تدبیر تن و من، و غافل از سقوط از وطن جان جهان و جهان جان. امسال سال عجیبی بود قبول اما ما عمدتاً تغییری در جهان‌بینی و سلوک خود ندادیم و طلبکارانه و گاه بی‌تفاوت از کنار هشدارها و زنهارها گذشتیم، ما عادت کرده‌ایم که مدح‌مان کنند اما بدانیم صحیفه عمل ما خبر از بوی بهار نمی‌دهد، صد حیف که بارانی‌ترین ابر مردهای تاریخ بشریت را داشته و داریم اما همچنان کویری می‌اندیشیم و کویری عمل می‌کنیم.

کجایی حاج قاسم!

کجایید ای یاران بهار

کجایید ای مبشران طلعت صبح ظهور

دست ما بگیرید و ازین همه بیابان درد غرور و شرم حضور برهانید

دستمان بگیرید و ازین همه ویروس تن آسایی و خودخواهی نجاتمان دهید

پوسیدیم و اسیر شدیم درپیله‌ی خودتنیده دنیاطلبی و کوته‌بینی

خدا کند به دستور خدای کریم جلیل درقرآن مجید بلا، که آمد باید تضرع کرد و دست از تعبد برنداشت

سلام خدا بر مجاهدان راه حق

سلام خدا بر مدافعان سلامت جسم و روح، ارادتمندان محمد وآل محمد (علیهم صلوات الله)

سلام خدا برخون پاک دریای کرامت و صلابت، خدایی آسمانی

سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی

وهمراهان شیدا و شهیدش درهمه عوالم

و سلام خدا بر حکیم بی‌بدیل عارف مظلوم، مجاهد نستوه، سلاله‌ فاطمه (سلام الله علیها)، لاله‌ای از ملکوت، آن که حاج قاسم با چندین قسم، عاقبت به خیری و حساب و کتاب قیامت را برمحور رابطه قلبی و دلی با او دانسته و شهود کرده بود.

قلم ناخودآگاه توسن کشید و دود از آهش بلند شد چرا که گمان این همه سخت جانی بر خود نداشتیم، خدایا درین واپسین روزهای سال 98عذر می‌خواهیم از یک عمرگران باری و گران جانی، باور نمی‌کردیم این قدر ناشکر و کفور شویم، باورمان نمی‌آمد این حجم از حجاب و حباب دوری

خدایا به حق خون حاج قاسم به عظمت خون سالار شهیدان که یک قطره از آن سلیمانی آسمانی تربیت کرد، ما را برای خودت تربیت کن، برای خودت و ولی‌ات ولی الله الاعظم بقیة الله فی العالمین، مهیایمان بفرما

خدایا قلم عفو و اغماض بکش بر این همه خستگی وکسالت و فشالت ما دریاری دین و اولیایت! خسته شدیم ازین همه خستگی ناشی از وابستگی به پست‌ترین امور یعنی دنیای دون و اهلش.

خدایا به حق مادر هستی حضرت عصمت داوری، فاطمه زهراء (صلوات الله علیها) ما را به رشته‌های چادرخاکی مادر سادات مادر امام عصر متصل بفرما

کاری کن تا چشم روشنی مهدی فاطمه شویم و سربار نباشیم بل سردار سپاهش باشیم و صاحب سِرّ قلب رئوفش

دل قرار ندارد و قرارمان باشد کنار پرچم یالثارات الحسین مهدی آل محمد (سلام الله علیه و عجل الله فرجه)

ای خرم از فروغ رخت لاله‌زار عمر

بازآ که ریخت بی گل رویت بهار عمر

از دیده گر سرشک چو باران چکد رواست

کاندر غمت چو برق بشد روزگار عمر

این یک دو دم که مهلت دیدار ممکن است

دریاب کار ما که نه پیداست کار عمر

تا کی می صبوح و شکرخواب بامداد

هشیار گرد هان که گذشت اختیار عمر

دی در گذار بود و نظر سوی ما نکرد

بیچاره دل که هیچ ندید از گذار عمر

اندیشه از محیط فنا نیست هر که را

بر نقطه دهان تو باشد مدار عمر

در هر طرف ز خیل حوادث کمین‌گهیست

زان رو عنان گسسته دواند سوار عمر

بی عمر زنده‌ام من و این بس عجب مدار

روز فراق را که نهد در شمار عمر

حافظ سخن بگوی که بر صفحه جهان

این نقش ماند از قلمت یادگار عمر

حافظ شیرازی

1ـ نهج البلاغه، حکمت 428

2ـ برگرفته از اوصاف حضرت صاحب مندرج در زیارات مأثوره

* محمد ارشادی مقدم، استاد دانشگاه

انتهای پیام/

R1410/P/S4,37/CT4 واژه های کاربردی مرتبط عید نوروز ماه شعبان | شعبان المعظّم

دیگر خبرها

 • پاسخ آیت‌الله سبحانی به استفتایی در خصوص روزه ماه رمضان در ایام کرونا
 • سیب زمینی با طعم خدا
 • پاسخ به استفتایی در خصوص روزه ماه رمضان در ایام کرونا
 • چرا «نون خ» جای «پایتخت» را گرفت؟
 • حکم روزه ماه مبارک رمضان در ایام کرونا چیست؟
 • فاز نخست تمرینات سایبری پارس جنوبی پایان یافت/ استراحت یک روزه شاگردان افاضلی
 • لبیک «یاحسین(ع)» به محرومان گلپایگان
 • چرا فصل دوم «نون خ» به جای ماه رمضان از ۲۰ فروردین پخش می‌شود؟
 • سرعت نتیجه گرفتن تست به چند ساعت رسیده اما فعلا یک تا دو روزه پاسخ می‌دهیم/ به زودی ظرفیت تست به روزی ۲۰ هزار می‌رسد/ این ویروس‌ها می‌توانند به طور طبیعی جهش‌های بزرگ داشته باشند
 • تدارک ویژه هیئت رزمندگان برای نیمه شعبان در رسانه ملی
 • کرونا عجز ما را در برابر خدا آشکار کرد/ ائمه بیماری را با ذکر دوا نمی‌کردند
 • «نون خ» از ۲۰ فروردین روی آنتن می‌رود
 • روند کاهشی بیماری کرونا در مازندران ۱۰ روزه شد
 • توصیه آیت الله وحید خراسانی برای رفع بیماری کرونا
 • فرازهایی از مناجات شعبانیه با صدای محمدحسین پویانفر
 • چرا فصل دوم سریال نون خ زودتر از ما رمضان پخش می‌شود+تیزر
 • راه اندازی برنامه ویژه زیارت امام حسین(ع) از راه دور تا نیمه ماه شعبان
 • ۱۲ فروردین یادآورحماسه‌ای بزرگ است
 • توصیه آیت‌الله وحید خراسانی برای شب نیمه‌ شعبان