در ایام قرنطینه خانگی همه با این غرولندهای کودکان مواجه می‌شوند که «حوصله‌ام سررفته»، «از بیکاری کلافه شده‌ام»، «بازی برایم طراحی کنید»، «مرا سرگرم کنید»، «کرونا کی تمام میشه» و...! بنابراین، شما بایستی چند ترفند سرگرم کننده در قرنطینه نیز در آستین خود داشته باشید تا بتوانید خود و کودکانتان را سرگرم کنید و موج منفی این کلافگی خانوادگی را به حداقل برسانید.


به گزارش خبرگزاری فارس از اهواز، این روزها جملات «مامان یا بابا حوصله‌ام سر رفته» بیش از همیشه به گوش می‌رسد، کودکانی که یک ماه زودتر از هر سال از رفتن به مدرسه بازماندند و علاوه بر استرس ناشی از واهمه‌ای به نام کرونا که شاید درک آن برای این محدوده سنی سنگین باشد حال باید بهترین روزهای سال خود را که مدت‌ها در انتظار رسیدنشان سپری میکردند در میان چهار دیوارهای تکراری خانه بگذرانند.

اکنون با توجه به اهمیت چگونه پشت سر گذاشتن روزهای قرنطینه در حالی که با تعطیلات عید همراه شده است در گفت‌وگویی با منصور کوهی‌رستمی، عضو هیات علمی دانشگاه شهید چمران و مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خوزستان به بررسی راهکارهای مفید برای آشتی با کتاب و به جا گذاشتن خاطره‌ای خوب از این روزها در ذهن کودکان و حتی ما بزرگسالان پرداخته‌ایم، روش‌هایی که شاید بتوانند تا حدودی از بار روانی منفی این روزها بکاهند و فصل بهارمان را با نسیم دانایی طراوت بخشند.

فارس: آیا به نظر شما، کرونا میتواند باعث آشتی ما با کتاب شود؟

کوهی رستمی:  ایام نوروز امسال با قرنطینه خانگی مقابله با ویروس کرونا مصادف شده است که این به خودی خود می‌تواند فرصت مناسبی برای با هم بودن‌های مؤثر و اثربخش باشد.

هر چند این اوقات فراغت و خانه‌نشینی اجباری، دو پدیده آلودگی اطلاعات و بار روانی و نگرانی مردم نسبت به شیوع ویروس کرونا را نیز به همراه داشته است اما با برنامه‌ریزی مناسب و پناه بردن به سایه امن کتاب و خواندن هم میتوان از آلودگی اطلاعاتی که رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی در این ایام ایجاد کرده‌اند خلاص شد و هم بار روانی، استرس و اضطراب ناشی از نگرانیِ بیماری را به نسبت بسیار زیادی کاهش داد.

در کنار مدیریت ساده بهداشت فردی، راه‌های زیادی برای مقابله با آلودگی اطلاعات و اضطراب و بار روانی ویروس کرونا وجود دارد از جمله استفاده عاقلانه از شبکه‌های اجتماعی و محدود کردن زمان استفاده از آن‌ها، انجام فعالیت‌های فرهنگی از جمله تماشای فیلم، گوش دادن به موسیقی و مهم‌تر از همه سفر به دنیای کتاب و کتاب خوانی است چرا که با کتاب خواندن افراد می‌توانند ساعاتی به دور از هیاهوی شبکه‌ها و رسانه‌های اجتماعی، خود و خانواده را در مسیر آرامش قرار دهند.

فارس: در پاسخ به «حوصله‌ام سر رفته» کودکان چه باید کرد؟

کوهی رستمی: در ایام قرنطینه خانگی همه با این غرولندهای کودکان مواجه می‌شوند که «حوصله‌ام سررفته»، «از بیکاری کلافه شده‌ام»، «بازی برایم طراحی کنید»، «مرا سرگرم کنید»، «کرونا کی تمام میشه» و...! بنابراین، شما بایستی چند ترفند سرگرم کننده در قرنطینه نیز در آستین خود داشته باشید تا بتوانید خود و کودکانتان را سرگرم کنید و موج منفی این کلافگی خانوادگی را به حداقل برسانید.

راه‌ها روش‌های زیادی برای سرگرم شدن در خانه در طول قرنطینه خانگی وجود دارد که در ادامه به برخی از آنها که البته بیشتر مبتنی بر کتاب و خواندن هستند اشاره خواهم کرد البته نباید نگران بود چرا که برای تنوع در سرگرم کردن کودکان به روشهایی غیر از کتاب و خواندن  نیز اشاره خواهم کرد.


فارس: کودکی که خواندن و نوشتن بلد نیست را چگونه میتوان با کتاب سرگرم کرد؟

کوهی رستمی:  بلندخوانی یا همان خواندن یک کتاب با صدای بلند، همراه با بازتاب فضای عاطفی و فراز و فرود داستان برای یک کودک یا گروهی از کودکان است وقتی که کتاب‌ها را به صورت جمعی و در کنار سایر اعضای خانواده بخوانیم تاثیر بسزایی را بر روحیه کودکان در این روزها میگذارد.

در بلندخوانی و خواندن جمعی، افزون بر کودکانی که هنوز مهارت خواندن و نوشتن را نیاموخته‌اند یا بر آن چیرگی کافی ندارند، کودکان بزرگ‌تر نیز در لذت خواندن سهیم می‌شوند و آن‌ها می‌آموزند از زمانی که بسیار کوچک هستند می‌توانند به دنیای کتاب‌ها سفر کنند و از آن لذت ببرند.

فارس‌: شاید کتاب کودک در خانه‌ها وجود نداشته باشد در این شرایط که خروج از منزل درصد ابتلا را افزایش می‌دهد پیشنهاد شما برای تهیه کتاب کودک چیست؟

کوهی رستمی: در خانه نشست‌های کتابخوان راه اندازی کنند و اعضای خانواده را تشویق کنند کتابهای خوانده شده‌شان را به اشتراک بگذارند اما برای این کار نگران کتاب چاپی نباشند و از کتابهای الکترونیکی استفاده کنند.

برای یافتن کتابهای الکترونیکی به سایتهای مختلفی میتوانند مراجعه کنند؛ کتابخانه کودکان و نوجوانان ایران، زیر نظر سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران مدیریت می‌شود، این کتابخانه دارای سایتی با طراحی کودکانه و فهرستی از کتاب‌های اسکن شده برای کودکان و نوجوانان به همراه تصاویر صفحات کتاب‌ها می‌باشد.

 کتابخانه کودکان و نوجوانان بـا هدف ایجاد کتابخانه‌ای اسـتاندارد و نمونه برای ارائه خدمات به گروه سنی ۷ تا ۱۴ سال ایجاد شده است و تعداد زیادی از کتاب‌ها به صورت الکترونیک از طریق سایت http://icnl.nlai.ir/default.aspx برای عموم قابل دسترس می‌باشد.

همچنین هر شب را با قصه‌گویی به پایان ببرند و در خانه فضایی برای قصه‌گویی طراحی کنند و با این کار، نوستالژی قصه‌گویی مادر بزرگ‌ها و پدربزرگ‌ها را زنده کنند و این لذت را به کودکان نیز انتقال دهند.

فارس: والدین از کجا بدانند که کدام کتاب مناسب رنج سنی کودکان آن‌ها است؟

کوهی رستمی: اگر نمیدانند برای کودکشان چه کتابخوانی بخرند یا بخوانند حتما سری به سایت هدهد به نشانی https://hodhod.com بزنند، در این سایت در قسمت «گونه های کتاب» روی بخش «موضوعی» کلیک کنند تا فهرستی از کتاب‌های کودکان با موضوعات دلخواه را مشاهده و بر اساس نیاز خود انتخاب و خرید نمایند.

همچنین میتوانند به کتابخانه بین المللی کودکان و نوجوانان سری بزنند، این کتابخانه کتاب‌هایی را برای مطالعه کودکان و نوجوانان با بیش از ۱۰۰ زبان زنده دنیا ارائه میدهد که یکی از آنها فارسی است.


 شما میتوانید با مراجعه به نشانی http://en.childrenslibrary.org/ وارد صفحه اصلی سایت شده و روی گزینه read books در بالای صفحه کلیک کنید و در صفحه بعد در قسمت language زبان خود را Persian/Farsi قرار دهید تا از کتاب‌های فارسی این مجموعه استفاده نمایید.

فارس: نوجوانان و جوانان نیز به نوبه خود سختی‌های قرنطینه را به جان خریده‌اند، آن‌ها برای داشتن تجربه‌ای متفاوت چگونه باید با این بحران مواجه شوند؟

کوهی رستمی:  در پویش‌های کتابخوانی و به اشتراک‌گذاری کتاب‌های خوانده شده از طریق شبکه‌های اجتماعی شرکت کرده و به وب سایت نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور www.Iranpl.ir مراجعه کنند و حداقل در این روزها این پویش‌ها را تجربه کنند.

همچنین در مسابقات کتابخوانی که توسط نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور طراحی شده‌اند شرکت کنند و نگران کتاب‌ها نباشند چرا که کتاب‌های مسابقات به صورت الکترونیکی از طریق سایت www.Iranpl.ir قابل دسترس هستند.

البته میتوانند به جای تمرکز کامل برای مطالعه کتاب‌های نوشتاری به کتاب‌های گویا گوش دهند و همزمان با انجام کارهایشان دانش و اطلاعات خود را ارتقا دهند که برای این کار سر زدن به بخش کتاب‌های صوتی فیدیبو توصیه می‌شود: https://fidibo.com/landing/audiobook#under_header

فارس: با توجه به اینکه کتابخوانی شاید سرگرمی مورد علاقه برخی جوانان نباشد آیا سرگرمی‌های دیگری هم میتوان جایگزین آن کرد؟

کوهی رستمی: کتاب های رنگ‌آمیزی را امتحان کنند چرا که آنها تنها مخصوص کودکان نیستند و ما نیز میتوانیم لذت رنگ‌آمیزی را بچشیم.

یا حتی کمی به دوران قدیم برگردیم و نامه بنویسیم و پاکت ها، تمبرها، قلم‌ها و کاغذ ها را دوباره احیا کنیم!  ما در مورد ایمیل صحبت نمی‌کنیم، ما در حال صحبت کردن در مورد نامه‌های نوستالوژیک هستیم؛ نامه‌ای را برای کسی که دوستش دارید بنوسید، مانند مادربزرگ و پدر پزرگ یا یکی از اعضای خانواده خود که دور از خانه زندگی می‌کنند یا حتی در دفتر خاطرات خود یادداشت‌های روزانه بنویسید قطعا نوشتن افکار خود، روشی کلاسیک برای گذر زمان است.

فارس: چگونه میتوان سفر نرفتن را برای کودکان توجیه کرد در حالی که عملا در خانه‌ها محبوس شده‌اند؟ آیا راهی برای سفر رفتن با وجود در خانه ماندن هست؟!

کوهی رستمی: بله، نهنگ‌های beluga را در آکواریوم جورجیا تماشا کنند.

نهنگهای beluga را می‌توانند به صورت آنلاین در آکواریم جورجیا از طریق لینک زیر به مدت نامحدود ببینند.
https://www.georgiaaquarium.org/webcam/beluga-whale-webcam/

همچنین میتوانند از موزه لور فرانسه به صورت آن لاین دیدن کنند و خود و خانواده‌شان را با استفاده از یک تور دیجیتالی به  یکی از معروف ترین موزه‌های بین المللی، لوور، به پاریس فرانسه منتقل کنند.
  https://www.louvre.fr/en/visites-en-ligne

یا حتی یک مهمانی درون خانه‌ای ترتیب دهند، با تمام الزامات یک مهمانی واقعی و با هم بپزند: کوکی‌ها، کیک‌ها، شکلات‌ها، هر چیزی! پختن با هم یک درس عالی برای اندازه‌گیری مواد، مواد تشکیل دهنده و البته درست کردن چیزهای خوشمزه است.

همچنین مبلمان خانه را با کمک کودکان خود مجدداً تنظیم کنند تا به نظر برسد خانه فضایی کاملاً متفاوت به خود گرفته است و حس تازگی در وجود کودکان و حتی ما بزرگسالان ریشه بدواند.

شکار گنج  در خانه‌ها هم فراموش نشود! شکار گنج، بسیار آسان است و بسته به تعداد کالاهای موجود در آن ، ممکن است مدتی ادامه یابد؛ ۱۰ تا ۲۰ مورد را در  خانه مخفی کنند تا بچه‌ها چند ساعت مشغول یافتن آنها شوند این کار قطعا برای آن‌ها هیجان‌انگیز است.

فارس: سخن پایانی شما برای مخاطبان این گفت‌وگو چیست؟

کوهی رستمی: در پایان تا میتوانند از این با هم بودن‌های اجباری که شاید دیگر هیچ وقت تکرار نشود لذت ببرند، سرگرم شوند و لذت کتاب و خواندن را از یاد نبرند تا انشاالله به زودی و با مشارکت یکدیگر زنجیره انتقال ویروس کرونا را از مرزهای ایران خارج کنیم.

گفت‌وگو از حنان سالمی

انتهای پیام/

 

منبع: فارس

کلیدواژه: کودکان بیکاری کتاب شبکه های اجتماعی کرونا کلافگی کودکان و نوجوانان قرنطینه خانگی کتاب و خواندن سرگرم کنید ویروس کرونا حوصله ام سر کوهی رستمی کتاب ها بار روانی خانه ها شبکه ها

منبع این خبر، وبسایت farsnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۷۳۸۳۶۶۵ را به همراه موضوع به آدرس info@khabarban.com ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

میانگین حقوق بازنشستگان ۴ میلیون تومان شد /اینفوگرافیک

روحانی: مشاغل از ۲۳ فروردین فعال می‌شوند/ تعطیلی مدارس تا ۳۰ فروردین/ عبور و مرور در استان‌ها آزاد

روحانی: مشاغل از ۲۳ فروردین فعال می‌شوند| تعطیلی مدارس تا ۳۰ فروردین| عبور و مرور در استان‌ها آزاد

نماینده اصولگرا: در پرونده شلیک به هواپیمای اوکراینی کسی بازداشت نشد/ هواپیما تحت کنترل آمریکا قرار گرفته بود/ نیروهای نظامی وظیفه خود را به خوبی انجام داده‌‌اند!

خنده های از ته دلِ بازیگر بی‌حاشیه تلویزیون/ عکس

خبر بعدی:

دو اطلاعیه مهم کمیته اطلاع رسانی ستاد ملی مبارزه با کرونا/واکنش هنرمندان به روزهای قرنطینه کرونایی

خبرگزاری میزان- نوزدهمین روز از فروردین ماه ۹۹ با اخبار و حاشیه‌های فراوانی در عرصه فرهنگ و هنر روبرو بود که از جمله مهمترین آن‌ها می‌توان به انتشار دو اطلاعیه مهم کمیته اطلاع رسانی ستاد ملی مبارزه با کرونا اشاره کرد. تاریخ انتشار: 17:30 - 19 فروردين 1399 - کد خبر: ۶۱۰۸۲۷

به گزارش خبرنگار گروه فرهنگی خبرگزاری میزان، نوزدهمین روز از فروردین ماه ۹۹ با اخبار و حاشیه‌های فراوانی در عرصه فرهنگ و هنر روبرو بود که از جمله مهمترین آن‌ها می‌توان به انتشار دو اطلاعیه مهم کمیته اطلاع رسانی ستاد ملی مبارزه با کرونا اشاره کرد.

روزهای قرنطینه را با فیلم دیدن و کتاب خواندن می‌گذرانم/فیلمبرداری سریال «گیل دخت» به دلیل کرونا متوقف شد

بازیگر سریال «گیل دخت» گفت: اکثریت خانواده‌ها به دلیل بیماری کرونا در خانه مانده اند، من تصور می کنیم به فراخور سلیقه بهترین زمان برای مطالعه کتاب، کنار خانواده ماندن و فیلم دیدن برای ما به وجود آمده است که خود من از تمامی این زمان حداکثر بهره را می برم.

فخرالدین صدیق شریف بازیگر پیشکسوت سینما و تلویزیون در گفت‌وگو با خبرنگار گروه فرهنگی خبرگزاری میزان پیرامون آخرین فعالیت های خود در عرصه بازیگری گفت: در حال حاضر به دلیل شیوع کرونا اکثریت پروژه ها منتفی و معوق شده و من هم به طبع اکثریت مردم در حال حاضر در خانه مانده ام. 

بیشتر بخوانید: برای مشاهده آخرین اخبار از سینمای ایران اینجا کلیک کنید

وی با اشاره به توقف تولید سریال «گیل دخت» به دلیل بیماری کرونا افزود: پیش از شیوع بیماری مشغول بازی در سریال «گیل دخت» به کارگردانی «مجید اسماعیلی» بودم که بعد از بیماری و شیوع آن ضبط فعلاً متوقف شده است.

این بازیگر پیشکسوت درباره زمان شورع فیلمبرداری سریال «گیل دخت» اظهار کرد: همه ما منتظر پایان بیماری کرونا هستیم و طبیعتا فیلمبرداری بعد از قطعی شدن شرایط عادی شروع می شود، نزدیک به یکسال از فیلمبرداری اثر مانده و من هم فعلا در همین پروژه فعال هستم.

بازیگر سریال «گیل دخت» درباره مضمون این اثر اضافه کرد: این سریال به دوره زمانی قاجار بازگشته و اثری تاریخی اجتماعی محسوب می شود، در داستان گیل دخت ما شاهد بروز وقایعی در آن بازه تاریخی هستیم که به نظر فیلمنامه و قصه جذابی دارد. 

برای مشاهده متن کامل خبر اینجا کلیک کنید

«امیر» اثری ناقص در سینمای تجربه‌گرا/فیلمی که نتوانست در گیشه سینما موفق شود

فیلم سینمایی «امیر» اولین ساخته «نیما اقلیما» سال گذشته در سینماهای کشور اکران شد و در انتها نزدیک به دویست میلیون تومان فروش را برای خود به همراه داشت، این فیلم هرچند اثری تجربه‌گرا محسوب می‌شد اما در گیشه و نگاه منتقدین به موفقیت چندانی دست پیدا نکرد.

به گزارش خبرنگار گروه فرهنگی خبرگزاری میزان، فیلم سینمایی «امیر» اولین ساخته «نیما اقلیما» سال گذشته در سینماهای کشور اکران شد و در انتها نزدیک به دویست میلیون تومان فروش را برای خود به همراه داشت، این فیلم هرچند اثری تجربه‌گرا محسوب می‌شد اما در گیشه و نگاه منتقدین به موفقیت چندانی دست پیدا نکرد. 

فیلم سینمایی «امیر» در سی و ششمین جشنواره فیلم فجر رونمایی شد و نتوانست نظران چندان مثبتی را از سوی اهالی رسانه و منتقدین دریافت کند. برخی در زمان برگزاری جشنواره از این فیلم به عنوان یکی از آثار تجربی سینما یاد کردند و البته دارندگان نظر مثبت به این فیلم معتقد بودند که این اثر باید در بخش هنر و تجربه اکران می شد و اثری مناسب جشنواره فیلم فجر نبود.

بیشتر بخوانید: برای مشاهده آخرین اخبار از سینمای ایران اینجا کلیک کنید

مهم‌ترین دلیل دلزدگی اهالی رسانه نسبت به فیلم «امیر» را می‌توان در ساختار روایی این اثر دانست. فیلمنامه ساختاری نه چندان منسجم داشته و روایت بدون دلیل طولانی مدت داستان را تعریف می کند.

از سویی کارگردانی خاص به نیما اقلیما نه تنها نتوانست بر ویژگی‌های اثر اضافه کند بلکه نوع ریتم کند اثر باعث شد تعداد بسیاری از مخاطبان فیلم امیر پیش از پایان این فیلم سالن سینما را ترک کنند.

برای مشاهده متن کامل خبر اینجا کلیک کنید

پیشنهاد یک نویسنده برای مطالعه چند کتاب خوب به مخاطبان

یک نویسنده کتاب گفت: در حقیقت اوقات فراغت کرونایی ایجاد شده یک توفیق اجباری است که در اختیار همه افراد قرار گرفته و باید از آن استفاده بهینه شود، ماندن در خانه باعث می‌شود تا جامعه امروز ما بار دیگر با کتاب آشتی کند لذا اختصاص بخشی از زمان به مطالعه ارزشمند است.

علی اکبر والایی نویسنده کتاب در گفت‌وگو با خبرنگار گروه فرهنگی خبرگزاری میزان پیرامون پیشگیری از گسترش بیماری کرونا گفت: شیوع بیماری کرونا نگرانی‌هایی را در جامعه با خود به همراه دارد که برای پیشگیری از گسترش آن باید همواره توصیه‌های بهداشتی را رعایت کرد و این امر شامل حال همه مردم کشور می‌شود.

وی با نگاه به بیماری کرونا از زاویه دیگر ابراز کرد: بیماری کرونا را می‌توان از بعد دیگری نیز مورد بررسی قرار داد اگر این بیماری مشکلات و چالش‌هایی را با خود به همراه داشته اما در کنارش فرصت‌های ارزشمندی را نیز برای مردم جامعه فراهم کرده است که باید به آنها فکر کنیم.

بیشتر بخوانید: برای مطالعه معرفی آخرین کتب منتشر شده اینجا کلیک کنید

والایی روزهای قرنطینه را ایجاد فضایی مناسب برای مطالعه دانست و اظهار کرد: خانه نشینی برای پیشگیری از گسترش بیماری کرونا فرصتی مغتنم برای افراد ایجاد کرده تا به دور از دغدغه‌های شغلی و روزمره به مطالعه بپردازند در حقیقت اوقات فراغت ایجاد شده یک توفیق اجباری است که در اختیار همه افراد قرار گرفته و باید از آن استفاده بهینه کرد، ماندن در خانه باعث می‌شود تا جامعه امروز ما بار دیگر با کتاب آشتی کند لذا اختصاص بخشی از زمان به مطالعه ارزشمند است.

والایی حضور کتاب‌های الکترونیک را گزینه‌ای ارزشمند برای روز‌های قرنطینه کرونایی دانست و تاکید کرد: بیماری کرونا سبب شده تا همه مردم در خانه بمانند بنابراین تهیه کتاب به نوعی برای آنان با دشواری و مشکلاتی همراه است، لذا در این شرایط استفاده از کتاب‌های الکترونیک می‌تواند فضای مناسبی را برای افزایش میزان مطالعه فراهم کند و دسترسی آسان به کتاب‌هایی که تهیه آن‌ها با دشواری همراه است را تسهیل کند.

برای مشاهده متن کامل خبر اینجا کلیک کنید

موارد مهمی از طرح فاصله‌گذاری هوشمند که در پایتخت و استان‌ها اجرایی می‌شود

کمیته اطلاع رسانی ستاد ملی مبارزه با کرونا در اطلاعیه‌ای موارد مهمی از طرح فاصله‌گذاری هوشمند که از تاریخ ۲۳ فرودین در استان‌های کشور و از ۳۰ فروردین در تهران به اجرا در می‌آید، برای اطلاع عموم مردم منتشر کرد.

به گزارش گروه فرهنگی خبرگزاری میزان، در اطلاعیه کمیته اطلاع رسانی ستاد ملی مبارزه با کرونا آمده است: ضمن تشکر ازهمکاری و مشارکت مردم عزیزایران در اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی برای مقابله با ویروس کووید ۱۹ و با توجه به مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا در مورد طرح فاصله گذاری هوشمند، موارد زیر به اطلاع عموم میرساند:

۱-با توجه به ماهیت گسترش و قابلیت بیماری کووید ۱۹ (کرونا) فاصله گذاری اجتماعی مهم‌ترین راهکار کنترل همه گیری این بیماری است و رعایت این فاصله تاز مانی که بیماری در جامعه درچرخش باشد ضروری وباعنایت به اینکه می‌تواند تا ۹۵ درصد مانع ازشیوع گردد باید ادامه یابد.

بیشتر بخوانید: برای مشاهده آخرین اخبار از وزارت ارشاد اسلامی اینجا کلیک کنید

۲. طرح فاصله گذاری هوشمند ادامه طرح فاصله گذاری اجتماعی است که از اسفند ماه همزمان با شیوع بیماری کرونا در ایران اجرا شده و در این مرحله، صرفا مشاغل «غیر پر ریسک» همراه با التزام به رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی مصوب وزارت بهداشت درمان واموزش پزشکی از تاریخ ۲۳ فرودین در استان‌های کشور و از ۳۰ فروردین در تهران مجوز فعالیت پیدا می‌کنند.

۳. سیاست کلی و راهبرد عمومی ستاد ملی مقابله با کرونا، همچنان استمرار اصل «در خانه بمانیم» است و خروج ازمنزل تنها درصورت اضطرار، بصورت بسیار محدود با رعایت دقیق و کامل دستورالعمل‌های بهداشتی. برای مقابله با کرونا ممکن می‌باشد.

برای مشاهده متن کامل خبر اینجا کلیک کنید

مجموعه‌ای مستند از زندگی پر فراز و نشیب شهید سعید سلیمانی در «بحر سعید»

نویسنده کتاب «هم‌نفس» گفت‌: از آنجا که مدتی با شهید سعید سلیمانی هم رزم و دوست بودم و در عین حال این دوست عزیز را در سال ۱۳۸۴ از دست دادم به همین دلیل اقدام به نوشتن کتابی در مورد زندگی وی کردم که در چهاردهمین سالگرد شهادتش آن را رونمایی کنم.

حسن شکری نویسنده کتاب «هم‌نفس» در گفت‌وگو با خبرنگار گروه فرهنگی خبرگزاری میزان پیرامون مضمون کتاب «بحر سعید» گفت: کتاب «بحر سعید» سرگذشت زندگی «شهید سعید سلیمانی» است، او از فرماندهان «لشکر ۲۷ محمد رسول الله(ص)» بود و بعد‌ها از فرماندهان نیروی زمینی سپاه شد و سر انجام در پی سانحه سقوط هواپیما در ارومیه به درجه رفیع شهادت نائل آمد.  

وی به علل نگارش کتاب «بحر سعید» اشاره و ابراز کرد: از آنجا که مدتی با شهید سعید سلیمانی هم رزم  و دوست بودم و در عین حال این دوست عزیز را در سال ۱۳۸۴ از دست دادم به همین دلیل اقدام به نوشتن کتابی در مورد زندگی وی کردم که در چهاردهمین سالگرد شهادتش آن را رونمایی کنم.   بیشتر بخوانید: برای مطالعه تازه‌‌ترین خبرها از انتشارات ۲۷ بعثت اینجا کلیک کنید
شکری در مورد کتاب «بحر سعید» و محتوای آن اظهار کرد: کتاب «بحر سعید» زندگی شهید سعید سلیمانی را از زمان کودکی تا زمان شهادتش شامل می‌شود، در این کتاب از صحبت‌های اعظم عبادی مقدم همسر شهید سعید سلیمانی و گفت‌و‌گوی همرزمانش استفاده شده است.   

وی پیرامون نحوه نگارش کتاب «بحر سعید» بیان کرد: کتاب «بحر سعید» دارای داستانی مستند است و تمام اسناد آن در انتهای کتاب ذکر منبع شده همچنین به صورت کامل ارائه گردیده است، داستان این کتاب بسیار روان و با کشش نوشته شده لذا مخاطب را به خوبی جذب می‌کند. البته گردآوری اسناد و تحقیقات بر عهده مهدیه زکی زاده بود از طرفی کار تحقیق و مصاحبه یک سال به طول انجامید چراکه در خلل تولید این کتاب با ۹۰ نفر از دوستان و هم رزمان شهید سعید سلیمانی مصاحبه انجام دادیم.
برای مشاهده متن کامل خبر اینجا کلیک کنید

بازی «هانیه توسلی» در جشنواره فیلم فجر نادیده گرفته شد/تحقیقات زیادی برای «بی‌صدا حلزون» انجام دادم

کارگردان فیلم سینمایی «بی‌صدا حلزون» گفت: به نظرم هانیه توسلی از جسورترین بازیگران سینمای ایران است. این را هم بگویم که از ابتدا به استفاده از بازیگران چهره در فیلمم فکر می‌کردم. 

بهرنگ دزفولی زاده کارگردان فیلم سینمایی «بی‌صدا حلزون» در گفت‌وگو با خبرنگار گروه فرهنگی خبرگزاری میزان، پیرامون ریتم و اتمسفر این فیلم سینمایی گفت: به نظر من ریتم این فیلم کند نیست بلکه در جهت رساندن محتوا و آشنایی بیشتر و بهتر با زندگی ناشنوایان به این گونه شکل گرفت. من از اول قصد داشتم برای بهتر دیده شدن فیلم از هیچ تلاشی مضایغه نکنم.

وی درباره انتخاب بازیگران فیلم افزود: من می‌خواستم از بازیگرانی استفاده کنم که علاوه بر توانایی در ایفای چنین نقشی در اکران عموم هم بتوانند در جذب مخاطب تاثیرگذار باشند، پروسه انتخاب بازیگر ما بسیار طول کشید، از مجموعه بازیگران به نظرم هانیه توسلی از جسورترین بازیگران سینمای ایران است. این را هم بگویم که از ابتدا به استفاده از بازیگران چهره فکر می‌کردم.

بیشتر بخوانید: برای مشاهده آخرین اخبار از سینمای ایران اینجا کلیک کنید


دزفولی زاده درباره نگارش فیلمنامه‌ای پیرامون مشکلات کم شنوایان و ناشنوایان تاکید کرد: ما در هنگام نگارش فیلمنامه همراه با فیلمنامه نویس چندین ماه به مراکز ناشنوایان می‌رفتیم، از مشکلات و دغدغه هایشان می‌پرسیدیم و هرچیزی که باعث ایجاد درام می‌شد را جویا شدم.

دزفولی زاده در همین راستا ادامه داد: بخش کاشت حلزون در مورد ناشنوایان بخشی از فیلمنامه بود، این اتفاق شاکله قصه را تشکیل می‌داد و هیچ تبلیغی برای انجام عمومی این عمل در فیلم صورت نگرفته است. من خواستم اطلاعاتی را در این زمینه به بیننده منتقل کنم، حال انجام یا عدم انجام این عمل به مخاطب مرتبط است.

برای مشاهده متن کامل خبر اینجا کلیک کنید

آغاز نشر نسخه کاغذی رسانه‌ها از شنبه ۲۳ فروردین

به اطلاع می‌رساند با عنایت به اجرای طرح فاصله گذاری هوشمند از روزشنبه ۲۳ فروردین در سراسر کشور کلیه نشریات چاپی با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی ابلاغی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، امکان انتشار خواهند داشت.

به گزارش گروه فرهنگی خبرگزاری میزان به نقل از کمیته اطلاع رسانی ستاد ملی مقابله با کرونا، بی شک تلاش شبانه روزی همکاران رسانه‌ای در سطح ملی و استانی برای ایفای نقش موثر و پیشگام اطلاع‌رسانی در مقابله با کرونا بیش از گذشته نمایان نمود و جا دارد ازتلاش مستمر و ۲۴ ساعته سربازان گمنام نظام اطلاع رسانی کشور درصحنه مقابله با کرونا تقدیر و تشکر بعمل آید.

به اطلاع می‌رساندبا عنایت به اجرای طرح فاصله گذاری هوشمند از روزشنبه ۲۳ فروردین در سراسر کشور کلیه نشریات چاپی با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی ابلاغی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، امکان انتشار خواهند داشت.

بیشتر بخوانید: برای مشاهده آخرین اخبار از وزارت ارشاد اسلامی اینجا کلیک کنید

همچنین نظر به اهمیت و نقش موثر نسخه چاپی رسانه‌ها و هماهنگی بعمل آمده با مسولان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، در شهر تهران نیز که طرح فاصله گذاری هوشمند از روز ۳۰ فروردین اجرا می‌شود، چاپ نشریات شامل این محدودیت نخواهد بود و روزنامه‌ها و نشریات چاپی می‌توانند از روز ۲۳ فروردین، فرآیند تولید، چاپ و توزیع را آغاز نمایند.

بدین ترتیب در کلیه نقاط کشور با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی مصوب و رعایت تمام جوانب برای پیشگیری از شیوع کرونا در مراحل تولید، چاپ و توزیع توسط مدیران رسانه‌ها از روز ۲۳ فروردین، انتشار نسخه کاغذی روزنامه‌ها و سایر نشریات بلامانع خواهد بود.

دیگر خبرها

 • طارمی: ریسکم جواب داد، هنوز به دنبال پیشرفت هستم/ بیک زاده: در لیگ چهاردهم به استقلال خیانت شد/ بازگشت رحمتی به استقلال شایعه است
 • چرا بابا پنجعلی از پایتخت ۶ حذف شد؟/فیلم
 • ببینید | چرا بابا پنجعلی از پایتخت ۶ حذف شد؟
 • هکری که اینستاگرام ماتویدی را هک کرد: متاسفم، فقط حوصله‌ام سر رفته بود!
 • کنگره بین‌المللی ادبیات کودکان و نوجوانان به تعویق افتاد
 • ضرورت مدیریت زمان در قرنطینه خانگی برای کودکان
 • اعلام برندگان مهمترین جایزه کتاب کودک جهان، یک ماه به تعویق افتاد
 • ​قرنطینه خانگی را برای کودکان شیرین کنیم/ از بازی های جذاب تا عواقب اعتیاد به فضای مجازی
 • تست کرونا درب منزل!/۵۰۰ هزارتومان بدهید دوساعته جواب بگیرید
 • «هانا، قهرمان ما» به زبان آلمانی منتشر شد
 • تست کرونا درب منزل! / ۵۰۰ هزارتومان بدهید دوساعته جواب بگیرید
 • آشنایی کودکان با عواقب طمع در «مرغ های طلسم شده»
 • افضلی: اعتراض پزشکیان به عدم حضور دولتی‌ها در مجلس جواب داد / وزرا در راه بهارستان
 • بادران تهران؛ هر سال مدعی اما در لیگ یک/ بیزینس نارنجی‌ها در فوتبال جواب نداد
 • افضلی: اعتراض پزشکیان به عدم حضور دولتی‌ها در مجلس جواب داد / وزرای دولت در راه بهارستان
 • افضلی: اعتراض پزشکیان بالاخره جواب داد / وزرای دولت در راه مجلس
 • رولینگ فاش کرد: بازگشت از نبرد با ویروس کرونا/هدیه برای قرنطینه
 • «هانا قهرمان ما» به آلمانی ترجمه و منتشر شد
 • دوردوره مجلس دوم امکان نداشت یک وزیر جواب تلفن نماینده مجلس را ندهد/ ۲ سناریو پیش روی مجلس جدید است