صراط:

دکتر کیانوش جهانپور امروز در ارتباط ویدیو کنفرانسی با خبرنگاران با بیان اینکه در روزهای اخیر در فاز مدیریت‌شده بیماری قرار داریم، گفت: این مدیریت به جز مشارکت جمعی و پذیرش عملی و تلاش مردم در کنار اقدامات و مداخلات حاکمیتی از جمله هماهنگی و حمایت بین‌بخشی گسترده و شاید مثال‌زنی که در تمام هفته‌های اخیر وجود داشت، ‌میسر نبود.

به گزارش ایسنا وی افزود: ما امروز شاهد همکاری تنگاتنگ و هم‌افزایی دستگاه‌ها و قوای مختلف اعم از قوای مسلح، نیروهای نظامی و انتظامی، قوه قضاییه، دادستان‌ها در استان‌های مختلف و... هستیم. در عین حال با توجه به اینکه در روزهای پایانی نوروز قرار داریم و با توجه به مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا در زمینه تشدید فاصله‌گذاری اجتماعی و وضع مقررات برای اعمال محدودیت‌های بین‌شهری و درون‌شهری در برخی مناطق و عدم حضور در تفرجگاه‌ها و پارک‌ها هماهنگی‌هایی با دستگاه قضایی در سراسر کشور به وجود آمده است که به ما در امتداد این مسیر و مدیریت این بیماری و مهار آن در هفته‌های آتی کمک می‌کند.

جهانپور با بیان اینکه عمده مردم همراهی داشتند و با خودمراقبتی از حضور در تفرجگاه‌ها در روز ۱۳ فروردین خودداری خواهند کرد، گفت: امسال نوروزی مشابه سال‌های قبل نداشتیم و قطعا روز طبیعت امسال هم مانند سال‌های قبل نخواهد بود. اگر اقلیتی هم با ساده‌انگاری برخورد کنند و مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا را جدی نگیرند، ممکن است با مانعی به نام قانون مواجه شوند.

وی درباره تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها نیز گفت: تعطیلی تا ۲۰ فروردین ادامه دارد و فاصله‌گذاری اجتماعی تا این تاریخ تمدید شده است و قاعدتا تعطیلی مدارس، دانشگاه‌ها و همه اماکنی که شامل طرح فاصله‌گذاری اجتماعی بود، ادامه دارد و برای بعد از بیستم هم مجددا تصمیم‌گیری و یا بخشی یا همه آن تمدید می‌شود.

فوت ۳۲۰ نفر در کشور به دلیل مصرف فرآورده‌های الکلی تقلبی

سخنگوی وزارت بهداشت درباره آخرین آمارها از مسمومیت با الکل در کشور گفت: تاکنون ۳۱۱۷ مسمومیت ناشی از مصرف الکل و آشامیدنی‌های الکلی در کشور گزارش شده که  ۱۰۶۶ نفر از آنان در بیمارستان‌ها بستری هستند و ۷۳ نفر در بخش‌های مراقبت ویژه هستند و وضعیت بحرانی دارند.

وی افزود: ۶۲ نفر از مسمومان با الکل نابینا یا کم بینا شدند و ۲۸۴ نفر نیاز به خدمات دیالیز پیدا کرده‌اند همچنین ۳۲۰ نفر معادل ۱۰ درصد این افراد بر اثر مصرف فرآورده‌های الکلی تقلبی فوت کرده‌اند.

وضعیت تعطیلی ادارات

جهانپور درباره وضعیت تعطیلی ادارات تا ۲۰ فروردین ماه نیز گفت: دو میلیون و ۵۰۰ هزار کارمند قطعی داریم که ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار نفرشان یعنی ۵۰ درصد در همان ابتدای تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها تعطیل شدند. از ۵۰ درصد بعدی ۵۰۰ هزار نفر کارکنان نظام سلامت هستند که نه‌تنها امکان تعطیلی آنان وجود ندارد بلکه به‌طور مضاعف هم کار می‌کنند که یک میلیون ۷۰۰ هزار نفر شد. ۲۵۰ هزار نفر هم در شهرداری‌ها هستند که ۲۰۰ هزار نفر در حوزه خدمات عمومی فعالیت می‌کنند همچنین نیروهای امنیتی که کار این گروه‌ها تعطیل‌بردار نیست.

وی افزود: بنابراین تکلیف بیش از دو میلیون نفر از کارمندان ادارات مشخص است که تعطیل هستند یا در هیچ شرایطی امکان تعطیلی برایشان وجود ندارد. ۵۰۰ هزار نفر دیگر می‌ماند که تا سقف یک سوم از آنان با نظر وزیر یا رییس دستگاه اجرایی مربوطه در روزهای عادی صرفا جهت انجام امور ضروری و نه فرآیندهای اداری غیر ضروری، در دستگاه‌های مربوطه با رعایت فاصله‌گذاری و رعایت نکات بهداشتی فردی و عمومی حضور پیدا می‌کنند.

کرونایی‌هایی که در قرنطینه خانگی هستند، پایش می‌شوند

جهانپور در پاسخ به سوالی درباره وضعیت قرنطینه خانگی مبتلایان به کووید ۱۹ گفت: در بسیج ملی مقابله با کرونا افرادی را که بعد از ثبت نام و غربالگری به مراکز خدمات سلامت ۱۶ ساعته ارجاع می‌شوند، ارزیابی می‌شوند. بخشی از آنان برای قرنطینه خانگی به منزل ارجاع می‌شوند. بخشی هم به سمت بیمارستان می‌روند که حدود دوسوم‌شان نیاز به بستری ندارند و دوباره در قرنطینه خانگی قرار می‌گیرند. تمام این اقدامات برای این افراد شامل پایش در بسیج ملی مقابله با کرونا می‌شود که پنج روز به صورت هر روز پایش می‌شود و در روز دهم هم یک بار پایش نهایی خواهند شد.  

وی درباره ابتلای مجدد بهبودیافتگان کرونایی در کشور گفت: تا این لحظه گزارشی از ابتلای مجدد بیماران نداشته‌ایم. گزارشی از اینکه بیماری که با تشخیص قطعی ابتلا به کووید-۱۹ داشته و مجددا با تشخیص قطعی با این بیماری مواجه شده باشد، نداشتیم. مواردی که افراد یا در مرحله بعد یا فعلی تشخیص قطعی نداشته باشند، قابل قضاوت نیستند. در دنیا هم یکی دو مورد بوده که نمی‌توان درباره آن قضاوت کرد که آیا ابتلای موقت یا ادامه بیماری اولیه است.

سخنگوی وزارت بهداشت تاکید کرد: در همه جای کشور ممکن است افرادی باشند که با ساده انگاشتن موضوع و یا بنابر تمایل بخواهند در سیزده بدر در تفرجگاه‌ها و مراکز طبیعی یا گردشگری تجمع کنند که قاعدتا از این کار ممانعت می‌شود و با همکاری خوبی که در تمام هفته‌های اخیر با قوه قضاییه و قوای انتظامی داشتیم، قطعا به مانعی به نام قانون برمی‌خورند.

جهانپور درباره سیاست‌های دوگانه در حوزه مقابله با کرونا و بلیت‌فروشی برخی آژانس‌های مسافرتی و وسایل حمل و نقل عمومی گفت: هیچ سیاست دوگانه‌ای وجود ندارد بلکه از روز اول شناسایی کرونا سیاست‌مان اعمال محدودیت در ترددها و مراودات و سفرهای درون شهری و بین‌شهری بود که از دو مسیر دنبال شد؛ یکی از مسیر آموزش عمومی و اطلاع‌رسانی همگانی و اقناع افکار عمومی در جهت خودمراقبتی و دیگرمراقبتی و دوم فاز فاصله‌گذاری اجتماعی بود که ابتدا با تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها و متعاقب آن تعطیلی ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر از کارمندان دولت همراه شد.

وی ادامه داد: فاصله‌گذاری اجتماعی ادامه پیدا کرد تا زمانی‌که با موضوع بازگشت ناگهانی برخی از مسافران مواجه شدیم البته قسمت قابل توجهی از مردم توصیه‌ها را جدی گرفته‌اند. آن بخشی که به سفر رفته بودند، ممکن بود در یک یا دو روز موج بازگشتی را ایجاد کنند که خطرساز باشد بنابراین با پیشنهاد تشدید فاصله‌گذاری اجتماعی در ستاد مقابله با کرونا و تایید رییس جمهوری تا ۲۰ فروردین با تشدید فاصله‌گذاری اجتماعی مواجهیم. آنچه که اتفاق نیفتاد و در محوریت قرار نگرفت،‌ حکومت نظامی بود که معتقدیم این اقدام نه ممکن است و نه مطلوب.

جهانپور در پاسخ به سوال دیگری درباره وضعیت ارائه خدمت به بیماران غیرکرونایی و بیماران مزمن، گفت: طبق مقررات نسخ بیماران مزمن و حتی نسخ قبلی آن‌ها قابل تمدید است. اگر مشکل جدید نداشته بشند، می‌توانند داروهایشان را بر اساس نسخه قبلی از داروخانه‌ها تهیه کنند. اگر مشکل و عارضه جدیدی داشتند و امکان تماس با پزشک برایشان ممکن نیست، با سامانه تلفنی ۱۹۰ بخش درمان تماس بگیرند تا همکاران ما برای موضوعات مورد نیاز آن‌ها را هدایت کنند.

منبع: صراط نیوز

کلیدواژه: تعطیلی مدارس کیانوش جهانپور صراط فاصله گذاری اجتماعی ملی مقابله با کرونا قرنطینه خانگی تعطیلی مدارس هزار نفر

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.seratnews.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت www.seratnews.com بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۷۴۳۶۹۹۷ را به همراه موضوع به آدرس info@khabarban.com ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

ابتلا به کرونا در ایران دوباره صعودی شد؛ خطر افزایش آمار در ۵ روز آینده

روحانی: همه کارمندان باید ۱۰ خرداد به سرکار بر‌گردند/بازگشایی صحن حرم‌ها بعد از عید فطر/ از کرونا عبور کرده‌ایم!

بستر فساد همچنان مهیاست؛ ظهور سلطان خودرو بعد از اعدام سلطان قیر و سکه| سلطان بعدی کیست؟

جنجال استخدام نمایندگان مجلس در وزارت نفت؛ کدام نماینده‌ها و چرا استخدام شدند؟

شورای حاکمیت سودان:عربستان ‌و امارات به وعده‌ مالی خود عمل نکردند

خبر بعدی:

آخرین وضعیت کرونا در جیرفت/ ادامه حضور یک سوم کارمندان در ادارات

ابوذر عطاپور در گفتگو با خبرنگار مهر با تشریح آخرین وضعیت شیوع ویروس کرونا در شهرستان جیرفت، اظهار کرد: مهمترین دلیل افزایش میزان شیوع ویروس کرونا در چند روز اخیر در جیرفت رصد، پایش و غربالگری بیماران است، به این معنا که ما یک قدم رو به جلو برداشته و شروع به غربالگری افراد مشکوک کرده‌ایم و در واقع ما به مردم مراجعه کرده و پایش انجام داده‌ایم.

وی با اشاره به اینکه با توجه به شیوع ویروس کرونا در جیرفت تمامی ادارات و بانک‌ها در روز شنبه هفته جاری تعطیل شدند، اضافه کرد: تا پایان هفته نیز تمامی دستگاه‌های اجرایی و بانک‌ها با یک سوم نیرو مشغول به کار می‌شوند از طرف کارمندان دستگاه‌ها باید از ماسک و دستکش استفاده کرده و با حفظ فاصله اجتماعی خدمات ارائه کنند، ارباب رجوع نیز ملزم است که برای ورود به اداره مربوطه از دستکش و ماسک استفاده کند.

فرماندار جیرفت با اشاره به سایر فعالیت‌های مقابله با ویروس کرونا در شهرستان جیرفت گفت: تمامی تاکسی‌های درون شهری باید از ماسک و دستکش استفاده کرده و در صندلی عقب خودرو نیز دو سرنشین سوار کنند.

تردد اتوبوس‌های بین شهری با ۳۰ درصد ظرفیت

وی با بیان این مطلب که اتوبوس‌های بین شهری نیز باید با ۳۰ درصد ظرفیت خود تردد کنند، اظهار کرد: با توجه به قرار داشتن در زمان کوچ عشایر از پنجشنبه هفته گذشته تیم غربالگری در مناطق مربوطه حضور داشته و عملیات ضدعفونی کردن و غربالگری را آغاز کرده‌اند.

عطاپور اظهار داشت: نظارت بر اصناف به صورت منظم توسط اداره اماکن و با همکاری دانشگاه علوم پزشکی انجام می‌شود از طرف دیگر اصناف ملزم به رعایت نکات بهداشتی و ضدعفونی مغازه‌های خود هستند، فروشندگان نیز با زدن ماسک و دستکش باید پاسخگوی ارباب رجوع خود باشند و در صورت عدم رعایت این نکات، با صنوف متخلف برخورد می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در صورت قرمز شدن وضعیت شهرستان، محدودیت‌ها و سخت گیری بیشتری اعمال می‌شود، عنوان کرد: لذا ضرورت هر چه بیشتر رعایت کردن نکات بهداشتی توسط مردم احساس می‌شود و در این راستا مردم باید فاصله اجتماعی را رعایت کرده، از ماسک و دستکش استفاده کنند و حتی الاامکان از خانه خارج نشوند.

فرماندار جیرفت با بیان این مطلب که تردد تمامی وسایل نقلیه از ساعت ۲ بعد از ظهر لغایت ۱۱ شب از خیابان‌های منتهی به مرکز شهر منع شده است، تصریح کرد: تمامی ماشین‌های سنگین که جهت حمل و نقل محصولات کشاورزی وارد شهرستان می‌شوند با حضور در پایانه‌های راهداری ضدعفونی می‌شوند، اما در عین حال متأسفانه برخی ماشین‌های سنگین به دلیل ترانزیتی بودن شهرستان جیرفت از کمربندی شهرستان عبور کرده که علی رغم برنامه‌های بهداشتی اما ممکن است که آسیب‌زا نیز باشد.

جاده منتهی به آبشار دلفارد مسدود شد

وی با اشاره به اینکه مراکز رسمی خرید محصولات کشاورزی شهرستان توسط ارگان‌های مربوطه نظارت، رصد و ضدعفونی می‌شوند، افزود: در میدان تره بار شهرستان متأسفانه به دلیل ازدیاد جمعیت علیرغم اینکه هر شب این مکان ضدعفونی می‌شود اما شاهد عدم رعایت فاصله اجتماعی هستیم که تاکید می‌شود مردم به نکات بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی توجه جدی داشته باشند.

عطاپور با بیان این مطلب که به دلیل حضور و تجمع زیاد مردم در جاده منتهی به آبشار دلفارد، مجبور به مسدود کردن مسیر شدیم، تاکید کرد: مهمترین و اصلی ترین عامل برای مقابله با شیوع ویروس کرونا همراهی و همکاری مردم است که در این راستا ضرورت رعایت فاصله اجتماعی، استفاده از دستکش و ماسک بیش از پیش احساس می‌شود.

کد خبر 4933808

دیگر خبرها

 • فعالیت ادارات خوزستان از فردا
 • ادارات خوزستان از فردا بازگشایی می‌شود
 • جزئیات فعالیت ادارات، بانک ها و اصناف تا پایان هفته جاری اعلام شد
 • ادارات خوزستان از فردا بازگشایی می‌شود/اصناف غیر ضروری همچنان تعطیل هستند
 • بازگشایی کلیه ادارت و بانک‌های خوزستان تا پایان هفته جاری
 • جزییات تعطیلی و فعالیت مراکز اداری و تجاری استان تا پایان هفته جاری/تصمیم گیری در مورد نحوه فعالیت مدارس و دانشگاه ها به استانداری خوزستان واگذار شد
 • ادارات خوزستان از فردا فعال هستند/ الزام حضور دو سوم کارکنان
 • ادارات و بانک‌های خوزستان سه‌شنبه و چهارشنبه فعال هستند
 • آمار کرونا در5 خرداد99
 • آخرین آمار مبتلایان کرونا در کشور
 • آخرین آمار کرونا؛ تعداد جان باختگان این بیماری به ۷ هزار و ۴۵۱ نفر رسید/ ۱۹ استان بدون فوتی
 • سخنگوی وزارت بهداشت: ۲۰۲۳ ابتلا و ۳۴ فوتی جدید کرونا در کشور / ۱۹ استان بدون فوتی
 • جدیدترین آمار کرونا در ایران | ۲۰۲۳ بیمار جدید شناسایی شد | خوزستان همچنان قرمز است
 • ۲۰۲۳ ابتلا و ۳۴ فوتی جدید کرونا در کشور
 • آخرین آمار کرونا در ایران: ۲۰۲۳ مبتلای جدید/ ۱۹ استان بدون فوتی
 • ۲۰۲۳ ابتلا و ۳۴ فوتی جدید کرونا در کشور / ۱۹ استان بدون فوتی
 • مجموع مبتلایان کووید۱۹ در کشور به ۱۳۷۷۲۴ نفر رسید/ در ۱۹ استان کشور، فوتی نداشته ایم
 • تعطیلی ۶۰ واحد صنفی در شیراز
 • عدم رعایت فاصله اجتماعی ، کار ۶۰ واحد صنفی در شیراز را به تعطیلی کشاند