ابوالحسن میرعمادی گفت: برخی افراد هزینه باکلاس بودنشان را می‌پردازند و آن را به جیب سازندگان واحدهای لوکس می‌ریزند. او مدعی است که قیمت زمین را بانک‌ها و سازمان‌های بزرگ، بالا می‌برند. وی می‌گوید کل سرمایه مملکت روی گسل زلزله شمال تهران در حال هزینه شدن است. ‌این کارشناس بیان می‌کند که چند سال قبل چینی‌ها بازار مسکن کانادا را به هم ریختند اما آنجا مسئولان با وضع مالیات بر عایدی املاک، قیمت مسکن را کنترل کردند.

میرعمادی اظهار کرد: هزینه ساخت یک واحد مسکونی استاندارد در تهران حدود ۵ تا ۶ میلیون تومان است که با احتساب قیمت زمین و هزینه انشعابات متری ۹ تا ۱۰ میلیون تومان می‌شود. متاسفانه سرمایه‌گذاران با اضافه کردن تزئینات غیرضروری و ‌لوکس مثل گچ بری، نما، شیرآلات، سرامیک و غیره هزینه‌ها را بالا می‌برند و واحد مسکونی را متری ۵۰ تا ۷۵ میلیون تومان هم می‌فروشند.

دچار انحطاط فرهنگی در ساخت‌وساز شده‌ایم

وی با بیان اینکه ساخت‌وسازهای امروزی در تهران و دیگر کلانشهرهای ایران نوعی ارتجاع و برگشت به عقب است، افزود: انگار ما دچار انحطاط فکری و فرهنگی در ساخت‌وساز شده‌ایم. حتی در شهر قم، بیشتر نماها رومی شده است.

میرعمادی با بیان اینکه امروزه دنیا به سمت احداث بناهای ساده رفته است گفت: آنها با ساده‌ترین فرم و با حذف ظواهر کاذب یک ساختمان شیک، ساده و ارزان قیمت می‌سازند.

ساخت‌وساز دست افراد پولدار است که لوکس می‌سازند و سود خوبی هم می‌برند

این کارشناس معماری و شهرسازی تصریح کرد: ما در علم معماری افراد متخصص، زیاد داریم اما علمشان در حد تئوری باقی مانده و ساخت‌وساز در دست افراد پولدار است که ‌لوکس می‌سازند و سود خوبی هم می‌برند. طبق اصول فنی برای ساختمانهای شهر زلزله خیز تهران، ارتفاع سنگ نما باید ۴ تا ۵ متر باشد. با این خرجهای اضافه که تمام نما را سنگ می‌کنند و پولش را چند برابر از مشتری می‌گیرند، در واقع انگار برای زمین لرزه احتمالی بمب می‌سازند.

زمین را بانک‌ها و سازمان‌های بزرگ، گران می‌کنند

وی با این ادعا که زمین را بانک‌ها و سازمان‌های بزرگ، گران می‌کنند گفت: بانک‌ها باید از یک محلی، بهره‌های ۱۸ درصدی سپرده‌ها را تامین کنند و چه جایی بهتر از املاک و مستغلات؟ عده‌ای سازمان بزرگ و سرمایه‌گذار نیز در حال رواج لوکس‌سازی هستند. مردم هم از فرهنگ غلطی که این گروه‌ها رواج داده‌اند پیروی می‌کنند تا به اصطلاح امروزی باشند.

مردم در کلان شهرها هزینه باکلاس بودنشان را می‌دهند

میرعمادی اظهار کرد: مردم در کلان شهرها هزینه باکلاس بودن شان را می‌پردازند. در شمال تهران انگار مردم مجبور شده‌اند در کوچه‌های باریک و برج‌های بلند زندگی کنند. ساعتها در ترافیک کوچه پس کوچه‌ها می‌مانند تا به دوست و آشنا پز بدهند که در یک منطقه گرانقیمت سکونت دارند. این فرهنگ را چه کسی ترویج می‌کند؟ همان سازمان‌ها و ملاکان بزرگ که تهران را قبله آمال مردم کرده‌اند.

این کارشناس  بازار  مسکن با بیان اینکه سرمایه‌های ملی در گسل شمال تهران هزینه می‌شود گفت: اگر خدای نکرده در تهران زلزله بیاید سرمایه مملکت از بین می‌رود. ۴۰ سال پیش در کوچه‌های شمیران می‌توانستیم فوتبال بازی کنیم ولی الان​ به قدری ازدحام خودرو است که اگر کسی با وسیله نقلیه از خانه بیرون بیاید لااقل ۱۰ دقیقه طول می‌کشد تا از پارکینگ وارد کوچه شود و ۲۰ دقیقه هم زمان می‌برد تا به سر خیابان برسد.

به هر قیمتی شده صاحبان خانه‌های قدیمی را اغوا می‌کنند

وی تصریح کرد: برای بساز بفروشها آلودگی هوا، ترافیک، فضای سبز و آینده شهر مهم نیست. آنها به عنوان یک سرمایه‌گذار می‌خواهند سود ببرند و این وظیفه دولت و شهرداری است که جلوی این ماشین پول‌سازی را که در حال بلعیدن درآمد جامعه است، بگیرند. در منطقه ۱ تهران دیگر ویلا و باغی باقی نگذاشته‌اند و به هر قیمتی شده صاحبان خانه‌های قدیمی را اغوا می‌کنند تا خانه شان را بفروشند. باغ را به برج ۳۰ طبقه تبدیل می‌کنند و روی خانه کناری یک سایه ابدی ایجاد می‌کنند.

میرعمادی خاطرنشان کرد: این دوره‌گذار را بسیاری از کلانشهرهای جهان مثل لندن، پاریس و نیویورک طی کرده‌اند ولی آنجا مسئولان شهری با وضع قوانین و مقررات سختگیرانه و استفاده از متخصصان معماری و شهرسازی در یک نقطه جلوی این وضعیت را گرفته‌اند. دولت هم با سیاست‌های مالیاتی، بازار مسکن را کنترل می‌کند. حالا هم زیبایی را به شهر برگردانده‌اند و هم شهر را سکونت پذیر کرده‌اند.

در دوران تراکم فروشی، هر کس زرنگ تر بود ساخت‌وساز کرد

این کارشناس معماری و شهرسازی با بیان اینکه در هر دهه برای تهران یک قانون گذاشتند یادآور شد: یک دهه گفتند که برای بیشتر از ۵ طبقه مجوز نمی‌دهیم؛ دهه دیگر گفتند ۲۰ طبقه بسازید؛ دفعه بعد گفتند ۱۰ طبقه بیشتر نشود! این چه طرح جامع و طرح تفصیلی است؟ در فاصله زمانی که برج‌سازی و تراکم فروشی باب شده بود، هر کس زرنگ تر بود برای خودش مجوز گرفت که حالا وضعیت تهران اینگونه شده است.

افراد غیرمتخصص، بساز و بفروش شده‌اند

وی اظهار کرد: بسیاری افراد از دیگر مشاغل، پول خود را وارد ب ساز و بفروشی کرده‌اند؛ یک زمین را می‌خرند و به سازنده می‌گویند آن را طبق معماری و طراحی فلان کشور اروپایی بسازد، چون چشمگیر است و مردم بابتش بهتر پول می‌دهند.

به گفته میرعمادی، در شهر تهران هزینه ساخت یک واحد ۱۰۰ متری با مشاعات حدود ۶۰۰ میلیون تومان و سایر هزینه‌ها شامل زمین، مجوز و انشعابات حدود ۴۰۰ میلیون تومان است که در مجموع متری ۱۰ میلیون تومان می‌شود؛ بنابراین قیمت یک واحد ۱۰۰ متری یک میلیارد تومان و یک واحد ۷۰ متری حدود ۷۰۰ میلیون تومان می‌شود که با کمک دولت و ‌بانک‌ها، نیازمندان واقعی مسکن می‌توانند در اقساط بلند مدت با ‌پیش پرداخت حدود ۲۵ درصد صاحب خانه شوند.

کانادا بازار مسکن را با وضع مالیات کنترل کرد

این کارشناس اقتصاد مسکن با تاکید بر لزوم اجرای لایحه مالیات بر عایدی سرمایه و املاک گفت: در کانادا در یک برهه زمانی افرادی از چین و برخی کشورهای آسیایی بازار مسکن را در اختیار گرفتند و قیمت‌ها را روز به روز بالا بردند. دولت متوجه شد که دیگر یک جوان کانادایی با پس انداز خودش نمی‌تواند خانه بخرد؛ بنابراین قانون مالیات بر عایدی املاک را اجرا کردند. گفتند لزومی ندارد که یک فرد چندین واحد مسکونی داشته باشد و اگر بیشتر از یک واحد داشته باشد باید مالیات سنگینی بپردازد.

میرعمادی افزود: کانادا با وضع مالیات بر خانه‌های دوم و بیشتر، قیمت مسکن را پایین آورد. بسیاری دیگر از کشورهای توسعه یافته هم این روش را اجرا کردند و موفق شدند. ما هم باید از این الگو پیروی کنیم.

 

منبع: افکارنيوز

کلیدواژه: لوکس لوکس بازار مشاغل پردرآمد مشاغل پولساز قیمت برج های تهران بساز و بفروشی میلیون تومان ساخت وساز سازمان ها یک واحد بانک ها

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.afkarnews.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت www.afkarnews.com بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۷۵۰۶۶۱۵ را به همراه موضوع به آدرس info@khabarban.com ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

از مدرک جعلی تا رشوه میلیاردی؛ افکار عمومی چشم‌انتظار شفاف‌سازی اتهامات برخی منتخبان مجلس یازدهم

فیلم| جنجال قتل یک سیاهپوست توسط پلیس آمریکا/ ۴ افسر پلیس اخراج شدند

کدام نماینده مجلس ۶۵ میلیارد تومان رشوه گرفته است؟

واکنش وزیر راه به افزایش قیمت مسکن: مردم اگر قدرت خرید ندارند، اصلا نگران نباشند!

لیگ برتر کشتی از اول مرداد آغاز می‌شود

خبر بعدی:

کسادی بازار مسکن در مناطق ارزان‌قیمت

ارزان‌ترین منطقه تهران فقط ۲ درصد معاملات مسکن را به خود اختصاص می‌دهد؛ این یعنی تقاضای مصرفی به شدت سرکوب شده و توان خرید ندارد. اغلب همین گروه ۲ درصدی را هم سفته‌بازان و سرمایه‌گذاران تشکیل می‌دهند.

به گزارش ایسنا، بر اساس جدیدترین آمار ارائه شده از بازار مسکن شهر تهران در اردیبهشت ماه ۱۳۹۹ در ۱۰ منطقه ارزان قیمت شهر تهران، تنها ۲۸ درصد معاملات انجام می شود و مناطق میانی، محدوده مورد علاقه سفته‌بازها است. به بیان دیگر هم اکنون تقاضا برای واحدهای لوکس و ارزان قیمت به شدت کاهش یافته است.

انجام ۳۵ درصد معاملات در سه منطقه

اردیبهشت ماه ۱۳۹۹ از میان مناطق ۲۲ گانه شهر تهران ۳۵ درصد معاملات در سه منطقه ۵، ۲ و ۴ انجام گرفت. به طور کلی ۷۲.۸ درصد معاملات در ۱۰ منطقه شهر به ترتیب شامل مناطق ۵، ۲، ۴، ۱۰، ۱۴، ۸، ۷، ۱، ۱۵ و ۳ انجام گرفت.‌ از بین مناطق مذکور فقط منطقه ۱۵ جزوه مناطق ارزان قیمت محسوب می شود که میانگین نرخ مسکن در این منطقه ۹.۵ میلیون تومان در هر متر مربع است.

در ۷ منطقه ارزان قیمت فقط ۱۵ درصد معاملات انجام شده است

هفت منطقه ارزان قیمت در بازار مسکن پایتخت در اردیبهشت ماه ۱۳۹۹ به ترتیب منطقه ۱۸ با میانگین ۷.۸ میلیون تومان در هر متر مربع، منطقه ۲۰ با نرخ متوسط ۸.۸ میلیون تومان، منطقه ۱۷ با ۸.۹ میلیون تومان، منطقه ۱۶ با ۹.۱ میلیون تومان، منطقه ۱۹ با ۹.۴ میلیون تومان، منطقه ۱۵ با ۹.۵ میلیون تومان و منطقه ۱۲ با ۹.۷ میلیون تومان هستند که در کانال کمتر از ۱۰ میلیون تومان قرار دارند. مناطق مذکور صرفاً ۱۵.۴ درصد معاملات مسکن را به خود اختصاص دادند.

در این بین منطقه ۱۸ با میانگین قیمت ۷.۸ میلیون تومان در هر متر مربع با ۲۳۴ فقره معامله تنها ۲ درصد قراردادهای خرید و فروش مسکن شهر تهران در اردیبهشت ماه ۱۳۹۹ را در بر گرفت. با توجه به اینکه حدود ۷۷ درصد معاملات بازار مسکن شهر تهران از نوع سرمایه گذاری و سفته بازی است، بخش قابل توجهی از این ۲ درصد را دلال‌ها تشکیل می دهند.

کسادی بازار مسکن در دو منطقه گران قیمت

از سوی دیگر ۵ درصد مبایعه نامه‌ها در گران‌ترین منطقه تهران یعنی منطقه ۱ با میانگین قیمت ۳۳.۸ میلیون تومان در هر  مترمربع به امضا رسید که هشتمین منطقه از نظر تعداد معاملات محسوب می شود. منطقه ۳ نیز با میانگین قیمت ۳۰.۶ میلیون تومان و ۴.۴ درصد معاملات رتبه دهم از نظر تعداد قراردادهای خرید و فروش را به خود اختصاص داد.

نمایه‌های مذکور می‌تواند نشان‌دهنده آن باشد با وجود آنکه بازار در تسلط سفته‌بازها و سرمایه گذاران قرار دارد، کانون مورد علاقه این گروه مناطق میانی متناسب با توان اقشار متوسط است. بررسی ها نشان می‌دهد سهولت خرید و فروش آپارتمان و دستیابی آسان‌تر به نقدینگی در زمان مقتضی، مهمترین دلیل تمایل دلال‌ها به مناطق میانی شهر تهران است.

به گزارش ایسنا، میانگین قیمت مسکن شهر تهران در اردیبهشت ماه ۱۳۹۹ به ۱۶ میلیون و ۹۷۰ هزار تومان در هر متر مربع رسید که نسبت به ماه قبل ۱۱ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۳۳.۹ درصد رشد نشان داد. تعداد معاملات نیز ۱۱ هزار و ۳۱۰ فقره بود که نسبت به فروردین امسال ۸۰۹ درصد افزایش و نسبت به اردیبهشت پارسال ۶.۷ درصد کاهش یافت.

انتهای پیام

دیگر خبرها

 • کسادی بازار مسکن در مناطق ارزان‌قیمت تهران
 • هزینه دریافت وام ۲۴۰میلیونی مسکن چقدر است؟
 • ارزان قیمت‌ترین منطقه تهران کجاست؟
 • هزینه دریافت تسهیلات خرید مسکن افزایش یافت
 • هزینه خرید وام مسکن زوجین تهرانی با ارزش وام جعاله برابر شد!
 • هزینه دریافت وام ۲۴۰ میلیونی مسکن معادل وام ۴۰ میلیونی جعاله شد
 • برای تمام مشمولان سهام عدالت کد بورسی صادر شد/ تشریح علت تفاوت سود برای سهام‌داران
 • تمدید بخشودگی سود و جرایم تسهیلات زیر ۱۰۰میلیون تومان
 • جزییات معامله سهام عدالت با کارت سهام/ برای تمام مشمولان سهام عدالت کد بورسی صادر شد/ تشریح علت تفاوت سود برای سهام‌داران عدالت
 • بخشودگی سود و جرایم تسهیلات زیر ۱۰۰میلیون تومان تمدید شد
 • بخشودگی سود و جرایم تسهیلات زیر ۱۰۰میلیون تا پایان خرداد
 • ابهاماتی درباره قانونی بودن اخذ هزینه نقل و انتقال واحدهای مسکن مهر پردیس
 • بخشودگی سود و جرایم تسهیلات زیر ۱۰۰ میلیون تومان تمدید شد
 • تمدید بخشودگی سود و جرایم تسهیلات زیر ۱۰۰ میلیون تومان
 • بخشودگی سود و جرایم تسهیلات زیر ۱۰۰میلیون تا پایان خرداد تمدید شد
 • بهره‌برداری از خط ۲۳۰ کیلوولت ابرکوه - اسمالون تا آخر تابستان
 • فیلم/ ورژن جدید بارش بادمجان از برج میلاد، این‌بار شکار اژدها!
 • نقش پسر مسوول فدراسیون فوتبال در درآمدهای لیگ
 • برج توکیو در شهر میزبان المپیک دوباره باز شد