به گزارش خبرنگار مهر، بر اساس مصوبه امروز ۱۹ فروردین ماه سال ۹۹ معاونت آموزشی وزارت بهداشت، فعالیت دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی تا ۳۰ فروردین هماننند سایر مراکز دولتی استمرار دارد ولی ضرورتی به حضور دانشجویان جهت ارائه آموزش های حضوری نبوده و دروس به صورت مجازی ارائه می شود.

سایر مصوبات به شرح زیر است:

۱- در این مدت در صورتیکه دانشجویان مقطع دکتری تخصصی و دانشجویان کارشناسی ارشد نیاز به حضور در آزمایشگاه برای انجام کار پایان نامه خود داشته باشند دانشگاه ها با رعایت پروتکل های بهداشتی امکان حضور ایشان را فراهم آورند.

از تاریخ ۳۰ فروردین به بعد ایشان می توانند با تمهیداتی که از سوی دانشگاه ها به عمل می آید بر اساس برنامه ریزی گروه آموزشی تحصیلات خود را در دانشگاه ها ادامه دهند.

۲- حضور دستیاران، اینترن ها و دانشجویان سایر رشته ها از جمله پرستاری و غیره که در مرحله کارورزی هستند و حضور آنها برای ارائه خدمات ضروری است باید طبق برنامه اعلام شده صورت پذیرد.

۳- در خصوص ارائه آموزش های حضوری برای بعد از ۳۰ فروردین با توجه به شرایط پیش رو تصمیم گیری و اعلام خواهد شد. با توجه به تاخیر پیش آمده در برگزاری کلاس هایی که نیاز به حضور دانشجو است پس از شروع برگزاری کلاس ها به صورت حضوری، برای جبران برگزاری کلاس های مذکور ترم جاری تا زمان برگزاری کامل کلاس ها و جبران عقب ماندگی تمدید و سپس آزمون پایان ترم برگزار خواهد شد. زمان پایان ترم تحصیلی بر اساس زمان شروع ارائه دروس به صورت حضوری، تعیین می شود.

۴- وظایف و اختیارات کمیته منطقه ای دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی برای موارد زیر صرفا برای نیمسال جاری به کمیسیون بررسی موراد خاص دانشگاه ها واگذار می شود: 

الف) رسیدگی به پرونده تحصیلی دانشجویانی که به دلیل مردودی در آزمون های جامع (دکتری عمومی و دکتری تخصصی) در معرض اخراج قرار گرفته اند و تصمیم گیری جهت صدور مجوز شرکت مجدد در آزمون های مذکور صرفا برای یک نوبت.

ب) رسیدگی به پرونده تحصیلی دانشجویانی که به دلیل ترک تحصیل اخراج شده اند. (حداکثر تا ۲ سال)

ج) تصمیم گیری در خصوص اعطای حداکثر تا یکسال مرخصی بدون احتساب در سنوات برای آن دسته از دانشجویان که به دلیل بیماری حاد یا مزمن غیبت داشته اند.

۵- امکان حذف یک یا چند درس، بدون توجه به لزوم رعایت حداقل واحدهای انتخابی در هر نیمسال وجود داشته و در صورتیکه دانشجو متقاضی حذف ترم تحصیلی و استفاده از مرخصی تحصیلی باشد صرفا این ترم در سقف سنوات مجاز تحصیلی دانشجو محسوب نمی شود.

۶- در صورت لزوم و با تشخیص معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه افزایش یک نیمسال به سقف سنوات ارفاقی دانشجویانی که به دلیل حذف واحدهای درسی یا عدم امکان برخورداری از کلاس های حضوری یا غیر حضوری و برگزار نشدن جلسه دفاع از پایان نامه و رساله با کمبود سنوات مجاز مواجه شده اند، مجاز است.

۷- درصورتی که محدودیت های زمانی و مکانی حاکم بر نیمسال جاری فراغت از تحصیل دانشجویانی را با تاخیر مواجه سازد، در نیمسال آتی به جبران فرصت از دست رفته امکان برخورداری از دروس معرفی به استاد تا دو برابر (دو درس) قابل افزایش است.

۸- در خصوص دانشجویان شهریه پرداز، دانشگاه ها تسهیلات لازم جهت تقسیط، تخفیف، حذف جریمه دیرکرد و یا معافیت از شهریه با نظر هیات امنای دانشگاه را مدنظر داشته باشند.

۹- برای آن دسته از دانشجویان که پیش از بروز وضعیت فعلی به تایید استاد راهنما و مدیر گروه مربوطه، آمادگی دفاع از پایان نامه یا رساله کارشناسی ارشد، دکتری عمومی و تخصصی یا PhD را داشته اند اما به دلیل محدودیت های ناشی از شیوع بیماری کرونا، جلسه دفاع آنها برگزار نشده است، با توجه به اهمیت و حساسیت تاریخ دانش آموختگی در اسرع وقت نسبت به برگزاری جلسه دفاع تحت نظارت معاونت آموزشی یا معاونت تحقیقات دانشگاه به روش الکترونیکی، حضوری، یا نیمه حضوری با مراعات همه الزامات بهداشتی و ضوابط اقدام شود.

۱۰- اخذ تا ۲۶ واحد در ترم آتی جهت فراغت از تحصیل دانشجویان (به دلیل حذف ترم تابستان) امکان پذیر است.

۱۱- در خصوص آزمون های مختلف با توجه به اینکه در اردیبهشت ماه هیچگونه آزمونی برگزار نخواهد شد لذا برای برگزاری آزمون ها از خردادماه به بعد نیز در هفته های آتی بسته به شرایط کلی کشور تصمیم گیری و حداقل یک ماه قبل از آزمون اطلاع رسانی خواهد شد.

۱۲- پیشنهاد می شود با توجه به ضرورت کاهش جابجایی دانشجویان و همچنین اهمیت کاهش حضور دانشجویان در خوابگاه ها حتی در صورت فروکش کردن بیماری کرونا با توجه به نامه وزیر بهداشت، دانشگاه ها به نحو مقتضی امکان میهمانی و یا صرفا حضور دانشجویان در کلاس های درسی و کارآموزی در بخش های بالینی (به غیر از کارورزی) در دانشگاه محل اقامت دانشجو را فراهم آورد.

تا در صورت تقاضای دانشجو با ارائه کارت دانشجویی و تکمیل تعهدنامه تهیه شده توسط دانشگاه پذیرنده دانشجو مبنی بر اینکه «گذراندن دوره آموزشی محدود» هیچگونه حقی را برای دانشجو در خصوص ادامه تحصیل در این دانشگاه ایجاد نکرده و دانشجو نمی تواند در امتحان پایان ترم در این دانشگاه شرکت کند را فراهم آورده و صرفا گواهی شرکت در کلاس یا انجام کارآموزی برای داوطلب در پایان دوره برای به دانشگاه مبدا صادر می شود و دانشجو ملزم به شرکت در آزمون دروس مذکور در دانشگاه مبدا است.

۱۳- در مورد برگزاری آزمون صلاحیت بالینی برای آن دسته از دانشجویان رشته پزشکی که دوره کارورزی را به اتمام رسانده و برای فراغت از تحصیل منتظر برگزاری آزمون هستند، دانشگاه ها می توانند با نظارت مستقیم دبیرخانه کلان مناطق آمایشی و با هماهنگی شورای آموزش پزشکی عمومی و با رعایت کلیه پروتکل های بهداشتی آزمون را به صورت محدود برای دانشجویانی که اصرار به شرکت در آزمون دارند، برگزار کنند.

۱۴- در خصوص سایر موارد خاصی که مصداق آنها در این محورها مورد اشاره قرار نگرفته، دانشگاه های علوم پزشکی می توانند مراتب را پس از تصویب شورای آموزشی دانشگاه به ستاد معاونت آموزشی وزارت بهداشت ارسال کنند. ستاد حداکثر یک هفته پس از وصول مصوبات آن را بررسی و برای اجرا به دانشگاه ابلاغ خواهد کرد.ان دقیق آزمون های دکتری تخصصی پزشکی و کارشناسی ارشد گروه پزشکی متعاقبا اعلام خواهد شد.

کد خبر 4894960

منبع: مهر

کلیدواژه: دانشگاه های علوم پزشکی وزارت بهداشت ویروس کرونا ویروس کرونا وزارت علوم تحقیقات و فناوری آموزش مجازی دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی دانشگاه ها منصور غلامی دانشگاه تربیت مدرس دانشگاه های علوم پزشکی دانشگاه های ایران علی خاکی صدیق شیوع کرونا دانشگاه تهران مرکز سنجش آموزش پزشکی معاونت آموزشی تحصیلی دانشجو حضور دانشجو تصمیم گیری خواهد شد آزمون ها کلاس ها

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.mehrnews.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت www.mehrnews.com بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۷۵۱۷۹۴۰ را به همراه موضوع به آدرس info@khabarban.com ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

پیشنهاد جنجالی نماینده مجلس برای ختم روزانه قرآن از سوی نمایندگان/سلیمی‌نمین: این تظاهر کردن‌ها برای ملت راهگشا نیست

از مدرک جعلی تا رشوه میلیاردی؛ افکار عمومی چشم‌انتظار شفاف‌سازی اتهامات برخی منتخبان مجلس یازدهم

فیلم| جنجال قتل یک سیاهپوست توسط پلیس آمریکا/ ۴ افسر پلیس اخراج شدند

کدام نماینده مجلس ۶۵ میلیارد تومان رشوه گرفته است؟

تعلل در راه‌اندازی سیستم پایش تصویری در کوهدشت؛ جلسات مختلف به نتیجه نرسیده است

خبر بعدی:

ضرورت رعایت قانون توسط موسسات اعزام دانشجو/ یک موسسه غیر مجاز پلمپ شد

به گزارش حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، ابراهیم حاجی زاده، مدیرکل بورس و اعزام دانشجویان اظهار کرد: متأسفانه باوجود تذکرات و اطلاع رسانی‌های این اداره کل، عده‌ای تحت عنوان اعزام دانشجو به خارج از کشور، بدون دانش و شرایط لازم برای این موضوع کاملاً تخصصی، با ارائه اطلاعات نادرست و ناصحیح اقدام به فعالیت غیر مجاز کرده اند و به جهت ترغیب و ایجاد انگیزه کاذب در متقاضیان، برخلاف واقعیت‌ها در مورد اخذ پذیرش و ادامه تحصیل در خارج از کشور، در فضای مجازی به‌صورت گسترده تبلیغ می‌کنند.

او با تاکید بر اینکه در مواردی پس از اخذ مبالغ بسیار زیاد از متقاضیان و عدم پیگیری فرآیند پذیرش و اعزام، موجب فریب، گمراهی و سردرگمی آنان می‌شوند، گفت: به این افراد و موسسات غیر مجاز هشدار داده می‌شود این فعالیت‌های غیرقانونی را متوقف کنند. وزارت علوم طبق وظیفه ذاتی و قانونی خود، به منظور صیانت از حقوق شهروندان با همراهی و مشارکت همکاران محترم در پلیس امنیت و پلیس فتا پیگیر برخورد قانونی با این فعالیت‌ها است.

بیشتر بخوانید: ضوابط و شرایط برگزاری آزمون‌های پایان ترم دانشگاه‌ها ابلاغ شد

مدیرکل بورس و اعزام دانشجویان گفت: در هفته گذشته دفتر یکی از این نوع مؤسسات غیر مجاز به عنوان مصداقی از این نوع فعالیت، تحت عنوان "خوارزمی" که در فضای مجازی به روش‌های ارسال پیامک و ... تبلیغ غیرواقعی فراوانی را برای جذب متقاضیان انجام می‌داد با هماهنگی حراست سازمان امور دانشجویان و پلیس امنیت پلمپ شد.

حاجی زاده تاکید کرد: والدینی که برای اعزام فرزندانشان جهت ادامه تحصیل به خارج از کشور نیازمند مشورت هستند؛ صرفا با مؤسساتی که دارای مجوز از وزارت علوم هستند مشورت کنند. اسامی این مؤسسات در سایت این اداره‌کل در دسترس عموم است.

مدیرکل بورس و اعزام دانشجویان سازمان امور دانشجویان گفت: خانواده‌ها باید تمامی اطلاعات در مورد تایید دانشگاه، رشته مورد تقاضا، هزینه‌های تحصیل و زندگی، تعرفه‌ها و ... را قبل از هر نوع تعهد و امضاء قراردادی، مورد بررسی دقیق و کنکاش قرار دهند.

انتهای پیام/

دیگر خبرها

 • برگزاری آزمون مقاطع تحصیلات تکمیلی دانشگاه بصورت مجازی یا حضوری از هفتم تیر ماه دراستان
 • نحوه بازگشایی خوابگاه‌های دانشجویی علوم پزشکی شهیدبهشتی اعلام شد
 • نحوه برگزاری امتحانات نظری و عملی دانشگاه سوره مشخص شد
 • طراحی و بهره‌برداری از سامانه آزمون‌های بر خط دانشگاه سمنان
 • امتحانات دانشگاه علوم پزشکی زاهدان حضوری برگزار می‌شود
 • نحوه بازگشایی خوابگاه های دانشجویی علوم پزشکی شهیدبهشتی اعلام شد
 • آخرین جزئیات برگزاری امتحانات پایان ترم در دانشگاه‌ها
 • هشدار به موسسات غیرمجاز اعزام دانشجو درباره تبلیغات خلاف واقع
 • هشدار مدیرکل بورس و اعزام دانشجویان به مؤسسات غیرمجاز اعزام دانشجو به خارج از کشور
 • پلمپ موسسات غیر مجاز اعزام دانشجو به خارج از کشور
 • پلمپ یک موسسه غیرمجاز اعزام دانشجو
 • پلیس فتا پیگیر برخورد قانونی با موسسات غیرمجاز اعزام دانشجو
 • توصیه‌های کلیدی برای امتحانات پایان ترم دانشگاه آزاد
 • نحوه برگزاری امتحانات پایان ترم دانشگاه‌های آذربایجان شرقی
 • آخرین جزئیات برگزاری امتحانات پایان ترم در دانشگاه‌های کشور
 • ۷ نکته درباره امتحانات پایان ترم دانشگاه آزاد
 • اگر قصد دفاع مجازی از پایان‌نامه خود را دارید، بخوانید
 • اگر قصد دفاع مجازی از پایان‌نامه خود دارید، بخوانید
 • ۳۰۰ دانشجوی دکتری به فرصت مطالعاتی اعزام می‌شوند