فرارو- هفته گذشته بود که طرح «سه فوریتی تعطیلی کل کشور» به هیئت رئیسه مجلس تقدیم شد تا در نخستین جلسه مجلس بررسی شود. این دومین بار است که در تاریخ مجلس شورای اسلامی یک طرح سه فوریتی به مجلس ارائه می‌شود. پیش از این در دی ماه سال جاری طرح سه فوریتی اقدام متقابل ایران علیه آمریکا به عنوان نخستین طرح سه فوریتی تقدیم مجلس شد.
اما  استفاده از ظرفیت موجود در اصل ۷۹ قانون اساسی در طول مجلس شورای اسلامی تاکنون سابقه نداشته است.
به گزارش فرارو، این طرح بر مبنای ظرفیت موجود در اصل ۷۹ قانون اساسی مقرر می‌کند کلیه مراکز دولتی، عمومی و خصوصی به مدت یک ماه از زمان تصویب این قانون تعطیل اعلام شوند. در اصل ۷۹ قانون اساسی آمده است «برقراری‏ حکومت‏ نظامی‏ ممنوع‏ است‏. در حالت‏ جنگ‏ و شرایط اضطراری‏ نظیر آن‏، دولت‏ حق‏ دارد با تصویب‏ مجلس‏ شورای‏ اسلامی‏ موقتاً محدودیت‌های‏ ضروری‏ را برقرار نماید، ولی‏ مدت‏ آن‏ به‏ هر حال‏ نمی‏ تواند بیش‏ از سی‏ روز باشد و در صورتی‏ که‏ ضرورت‏ همچنان‏ باقی‏ باشد دولت‏ موظف‏ است‏ مجددآ از مجلس‏ کسب‏ مجوز کند.»   همچنین طبق مواد دیگر این طرح مایحتاج دهک‌های پایین و افراد تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی پیش پرداخت خواهد شد و صدا و سیما نیز مؤظف است یک شبکه را به صورت ۲۴ ساعته در اختیار وزارت بهداشت و درمان قرار دهد. منبع مالی این طرح فروش موقت بنزین آزاد، برداشت از صندوق توسعه با مجوز رهبری و کمک اعطایی بانک جهانی اعلام شده است.  
پیش از این در تاریخ ۵ فروردین، عبدالکریم حسین‌زاده رئیس فراکسیون حقوق شهروندی در نامه‌ای به رییس مجلس خواستار استفاده از ظرفیت اصل ٧٩ قانون اساسی شده و پیشنهاد کرده بود مجلس سه فوریت «طرح تعطیلی کامل کشور به مدت یک ماه کامل و مدیریت و کنترل تمامی رفت‌وآمد‌های بین‌شهری و درون‌شهری» را به تصویب برساند.
او در این نامه بی‌تحرکی و عدم دخالت مجلس در مهم‌ترین موضوعات کشور را نشان «از کم‌نظارت و یا بی‌نظارت شدن کشور از جانب مجلس شورای اسلامی» دانسته و  نوشته بود: «از التماس برای قرنطینه و انجام سایر امور ضروری خسته شده‌ایم و امیدی هم به اقدام قاطع و مؤثر نداریم.»
در این نامه آمده بود اگر دولت در تعطیلی کامل کشور و یا قرنطینه نقاط بحرانی تعلل می‌کند یا نیازی به این اقدامات نمی‌بیند «اما مجلس این امکان را دارد که درباره امر مهمی مانند قرنطینه و تعطیلی راساً اقدام کرده و به دولت ابلاغ کند. مجلس باید وظیفه ذاتی خودش را انجام دهد نه اینکه منتظر تصمیم دیگران بماند و یا از آنان بخواهد.»
آنچه که به گفته حسین‌زاده «ظرفیت‌های اصل ۷۹ قانون اساسی»، بسترش را فراهم کرده است تا «در صورت نیاز، کشور را برای ۳۰ روز در حال تعطیلی کامل قرار دهد و در صورت نیاز آن را برای ۳۰ روز دیگر تمدید کند.»
در نهایت نیز چنانچه او در گفتگو با ایسنا مطرح کرده است روز یکشنبه دهم فروردین ماه که جلسه مجلس قرار بود به صورت مجازی برگزار شود با حضور در صحن مجلس ضمن رایزنی با رییس مجلس، طرح سه فوریتی تعطیلی و قرنطینه کامل کشور را در یک ماده و ۱۱ تبصره و با امضای ۱۶ نفر از نمایندگان تحویل قاضی زاده هاشمی داد تا این طرح به اداره قوانین ارجاع شود.
به گفته وی، این طرح حدود یک ماه پیش تهیه شده است، اما با توجه به اینکه مجلس، جلسه علنی نداشت امکان مطرح کردن آن وجود نداشته است. او همچنین گفته است قرار بود تا این طرح در اولین جلسه علنی مجلس برای اتخاذ راهکار‌هایی جهت مقابله با کرونا مطرح شود.
اما شنبه شب (۱۶ فروردین) طیبه سیاوشی نماینده مجلس دهم در صفحه توییتر خود از مطرح شدن این طرح در صحن علنی مجلس در روز سه شنبه (۱۹ فروردین ماه) خبر داد. همین بهانه‌ای شد تا نظرات او را در این باره جویا شویم. سیاوشی در گفتگو با فرارو گفت: «هر چند اختیارات ما با تعطیلی مجلس کاهش یافت، ولی این به معنای به پایان رسیدن این اختیارات یا انجام نگرفتن کاری نیست.» او برخلاف حسین‌زاده ورود نمایندگان به حوزه قانونگذاری و استفاده از اصل ۷۹ قانون اساسی را در راستای متهم کردن دولت ندانست و اظهار کرد: «ما در پی متهم کردن دولت نیستیم و از زاویه وظایف نمایندگی به این مسئله ورود پیدا کردیم. چون بر این نظر هستیم که فرصت یک ماهه‌ای نیاز است تا بتوانیم از این طریق در حوزه پیشگیری کار کنیم و  زنجیره شیوع کرونا را از بین ببریم. این یک ماه تعطیلی با توجه به امکانات اقتصادی و پیشنهادات داده شده در این طرح برای برداشت‌ها، اگر صورت بگیرد ما می‌توانیم این بحران را ان شاءالله تا پیش از خرداد یا تا اواسط خرداد طبق پیش بینی کارشناسان حوزه بهداشت و درمان به نحو چشمگیری کاهش دهیم.»
این نماینده مجلس اظهار کرد در مقابله با این ویروس «دیر اقدام و سفر‌های نوروزی انجام شد از این‌رو در حال حاضر با توجه به وضعیت بازگشت مسافران هر آن احتمال پیک این بحران وجود دارد و ما به عنوان نمایندگان مردم باید در این باره اقدام می‌کردیم. این طرح نیز در همان راستا ارائه شده است. تعطیلی ۲۰ روزه فرصت بزرگی بود که بر این بحران غلبه کنیم تا حدود زیادی هم در این باره موفق بودیم. حال فرصت دیگری بر اساس وظایف واختیارات پیش‌بینی شده اصل ۷۹ قانون اساسی برای مجلس مهیا شده تا با استفاده از آن بر این بحران غلبه کنیم.»
عضو فراکسیون امید درباره شرایط برگزاری جلسه مجلس در شرایط کرونایی گفت: «در مورد حضور نمایندگان قرار بر این شد صحن به صورت علنی در روز‌های سه شنبه و چهارشنبه برگزار شود. البته تمهیداتی لحاظ شده و فاصله‌گذاری بیشتر از یک متر و نیم که تقریبا یک صندلی در میان است رعایت شده است و این جلسات به این شکل برگزار می‌شود. طبق روال همیشگی، تعدادی از نمایندگان به دلیل کار‌های حوزه انتخابیه غایب خواهند بود. اما صحن آنلاین نخواهیم داشت و صحن علنی مجلس در فضایی واقعی برگزار خواهد شد.»
سیاوشی افزود: «پیشنهاد دهندگان طرح، فعلا ۱۵ نفر خواهند بود، اما در صحن مجلس می‌توانیم تعداد آن‌ها را افزایش بدهیم. کسانی که موافقت خود را اعلام کنند در این فهرست قرار می‌گیرند. این طرح تقدیم هئیت رئیسه شده است و منتظر اصلاحات در اداره قوانین مجلس هستیم. روز سه شنبه آن را در صحن مطرح می‌کنیم و روز چهارشنبه احتمال دارد درباره آن به صورت علنی بحث کنیم.»
وی درباره احتمال تصویب این طرح و نظر شورای نگهبان نیز بیان کرد: «همه چیز روز سه‌شنبه مشخص خواهد شد. چون ما سه شنبه صحن علنی خواهیم داشت. قطعا تعداد زیادی از نمایندگان به این طرح خواهند پیوست. ولی مذاکرات و رایزنی‌ها با شورای نگهبان همان روز سه‌شنبه یا فردا که این طرح چاپ شود صورت می‌گیرد. ما پس از چاپ این طرح، به صورت رسمی می‌توانیم این رایزنی‌ها را شروع کنیم.»
ارائه این طرح در حالی است که با توجه به شلوغی این روز‌های پایتخت که شاید نمودی عینی از شکست طرح فاصله‌گذاری اجتماعی در روز‌های پس از تعطیلی عید است؛ تعطیل کردن کل کشور به یک مطالبه عمومی بدل شده است.
رصد فضای مجازی و نشستن پای صحبت مبتلایان، خانواده قربانیان و کارمندان بخش‌های خصوصی، دولتی و خصولتی که گاهی حتی از ۵ فروردین کار در ادارات را آغاز کردند و نگرانی از افزایش شیوع بیماری ضرورت تعطیلی کل کشور را به مثابه یک راهکار مطرح می‌کند. راهکاری که می‌تواند به انزوای این ویروس بینجامد و آن را مقهور تنهایی خویش کند. کاری که این ویروس تا کنون با مبتلایان و قربانیان کرده است.

منبع: فرارو

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت fararu.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت fararu.com بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۷۵۲۰۱۹۳ را به همراه موضوع به آدرس info@khabarban.com ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

عملکرد مسئولان ایران و آمریکا در مواجهه با اعتراضات مردمی چگونه بود؟

تصاویر| ویلاهای لوکس زمین‌خواران در دل جنگل‌های هیرکانی

رییس سازمان محیط زیست: ۹۹۰ هکتار جنگل سوخت، طبیعی است، نباید نگران باشیم که انگار کشور می‌سوزد

فیلم| اظهارات جنجالی مدیرعامل صندوق بازنشستگی: سطح زندگی ما و بازنشستگان متفاوت است!

ممنوعیت سوختگیری خودرو‌های گازسوز غیرمجاز

خبر بعدی:

وکیل الرعایا هستیم نه وکیل الدوله

نماینده مردم بجنورد ، راز و جرگلان ، مانه و سملقان و گرمه و جاجرم ، مجلس یازدهم را وکیل الرعایا دانست .

به گزارش خبرنگار خبرگزاری برنا ، محمد وحیدی در نشست خبری با بزرگداشت یاد و خاطره شهدای 15 خرداد سال 42 و همچنین گرامیداشت سالگرد ارتحال  بنیان گذار کبیر انقلاب اسلامی اظهار کرد : امام راحل (ره) نگاه ویژه ای به مجلس داشتند و مجلس را راس امور می دانستند.

وی افزود : بر اساس رهنمودهای امام راحل و آموزه های مقام معظم رهبری  و تاکیدات ریاست مجلس ، نمایندگان یازدهمین دوره از مجلس شورای اسلامی  وکیل الرعایا هستند ودولت را برای  خدمت هر چه بیشتر به مردم یاری می دهند و به دنبال مچ گیری از دولت نیستند.

وحیدی همچنین خاطر نشان کرد : همراهی دولت برای خدمت به مردم به معنای وکیل الدوله بودن نیست و هر زمانی که نیاز باشد از مجاری قانونی و رسانه ها برای تذکر به دولت استفاده می کنیم.

*تشکیل فراکسیون راهبردی ؛ فرصتی برای تصمیم گیری های کلان و مهم

وحیدی در ادامه نشست خبری تصریح کرد : فراکسیون راهبردی یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی با حضور اکثر نمایندگان مجلس  و بر اساس نظر خواهی از نمایندگان  برای تعیین و پیگیری 10 راهبرد مهم و کلان کشور در  این دوره  از مجلس تشکیل شده است.

*طرح شفافیت آرا را امضاء کرده ام

نماینده مردم 5 شهرستان خراسان شمالی در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: با طرح شفافیت آرا کاملا موافق هستم و جزء 5 پیشنهاد دهنده این طرح می باشم  و آن را  نیز امضاء کرده ام.

وحیدی خاطرنشان کرد : شفافیت در آراء نمایندگان مجلس  طرح خوبی است ولی باید شفافیت برای همه باشد تا افراد نتوانند از نبود شفافیت در عملکردشان سوء استفاده کنند.

*نمایندگان خراسان شمالی متحد و یک صدا در راستای توسعه استان

 نماینده مردم 5 شهرستان خراسان شمالی در مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد : در این دوره از مجلس ، مردم خراسان شمالی شاهد چند صدایی بین نمایندگان استان نخواهند بود و نمایندگان استان یک صدا و متحد موضوعات استانی و حوزه های انتخابیه ی خود را با قدرت چانه زنی بالا پیگیری می کنند تا شاهد اتفاقات خوب در استان باشیم.

*اصلاح و سبک سازی قوانین اولویت کاری در حوزه قانون گذاری

نماینده مردم 5 شهرستان استان خراسان شمالی با اشاره به اینکه بعضی از قوانین موجود ناسخ و منسوخ و بعضی هم ، با سایر قوانین همپوشانی دارد ،تصریح کرد : از این رو باید قوانین کشور به صورت کامل بررسی ، اصلاح و سبک سازی شود.

وحیدی تصریح کرد : در راستای اصلاح و سبک سازی قوانین ، تصمیم به پالایش قوانین با تقسیم بندی 10 ساله گرفته شده است تا قوانینی  که زمینه سوء استفاده بعضی از افراد را مهیا می نماید ، اصلاح شود.

*200 میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل پروژه راه گرگان - مشهد

نماینده مردم بجنورد ، راز و جرگلان ، مانه و سملقان و گرمه و جاجرم  با اشاره به سال پایانی دولت گفت :  طرح  تکمیل باند دوم بزرگراه گرگان – مشهد به طول 94 کیلومترجزء طرح های اولویت دار می باشد که مبلغ 200 میلیارد تومان برای این طرح اختصاص یافته و در واقع این  پروژه ، مسیر زیارتی و ظرفیتی خوب برای توسعه ی خراسان شمالی می باشد.

وی همچنین از تخصیص 200 میلیارد تومان دیگر برای تکمیل آزاد راه جاجرم – میامی به طول 100 کیلومتر خبرداد و افزود : با بهره برداری رسیدن از این دو طرح شاهد اتفاقات خوب در این حوزه خواهیم بود.

*اولویت بندی حمایت از ورزش شهرستان های استان بر اساس سابقه ی ورزشی

وحیدی در زمینه حمایت از ورزش خراسان شمالی گفت : خراسان شمالی قابلیت ها و پتانسیل های خوبی در زمینه ورزشی دارد و قهرمانان و پهلوانان بزرگی از این استان در عرصه های ملی و بین المللی خوش درخشیدند که وظیفه نمایندگان استان در مجلس برای حمایت از این عزیران سنگین است.

وی تصریح کرد : در مجمع نمایندگان استان تصمیم بر اولویت بندی عرصه های ورزشی برای شهرستان های خراسان شمالی بر اساس سوابق قهرمان پروری گرفته شده است تا بتوانیم از ورزشکاران به خوبی حمایت نماییم.

*شهرستان راز و جرگلان ، شهرستان تازه تاسیس محروم و مرزی

نماینده مردم بجنورد ، راز و جرگلان ، گرمه و جاجرم ، مانه و سملقان در ادامه این نشست  درمورد محرومیت های شهرستان راز و جرگلان اظهار کرد : شهرستان راز و جرگلان در واقع یک شهرستان تازه تاسیس می باشد که در گذشته از نظر آماری جزء آمار های بجنورد بود  و از این رو آمارهای محرومیت این شهرستان شفاف نیست .

وحیدی در ادامه  افزود : اولویت شهرستان راز و جرگلان داشتن بیمارستان ، راه مناسب و دسترسی به اینترنت است که این اولویت ها در حال پیگیری می باشد.

وی همچنین خاطر نشان کرد : متاسفانه ضریب نفوذ اینترنت در  شهرستان راز و جرگلان پایین است و با توجه شیوع بیماری کرونا و لزوم استفاده دانش آموزان از  نرم افزار شاد برای امور درسی ، متاسفانه ضریب پتانسیل این شهرستان برای استفاده از این نرم افزار تنها 20 درصد بود که 10 درصد آن به دلیل محرومیت های اقتصادی محقق شد.

وحیدی تصریح کرد : برای بهبود وضعیت اینترنت در این شهرستان به دنبال تقویت فیبر نوری  و استفاده بهینه از دکل های نصب شده هستیم.

* حمایت از فعالین فرهنگ و هنر خراسان شمالی با ارائه فرصت برای معرفی ظرفیت ها 

نماینده مردم 5 شهرستان خراسان شمالی در مجلس شورای اسلامی درباره حمایت از فعالین فرهنگی و هنری تصریح کرد : خراسان شمالی گنجینه خرده فرهنگ ها از نظر قومیت هاست که متاسفانه حمایت مناسبی از فعالین فرهنگی و هنری و خرده فرهنگ ها نشده است که در این زمینه می توان به خرده فرهنگ ها  و  فعالین فرهنگی ، هنری فرصت معرفی ظرفیت ها را داد.

 

دیگر خبرها

 • نرخ بیکاری آمریکا به رقم بی‌سابقه ۲۰درصد می‌رسد
 • ادعای جنجالی خبرنگار عرب: حذف تیم های ایرانی از لیگ قهرمانان آسیا در صورت تعطیلی لیگ!
 • نرخ بیکاری آمریکا به رقم بی سابقه ۲۰ درصد می‌رسد
 • طرح شفافیت آرای نمایندگان بخشی از هوشمندسازی مجلس
 • سهیل مهدی: حذف از لیگ قهرمانان آسیا در صورت تعطیلی لیگ؟ این موضوع موج رسانه‌ای کشورهای رقیب است
 • نرخ بیکاری آمریکا به رقم بی سابقه 20 درصد می‌رسد
 • لیگ تعطیل شود از آسیا حذف می‌شوید(عکس)
 • گرمای کم‌سابقه در گلستان
 • بررسی یکجانبه اعتبارنامه‌ها موجب تکصدایی شدن مجلس می‌شود / در صورت ثابت شدن جرائم، قوه قضائیه برخورد جدی کند
 • گرمای کم‌سابقه در گلستان؛ مردم ‌دمای ۴۷ درجه را تجربه کردند
 • رییس مجلس نمایندگان آمریکا به جمع تظاهرکنندگان پیوست + عکس
 • 100 هزار رستوران در ايتاليا با خطر تعطيلي مواجهند
 • گلایه ۹۰۰ کسبه و دستفروش/بازارچه‌های گردشی جایگزین بازار روز خاوران می‌شود
 • دستگیری 2 زن خشن که عضو باند سرقت مسلحانه بودند / پلیس البرز فاش کرد
 • اعضای باند سرقت مسلحانه در البرز و تهران دستگیر شدند
 • سمیع‌زاده: کرونا در استخر‌ها شیوع پیدا نمی‌کند/ ۱۰۰ هزار نفر به دلیل تعطیلی استخر‌ها بیکار شده‌اند
 • استخدام خزانه دار، حسابدار، مهندس مکانیک، مهندس عمران و جوشکار
 • دعوت به همکاری رایا مارکتینگ بصورت غیر حضوری در سراسر کشور
 • آخرین وضعیت نمایش مستند «بانو قدس ایران» /احتمال اکران آنلاین فیلم