در حالی که چین طی روز‌های کرونایی بیشترین کمک را به ایران کرده است، عده‌ای با دوقطبی‌سازی سیاسی «چین ــ آمریکا» به‌دنبال اهداف سیاسی از قِبَل بحرانی انسانی هستند.

به گزارش گروه دیگر رسانه های خبرگزاری دانشجو، ویروس کوویدــ۱۹ مدتی است که به جان جهان افتاده و تعداد قابل توجهی را مبتلا کرده است. سرعت بالای شیوع و رفتار ناشناخته این ویروس کنار عواقب اقتصادی و اجتماعی آن باعث شده که کشورهای مختلف در مواجهه با این ویروس دچار مشقاتی شوند.

چین اولین کشوری بود که درگیر کرونای جدید شد و پس از چند ماه توانست به مرحله مهار این ویروس سرکش برسد و حتی روز گذشته اولین روزی بود که در این کشور فوتی بر اثر ابتلا به کرونا گزارش نشد. کشورهای دیگر از جمله غربی‌ها هم با وجود نقد و انتقادهای خارج از گود خود از چین، در ادامه در دام کرونا افتادند. شرایط در کشورهای جهان از جمله غرب و شرق به‌گونه‌ای است که دل هر انسان آزاده‌ای را با شنیدن اخبار جدید از قربانیان پیر و جوان به درد می‌آورد.

کرونا، جدای از ایجاد چالش‌های بهداشتی و درمانی برای کشورها، علامت سؤال‌های جدی را درباره نظم بین‌الملل، نوع حکمرانی قدرت‌ها و کیفیت مواجهه آنها با این بحران پیشِ‌روی گذاشت. این‌که برخی از کشورهای شرقی در مواجهه با یک بیماری همه‌گیر و عالم‌گیر در مقایسه با کشورهای غربی توفیق بیشتری را بیابند، موضوعی بود که خود غرب را نیز شگفت‌زده و متحیر کرد. این روزها محافل فکری سؤالات جدی را درباره آینده نظام لیبرالیستی غربی مطرح می‌کنند و این‌که چنین نظامی در مواجهه با یک بحران انسانی نتوانسته به‌اندازه کشورهای آسیایی کارآمد باشد. کوید۱۹، علاوه بر بحران درمانی، زنگ خطر را برای اقتصاد و نظام سیاسی غرب به صدا در آورده است.

حال میان این همهمه غرب مانده است که چگونه این شرایط را توجیه کند. به‌نظر می‌رسد دست‌کم الآن با طرح موضوعاتی مانند پنهانکاری و کم‌کاری چین، غرب در تلاش است با تضعیف قدرت شرقی، غرب را از بی‌آبرویی فعلی برهاند؛ چرا که آمار و ارقام روایت متفاوتی را در مقایسه با اظهارات مقامات غربی از جمله آمریکایی دارند. در ماجرای کرونا، چین چندین گام از غرب پیش است؛ نخست اینکه توانسته ویروس کرونا را تقریباً مهار کند. دوم اینکه در عرصه بین‌المللی، در مقایسه با آمریکا رفتار مسئولانه‌تری را داشته است. زمانی که چین محموله کمک‌های خود را به کشورهای مختلف از جمله غرب ارسال می‌کرد، کشورهای غربی از جمله آمریکا ماسک‌های کشورهای دوست خود را قاپ می‌زدند. حال آیا می‌توان به روایت و قضاوت کشوری که به‌طور غیراخلاقی محموله کشور دیگری را پای هواپیما می‌دزدد، اعتماد کرد؟ شرایط و این رفتارها به‌حدی نامعقول و غیرقابل توجیه است که چاره‌ای جز چین‌هراسی را پیشِ‌روی غرب نمی‌گذارد.

البته اتهام‌زنی مقامات و رسانه‌های غربی فقط متوجه چین نبوده است، از همان اوایل شیوع کرونا در ایران، برخی از مقامات و رسانه‌های غربی چنان با آب‌وتاب ورود کرونا را توصیف می‌کردند که کم از شادمانی نبود. دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا که بارها با لحن تحقیرآمیز خود در این زمینه صحبت کرد و نه‌تنها کمکی را به ایران نکرد، بلکه با چند دور تحریم جدید و تهدید کشورهای دیگر سعی کرد مانع کمک‌رسانی به ایران شود.

تام توگندات،‌ رییس کمیته امور خارجی پارلمان انگلیس امروز ایران، روسیه و چین را متهم کرد و گفت: «آن‌ها به‌جای کمک به کشورها برای واکنش سریع، اطلاعات حیاتی درباره ویروس را با هدف حفاظت از تصویر رژیم خود دستکاری کردند.»

سؤال اینجاست که؛ چرا مقامات غربی تصور می‌کنند که گزاره‌های آنها صحیح است؟ آیا چون‌که آنها از لندن یا واشنگتن صحبت می‌کنند، لزوماً اظهارات آنها درست است؟ اتفاقاً دسته‌بندی کشورها و این‌گونه اظهارنظرها آشکارا نگاه سیاسی آنها را به یک بحران انسانی نشان می‌دهد. بالطبع اگر بحث پنهانکاری و کم‌کاری باشد، پای کشورهای دیگری هم در میان است که وضعیت به‌مراتب بدتری از ایران، روسیه و چین دارند، چرا آنها را مطرح نمی‌کنند؟ حداقل چین به‌جای ماسک‌دزدی به کشورهای مختلف کمک کرده است تا از این بحران خارج شوند.

محمد کشاورززاده، سفیر ایران در چین، روز شنبه در توییتی نوشت: «تا کنون کمک‌های دولتی و مردمی چین با ۲۸ پرواز طبق جدول پیوست از شهرهای پکن، شانگهای و گوانجو به کشورمان ارسال شده است، بیش از ۱۰ میلیون ماسک، ۵۰۰ هزار کیت تشخیص کرونا، ۳۰۰ هزار گان جراحی و لباس ایزوله، دو میلیون و دویست هزار دستکش، ۳۵۰ ونتیلاتور، ۵۰۰ اتاق پیش‌ساخته بیمارستانی و انواع دارو و تجهیزات بیمارستانی» بخشی از کمک‌های چین به ایران بوده است.

اظهارات اخیر کیانوش جهانپور، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا که بعدتر آن را اصلاح و از کمکهای چین تشکر کرد، باعث موج‌سواری برخی از جناح‌ها و رسانه‌های داخلی و خارجی شده است، این در شرایطی است که سید عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه نیز با فاصله کوتاهی از کمک‌های چین به ایران در زمینه مقابله با کرونا مجدداً تشکر کرد.

اما «شوخی تلخ» طی یکی دو روز گذشته کلیدواژه‌ای برای تاختن به روابط تهران ــ پکن شده است که در مرحله کرونا وارد فاز مطلوبی شده بود. هر کسی از ظن خود وارد این عرصه شده است. شاید عده‌ای از روی ناآگاهی و تحت تأثیر تبلیغات رسانه‌ای، امروز چین‌ستیز شده‌اند، اما به‌نظر می‌رسد عده‌ای هم اهداف و دستور کار خود را دنبال می‌کنند.

غرب با طراحی چنین بازی‌ای به‌دنبال حفظ آبروی ازدست‌رفته خود به‌واسطه تحولات اخیر است. بنابراین تاختن بی پایه و اساس به چین، بازی‌ای در این پازل است. دوم اینکه عده‌ای به‌دنبال تخریب روابط دولت‌های ایران و چین هستند و برای آن کیسه‌ای سیاسی دوخته‌اند. آمریکا با تخریب این روابط به‌دنبال موفقیت سیاست «فشار حداکثری» و بستن راههای تنفسی باقی‌مانده ایران است تا اینکه تهران را به میز مذاکره یکطرفه بکشاند. برخی از طیف‌های سیاسی در داخل هم به‌دنبال ایجاد «دوقطبی آمریکا ــ چین» هستند تا آن را آبشخور مذاکرات جدید با واشنگتن قرار دهند.

هر کدام از نیت‌های فوق که پشت ماجرا باشد، خروجی مشابهی را پیشِ‌رو می‌گذارد و آن نگاه بیرحمانه سیاسی به یک بحران انسانی است. بستن راههای ارتباطی با کشوری که بیشترین کمک را به کشور برای مقابله با کرونا داشته است به‌منزله کسب امتیاز سیاسی به‌واسطه بازی با جان انسان‌های بیگناه است، از سوی دیگر کرونا زندگی مردم را مختل و هزاران نفر از آنها را داغدار کرده است، روا نیست که با خودمنزوی‌سازی به تحریم‌های آمریکا برای تشدید اوضاع کمک کرد.

باید مراقب بود که این موضوع به‌معنای «چینوفیل» بودن تلقی نشود، کسی اینجا وکیل مدافع چین نشده است، اصل بحث، واقع‌بین بودن و دفاع از منافع و جان مردم است. در شرایط کرونایی که آمریکا با انگیزه‌های سیاسی به‌دنبال زجر بیشتر مردم ایران است، راه چاره یافتن راههای تنفسی جایگزین و بیشتر برای گشایش در امور مربوط به مردم است.

منبع: خبرگزاری تسنیم

منبع: خبرگزاری دانشجو

کلیدواژه: ویروس کرونا چین آمریکا نظام لیبرالیستی عده ای

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت snn.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت snn.ir بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۷۵۲۰۵۶۳ را به همراه موضوع به آدرس info@khabarban.com ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

ابتلا به کرونا در ایران دوباره صعودی شد؛ خطر افزایش آمار در ۵ روز آینده

روحانی: همه کارمندان باید ۱۰ خرداد به سرکار بر‌گردند/بازگشایی صحن حرم‌ها بعد از عید فطر/ از کرونا عبور کرده‌ایم!

بستر فساد همچنان مهیاست؛ ظهور سلطان خودرو بعد از اعدام سلطان قیر و سکه| سلطان بعدی کیست؟

جنجال استخدام نمایندگان مجلس در وزارت نفت؛ کدام نماینده‌ها و چرا استخدام شدند؟

دانلود Brightest Flashlight – Torch 1.0.5 – چراغ قوه مخصوص اندروید

خبر بعدی:

آنارشیسم بین المللی آمریکا

به گزارش خبرنگار ایرنا، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا از همان آغاز کارزار انتخاباتی و پس از ورود به کاخ سفید بسیاری از پیمان های بین المللی را زیر سوال برد. وی که با شعار «اول آمریکا» وارد کاخ سفید شد، از همان زمان مخالفت خود را با توافقنامه ها و پیمان های بین المللی اعلام کرد و در دو سه سال اخیر به هرچه در این باره گفته بود بدون توجه به پیامدهای آن عمل کرد

خروج از توافق آب و هوایی پاریس، توافقنامه آسیا پاسیفیک و توافق برجام و پیمان جهانی سازمان ملل برای بهبود مهاجران و پناهندگان مهمترین توافقات بین المللی به شمار می آید. همچنین آمریکا به دلایل مختلف فعالیت های خود را در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد و سازمان علمی و فرهنگی یونسکو کاهش داده یا تعلیق کرده است.

جدیدترین اقدام دونالد ترامپ خروج از معاهده «آسمان های باز» بود ترامپ روز پنجشنبه ۱ خرداد به خبرنگاران گفت که کشورش به بهانه نقض پیمان آسمان‌های باز از سوی روسیه، از این پیمان خارج می‌شود.

ترامپ در این مورد گفت که به نظرم روابط خیلی خوبی با روسیه داریم. اما روسیه به این معاهده پایبند نبوده است. او گفت تا زمانی که روسیه نخواهد به این معاهده پایبند باشد، آمریکا از آن بیرون است.

معاهده آسمان‌های باز در سال ۱۹۹۲ در هلسینکی فنلاند به امضا رسید و اجرای آن از ابتدای سال ۲۰۰۲ میلادی آغاز شد. معاهده آسمان‌های باز یکی از بزرگ‌ترین تلاش‌های بین‌المللی برای هرچه شفاف‌تر کردن فعالیت‌های نظامی است، توافقنامه‌ای که بین ۳۴ کشور جهان امضا شده در خصوص اجازه پرواز هواپیماهای جاسوسی و تجسسی بر فراز مناطق کشورهای عضو این معاهده می‌باشد. این معاهده جهت ایجاد درکی متقابل و اطمینان به کشورهای امضاکننده در خصوص کلیه تحرکات و فعالیت‌های نظامی که ممکن است باعث نگرانی آن‌ها شود، ایجاد شده ‌است.

واکنش ایران

«سید عباس موسوی» سخنگوی وزارت امور خارجه در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: دولت آمریکا در سه سال و نیم گذشته در حال زیر پا گذاشتن همه تعهدات بین المللی خود و لطمه زدن به کلیه هنجارها، قواعد و حقوق بین المللی است.

موسوی در این توییت افزود: روند یکجانبه گرایی و خروج آمریکا از توافقات بین المللی ادامه دارد. دولت آمریکا در سه سال و نیم گذشته در حال زیر پا گذاشتن همه تعهدات بین المللی خود و لطمه زدن به کلیه هنجارها، قواعد و حقوق بین المللی است که قطعا آنارشیسم را به دنبال خواهد داشت.

آنارشیسم ترامپی

چندجانبه گرایی رویکردی در جهت تقویت همکاری های سیاسی، اقتصادی و امنیتی در جهان نخستین بار در قرن بیستم به عنوان یکی از الگوهای دیپلماسی مطرح شد. در مفهومی ساده چندجانبه گرایی به معنای همکاری گروهی متشکل از چند دولت است. بریج و آلن جیمز نویسندگان فرهنگ دیپلماسی، چندجانبه گرایی را وسیله روابط در میان سه یا بیشتر از سه کشور در روابط دائمی یا موقت بین المللی می‌دانند. رابرت کوهن معتقد است چندجانبه گرایی عمل تطبیق و هماهنگی سیاست‌های ملی در بین سه کشور یا بیشتر با ترتیبات موقت یا به وسیله نهادهای بین المللی است.

در مقابل چند جانبه گرایی، آنارشیسم کور بین المللی قرار دارد که تمامی آرمان های بین المللی بشر را زیر سوال می برد. آنارشیسم عریان آمریکا در دولت ترامپ در سه سال و نیم گذشته به نظم بین المللی و بسیاری از کشورهای مستقل آسیب رسانده است. این موضوع در کنار پدیده‌هایی همچون تروریسم و افراطی‌گری، مهاجرت، گرم شدن کره زمین و ده‌ها مساله دیگر ضرورت چندجانبه گرایی و همکاریهای بین‌المللی را بیش از پیش آشکار کرده است.

اعتقاد دونالد ترامپ بر سیاست یکجانبه گرایی و تلاش برای یکه‌تازی آمریکا سبب شده که این کشور در سه سال گذشته نوعی آنارشیسم را در مسائل دوجانبه و بین المللی در پیش بگیرد و این رویکرد موجب افزایش بیش از پیش اختلافات کشورهای دو سوی اقیانوس اطلس شده است.

سازمان ملل روز ۵ اردیبهشت را روز جهانی چندجانبه گرایی و دمکراسی برای صلح نامیده است. به همین مناسبت، جوسپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در پیامی ویدئویی، با انتقاد از یکجانبه گرایی برخی کشورها، جهان را به همکاری و هم افزایی بین المللی در مقابل ویروس کرونا فراخواند.

 بورل گفت: بحران کرونا نشان داد که چندجانبه گرایی چه قدر برای ما حیاتی است. مبارزه علیه کرونا مرزی نمی شناسد. هیچ گزینه دیگری نیست مگر ادغام و هم افزایی تلاش ها برای یافتن یک راه حل جهانی.

او با انتقاد غیرمستقیم از سیاست های یکجانبه گرایانه و خود محورانه ایالات متحده آمریکا در دوره ریاست جمهوری ترامپ، تصریح کرد: چندجانبه گرایی تنها راه موثر برای روبرو شدن با یک چنین تهدیدی است که در مقابل آن هیچ کشوری نمی تواند به تنهایی عمل کند.

آنارشی و اقدامات یکجانبه گرایانه آمریکا در دوران ترامپ دوام و اثرگذاری سازمان‌ها و نهادهای بین المللی را با خطر جدی مواجه کرده است. در این میان رفتارها و سیاست‌های آمریکای ترامپ ضرورت همکاری و اتحاد کشورهای مختلف بویژه کشورهای جهان سوم را بیش از پیش ضروری کرده است. چرا که  اغلب کشورها دیر یا زود با باج خواهی عریان ترامپ مواجه خواهند شد.

نکته قابل تامل اینکه نهادهای بین المللی ورای اهداف تعریف شده ای که دارند، از ابزارهای حفظ نظم موجود هستند که کشورهایی مانند آمریکا از آن منتفع هستند. قاعدتا کشوری باید بخواهد بر این نظم بین المللی شورش کند که نفعی از مناسبات حاکم بر عرصه بین الملل سودی نبرد. اقدامات آمریکا در خروج از معاهدات بین المللی از این جهت با دو رویکرد و دو فرض قابل تفسیر است یا دولتمردان  کنونی آمریکا اطلاعی از مزایای این نهادها برای خود اطلاع ندارند و یا اینکه از این مزایا مطلعند اما خوی زیاده خواهانه آنها باعث می شود دنبال منافع بیشتری از این مناسبات باشند و شرایط دیگران هم کمترین اهمیتی برای آنها ندارد.

برچسب‌ها دولت ترامپ دونالد ترامپ وزارت امور خارجه

دیگر خبرها

 • تحقیر آمریکا در کارائیب / هشتگ «ایران متشکریم» تِرند شد / «برد - برد» واقعی، یعنی تعامل با کشورهای مستقل و دارای ظرفیت‌های اقتصادی و سیاسی / فضاسازی و ادعای مضحک بزک کنندگان برجام: اگر برجام نبود، نمی‌توانستیم به ونزوئلا بنزین بفروشیم!!!
 • وقتی کرونا خطر وجود صدها آزمایشگاه بیولوژیک آمریکا در کشورهای جهان را بیشتر نمایان می‌کند + فیلم
 • آمریکا با سابقه پلید و سیاه، حق قضاوت درباره کشورهای جهان را ندارد
 • موسوی: آمریکا صلاحیت قضاوت درباره سایر کشورهای جهان را ندارد
 • موسوی: آمریکا صلاحیت قضاوت درباره کشورهای جهان را ندارد
 • وزارت خارجه ایران: آمریکا به هیچ وجه صلاحیت قضاوت درباره سایر کشورهای جهان را ندارد
 • آمریکا به هیچ وجه صلاحیت قضاوت درباره سایر کشورهای جهان را ندارد
 • سخنگوی وزارت خارجه: آمریکا صلاحیت قضاوت درباره سایر کشورهای جهان را ندارد
 • آمریکا به هیچ وجه صلاحیت قضاوت درباره سایر کشورهای جهان ندارد
 • موسوی: آمریکا به هیچ وجه صلاحیت قضاوت درباره سایر کشورهای جهان را ندارد
 • موسوی: آمریکا به هیچ وجه صلاحیت قضاوت درباره سایر کشورهای جهان ندارد
 • کمک ۶ میلیون دلاری آمریکا به پاکستان برای مبارزه با ویروس کرونا
 • تازه ترين آمار شمار مبتلايان کوويد 19 در جهان/ آمريکا، برزيل و روسيه در صدر کشورهاي مبتلا به کرونا
 • آمریکا، برزیل و روسیه در صدر کشورهای درگیر کرونا
 • لنگر انداختن اولین کشتی حامل سوخت ایران به مقصد ونزوئلا در غرب کاراکاس
 • زمان حضور نیروهای نظامی آمریکا در منطقه تمام شده است/ واشنگتن باید راهی برای کاهش تنش و رفع بی‌اعتمادی در منطقه پیدا کند
 • با بزرگترین کشورهای استخراج‌کننده معادن آشنا شوید
 • ورود دومین نفتکش ایرانی به آب‌های ونزوئلا/ طوفان در غرب استرالیا
 • کرونا در جهان / آمریکا، برزیل و روسیه در صدر کشورهای درگیر