ایرج طهماسب، آقای مجری کلاه قرمزی، زوج هنری فاطمه معتمدآریا و همکار حمید جبلی ۳۰ اردیبهشت ۱۳۳۸ متولد شد.

به گزارش ایمنا ایرج طهماسب کارگردان، نویسنده، تهیه‌کننده، طراح صحنه و لباس، فیلم‌نامه‌نویس، عروسک‌گردان، مجری و بازیگر ایرانی است.

بیوگرافی ایرج طهماسب

ایرج طهماسب ۳۰ اردیبهشت ۱۳۳۸ در تهران متولد شد، وی فارغ‌التحصیل رشته تئاتر از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران است.

ایرج فعالیت خود را از تمرینات تئاتر دانشجویی آغاز کرد، سپس با عروسک‌گردانی در مجموعه مدرسه موش‌ها به کارگردانی مرضیه برومند در سال ۱۳۶۳ وارد عرصه حرفه‌ای هنر شد.

او نخستین بار با ایفای نقش در فیلم آن سوی مه محصول سال ۱۳۶۴ سینما را تجربه کرد و در همان سال دومین تجربه بازیگری را با ایفای نقش در فیلم خط پایان به دست آورد.

طهماسب در سال ۱۳۷۳ با اکران فیلم پر فروش کلاه قرمزی و پسرخاله معروف شد، این فیلم یکی از به‌یادماندنی‌ترین کارهای کودک و نوجوان در ایران است.

طهماسب که تجربه همکاری با فاطمه معتمدآریا را در کلاه قرمزی داشت در فیلم عینک دودی (محمدحسین لطیفی، ۱۳۷۸) با او هم‌بازی شد و این دو به یک زوج سینمایی مشهور در ایران تبدیل شدند. این فیلم کاندید بهترین فیلم‌نامه از چهارمین جشن خانه سینما شد.

او در سال ۱۳۷۹ یکی بود یکی نبود را کارگردانی کرد که مانند کلاه قرمزی ویژگی عروسکی بودن را دارا بود ولی به‌اندازه آن دیده نشد.

ایرج طهماسب سال ۱۳۸۰ بازیگر و کارگردان فیلم دختر شیرینی فروش بود و در این فیلم بازهم در کنار معتمدآریا و حمید جبلی ایفای نقش کرد.

وی در سال ۱۳۸۱ فیلم کلاه قرمزی و سروناز را روی پرده سینما داشت که باوجود استقبال زیاد تماشاگران به نسبت کلاه قرمزی قبلی موفق نبود؛ در سال ۱۳۸۵ فیلم زیر درخت هلو با همان مثلث قدیمی بازیگران ساخته شد، در این فیلم خبری از عروسک نبود و فروش خوبی داشت، کلاه قرمزی و بچه‌ننه سومین فیلم سینمایی بر اساس شخصیت کلاه قرمزی بود و در سال ۱۳۹۱ اکران شد.

طهماسب در نوروز ۱۳۸۸ با مجموعه جدید کلاه قرمزی به تلویزیون بازگشت و بار دیگر به دوران اوج خود رسید و در سال‌های ۹۰ و ۹۱ با ساخت سری‌های بعدی سریال کلاه قرمزی و افزودن شخصیت‌های عروسکی جدید به این مجموعه، بر محبوبیت خود افزود. البته در موفق بودن این سریال‌ها نمی‌توان نقش حمید جبلی را نادیده گرفت.

کتاب ایرج طهماسب

ایرج طهماسب در زمستان ۱۳۹۵ نخستین کتاب داستان خود را با نام سه قصه در نشر چشمه منتشر کرد و دراین‌باره گفت: من با نوشتن آرامش پیدا کردم. با نقاشی هم خیلی آرامش می‌گیریم. نقاشی هم می‌کنم و قرار بود نمایشگاه بگذارم، هر آنچه که مربوط به هنرهای نمایشی باشد مرا آرام می‌کند و برایم لذت بخش است.

همسر ایرج طهماسب

ایرج طهماسب در سال ۱۳۶۲ با مرجان مدرسی ازدواج کرد.

بیوگرافی مرجان مدرسی

مرجان مدرسی فارغ‌التحصیل معماری و گرافیک و نقاشی است، وی که در زمینه آبرنگ از راهنمایی‌های مرحوم سید جمال‌الدین خرمی نژاد بهره برده، سال‌ها است بخشی از وقت خود را به آموزش هنر خصوصاً نقاشی آبرنگ اختصاص داده است و بیش از چهل نمایشگاه گروهی و انفرادی داشته است.

برخی از جوایز و لوحه‌ای تقدیر مدرسی عبارت‌اند از:

مقام اول مسابقه نقاشی (اِشمینک) ۱۳۷۷ اثر برگزیده نمایشگاه هنرهای تجسمی بانوان ۱۳۷۷ لوحه‌ای تقدیر به مناسبت برگزاری نمایشگاه‌های سالانه زنان ایران (تجلی احساس) لوح تقدیر از وزارت ارشاد دریافت لوح تقدیر از استاد علی اکبر صنعتی فرزندان ایرج طهماسب

ایرج طهماسب و مرجان مدرسی دو دختر به نام‌های یاسمن و گلناز دارند.

برادر ایرج طهماسب

ناصر طهماسب متولد ۱۳۱۸ در تهران دوبلور و بازیگر ایرانی است و دوبله را به‌صورت حرفه‌ای از اوایل دهه ۱۳۴۰ آغاز کرد، او برادر ایرج طهماسب است.

آثار ایرج طهماسب

برخی از آثار ایرج طهماسب عبارت‌اند از:

کارگردانی ایرج طهماسب

کلاه قرمزی و بچه‌ننه (۱۳۹۰) زیر درخت هلو (۱۳۸۴) کلاه قرمزی و سروناز (۱۳۸۱) دختر شیرینی فروش (۱۳۸۰) یکی بود یکی نبود (۱۳۷۹) کلاه قرمزی و پسرخاله (۱۳۷۳)

نویسندگی ایرج طهماسب

کلاه قرمزی و بچه‌ننه (۱۳۹۰) رفیق بد (۱۳۸۶) زیر درخت هلو (۱۳۸۴) خوابگاه دختران (۱۳۸۳) دختر ایرونی (۱۳۸۱) کلاه قرمزی و سروناز (۱۳۸۱) دختر شیرینی فروش (۱۳۸۰) یکی بود یکی نبود (۱۳۷۹) کلاه قرمزی و پسرخاله (۱۳۷۳) اتل‌متل توتوله (۱۳۷۰)

بازیگری ایرج طهماسب

کلاه قرمزی و بچه‌ننه (۱۳۹۰) رفیق بد (۱۳۸۶) زیر درخت هلو (۱۳۸۴) کلاه قرمزی و سروناز (۱۳۸۱) دختر شیرینی فروش (۱۳۸۰) یکی بود یکی نبود (۱۳۷۹) عینک دودی (۱۳۷۸) کلاه قرمزی و پسرخاله (۱۳۷۳) راز کوکب (۱۳۶۸) زیر بام‌های شهر (۱۳۶۸) روز باشکوه (۱۳۶۷) جهیزیه‌ای برای رباب (۱۳۶۶) صعود (۱۳۶۶) روزهای انتظار (۱۳۶۵) مقاومت (۱۳۶۵) آن‌سوی مه (۱۳۶۴) خط پایان (۱۳۶۴)

ایرج طهماسب در تلویزیون

کلاه قرمزی ۹۷ (کارگردان، نویسنده، بازیگر) (۱۳۹۷–۱۳۹۶) کلاه قرمزی ۹۴ (کارگردان، نویسنده، بازیگر) (۱۳۹۴–۱۳۹۳) کلاه قرمزی ۹۳ (کارگردان، نویسنده، بازیگر) (۱۳۹۳–۱۳۹۲) کلاه قرمزی ۹۲ (کارگردان، نویسنده، بازیگر) (۱۳۹۲–۱۳۹۱) کلاه قرمزی ۹۱ (کارگردان، نویسنده، بازیگر) (۱۳۹۱–۱۳۹۰) کلاه قرمزی ۹۰ (کارگردان، نویسنده، بازیگر) (۱۳۸۹) کلاه قرمزی ۸۸ (کارگردان، نویسنده، بازیگر) (۱۳۸۷) کلاه قرمزی ۲، (مجری) (۱۳۸۱) صندوق پُست (اولین حضور کلاه قرمزی) (مجری) (دههٔ ۱۳۷۰) صبحگاه خونین (۱۳۶۹) النگ و دولنگ (کارگردان) خانواده عجیب (کارگردان و بازیگر) (۱۳۶۷) خونه مادربزرگه مدرسه موش‌ها مسابقه تلویزیونی هتل پرستاره النگ و دولنگ (کارگردان) آرایشگاه زیبا سقائک و شانه‌به‌سر دانا (کارگردان)

کد خبر 424618

منبع: ایمنا

کلیدواژه: ایرج طهماسب کلاه قرمزی کتاب ایرج طهماسب دختر ایرج طهماسب ناصر طهماسب آقای مجری ایرج طهماسب و حمید جبلی شهر شهروند کلانشهر مدیریت شهری کلانشهرهای جهان حقوق شهروندی نشاط اجتماعی فرهنگ شهروندی توسعه پایدار حکمرانی خوب اداره ارزان شهر شهرداری شهر خلاق ایرج طهماسب ایرج طهماسب کلاه قرمزی و پسرخاله دختر شیرینی فروش یکی بود یکی نبود زیر درخت هلو

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.imna.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت www.imna.ir بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۸۰۰۹۴۳۴ را به همراه موضوع به آدرس info@khabarban.com ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

تصاویر| ویلاهای لوکس زمین‌خواران در دل جنگل‌های هیرکانی

رییس سازمان محیط زیست: ۹۹۰ هکتار جنگل سوخت، طبیعی است، نباید نگران باشیم که انگار کشور می‌سوزد

فیلم| اظهارات جنجالی مدیرعامل صندوق بازنشستگی: سطح زندگی ما و بازنشستگان متفاوت است!

جزییات یک اختلاس ۲۵ هزار میلیارد تومانی؛ چرا متهم ردیف اول آزاد است؟

۱۰ درصد عرصه‌های طبیعی اصفهان مستعد آتش‌سوزی است

خبر بعدی:

گریم متفاوت و لاتی بهنوش طباطبایی+عکس

به گزارش افکارنیوز،

بهنوش طباطبایی بازیگر سینما و تلویزیون کشورمان 27 اردیبهشت 60 در یوسف آباد تهران متولد شد. وی بازیگری را از سال 77 با مجموعه تلویزیونی یونس آغاز کرد و یک سال بعد با سریال مسافری از هند در نقش کتی به شهرت رسید.

اخبار چهره ها- او با مهدی پاکدل بازیگر سینما و تلویزیون، ازدواج کرد وپس از مدتی از یکدیگر جدا شدند. بهنوش طباطبایی  علاقه زیادی به ورزش کردن دارد و در اوقات فراغتش علاوه بر کتاب خوانی ورزش میکند و یک گربه خانگی به نام نارنگی هم دارد. بهنوش طباطبایی بازیگر سینما و تلویزیون با انتشار پستی در اینستاگرامش از گریم متفاوت خود در نقش زن شوفری به نام "شوکت" رونمایی کرد.

 

دیگر خبرها

 • فیلمساز شیرازی فینالیست ششمین دوره فستیوال جهانی فیلم ویوا بوسنی شد
 • سیامک انصاری ۲۵سال پیش در «سفر به چزابه» ! +عکس
 • سرقت از کارگردان قصه های مجید! / آرزوی نوید محمد زاده!/ ماجرای سحر قریشی کماکان ادامه دارد/ چرا امیر آقایی بازیگر سریال ترک نشد؟
 • نمایش «ژنرال» در شرف اجرا بود اما کرونا نگذاشت/ مجبور به توقف کار شده‌ام
 • چشم ها علائم اولیه بیماری آلزایمر را نشان می دهند
 • فهرست فیلم‌های کن 2020 اعلام شد
 • فهرست فیلم‌های کن ۲۰۲۰ اعلام شد
 • کلاه ست و یکدست شبنم مقدمی و کارگردان /عکس
 • پیام تبریک پیمان معادی به مناسبت تولد ۸۳ سالگی بازیگر معروف آمریکایی؛ تصویر دیده نشده از سیامک انصاری ۲۵ سال پیش در چزابه
 • سهم سیاه‌پوستان از هالیوود چقدر است؟
 • ماجرای گریم سخت بازیگر نقش «امام خمیتی(ره)» از زبان گودرزی/ کارگردان شنای پروانه «سوپرایز» دارد
 • راهکار سارق برای شناسایی نشدن +تصاویر
 • راهکار عجیب سارق برای شناسایی نشدن
 • نور آبی در شب، باعث افسردگی است
 • قرارگرفتن در معرض نور آبی در شب منجر به افسردگی می‌شود
 • محکومیت متخلف سابقه‌دار به احیای تاغزارهای آران و بیدگل
 • عکسی قدیمی از سیامک انصاری پشت صحنه یک فیلم خاطره‌انگیز
 • «سوپرایز» کارگردان شنای پروانه برای سینمای ایران
 • فیلم کوتاه در ایران فرصتی برای دیده شدن ندارد/«ساعت صفر» دژاووی نسل جدید است