Web Analytics Made Easy - Statcounter
به نقل از «پارسینه»
2023-10-04@19:19:59 GMT

کوچک کردن پروستات با رژیم غذایی

تاریخ انتشار: ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ | کد خبر: ۲۸۰۰۹۶۸۵

کوچک کردن پروستات با رژیم غذایی

پروستات غده‌ای کوچک و به شکل گردو در پشت مثانه مردان است. غده پروستات طی رابطه جنسی به تولید مایع منی که حاوی اسپرم است، کمک می‌کند.

با افزایش سن مردان، اندازه غده پروستات می‌تواند بزرگ شود که این شرایط به نام «هایپرپلازی خوش خیم پروستات» شناخته می‌شود. در ادامه با برخی خوراکی‌ها که می‌توانند به تسکین علائم این شرایط کمک کنند، بیشتر آشنا می‌شویم.

بیشتر بخوانید: اخباری که در وبسایت منتشر نمی‌شوند!رژیم غذایی و پروستات بزرگ شده   غده پروستات توسط هورمون‌هایی قوی به نام هورمون‌های جنسی، از جمله تستوسترون کنترل می‌شود.

در غده پروستات، تستوسترون به هورمون دیگری به نام دی‌هیدروتستوسترون تبدیل می‌شود. سطوح بالای دی‌هیدروتستوسترون موجب بزرگ شدن اندازه سلول‌های موجود در پروستات می‌شود.

برخی مواد غذایی و نوشیدنی‌ها به واسطه تاثیر خود بر تستوسترون و هورمون‌های دیگر می‌توانند بر سلامت پروستات تاثیرگذار باشند.

پژوهش‌ها نشان داده اند که یک رژیم غذایی سرشار از گوشت یا لبنیات می‌تواند خطر بزرگ شدن و سرطان پروستات را افزایش دهد. اگر رژیم غذایی فرد حاوی سبزیجات کافی نباشد، خطر این شرایط بیشتر می‌شود.

خوراکی‌هایی که باید مصرف شوند   یک رژیم غذایی سرشار از میوه ها، سبزیجات و چربی‌های سالم به نظر می‌رسد از پروستات محافظت می‌کند.

از جمله بهترین گزینه‌ها در این زمینه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

ماهی سالمون   سالمون سرشار از چربی‌های سالم، از جمله اسید‌های چرب امگا-۳ است که به پیشگیری و کاهش التهاب در بدن کمک می‌کنند. انواع دیگر ماهی‌های آب سرد، مانند ساردین و قزل آلا نیز سرشار از این نوع چربی‌ها هستند.

گوجه فرنگی   گوجه فرنگی سرشار از لیکوپن است که این آنتی اکسیدان ممکن است برای سلول‌های غده پروستات مفید باشد. گوجه فرنگی پخته، مانند سس یا سوپ گوجه فرنگی، به آزاد شدن لیکوپن کمک کرده و آن را به راحتی در اختیار بدن قرار می‌دهد.

توت‌ها   توت فرنگی، شاه توت، تمشک، و بلوبری منابع عالی برای آنتی اکسیدان‌ها هستند که به از بین برن رادیکال‌های آزاد در بدن کمک می‌کنند. رادیکال‌های آزاد محصولات جانبی واکنش‌هایی هستند که در بدن رخ می‌دهند و می‌توانند به سلول‌های سالم آسیب رسانده و با گذشت زمان موجب ابتلا به بیماری شوند.

بروکلی   بروکلی و دیگر سبزیجات چلیپایی، از جمله بوک چوی، گل کلم، جوانه‌های بروکسل و کلم حاوی یک ماده شیمیایی به نام سولفورفان هستند. این ماده به نظر می‌رسد توانایی هدف قرار دادن سلول‌های سرطانی و تقویت سلامت پروستات را دارد.

مغزدانه‌ها   مغزدانه‌ها سرشار از ماده معدنی روی هستند. این ماده معدنی به میزان زیاد در پروستات وجود دارد و تصور بر این است که به حفظ تعادل تستوسترون و دی‌هیدروتستوسترون کمک می‌کند. نرمتنان صدف‌دار و حبوبات نیز منابع خوبی برای روی هستند.

مرکبات   پرتقال، لیمو، لیمو ترش، و گریپ فروت همگی سرشار از ویتامین C. هستند که ممکن است به محافظت از غده پروستات کمک کند.

پیاز و سیر   نتایج یک مطالعه نشان داد مردان مبتلا به هایپرپلازی خوش خیم پروستات نسبت به مردانی که به این شرایط مبتلا نبودند، تمایل کمتری به مصرف پیاز و سیر داشتند. پژوهش‌های بیشتری در این زمینه برای تایید قطعی نتایج نیاز است، اما پیاز و سیر افزودنی‌هایی سالم با فواید سلامت مختلف هستند که می‌توان آن‌ها را به رژیم‌های غذایی مختلف اضافه کرد.

همچنین، برخی مطالعات نشان داده اند که روش‌های درمانی مبتنی بر عصاره‌های گیاهی، مانند عصاره تهیه شده از نوعی درخت نخل به نام نخل اره‌ای اثر مثبت بر اندازه پروستات و جریان ادرار دارند. با این وجود، پژوهش‌های بیشتری برای تایید قطعی نتایج نیاز است.

خوراکی‌هایی که باید از آن‌ها پرهیز کرد   یک رژیم غذایی سالم برای پروستاتی بزرگ شده تنها به مصرف مواد غذایی مفید و خوب برای بهبود این شرایط محدود نمی‌شود و افراد مبتلا باید از مصرف برخی خوراکی‌ها نیز پرهیز کنند که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

گوشت قرمز   پژوهش‌ها نشان داده اند که پرهیز از گوشت قرمز ممکن است به بهبود سلامت پروستات کمک کند. در واقع، به نظر می‌رسد مصرف روزانه گوشت خطر بزرگ شدن پروستات را سه برابر افزایش می‌دهد.

لبنیات   همانند گوشت قرمز، مصرف منظم لبنیات با افزایش خطر هایپرپلازی خوش خیم پروستات پیوند خورده است. کاهش مصرف کره، پنیر، و شیر ممکن است به کاهش علائم این شرایط کمک کند.

کافئین   کافئین ممکن است به عنوان یک ماده ادرارآور عمل کند که به معنای افزایش مقدار و تکرر ادرار است. کاهش مصرف قهوه، چای، نوشابه و شکلات ممکن است علائم ادراری هایپرپلازی خوش خیم پروستات را کاهش دهد.

الکل   الکل نیز تولید ادرار را افزایش می‌دهد. مردان مبتلا به هایپرپلازی خوش خیم پروستات ممکن است کاهش علائم این شرایط به واسطه ترک الکل را تجربه کنند.

سدیم   مصرف زیاد نمک ممکن است خطر علائم دستگاه ادراری مرتبط با هایپرپلازی خوش خیم پروستات را افزایش دهد. دنبال کردن یک رژیم غذایی کم سدیم با کاهش مصرف نمک و پرهیز از غذا‌های فرآوری شده ممکن است برای برخی مردان مفید باشد.

مدیریت یک پروستات بزرگ شده   تغییرات غذایی می‌توانند در مدیریت برخی علائم هایپرپلازی خوش خیم پروستات موثر باشند، اما برخی تغییرات دیگر در سبک زندگی نیز می‌توانند مد نظر قرار بگیرند که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

مدیریت استرس
ترک سیگار
پرهیز از مصرف مایعات هنگام شب برای کاهش دفع ادرار شبانه
تخلیه کامل مثانه هنگام دفع ادرار
انجام تمرینات کف لگن
در صورت امکان، پرهیز از دارو‌هایی که علائم را تشدید می‌کنند، مانند آنتی هیستامین ها، ادرارآورها، و ضد احتقان‌ها
انجام تمرینات مثانه
محدود کردن مصرف مایعات به دو لیتر در روز

اگر هیچ کدام از این تغییرات سبک زندگی موثر نبودند، پزشک ممکن است مصرف دارو یا انجام عمل جراحی را توصیه کند.

علائم بزرگ شدن پروستات   هایپرپلازی خوش خیم پروستات شرایطی شایع است. از جمله علائم آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

افزایش تکرر و فوریت دفع ادرار
دشواری در آغاز دفع ادرار
جریان ضعیف ادرار یا منقطع در پایان دفع ادرار
تکرر ادرار هنگام شب
بی اختیاری
درد پس از انزال
دفع ادرار دردناک
ناتوانی در دفع ادرار

این علائم زمانی شکل می‌گیرند که بزرگ شدن غده پروستات موجب انسداد مجرای پیشاب، لوله‌ای که ادرار را از مثانه به خارج از بدن هدایت می‌کند، می‌شود. این انسداد می‌تواند عبور ادرار را دشوار یا غیر ممکن سازد.

درمان هایپرپلازی خوش خیم پروستات به شدت علائم بستگی دارد. گاهی اوقات، تنها تغییرات سبک زندگی برای بهبود شرایط کفایت می‌کنند.

این در شرایطی است که دارو‌ها و عمل‌های جراحی نیز گزینه‌هایی موثر برای کاهش اندازه پروستات و علائم مرتبط با هایپرپلازی خوش خیم پروستات هستند.

منبع: پارسینه

کلیدواژه: پروستات رژیم غذایی هورمون های جنسی تستوسترون رابطه جنسی سبک زندگی توان به موارد زیر اشاره یک رژیم غذایی غده پروستات گوجه فرنگی خوراکی ها دفع ادرار بزرگ شدن پژوهش ها

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.parsine.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «پارسینه» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۲۸۰۰۹۶۸۵ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۵۷۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

خبر بعدی:

زنان حتما بخوانند / ۴ عامل موثر در بروز گُر گرفتگی

"گُرگرفتگی" یکی از شایع‌ترین علائمی است که زنان در دوره یائسگی و پیش از آن تجربه می‌کنند هرچند به گفته متخصصان، یائسگی تنها عامل موثر در بروز گُرگرفتگی نیست.   به گزارش صد آنلاین در حقیقت این احتمال وجود دارد که تمامی افراد در هر سنی به این عارضه دچار شوند و حتی گرگرفتگی در مردان هم مشاهده می‌شود.   سایت "مدیکال دیلی" در مطلب تازه‌ای در این باره آورده است از جمله فاکتور‌هایی که می‌تواند موجب بروز گرگرفتگی شود شامل موارد زیر است: بالا بودن وزن کارشناسان معتقدند افرادی با شاخص توده بدنی بالاتر به لحاظ شدت و افزایش دفعات، بیشتر در برابر گرگرفتگی آسیب‌پذیر هستند. همچنین زنانی که دچار اضافه وزن و گرگرفتگی هستند می‌توانند از طریق ورزش و رژیم غذایی علائم خود را تسکین دهند. آلرژی غذایی تحقیقات نشان می‌دهد گرگرفتگی و علائم مشابه آن می‌تواند از آلرژی‌های غذایی نیز ناشی شود. همچنین نوشیدنی‌های الکلی و کافئین‌دار همچون چای و قهوه عامل محرک به حساب می‌آیند. دارو‌های تجویزی گرگرفتگی همچنین از عوارض جانبی مصرف دارو‌هایی از قبیل استروئید‌ها و دارو‌های افسردگی به حساب می‌آید.  اضطراب اضطراب دارای فاکتوری فیزیولوژیکی است. با بالا رفتن ضربان قلب، فشار خون و انقباض ماهیچه‌ها، دمای بدن افزایش می‌یابد. همچنین ترشح اپی‌نفرین و آدرنالین در بدن این علائم را تشدید می‌کند و افزایش جریان خون موجب بالا رفتن دمای بدن می‌شود و به همین دلیل در مواقع نگران بودن و استرس داشتن فرد احساس گرما می‌کند. کانال عصر ایران در تلگرام

دیگر خبرها

  • ۹ ترفند ساده برای درمان فوری گرفتگی بینی
  • به این دلایل در مصرف ذرت تجدیدنظر کنید!
  • با این رژیم غذایی، آنفلوآنزا را از خود دور کنیم
  • بایدها و نبایدهای تغذیه دانش‌آموزان چیست
  • بایدها و نبایدهای تغذیه دانش‌آموزان
  • در چه حالتی ویروس آنفولانزا ریه را درگیر می‌کند؟
  • مصرف زیاد این مواد غذایی احتمال ابتلا به کبد چرب را افزایش می‌دهد
  • علائم آنفولانزا را جدی بگیرید
  • چاقی شدت علائم یائسگی را افزایش می دهد
  • زنان حتما بخوانند / ۴ عامل موثر در بروز گُر گرفتگی