سفر هیئت دیپلماتیک ایران به افغانستان برای بررسی حادثه مرزی، جزئیات جدید از حمله سایبری گسترده به اسرائیل، هشدار ترکیه نسبت به حملات اخیر به نیروهایش در لیبی و واکنش روسیه به شایعات تنش در روابط با سوریه از جمله مهم ترین خبرها و رویدادهای مرتبط با خاورمیانه در 24 ساعت گذشته بوده اند. در این میان، باید به واکنش پنتاگون به احتمال توقیف نفتکش های ایران نیز اشاره کرد.

 

به گزارش تابناک، یک سخنگوی سازمان تروریستی پنتاگون گفته اطلاعی از وجود برنامه‌هایی توسط آمریکا برای توقیف یا بازرسی نفت‌کش‌های ایران در مسیر حرکت به سمت ونزوئلا ندارد.

سخنگوی وزارت دفاع آمریکا گفته صادرات نفت توسط ایران به ونزوئلا «آشکارا نقض تحریم‌های بین‌المللی علیه هر دو کشور» است اما او در حال حاضر اطلاعی از هیچ برنامه یا عملیات نظامی برای جلوگیری از این صادرات ندارد. 

«حجت‌الله سلطانی» سفیر ایران در ونزوئلا روز چهارشنبه با دفاع از محموله پنج تانکر حامل بنزین ایران به مقصد ونزوئلا تأکید کرد که دو کشور حق دارند که به صورت آزادانه با یکدیگر تجارت کنند.

پایگاه خبری «تله مترو» گزارش کرد، در پی انتشار گزارش‌هایی مبنی بر تهدید مقام‌های دولت آمریکا به ایجاد مزاحمت برای تانکرهای حامل سوخت ایران به مقصد ونزوئلا، سلطانی تأکید کرد که کنوانسیون‌های بین‌المللی از روابط رو به رشد دو کشور ونزوئلا و ایران که هم‌اکنون تحت تحریم‌های آمریکا قرار دارند، محافظت می‌کند.

 سفر هیئت دیپلماتیک ایران به افغانستان برای بررسی حادثه مرزی

وزارت خارجه افغانستان در بیانیه‌ای اعلام کرد که برای تحقیقات همه‌جانبه درباره حادثه مرزی اخیر در امتداد مرز مشترک افغانستان و ایران یک هیئت عالیرتبه دیپلماتیک از ایران به کابل سفر خواهد کرد.

بیانیه می‌افزاید که «محسن بهاروند» معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت امور خارجه ایران در رأس این هیئت قرار دارد و هیئت مذکور در تحقیق درباره حادثه مرزی با طرف افغانستان همکاری و اشتراک خواهد داشت.

وزارت خارجه افغانستان همچنین تاکید کرد که سفر هیئت عالیرتبه وزارت خارجه ایران به کابل و تحقیق مشترک بر روی اسناد و مدارک حادثه می‌تواند به تنویر جزئیات آن، اخذ تصمیمات بعدی توسط دو دولت و جلوگیری از تکرار حوادث مشابه در آینده مساعدت نماید.

گفتنی است که چند روز پیش وزارت خارجه ایران با درخواست دولت افغانستان برای ایجاد هیئت مشترک جهت بررسی حادثه اخیر مرزی جواب مثبت داد و این هیئت تحقیقات‌ خود را در محل حادثه آغاز می‌کند.

وزارت خارجه افغانستان با اعلام این خبر همچنین ابراز امیدواری کرده بود که نتایج حاصل از تحقیقات مشترک سبب تأمین عدالت شود.

جزئیات جدید از حمله سایبری گسترده به اسرائیل

با وجود تلاش های مسئولین رژیم صهیونیستی برای سرپوش نهادن بر حجم خسارتهای اولیه در جریان تهاجم سایبری که همچنان نیز در حال انجام است ، اما برخی از رسانه های این رژیم بخش هایی از ابعاد این حمله سایبری را افشا می کنند.

پایگاه اطلاع رسانی رادیو اف ام 93 وابسته به روزنامه معاریو خبر داد ، در همان ساعات اولیه آغاز تهاجم سایبری بسیار وسیع ، هزاران پایگاه اطلاع رسانی اسرائیلی در فضای مجازی مورد تهاجم قرار گرفته و بر روی بسیاری از آنها پیام آغاز شمارش معکوس پایان اسرائیل قرار داده شد و در ادامه هشدار داده شد که شمار معکوس این پایان مدتهای زیادی است که آغاز شده است.

به نوشته این پایگاه عبری زبان، در پی این حمله الکترونیکی، مسئولین هزاران سایت اعلام کردند با مشکلات متعددی روبرو شده اند و حتی از ذخیره کردن دیتاهای خود نیز عاجز شده اند.

این مسئولین تاکید کردند قادر به بک آپ گرفتن از سایت خود نیستند.

مسئولین ساختار فضای سایبری رژیم صهیونیستی هم به طور مکرر در حال هشدار به کاربران این رژیم برای عدم کلیک کردن بر روی لینک های ارسال شده برای آنان هستند و همچنین به آنها توصیه می کنند در صورت ورود به سایت های هک شدن از کلیک کردن بر روی لینک های موجود در آن نیز امتناع کنند.

به گفته کاربران در زمان ورود به بسیاری از سایت های اسرائیلی ابتدا پیام با مضمون (برای شما یک غافلگیری تدارک دیده ایم) را مشاهده می کند و بعد از کلیک کردن بر روی لینک از کاربر خواسته می شود اجازه دسترسی به دوربین را بدهد و بعد از آن هم ویدئویی که بر روی آن ساعت شمارش معکوس از بین رفتن اسرائیل است ظاهر می شود.

به زعم این رادیو این تنها ابتدای یک جنگ شبه واضح سایبری است که بین تل آویو و تهران در گرفته است.

رادیو اف ام همچنین اعتراف کرد این جنگ را اسرائیل با انتقال ویروس استارکس نت به رایانه های مراکز هسته ای ایران آغاز کرد.

هشدار ترکیه نسبت به حملات اخیر به نیروهایش در لیبی

 ترکیه پس از پیشروی‌های به عمل آمده دولت تحت حمایتش در لیبی، در مورد حملات اخیر به منافع ترکیه در لیبی توسط نیروهای حفتر هشدار داد و اعلام کرد که تهدید منافع این کشور عواقب بسیار سنگینی به همراه خواهد داشت.

دولت ترکیه از پیمان بین‌المللی دولت وفاق ملی (GNA) در لیبی حمایت و پشتیبانی نظامی به عمل آورده است تا بتواند به حملات از سوی نیروهای حفتر پایان داده و کنترل طرابلس، پایتخت این کشور را به دست گیرد.

هامی اکسوی، سخنگوی وزارت خارجه ترکیه ضمن اشاره به عملیات هوایی نیروهای حفتر علیه مواضع ترکیه در لیبی اظهار کرد: «در صورت هدف قرار گرفتن نیروها و منافع ترکیه در لیبی، این امر عواقب بسیاری سنگینی در پی خواهد داشت.»

ابراهیم کالین، سخنگوی رئیس جمهور ترکیه نیز اظهارات هامی اکسوی، سخنگوی وزارت خارجه این کشور را در خصوص حمله به مواضع ترکیه و در پی داشتن عواقب سنگین آن تأیید کرد.

مهمترین پیشرفت نیروهای تحت حمایت ترکیه در یک سال گذشته بدست گرفتن کنترل پایگاه هوایی واتیا در جنوب غربی طرابلس در روز دوشنبه به حساب می‌آید.

این در حالی است که شرق و جنوب لیبی، از جمله بیشتر تأسیسات نفتی این کشور و کنترل شهر سرت در اختیار نیروهای حفتر می‌باشند.

واکنش روسیه به شایعات تنش در روابط با سوریه

«الکساندر یفیموف» سفیر روسیه در سوریه هر گونه اختلاف بین مسکو و دمشق را تکذیب کرد.

یفیموف به روزنامه الوطن سوریه گفت «شایعاتی که در حال حاضر درباره اختلافات در روابط روسیه و سوریه، مطرح می‌شود، هیچ پایه و اساسی ندارد».

وی با بیان این مطلب افزود: «کسانی که اصرار دارند خوانش دروغین از همکاری بین مسکو و دمشق داشته باشند و حقایق را وارونه کنند، فقط دست به تخریب رسانه‌ای می‌زنند».

این دیپلمات روس تصریح کرد: «بازیگران دشمن سوریه و روسیه، پس از اینکه از راه نظامی نتوانستند اهداف ویرانگر خود را محقق کنند، در حال اعمال فشار سیاسی به دمشق هستند و با تحریم‌های اقتصادی بی‌سابقه سعی دارند آن را نابود کنند».

یفیموف ادامه داد: «آنان (دشمنان سوریه) تا به امروز دست خالی هستند و همه ابزارهای ممکن را به کار می‌گیرند تا بین کشورهای ما، تفرقه ایجاد کنند؛ از جمله تلاشهای مذبوحانه آنان برای عیب‌تراشی بین روابط سوریه و روسیه».

وی خاطر نشان کرد: «این تلاشها شکست خواهد خورد... و حتی نخواهند توانست به نتایج مدنظر خود نزدیک شوند. به قول معروف، سگ لایَد و کاروان گذرَد».

سفیر روسیه تأکید کرد که روابط این کشور با سوریه در حال حاضر، از هر زمان دیگری، مستحکمتر است و «دوستانه و راهبردی است و هدف از آن، تحقق اهداف مشترک در راستای منافع ملتهای روسیه و سوریه است».

یفیموف در بخش دیگری از این گفت‌وگو گریزی به مسئله ادلب زد و گفت: «ادلب آنچنان که گفته می‌شود، آخرین پناهگاه معارضان میانه‌رو نیست، بلکه مقر تروریستها و جنایتکارانی است که نمی‌تواند تا ابد، با حضور آنان کنار امد».

وی در پایان خاطر نشان کرد: «توافقهای آتش‌بس در ادلب، لزوم تداوم مبارزه با تروریسم و حاکمیت مجدد مسئولان قانونی سوری بر خاک این کشور را از بین نمی‌برد».

منبع: تابناک

کلیدواژه: روز قدس بیت المقدس اسرائیل فلسطین دعای روز بیست و هشتم رمضان تحولات خاورمیانه تحولات سوریه تحولات عراق تحولات یمن ایران و آمریکا برجام اروپا کروناویروس روز قدس بیت المقدس اسرائیل فلسطین دعای روز بیست و هشتم رمضان

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.tabnak.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت www.tabnak.ir بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۸۰۳۶۴۲۳ را به همراه موضوع به آدرس info@khabarban.com ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

جزییات یک اختلاس ۲۵ هزار میلیارد تومانی؛ چرا متهم ردیف اول آزاد است؟

علی مطهری: شورای نگهبان به من گفت بنویس اشتباه گفته ام/باید با رهبری هم صحبت کنیم /مجمع عمدا لوایح FATF را تصویب نکرد

کبری خزعلی: خون رومینا بر گردن مسئولانی است که باعث بلوغ جنسی زودرس نوجوانان شده‌اند!

پیشنهاد جنجالی نماینده مجلس برای ختم روزانه قرآن از سوی نمایندگان/سلیمی‌نمین: این تظاهر کردن‌ها برای ملت راهگشا نیست

افزایش جزئی قیمت طلا و سکه در بازار

خبر بعدی:

فصل جدید تنش‌های شبه قاره، لزوم اعتمادسازی پاکستان و هند

اتهام به جاسوسی و اخراج دیپلمات‌ها، فصل جدیدی در تنش‌های دیرینه پاکستان و هند است که طی ۱۲ ساعت گذشته از سوی وزارتخانه‌های امور خارجه و رسانه‌های دو کشور منعکس شد. 

وزارت امور خارجه پاکستان امروز (دوشنبه) در واکنش به اقدام دهلی نو مبنی بر عنصر نامطلوب خواندن دو کارمند سفارت پاکستان، کاردار هند در اسلام‌آباد را احضار و ضمن محکوم کردن این اقدام، هند را به نقض کنوانسیون وین و هنجارهای دیپلماتیک متهم کرد. 

مقامات پاکستانی همچنین ادعای طرف هندی علیه کارمندان اخراج شده سفارت پاکستان و عنصر نامطلوب خواندن آنان را بی‌اساس دانست. 

این دومین جنگ دیپلماتیک رقبای شبه قاره به صورت اخراج دیپلمات‌های یکدیگر پس از تحولات ۱۴ مرداد سال گذشته درپی تصمیم هند برای لغو امتیازات ویژه منطقه جامو و کشمیر و واکنش تند پاکستان به آن، محسوب می‌شود. 

سال گذشته کمیته امنیت ملی پاکستان در واکنش به الحاق منطقه کشمیر از جانب هند، سفیر خود از دهلی‌نو را فراخواند و سفیر هند در اسلام‌آباد را اخراج کرد و چند هفته پس از آن حکم ترک خاک پاکستان را برای ۱۳ دیپلمات هندی و اعضای خانواده‌های آنان صادر کرد. 

برخوردهای مقابل مثل دیپلماتیک، اخراج دیپلمات‌ها و یا ارعاب کارمندان سفارت تقریباً داستان تکراری میان پاکستان و هند محسوب می‌شود که هر کدام از کشورها یکدیگر را به تحریک و یا اتخاذ اقدام مقابله به مثل متهم می‌کنند. 

اختلافات دیرینه پاکستان و هند، زخم کهنه‌ای که عمیق‌تر شد

اختلاف سرزمینی هند و پاکستان اختلافی ۷۳ ساله است که به طور سینوسی اوج گرفته و گاهی شعله‌ور تر می‌شود اما این اختلاف با وجود آن که همانند یک زخم کهنه فرسوده شده هنوز به دست فراموشی سپرده نشده است. 

در هفته‌های گذشته این زخم کهنه برای چندمین بار سرباز کرده و تبادل آتش بین نیروهای دو کشور جان تازه‌ای گرفته است. با کشته و یا زخمی شدن مرزبانان و غیرنظامیان از هر دو طرف، دولت‌های پاکستان و هند در اقدامی مشابه و با حضور دیپلمات‌های یکدیگر ضمن تکرار اتهام نقض پیمان آتش بس مرزی علیه یکدیگر، خواستار اجتناب از تشدید تنش‌ها شدند. 

تحولات کشمیر که عمده‌ترین دلیل سردتر شدن روابط اسلام آباد و دهلی نو محسوب می‌شود، باعث شده تا رهبران سیاسی و نظامی پاکستان نسبت به آنچه که عملیات جعلی هند می‌خوانند، به شدت نگران باشند، موضوعی که «عمران خان» نخست وزیر پاکستان طی چند هفته اخیر نسبت به آن هشدار داده است. 

پاکستان و هند از ابتدا یک کشور بوده و تحت استعمار بریتانیا قرار داشتند و پس از استقلال از انگلستان توافق کردند که دو کشور تشکیل دهند که در بخش شرقی و غربی هند، کشور پاکستان به عنوان کشور مسلمانان و کشور دیگری به نام هند با همان جغرافیایی که اکنون هم وجود دارد تشکیل شد. این امر در سال ۱۹۴۷ انجام شد. بعدها درسال ۱۹۷۱ به دلیل اختلافات در کشور پاکستان، پاکستان شرقی با عنوان بنگلادش از پاکستان غربی - به عنوان مرکز و پایتخت- که اکنون با همان عنوان پاکستان نامیده می‌شود مستقل شد. 

هر چند پاکستان و هند در یک روز از انگلستان مستقل شدند اما تاریخ استقلال در این دو کشور یک روز با همدیگر اختلاف دارد که این امر بخشی از اختلافات دو کشور را نشان می‌دهد. 

با اینکه جدایی دو کشور بر اساس تفاوت‌های دینی انجام شد اما هنوز هندوها و سیک‌هایی هستند که در ایالت پنجاب و سِند پاکستان در آرامش زندگی می‌کنند متقابلا مسلمانانی در هند زندگی می‌کنند که البته تحولات یک سال گذشته و خشونت‌ها علیه جامعه مسلمانان هند در کنار وضعیت کشمیر نیز  باعث شد تا روابط پاکستان و هند تیره‌تر شود دلیل آن نیز اعتراض شدید اسلام آباد به گسترش خشونت‌ها علیه مسلمانان کشمیر به سایر مناطق هند است. 

با وجود آن که حدود ۷۳ سال از تاسیس کشور پاکستان و هند می‌گذرد اما هنوز اختلافات در بین گروه‌های موجود در دو کشور بسیار عمیق است. در هند بسیاری از گروه‌های ضد پاکستانی فعال هستند که طیفی از گروه‌های فکری – موسسات مطالعاتی تا نمایندگان پارلمان را تشکیل می‌دهند.

در پاکستان هم گروه‌های ضد هندی فعال هستند که یک طرف طیفشان گروه‌های مطالعاتی و طیف دیگر آن‌ها نظامی است که به ادعای دهلی نو، دست به اقدامات مسلحانه می‌زنند و مقصر تشدید خشونت‌ها در کشمیر (تحت کنترل هند) شناخته می‌شوند. 

لزوم احیای فرآیند اعتمادسازی اسلام آباد-دهلی‌نو

دولت‌های پاکستان و هند تا چند سال پیش علاوه بر گفت وگو درباره مسائل راهبردی و امنیتی از جمله هسته‌ای، موضوعات مربوط به اوضاع جامو و کشمیر، آزمایش های موشکی، مراحل تقویت خط تجارت و کنترل رفت و آمد شهروندان دو طرف را از طریق فرآیند اقدامات اعتمادسازی موسوم به (CBMs) پیگیری می‌کردند. 

اما از زمان روی کار آمد دولت فعلی هند به نخست وزیر نارندرا مودی و تشدید اختلافات دو کشور بر سر کشمیر، باعث شد تا تلاش‌های سابق دو کشور برای تنش زدایی از طریق اعتمادسازی مشترک محو شود. 

تحلیلگران مسایل سیاسی بر این باور هستند که اقدام آشتی جویانه رقبای سنتی شبه قاره و احیای فرآیند اعتمادسازی می‌تواند آغازی مجدد برای پایان مناقشات کهنه میان دو کشور همسایه و تقویت ریشه‌های دوستی و گسترش روابط سیاسی و اقتصادی اسلام آباد-دهلی‌نو باشد. 

تحلیلگران معتقد هستند که این موضوع از آن جهت اهمیت دارد که ایجاد روابط دوستانه میان از قدرت‌های هسته‌ای نه تنها به تامین نیازهای اقتصادی، سیاسی، فناوری و صنعتی دو کشور کمک خواهد کرد بلکه می‌تواند مسیر مبارزه با چالش‌های مشترک مانند فقر را هموار سازد. 

در عین حال برای اینکه حرکت قطار روابط پاکستان و هند روی ریل دوستی حرکت کند، نیازمند آن است که راهبران این قطار همواره سیاست حسن نیت را پیشه کنند و اختلافات قدیمی را کنار بگذارند. 

برچسب‌ها هند پاکستان

دیگر خبرها

 • چین و هند نیازمند تنش زدایی
 • ناتو از تعیین نماینده غیرنظامی جدید خود در افغانستان خبر داد
 • تنش‌ها ناشی از حملات سایبری بین ایران و اسرائیل ادامه دارد
 • افزایش احتمال جدایی ستاره برزیلی چلسی
 • تلاش هند و چین برای کاهش تنش در مرزهای مشترک
 • احتمال بازگشت دانشمند ایرانی به کشور
 • ادعایی درباره حمله سایبری به ایستگاه پمپاژ آب صهیونیست‌ها
 • تلاش برای توسعه روابط اقتصادی در گذرگاه‌های مرزی خراسان رضوی
 • اتیوپی خواستار تحقیقات مشترک درباره درگیری مرزی با سودان شد
 • فرستاده جدید پوتین، چگونه روابط مسکو-دمشق را بیش از پیش تقویت کرد؟
 • ریشه شایعات انتشار اخبار ناصحیح است
 • چین و هند دو قدرت نیازمند به تنش زدایی
 • نگرانی هند از استقرار تجهیزات سنگین نظامی توسط چین در مرز مشترک
 • جنگ مجازی هند و چین
 • چرا هند و چین به جان هم افتاده‌اند؟درگیری نظامی چقدر محتمل است؟
 • افزایش تنش‌ها میان هند و پاکستان
 • جنگ اینترنتی هند و چین در میان افزایش تنش مرزی
 • افزایش تنش‌ها میان هند و پاکستان با اتهام جاسوسی به دیپلمات‌ها
 • احتمال بازگشایی مرز بازرگان در هفته جاری