به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، سابقه کشت زعفران در استان کرمانشاه محدود به چند دهه و چند سده نمی‌شود و از گذشته‌های دور، خاک غنی کرمانشاه خاستگاه کشت زعفران بوده است.

گیاه قیمتی که به واسطه شرایط مناسب در دل خاک جوانه زده و حالا مدتی است نام کرمانشاه را پرآوازه کرده است و البته طرفداران زیادی در داخل و خارج از کشور دارد.

آشنایی با خواص زعفران

زعفران کرمانشاه حالا به عنوان مرغوبترین زعفران ایران با قیمت‌های بیشتری از نمونه‌های دیگر خریداری می‌شود و گواه آن هم انجام آزمایش‌های تخصصی در آن سوی مرزهاست.

به سراغ خانم محمدی رفتیم، کسی که اولین کشت‌های زعفران را در استان کرمانشاه بار دیگر زنده کرد و در این بین سختی‌های زیادی کشید تا توانست کشاورزان را به انجام این کشت گران‌بها ترغیب کند.

خانم محمدی گفت: سال ۸۹ بود که در روستای ما کلاس ترویجی کار آفرینی صندوق خرد زنان را برگزار کردند و با توجه به علاقه‌ای که داشتم در آن شرکت کردم همان جا بود که برای نخستین بار با کشت زعفران آشنا شدم مدرس کلاس وقتی از مزیت‌های آن تعریف کرد تصمیم گرفتم با هر سختی شده این کار را انجام دهم.

او گفت: آن سال هر کاری می‌توانستم انجام دادم تا موفق به پیدا کردن پیاز زعفران شدم، با وجود اینکه کرمانشاه در گذشته خاستگاه این محصول پر ارزش بود اما مردم با آن آشنایی چندانی نداشتند و همین امر موجب مخالفت‌های آنان می‌شد.

خانم محمدی گفت: اهالی روستا می‌گفتند این کار بیهوده است و این کشت در اینجا ثمر نمی‌دهد اما من تصمیم خود را گرفته بودم که این کار را به نتیجه برسانم و هیچ چیزی نمی‌توانست مانع کارم شود.

او گفت: تنها راهی که داشتم این بود به مشهد سفر کنم و از اهالی آنجا آموزش ببینم سالی دو سه بار به مشهد می‌رفتم و با کارآفرینان صحبت می‌کردم و سال ۹۰ موفق به اولین کشت زعفران در هزار متر از روستای شاهین‌شهر کرمانشاه شدم.

این کار آفرین برتر کشور در سال ۹۶ ادامه داد: رفته رفته با توجه به تخصص‌هایی که فرا گرفتم این کشت را توسعه دادم و  زعفران کرمانشاه چنان کیفیت بالایی داشت که حالا دیگر تمام واسطه‌ها به سمت ما آمدند و حتی مشهدی‌ها حاضر شدند که محصولات مار ا بیشتر از زعفران آن جا خریداری کنند و با زعفران مشهد مخلوط کنند.

او گفت: اما این همه چیزی که در فکر آن بودم نبود تازه شروع کار بزرگی بود که باید برای شهرم انجام می‌دادم کشت زعفران نباید فقط به روستای شاهین محدود شود همه کشاورزان کرمانشاهی باید به سمت این کار بیایند. حتی کشاورزانی که نیازمند هستند از این راه خیلی راحت می‌توانند درآمد خانواده شان را تامین کنند، به همین خاطر این بار با همت مضاعفی تصمیم گرفتم هر تلاشی انجام دهم تا این کشت را به همه کشاورزان استان آموزش دهم.

خانم محمدی داستان مرارت‌ها و سختی‌هایش را با چنان ذوقی تعریف می‌کند که گویی هیچ رنجی نداشته و حالا خشنود از کاری است که انجام داده است.

با لبخندی که بر صورت دارد گفت: مهم‌ترین کار را وقتی انجام دادم که در چندین روستای محروم که از حداقل امکانات محروم بودند و در آمدی نداشتن کشت زعفران را اجرا کردم با سختی‌های فراوان برای ۷۲ خانوار روستایی محروم کشت زعفران راه‌اندازی کردم.

خانم محمدی که با علاقه و اشتیاق کلمات را به زبان می‌آورد و برق شادی در چهره اش نمایان است، گفت: از سال ۹۰ تاکنون به متقاضیان آموزش می‌دهم و همه آموزش‌ها را وقف کردم.

او بیان کرد: اگر یک هکتار زمین دیم کاشته شود یک تا دو میلیون تومان از آن درآمدزایی می‌شود، اما با کشت زعفران در سال اول ۴ کیلو، سال بعد ۸ کیلو و  سال‌های آخر ۱۵ تا ۱۶ کیلو  زعفران برداشت می‌شود که از نظر اقتصادی قابل مقایسه با کشت‌های دیگر نیست هم‌چنین سال آخر فروش خوبی از پیازها داریم که در سال‌های ابتدایی ۴ تن در هکتار و ۷ سال بعد به ۳۰ تن پیاز در هکتار می‌توانیم پیاز برداشت کنیم.

خانم محمدی گفت: هنوز دست از برنامه‌هایم نکشیدم و برای امسال نیز راه‌اندازی کشت زعفران در ۶ روستا را برنامه‌ریزی کردیم و با آموزش‌های ارائه شده تاکنون نیز در ۷ روستا کشاورزان مشغول برداشت زعفران هستند.

معاون اقتصادی استاندار کرمانشاه در این خصوص گفت: محصول زعفران در بازار جهانی با بالاترین قیمت به فروش می‌رسد  و یک محصول خوب و  با ارزش محسوب می‌شود زعفران گیاهی است که برای کشاورزی آب نمی‌خواهد به همین دلیل برای کشت در کرمانشاه توجیه اقتصادی دارد و با ارزش افزوده بالایی همراه است.

هدایت حاتمی بیان کرد: امسال برنامه‌های خوبی برای توسعه کشت زعفران، جذب سرمایه‌گذار و ایجاد واحد بسته‌بندی و فرآوری داریم  و برای امسال بنا داریم زنجیره ارزش این محصول ارزشمند را تشکیل دهیم تا کشت، نگهداری، فرآوری و صادرات همه در قالب زنجیره ارزش پیش برود و حمایت شود.

او افزود: تجربه دنیا نشان می‌دهد که برای توسعه یک محصول باید حلقه‌های مختلف مربوط با یک کالا شکل بگیرد باید مدل برنامه‌ریزی کنیم که در کل دنیا جواب داده و در استان کرمانشاه نیز جواب خواهد داد و آن تشکیل زنجیره ارزش است.

به گفته معاون اقتصادی استاندار کرمانشاه زنجیره ارزش  یعنی کلیه فعالیت‌های مربوط به آن کالا شکل بگیرد اگر زعفران خوب تولید کنیم و نتوانیم بسته‌بندی خوبی داشته باشیم به مشکل بر می خوریم.

او معتقد است: در قالب زنجیره ارزش باید همه فعالان مرتبط گردهم بیایند و و با یکدیگر همکاری داشته باشند و بالاتراز همکاری هم افزایی داشته باشند به این معنی که علاوه بر اینکه هر واحد کار خود را انجام می‌دهد بهره‌وری کار دیگران را نیز افزایش دهد.

به گفته معاون اقتصادی استاندار کرمانشاه در این رابطه باید کسب و کارهای کوچک راه‌اندازی کنیم که هدف آن ایجاد هم افزایی در زمینه‌هایی است که استان کرمانشاه حرف برای گفتن دارد.

کارخانه فرآوری زعفران کرمانشاه در حال احداث است

مدیر زراعت جهاد کشاورزی استان کرمانشاه هم گفت: زعفران برداشت شده از استان کرمانشاه را در آزمایشگاهی در کشور اسپانیا مورد بررسی قرار دارند و مشخص شد که از لحاظ کیفیت در رتبه ممتاز قرار دارد و  بالاتر از زعفران‌های دیگر در سراسر کشور است.

برای اینکه این محصول بتواند بازارهای جهانی را به دست آورد باید ابتدا برندسازی شود و این برند را در حد استانداردهای جهانی بالا ببریم و در محل بعد فرآوری محصول از اهمیت زیادی برخوردار است که علاوه بر  اشتغالزایی خوب آن از فروش فله‌ای زعفران مرغوب جلوگیری می‌شود.

زارعی گفت: هم کنون کارخانه فرآوری زعفران از سوی یکی از سرمایه‌گذاران در کوزران در حال ساخت است و امیدواریم با تامین اعتبارات امسال شاهد بهره‌برداری آن باشیم.

به گفته این مقام مسئول تاکنون بیش از ۱۰ میلیارد تومان برای احداث این کارخانه هزینه شده است که با دستگاه‌های پیشرفته بسته بندی این محصول گران‌بها  برای فروش در بازار جهانی انجام می‌شود.

او افزود: ۳۰۴ هکتار از اراضی استان کرمانشاه زیر کشت زعفران است که در سال گذشته ۱۲۰ هکتار به این میزان افزوده شد و برنامه داریم ۱۲۰ هکتار دیگر نیز به آن اضافه کنیم.

زارعی گفت: سالی ۱۰۰ هکتار باید پیاز یارانه‌ای باید استفاده کنیم، باید در این زمینه تسهیلات بانکی پرداخت شود تا بتوانیم در سطح قابل ملاحظه‌ای کشت زعفران داشته باشیم.

او معتقد است اگر مردم زعفران را بشناسند باغات کشت آن زیاد خواهد شد و سیر صعودی قابل توجهی خواهیم داشت.

او به اشتغالزایی این کشت ارزشمند اشاره کرد و گفت: در ایام برداشت این محصول ۲۰۰ نفر روز اشتغال موقت ایجاد می‌کند و به طور میانگین ۷۰۰ نفر در این ایام مشغول به فعالیت خواهند بود.

زارعی افزود: بازده اقتصادی هر محصول نشان از اقتصادی بودن آن است در کشت زعفران هزینه‌ها نسبتا کمتر است وجین لازم ندارد و تنها دو مرحله به ابیاری نیاز دارد در شهر سنقر که اکنون تولید به ۱۷/۵ کیلوگرم در هر هکتار رسده است کدام زراعت می‌تواند با زعفران رقابت کند؟

او بیان کرد: اگر اشتغال با این تعبیر که یک خانواده بتوانند در طول سال ارتزاق کنند تعبیر شود کشت زعفران می‌تواند اشتغال پایدار برای آن خانواده ایجاد کند به طور میانگین هر هکتار ۵ کیلوگرم زعفران تولید کند و هر کیلوگرم نیز ۱۵ میلیون به فروش برسد سالیانه ۷۵ میلیون تومان برای خانواده درآمد دارد که در آمد متوسط برای یک خانواده است و اشتغال دائم را در پی دارد.

استان کرمانشاه در صادرات زعفران می‌تواند به یکی از موفقیت‌ترین استان در کشور تبدیل شود چراکه مرغوبیت زعفران آن در دنیا مطرح است اما برای برآورده شدن این هدف باید بتواند نیاز بازارهای جهانی را تامین کند در نخستین گام باید محصول گرانبهای کرمانشاه برند سازی شود و با بسته بندی‌هایی متناسب با استاندارهای جهانی وارد بازار شود تا بتواند سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی  را به سمت خود جذب کند.

کد خبر 514041 برچسب‌ها زعفران استان کرمانشاه اقتصاد

منبع: همشهری آنلاین

کلیدواژه: روستا زعفران استان کرمانشاه اقتصاد استان کرمانشاه کشت زعفران زنجیره ارزش خانم محمدی بسته بندی

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.hamshahrionline.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت www.hamshahrionline.ir بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۸۰۳۶۷۳۲ را به همراه موضوع به آدرس info@khabarban.com ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

کبری خزعلی: خون رومینا بر گردن مسئولانی است که باعث بلوغ جنسی زودرس نوجوانان شده‌اند!

پیشنهاد جنجالی نماینده مجلس برای ختم روزانه قرآن از سوی نمایندگان/سلیمی‌نمین: این تظاهر کردن‌ها برای ملت راهگشا نیست

از مدرک جعلی تا رشوه میلیاردی؛ افکار عمومی چشم‌انتظار شفاف‌سازی اتهامات برخی منتخبان مجلس یازدهم

فیلم| جنجال قتل یک سیاهپوست توسط پلیس آمریکا/ ۴ افسر پلیس اخراج شدند

پهلوگیری نفتکش های ایران در ونزوئلا

خبر بعدی:

طلای سرخ کردستان، همچنان در صدر | دلالان، دسترنج بهره‌برداران را به تاراج می‌برند

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از فارس، هر ساله با آغاز فصل بهار، کردستان به دلیل شرایط توپوگرافی و آب و هوای معتدل به مینیاتوری از زیبایی‌های آفریدگار و خالق اکوسیستم گیاهی و جانوری تبدیل می‌شود.

توت‌فرنگی را ملکه میوها عنوان می‌کنند، نشاء این میوه بیش از ۶۰ سال پیش توسط شیخ عثمان برای نخستین بار وارد کشور و در کردستان کاشته شد.

تقویم بهار به اواسط فروردین که می‌رسد، شیپور آماده باش برای کشاورزان نواخته می‌شود، ساکنان برخی مناطق کردستان سال‌هاست که باغداری خود را با تقویم توت‌فرنگی هماهنگ ساخته‌اند.

کشت توت‌فرنگی در ۳ هزار و ۴۰۰ هکتار از اراضی کردستان

به اواسط اردیبشهت ماه که می‌رسیم رنگین کمانی از مناظر باغ و بوستان به ویژه برگ‌های سبز بوته توت‌فرنگی، دامنه کوهستان‌ها، حاشیه رودخانه‌ها و مزارع کشاورزی حاشیه جاده‌ها در محورهای کامیاران، سنندج، سروآباد و مریوان را در بر می‌گیرد، وسعت چتر این زیبایی چشم‌نواز به رنگینی پرهای طاووس، ‌اوج پرواز سیمرغ افسانه‌ای، به پهنای آسمان نیلوفری و وسعت دریای نیلی دل ساکنان این سرزمین گسترده است و فراخی از مهربانی و مهمان‌نوازی در جای جای این سرزمین موج می‌زند.

طلای سرخ در بین مزارع سبز به چشمان نظارگر لبخند می‌زند و نوید آغاز روزهای برداشت را به ۱۳ هزار بهره‌بردار کردستانی می‌دهد.

فصل برداشت از اواسط اردیبهشت‌ماه آغاز می‌شود و تا اوایل تیرماه ادامه دارد.

همه اعضای خانواده بهره‌برداران، از بزرگ و کوچک پای کار آمده‌اند، هر کس گوشه‌ای از کار را گرفته  و در حد توان خود تلاش می‌کند تا دسترنج یکساله خویش به درست‌ترین شیوه برداشت شود.

نخستین رقم توت‌فرنگی ایران، به رقم کردستان مشهور شد، رقمی که از خوشمزه‌گی خاصی برخوردار است ولی ماندگاری حداکثر ۲ روزه آن، چالش جدی در تولید این محصول را به دنبال داشت.

محققان طی سال‌های مختلف این چالش را بررسی کردند و تعداد ارقام کشت شده در این استان را به ۱۴ مورد رسانده‌اند که برخی طعم خوبی نداشت و برخی نیز از عملکرد کمی برخوردار بوده و تعدادی از این ارقام هم با شرایط جغرافیایی استان سازگاری نداشت.

در نهایت، ۶ رقم نهادینه شده بین کشاورزان برای کاشت، داشت و برداشت توت‌فرنگی توصیه شد که امروزه چهار رقم شامل کوئین الیزا، پاروس، سروا و کاماروسا بیشترین سطح کشت در استان کردستان را دارند.

تولید سالانه ۵۰ هزار تن توت‌فرنگی در کردستان

استان کردستان در حال حاضر با تولید ۵۰ هزار تن توت‌فرنگی در سطح ۳ هزار و ۴۰۰ هکتار رتبه نخست را در تولید این محصول به خود اختصاص داده است و ۸۰ درصد از توت‌فرنگی کشور در کردستان تولید می‌شود.

کردستان در حال حاضر با تولید ۵۰ هزار تن توت فرنگی در سطح ۳ هزار و ۴۰۰ هکتار رتبه نخست را در تولید این محصول به خود اختصاص داده است

به گفته محمدصالح احمدی، معاون تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاوزی استان کردستان، توت‌فرنگی کردستان محصولی ۱۰۰ درصد ارگانیگ است و هیچ سمی در فرایند تولید آن استفاده نمی‌شود.

وی اظهار کرد: عمده توت‌فرنگی کردستان مربوط به شهرستان سنندج با ۶۳ درصد سطح زیرکشت و ۵۵ درصد از کل تولید استان است و شهرستان‌های کامیاران، مریوان و سروآباد هم به ترتیب در جایگاه‌های بعدی تولید این محصول قرار دارند.

احمدی تصریح کرد: در حال حاضر ۱۳ هزار خانوار با ۱۷ هزار نفر بهره‌بردار در زمینه تولید طلای سرخ در این استان فعالیت می‌کنند و به صورت خانوادگی با تولید این محصول برای خود و دیگران اشتغال ایجاد می‌کنند.

صادرات ۷۰ درصد توت‌فرنگی کردستان

معاون تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاوزی استان کردستان ادامه داد: بیش از  ۷۰ درصد از توت فرنگی تولید شده استان کردستان به سایر استان‌های کشور و عمدتا به بازار عمده تهران صادر می‌شود.

وی بیان کرد: توت‌فرنگی استان کردستان به واسطه توپوگرافی و وضعیت آب و هوایی از طعم، بو و مزه بسیار خوبی برخوردار است، پیش‌بینی‌ها بیانگر تولید ۵۰ هزار تن توت‌فرنگی در سال زراعی جاری در استان است که درآمدی بالغ بر ۲۵۰ میلیارد تومان را نصیب کشاورزان خواهد کرد.

دست دلالان در جیب کشاورزان

جاده سنندج به کامیاران را برای نشستن پای صحبت‌های توت‌فرنگی‌کاران کردستانی در پیش می‌گیریم، در یک سایت چندهکتاری مربوط به آقای انور کریمی و برادرانش کار را خانوادگی جلو می‌برند، سه خانواده در کنار هم کار می‌کنند. همین مساله موجب شده که در طول ۱۲ سال فعالیت در تولید محصولات کشاورزی، بهترین بهره‌وری داشته باشند.

توت‌فرنگی تنها محصول تولیدی آقای کریمی نیست، اما عمده درآمدشان بر پایه تولید طلای سرخ کردستان تعریف شده و خداوند را به دلیل برکتی که بر آنها ارزانی داشته، شاکر هستند.

هم کارگر و هم کارفرما راضی هستند و می‌گویند، ظرفیت تولید این محصول در منطقه چندین برابر وضعیت فعلی است، اما نبود صنایع تبدیلی از یک سو و سودجویانی که حاصل زحمت کشاورزان را با کمترین قیمت خریداری می‌کنند انگیزه توسعه را از بهره‌برداران گرفته است.

کا انور از تلخی و شیرینی‌هایی فرآیند کار می‌گوید، اینکه الان با گذشت ۱۰ سال تقریبا در زمینه تولید توت‌فرنگی در استان حرف برای گفتن دارد و در فصل برداشت تقریبا روزانه برای ۲۰ نفر به صورت مستقیم شغل ایجاد کرده است و در ۸ هکتار سطح زیرکشت ۱۵ تا ۱۶ هزار تن توت‌فرنگی برداشت می‌کند.

وی معتقد است، سود اصلی محصولشان به جیب افراد واسطه و دلال می‌رود، بهره‌برداران محصولات کشاورزی در استان بیشترین ضربه را از همین ناحیه می‌خورند، نبود زیرساخت‌های لازم در زمینه فرآوری محصولات کشاورزی موجب شده که دلالان به راحتی دسترنج کشاورزان را به تاراج ببرند.

کا انورمی‌گوید: حذف واسطه‌ها یکی از نیازهای لازم و ضروری است چراکه حذف واسطه‌ها موجب ارتقای سطح رضایتمندی تولیدکننده و مصرف کننده خواهد شد موضوعی که در حال حاضر مغفول مانده است.

کریمی بیان کرد: دلال محصول را با قیمت پایین از بهره‌بردار خریداری می‌کند و با قیمتی چندین برابر به دست مصرف‌کننده می‌رساند این روند عدم رضایتمندی تولیدکننده و مصرف‌کننده را به دنبال دارد که اگر دست این واسطه‌ها قطع شود قطعا شاهد ارتقای رضایتمندی تولیدکننده و هم مصرف‌کننده خواهیم بود.

دلال محصول را با قیمت پایین از بهره‌بردار خریداری و با قیمتی چندین برابری به دست مصرف‌کننده می‌رساند

توت فرنگی تولیدشده هرچه درشت‌تر باشد بازارپسندتر است، محصول ریز باید فراوری شود، اما امکانات و زیرساخت‌های لازم این کار در استان ما وجود ندارد، چندین روز است به دنبال پیداکردن کارخانه برای تحویل محصول هستم ولی متاسفانه خروجی مطلوبی به‌دست نیاوردم، امیدواریم مسئولان و متولیان امر برای رفع این مشکل در زمینه ایجاد کارخانه و صادارت این محصول تدبیری جدی بیندیشند.

کاک انور ضمن قدردانی از حمایت سازمان جهاد کشاورزی استان گفت: هر زمان که نیاز به کود، تسهیلات و یا مشاوره داشته‌ایم متولیان جهاد کشاورزی کمک حالمان بوده‌اند.

این بهره‌بردار و کشاورز موفق کردستانی از برخی بی‌مهری‌ها هم سخت گله‌مند است و افزود : بخشی از اراضی که در حال حاضر روی آن کار می‌کنیم سال‌ها پیش از اهالی همین روستا خریداری کرده‌ام اما اکنون منابع طبیعی به عنوان اراضی ملی گیر داده و پرونده قضایی برایمان تشکیل داده‌اند.

کریمی اضافه کرد: مساله اختلاف مردم با منابع طبیعی بر سر زمین‌های زراعی و منابع طبیعی به یک مشکل جدی تبدیل شده و تنها مربوط به خانواده ما نیست بلکه برای تعداد زیادی از کشاورزان پرونده تشکیل شده است.

اختلافات بهره‌برداران و منابع طبیعی از آنجا شروع شد که در محدوده اختلافی، مالکیت مد نظر قرار گرفت در حالی که اگر به دنبال افزایش تولید و اشتغال در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی و رونق و جهش تولید باشیم نباید اختلافی وجود داشته باشد امروز ایجاد اشتغال به عنوان یکی از مهمترین مسائل کشور باید مورد توجه همه مردم و مسئولان باشد نه لطمه زدن به اشتغال ایجاد شده.

تلاش خانوادگی که به بار می‌نشیند

هانیه‌خانم یکی دیگر از بهره‌برداران توت‌فرنگی روستای علی‌آباد که در بین بانوان کارگر روزمزد کار می‌کند، از کارش رضایت دارد، گفت: کار وقتی خانوادگی پیش می‌رود نقاط مثبت زیادی دارد چون همه در کنار هم هدف واحدی را دنبال می‌کنیم نتایج بهتری بدست آورده‌ایم.

وی افزود: کار برداشت توت‌فرنگی هر ساله از اواسط اردیبهشت ماه تا پایان خردادماه و گاها کمی بیشتر در منطقه ما ادامه دارد، هر روز قبل از طلوع آفتاب کار برداشت شروع می‌شود و تا ساعت ۱۵ بعد از ظهر کار ادامه پیدا می‌کند.

افرادی که در زمینه برداشت توت‌فرنگی فعالیت می‌کنند معمولا خانواده هستند و همین کار به صورت خانوادگی سختی‌ها را هموار می‌سازد.

برنامه‌ریزی و تقسیم کار به گونه‌ای است که هیچ کاری زمین نمی‌ماند، اول برداشت انجام می‌شود بعد همزمان با ادامه کار، بسته‌بندی محصول برداشت شده براساس کیفیت و درجه انجام گیرد.

مسئولان برای قطع دست دلالان چاره اندیشی کنند

ایران خانم هم از دیگر بهره‌برداران توت‌فرنگی است، افزود: سطح زیرکشت ما نسبت به دیگران کم است به همین خاطر نیازی به کارگر در هنگام برداشت نداریم.

امسال وضعیت تولید توت‌فرنگی به دلیل شرایط خوب آب و هوا و بارندگی بسیار مطلوب بود و در کنار برداشت محصول خودمان، به عنوان کارگر روزمزد برای دیگر بهره‌برداران هم کار می‌کنیم.

کار برداشت توت فرنگی واقعا سخت است زحمت زیاد و سود کم برای کشاورزان دارد، سود واقعی را دلالان می‌برند، اگر واحد تولیدی داشتیم ورق به نفع کشاورز و مصرف کننده برمی‌گشت.

متاسفانه تولید محصولات کشاورزی درآمد آنچنانی برای کشاورزان ندارد، مسئولان برای قطع دست دلالان چاره‌ای بیاندیشند چرا که این کار جدای از رونق اقتصادی، مانع مهاجرت روستائیان به سمت شهرها خواهد شد.

صنایع تبدیلی آینده کشاورزی کردستان را تضمین می‌کند

دانشجوی رشته حسابداری است، علاقه‌ای به کار کشاورزی ندارد، اما هر وقت فرصتی دست بدهد برای اینکه کمک حال خانواده باشد روی زمین کار می‌کند، افزود: کار کشاورزی در استان ما به دلیل نبود واحدهای صنایع تبدیلی آینده‌ای ندارد.

بهره‌برداران محصولات کشاورزی وقتی بازار مشخص برای فروش محصولاتشان ندارند به اجبار توت‌فرنگی‌هایشان را به دلالان می‌دهند، دلال‌ها هم از این شرایط بیشترین سوء استفاده را برده و محصول را که کشاورز برای تولیدش خون دل می‌خورد با پایین‌ترین قیمتی که حتی اغلب هزینه‌های تولید را هم به کشاورز بر نمی‌گرداند می‌خرند و در بازار با قیمتی بالا به فروش می‌رسانند.

درآمد حاصل از فروش توت‌فرنگی یک‌سوم از زحمات بهره‌برداران را هم جبران نمی‌کند و همین مساله رغبت به ادامه این کار را کاملا از بین می‌برد.

بهره‌برداران محصولات کشاورزی وقتی بازار مشخص برای فروش محصولاتشان ندارند به اجبار توت‌فرنگی‌هایشان را به دلالان می‌دهند

بر اساس آمارهای اعلام‌شده از سوی سازمان جهاد کشاورزی کردستان بیش از ۸۰ درصد از محصول توت‌فرنگی تولیدی این استان به‌صورت تازه‌خوری وارد بازار مصرف می‌شود، و براساس آنچه کشاورزان می‌گویند: این بازار مصرف  به‌صورت کامل از سوی دلالان هدایت و مدیریت می‌شود و همین امر موجب شده که زحمتکشان واقعی تولید این محصول کمترین بهره را ببرند.

نبود صنایع تبدیلی در کردستان برای ایجاد رقابت در بازار و کسب سود بیشتر توت‌فرنگی برای کشاورزان از یک‌سو و فقدان سردخانه برای انبار این محصول و عرضه آن به بازار از دغدغه‌های جدی بهره‌برداران در سطح استان است مسئولان عدم رغبت سرمایه‌گذار به سرمایه‌گذاری در این بخش با توجه به نبود توجیه اقتصادی را یکی از مهم‌ترین دلایل عدم ایجاد زیرساخت‌های لازم می‌دانند.

 ۸ هزار تن از توت فرنگی تولید شده کردستان فرآوری می‌شود

سالانه ۵۰ هزار تن توت‌فرنگی در کردستان تولید می‌شود که ۸ هزار تن آن در واحد تولید کنسانتره مریوان فرآوری می‌شود و مابقی به صورت تازه‌خوری در استان و خارج از استان مصرف می‌شود.

حال که سرمایه‌گذار علاقه‌ای به ورود و سرمایه‌گذاری در این حوزه ندارد اگر دولت هم گامی برندارد میدان برای تاخت و تاز سودجویان و دلالان باز و بازتر و در نتیجه انگیزه ادامه در بین کشاورزان کم خواهد شد موضوعی که از سلیمی مدیر صنایع تبدیلی و غذایی سازمان جهاد کشاورزی کردستان پیگیر شدیم.

امید سلیمی افزود: تنها رقم بومی کشت شده در این استان که از قدرت انبارداری پایین برخوردار بود موجب سوءاستفاده دلالان از این وضعیت شده چرا که کشاورز مجبور است برای جلوگیری از کاهش ضرر خود محصول خود را سریع بفروشد و به دلالان بدهد.

تقریبا سال ۹۱ و ۹۲ اعتباراتی از طرف ریاست جمهوری برای یک سری از محصولات خاص در استان‌های مختلف کشور در نظر گرفته شد که در کردستان این منابع برای تقویت تولید توت‌فرنگی تخصیص یافت.

این اعتبارات برای ایجاد زیرساخت‌های صنایع تبدیلی استان هزینه شده به طوری که در اولین گام خرید دستگاه‌های پری کولینگ بود و ۹ میلیارد ریال برای خرید ۲۲ دستگاه در کل کشور در نظر گرفته شد و ۱۹ دستگاه از این تعداد در کردستان توزیع شد.

دو طرح فرآوری تهیه کنستانتره، پوره و مارمالت انواع میوه از جمله توت فرنگی در استان در حال احداث است که براساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده تا پایان سال ۹۹ به بهره‌برداری خواهد رسید.

کد خبر 516750 برچسب‌ها استان کردستان کشاورزی

دیگر خبرها

 • طلای سرخ ارزان شد
 • معامله سکه در بازار مشهد رونق گرفت
 • برداشت ۴۳۰ هکتار عدس از سطح مزارع دیم چرداول
 • طلای سیاه ارزان شد
 • پیش‌بینی دستیابی به تولید سالانه ۱۰ تن طلا در افق ۱۴۰۰
 • سکه بهار آزادی طرح جدید ۷ میلیون و ۳۱۲ هزار تومان
 • پیش‌بینی دستیابی به تولید سالانه ۱۰ تن طلا
 • افت قیمت زعفران
 • سنتی که خاک را عقیم می‌کند
 • طلای سرخ ارزان شد؛ قاچاق پیاز زغفران از سر گرفته شد
 • هدف‌گذاری تولید ۱۰ تن طلا در افق ۱۴۰۰
 • سکه و دلار چقدر ارزان شدند؟ | آخرین نرخ سکه، طلا و ارز
 • گزارش نهایی قیمت طلا 11 خرداد 99
 • بررسی وضعیت معاملات آتی طلای جهانی/ روند تغییر قیمت طلا صعودی خواهد بود یا نزولی؟
 • تداوم آلودگی نفتی منابع آب و خاک منطقه سرخون شهرستان اردل
 • راه اندازی آزمایشگاه «خاک، گیاه و آب» برای فعالیت در حوزه گیاهان دارویی
 • گام بلند برای رونق بازار فروش طلای سرخ کردستان
 • زمین‌های حاصلخیز گلستان بستری برای جهش تولید طلای سفید
 • صدف پک ، بزرگترین شرکت تولید کننده ظروف زعفران در دنیا